Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Filozofia | Psikologja | Sociologjia

Filozofia | Psikologja | Sociologjia Gjithēka qė ka tė bėjė me misterin me emrin "Njeri".

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-03-2018, 23:28   #581
Edamame
V.I.P
 
Avatari i Edamame
 
Data e antarėsimit: May 2014
Posts: 3,913
Thanks: 1,116
Thanked 1,596 Times in 1,010 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
Edamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Interpretimi i ėndrrės

Jo nuk e kam patur ne mendje te djeg shtepin e vllait. Enderra nuk u prish. Vazhdoj si film per kohe te gjat. Free entrertainment tepakten.
__________________
______________________________________
Herėn e fundit ėshtė persosur nga Fierakja : 09-17-2097 nė 01:43
Edamame nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-03-2018, 23:32   #582
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 34,175
Thanks: 8,644
Thanked 8,102 Times in 4,662 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 447
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Interpretimi i ėndrrės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edamame Shiko postimin
Bora, kam pare ender qe me trembi shume dje. Isha te shpia vllait dhe se ca ngatrova se si u be dhe vura shpise flake. Shume flak ishte shume ender e gjat por thjesht mbaj mend shume flak dhe shtepine duke u djegur (u dogj me shume dhoma dhe banja jon (qe perdorim kur jemi atje).
.................................

Citim:
Zjarri

Simbolizon pasionin seksual qė mund tė jetė edhe simbol i aktit seksual ose jeni dashuruar nė dikė,dashuria e re, nė disa raste pėr njė dashuri pasioni. Madje ndėrlidhet rilindjen e re, kalimi nga tanishmja nė diēka qė ėshtė e re. Madje ėshtė simbol i pastrimit.

Madje simbolizon motivimin. Nė kontekstin tjetėr flaka e zjarrit ka domethėnien e pėrshpirtėnisė, pėr vėrtetėn, sjelljen ndaj vetes. Simbolika e ėndrra ju porosit se do tė ndodhin disa ndryshime nė jetėn e juaj dhe do t’i rritet autoriteti.

Po ashtu mund tė tregojė dėshirėn e pavetėdijshme tė thellė pėr tė qenė i pajtueshėm, i justifikueshėm me pazotėsinė tėnde pėr tė vepruar, duke i dhėnės vetes, kėshtu, njė alibi tė vėrtetė nga ku tė kapet. Sė fundiparashikon njė pėrmirėsim i kushteve tė vetė jetės.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Akrepi pėlqehet nga
i vjetėr 12-03-2018, 23:35   #583
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 9,740
Thanks: 6,180
Thanked 3,081 Times in 1,884 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 199
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Interpretimi i ėndrrės

Kam pare nje enderr te cuditshme lol
Sikur ecja ne qytet dhe ishte nje qetesi e madhe ... kthej koken dhe ne nje ndertese ishte varur nje prift
Dikush mundohej ta ndihmonte duke u munduar ti priste litarin...
mundohem te kthehem nga nje rruge tjeter duke u munduar te evitoj ate rrugen kur shof nje tjeter prift te varur lol
Perseri u mundova te ndryshoj rrugen... kur pashe te tretin Po ne te njejten menyre i varur.....

Pastaj me del gjumi dhe thashe me vete shyqyr qe u zgjova se nese do flija gjat nuk do ngelte prift i gjalle

Ps. Deb cfare mendimi ke per kete crazy dream lol
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Angelisa pėlqehet nga
i vjetėr 12-03-2018, 23:35   #584
mia@
V.I.P
 
Avatari i mia@
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,443
Thanks: 2,047
Thanked 2,222 Times in 1,245 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
mia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Interpretimi i ėndrrės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edamame Shiko postimin
Jo nuk e kam patur ne mendje te djeg shtepin e vllait. Enderra nuk u prish. Vazhdoj si film per kohe te gjat. Free entrertainment tepakten.
Jo e kisha fjale te eshte kujtuar vellai ato dite. Prishet desha te thosha qe nuk eshte dicka e keqe. Edhe pse endrra vazhdon nuk ka rendesi.
__________________
There must be more to life than having everything.
Maurice Sendak
mia@ nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i mia@ pėlqehet nga
i vjetėr 12-03-2018, 23:36   #585
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 8,655
Thanks: 887
Thanked 5,117 Times in 2,270 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 155
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Interpretimi i ėndrrės

Po e dridhka Eda naivja soon, LOL
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2018, 00:28   #586
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 5,243
Thanks: 4,776
Thanked 3,460 Times in 1,399 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 94
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Interpretimi i ėndrrės

Une nuk i besoj shume endrrave prandaj e kisha marre i cik me shaka kete temen, por duke pare se paska vertet shume anetare te cilet besojne ne interpretimin e tyre po them edhe une nja dy fjale seriozisht kesaj rradhe.
Interpretimi (shpjegimi) i endrrave eshte nje dukuri qe i ka rrenjet qysh ne lashtesi, e gjejme tek greket e lashte, romaket, etj etj pra tregon qe njerzimi gjithnje endrrat i ka konsideruar si mesazhe hyjnore (qe vijne nga Lart) dhe natyrisht eshte perpjekur ti deshifroje ato, per ti nxjerre kuptimin dhe per te parashikuar te ardhmen. Keto gjera i dini te gjithe por une i permenda sepse ajo qe me ka bere pershtypje eshte qe disa simbole qe cfaqen ne enderr kane pak a shume te njejten domethenie ne shume vende te botes, pra qe ka dicka "te vertete" ne ato simbole qe na cfaqen ne enderr.
Simbolet me te perhapura (me te cfaqura) ne enderr jane:
Parate (kartmonedha dhe monedha), zjarri,tymi,pushka,flaka,renia e flokeve,renia e dhembeve,uji,(deti,lumenjte) pamundesia per te vrapuar,reaguar, etj, renie nga lartesite e medha, frutat e ndryshme, insektet e ndryshme, kafshet e ndryshme, makina,bicikleta, treni,anija, te afermit qe kane vdekur, koleget e punes apo shoke, police apo ushtarake, etj etj etj qe sme vijne ne mendje tani.
Ajo qe ben pershtypje sic thashe eshte qe pak a shume keto kane te njejtin kuptim ne shume vende te botes perfshi edhe traditen shqiptare!
Une do perpiqem te permend disa te cilat i kam nga experienca personale, pra nga ato qe kam degjuar si ne Shqiperi ashtu edhe jashte saj ne gjithe keto vite.
Po e nis nga ato simbole qe u permenden ne postimet e mesiperme.
Zjarri - perfaqson gezim, lajme te mira, sidomos kur eshte i madh dhe me flake te kuqe.
Uji- ky simbol eshte me interpretim te dyfishte!
Kur ai eshte i turbullt, i rrembyeshem, i piset, i ndotur etj etj presupozon nje aventure te keqe ne jeten e personit qe e enderron, dicka jo e mire pritet te ndodhe, biles ne shqip thuhet qe mund te kete edhe probleme me qeverine pra me ligjin, shtetin , dokumentacione, etj etj te ketij lloji.
Kur uji eshte i paster, i qete, i kthjellet etj presupozon mbaresi dhe begati, qetesi dhe zgjidhje pozitive te problemeve!
Parate- edhe ky simbol eshte i dyfishte pra ato ndahen ne kartmonedha dhe monedha metalike
Dikur te vjetrit ne Shqiperi thonin: nqs sheh ne enderr monedha metalike, ato perfaqsojne sherr dhe shamate ne shpi, lagje, pune etj etj ndersa bankonotat perfaqsojne begati dhe fat, mbaresi dhe realizim deshirash sidomos kur i gjen por jo kur i humbet ato.
Renia e dhembeve- Ky eshte simboli me i perhapur dhe me i "keqi" nqs flasim me gjuhen e interpretimit te endrrave.
Ne shume tradita te vendeve te tjera kam degjuar qe cdo dhemb perfaqson nje njeri te afert qe kemi dhe renia e dhembit sipas renditjes qe ka ai pra dhembet e pare, dhembet e qenit, dhemballet etj etj presupozon edhe humbjen e nje njeriu te afert apo te larget qe kemi.
Eshte nje nga endrrat me TE KEQIA qe njerzit shohin!
Kafshet dhe insektet- nuk mungojne kurre as keto simbole ne endrrat e cdo njeriu qe enderron prandaj po them edhe nja dy fjale edhe per keto.
Qeni- simbolizon hasmin,armikun,te keqen,pabesine pas kraheve, perjetimin e nje aventure te keqe e keshtu me rradhe. Me e keqja eshte kur qeni te kafshon qe do te thote se e keqja apo pabesia e ka bere punen e saj pra nuk ka mbetur vetem nje kercenim apo tentative por ka patur sukses ne ligesine e vet.
Macja- simbol i dredhjes, fallsitetit, kotesise, llafeve te bukura por pa bereqet, dyfytrsise dhe genjeshtrave
Zogjte- simboli me i bukur per mua personalisht, sidomos ai shume ngjyresh, perfaqson lajmet e mira, suksesin, realizim te deshirave dhe planeve sidomos atyre afatgjata. E kote te zgjatem sepse eshte vetem simbol pozitiv.
Debora- simboli me i mire edhe ky ne enderr, sepse perfaqson suksesin,fatin e mire, arritjet e mira,begatine, sidomos kur ate e shohim te rene mbi catine shtepise sone! Kujdes ama, kur ajo eshte e piset, e ndotur, ngjyre gri etj etj mund te kete kuptimin e kundert pra arritjen e gjysmes se suksesit, dicka qe shkon mire por ne fund nuk plotesohet e gjitha, dicka e lene pergjysme, mundim te madh per te arritur nje sukses te vogel dhe aspak ate qe kemi deshiruar.
Keto ishin disa shpjegime qe kam degjuar nga experienca ime pra nuk i kam shpikur une.
Te gjitha sic e thashe me lart fare jane budalliqe dhe nuk eshte per ti besuar,
sepse ne fund te fundit fatin njerzit e kerkojne dhe e ndertojne vete, me zgjuarsine dhe vullnetin qe posedojne.
Kam edhe te tjera por u gdhime me keto budalliqe prandaj spo zgjatem edhe me tej
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i BABA nga DURRSI pėlqehet nga
i vjetėr 13-03-2018, 12:41   #587
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Anhui
Posts: 38,674
Thanks: 9,928
Thanked 5,467 Times in 3,672 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 273
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Interpretimi i ėndrrės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Une nuk i besoj shume endrrave prandaj e kisha marre i cik me shaka kete temen, por duke pare se paska vertet shume anetare te cilet besojne ne interpretimin e tyre po them edhe une nja dy fjale seriozisht kesaj rradhe.
Interpretimi (shpjegimi) i endrrave eshte nje dukuri qe i ka rrenjet qysh ne lashtesi, e gjejme tek greket e lashte, romaket, etj etj pra tregon qe njerzimi gjithnje endrrat i ka konsideruar si mesazhe hyjnore (qe vijne nga Lart) dhe natyrisht eshte perpjekur ti deshifroje ato, per ti nxjerre kuptimin dhe per te parashikuar te ardhmen. Keto gjera i dini te gjithe por une i permenda sepse ajo qe me ka bere pershtypje eshte qe disa simbole qe cfaqen ne enderr kane pak a shume te njejten domethenie ne shume vende te botes, pra qe ka dicka "te vertete" ne ato simbole qe na cfaqen ne enderr.
Simbolet me te perhapura (me te cfaqura) ne enderr jane:
Parate (kartmonedha dhe monedha), zjarri,tymi,pushka,flaka,renia e flokeve,renia e dhembeve,uji,(deti,lumenjte) pamundesia per te vrapuar,reaguar, etj, renie nga lartesite e medha, frutat e ndryshme, insektet e ndryshme, kafshet e ndryshme, makina,bicikleta, treni,anija, te afermit qe kane vdekur, koleget e punes apo shoke, police apo ushtarake, etj etj etj qe sme vijne ne mendje tani.
Ajo qe ben pershtypje sic thashe eshte qe pak a shume keto kane te njejtin kuptim ne shume vende te botes perfshi edhe traditen shqiptare!
Une do perpiqem te permend disa te cilat i kam nga experienca personale, pra nga ato qe kam degjuar si ne Shqiperi ashtu edhe jashte saj ne gjithe keto vite.
Po e nis nga ato simbole qe u permenden ne postimet e mesiperme.
Zjarri - perfaqson gezim, lajme te mira, sidomos kur eshte i madh dhe me flake te kuqe.
Uji- ky simbol eshte me interpretim te dyfishte!
Kur ai eshte i turbullt, i rrembyeshem, i piset, i ndotur etj etj presupozon nje aventure te keqe ne jeten e personit qe e enderron, dicka jo e mire pritet te ndodhe, biles ne shqip thuhet qe mund te kete edhe probleme me qeverine pra me ligjin, shtetin , dokumentacione, etj etj te ketij lloji.
Kur uji eshte i paster, i qete, i kthjellet etj presupozon mbaresi dhe begati, qetesi dhe zgjidhje pozitive te problemeve!
Parate- edhe ky simbol eshte i dyfishte pra ato ndahen ne kartmonedha dhe monedha metalike
Dikur te vjetrit ne Shqiperi thonin: nqs sheh ne enderr monedha metalike, ato perfaqsojne sherr dhe shamate ne shpi, lagje, pune etj etj ndersa bankonotat perfaqsojne begati dhe fat, mbaresi dhe realizim deshirash sidomos kur i gjen por jo kur i humbet ato.
Renia e dhembeve- Ky eshte simboli me i perhapur dhe me i "keqi" nqs flasim me gjuhen e interpretimit te endrrave.
Ne shume tradita te vendeve te tjera kam degjuar qe cdo dhemb perfaqson nje njeri te afert qe kemi dhe renia e dhembit sipas renditjes qe ka ai pra dhembet e pare, dhembet e qenit, dhemballet etj etj presupozon edhe humbjen e nje njeriu te afert apo te larget qe kemi.
Eshte nje nga endrrat me TE KEQIA qe njerzit shohin!
Kafshet dhe insektet- nuk mungojne kurre as keto simbole ne endrrat e cdo njeriu qe enderron prandaj po them edhe nja dy fjale edhe per keto.
Qeni- simbolizon hasmin,armikun,te keqen,pabesine pas kraheve, perjetimin e nje aventure te keqe e keshtu me rradhe. Me e keqja eshte kur qeni te kafshon qe do te thote se e keqja apo pabesia e ka bere punen e saj pra nuk ka mbetur vetem nje kercenim apo tentative por ka patur sukses ne ligesine e vet.
Macja- simbol i dredhjes, fallsitetit, kotesise, llafeve te bukura por pa bereqet, dyfytrsise dhe genjeshtrave
Zogjte- simboli me i bukur per mua personalisht, sidomos ai shume ngjyresh, perfaqson lajmet e mira, suksesin, realizim te deshirave dhe planeve sidomos atyre afatgjata. E kote te zgjatem sepse eshte vetem simbol pozitiv.
Debora- simboli me i mire edhe ky ne enderr, sepse perfaqson suksesin,fatin e mire, arritjet e mira,begatine, sidomos kur ate e shohim te rene mbi catine shtepise sone! Kujdes ama, kur ajo eshte e piset, e ndotur, ngjyre gri etj etj mund te kete kuptimin e kundert pra arritjen e gjysmes se suksesit, dicka qe shkon mire por ne fund nuk plotesohet e gjitha, dicka e lene pergjysme, mundim te madh per te arritur nje sukses te vogel dhe aspak ate qe kemi deshiruar.
Keto ishin disa shpjegime qe kam degjuar nga experienca ime pra nuk i kam shpikur une.
Te gjitha sic e thashe me lart fare jane budalliqe dhe nuk eshte per ti besuar,
sepse ne fund te fundit fatin njerzit e kerkojne dhe e ndertojne vete, me zgjuarsine dhe vullnetin qe posedojne.
Kam edhe te tjera por u gdhime me keto budalliqe prandaj spo zgjatem edhe me tej
Pika e dhjete: Sex.

Endrrat me lageshtire apo me orgazma,qofte me te huaja apo te njohur jane imazhe te zakonshme.Natyrisht shume pak flasin per keto se kane frike se mos etikohen perverse.Enderrat me seks ne shumicen e rasteve nuk ka te beje fare, apo ASPAK me te menduarit e deshirave qofshin dhe fetishuese.Kane te bejne me...ate qe kane nevoje per...........afersi dhe BESIM.

PS: thujani TEZEVE ne troje qe ta fusin ne programin e tyre edukativ seksual.

U KRYE per SOT.

AGREEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE oder TSCHÜSS.
__________________
Premtoju njerezve nje fitim, te afrohen,kerkoju nje te tille do te largohen.

Chuang-tzu.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur