Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-07-2018, 03:56   #161
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 1,790
Thanks: 829
Thanked 716 Times in 479 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Ore ku ėshtė krateri i kėtij vullkanit tė Himarės?
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2018, 04:12   #162
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,547
Thanks: 76
Thanked 418 Times in 242 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga fritz- Shiko postimin
Jane shkembinj te eocenit mik. Miliona vjet distance kohore me himariotin e pare.
Nuk pyeta per datimin e formimit, por per tipin e shkembit. Ndonje marres qe njeh gjeologjine?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2018, 05:03   #163
fritz-
larguar
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 234
Thanks: 22
Thanked 59 Times in 37 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
fritz- ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Ah, step pelqej une lol? Foto 4 esht pseudokarst, nuk eshte karst gelqerore, por prej llave. Ajo nuk esht foto himare. Gjithsesi eshte pseudokarst i eocenit. Homo sapiensa nuk kishte kur esht formuar ai shkemb. Jam me phone number shkruaj dot. Kur te shkoj ne should komentoj me gjate.
fritz- nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2018, 05:15   #164
fritz-
larguar
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 234
Thanks: 22
Thanked 59 Times in 37 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
fritz- ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Ke foto e pare ke kalcit dhe magnezit, moshen e do?
fritz- nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2018, 05:26   #165
fritz-
larguar
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 234
Thanks: 22
Thanked 59 Times in 37 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
fritz- ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Foto e dyt dhe e trete Jane guva pseudokarstike, Jo shpella the mirefillta karstike.
fritz- nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2018, 05:57   #166
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,547
Thanks: 76
Thanked 418 Times in 242 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Te katerta jane pseudokarst, ose me sakte formime karstike te rreme, pasi u ngjajen atyre por ne fakt nuk jane. Belshi pershembull mendohet te jete nje formacion i tille magmatik. Nuk di gje ne e kane pare Himaren nden kete prizem.

Arsyeja pse bibla thote "ne fillim ishte fjala" kur dihet qe artikulimi vjen i fundit (edhe tek foshnjet), eshte sepse fjala eshte artikuluar para se te sintetizohej njeriu.

Malet artificiale me te cilet Athinasit luftojne kunder Atlantidasve, do kene lene ca gjurme .. te vogla. Kjo eshte shume para kohes kur prifterinjte e Egjiptit thone Solonit se ju greket nuk mbani mend gje pasi vendi juaj eshte goditur nga forcat e natyres me shume se keni nevoje te dini, dhe se dija dhe arti luftarak jane marre nga Gadishulli yne ne Egjipt pas 1000 vjeteve, dhe ne Azi edhe me vone. Dhe shume kohe para se koha filloi te njesohej me vite tokesore.

E di qe ju e quani Solonin budall, por per mua ai ishte nje person ideal qe ne femijeri, ligjvenesi sublim i Athines dhe keshilltari i Krezit. "Solon, Solon, Solon! - thrri 3 here Krezi, sa i madh qe mesimi yt se pa pare fundin e jetes tende askush nuk mund te thote se keni qene njeriu me i lumtur." etj...

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 19-07-2018 nė 05:59
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2018, 06:07   #167
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 1,989
Thanks: 0
Thanked 650 Times in 500 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
lonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Re: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Qe mos dalim nga tema,se shkojme larg.Ne kete momoment duhet te kontrolloj se, por nuk kam libra afer.Po ve ndonje literature qe sapo gjeta ne net. Si kjo me poshte.Nuk kam kohe ta shoh te gjithen por them qe sa pe rnjohuri eshte mire

Kodi:
https://www.slideshare.net/goona/gjeologjia-ne-ndertimtari
qenka dhe nje tjeter ketu qe ja vlenka ti hedh dhe une nje sy shpejt e shpejt:

Kodi:
http://itc.upt.al/~nfra/GjeofizikaInxhinierike/Gjeofizika-Inxhinerike-Mjedisore.pdf
Shkembijte magmatiket apo vullkanike perfitohen nga ftohja e llaves dhe jane shkembij me peshe te rende,shume te forte zakonisht me ngjyre te zeze ose gri te erret. Ja nje material per shembijte magmatike/vullkanike (menyra e formimit,perberja minerale dhe pamja e tyre)
Kodi:
http://redi.fgjm.edu.al/Ndertim%202015-16/Seminaret_pdf/4.%20shk.%20magmatike.pdf
Harta qe botova ne postimet me siper eshte harta gjeologjike e Shqiperise e studiuar dhe e ster studiuar, qe jep dhe llojin e shkembijve ne Shqiperi.Diku e kam pasur komplet harten gjeologjike te Shqiperise ne format jpg.


Ja nje harte tjeter.


nga ky portal
Kodi:
https://vargmal.org/dan5207
per me shume mund te shikoni dhe ketu

Kodi:
http://www.gsa.gov.al/alb/products/Maps.html
ja dhe nje here Harta Gjeologjike e Shqiperise (diku e kam ne nje cilesi me te mire se kjo)


Them qe per njohuri te pergjitheshme informacioni i mesiperm eshte OK. Zona ne fjale , pra pothuaj e gjithe Kaonia e lashte eshte e perbere nga shkembij gelqerore.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 19-07-2018 nė 06:13
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2018, 06:20   #168
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,547
Thanks: 76
Thanked 418 Times in 242 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Shoku, nuk po flet me filloren ketu qe te shpjegosh cfare jane shkembinjte karstike ose magmatike. Ti ben mire te lexosh definicionin e pseudokarst per te kuptuar se formacione te llaves krijohen edhe kur bie gjesend, si puna asteroideve nga hapesira. Nejse. Kjo ishte per te menduar disi jashte kutise. Nuk kam ne plan te bej research shkencor per te vertetuar etimologjine e Himares nga Ndrenika ne 1900. Vec nje gje kam te sigurte. Ai nuk ka jetuar ne kohen tone per te pasur mundesi te shinte te paverteta. Diku i ka pare ose lexuar kete informate. Nderkohe qe une kam vizituar piramidat magmatike te Himares ne ishujt Kanarie.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 19-07-2018 nė 06:31
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2018, 06:25   #169
fritz-
larguar
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 234
Thanks: 22
Thanked 59 Times in 37 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
fritz- ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Re: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Te katerta jane pseudokarst, ose me sakte formime karstike te rreme, pasi u ngjajen atyre por ne fakt nuk jane. Belshi pershembull mendohet te jete nje formacion i tille magmatik. Nuk di gje ne e kane pare Himaren nden kete prizem.

Arsyeja pse bibla thote "ne fillim ishte fjala" kur dihet qe artikulimi vjen i fundit (edhe tek foshnjet), eshte sepse fjala eshte artikuluar para se te sintetizohej njeriu.

Malet artificiale me te cilet Athinasit luftojne kunder Atlantidasve, do kene lene ca gjurme .. te vogla. Kjo eshte shume para kohes kur prifterinjte e Egjiptit thone Solonit se ju greket nuk mbani mend gje pasi vendi juaj eshte goditur nga forcat e natyres me shume se keni nevoje te dini, dhe se dija dhe arti luftarak jane marre nga Gadishulli yne ne Egjipt pas 1000 vjeteve, dhe ne Azi edhe me vone. Dhe shume kohe para se koha filloi te njesohej me vite tokesore.

E di qe ju e quani Solonin budall, por per mua ai ishte nje person ideal qe ne femijeri, ligjvenesi sublim i Athines dhe keshilltari i Krezit. "Solon, Solon, Solon! - thrri 3 here Krezi, sa i madh qe mesimi yt se pa pare fundin e jetes tende askush nuk mund te thote se keni qene njeriu me i lumtur." etj...
Po te thash pra me pare qe Jane pseudo. jam akoma me phone, pastaj merremi dhe me solonin e platonin, edhe me biblen.
fritz- nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2018, 06:32   #170
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,547
Thanks: 76
Thanked 418 Times in 242 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

A, ti po thua se une i solla rastesisht 4 shkembinj te nje tipi. Ben edhe vaki.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2018, 06:38   #171
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 1,989
Thanks: 0
Thanked 650 Times in 500 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
lonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Re: Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Shoku, nuk po flet me filloren ketu qe te shpjegosh cfare jane shkeminjte karstike ose magmatike. Ti ben mire te lexosh definicionin e pseudokarst per te kuptuar se formacione te llaves krijohen edhe kur bie gjesend, si puna asteroideve nga hapesira. Nejse. Kjo ishte per te menfuar pak jashte kutise. Nuk kam ne plan te bej research shkencor per te vertetuar etimologjine e Himares nga Ndrenika ne 1900. Vec nje gje kam te sigurte. Ai nuk ka jetuar ne kohen tone per te pasur mundesi te shinte te paverteta. Diku i ka pare ose lexuar kete informate. Nderkohe qe une kam vizituar piramidat magmatike te Himares ne ishujt Kanarie.
ZET. O ZET. Ka raste qe s'te kuptoj. Nuk e di as cfare moshe as cfare arsimi ke.I solla gjerat te thjeshta se mund te jesh dhe doktor , por mund te jesh dhe ekonomist, por mund te jesh dhe gjuhetar.I solla te thjeshta per ty dhe per plot te tjere.Seleksinova materiale nga interneti (te shkurtera, te thjeshta per nje formim dhe njohuri te pergjitheshme).Zona e Belshit me liqene dhe ujra me shumice eshte zone karstike(gelqerore).

Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Glossary_of_geology
Citim:
Karst - landscape shaped by the dissolution of a layer or layers of soluble bedrock, usually carbonate rock such as limestone or dolomite. Characterised by closed depressions or sinkholes, caves and underground drainage.
E cilesova me siper. Shkembijte magmatike(nga vete dhe emri),qe formohen si rezultat i ftohjes se llaves etj. etj.Nga pikepamja gjeologjike,Shqiperia hyn tek zonat e formuara relativisht vone. Ajo zone e Himares dhe verdalle, nuk te jep pershtypjen e vullkaneve as te fjetura dhe as te shuara.Sic dhe i vume kapak, nuk na del as e llogjikeshme as nuk na perkon ne kohe vullkani ne malin e Cikes apo Karaburun me Kaonine e lashte dhe me kaonet . Fakti i renies se rrufeve me shumice ne ate siperfaqe eshte tjeter problem. Kjo do studim tjeter apo do pare ne analogji me zona te tjera. Zakonisht ne zonat ku bijen rruge me shumice kane permbjatje te larta te mineralit te hekurit apo kromiteve. Por une mendoj se eshte pikerisht forma e gadishullit si dhe problemet lokale gjeografile dhe klimaterike qe krijojne shtjella ajri(ne zonen midis sazanit dhe karaburunit), avullim te ujit te detit, kondesim,krijim resh qe krijon mikroklimen.Shtuar ketu dhe zjarret e shpeshta qe besoj vinin nga renia e rrufeve etj.

Nuk ja vlen te disktuojme me per kete teme me, se kemi dale nga kufijte me kohe. Do me pelqente te lexoja ndonje gje te re nga bagazhi yt dhe t'a diskutonim me qef. Si thua ? Apo do vazhdojme si ajo puna e FSH (qe permende me siper ne postime) me hidh e prit ?

Po e pate ate librin e Ndernikes apo eshte diku ne Net, na jep nje link t'i hedhim nje sy.

Ckuptim ka kjo:
Citim:
Ai nuk ka jetuar ne kohen tone per te pasur mundesi te shinte te paverteta
P.S.
Shumica e foumsave po merren me problemin e Cat style dhe me c'po shikoj e kane shijuar dhe j'a kane pare hajrin.Ne pak qe po disktujme ketu, do merremi me mustaqet e Celos?
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 19-07-2018 nė 06:57
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2018, 08:00   #172
fritz-
larguar
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 234
Thanks: 22
Thanked 59 Times in 37 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
fritz- ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
A, ti po thua se une i solla rastesisht 4 shkembinj te nje tipi. Ben edhe vaki.
Po pse I solle? Jan shum larg ne kohe ata shkembinj, eocen. Shkembinj te tille ka portugalia, spanja, polonia. Kur jan krijuar ata nuk ekzistonte njerezimi. Njeriu eshte i kuaternarit, me sakt ne pleistocen, me homo habilis, erectus, neadertalensis, dhe ne fund sapiensi, ne.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga fritz- : 19-07-2018 nė 08:09
fritz- nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2018, 21:16   #173
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,547
Thanks: 76
Thanked 418 Times in 242 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga fritz- Shiko postimin
Po pse I solle? Jan shum larg ne kohe ata shkembinj, eocen. Shkembinj te tille ka portugalia, spanja, polonia. Kur jan krijuar ata nuk ekzistonte njerezimi. Njeriu eshte i kuaternarit, me sakt ne pleistocen, me homo habilis, erectus, neadertalensis, dhe ne fund sapiensi, ne.
E kisha sqaruar... disi edhe kete.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2018, 21:26   #174
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,547
Thanks: 76
Thanked 418 Times in 242 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
ZET. O ZET. Ka raste qe s'te kuptoj. Nuk e di as cfare moshe as cfare arsimi ke.I solla gjerat te thjeshta se mund te jesh dhe doktor , por mund te jesh dhe ekonomist, por mund te jesh dhe gjuhetar.I solla te thjeshta per ty dhe per plot te tjere.Seleksinova materiale nga interneti (te shkurtera, te thjeshta per nje formim dhe njohuri te pergjitheshme).Zona e Belshit me liqene dhe ujra me shumice eshte zone karstike(gelqerore).

Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Glossary_of_geology


E cilesova me siper. Shkembijte magmatike(nga vete dhe emri),qe formohen si rezultat i ftohjes se llaves etj. etj.Nga pikepamja gjeologjike,Shqiperia hyn tek zonat e formuara relativisht vone. Ajo zone e Himares dhe verdalle, nuk te jep pershtypjen e vullkaneve as te fjetura dhe as te shuara.Sic dhe i vume kapak, nuk na del as e llogjikeshme as nuk na perkon ne kohe vullkani ne malin e Cikes apo Karaburun me Kaonine e lashte dhe me kaonet . Fakti i renies se rrufeve me shumice ne ate siperfaqe eshte tjeter problem. Kjo do studim tjeter apo do pare ne analogji me zona te tjera. Zakonisht ne zonat ku bijen rruge me shumice kane permbjatje te larta te mineralit te hekurit apo kromiteve. Por une mendoj se eshte pikerisht forma e gadishullit si dhe problemet lokale gjeografile dhe klimaterike qe krijojne shtjella ajri(ne zonen midis sazanit dhe karaburunit), avullim te ujit te detit, kondesim,krijim resh qe krijon mikroklimen.Shtuar ketu dhe zjarret e shpeshta qe besoj vinin nga renia e rrufeve etj.

Nuk ja vlen te disktuojme me per kete teme me, se kemi dale nga kufijte me kohe. Do me pelqente te lexoja ndonje gje te re nga bagazhi yt dhe t'a diskutonim me qef. Si thua ? Apo do vazhdojme si ajo puna e FSH (qe permende me siper ne postime) me hidh e prit ?

Po e pate ate librin e Ndernikes apo eshte diku ne Net, na jep nje link t'i hedhim nje sy.

Ckuptim ka kjo:

P.S.
Shumica e foumsave po merren me problemin e Cat style dhe me c'po shikoj e kane shijuar dhe j'a kane pare hajrin.Ne pak qe po disktujme ketu, do merremi me mustaqet e Celos?
Arsimi i mesem ne Shqiperi trajtonte ne lenden e gjeografise liqenet karstike te Belshit dhe te Lures, perberjen karstike te shumices se relivit te Shqiperise, stalagtitet, stalagmitet, dolomitet e me radhe.

Kur shkrova, mora te mireqene se te tere i dine sa me siper dhe po venim nje hap me tej. Nuk e kuptova pse ju fute angarise te sjellesh harta dhe definicione te nivelit te shkolles se mesme. Nuk e di per ju, por une mendoj se shumica qe komunikon ne keto tema, ka se paku nje undergraduate degree.

Nejse. Falemderit per mundimin dhe shendet.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2018, 02:11   #175
fritz-
larguar
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 234
Thanks: 22
Thanked 59 Times in 37 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
fritz- ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Re: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Te katerta jane pseudokarst, ose me sakte formime karstike te rreme, pasi u ngjajen atyre por ne fakt nuk jane. Belshi pershembull mendohet te jete nje formacion i tille magmatik. Nuk di gje ne e kane pare Himaren nden kete prizem.

Arsyeja pse bibla thote "ne fillim ishte fjala" kur dihet qe artikulimi vjen i fundit (edhe tek foshnjet), eshte sepse fjala eshte artikuluar para se te sintetizohej njeriu.
In the beginning was the Word, and the Word was with God, and the Word was God.John 1 King James Version. Ky affermacion ka nevoje te provohet nga ai i cili e ka shkruar ose nga ata qe e mbeshtesin ose e besojne kte, por tema do kalonte ne nje rruge tjeter dhe do deviojej, fetarisht ose filozofikisht(cila eshte primare, materja apo ideja?). Perderisa nuk eshte afermacion i provuar per mua nuk vlen.

Citim:
Malet artificiale me te cilet Athinasit luftojne kunder Atlantidasve, do kene lene ca gjurme .. te vogla. Kjo eshte shume para kohes kur prifterinjte e Egjiptit thone Solonit se ju greket nuk mbani mend gje pasi vendi juaj eshte goditur nga forcat e natyres me shume se keni nevoje te dini, dhe se dija dhe arti luftarak jane marre nga Gadishulli yne ne Egjipt pas 1000 vjeteve, dhe ne Azi edhe me vone. Dhe shume kohe para se koha filloi te njesohej me vite tokesore.
Ok, Platoni flet per atlantiden dhe athinen, por ka nje diskrepance kohore prej 10 mije vjetesh, kur presupozohet se ka qene atlantida me themelimin e athines. Eshte e qarte se gjithe peralla qe tregon Platoni eshte fiction, ai i perdorte mitet per te shprehur idete e tij filozofike.
Citim:
E di qe ju e quani Solonin budall, por per mua ai ishte nje person ideal qe ne femijeri, ligjvenesi sublim i Athines dhe keshilltari i Krezit. "Solon, Solon, Solon! - thrri 3 here Krezi, sa i madh qe mesimi yt se pa pare fundin e jetes tende askush nuk mund te thote se keni qene njeriu me i lumtur." etj...
Un nuk e quaj Solonin budall, soloni eshte personazh i erret, ne kuptimin qe dihet pak ose aspak c'ka thene. Thuhet se ai vuri bazat e demokracise se Athines. Per te ka shkruar Herodoti, Plutarku etj, por shume kohe me pas se ai kishte vdekur, dhe historia nuk ishte ateher nje disipline akademike.
fritz- nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2018, 05:26   #176
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 1,989
Thanks: 0
Thanked 650 Times in 500 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
lonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Arsimi i mesem ne Shqiperi trajtonte ne lenden e gjeografise liqenet karstike te Belshit dhe te Lures, perberjen karstike te shumices se relivit te Shqiperise, stalagtitet, stalagmitet, dolomitet e me radhe.

Kur shkrova, mora te mireqene se te tere i dine sa me siper dhe po venim nje hap me tej. Nuk e kuptova pse ju fute angarise te sjellesh harta dhe definicione te nivelit te shkolles se mesme. Nuk e di per ju, por une mendoj se shumica qe komunikon ne keto tema, ka se paku nje undergraduate degree.

Nejse. Falemderit per mundimin dhe shendet.
Nuk kisha deshire te bej replike prap per kete ndaj po i bije shkurt. I solla materialet nga shume burime te ndryshme per te pershkruar shkembijte e zones ne fjale.Dhe nuk ben vaki qe te gjitha materialet te jene gabim aq me teper dhe harta gjeologjike e Shqiperise. Ne kete mes i bije qe je ti i vetem qe ke nje mendim tjeter(bazuar apo jo tek Leo Ndrenika) dhe gjithe pjesa tjeter kunder mendimit tend. Te thashe: sille Leon t'a lexojme se c'thote dhe e mbyllim si diskutim, se nuk kemi pse harxhojme kohe e nerva: jo karst jo pseudo karst.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur