Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-03-2018, 17:27   #361
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 444
Thanks: 92
Thanked 103 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
juke ka njė atmosferė spektakolarejuke ka njė atmosferė spektakolarejuke ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Golloborda dhe Martiret e saj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
sapo u futa tek tema tjeter nje te shtypur click, kur dolem ne Golloborden e mbuluar me bore

Hahahaa, po jo more juke ne po dhafosemi, nuk thash qe perbejne rrezik (ajo nderlidhja ishte, gje qe akoma, nuk e kam te qarte: banoret e Gollobordes, jane shqiptare, meqe nje pjese komunikojne thua qe komunikojne shqip e nje pjese bullgarisht, maqedonisht, apo si e thone) ne fakt edhe nga kjo tema ketu e Gollove kam lexuar fakte qe nuk i kam ditur, edhe pse si nocion te lexuara e degjuara per nje pjese te territorit shqiptar, por jo informata te plota, sikur qe mungojne edhe per pjese te Korēes, te Gjirokastres e vendeve perreth, shembull per Lazaratin e te zonave tjera te veriut, me nje fjale informacione te pergjithshme.

Absolut jo, nuk jam ne nje linje me politiken "shembullore" te shtetit shqiptare, qe ka ndaj qytetareve dhe shtetasve te saj, e kam thene edhe diku ne fillim te temes.

Sepse, qofte edhe nese behet fjale ose ka te beje me ndonje etnitet tjeter, por qe jane shtetas te atij shteti nuk guxon te diskriminohen ne asnje menyre. Keshtu e thone ne fakt gjitha vendet e botes.

Ne anen tjeter, do ishte, sikur neve qe jetojme ne emigracion dhe pas shume viteve te na thone: mbathjani nga keni ardhur, se nuk na duheni me, u krye seriali o bac, po heret bre u sos
Mungojn shume faktikisht. Eshte krahine e vertet edhe nje identitet i vertet. Shteti Shqiptar ka manipuluar cdo gje lidhet me Golloborden. Si figurat, si historine, si emrin, edhe cdo gje lidhet me emrin edhe popullin e asaj krahine. Ju nga jashte mund ta keni te veshtire te kuptoni egzistencen e nje komuniteti te tille. Eshte reale.

Nuk e di pse duhet ta reperserise kete fakt. 99% e Gollobordasve e mbajn veten si Shqiptar. Ideja ketu eshte qe te gjithe te kuptojm dilemat qe hasen me ate vend. Te gjithe te shprehim opinionin e tyre. Mos harroni ne asnje moment qe 99% e ketij komuniteti qe perben me shume se 100,000 banor brenda territorit Shqiptar, e mban veten per Shqiptar.

Disa qe propozojn qe sjan Shqiptar. Dakord! Ky komunitet ben gabim qe e ndjen veten si Shqiptar edhe regjistrohet si Shqiptar?

Duke hecur mbi tezen qe nuk jan Shqiptar, eshte pjesa Bullgarisht folese jo-Shqiptare, apo edhe pjesa Shqipfolese jo-Shqiptare? Beni ndarje midis ketyre?

Treta, si i behet historise te Dibres kur Golloborda nuk eshte Shqiptare? Kur Gollobordasit kan kontribuar ne krijimin e shtetit Shqiptar? Nje shembull qe historia Shqiptar mundohet te manipuloje.

Beteja Gjorices eshte bere ne Gjoricen e atehershme te Gollobordes. Ku Gollobordasit ishin nje nga kontribuesit me te medhenj. Duhet rishkruar kjo histori? Apo duhemi te bindemi me manipulimet qe ka bere historia Shqiptare me Gjoricen?

Jam kurioz per opinion tend rreth ketyre pyetjve, Pirat.

Per tu njohur me krahinat, vlen te shohesh kete harte. Nuk eshte e sakte, por te ndihmon. Golloborda eshte me ne veri se tregon harta.


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga juke : 11-03-2018 nė 17:33
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2018, 00:37   #362
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 444
Thanks: 92
Thanked 103 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
juke ka njė atmosferė spektakolarejuke ka njė atmosferė spektakolarejuke ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Golloborda dhe Martiret e saj

Per te mbyllur kete teme edhe per tu shrehur,

Po ta analizojm kete forum si nje eksperiment social, Golloborda nuk mund te jete Shqiptare as edhe Gollobordasit nuk mund te jene Shqiptar. Kur i pergjigjesh per shifrat, ta marrin per provokim edhe si rritjen e shifrave te minoriteteve ne menyre manipuluese Sllavo-ekspansioniste. Kur i flet per fshatrat, ta marrin per tejzgjatje te shtrirjes te nje komuniteti minoritet Sllav. Kur i flet per "Martiret" ta marrin per shitje mendsh e nje komuniteti qe smund te ket kontribuar brenda Shqiperise, sepse jane Sllave. Kur i provokon pak, gjejn fjalorin e bukur qe perdorin ndaj "shkive". Kur i shan Shqiptaret, si Shqiptar, te permendin qe je Gollobordas. Kur i shan Shqiptaret, si Gollobordas, gjejn perseri fjalorin e armikut. Edhe ne tema pa lidhje me Golloborden, duhet gjetur arsye pse ky Gollobordasi nuk duhet te marr pjese.

Nuk ka filluar sot, per ata qe propozojn eshte fenomen i ri. Ka 100 vjet qe shteti Shqiptar mbjell kete fryme. Duke mbjellur kete fryme, shteti Shqiptar ju angazhon juve me tema qe nuk vlejn. Gjate kohes qe ju angazhoheni me tema qe nuk vlejn, mbjellin percarjen ne Golloborde. Ne Gjorice nuk ka mbetur me njeri qe identifikohet si Gollobordas. Edhe Vicishti ka marr rrugen. Ne Okshtun, veshtire te gjesh njerez qe te shprehen hapur si Gollobordas. Stebleven e kan cuar ne Librazhd. Mbetet vetem Trebishti me Ostrenin. Kur ne Ostren frymezojn super patriotism, Trebishtin e lidhin me Maqedonine. Ketu fillon percarja re edhe me e fundit. Per te hutuar popullin ndaj kesaj pabesie, mbajne gjalle frymen perbuzez edhe denigrimet shoqerore. Ishin ne kohen e komunimzmit edhe Camet ne te njejten situat. As per ata nuk ishte natyral por pjese e programit shteteror. Jane Arvanitet ne Greqi nen te njejtin situate, as per ata nuk eshte natyral por pjese e programit shteteror. Nuk i kan keto probleme Gollobordasit ne Maqedoni. Vazhdojne te identifikohen si Gollobordas.

Bazohuni te faktet.
Golloborda eshte fshire nga historia
Gollobordasit nuk mund te mbajne as nje peshe politike
Gollobordasit nuk mund te kene administrate kompakte(hyjne ne pune percarjet qe kan bere ketu)
Golloborda nuk mund te marre asnje fond shteteror. (Duhet len patjeter ne veshtiresi)

Bejn mire te gjith qe shkruajn e flasin per Gollobordasit te vendosin nje heresh neqoftese jeni Gollobordas e jo vetem te na flisni per Gollobordasit. Ne Shqiperi edhe ndermjet Shqiptareve eshte e veshtire te jesh Gollobordas edhe Shqiptar. Te dyja keto nuk mund te qendrojn bashk ne Shqiperi e as brenda Shqiptareve sot. Nje Gollobordas i mire eshte Gollobordas i urte. Nje Gollobordas me i mire eshte Gollobordas i zhdukur. Ky eshte realiteti Gollobordasve sot. Na kurseni patriotismat.
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2018, 01:06   #363
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 4,617
Thanks: 116
Thanked 479 Times in 382 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Golloborda dhe Martiret e saj

Ni duartrokitje per golloborden.

Golloborda nuk asht persekutu, harru, ose lan pa fonde hiē ma shum se krahinat e tjera.

Ēa asht ky identitet gollobordas qe po e luftoka shteti shqiptar ka 100 vjet? Merrni ato pasosha bullgar e maqedon se ashtu u intereso e mos na shurdhoni shum
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i derjansi pėlqehet nga
i vjetėr 14-03-2018, 05:42   #364
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 18,604
Thanks: 4,423
Thanked 5,251 Times in 3,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 242
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Golloborda dhe Martiret e saj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
Ni duartrokitje per golloborden.

Golloborda nuk asht persekutu, harru, ose lan pa fonde hiē ma shum se krahinat e tjera.

Ēa asht ky identitet gollobordas qe po e luftoka shteti shqiptar ka 100 vjet? Merrni ato pasosha bullgar e maqedon se ashtu u intereso e mos na shurdhoni shum
ti i ke pas kojshi.

mbas 90-tes keto u turren ne Maqedoni dhe kur e pane se ishte nji mut si Shqipnija u kthyn mrapsh. rrofte Golloborda
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2018, 17:21   #365
Nderi
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 54
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Nderi ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Golloborda dhe Martiret e saj

Asht ni vend n'Kosove (Rahovec) ku njerzit kan gjuh amtare ni dialekt sllav (njerzit e moshum, se t'rijt jane shqiptarizu). Ndoshta gjuha qe flasin i ngjan asaj te ktyne njerzve te Gollobordes. Fatkeqsisht ne internet nuk gjeta asni studim mbi Rahovecin dhe gjuhen e tyne, veq di qe edhe si mbiemra, ka shum njerz qe quhen "Bugari".
Nderi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-03-2018, 08:08   #366
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 444
Thanks: 92
Thanked 103 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
juke ka njė atmosferė spektakolarejuke ka njė atmosferė spektakolarejuke ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Golloborda dhe Martiret e saj

Edhe disa postime nga shume postime te ngjashme ne kete forum. Jo vetem ne kete forum. Per te gjithe ata qe na hiqen si patriot te medhenje.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
U thyen para 100 vjetve o gollo. Edhe ne kosove jan thy sa e sa her.

Edhe mos i perzi dibranet me gollot. Nuk jeni njejt. Shko tash e futi naj perzirje llaēi se sjeni per tjeter sen
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Gollo ka qėn ai qė e ka bėr kėtė hartėn o ngollo?
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
dole me ne fund ne identitet gollo

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sopoti Shiko postimin
Duan e administrate pune keta

Nje lutje gruevskit matane,e perkujdeset per bijt e vet .
Postimi im i fundit se nuk shoh kuptim te vazhdoj ne kete forum. Racism me te madh kundra Gollobordasve se ky forum nuk kam pare ndo nje here. As zezaket ne Amerike nuk trajtohen ne kete menyre. As Shqiptareve ne Greqi nuk i flasin ne kete menyre. Eshte nje habi e madhe edhe shume informuese. Mendoj se vlen qe te kuptojm edhe te mesojm te gjithe nga pak.

Mundesisht per moderatoret, mos te fshini komentet.

Gjith te mirat.

juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-03-2018, 09:06   #367
Sopoti
V.I.P
 
Avatari i Sopoti
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 9,935
Thanks: 3,966
Thanked 4,479 Times in 2,255 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 173
Sopoti ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Golloborda dhe Martiret e saj

Une si di c'jan ,ku jan,e kush jan gollobordasit,por me ato kenget sakt ke dal ne origjine.

Me t'mira!
__________________
''Njeriun,,sa pak e gjej te njeriu!
V Zhiti.
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Sopoti pėlqehet nga
i vjetėr 19-03-2018, 11:30   #368
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 34,836
Thanks: 8,966
Thanked 8,268 Times in 4,801 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 461
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Golloborda dhe Martiret e saj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juke Shiko postimin
Edhe disa postime nga shume postime te ngjashme ne kete forum. Jo vetem ne kete forum. Per te gjithe ata qe na hiqen si patriot te medhenje.
Postimi im i fundit se nuk shoh kuptim te vazhdoj ne kete forum. Racism me te madh kundra Gollobordasve se ky forum nuk kam pare ndo nje here. As zezaket ne Amerike nuk trajtohen ne kete menyre. As Shqiptareve ne Greqi nuk i flasin ne kete menyre. Eshte nje habi e madhe edhe shume informuese. Mendoj se vlen qe te kuptojm edhe te mesojm te gjithe nga pak.

Mundesisht per moderatoret, mos te fshini komentet.

Gjith te mirat.

Qė ta kuptosh mirė ti Gollo mos prit rrespekt nga shqiptarėt kur vjen pa pikėn e turpit dhe i shan dhe denigron nė shtėpinė e tyre me ēa tė vjen nė mėndje, bile me tė pavėrteta.
Ne kemi rrespekt pėr gollobordasit por pėr ata qė janė punėtor dhe zot nė shtėpinė e tyre dhe jo pėr ēdo pordhac qė i kalon rruga kėtej dhe hedh ndonjė llaf si prej tė mėnēuri.
Klm o i pa atdhe.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Akrepi pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur