Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-02-2018, 11:39   #161
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 513
Thanks: 6
Thanked 113 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Smokkie ka shumė pėr tė qenė krenarėSmokkie ka shumė pėr tė qenė krenarėSmokkie ka shumė pėr tė qenė krenarėSmokkie ka shumė pėr tė qenė krenarėSmokkie ka shumė pėr tė qenė krenarėSmokkie ka shumė pėr tė qenė krenarėSmokkie ka shumė pėr tė qenė krenarėSmokkie ka shumė pėr tė qenė krenarėSmokkie ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Me mir blen gervish e fito, njelloj eshte.
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2018, 20:19   #162
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,516
Thanks: 2,351
Thanked 2,261 Times in 1,500 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Kur i thoshim, qe keta te dixhital monedhave, jane me te zi se Sudja se keta ti xhveshin edhe breket per se mbrapshti jo, jo thoshin vetem duhet ditur te zgjedhesh detyrat e matematikes me integralet

Institucionet mbikėqyrėse paralajmėrojnė konsumatorėt: Monedhat Virtuale janė jashtėzakonisht tė rrezikshme
Publikuar mė 24. 02. 2018 nga Eno Shkėmbi


Banka e Shqipėrisė ka publikuar nė faqen e saj njė njoftim tė pėrbashkėt tė autoriteteve mbikėqyrėse europiane lidhur me pėrdorimin e monedhave virtuale.
Autoriteti Evropian i Titujve dhe i Tregjeve (ESMA), Autoriteti Evropian Bankar (EBA) dhe Autoriteti Evropian i Sigurimeve dhe i Pensioneve prej Punėsimit (EIOPA) (nė vazhdim referuar si ‘tre Autoritetet’) paralajmėrojnė konsumatorėt nė lidhje me rreziqet e mėdha tė blerjes dhe/ose mbajtjes sė tė ashtuquajturave Monedha Virtuale (MV), thuhet nė njoftimin e ripublikuar nga Banka e Shqipėrisė.

MV-tė qė ekzistojnė aktualisht janė pėrfaqėsimi dixhital i njė vlere qė as nuk ėshtė e emetuar dhe as nuk ėshtė e garantuar nga njė bankė qendrore apo autoritet publik, dhe nuk e kanė statusin ligjor tė monedhės apo parasė. Ato janė tejet tė rrezikshme, dhe pėrgjithėsisht nuk janė tė mbuluara nga aktive tė trupėzuara dhe nuk rregullohen nga legjislacioni i BE-sė; rrjedhimisht, ato nuk u ofrojnė konsumatorėve mbrojtje ligjore.

Te tria Autoritetet shprehin shqetėsimin pėr faktin se njė numėr gjithmonė e mė i madh konsumatorėsh po blejnė MV, veēanėrisht me pritshmėrinė se vlera e MV-ve do tė vazhdojė tė rritet, pa qenė tė vetėdijshėm pėr rrezikun e lartė se ata mund t’i humbasin paratė qė kanė investuar.

MV tė tilla si Bitcoin, Ripple, Ether dhe shumė tė tjera, sė fundmi kanė pėsuar shumė luhatje, qė do tė thotė se ēmimet e tyre kanė pasur luhatje domethėnėse ēdo ditė. Pėr shembull, vlera e Bitcoin-it u rrit dukshėm nė vitin 2017, nga rreth €1,000 qė ishte nė muajin janar arriti deri nė vlerėn mbi €16,000 nė mes tė muajit dhjetor, dhe mė pas ra me pothuaj 70% tė vlerės, nė €5,000 nė fillim tė muajit shkurt. Sė fundmi, ajo ka rikuperuar rreth 40% tė vlerės mė tė ulėt qė shėnoi, dhe aktualisht tregtohet nė rreth €7,000. Kapitalizimi total i tregut i 100 MV-ve mė tė mėdha mendohet se e tejkalon barasvlerėn e €330 bilionėve nė nivel global sot.
Pse blerja e MV-ve ėshtė me rrezik pėr konsumatorėt ?

Tė tria Autoritetet e lartpėrmendura i paralajmėrojnė konsumatorėt se MV-tė mund tė jenė jashtėzakonisht me rrezik dhe janė zakonisht tejet spekulative. Nėse blini MV, duhet tė jeni tė vetėdijshėm se ka njė rrezik tė madh qė tė humbisni njė shumė tė madhe, ose edhe tė gjithė shumėn, e parave tė investuara. Kur blini MV, ose produkte financiare qė sjellin ekspozim tė drejtpėrdrejtė tė konsumatorėve ndaj MV-ve, jeni tė ekspozuar ndaj njė numri tė lartė rreziqesh, pėrfshirė sa mė poshtė:

– Luhatshmėri ekstreme dhe i ashtuquajturi rrezik i flluskės – Pjesa mė e madhe e MVve i nėnshtrohen luhatjeve ekstreme tė ēmimit dhe kanė treguar shenja tė qarta tė njė flluske ēmimi. Nėse vendosni tė blini MV ose produkte financiare me MV, duhet tė jeni tė vetėdijshėm se mund tė humbisni njė shumė tė madhe, ose tė gjithė shumėn, e parave tė investuara.
__________________
...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2018, 20:37   #163
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,752
Thanks: 0
Thanked 431 Times in 377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
uj me gaz ka shumė pėr tė qenė krenarėuj me gaz ka shumė pėr tė qenė krenarėuj me gaz ka shumė pėr tė qenė krenarėuj me gaz ka shumė pėr tė qenė krenarėuj me gaz ka shumė pėr tė qenė krenarėuj me gaz ka shumė pėr tė qenė krenarėuj me gaz ka shumė pėr tė qenė krenarėuj me gaz ka shumė pėr tė qenė krenarėuj me gaz ka shumė pėr tė qenė krenarėuj me gaz ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Leri dhafet zotrote po bli ca dixhimonella se u lirun.
__________________
imagine there's no countries... :)
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2018, 20:45   #164
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,516
Thanks: 2,351
Thanked 2,261 Times in 1,500 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

nuk do munde investoja ne diēka si kjo, eshte sikur te investosh ne nje shtepi qe do rrenohen e do behet germadhe
__________________
...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2018, 20:52   #165
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,752
Thanks: 0
Thanked 431 Times in 377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
uj me gaz ka shumė pėr tė qenė krenarėuj me gaz ka shumė pėr tė qenė krenarėuj me gaz ka shumė pėr tė qenė krenarėuj me gaz ka shumė pėr tė qenė krenarėuj me gaz ka shumė pėr tė qenė krenarėuj me gaz ka shumė pėr tė qenė krenarėuj me gaz ka shumė pėr tė qenė krenarėuj me gaz ka shumė pėr tė qenė krenarėuj me gaz ka shumė pėr tė qenė krenarėuj me gaz ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Ti i do shtepite me efekt parrenueshmerie ere. Kur do vije ajo kriza me ua bo investimet plazh divjake e me na leshue nje postim per efekt dokumenti mu ketu ne forum, se tash e tutje do investoni ne aviona e mushkonja.
__________________
imagine there's no countries... :)
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i uj me gaz pėlqehet nga
i vjetėr 24-02-2018, 21:21   #166
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 4,625
Thanks: 1,777
Thanked 1,565 Times in 807 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 74
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
nuk do munde investoja ne diēka si kjo, eshte sikur te investosh ne nje shtepi qe do rrenohen e do behet germadhe
Une u djega pak me Ripple, me shkuan huq pak pare. Tashme sado qe te kene buje keto as 1 cent nuk te kene pa.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Hawk pėlqehet nga
i vjetėr 24-02-2018, 23:55   #167
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,516
Thanks: 2,351
Thanked 2,261 Times in 1,500 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Une u djega pak me Ripple, me shkuan huq pak pare. Tashme sado qe te kene buje keto as 1 cent nuk te kene pa.
per ate skeptik kam qene qe kur kam degjuar, se zakonisht aty ku thone ka lule te shtrydhura shume merr shporten e vockel, se e kane boshatisur ate vend.
__________________
...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur