Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Aeroportet

Aeroportet Lajmet e Aviacionit.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-08-2017, 16:46   #21
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 819
Thanks: 0
Thanked 194 Times in 147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 20
lonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jolene Shiko postimin
Lexova vetem rrjeshtin e pare qe te duket aeroporti I Shqiperise si kjoske, provo te Ljubjanes, Podgoricec e ca tjere do ndryshosh mendim.
E kam provuar Ljubjanen.Nuk eshte yll me cepa por nuk eshte si Tirana.Podgoricen nuk e kam provuar por besoj se nuk ka vend per krahasim.Tirana nuk eshte Podgorica.Ne postimin qe bera nuk kisha per qellim te beja lecke Tiranen dhe te ngrija lart cdo gje qe eshte jo-shqiptare.S'do e beja kurre.Mire apo keq eshte vendi im.Postova per te thene cka eshte realisht aeroporti i Tiranes prej te pakten me shume se dhjete vitesh. Po thame jemi yll prej ari kur nuk jemi as yll prej bakri do ngelemi ketu ku jemi. Nuk dua te te shes mend por kjo mani e shqipove ky beri me mire se ai , ose krahaso kete me ate nuk me pelqen.Pse duhet te krahasohem me Ljubjanen dhe jo me Afriken ? Pse jo me Afriken dhe jo me Ameriken apo ku di une ke ? Une dua te krahasohem me ate qe meritoj te krahasohem apo me ate qe aspirojme si popull se duam te harrijme.Meqe e nisem me krahasime, atehere te themi t'a krahasojme Rinasin me aeroportin e Barit ne Itali ?Se Bari eshte shume me i vogel se Tirana me popullsi.Nderkohe jo me kot dhashe shifren e 2 milion pasagjereve ne 2014. S'po gjej dot tani sa pasagjere fluturan nga Rinasi ne 2016.Me ka kapur syri diku nje shifer prej 5 milion, por mbase do jete shifra e pasagjereve qe pritet te harrihet ne 2 apo 3 vitet e ardheshme.Me cfare do i sherbesh gati 15.000 pasagjere ne dite apo gati 800 ne ore? Me nje skaner? Me 3 apo 4 gate ? Kur jane dy avjone ne nisje ne te njejtin orar,njerezit nuk mund te kalojne dot ne kohe ,(me ka ndodhur 2 here kjo gje), se aq eshte kapaciteti i skanerit dhe kjo ben qe te mos nisesh ne orar dhe te humbesh udhetimet.Dhe mendo se ka njerez qe udhetojne per qef e per hall.Pleq dhe foshnja.Per kete e kisha fjalen "kjoske". Kapacitet qe nuk ka ndryshuar per 10 vjet dhe masa sigurie qe lene per te desheruar.Ndaj kur behet krahasim do e krahasosh Tiranen me nje aeroport qe sherben po aq pasagjere.Po duam te bejme perpara duhet te kemi ne koke nje shembull te qarte se ku do harrijme dhe ti japim drejtim , jo ec ( bejme sikur vrapojme dhe krahasohemi me ferrat e rruges).Ne si popull kemi 27 vjet qe krahasojme perparimin tone me ferrat.Ato nuk levizin , se aty jane. Une e dua vendin tim ndaj dhe me dhemb.Ndaj i them gjerat sic jane dhe jo mbyll syte futi nje .... dhe kalo 6 muaj.Shpresoj se me kupton.
Sa per 45 minutat qe me drejtohet postuesja tjeter Edamame. Po te them qe une zakonisht shkoj ne aeroport e pakta nje ore me pare.Ne Shqiperi te pakten 1 ore e 15 minuta. Une kalova, por prape avjoni u nis me vonese 20 minuta.S'po vazhdoj me sqarime pse e kur u hap Gate dhe sa u deturuam te prisnin se akoma nuk kishin kaluar dot njerezit ne skaner. Ne bote mbyllet dera dhe ri jashte,se s'kane kusur robt te presin te vonuarin dhe te humbin udhetimet e rradhes.Po ne Shqiperi c'kusur kam une apo gjithkush tjeter te humb udhetimin, se nuk kalojne dot njerezit per fajin qe mbase eshte i tyre apo nuk eshte i tyre ?
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 29-08-2017 nė 17:21
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-08-2017, 17:06   #22
Edamame
V.I.P
 
Avatari i Edamame
 
Data e antarėsimit: May 2014
Posts: 3,311
Thanks: 786
Thanked 1,296 Times in 833 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 58
Edamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Nje pyetje quiz.Kush ka udhetuar me aeroplan: ju ka qelluar ndonjehere ne ndonje aeroport, te shkosh te besh cheking ne sportel dhe te te te thone po qe se s'ke bere cheking online prit se avjoni eshte plot? Te rrofte dhe po pate karte klienti Gold apo Platinium Fute ne b.... te thone se s'vlen hic (ne nje aeroport tjeter,nje klient me kete
Un, UN!!! Un kam udhetuar me aeroplan. Ca fitoj??

Sa per pyetjen tjeter. Po. Me ka ndodhur nje here. Javen qe kaloj nefakt. Pyetja ime per ty: sa ore para se te ikte aeroplani vajte te besh check in? Nqs ka qene me pak se 45 min para se te ikte nuk te ka faj aeroporti tiranes, por e ke fajin vet.

Jo gold te jesh ti por dhe diamond nuk ben vaki te te len te besh check in. Me beso. E flasha dhe un karten qe me fut neper lounges dhe me lejon te skip lines kur udhetoj. As qe duan te din fare. Je von dhe pik.
__________________
______________________________________
Herėn e fundit ėshtė persosur nga Fierakja : 09-17-2097 nė 01:43
Edamame nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-08-2017, 17:44   #23
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 11,156
Thanks: 3,824
Thanked 3,608 Times in 2,243 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 271
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
E kam provuar Ljubjanen.Nuk eshte yll me cepa por nuk eshte si Tirana.Podgoricen nuk e kam provuar por besoj se nuk ka vend per krahasim.Tirana nuk eshte Podgorica.Ne postimin qe bera nuk kisha per qellim te beja lecke Tiranen dhe te ngrija lart cdo gje qe eshte jo-shqiptare.S'do e beja kurre.Mire apo keq eshte vendi im.Postova per te thene cka eshte realisht aeroporti i Tiranes prej te pakten me shume se dhjete vitesh. Po thame jemi yll prej ari kur nuk jemi as yll prej bakri do ngelemi ketu ku jemi. Nuk dua te te shes mend por kjo mani e shqipove ky beri me mire se ai , ose krahaso kete me ate nuk me pelqen.Pse duhet te krahasohem me Ljubjanen dhe jo me Afriken ? Pse jo me Afriken dhe jo me Ameriken apo ku di une ke ? Une dua te krahasohem me ate qe meritoj te krahasohem apo me ate qe aspirojme si popull se duam te harrijme.Meqe e nisem me krahasime, atehere te themi t'a krahasojme Rinasin me aeroportin e Barit ne Itali ?Se Bari eshte shume me i vogel se Tirana me popullsi.Nderkohe jo me kot dhashe shifren e 2 milion pasagjereve ne 2014. S'po gjej dot tani sa pasagjere fluturan nga Rinasi ne 2016.Me ka kapur syri diku nje shifer prej 5 milion, por mbase do jete shifra e pasagjereve qe pritet te harrihet ne 2 apo 3 vitet e ardheshme.Me cfare do i sherbesh gati 15.000 pasagjere ne dite apo gati 800 ne ore? Me nje skaner? Me 3 apo 4 gate ? Kur jane dy avjone ne nisje ne te njejtin orar,njerezit nuk mund te kalojne dot ne kohe ,(me ka ndodhur 2 here kjo gje), se aq eshte kapaciteti i skanerit dhe kjo ben qe te mos nisesh ne orar dhe te humbesh udhetimet.Dhe mendo se ka njerez qe udhetojne per qef e per hall.Pleq dhe foshnja.Per kete e kisha fjalen "kjoske". Kapacitet qe nuk ka ndryshuar per 10 vjet dhe masa sigurie qe lene per te desheruar.Ndaj kur behet krahasim do e krahasosh Tiranen me nje aeroport qe sherben po aq pasagjere.Po duam te bejme perpara duhet te kemi ne koke nje shembull te qarte se ku do harrijme dhe ti japim drejtim , jo ec ( bejme sikur vrapojme dhe krahasohemi me ferrat e rruges).Ne si popull kemi 27 vjet qe krahasojme perparimin tone me ferrat.Ato nuk levizin , se aty jane. Une e dua vendin tim ndaj dhe me dhemb.Ndaj i them gjerat sic jane dhe jo mbyll syte futi nje .... dhe kalo 6 muaj.Shpresoj se me kupton.
Sa per 45 minutat qe me drejtohet postuesja tjeter Edamame. Po te them qe une zakonisht shkoj ne aeroport e pakta nje ore me pare.Ne Shqiperi te pakten 1 ore e 15 minuta. Une kalova, por prape avjoni u nis me vonese 20 minuta.S'po vazhdoj me sqarime pse e kur u hap Gate dhe sa u deturuam te prisnin se akoma nuk kishin kaluar dot njerezit ne skaner. Ne bote mbyllet dera dhe ri jashte,se s'kane kusur robt te presin te vonuarin dhe te humbin udhetimet e rradhes.Po ne Shqiperi c'kusur kam une apo gjithkush tjeter te humb udhetimin, se nuk kalojne dot njerezit per fajin qe mbase eshte i tyre apo nuk eshte i tyre ?
Desha te shtoj nje detaj qe me beri ershtypje kur shkova kete vere ne Qafiristan.
Scaner te dyte kane por jo per te kontrolluar valixhet e atyre qe udhetojne jashte por eshte mu perpa deres se daljes ku te detyronin te vije cdo gje qe kishe (pasi i kishe marre prej transportjerit me te ngordhur qe u prish tre here gjate 10 min.) pra valixhe te renda tua vije ketyre manallarerve te kontrollonin se ckishe ne valixhe para se te pershendsje te afermit......
Tua veme ne dukje se edhe autobuzet ishin pa kondicioner (kur mberrita) e kur ika po binte shi e furtune dhe shoket e mirmbajtjes i kishin dritaret e vogla siper te hapura dhe shiu binte brenda e te gjitha sediljet ishin te lagura.....
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 29-08-2017 nė 17:46
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-08-2017, 17:48   #24
Edamame
V.I.P
 
Avatari i Edamame
 
Data e antarėsimit: May 2014
Posts: 3,311
Thanks: 786
Thanked 1,296 Times in 833 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 58
Edamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

Cool me se normale. E njejta gje ndodh dhe ne Bangladesh. Na thuaj ndo nje gje te re.
__________________
______________________________________
Herėn e fundit ėshtė persosur nga Fierakja : 09-17-2097 nė 01:43
Edamame nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-08-2017, 17:51   #25
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 11,156
Thanks: 3,824
Thanked 3,608 Times in 2,243 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 271
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edamame Shiko postimin
Cool me se normale. E njejta gje ndodh dhe ne Bangladesh. Na thuaj ndo nje gje te re.
Jo cdo gje qe ndodh ne Banglalesh eshte normale e duhet kopjuar.....nuk e di por per mua nuk ishin normale per ne.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-08-2017, 18:11   #26
Edamame
V.I.P
 
Avatari i Edamame
 
Data e antarėsimit: May 2014
Posts: 3,311
Thanks: 786
Thanked 1,296 Times in 833 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 58
Edamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

Nuk e di cool. Vajtem dhe ikem 2 here tek aeroporti ne Tirane kte behar dhe nuk na ndodhi kjo gje qe thua ti. Te dyja heret pa as nje problem. Aeroporti I paster, punetoret me edukat, service I shpejt. I vetmi problem ishte se dhe ne aeroport tek kafeneja nuk dinin te benin frape. Thash ta provoj dhe ktu nje here para se te ikim.
__________________
______________________________________
Herėn e fundit ėshtė persosur nga Fierakja : 09-17-2097 nė 01:43
Edamame nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-08-2017, 19:17   #27
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 4,618
Thanks: 128
Thanked 816 Times in 533 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
ju katunaret keni pordhe me rigon

kam shku ne milano dhe rome per 30euro me easyjet .edhe per prishtine per 50.

si low costa dhe lufhansa bojn benzin me i ven

hera e pare dhe e fundit qe jam dakort me kte qe ke shkruar...

p.s. njerzit harrojne edhe aftesite e piloteve...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Elian70 pėlqehet nga
i vjetėr 29-08-2017, 19:24   #28
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 16,271
Thanks: 3,479
Thanked 4,007 Times in 2,487 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 203
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

lab i qelbur.

une rrej vetem kur me pyt gruaja a ke dashnore
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-08-2017, 19:26   #29
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 30,140
Thanks: 7,179
Thanked 6,782 Times in 3,710 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 403
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin

une rrej vetem kur me pyt gruaja a ke dashnore
I thua kam?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-08-2017, 19:31   #30
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 16,271
Thanks: 3,479
Thanked 4,007 Times in 2,487 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 203
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
I thua kam?
e rrej .. kam
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 29-08-2017, 20:03   #31
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 4,618
Thanks: 128
Thanked 816 Times in 533 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
lab i qelbur.

une rrej vetem kur me pyt gruaja a ke dashnore
un di qe avjonet punojne me vajguri...jo benzine...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-08-2017, 22:00   #32
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 3,408
Thanks: 926
Thanked 1,149 Times in 440 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Low cost is low (sh*t) service. Air Tranzat is the worse of them all.
Edhe keto me kosto te larte po njesoj jane. Paguan 500 e kusur paund bileten per Shqiperi me British airways edhe duhet te paguash per nje kafe a nje ēaj on board. Po te flasesh me fa te thone e kemi bere per t'ju dhuruar me shume alternativa klienteve...harrojne re permendin pjesen ku duhet te paguash per ēdo gje tashme.
__________________
Ndrysho por beje ngadale, drejtimi eshte me i rendesishem se shpejtesia!
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-08-2017, 07:11   #33
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 12,474
Thanks: 4,799
Thanked 3,456 Times in 1,825 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 166
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

une spara kam qef te udhetoj direkt per ne Rinas. se di, inkoshienca, automatikisht me thote jo.
ketej si low cost si linja normale, mua njesoj me duken, pa asnje lloj dallimi, pervec bagazheve. une kam nje gje se shkoj gjithmone ne aeroport 1 ore para dhe jo dy.. dhe asnjehere sme ka bere vaki tme thone qe jam me vonese.. madje, kur me ka ndodhur, te hapin rrugen, dhe te sherbejne..
jam shume e kenaqur nga kompanite low cost..
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2017, 19:53   #34
Regina
Away.
 
Avatari i Regina
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,146
Thanks: 393
Thanked 562 Times in 300 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Desha te shtoj nje detaj qe me beri ershtypje kur shkova kete vere ne Qafiristan.
Scaner te dyte kane por jo per te kontrolluar valixhet e atyre qe udhetojne jashte por eshte mu perpa deres se daljes ku te detyronin te vije cdo gje qe kishe (pasi i kishe marre prej transportjerit me te ngordhur qe u prish tre here gjate 10 min.) pra valixhe te renda tua vije ketyre manallarerve te kontrollonin se ckishe ne valixhe para se te pershendsje te afermit......
Tua veme ne dukje se edhe autobuzet ishin pa kondicioner (kur mberrita) e kur ika po binte shi e furtune dhe shoket e mirmbajtjes i kishin dritaret e vogla siper te hapura dhe shiu binte brenda e te gjitha sediljet ishin te lagura.....
Une s'i kushtoj shumė rendesi se si eshte aeroporti,(Rinas) mjafton te kuptohesh, te jesh aty nje ore pėrpara se te niset avioni, njerezit qe punojne atje bejne c'te mundin aq mundesi kane. Shiko ne monitor, aty tregon kur niset dhe kur arrin avioni, pra informohesh. Kur arrin te terminali, duhet te presesh, sipas orarit te nisjes, por une s'kam pritur dhe aq shume, cdo gje ishte e pėrpikte. Vetem se varet ne cilin shtet, dhe me cilen linje ajrore do te udhetosh.

Me e rendesishmja eshte, qe te gjithe te arrijne shendoshe e mire ne vendin e tyre.
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2017, 21:10   #35
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 12,474
Thanks: 4,799
Thanked 3,456 Times in 1,825 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 166
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

e keqja e Shqiperise eshte se ska aeroport tjeter. pra, ska konkurence Rinasi ndaj dhe biletat jane te shtrenjta.. dhe gjermani e ka thene pasi te mbaroj kontrata jone vetem ath Shqiperia do kete mundesine per nje aeroport tjeter.

me duket shume shfrytezim per popullin tone.
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 07:34   #36
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 819
Thanks: 0
Thanked 194 Times in 147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 20
lonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
e keqja e Shqiperise eshte se ska aeroport tjeter. pra, ska konkurence Rinasi ndaj dhe biletat jane te shtrenjta.. dhe gjermani e ka thene pasi te mbaroj kontrata jone vetem ath Shqiperia do kete mundesine per nje aeroport tjeter.

me duket shume shfrytezim per popullin tone.
Shqiperia e ka dhe nje aeroport tjeter ne Kukes, ne qese (pa hapur hic). Nderkohe qe kete numer pasagjeresh dhe numer popullsie , Shqiperia nuk ka pse te kete aeroport tjeter. Shqiperise i del dhe i mjafton Aeropori i Rinasit. I duhet vetem shtimi i nje skaneri tjeter,3 gate te tjera, chekimi elektronik i biletave, shtimi i nje apo dy sporteleve te kontrollit ne dalje.Gjithashtu mund te duhet nje riveshje e pistes dhe riperterritja e sistemi elektrik.Rindertimi i gardhit perimetral (jo me rrjete pulash) dhe 6 gate ne ore do te thote 6 avjone ne ore, per te mos thene deri ne 12 avjone ne ore. 30 minuta per cdo gate, sic eshte ne cdo aeroport te botes.Nje llogari e thjeshte:Nje mesatare 8 gate ne ore do te thote rreth 1000 pasagjere ne ore (dalje nga Shqiperi dhe Tranzit).Per nje orar fluturimesh nga ora 6 e mengjesit deri ne oren 23 duke marre 15 ore kapacitet do te thote . 15.000 pasagjere ne dite; rreth 500.000 ne muaj dhe 6 milion ne vit, qe do ishte vertet nje bum.Po qe se duhet nje hapesire e re, mund te shfrytezohet hapesira ne te majte e ne te djathte , qe e nderton per 15-18 muaj. E kam shume te qarte se nuk eshte kaq e thjeshte si e pershkruaj une, por kush ka udhetuar ne bote dhe ka pare aeroporte qe kane nje trafik prej 5 milion pasagjeresh ne vit do te kuptoje se keto rritje te kapaciteteve qe propozova mjaftojne pa asgje problem per 5 milion pasagjere ne vit. Por duhet pune dhe jo llafe.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 08:31   #37
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 16,271
Thanks: 3,479
Thanked 4,007 Times in 2,487 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 203
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Shqiperia e ka dhe nje aeroport tjeter ne Kukes, ne qese (pa hapur hic). Nderkohe qe kete numer pasagjeresh dhe numer popullsie , Shqiperia nuk ka pse te kete aeroport tjeter. Shqiperise i del dhe i mjafton Aeropori i Rinasit. I duhet vetem shtimi i nje skaneri tjeter,3 gate te tjera, chekimi elektronik i biletave, shtimi i nje apo dy sporteleve te kontrollit ne dalje.Gjithashtu mund te duhet nje riveshje e pistes dhe riperterritja e sistemi elektrik.Rindertimi i gardhit perimetral (jo me rrjete pulash) dhe 6 gate ne ore do te thote 6 avjone ne ore, per te mos thene deri ne 12 avjone ne ore. 30 minuta per cdo gate, sic eshte ne cdo aeroport te botes.Nje llogari e thjeshte:Nje mesatare 8 gate ne ore do te thote rreth 1000 pasagjere ne ore (dalje nga Shqiperi dhe Tranzit).Per nje orar fluturimesh nga ora 6 e mengjesit deri ne oren 23 duke marre 15 ore kapacitet do te thote . 15.000 pasagjere ne dite; rreth 500.000 ne muaj dhe 6 milion ne vit, qe do ishte vertet nje bum.Po qe se duhet nje hapesire e re, mund te shfrytezohet hapesira ne te majte e ne te djathte , qe e nderton per 15-18 muaj. E kam shume te qarte se nuk eshte kaq e thjeshte si e pershkruaj une, por kush ka udhetuar ne bote dhe ka pare aeroporte qe kane nje trafik prej 5 milion pasagjeresh ne vit do te kuptoje se keto rritje te kapaciteteve qe propozova mjaftojne pa asgje problem per 5 milion pasagjere ne vit. Por duhet pune dhe jo llafe.
Leone ty te pelqejne keto postimet alla ēorēaf.

edhe Berlini ka popullsi sa Shqiperia por ka pas tre aeroporte.dhe mos te harrojme qe Shqiperia eshte shume me e madhe
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga drague : 19-09-2017 nė 09:18
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 09:48   #38
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 819
Thanks: 0
Thanked 194 Times in 147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 20
lonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Eksperiencat tuaja me linjat e fluturimeve “low cost”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Leone ty te pelqejne keto postimet alla ēorēaf.

edhe Berlini ka popullsi sa Shqiperia por ka pas tre aeroporte.dhe mos te harrojme qe Shqiperia eshte shume me e madhe
Flm.Per konsideraten.Por te jap nje keshille.Mos ngaterro kekun me byrekun.Berlini eshte pjese e Gjermanise, qe ka gati 83 milion banore, kurse,Rinasi pjese e Shqiperise me me pak se 3 milion banore.Bile Berlini sot ka 3.52 milion banore,qe Shqiperia me kete shtese popullsie mbase nuk do i harrije kurre.Po deshe te flasim per Berlinin,flasim gjithe diten.
Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Airports_of_Berlin
Ne Berlin kane ndertuar airfields qe ne 1909, kur ne akoma nuk kishim shpallur pavaresine.Pastaj ku keta e ku ne
Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Zeppelin
Une te dhashe ca shifra, qe konsistojne se si mundet qe Rinasi,me jo shume investime te mundet te zgjerohet per te pasur nje kapacitet deri ne 6 milion pasagjere ne vit.Shqiperise nuk i duhen aeroporte, me siperfaqen qe ka (maximumi 300 km e gjate dhe 120 km e gjere),qe t'i ndertoje dhe ti mbaje mbyllur.E kemi diskutuar kete teme me siper.Nuk mund te hedhesh ne hale 50-80 milion dollare, se nuk e kemi ate luks.Nderkohe qe Rinasi te rinovohet dhe te shtohet si kapacitet,do shume me pak se kjo shifer.Nuk eshte vetem problemi tek ndertimi.Se nuk do besh treg te shesesh thana dhe spinaq.Ka shume gjera pas.Eshte nje industri e tere,qarqe te caktuara,biznes udhetaresh, biznes karburanti,qe te tjeret e kane ngritur me kohe dhe s'te le njeri kollaj.Jane rregullat nderkombetare, rruget ajrore qe fluturojne mbi Shqiperi e shume e shume te tjera.Mund te besh nje kerkim ne internet dhe do te shohesh sa aeroporte,qe ne vitet 70 ishin ne bum udhetaresh,sot jane te mbyllur perfundimisht.Dhe flasim per aeroporte me numer pasagjeresh jo 2 milion e 3 milion ne vit.Po na pelqeu mendja qe kemi dhe duam te bejme aeroport te ri per ta mbajtur mbyllur apo per te fluturuar patat... ajo eshte teme tjeter.Po qe se ke nje mendim me te mire e mirepres.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 19-09-2017 nė 10:03
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur