Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-03-2017, 23:06   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,280
Thanks: 3,878
Thanked 1,907 Times in 814 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Eksperienca shqiptare nė biznesin novator


Jetojmė nė epokėn e mendjes, ideve, atyre tė thjeshta nė dukje, por revolucionarizuese nė pėrmbajtje. Ide, qė vijnė edhe nga mendjet e bukura tė tė rinjve, por qė shpesh mbeten nė letėr, ose “vyshken”, pėr shkak tė klimės sė ashpėr tė njė biznesi me vizion tė ngushtė. Ato pak ide qė ja dalin, pas shumė sakrificash, pune dhe mbėshtetjeje, tė lulėzojnė dhe tė sjellin tė ardhura, mund tė konsiderohen ngjarje shumė tė rralla.

Shqipėria ėshtė njė mjedis i vėshtirė pėr arritje te tilla, por edhe kėtu ka nga ata qė provojnė ta shndėrrojnė idenė nė njė risi konkrete dhe e gjitha kjo ka njė fillim – njė “startup”.

Genti Selenica, themelues i “Baboon” thotė:

“”Startup”-i ėshtė periudha e fillimit tė njė biznesi nga 1 deri nė 3 vjet. Nė rastin e teknologjisė janė biznese tė krijuara, kryesisht, nga tė rinj, nga kėrkesat e reja tė tregjeve.”

Ndėrsa pėr drejtorin ekzekutiv tė “Protik”, Erton Graceni, “ēdo biznes nė fillimet e tij ėshtė njė “startup””. Njė nga organizatorėt e “Startup Weekend”, Mateo Prifti thotė se: “pėrkufizimi i kėtij termi hap debat, sepse pėr disa ėshtė njė biznes qė lidhet vetėm me fushėn e novacionit teknologjik,pėr tė tjerė me fushėn e ekonomisė”.

Kėto janė disa pėrkufizime. Ndėrkaq, gjithkush ka variantin e tij tė fillimit tė njė sipėrmarrjeje teknologjike e sigurisht edhe rrugėtimin e tij, por dy janė shtyllat kryesore, qė do ta mbajnė atė nė kėmbė: ideja dhe financimi i saj. Nėse shohim situatėn nė Shqipėri, idetė nė fushėn e “startup”-eve teknologjikė nuk mungojnė. Ēfarė mund tė konsiderohet problem ėshtė mbėshtetja prej atyre, qė nė zhargon quhen “mentorė”, ose “ėngjėj financues”, pra qė investojnė pėr ecjen, e mėtejshme, tė njė biznesi fillestar tė suksesshėm.

“Kemi dy lloj investitorėsh: shqiptarė dhe tė huaj. Edhe “startup”-et janė pėr tregun shqiptar dhe pėr atė tė huaj. Situata ėshtė e tillė qė investitorėt shqiptarė janė tė tėrhequr shumė dhe vetėm ata tė huaj janė mė konkretė, por kjo nė rastin, kur produktet kanė pėr destinacion tregun jashtė vendit”, thotė Erton Graēeni, drejtor ekzekutiv i qendrės sė inovacionit, “Protik”.

“Protik”, njė organizatė joqeveritare e krijuar nė vitin 2012, ka synim ta lehtėsojė dhe mundėsojė, nė rastin mė tė mirė, marrėdhėnien mes “startup”-ve shqiptarė dhe investuesve tė mundshėm.

Ka edhe nga ata qė i gjejnė vetė financimet, edhe pse jashtė Shqipėrisė. I tillė ėshtė rasti i njė aplikacioni, risi, nė fushėn e shpėrndarjes sė ushqimit nė Shqipėri, “Baboon”, njė ide, tė cilėn zbatuesi i saj “e vodhi” nga tregu amerikan, dhe e pėrshtati me sukses nė tregun e rrėmujshėm dhe tė etur shqiptar. Sot, rreth 2 vjet pas hyrjes nė treg, biznesi ėshtė zgjeruar dhe kompania ka mbi 20 tė punėsuar. Ndėrkohė, synon tė shtrihet edhe pėrtej oqeanit, nė njė tė ardhme jo fort tė largėt.

Po si ja ka dalė mbanė themeluesi i “Baboon”, Gent Selenica, qė tė bindė investitorėt?

“Investitorėt nuk e kanė fare problem kur kanė tė bėjnė me njė njeri tė pėrgatitur, me kėmbė nė tokė, qė i thotė gjėrat siē janė, pa historira me shumė miliona euro”.

Ai ka edhe njė kėshillė pėr gjithė ata tė rinj qė duan tė ketė sukses:

“Duhet tė keni respekt pėr kohėn tuaj dhe tė mos humbisni minutėn”.

Darjo Rexhollari ėshtė njė prej tė rinjve, qė punon dhe nuk heq dorė, pėr tė parė njė ditė aplikacionin e tij “Spontan” tė ketė sukses nė treg.

“Unė e financoj vetė aplikacioni tim. Ėshtė pikėrisht filozofia e “startup”-it. Ne mblidhemi me grupin tonė. Secili prej nesh ka aftėsinė e tij dhe punojmė sė bashku pėr orė tė tėra. nuk kėrkojmė investim pėr momentin, por mė vonė, kur tė arrijmė diēka mund tė kėrkojmė investim pėr tė kaluar nė fazėn tjetėr.”

Nė njė tjetėr rrugėtim, mė pranė suksesit, ėshtė Alen Saqe, themeluesi i platformės “Dentem”.

“”Dentem” ėshtė njė platformė qė mundėson menaxhimin e gjithė aktivitetit tė njė mjeku stomatolog duke ja besuar atė njė aplikacioni shumė tė avancuar.

Edhe pėr tė, vėshtirėsia qėndron te investitorėt shqiptarė, ndaj ai e ka pėrqendruar vėmendjen jashtė Shqipėrisė dhe shpreson t’ia dalė sė shpejti mbanė.

“Investitorėt shqiptarė i pėrkasin mė sė shumti fushės sė ndėrtimit dhe nuk e kuptojnė mirė konceptin e pėrfitimeve qė vijnė nga zhvillimi i teknologjisė sė informacionit”.

Nė kėtė terren tė vėshtirė, ata qė duan tė ecin i kanė, gjithsesi, disa pika referimi, apo “dyer” ku mund tė trokasin. Njėra syresh ėshtė “Innovation hub”, njė hapėsirė publike e krijuar 1 vit mė parė, qė u ofron tė rinjve trajnime, mentorime, apo edhe mundėsi pėr t’u lidhur me investitorė tė interesuar pėr produktet e tyre.

Drejtoresha e kėsaj qendre, Ada Ilia ėshtė optimiste.

“Kjo hapėsirė u shėrben tė rinjve pėr tė zhvilluar idetė e tyre dhe shndėrruar ato nga njė ide nė njė produkt. Veē kėsaj, organizojmė shumė trajnime me mentorė tė huaj dhe shqiptarė qė u vijnė nė ndihmė individėve pėr tė krijuar bizneset e tyre, por edhe pėr punėsim. Njė vit mė parė kemi financuar edhe 16 “startup”-e, tė cilat i pėrzgjodhėm nga 120 aplikacionet qė na erdhėn. Kėto ide kanė pėrfituar grante dhe 4 prej tyre ja kanė dalė tė hapin biznese”.

Por ka edhe evente tė herėpasherėshme private, apo shtetėrore, qė bėjnė bashkė tė rinjtė pėr tė shpalosur idetė e tyre, pėr t’ua bėrė ato tė njohura biznesmenėve potencialė.

Mateo Prifti ėshtė njė nga organizatorėt e “Startup Weekend”.

“Nė moshėn 16 vjeēare kisha njė ide biznesi, por nuk dija si ta zhvilloja. Dėgjova pėr “Startup Weekend Tirana”. U pėrfshiva nė kėtė aktivitet dhe kjo ishte njė pėrvojė qė mė rriti shumė. Mė pas, konkurrova nė njė event tjetėr tė tillė, ku edhe fitova dhe kėtė pėrvojė doja ta ndaja edhe me tė rinjtė tė tjerė. Kjo mė bėri tė marr pėrsipėr organizimin “Startup”-it tė parė pėr mosha tė reja”.

Qė prej 5 vitesh, njė platformė mbarėkombėtare, kushtuar tėrėsisht “startup”-eve teknologjikė ICT Awards, vlerėson mė tė mirat e prurjeve nė kėtė fushė, duke synuar qė pėrmes kėtij vlerėsimi tė japė shpresė dhe nxitje pėr ata qė kanė ide tė konceptuara mirė.

Kushtrim Shala, manaxheri i ēmimeve “ICT AWARDS”, thotė se nga viti nė vit prurjet janė pėrmirėsuar.

“Ēdo vit vijnė rreth 150 aplikime tė konceptuara shumė mirė dhe kjo e bėn tė vėshtirė edhe punėn e jurisė nė pėrzgjedhjen e mė tė mirėve”.

Komuniteti i “startup”-eve teknologjikė ėshtė ende i ri dhe i brishtė, nė Shqipėri. Si ēdo sipėrmarrje tjetėr edhe ato duan kėrkim, guxim, fat dhe shumė kėmbėngulje , pėr tė pasur sukses nė njė terren tė vėshtirė.

/Reporter/
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2017, 20:59   #2
LindaN
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 3
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
LindaN ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Eksperienca shqiptare nė biznesin novator

Pershendetje! Une jam Linda, prej 7 vjetesh jetoj ne Republiken Ceke. Po lexoja kete artikull, eshte per t'u pergezuar nisma e ketyre te rinjve, e ideve te tyre, per t'i hapur rrugen investimeve, duke shfrytezuar teknologjine e re.
Eshte per te ardhur keq qe ne Shqiperi, nuk ka informacion per investimet online. Ketu, jane shume te perhapura keto investime, gjithashtu te shumte njerezit qe merren me kete lloj biznesi online.
Dua tju prezantoj nje program investimi, qe po punoj me burrin tim, CRYP TRADE CAPITAL. Nje kompani e fuqishme, me perfitim mujor 16%, ku i jep mundesi investimi te gjitheve, pa i limituar investitoret nese jane, ose jo ne BE.
Kliko ne linkun me poshte:
https://cryp.trade/agent/bito2mlpvkge
Per te gjithe ata qe kane interes, te me kontaktojne. Do t'u jepet informacioni i nevojshem, e hapat qe duhet te ndjekin.
LindaN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2017, 21:25   #3
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,865
Thanks: 2,457
Thanked 2,430 Times in 1,624 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperienca shqiptare nė biznesin novator

Pershendetje LindaN per ēfare produktesh behet fjale ? Ne fakt ēeket jane ne ekspanzion ne lemine e bankave, e kam lexuar edhe per investimet e tyre edhe ne Gjermani.
__________________
...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2017, 21:27   #4
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 19,208
Thanks: 4,810
Thanked 5,642 Times in 3,602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 254
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperienca shqiptare nė biznesin novator

ah Ēekia ! sa kujtime te bukura ledio. femrat si shpirt
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2017, 21:32   #5
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,865
Thanks: 2,457
Thanked 2,430 Times in 1,624 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperienca shqiptare nė biznesin novator

Edhe nje arsye Ledio te ikim si investitore Ta presim pergjigjen sa kane siguri, pastaj pas nje viti ikim marrim leket edhe ua kendojme kengen: jeta osh qef
__________________
...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pirati pėlqehet nga
i vjetėr 06-05-2017, 21:36   #6
Regina
Away.
 
Avatari i Regina
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,445
Thanks: 546
Thanked 730 Times in 418 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Eksperienca shqiptare nė biznesin novator

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Edhe nje arsye Ledio te ikim si investitore Ta presim pergjigjen sa kane siguri, pastaj pas nje viti ikim marrim leket edhe ua kendojme kengen: jeta osh qef
Interesante ku kane arritur, cdo gje varet nga kushtet e punes, vendit....
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Regina pėlqehet nga
i vjetėr 06-05-2017, 21:44   #7
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,865
Thanks: 2,457
Thanked 2,430 Times in 1,624 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperienca shqiptare nė biznesin novator

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Regina Shiko postimin
Interesante ku kane arritur, cdo gje varet nga kushtet e punes, vendit....
nuk do ta besoja as une, por kane ngritur infrastrukturen e sektorit te bankave fuqishem.

Tani nuk do i investojme sikur te Sudja ndryshe nuk i largohemi Ēekise deri sa te marrim leket tona

Ndersa ato kembimoret tek ata, po i benin ēmimet sa duan vete, ndodhi te mos pyes tek tjerat paguan kamaten e gjithave aty
__________________
...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pirati pėlqehet nga
i vjetėr 10-05-2017, 08:20   #8
LindaN
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 3
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
LindaN ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Eksperienca shqiptare nė biznesin novator

Ajo cka behet ne keto kompani eshte: Gjithsecili derdh shumen qe deshiron te invenstoj. Nga kompania, ne menyre automatike te vine perfitimet mujore sipas perqindjes qe kane.
Klikoni te kjo faqe, te linku qe ju kam derguar: https://cryp.trade/agent/bito2mlpvkge
Mund te regjistroheni qe te kuptoni me shume. Eshte kompani qe merret me kembimin e kursit te valutes. Kjo kompani, eshte e regjistruar ne Spanje.
Nese jeni te intersuar ne kompani Gjermane, jemi duke investuar edhe ne keto kompani: Po ju dergoj linkun:
https://pena.webet4you.com/
Perfitimet e kesaj kompanie vine, nga sportet e bastit.
LindaN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2017, 18:41   #9
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,865
Thanks: 2,457
Thanked 2,430 Times in 1,624 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eksperienca shqiptare nė biznesin novator

jo mo LindaN, per bastore i investojme direkt, me investime direkte po e kapem Bingon, shpetuam, atehere edhe Pragen e vizitojme si turiste
__________________
...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2017, 20:08   #10
LindaN
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 3
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
LindaN ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Eksperienca shqiptare nė biznesin novator

Ne fakt jane dy gjera te ndryshme:
Bastet, apo bingot nuk je gjithmone fitues, ne invenstimet online je gjithmone fitues. Marrim shembull, bankat,apo kompanite online. Me banken apo kompanine, funksionon e njejta gje. Une kam derdhur shumen 100 €, ne fund te muajit banka me ofron perqindjen sipas kontrates se lidhur me te dhe nga ky sistem ne menyre automatike marr perqindjen si investitor.Te njeten gje ben edhe kompania, ne fund te muajit nepermjet sistemit me vine ne menyre automatike,perqindja e shumes qe kam invenstuar, pra nga shuma 100 €, llogaria ime shtohet me 16 € cdo muaj.
Ajo cka ben banka apo kompania online brenda struktures se tyre, se si investojne per te mbajtur ne kembe biznesin, eshte pune e tyre. Per invenstitorin eshte e rendesishme, qe keto para jane reale dhe u shtohet xhepit te tyre.
LindaN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-07-2017, 21:11   #11
Klod
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Jul 2017
Posts: 1
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Klod ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Eksperienca shqiptare nė biznesin novator

Pershendetie linda jam I sapo ardhur ne ceki .Edhe kam deshir the krijoj nje bisnes e kam the veshtir me gjuhen por ne te njejten koh esht edhe problemi I nje ideje se cfar bisnesi do ishte ideal per nje vend si praga faleminderit .
Klod nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-07-2017, 21:45   #12
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,234
Thanks: 1,976
Thanked 1,138 Times in 603 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Eksperienca shqiptare nė biznesin novator

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LindaN Shiko postimin
Ne fakt jane dy gjera te ndryshme:
Bastet, apo bingot nuk je gjithmone fitues, ne invenstimet online je gjithmone fitues. Marrim shembull, bankat,apo kompanite online. Me banken apo kompanine, funksionon e njejta gje. Une kam derdhur shumen 100 €, ne fund te muajit banka me ofron perqindjen sipas kontrates se lidhur me te dhe nga ky sistem ne menyre automatike marr perqindjen si investitor.Te njeten gje ben edhe kompania, ne fund te muajit nepermjet sistemit me vine ne menyre automatike,perqindja e shumes qe kam invenstuar, pra nga shuma 100 €, llogaria ime shtohet me 16 € cdo muaj.
Ajo cka ben banka apo kompania online brenda struktures se tyre, se si investojne per te mbajtur ne kembe biznesin, eshte pune e tyre. Per invenstitorin eshte e rendesishme, qe keto para jane reale dhe u shtohet xhepit te tyre.
Ne investimet online je gjithmone fitues????!!!!

Linda, nuk duhet te jesh ekspert ne fushen e investimeve per te kuptuar qe kjo qe po reklamon ti eshte kryekeput genjeshter. Nuk ja vlen te harxhoj kohe per te treguar se pse pasi e ke bere ti mese te qarte ne 3 postime qe ke bere ne kete teme. Uroj te mos kete shqiptare qe bien ne kurthin tuaj me keto pallavrat tuaja.
__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Esther pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur