Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombi Shqiptar > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-10-2017, 19:20   #341
Prishtinasi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 1,203
Thanks: 42
Thanked 193 Times in 133 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Prishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Arban, a kishe mujt me gjet ndonji lidhje etimologjike mes fjalve ,
shqip : bothe
kroato-serbisht : guzica

familineres
Prishtinasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Prishtinasi pėlqehet nga
i vjetėr 13-10-2017, 20:09   #342
Kenzou
Super Anėtar
 
Avatari i Kenzou
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: NYC
Posts: 285
Thanks: 73
Thanked 53 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Kenzou ka njė atmosferė spektakolareKenzou ka njė atmosferė spektakolareKenzou ka njė atmosferė spektakolare
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prishtinasi Shiko postimin
Arban, a kishe mujt me gjet ndonji lidhje etimologjike mes fjalve ,
shqip : bothe
kroato-serbisht : guzica

familineres
hahaha kjo ishte e forte.
Kenzou nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2017, 20:12   #343
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 609
Thanks: 0
Thanked 142 Times in 109 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
lonely_lion ka shumė pėr tė qenė krenarėlonely_lion ka shumė pėr tė qenė krenarėlonely_lion ka shumė pėr tė qenė krenarėlonely_lion ka shumė pėr tė qenė krenarėlonely_lion ka shumė pėr tė qenė krenarėlonely_lion ka shumė pėr tė qenė krenarėlonely_lion ka shumė pėr tė qenė krenarėlonely_lion ka shumė pėr tė qenė krenarėlonely_lion ka shumė pėr tė qenė krenarėlonely_lion ka shumė pėr tė qenė krenarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arban bArbArian Shiko postimin
Edhe nji argument qe me siguri e ka paraqit nejkush , kerkoj ndjes nese po .

Russisht Lisit/drunit i thojn дерево derevo , po sepse sllavishtja lind n'jug te bullgart po e kuptojm nga vjen fjala , sepse sllavt e jugut i thojn 'drvo' , shihet qe rraja e DRVO osht DRV , V ndryshon nga U , e shohim qe Anglishtja shum e perdor W per U , psh two shqiptohet TU , pra DRV derivon nga DRU , e definicioni i 'dru' osht D'Ru , per me kuptu (per ata qe kan aftsi) pse D osht fjal n'veti DUhet me deshifru fjalen Dėshirė , kjo fjal zberthehet nė D'Shi'Ra , pra deshira osht Dua shi me ra , pra D dmth Du Do Dua , pra Dru dmth Dua ta Ruaj edhe Don tė mė Ruaj , sepse druri na ka percijell me mija vjet , na ka mbrojt nga vdekja e sigurt e dimrit , D'Ru.
Po interesant osht qe pyllit i thojn Lis , лес , Shqiptohet Lis , e tash kjo per aftsit e mija t'kufizume tregon qe sllavishtja osht semantik / anagram e Shqipes , as ma pak e as ma shum , kur jon ardh Skyt nga Azia qendrore na kan qujt Raban , jojo , s'ka ilir ktu , Raban osht anagram i Arban , pra kan dasht me ofendu duke na qujt Ra'Ba'Na , po kan vendos nji argument t'pakontestushum qe kan perdor anagram edhe pse n'koh t'lasht.

D'Shif'Ri'M
Po po. Pra dru ne shqip por ruset e kane bere дерево derevo, duke i shtuar ca shkornja ne mes. Ok. Kurse kete fjalen deshira te shqipes ke dashur ta pekthesh shqip - shqip, apo cfare ke dashur t'a besh? Se rusisht eshte zhellanje.

Meqe Raban = Arber atehere Rabane eshte Arbereshe(femerore e Arber). Poco Rabane - (eshte parfum); Poco = Po ka (K ne C dhe A ne O)= pra Po KA Rabane = Po ka Arbereshe (K dhe E shtohen per shqiptim). Pra Poco Rabane = Po KE KA Arbereshe. Ne shqip Poco Rabane = Qenka Arbereshe . Ja mesova dhe une.

Sa per guzica dhe botha.

Eshte e thjeshte. Tani,qe mesova e definoj dhe une. Guzica = Guz + ica
ose Gaz + ika (A ne U ) dhe (C ne K); pra ajo qe leshon gaz = Se botha leshon gaz.Pra gaz qe iken. Arban apo ke ndonje mendje tjeter ti ?

Citim:
D'Shif'Ri'M
Do shifmi qe te Rrim - Ca thu ore ? Dhe kjo me duhet mua.
..........................................
Eh o Arban, djali. I duhet thene spitalit mos j'u japi linje interneti pacienteve , se vallahi c'nuk do na degjojne veshet akoma.
..........................................
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2017, 20:21   #344
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 609
Thanks: 0
Thanked 142 Times in 109 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
lonely_lion ka shumė pėr tė qenė krenarėlonely_lion ka shumė pėr tė qenė krenarėlonely_lion ka shumė pėr tė qenė krenarėlonely_lion ka shumė pėr tė qenė krenarėlonely_lion ka shumė pėr tė qenė krenarėlonely_lion ka shumė pėr tė qenė krenarėlonely_lion ka shumė pėr tė qenė krenarėlonely_lion ka shumė pėr tė qenė krenarėlonely_lion ka shumė pėr tė qenė krenarėlonely_lion ka shumė pėr tė qenė krenarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kenzou Shiko postimin
hahaha kjo ishte e forte.
Qesha sa u shkepa njehere . Pastaj u mendova dhe thashe ti jap nje pergjigje Arbanit , se e meriton repliken per mundimin qe po ben per definimin e fjaleve.Shqip - sllavisht - anglisht dhe kur i del ne shteg dhe gjemanisht, persisht, turqisht,kinezce e vjeter. Ndonjehere e shtyn thelle kerkimin per fjale te vecanta per t'i definuar Shqip- Shqip. Ja deshira eshte Du shi me Ra. Dmth . Kur i thua ndonjeres kam Deshire me ty , nenkuptohet : Du shi me te ra, pra du me te bo uje, pra du me te prish!
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 13-10-2017, 23:20   #345
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: BRD
Posts: 35,497
Thanks: 7,350
Thanked 4,078 Times in 2,672 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arban bArbArian Shiko postimin
Edhe nji argument qe me siguri e ka paraqit nejkush , kerkoj ndjes nese po .

Russisht Lisit/drunit i thojn дерево derevo , po sepse sllavishtja lind n'jug te bullgart po e kuptojm nga vjen fjala , sepse sllavt e jugut i thojn 'drvo' , shihet qe rraja e DRVO osht DRV , V ndryshon nga U , e shohim qe Anglishtja shum e perdor W per U , psh two shqiptohet TU , pra DRV derivon nga DRU , e definicioni i 'dru' osht D'Ru , per me kuptu (per ata qe kan aftsi) pse D osht fjal n'veti DUhet me deshifru fjalen Dėshirė , kjo fjal zberthehet nė D'Shi'Ra , pra deshira osht Dua shi me ra , pra D dmth Du Do Dua , pra Dru dmth Dua ta Ruaj edhe Don tė mė Ruaj , sepse druri na ka percijell me mija vjet , na ka mbrojt nga vdekja e sigurt e dimrit , D'Ru.
Po interesant osht qe pyllit i thojn Lis , лес , Shqiptohet Lis , e tash kjo per aftsit e mija t'kufizume tregon qe sllavishtja osht semantik / anagram e Shqipes , as ma pak e as ma shum , kur jon ardh Skyt nga Azia qendrore na kan qujt Raban , jojo , s'ka ilir ktu , Raban osht anagram i Arban , pra kan dasht me ofendu duke na qujt Ra'Ba'Na , po kan vendos nji argument t'pakontestushum qe kan perdor anagram edhe pse n'koh t'lasht.

D'Shif'Ri'M
Kjo druri i bie ne rusisht дрэва,apo ruset e bardhe.Se te kuqet jane skandinave.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-10-2017, 18:46   #346
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 126
Thanks: 1
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Arban bArbArian ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Qesha sa u shkepa njehere . Pastaj u mendova dhe thashe ti jap nje pergjigje Arbanit , se e meriton repliken per mundimin qe po ben per definimin e fjaleve.Shqip - sllavisht - anglisht dhe kur i del ne shteg dhe gjemanisht, persisht, turqisht,kinezce e vjeter. Ndonjehere e shtyn thelle kerkimin per fjale te vecanta per t'i definuar Shqip- Shqip. Ja deshira eshte Du shi me Ra. Dmth . Kur i thua ndonjeres kam Deshire me ty , nenkuptohet : Du shi me te ra, pra du me te bo uje, pra du me te prish!
it's apPARent (e par / qe shihet) that ju CARe two eat withe Both
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-10-2017, 18:54   #347
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 126
Thanks: 1
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Arban bArbArian ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Shum jeni t'pakurrizor ose n'Rusisht бесстыдный besstydnyy , po kadale , qka osht Shqip fjala 'bestytni' bezdis / bezdisni ose n'Geg = bezditni .
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-10-2017, 19:06   #348
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 126
Thanks: 1
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Arban bArbArian ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Pėr ata qe kan aftsi per te PAR (shoh shif sheh shih) e para n'gjuhen Russishte osht первый pervyy nga Shqip 'Par Vi' , Vi dmth vija , pra fjala osht formu nga dy fjal Shqipe , Par edhe Vij = nga vija e parė , a ka kush e mohon kt argument apo veq qet paskan met me leh , ku jon gjuhtart .
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2017, 10:52   #349
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 126
Thanks: 1
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Arban bArbArian ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Sa interesant , kur ju vike via nga prapa , pra kur thojshin qe gjuha Shqipe osht e formume nga mija fjal turke latine sllave greke , ju rrish edhe ju pelqejke , tash kur vjen n'tnjejten metodologji e verteta nuk ju pelqen , ktu ka nji problem , ose nuk jeni Shqiptar sepse ka hajvana nuk ka mundsi me kan , ose jeni diqka tjeter shum palidhje , un nuk KOM poezi russisht , veq qikjo flet per qka po ndodh.

ngone mir

SHEM'BUJt e mi jon Shum'Bujė , nese nji popull fjalt per bab nan vlla i ka nga nji gjuh tjeter at'her ajo gjuh(russisht) osht gjithqysh nga gjuha nga cila VIn ato fjal(Shqip) , kjo pun osht e kryme .

Po qe edhe nji argument , fjala Shqipe Kėmbė osht nga Geg Kam / Kama / Kamt , definicioni osht Kam (tė posedoj) , kur e defishfrom Kam del te Ka'M qe dmth Ka Mbajtje , Anglish Come edhe Gjermanisht Komm vijn nga Shqip Kėmbė , sepse kur vjen vi'an kam , vjen me kam , SH osht perforrcus i fjalve , Shkam ose SHkėmbė dmth shkėmbi guri , kjo sepse civilizimi Shqiptar njihet per jetesen n'teritore shkėmbore , pra Guri percillet nga Kuri = Ku rri , sikur Kurrizi , qe n'Gjermanisht fjala per Kurriz osht Rücken , e vjen nga Shqip 'Rrok anė' , ana ku je i rrokun , kjo fjal Rrok osht n'Anglisht 'Rock' , kush don me kuptu e kupton qe shkembi me dheun osht sikur ashti me mishin , pra Shkam n'Rusisht osht камень kamen Shqiptohet 'Kami' = (sh)Kami .
Rusia para pak kohe u kan Tartari , nfakt emen i manipulum nga Tartani (Dardani) , fisnikria e Rusis u qujt Bujar nga Bujart Aryan t'Azis qendrore , Shqiponja dy krenARe osht VULA
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-10-2017, 16:30   #350
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: BRD
Posts: 35,497
Thanks: 7,350
Thanked 4,078 Times in 2,672 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Po fjala bog qfar eshte, apo ka e ka .................nismetimin??????????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur