Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-06-2017, 09:32   #481
*ARiel*
E qetė 🙃
 
Avatari i *ARiel*
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: no more varavinga
Postime: 3,350
Thanks: 2,221
Thanked 868 Times in 371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Raste klinike interesante.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Njehere qe vajta te ajo doktoresha ime vjet E kom thene edhe me para nje bojallesh nje pellemb mbi mua mu mpi truri e smbaj mend asgje.
Le qe me tha si fytyre e pare ti...
Sa pellemb je ti Zirku, qe te marr vesht sa qenka doktoresha bojallesh qe te paska mpi trurin
__________________
Mos u zemėro!
*ARiel* nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-06-2017, 11:40   #482
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Postime: 11,710
Thanks: 2
Thanked 390 Times in 269 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 83
zirconium ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Raste klinike interesante.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga *ARiel* Shiko postimin
Sa pellemb je ti Zirku, qe te marr vesht sa qenka doktoresha bojallesh qe te paska mpi trurin
2 pellemb mbi dhe.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-06-2017, 14:48   #483
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Postime: 3,259
Thanks: 921
Thanked 835 Times in 395 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 68
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Raste klinike interesante.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga *ARiel* Shiko postimin
Sa pellemb je ti Zirku, qe te marr vesht sa qenka doktoresha bojallesh qe te paska mpi trurin
Kineze do kete qene
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Puhiza pėlqehet nga
i vjetėr 29-06-2017, 16:03   #484
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Postime: 27,115
Thanks: 5,873
Thanked 5,618 Times in 2,855 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 378
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Raste klinike interesante.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Puhiza Shiko postimin
Kineze do kete qene
Kineze e gjatė?!
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2017, 08:57   #485
*ARiel*
E qetė 🙃
 
Avatari i *ARiel*
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: no more varavinga
Postime: 3,350
Thanks: 2,221
Thanked 868 Times in 371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Raste klinike interesante.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
2 pellemb mbi dhe.
Kur te shkosh heren tjeter thuaji:

Un dy pllėmbė, e ti tre
Hajde bėjmė nje foleSukses i garantuar.Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Kineze e gjatė?!
Me e gjate se Zirku po, nuk e more vesh qe Zirkun e paskemi Kinez dhe un qe e dija shaiptar
__________________
Mos u zemėro!
*ARiel* nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i *ARiel* pėlqehet nga
i vjetėr 03-07-2017, 11:33   #486
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Postime: 2,615
Thanks: 1,676
Thanked 1,352 Times in 647 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Raste klinike interesante.

nuk arrij dot ta imagjinoj si mund te te behet te qeshesh kur mendon qe dikush eshte vdekur me tutje
jemi profesional , e kuptoj , por si arrijne te jene kaq indiferent , nuk arrij dot te mesohem me vdekjen
na qellojne shpesh te shoqerojme dike deri ne frymen e fundit , por shume e rende eshte per mua , megjithese pritet si dicka e paevitueshme,
kur vdes dikush 2- 3 dite nuk jam mire
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Marya pėlqehet nga
i vjetėr 03-07-2017, 12:06   #487
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Postime: 11,710
Thanks: 2
Thanked 390 Times in 269 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 83
zirconium ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Raste klinike interesante.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marya Shiko postimin
nuk arrij dot ta imagjinoj si mund te te behet te qeshesh kur mendon qe dikush eshte vdekur me tutje
jemi profesional , e kuptoj , por si arrijne te jene kaq indiferent , nuk arrij dot te mesohem me vdekjen
na qellojne shpesh te shoqerojme dike deri ne frymen e fundit , por shume e rende eshte per mua , megjithese pritet si dicka e paevitueshme,
kur vdes dikush 2- 3 dite nuk jam mire
Mekanizma mbrojte qe njeri zhvillon?!
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-07-2017, 12:53   #488
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Postime: 2,615
Thanks: 1,676
Thanked 1,352 Times in 647 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Raste klinike interesante.

jam ne pune , megjithese nuk duhet te punoja sot
nje pacient kishte vrare veten , ishte varur me kabllin e ventilatorit
te gjthe te shokuar , te gjithe duke qare
prej kohesh thoshte qe do vriste veten, por e thoshte me te qeshur
vuante nga nje iskemi te kembes , e operuan dhe ja hoqen gjysmen e kembes , por iskemia i kapi kemben tjeter qe filloite nxihej dhe kishte dhembje
e vendosem me morfine , ketamine , dhimbjet ishin te kontrolluara , por nuk duronte te shikonte qe behej gjithmon edhe me teper i varur nga te tjeret

e kishim lajmeruar psikiatrin me perpara , por thoshte me te gjitha ato probleme qe ka ta leme te vdese
vajza e tij na thoshte ta fusnim ne gjume dhe ti shkurtonim jeten , por nuk behet kjo
ne nje moment qe skishte me dhimbje fizike ,

erdhi policija , prokuroria ,
femijet qe na akuzojne pse nuk e futet ne gjume qe te vdiste ne menyre dinjitoze
nuk e di si do mbyllet ky muhabet , por ama jemi te shokuar


sikur nuk mjaftonte kjo gje , por edhe nje arabojke qe na cmend sa here qe vjen , duhet te therrasim policine
Altercation entre la petite fille de la patiente et les soignants. La petite fille aurait menacé ą plusieurs reprises les 2 infirmičres et une aide soignante de "les fracasser et de leur défoncer la gueule" et aurait poursuivi une infirmičre jusque dans la salle de soins oł celle-ci s'est enfermée, se sentant en danger. Le personnel soignant m'appelle ą ce moment lą en mźme temps que la sécurité.
A mon arrivée : la petite fille de la patiente crie, est agressive envers moi et l'équipe soignante. Je m'isole avec elle, elle se calme et m'explique que les soignants n'auraient pas changé la protection de la patiente depuis le matin alors que la patiente aurait eu des selles. Elle rajoute que les soignants auraient ignoré ses demandes et lui auraient répondu de faēon inappropriée.
De leur cōté, les soignants expriment clairement se sentir en danger et ne pas pouvoir exercer leur travail, s'occuper de Mme et des autres patients dans des conditions satisfaisantes en présence de cette personne. Pas de selles constatées dans la protection ce jour d'aprčs les soignants.
Je demande ą la petite fille de quitter les lieux compte tenu de son agressivité, ce qu'elle consent ą faire aprčs longue discussion. Elle souhaite un retour rapide de sa grand-mčre ą domicile mais exige également l'organisation d'aides ą domicile.
Elle annonce qu'elle reviendra au service sur le week-end pour visiter sa grand-mčre.
Le cadre de garde, le directeur de garde et le Dr , médecin d'astreinte, ont été mis au courant de la situation. Une main courante a été déposée par le cadre de garde.


eshte cmenduri keto dite , nuk e dine se ckane njerezit

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marya : 15-07-2017 nė 13:11
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur