Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 28-08-2018, 08:23   #101
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,342
Thanks: 11,210
Thanked 6,222 Times in 4,228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 298
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

1-Kaēaniku u bashkohet qyteteve tjera tė Kosovės, nė tė cilat u protestua kundėr dhunės ndaj grave dhe vajzave.

Kjo protestė organizohet nga INJECT, dhe sipas organizatorėve protesta me moton “BollMa” ka pėr synim vetėdijesimin e qytetarėve se vrasjet dhe dhuna ndaj grave po bėhet nė bashkėveprim tė institucioneve tė drejtėsisė dhe policisė, tė cilat nė mėnyrė sistematike e neglizhojnė kėrkesėn pėr ndihmė nga gratė.

Kėrkesat e protestės janė qė tė shkarkohen policėt qė ishin nė detyrė atė ditė, sikurse prokurori i Gjakovės.

“Boll Mo dhunės institucionale strukturore ndaj grave, ndaj tė varfėrve, ndaj grupeve mė tė dobėta tė shoqėrisė. Kėrkojmė drejtėsi korrekte e jo selektive. Jeta e vajzave tona ka vlerė! Jeta e ēdo qytetari ka vlerė!

Kosova nuk ka mė vajza tjera pėr tė humbur.

Organizata INJECT nga Prishtina, e pėrkrahur nga shoqėria civile e Kaēanikut, organizojnė protestėn me kauzė kundėr dhunės sė grave dhe dhunės institucionale. Dil, e trego se ti nuk pajtohesh me vrasjen e fėmijėve dhe grave.

Takohemi nė parkun e qytetit nė Kaēanik duke vazhduar marshin ne bulevardin “Ismail Raka” pėr tu ndalur tek gjykata, policia dhe do tė pėrfundojė para komunės”, thuhet nė njoftim./telegrafi/


2-Turqia pranon dėrgesėn e dytė tė helikopterėve ushtarakė amerikanė.


Pavarėsisht nga tensionet e fundit midis Uashingtonit dhe Ankarasė, ushtria turke dje ka pranuar dėrgesėn e dytė tė helikopterėve CH-47 Chinuk nga Shtetet e Bashkuara.

Ministria turke e mbrojtjes ka njoftuar se dėrgesa e dytė prej 5 helikopterėve ushtarak Chinuk ka mbėrritur nė Turqi. Sipas gazetės "Daily Sabah", kėta helikopterė ushtarakė u ndėrtuan nga kompania Boeing, ku Turqia nėnshkroi njė kontratė nė vitin 2011 pėr tė blerė 11 helikopterė dhe qė deri nė vitin 2016 ishin dorėzuar 6 prej tyre.3-Erdogan ndėrton njė pallat tjetėr.

Presidenti turk njoftoi se do tė ndėrtojė njė pallat presidencial nė zonėn Okhlat nė brigjet veriperėndimore tė Liqenit Van.
Rexhep Taip Erdogan gjatė njė ceremonie tė organizuar pėr nderė tė pėrvjetorit tė Malazgerd nė provincėn Mosh, ka thėnė: Ndėrtesa prej 1071 metra katrorė me njė sipėrfaqe prej 10 hektarėsh ėshtė duke u ndėrtuar. Erdogan ndėrtoi njė pallat tė madh presidencial nė Ankara nė zonėn Bashtepe qė kushtoi miliarda dollarė. Gjithashtu, ai ndėrtoi njė tjetėr pallat nė rajonin Marmaris, i cili ka 300 dhoma dhe ku zbatohen masa strikte tė sigurisė, duke prerė qindra pemė gjė qė shkaktoi shumė kritika.
U krye.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur