Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-07-2017, 04:52   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,209
Thanks: 4,533
Thanked 2,310 Times in 1,116 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 92
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Nė Tiranė themelohet instituti “Ēabej”, fokus tė veēantė do ta ketė KosovėnInstituti “Ēabej” ėshtė njė fondacion kulturor kushtuar punės nė lėmin e gjuhės shqipe, shkencave albanistike dhe kulturės sonė kombėtare. Themelohet duke u mbėshtetur nė trashėgiminė intelektuale tė dijetarit Eqrem Ēabej. Nisma pėr themelimin e Institutit Ēabej ėshtė marrė nga Brikena Ēabej dhe Gjergj Shiko, nė bashkėpunim me njė grup specialistėsh e dashamirėsh tė veprės sė Eqrem Ēabejt e tė studimeve albanistike, transmeton Telegrafi.
“Gjuha ėshtė pasuria mė e madhe e njė populli”.
Me kėtė shprehje, tė babait tė saj, albanologut Eqrem Ēabej, e nisi fjalėn e saj pėruruese pėr Institutin, Brikena Ēabej.
“Ky institut ėshtė pėr studimet qė merren me gjuhėn, por edhe me shkencat e tjera. Ne po e themelojmė kėtė Institut me shpresėn qė pasardhėsit do ta ēojnė pėrpara, duke uruar jo vetėm qė tė shėrbejė si njė rrjet ndėrlidhės, por edhe pėrbashkues pėr shqiptarėt kudo qė janė, e veēanėrisht pėr ata shqiptarė qė merren me shkencat humane”.
Instituti “Ēabej” vjen si njė nevojė parėsore e shkencės sė albanologjisė pėr tė pėrbashkuar tė gjithė studiuesit shqiptarė tė kėsaj disipline themelore pėr kulturėn tonė, pavarėsisht vendndodhjes sė tyre. Bashkėrendimi i mendjeve, vullneteve dhe tematikave tė studimit mbi shqipen ėshtė njė punė tejet e dobishme, tė cilėn Instituti “Ēabej” e ka nė qėllimin e tij kryesor tė themelimit.
Ēabej ka qenė i fokusuar dhe i interesuar pėr trevat shqiptare dhe pėr ngritjen e gjuhės dhe mendimit shqiptarė nė tė gjitha trevat, pavarėsisht se edhe vet bashkėpunimi mes shqiptarėsh ka qenė shpesh i penguar.
“Albanistika me tė gjitha disiplinat e veta ka pasur momente tė ulėta e momente tė larta nė marrėdhėniet mes Shqipėrisė dhe Kosovės; ka pasur momente ku bashkėpunimi thuajse ka munguar krejt; ka pasur momente ku pėr shkak tė rrethanave tė kohės kanė mundur tė komunikojnė vetėm studiuesit e ky komunikim ka qenė jetik pėr shqipen, pasi tė shtrėnguar tė mos komunikonin mes veti dy bashkėsitė shqipfolėse, ua kishin besuar sė paku pėrbashkimin gjuhėsor vullneteve tė mbara tė gjuhėsisė”, thuhet nė njoftim.
Drejtuesja e kėtij institute kujton se Ēabej rezulton tė jetė vullneti me i mbarė i atyre kohėve, pedagogu i leksioneve tė Prishtinės mbi historinė e gjuhės shqipe dhe mbi albanistikėn si pjesė e studimeve indoeuropiane. Fillimi i viteve ’70 e gjen Ēabejn tė pėrfshirė nė njė cikėl tė tillė leksionesh pasuniversitare, pra mbi historinė e shqipes dhe simotrave tė saj. Leksione tė tilla pėr Prishtinėn dhe krejt bashkėsinė shqiptare nė Kosovė asokohe qenė tė pazėvendėsueshme pasi pėr kushtet historike nė tė cilat gjendej Kosova, kaptonin kufijtė e mirėfilltė tė shkencės dhe lidheshin persė drejti me debatin e autoktonisė sė shqiptarėve.
“Ndaj jo rastėsisht, botimet Rilindja tė Prishtinės qenė tė parat qė botuan nė gjashtė vėllime ‘Studime Gjuhėsore’ tė Eqrem Ēabejt, nė tė cilat pėrfshihen studime etimologjike, tė gjuhėsisė historike, tė antropologjisė kulturore dhe gjuhėsore tė shqiptarėve e tė gjithēka tjetėr qė albanologėt e Prishtinės kishin mundur tė pėrmblidhnin nga Ēabej. Vetėdija se shqiptarėt janė njė komb gjuhėsor bėn qė Instituti ‘Ēabej’ tė mos ketė thjesht mision shkencor por edhe kombėtar”, thuhet nė njoftim. /Telegrafi/
__________________________________________
http://telegrafi.com/ne-tirane-theme...-kete-kosoven/
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Fshatari pėlqehet nga
i vjetėr 04-07-2017, 19:22   #2
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,202
Thanks: 5
Thanked 122 Times in 101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nė Tiranė themelohet instituti “Ēabej”, fokus tė veēantė do ta ketė Koso

Kjo eshte gje e mire, por a do ndihet dora e shtetit per ta ndihmuar kete shoqate, se kendej ne perendim iu japin subvencionime per punen qe bejne.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur