Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Shqipėtarėt nėpėr botė

Shqipėtarėt nėpėr botė “Kam njė kėngė pėr tė kėnduar, e kam njė dert pėr te vajtuar, njė sėmundje e pashėruar, e qysh nga shekujt e kaluar./ Qaj moj zemėr e plagosur, vajto ti moj nėna plakė, mergimi djemtė t’i ka sosur, e ikin e s’tė vijnė mė prapė.”

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-03-2018, 14:55   #821
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,382
Thanks: 53
Thanked 317 Times in 187 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqiptarėt nė Amerikė

Kina hap rrugen qe Xi Jinping te sundoje per jete.

https://www.cnn.com/2018/03/11/asia/...ntl/index.html
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i ZET pėlqehet nga
i vjetėr 11-03-2018, 15:04   #822
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,209
Thanks: 10,264
Thanked 5,693 Times in 3,836 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt nė Amerikė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Kina hap rrugen qe Xi Jinping te sundoje per jete.

https://www.cnn.com/2018/03/11/asia/...ntl/index.html
Ne LINDJE kane KONCEPT ...tjeter.Dhe KINA brigjet e DETEVE i mbron me...DHUNE.

Kina synon tė militarizojė ishujt nė Detin e Kinės Jugore.

Njė gjeneral i lartė kinez tha se vendi i tij duhet tė ndėrtojė struktura mbrojtėse nė ishujt artificialė nė Detin e Kinės Jugore pėr tė vendosur sovranitetin e saj mbi pothuajse tė gjithė rajonin pas tensioneve midis Pekinit dhe Uashingtonit.

Zėvendėspresidenti i Akademisė sė Shkencave Ushtarake tė Kinės, gjenerali He Lei, tė enjten gjatė njė takimi tė rrallė me gazetarė kinezė dhe tė huaj, tha se Pekini kishte nevojė pėr tė mbrojtur sovranitetin e tij mbi pothuajse tė gjithė pellgun strategjik nė Detin e Kinės Jugore. "Unė mendoj se asnjė vend nuk do tė donte tė bėnte komente tė papėrgjegjshme nė lidhje me ēėshtje tė tilla", deklaroi gjenerali. Ai , megjithatė, nuk pranoi tė komentojė mbi vendosjen e avionėve luftarakė dhe luftanijeve nė ishujt artificialė qė Kina ka ndėrtuar nė zonė, duke thėnė se ato ishin tėrėsisht ēėshtje tė brendshme tė Kinės. Nga ana tjetėr, Ministri i Jashtėm kinez Wang Yi fajėsoi Shtetet e Bashkuara dhe aleatėt e saj pėr nxitjen e problemeve nė Detin e Kinės Jugore.

PS: jane te sajat apo jo,caubojsit qfar aty kerkojne????????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2018, 15:15   #823
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,382
Thanks: 53
Thanked 317 Times in 187 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqiptarėt nė Amerikė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
...
PS: jane te sajat apo jo,caubojsit qfar aty kerkojne????????
E e ke idene se cfare racizmi kane Kinezet ndaj te bardheve? Kinezet mendojne se jane raca me superiore ne bote dhe jane mbrujtur me kete koncept. Lexo per periudhen e mesjetes. Cfare duan aty kaubojsit? Treg te madh per perfitime vetiake. Prania e ketyre sabotuesve te SHBA eshte paguar me dergimin e cdo cdo shpikjeje dhe racionalizimi teknologjik ne Kine dhe duke e lene SHBA zbuluar. Po te shtosh ketu edhe nderprejne e financimit per NASA qe ne fakt eshte motorri i kerkimeve shekncore dhe prioritetit te Amerikes nga Obama, ata i kane prere SHBA dhe te vetmit sistem pothuaj demokrat, te ardhmen.
Te njejten gje ben edhe Gjermania me EU. EU eshte treg per te shitur mallin gjerman me shumice. Mirepo Kina me koston e ulet dhe teknologjine Amerikane po i konkuron.

E keni idene ju se cfare racizmi kane indianet ndaj Arabeve?

Bota nuk ndahet ne shtete. Ndahet ne njerez qe prodhojne dhe ne ata qe levizin fondet verdalle per te mbushur llogarine e tyre bankare dhe per te skllaveruar dhe zhdukur pjesen tjeter qe po zevendesohet me robote. Kjo pjese qe hiqet si 'humane' dhe qe ju e votoni, ne fakt pergatit kasaphanat, sepse i shikon njerezit si te zevendesueshem nderkohe qe distancon veten me para dhe fjale te bukura nga lumpeni.

Po them vetem kaq. Kini shume kujdes ne ate qe uroni te ndodhe. Sepse mund t'ju ndodhe.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2018, 17:35   #824
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,209
Thanks: 10,264
Thanked 5,693 Times in 3,836 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt nė Amerikė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
E e ke idene se cfare racizmi kane Kinezet ndaj te bardheve? Kinezet mendojne se jane raca me superiore ne bote dhe jane mbrujtur me kete koncept. Lexo per periudhen e mesjetes. Cfare duan aty kaubojsit? Treg te madh per perfitime vetiake. Prania e ketyre sabotuesve te SHBA eshte paguar me dergimin e cdo cdo shpikjeje dhe racionalizimi teknologjik ne Kine dhe duke e lene SHBA zbuluar. Po te shtosh ketu edhe nderprejne e financimit per NASA qe ne fakt eshte motorri i kerkimeve shekncore dhe prioritetit te Amerikes nga Obama, ata i kane prere SHBA dhe te vetmit sistem pothuaj demokrat, te ardhmen.
Te njejten gje ben edhe Gjermania me EU. EU eshte treg per te shitur mallin gjerman me shumice. Mirepo Kina me koston e ulet dhe teknologjine Amerikane po i konkuron.

E keni idene ju se cfare racizmi kane indianet ndaj Arabeve?

Bota nuk ndahet ne shtete. Ndahet ne njerez qe prodhojne dhe ne ata qe levizin fondet verdalle per te mbushur llogarine e tyre bankare dhe per te skllaveruar dhe zhdukur pjesen tjeter qe po zevendesohet me robote. Kjo pjese qe hiqet si 'humane' dhe qe ju e votoni, ne fakt pergatit kasaphanat, sepse i shikon njerezit si te zevendesueshem nderkohe qe distancon veten me para dhe fjale te bukura nga lumpeni.

Po them vetem kaq. Kini shume kujdes ne ate qe uroni te ndodhe. Sepse mund t'ju ndodhe.
Une DI qe USA eshte DEBITORE.Kuptohet: Irak,Afganistan,Libi i bombardon dhe i ...VRET,VJEDH,SHUAN.

UNE nuk VOTOJ sepse Moska ka Steme te Shen GJERGJIT.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2018, 17:54   #825
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,382
Thanks: 53
Thanked 317 Times in 187 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqiptarėt nė Amerikė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Une DI qe USA eshte DEBITORE.Kuptohet: Irak,Afganistan,Libi i bombardon dhe i ...VRET,VJEDH,SHUAN.

UNE nuk VOTOJ sepse Moska ka Steme te Shen GJERGJIT.
Fabula eshte e njejte. Shqiptaret masakruan Serbet dhe kishat e tyre sepse jane muslimane dhe irredentiste. Apo jo? Krimi projektohet.

Ne 1999 kur po behej nami ne bordet gazetave me te njohura per Kosoven dhe Serbet dhe filialet e tyre ne Australi dhe Hollande paguheshin per publicitet, nje prej tyre thote, se SHBA mund t'i mbroje shqiptaret, por ju nuk dini se [e kam ruajtur pergjigjen sic ishte shkruar, pasi me beri pershtypje. Ky nuk ishte ne debatues i rendomte, por dikush qe e njihte fushen.]:
Citim:
"It is evident by all means that US economy is in a real state of bankruptcy.... FED is finished, and it hasards the entire system by its aggresive and
stupid acts, which might make most banks be hit by bankruptcies too. The pensions are gone. There are no pleasant solutions available, but to pull the emergency brake."
dhe shton:
Citim:
"The offical productivity numbers are false!"
P.S. Kriza financiare ndodhi 8 vjet me pas. Ne 2007-8. Dua te them, se ajo qe sheh ne planin kombetar eshte reagim, per te cilin jane marre masat me pare se i cfare lloji duhet te jete dhe sa i dukshem.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 11-03-2018 nė 17:58
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2018, 19:48   #826
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,209
Thanks: 10,264
Thanked 5,693 Times in 3,836 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt nė Amerikė

Mua nuk me intereson ASPAK fare kush jane kinezet,caubojsat apo japonezet.
Sorry.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-03-2018, 15:24   #827
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,340
Thanks: 193
Thanked 310 Times in 237 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt nė Amerikė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Mua nuk me intereson ASPAK fare kush jane kinezet,caubojsat apo japonezet.
Sorry.
E meriton Dniepri te mare emrin Benrjeka
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur