Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-07-2017, 11:28   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,420
Thanks: 5,103
Thanked 2,503 Times in 1,215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Hahn: Me Serbinė dhe Malin e Zi po negociojmė anėtarėsimin, vendet tjera janė larg

Qėllimi i investimeve nė Ballkan ėshtė ndėrlidhja mė e mirė e pėrgatitja e kėtyre vendeve pėr anėtarėsim nė BE, pohon nė intervistė ekskluzive pėr DW-nė, komisioneri Johannes Hahn. Ai flet edhe pėr projekte konkrete.
Deutsche Welle: Zoti Hahn, a ka impulse tė reja dhe pritje pozitive pėr samitin nė Trieste? Muajt e fundit nė raportet mes Ballkanit Perėndimor dhe BE ka pasur vėshtirėsi tė shumta.
Johannes Hahn: Unė mendoj se samiti nė Trieste ėshtė pėrgatitur nė mėnyrė tė mrekullueshme nga nikoqirėt italianė. Ne jemi pėrpjekur qė nė kėtė samit tė kemi sa mė shumė rezultate konkrete. Pėr shembull, kemi pėrgatitur pėr nėnshkrim njė marrėveshje pėr transportin. Kjo do tė thotė se vendet e Ballkanit Perėndimor do tė ndėrlidhen me ligjet* e BE - qė forcon edhe raportet ekonomike dhe i jep impulse tė reja rajonit. Ne do tė miratojmė njė radhė projektesh nė fushėn e transportit, respektivisht energjisė, nė vlerė prej rreth 200 milionė euro, qė nė fund mund tė rezultojnė me investime nė vlerė prej rreth 540 milionė eurosh. Kėtu ėshtė shumė me rėndėsi qė tė krijohet edhe baza pėr rritjen ekonomike nė rajon dhe pėr njė tregti ndėr-rajonale, ku ka shumė potencial. Ne mendojmė se nė vitet e ardhshme nė kėtė rajon do tė hapen rreth 80.000 vende tė reja pune.
Kėto janė lajme tė mira, po ku ka mė sė shumti pengesa?
Po, si gjithmonė nė rajon, mė sė shumti ka probleme me afatet kohore pėr zbatim. Ka shumė premtime, shumė pėlqime, por zbatimi i marrėveshjeve ėshtė mė i ngadalshėm. Kėtu kėrkohet mė shumė angazhim. Por kjo ėshtė gjendja nė rajon dhe me kėtė jemi mėsuar. Tek e fundit, qėllimi ėshtė qė 20 milionė banorėve tė atjeshėm t'u hapet njė perspektivė, tė sigurohet stabiliteti, dhe nėse doni - tė garantohet paqa nė rajon.

Stabilitet, siguri, prosperitet ekonomik - tė gjitha kėto i pėrmendėt, por jo edhe demokracinė. Shumė shpesh thuhet se me projektet e BE-sė po forcohen tepėr strukturat autokratike nė rajon. Cilat janė argumentet tuaja kundėr kėtyre pohimeve?
Kur flas pėr stabilitetin, natyrisht qė kjo nėnkupton edhe forcimin e demokracisė. Nėse njerėzit nuk mund tė shprehin mendimin e tyre tė lirė, nėse nuk janė tė lirė nė veprim, atėherė nuk mund t'i gėzojnė kėto vlera, tė cilat Evropėn e bėjnė kaq unike. Ky ėshtė edhe shkaku pse Evropa ėshtė kaq atraktive edhe pėr vendet e Ballkanit, tė cilat duan qė njė ditė tė anėtarėsohen nė BE. Zhvillimi ekonomik ėshtė i mundur vetėm nėse funksionon shteti juridik. Kjo sepse askush nuk do tė investojė para nė rajon, as investitorėt e rajonit as ata nga vendet e BE, nėse p.sh. nuk funksionojnė si duhet organet juridike.
Nė samitin e sotėm do tė prezantohen projekte konkrete. Cilat?
Ne kemi pėrgatitur konkretisht gjashtė projekte pėr trafikun, si nė fushėn e rrugėve ashtu edhe hekurudhave. Projekti hekurudhor i njohur si "Korridor 8", qė ndėrlidh Lindjen me Perėndimin, nga Bullgaria deri nė ish-Republikėn Jugosllave tė Maqedonisė. Mė pas ajo mund tė vazhdojė edhe pėr Shqipėri. Ne kemi parasysh edhe rrugėt ujore mes Bosnje-Hercegovinės dhe Serbisė. Kėtu bėhet fjalė nė radhė tė parė pėr ndėrtimin e porteve. Tė gjitha kėto janė tė rėndėsishme. Apo dhe projekte tė ndryshme pėr ndėrtimin e rrugėve, si pėr shembull mes Bosnje-Hercegovinės dhe Kroacisė. Kėto janė investime vendimtare, por qė duhet tė realizohen. Nė fushėn e transportit do tė japim nė dispozicion rreth 145 milionė euro, qė mund tė shkaktojnė investime tė pėrgjithshme deri nė 450 milionė euro. Njė projekt tjetėr nė fushėn e energjisė ėshtė "Interconnector", njė linjė e pėrēimit tė gazit mes Serbisė dhe Bullgarisė. Njė investim prej rreth 50 milionė eurosh.
Zhvillimi ekonomik, marrėveshjet pėr transport - tė gjitha kėto tingėllojnė gati si anakronike nėse shikojmė konfliktet e hapura nė raportet mes vendeve tė kėtij rajoni. Si do t'i zgjidhni kėto probleme tė mėdha?
Ky ėshtė nė fakt edhe sharmi i kėtij procesi, sepse ne themi: ne duam t'i bashkojmė tė gjitha gjashtė vendet e Ballkanit Perėndimor sė bashku, pavarėsisht nga niveli qė kanė arritur nė procesin e anėtarėsimit tė ardhshėm nė BE. Ne konkretisht jemi duke zhvilluar negociata me Serbinė dhe Malin e Zi, me tė tjerat jemi shumė larg. Por me pėrpjekjet tona qė kėto vende, tė cilat janė tė rrethuara nga anėtaret e BE-sė, t'i fusim nė infrastrukturėn e BE-sė nė transport dhe nė energji, krijohet njė bazė pėr futjen e tyre nė struktura tė BE-sė. Nė kėtė mėnyrė krijohet edhe baza pėr zgjidhjen e njėrit apo tjetrit konflikt, apo tė paktėn qė tė zhvillojmė njė perspektivė, e cila mund tė funksionojė nė tė ardhmen.
Cilėt janė hapat qė duhen ndėrmarrė pas samitit?
Marrėveshjet duhet tė zbatohen. Unė kėtė vit kam marrė pjesė nė fillimin e dy projekteve pėr ura, nė Bosnje Hercegovinė dhe Kroaci, por edhe nė Serbi. Edhe nė sektorin e energjisė kemi financuar disa projekte, qė duhet tė ndėrlidhin Malin e Zi me Italinė por edhe Malin e Zi - pėrmes vendeve tė Ballkanit - me Rumaninė. Kėtu nė Trieste do tė ndodh diēka shumė konkrete: bėhet fjalė pėr ndihmėn e sipėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesme. Nė kuadėr tė samitit do tė nėnshkruhet njė marrėveshje pėr ndarjen e njė buxheti prej 48 milionė eurosh, qė mund t'u ndahen si kredi rreth 6000 sipėrmarrjeve. Pra kemi tė bėjmė me projekte shumė konkrete qė duhet tė ndihmojnė zhvillimin ekonomik. Ne me siguri qė do tė pėrgatisim projekte konkrete edhe pėr samitin e ardhshėm. Sepse deri nė fund tė kėsaj dekade duam tė ndajmė rreth njė miliardė euro, pėr tė arritur diēka nė kėtė rajon...
…qė kėto vende tė futen nė BE?
…qė kėto vende tė pėrgatiten pėr njė kalim sa mė tė lehtė deri nė BE.
Johannes Hahn ėshtė prej vitit 2014 komisioner i BE pėr Politikė Fqinjėsore dhe Negociata pėr Zgjerimin.
Intervistėn zhvilloi Adelheid Feilcke
_______________________________________
http://www.gazetaexpress.com/lajme/h...e-larg-402992/
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2017, 11:45   #2
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,420
Thanks: 5,103
Thanked 2,503 Times in 1,215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hahn: Me Serbinė dhe Malin e Zi po negociojmė anėtarėsimin, vendet tjera

Ju kujtohet ju ēfare trysnie ka ushtrue kjo evropa e pshurr... per plotesimin e kushtit te vetem ne menyre qe shteti shqipetar te fillonte negociatat per anetaresimin ne BE-ne.
Ky kriter quhej "vetting". Parlamenti shqiptar e ka miratue kete mut vettingu, nderkohe qe Shqipėria eshte larg BE-se, po thot ky majmuni byt...zgjeruari !hahn!
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Fshatari pėlqehet nga
i vjetėr 12-07-2017, 15:29   #3
Semiku
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 1,814
Thanks: 10
Thanked 416 Times in 263 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 74
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hahn: Me Serbinė dhe Malin e Zi po negociojmė anėtarėsimin, vendet tjera

Hahn nuk thote Larg,por vendet tjera pervec Srbise_Malit te Zi jane Shume larg.
Kryesorja ne Trieshte kemi marre vemendjen e te gjitheve me adidaset e Edi Rames.
Adidas dhe kravate ... mua me pelqen

__________________
BojanKopitar !
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Semiku pėlqehet nga
i vjetėr 12-07-2017, 15:34   #4
CR7
Undisputed
 
Avatari i CR7
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 13,450
Thanks: 46
Thanked 1,834 Times in 962 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 203
CR7 ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hahn: Me Serbinė dhe Malin e Zi po negociojmė anėtarėsimin, vendet tjera

Woooooow eshte photoshop a po vertete ka bere kesi kombinimi ky ? ahhahahahahahhahhaahah
__________________
And what's this shit about us meant to be together?
That type of shit'll make me not want us to meet each other
CR7 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i CR7 pėlqehet nga
i vjetėr 12-07-2017, 15:41   #5
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,420
Thanks: 5,103
Thanked 2,503 Times in 1,215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hahn: Me Serbinė dhe Malin e Zi po negociojmė anėtarėsimin, vendet tjera

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Clive Owen Shiko postimin
Woooooow eshte photoshop a po vertete ka bere kesi kombinimi ky ? ahhahahahahahhahhaahah
Ky kombinim asht provokim i goditur nga ana e kryeministrit shqiptar.
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2017, 15:53   #6
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 4,725
Thanks: 119
Thanked 494 Times in 392 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hahn: Me Serbinė dhe Malin e Zi po negociojmė anėtarėsimin, vendet tjera

As shqiprin as bosnjen as kosoven as maqedonin nuk do ti pranojn asni her. Ma sa kan pranu turqin qe 30 vjet. Arsyjen gjejeni vet
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i derjansi pėlqehet nga
i vjetėr 12-07-2017, 15:58   #7
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,420
Thanks: 5,103
Thanked 2,503 Times in 1,215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hahn: Me Serbinė dhe Malin e Zi po negociojmė anėtarėsimin, vendet tjera

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
As shqiprin as bosnjen as kosoven as maqedonin nuk do ti pranojn asni her. Ma sa kan pranu turqin qe 30 vjet. Arsyjen gjejeni vet
... prandaj s'ka nevoje me humb kohe me kete bashkim artificial qe ka nis me u ēba me Britanine e madhe e do te vazhdoje me vende tjera !
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2017, 15:59   #8
Regina
Away.
 
Avatari i Regina
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,443
Thanks: 546
Thanked 728 Times in 416 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hahn: Me Serbinė dhe Malin e Zi po negociojmė anėtarėsimin, vendet tjera

Hahn s'eshte gje, ne rolin e tij si "diplomat", puna qe ai ben eshte te mbaje fjalime, si zedhenes i BE, sa i pėrket permbushjeve te atyre qe ai premton, ato i pėrkasin nje te ardhme shumė te larget. Te njejten gje beri dhe kur ishte minister ne qeverine Austriake (i pėrket partise se djathte), perpara se t'a caktonin ne BE.
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2017, 21:29   #9
73ka
V.I.P
 
Avatari i 73ka
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 353
Thanks: 68
Thanked 112 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Hahn: Me Serbinė dhe Malin e Zi po negociojmė anėtarėsimin, vendet tjera

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
As shqiprin as bosnjen as kosoven as maqedonin nuk do ti pranojn asni her. Ma sa kan pranu turqin qe 30 vjet. Arsyjen gjejeni vet
Njerez qi u qojne permendore pushtuesve tyne, njerez qi adhurojne pushtusit e tyne, perdhunusit e tyre, njerez qi u perulen NE ADHURIM armikut te tyne 5 her ne dit!

A thu harrova ndoi gja?

Kto njerez i merr per hundet gjithmone e i ke te tujte, pra pse me ju dhan kur ata nuk lypin?

http://i.imgur.com/f4EpP6s.png


Rrespekti fillon me vetrrespektin!!

ps: gzohem qi nuk jena ne EU
73ka nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i 73ka pėlqehet nga
i vjetėr 12-07-2017, 21:49   #10
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 4,725
Thanks: 119
Thanked 494 Times in 392 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hahn: Me Serbinė dhe Malin e Zi po negociojmė anėtarėsimin, vendet tjera

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga 73ka Shiko postimin
Njerez qi u qojne permendore pushtuesve tyne, njerez qi adhurojne pushtusit e tyne, perdhunusit e tyre, njerez qi u perulen NE ADHURIM armikut te tyne 5 her ne dit!

A thu harrova ndoi gja?

Kto njerez i merr per hundet gjithmone e i ke te tujte, pra pse me ju dhan kur ata nuk lypin?

http://i.imgur.com/f4EpP6s.png


Rrespekti fillon me vetrrespektin!!

ps: gzohem qi nuk jena ne EU
Qe bre burr se po bohemi kaurr veq tna pranojn
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2017, 22:13   #11
Semiku
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 1,814
Thanks: 10
Thanked 416 Times in 263 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 74
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hahn: Me Serbinė dhe Malin e Zi po negociojmė anėtarėsimin, vendet tjera

Policia shqiptare arreston bossin e droges ne Durres me kerkese te prokurorise italiane,gjykata e Durresit e le te lire brenda 24 oreve ... ja nje ngjarje banale e ketyre diteve pse Shqiperia eshte large per anetaresim ne UE.
Religjioni i shqiptareve nuk eshte pengese.

Kaurr eshte edhe Serbia por nuk do hyje ne UE (lere cka llapton Hahn,i ben spinn rajonit)... Serbia perpara ka njohjen e pavaresise se Kosoves,stausin e Vojvodines,problemin e Sanxhakut,sanksione Rusise.Ai kryeminister serb qe do ja plotesoje keto kerkesa UE menjehere e vrasin,njejte si Xhinxhicin.
Kaur eshte edhe Gruzija,Armenija,Ukraina,por nuk do te hyjne ne UE asnjehere,kurre.
__________________
BojanKopitar !
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2017, 22:19   #12
73ka
V.I.P
 
Avatari i 73ka
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 353
Thanks: 68
Thanked 112 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Hahn: Me Serbinė dhe Malin e Zi po negociojmė anėtarėsimin, vendet tjera

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
Qe bre burr se po bohemi kaurr veq tna pranojn
Gurit e malit t'shkret! Pse jo t'mesim Shqiptar e t'punojm per vedi!

Pse u dashka me zgjell prej nga njana poshterim te tjeteri qmenduni?!

Nejse... fjalet e nji anonimi kto
73ka nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2017, 23:15   #13
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,865
Thanks: 2,457
Thanked 2,429 Times in 1,624 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hahn: Me Serbinė dhe Malin e Zi po negociojmė anėtarėsimin, vendet tjera

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Ju kujtohet ju ēfare trysnie ka ushtrue kjo evropa e pshurr... per plotesimin e kushtit te vetem ne menyre qe shteti shqipetar te fillonte negociatat per anetaresimin ne BE-ne.
Ky kriter quhej "vetting". Parlamenti shqiptar e ka miratue kete mut vettingu, nderkohe qe Shqipėria eshte larg BE-se, po thot ky majmuni byt...zgjeruari !hahn!

Aaaaaa Fshatundaro, evropa edhe ashtu e pshurrte eshte ne rregull perballe ketyre qe i ka te 10-re fare dhe kundermojne. Nuk te shikojne se ēfare letrash rregullon per axhenda e aprovon vetetitinga nderkohe qe plantacionet canabis statives i lejon si fusha gruri e thaset si miell koperative te shperndash ne gjitha rruget qe shpiejne nga mulliri per ne fshat, qytet e metropole.
__________________
...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2017, 01:00   #14
COB
IllyrianMuslim
 
Avatari i COB
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 871
Thanks: 30
Thanked 72 Times in 47 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
COB ka njė atmosferė spektakolareCOB ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Hahn: Me Serbinė dhe Malin e Zi po negociojmė anėtarėsimin, vendet tjera

Serbia nuk mund tė anėtarėsohet nė BE pa e njohur Kosovėn dhe pa marrveshje pėr Bosnjėn ose Republikėn Serbe nė Bosnje. Gjithashtu edhe Kroacia disa herė ka tėrhequr vėrejtjen e Serbisė se nuk do tė aprovoj kėrkesėn e Serbisė pėr anėtarėsim gjersa Serbia nuk e plotėson disa kushte. Prandaj harrojeni se Serbia ka shanca tė hyj nė BE nė njė tė ardhme tė afėrt. Po tė anėtarėsohet Serbia para Kosovės nė BE atėherė kurrė nuk do tė lejoj anėtarėsimin e Kosovės.

Sa pėr Shqipėrinė. Mendoj se Shqipėria dhe Mali i Zi janė dy vende qė sipas tė gjitha gjasave do tė jenė anėtarėt e rinj tė BE'sė. Mali i zi duket mė afėr, sepse ka 500 mijė banorė, ėshtė vend turistik, u anėtarėsua nė NATO, tani lufton pėr heqjen e influencės Ruse atje andaj Bashkimi Evropian sė shpejti mund tė marr Malin e Zi nė BE. Shqipėrisė nevojitet kohė dhe angazhim mė tepėr. Duhet zhvillim ekonomik dhe luftė kundėr korrupsionit. Kur tė arrihen nivelet e duhura nė kėto dy sfera, Shqipėria pa asnjė problem do tė bėhet anėtare e BE'sė.

Sa pėr Kosovėn, Bosnjen dhe Maqedoninė, nuk ka gjasa qė tė anėtarėsohen nė tė ardhmen e afėrt. Kosova dhe Bosnja do jenė peng tė Serbisė (nė tė ardhmen), Maqedonia do tė bllokohet nga Greqia.
__________________
Mos e shikoni gjeografia e biologjia, shkenca e Shqiptarit ėshtė Shqiptarologjia
COB nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-07-2017, 14:47   #15
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,205
Thanks: 5
Thanked 126 Times in 104 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hahn: Me Serbinė dhe Malin e Zi po negociojmė anėtarėsimin, vendet tjera

Karagjozi Pallosh, duhet ta kuptoje se eshte bere pengese per Shqiperine,prandaj une do ti lutesha, te largohet nje ore e me pare.
Ai eshte bere nje kryeminister i padenj, i padurueshem dhe i pandigjueshem ndaj popullit shqiptar, prandaj sa me shpejt te iki, aq me mire per te dhe Shqiperine.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pjer Thomas pėlqehet nga
i vjetėr 15-07-2017, 17:48   #16
Si1ri
Forced_ to_ Smile
 
Avatari i Si1ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Vendndodhja: Mbrapa diellit
Posts: 1,158
Thanks: 789
Thanked 703 Times in 384 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Si1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hahn: Me Serbinė dhe Malin e Zi po negociojmė anėtarėsimin, vendet tjera

"Uh! Evropė, ti kurva e motit!" si perher, e kelyshet e kurves se motit, me kepuc a me atlete, na kan katandis ne ket hall.
Po askush nga ne nuk eshta pa faj sepse ...
"Ēka bajnė shqiptarėt?... Hanė fiq e kastraveca,
E pijnė mastikė e qesin petulla n’ujė;
E ngrihen rrugės e fryhen si gjeldeca;
E rrinė tue kėqyrė udhės ushtarėt e huej
Pale e kanė kėsulėn qyp ose kapelė,
A e ka uficiali kalin at a pelė."
__________________
»U shoftė me arė, me fis, me mal e vrri,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me za,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me uzdajė:
Oh! Rrnoftė Shqypnija! Rrnoftė Flamuri i sajė!«
— AT GJERGJ FISHTA 1916.
Si1ri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Si1ri pėlqehet nga
i vjetėr 23-01-2018, 01:57   #17
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 902
Thanks: 631
Thanked 383 Times in 248 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Hahn: Me Serbinė dhe Malin e Zi po negociojmė anėtarėsimin, vendet tjera

Bravo Serbia. Vrau,preu,perdhunoi e shkaterroi, por perseri do hy ne Europe perpara nesh,fale politikaneve qe ka. Politikanet tane jane te zot per batuta,per sharje,per fryrje e ngerdheshje,e per te vjedhur gjakun e fukarait shqiptar.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i murik pėlqehet nga
i vjetėr 24-02-2018, 08:00   #18
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,941 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hahn: Me Serbinė dhe Malin e Zi po negociojmė anėtarėsimin, vendet tjera

Shqipėria dhe Maqedonia, vendet qė pėrēajnė BE-nė.

Anėtarėt e ardhshėm pėrēarės tė Bashkimit Europian. Kėshtu iu referohet britanikja “Express” Shqipėrisė dhe Maqedonisė, vende qė siē thotė ajo, pritet tė nisin bisedimet pėr anėtarėsim kėtė verė.
E nė njė sinjal tė qartė se blloku ėshtė i vendosur pėr zgjerim, presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, dhe Komisioneri pėr Zgjerimin, Johannes Hahn, do tė vizitojnė javėn e ardhshme tė dyja vendet, ashtu si dhe Serbinė, Bosnje-Hercegovinėn, Malin e Zi e Kosovėn. Kjo lėvizje pritet tė sjellė pėrēarje tė mėdha brenda BE-sė thotė “Express”, me disa vende qė janė tejet hezituese, pėrfshirė edhe Gjermaninė, ndėrsa tė tjerė duan ta pėrshpejtojnė procesin.Media britanike pėrmend deklaratėn e Hahn pėr “Die Welt”, kur thotė se KE do tė rekomandojė sė shpejti, me shumė gjasė nė verė, hapjen e negociatave me Shqipėrinė dhe Maqedoninė.Tė gjashta vendeve tė Ballkanit u ėshtė premtuar aderimi qė nė vitin 2003, por procesi ėshtė vonuar pėr shkak tė shqetėsimeve se nuk ėshtė bėrė mjaftueshėm pėr plotėsimin e kushteve.Ndarjet brenda BE-sė u panė edhe gjatė takimit tė ministrave tė Jashtėm nė Bullgari javėn e kaluar, vijon “Express”. Ministri i Jashtėm gjerman, Sigmar Gabriel tha pas takimit se situata nė Serbi dhe Kosovė ishte e vėshtirė.Gjatė turneut nė Ballkanin Perėndimor, dy zyrtarėt e lartė tė BE-sė pritet tė inkurajojnė vendet e rajonit qė tė realizojnė reformat dhe tė prezantojnė nisma tė reja mbėshtetėse pėr procesin e transformimit.

T.Ch.

Se harrova.....USA dhe BRD te paret qe DUHEJ ti mbeshtetnin DUHESHE te ishin.......NEVE.Sipas % pro perendimore te flamurtareve.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga SystemA : 24-02-2018 nė 08:04
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2018, 15:01   #19
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 3,896
Thanks: 276
Thanked 275 Times in 200 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Hahn: Me Serbinė dhe Malin e Zi po negociojmė anėtarėsimin, vendet tjera

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si1ri Shiko postimin
"Uh! Evropė, ti kurva e motit!" si perher, e kelyshet e kurves se motit, me kepuc a me atlete, na kan katandis ne ket hall.
Po askush nga ne nuk eshta pa faj sepse ...
"Ēka bajnė shqiptarėt?... Hanė fiq e kastraveca,
E pijnė mastikė e qesin petulla n’ujė;
E ngrihen rrugės e fryhen si gjeldeca;
E rrinė tue kėqyrė udhės ushtarėt e huej
Pale e kanė kėsulėn qyp ose kapelė,
A e ka uficiali kalin at a pelė."
Nuk e kuptoj kėtė tronditje. Fuqitė e Mėdha tė Evropės kanė pasur njė qėndrim pėr shqiptarėt, dhe ende e kanė, dhe e kanė tė hapur. Nuk e kuptoj sesi shqiptarėt shajnė njė familje e cila i ka vrarė e pėrdhunuar, e prapė duan tė jenė shėrbėtori i kėsaj familjeje...
Shqiptarėt mė duket kanė probleme mendore. Zakonisht, njerėzit urrejnė atė qė nuk i do dhe qė i dhunon.Njė pjesė e mirė e shqiptarėve dashurojnė pėrdhunuesin e tyre dhe duan tė jenė pjesė e haremit tė pėrdhunuesit. E kur pėrdhunuesi i thotė "Jo" shqiptarėt hidhėrohen.
Ēa mut sindrome mund tė jetė kjo?
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2018, 15:40   #20
Gishti
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Apr 2017
Posts: 28
Thanks: 15
Thanked 10 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Gishti do tė bėhet i njohur mjaft shpejtGishti do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Hahn: Me Serbinė dhe Malin e Zi po negociojmė anėtarėsimin, vendet tjera

Jashte masonet nga Shqiperia.
__________________
Kush me kerkon ndihm, une i jap jap emrin tim.
Nese ke nevoj per ndihm, beme nje fishkellim.
Gishti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur