Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Arti i kuzhinės

Arti i kuzhinės Cilat janė ushqimet dhe gatimet tuaja tė preferuara ? ''Mė thuaj se ēfarė ha, tė tė them se ēfare je.''

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-07-2017, 17:18   #1
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,210
Thanks: 1,905
Thanked 1,085 Times in 589 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Udhetim kulinarie neper trevat shqiptare!

Ushqimi dhe gatimi eshte dicka qe e kam shume per zemer dhe sidomos kur behet fjale per trevat shqiptare. Ne ato pak here qe kam udhetuar ne keto treva, mezi sa prisja qe te ndalonim neper vende te ndryshme dhe te shijoja gatimet karakteristike te asaj zone. Mbresat qe me kane lene restorantet andej jane nga me te ndryshmet per shume arsye. Ne disa vende ku nuk prisja shume, kam rene ne dashuri me zonen dhe gatimet e tyre e ne disa te tjera ku pritshmerite e mia kane qene shume te larta, kam dale prej aty teper e zhgenjyer.

Arsyeja qe po e hap kete teme eshte qe te sjellim ketu mbresat, pozitive ose negative, te restoranteve ku keni qene neper trevat shqiptare ne 3 aspekte: 1) Ambjenti; 2) Sherbimi; 3) Ushqimi/Gatimi; 4) Cmimet. Nqs keni dhe foto, akoma me mire.

Diskutim te kendshem!
__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-07-2017, 17:20   #2
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,210
Thanks: 1,905
Thanked 1,085 Times in 589 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Udhetim kulinarie neper trevat shqiptare!

"Mrizi i Zanave", restoranti ku pordhaceria le ne hije peisazhet dhe ushqimin.

Kisha degjuar dhe lexuar shume per kete restorant perpara se te shkoja atje. Nga online reviews ishin te shumte ata qe flisnin me superlativat me te larta, ashtu sic dhe kishte disa te tjere te cileve nuk u kishte lene mbresa te mira sidomos sherbimi. Vendosem qe te shkonim me makine ne Dubrovnik ne menyre qe te ndalonim dhe ne vende te tjera rruges. Nje prej ketyre vendeve ku vertet doja te shkoja ishte pikerisht "Mrizi i Zanave". I mora ne telefon rruges se e dija qe duhej rezervim dhe mora nje rezervim per kur hapej restoranti. Kur u futem brenda vihej re menjehere ajo pershtypja qe ti si klient ishe me fat qe drekoje aty. Thjesht nje energji aspak e mire. Dy cupulinat qe te merrnin emrin as e kishin idene se c'do te thote se si pritet nje klient. Asnje buzeqeshje nuk nxirrnin as me ne dhe as me te tjeret para dhe mbas nesh. U ulem afer dritares dhe peisazhi ishte vertet relaksues por fatkeqesisht aty ku ishim ulur ishte shume ftohte dhe une vete sikur kisha pak ethe. Vendosem te ngriheshim dhe te pyesnim nese mund te uleshim ne dhomen tjeter perballe.

Im shoq: "Me falni, e keni problem sikur te ulemi ne kete dhomen tjeter se aty eshte pak ftote dhe im shoqe nuk ndihet dhe aq mire?"
Pronari: "Po e kam problem se dhe ato ku ishe ti tavolinat tona jane, s'jane te komshise."

E pashe qe tim shoqi nje fytyre i vinte e nje i ikte. I thashe s'ka problem, ec shkojme atje ku ishim. Ne rrethana te tjera, thjesht do kisha ikur por vertet doja te provoja ushqimin mqs kishim bere dhe gjithe ate rruge.

Pronari erdhi pak me vone dhe po perpiqej te justifikonte komentin e tij teper te pavend duke ndezur nje kalorifer aty afer dhe pastaj doli prape ne vetvete kur filloi te shpjegoje ushqimin qe ofrojne. lol Te flasesh per nje delir te theksuar madheshtie, do ishte vertet e pakte. Me vinte dhe per te qeshur se dukej qe nuk e kishte idene e rregullave minimale te sherbimit ne nje restorant. E vetmja here tjeter qe e pame eshte kur solli faturen. Te tjeret vetem sillnin ushqimin dhe asnjehere nuk te pyesnin nese doje dicka tjeter. Me pak fjale, sherbimi ne te gjitha aspektet ishte zero. Kur kerkuam faturen mendova kushedi sa do ishte per famen e ekzagjeruar qe kishin. U suprizova kur pashe qe ishte vetem 30 e ca mije leke te vjetra. Duke u nisur thjesht nga ambjenti (jashte), gatimi dhe cmimet, do shkoja atje sa here te vizitoja Shqiperine, por duke u nisur nga niveli i sherbimit, ajo ishte hera e pare dhe e fundit qe do shkojme.

Atehere, nga 0-10:

1) Ambjenti: 7
2) Sherbimi: 0
3) Gatimi: 9
4) Cmimet: 10
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg IMG_0851.jpg (22.6 KiloByte, 72 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg IMG_0852.jpg (20.7 KiloByte, 71 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg IMG_0853.jpg (22.5 KiloByte, 71 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg IMG_0854.jpg (22.8 KiloByte, 73 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg IMG_0855.jpg (23.3 KiloByte, 72 shikimet)
__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Esther pėlqehet nga
i vjetėr 17-07-2017, 17:27   #3
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 14,927
Thanks: 5,301
Thanked 5,188 Times in 3,314 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 310
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Udhetim kulinarie neper trevat shqiptare!

Tek "Mrizi i zanave" kam shkuar disa here e mu personalisht me ka lene mbrese te mire...donin te kisha bere me pare rezervim se perndryshe ka siklete.

Vecoj nje restorant ne Maminas...me duket se quhet "4 vellejzerit" faktori cmim-ushqim sevis ishte i pelqyeshem.

Me ka pelqyer edhe nje resorant "Greenpark-Altini" 3-4 min pa shkuar ne maje te kodres ne Ardenice/Koloonje e Lushnjes ku (+) tava me zocke fshati dhe kembet e bretkocave ishin fantastike dhe cmimi i arsyeshem....vetem se (-) kishin kenge Greke gjate gjith kohes.

Edhe "Floga" ne Qerret ka gatim shum cilesor por servisi kishte vend per permiresim.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-07-2017, 18:34   #4
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,210
Thanks: 1,905
Thanked 1,085 Times in 589 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Udhetim kulinarie neper trevat shqiptare!

Nje restorant tjeter qe mu duk vertet overrated ishte: "Sofra e Ariut" ne Tirane.

Kemi shkuar per darke dhe ate nate binte shi prandaj duhej te rrinim brenda. Ambjenti brenda teper i zymte. Tavoline per cifte nuk kishte dhe na ulen ne nje tavoline per 5 veta, totalisht pa lidhje. Morem nga nje gote vere dhe nje Zot e di sa kohe ka qene e hapur ajo shishe. Tamam sikur po pije uthull edhe pse ishte nje nder vererat me te shtrenjta ne menu. Porosita sallate caprese qe ishte pa vaj apo ereza, krejt pa shije. Po ashtu mishi i zgares qe porositem ishte totally overcooked and dry. Te ngecte ne gryke. Kamarieri erdhi kur mori order-in dhe kur solli faturen se here tjeter nuk ja pame surratin. E vetmja gje qe me pelqeu ishte veshja e kamariereve me kostume popullore. Me habiti se pse shkonin aq shume te huaj atje. Overall, totalisht e zhgenjyer.

1) Ambjenti: 4
2) Sherbimi: 3
3) Ushqimi/Gatimi: 4
4) Cmimet: 5
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg IMG_0858.jpg (21.5 KiloByte, 74 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg IMG_0859.jpg (22.5 KiloByte, 73 shikimet)
__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Esther pėlqehet nga
i vjetėr 18-07-2017, 06:18   #5
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 18,598
Thanks: 4,416
Thanked 5,239 Times in 3,332 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 242
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Udhetim kulinarie neper trevat shqiptare!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Tek "Mrizi i zanave" kam shkuar disa here e mu personalisht me ka lene mbrese te mire...donin te kisha bere me pare rezervim se perndryshe ka siklete.

Vecoj nje restorant ne Maminas...me duket se quhet "4 vellejzerit" faktori cmim-ushqim sevis ishte i pelqyeshem.

Me ka pelqyer edhe nje resorant "Greenpark-Altini" 3-4 min pa shkuar ne maje te kodres ne Ardenice/Koloonje e Lushnjes ku (+) tava me zocke fshati dhe kembet e bretkocave ishin fantastike dhe cmimi i arsyeshem....vetem se (-) kishin kenge Greke gjate gjith kohes.

Edhe "Floga" ne Qerret ka gatim shum cilesor por servisi kishte vend per permiresim.
jo te gjitha gjelltoret mund te quhen restorant.

personalisht nuk me pelqen te shkoj ne restorant kur shkoj ne Shqiperi. sherbimi le shume per te deshiruar.
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-07-2017, 09:09   #6
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 11,585
Thanks: 4,126
Thanked 8,339 Times in 2,882 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Udhetim kulinarie neper trevat shqiptare!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Tek "Mrizi i zanave" kam shkuar disa here e mu personalisht me ka lene mbrese te mire...donin te kisha bere me pare rezervim se perndryshe ka siklete.

Vecoj nje restorant ne Maminas...me duket se quhet "4 vellejzerit" faktori cmim-ushqim sevis ishte i pelqyeshem.

Me ka pelqyer edhe nje resorant "Greenpark-Altini" 3-4 min pa shkuar ne maje te kodres ne Ardenice/Koloonje e Lushnjes ku (+) tava me zocke fshati dhe kembet e bretkocave ishin fantastike dhe cmimi i arsyeshem....vetem se (-) kishin kenge Greke gjate gjith kohes.

Edhe "Floga" ne Qerret ka gatim shum cilesor por servisi kishte vend per permiresim.
po ankohesh ti nga kenget gėrrke??? do vras veten....


Floga ne qerret ka specialitete deti por Floga ne Tirane te le pa fjale....

p.s. Luzhnja ka nam per zogjka te papame
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-07-2017, 10:59   #7
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 14,642
Thanks: 6,147
Thanked 4,391 Times in 2,371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 198
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Udhetim kulinarie neper trevat shqiptare!

une kam nje gje te keqe, kudo qe shkoj te haj nuk mbaj mend asnje emer restoranti.
jam rehat nga kjo ane.
ose ndoshta jam praktike, hyj per te ngrene ate qe me pelqen dhe iki. me pas nuk mbaj mend as rrugen se ky hyra jo me emrin.

di vetem qytetet, vaj halli te harroja dhe qytetet ku haja rob me tru dyst mo
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Si Bora pėlqehet nga
i vjetėr 18-07-2017, 13:24   #8
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 2,944
Thanks: 778
Thanked 1,138 Times in 688 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 58
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Udhetim kulinarie neper trevat shqiptare!

Embelsirat te kremosura ( ne Shqiperi kam pare qe perdorin ngjyrues te skaduar, dhe jo vetem ), mish Brazili ( ngrire - shkrire ne maunet frigoriferike pergjate zhdoganimit ) qe te shitet per mish te fresket.
Lexova diku per sofren e ariut, kam qene 2-3 here i ftuar per te drekuar me koleg te punes dhe nuk kam shkuar, kini kujdes kur ktheheni tek Mrizi i zanave ne rrugen Lezhe-Shkoder sepse po shkaktohen shume aksidente per shkak te mungeses se sinjalistikes dhe shofereve te papergjegjeshem qe e pershkojne ate rruge.
Sa me te thjeshta dhe sa me shume prodhim vendase te mbartin ato aq me i mire do jete ushqimi ne restorantet e Shqiperise.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-07-2017, 13:25   #9
Jolene
✿◉●•◦
 
Avatari i Jolene
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: My own Kingdom.
Posts: 10,957
Thanks: 2,763
Thanked 3,662 Times in 1,679 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 550
Jolene ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Udhetim kulinarie neper trevat shqiptare!

Njesoj si une sibor, ushqimi nuk eshte prioriteti per mua! As ne jeten e perditshme.
Jolene nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Jolene pėlqehet nga
i vjetėr 18-07-2017, 13:32   #10
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 4,617
Thanks: 116
Thanked 479 Times in 382 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Udhetim kulinarie neper trevat shqiptare!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Esther Shiko postimin
"Mrizi i Zanave", restoranti ku pordhaceria le ne hije peisazhet dhe ushqimin.

Kisha degjuar dhe lexuar shume per kete restorant perpara se te shkoja atje. Nga online reviews ishin te shumte ata qe flisnin me superlativat me te larta, ashtu sic dhe kishte disa te tjere te cileve nuk u kishte lene mbresa te mira sidomos sherbimi. Vendosem qe te shkonim me makine ne Dubrovnik ne menyre qe te ndalonim dhe ne vende te tjera rruges. Nje prej ketyre vendeve ku vertet doja te shkoja ishte pikerisht "Mrizi i Zanave". I mora ne telefon rruges se e dija qe duhej rezervim dhe mora nje rezervim per kur hapej restoranti. Kur u futem brenda vihej re menjehere ajo pershtypja qe ti si klient ishe me fat qe drekoje aty. Thjesht nje energji aspak e mire. Dy cupulinat qe te merrnin emrin as e kishin idene se c'do te thote se si pritet nje klient. Asnje buzeqeshje nuk nxirrnin as me ne dhe as me te tjeret para dhe mbas nesh. U ulem afer dritares dhe peisazhi ishte vertet relaksues por fatkeqesisht aty ku ishim ulur ishte shume ftohte dhe une vete sikur kisha pak ethe. Vendosem te ngriheshim dhe te pyesnim nese mund te uleshim ne dhomen tjeter perballe.

Im shoq: "Me falni, e keni problem sikur te ulemi ne kete dhomen tjeter se aty eshte pak ftote dhe im shoqe nuk ndihet dhe aq mire?"
Pronari: "Po e kam problem se dhe ato ku ishe ti tavolinat tona jane, s'jane te komshise."

E pashe qe tim shoqi nje fytyre i vinte e nje i ikte. I thashe s'ka problem, ec shkojme atje ku ishim. Ne rrethana te tjera, thjesht do kisha ikur por vertet doja te provoja ushqimin mqs kishim bere dhe gjithe ate rruge.

Pronari erdhi pak me vone dhe po perpiqej te justifikonte komentin e tij teper te pavend duke ndezur nje kalorifer aty afer dhe pastaj doli prape ne vetvete kur filloi te shpjegoje ushqimin qe ofrojne. lol Te flasesh per nje delir te theksuar madheshtie, do ishte vertet e pakte. Me vinte dhe per te qeshur se dukej qe nuk e kishte idene e rregullave minimale te sherbimit ne nje restorant. E vetmja here tjeter qe e pame eshte kur solli faturen. Te tjeret vetem sillnin ushqimin dhe asnjehere nuk te pyesnin nese doje dicka tjeter. Me pak fjale, sherbimi ne te gjitha aspektet ishte zero. Kur kerkuam faturen mendova kushedi sa do ishte per famen e ekzagjeruar qe kishin. U suprizova kur pashe qe ishte vetem 30 e ca mije leke te vjetra. Duke u nisur thjesht nga ambjenti (jashte), gatimi dhe cmimet, do shkoja atje sa here te vizitoja Shqiperine, por duke u nisur nga niveli i sherbimit, ajo ishte hera e pare dhe e fundit qe do shkojme.

Atehere, nga 0-10:

1) Ambjenti: 7
2) Sherbimi: 0
3) Gatimi: 9
4) Cmimet: 10

Moj po ushqim sherbejn aty ke mrizi apo veq amelsina e appetizers?

Qa jan ato pjata bosh?
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-07-2017, 13:33   #11
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 14,927
Thanks: 5,301
Thanked 5,188 Times in 3,314 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 310
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Udhetim kulinarie neper trevat shqiptare!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
po ankohesh ti nga kenget gėrrke??? do vras veten....


Floga ne qerret ka specialitete deti por Floga ne Tirane te le pa fjale....

p.s. Luzhnja ka nam per zogjka te papame
Perse nuk u dashka te ankohem per m'ziken gercke?.....e shoh sakazmen tuaj si tejet provokacia....njikshtu.

Kur te shkojme te Floga ne Tiron do tju baj me dije n'forumt.

Luzhnja ka nam edhe per klloqka me long te veqante mjaft te shijshem.....foton edhe notat do tjua tregojme ne nje teme te veqante.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-07-2017, 13:47   #12
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,210
Thanks: 1,905
Thanked 1,085 Times in 589 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Udhetim kulinarie neper trevat shqiptare!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
Moj po ushqim sherbejn aty ke mrizi apo veq amelsina e appetizers?

Qa jan ato pjata bosh?
Po, sherbyen mish keci qe ishte shume i shijshem por s'i bera foto.
__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-07-2017, 13:49   #13
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 4,617
Thanks: 116
Thanked 479 Times in 382 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Udhetim kulinarie neper trevat shqiptare!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Esther Shiko postimin
Po, sherbyen mish keci qe ishte shume i shijshem por s'i bera foto.
Heu pjates ma te ransishme si bone foto lol

Per pak mbone me i vu vizen se kujtova se sherbejn veq djath e speca
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-07-2017, 13:55   #14
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,210
Thanks: 1,905
Thanked 1,085 Times in 589 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Udhetim kulinarie neper trevat shqiptare!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
Heu pjates ma te ransishme si bone foto lol

Per pak mbone me i vu vizen se kujtova se sherbejn veq djath e speca
Lol...femrat keto gjerat e vogla shikojne. Nqs nuk e ke problem sherbimin, nga ushqimi besoj do ngelesh i kenaqur.
__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-07-2017, 14:02   #15
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 4,617
Thanks: 116
Thanked 479 Times in 382 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Udhetim kulinarie neper trevat shqiptare!

Ne rast se do restorant me sherbim shembullor edhe ma te mir se restorantet ma te mira ne amerik shko ke restorant vllaznia ne fushkruj.

Ushqim special. Sherbim me pes yje
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-07-2017, 14:02   #16
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 14,927
Thanks: 5,301
Thanked 5,188 Times in 3,314 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 310
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Udhetim kulinarie neper trevat shqiptare!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
jo te gjitha gjelltoret mund te quhen restorant.

personalisht nuk me pelqen te shkoj ne restorant kur shkoj ne Shqiperi. sherbimi le shume per te deshiruar.

Nuk eshte faji im qe 95% e mejhoneve ne Qafiristan jane me drejtim gjelltoresk....pastaj edhe xhepi nuk na e mban me shku ke Coin ose Karlsbergu mer daje.....
kur shko poplli andejeza neper mejhone, lutna 17 here perpara e po kaq mas, qe mos te dalim te helmum e neper urgjenca se per sherbim e boj ene vete per njat zot.

Sherbim te mrekullushem kam ndeshur vetem te Xibraku....toqka quditberese.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 18-07-2017, 14:15   #17
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 18,598
Thanks: 4,416
Thanked 5,239 Times in 3,332 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 242
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Udhetim kulinarie neper trevat shqiptare!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Nuk eshte faji im qe 95% e mejhoneve ne Qafiristan jane me drejtim gjelltoresk....pastaj edhe xhepi nuk na e mban me shku ke Coin ose Karlsbergu mer daje.....
kur shko poplli andejeza neper mejhone, lutna 17 here perpara e po kaq mas, qe mos te dalim te helmum e neper urgjenca se per sherbim e boj ene vete per njat zot.

Sherbim te mrekullushem kam ndeshur vetem te Xibraku....toqka quditberese.
kam qe tek restoranti i peshkut ne Tirane Spagheti Fish Colosseo

i thashe qe njof pronarin ...ēfare sherbimi

kur nuk i njeh vijne kamarieret si pronare
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-07-2017, 20:42   #18
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 34,812
Thanks: 8,961
Thanked 8,260 Times in 4,793 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 461
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Udhetim kulinarie neper trevat shqiptare!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Esther Shiko postimin
"Mrizi i Zanave", restoranti ku pordhaceria le ne hije peisazhet dhe ushqimin.

Kisha degjuar dhe lexuar shume per kete restorant perpara se te shkoja atje. Nga online reviews ishin te shumte ata qe flisnin me superlativat me te larta, ashtu sic dhe kishte disa te tjere te cileve nuk u kishte lene mbresa te mira sidomos sherbimi. Vendosem qe te shkonim me makine ne Dubrovnik ne menyre qe te ndalonim dhe ne vende te tjera rruges. Nje prej ketyre vendeve ku vertet doja te shkoja ishte pikerisht "Mrizi i Zanave". I mora ne telefon rruges se e dija qe duhej rezervim dhe mora nje rezervim per kur hapej restoranti. Kur u futem brenda vihej re menjehere ajo pershtypja qe ti si klient ishe me fat qe drekoje aty. Thjesht nje energji aspak e mire. Dy cupulinat qe te merrnin emrin as e kishin idene se c'do te thote se si pritet nje klient. Asnje buzeqeshje nuk nxirrnin as me ne dhe as me te tjeret para dhe mbas nesh. U ulem afer dritares dhe peisazhi ishte vertet relaksues por fatkeqesisht aty ku ishim ulur ishte shume ftohte dhe une vete sikur kisha pak ethe. Vendosem te ngriheshim dhe te pyesnim nese mund te uleshim ne dhomen tjeter perballe.

Im shoq: "Me falni, e keni problem sikur te ulemi ne kete dhomen tjeter se aty eshte pak ftote dhe im shoqe nuk ndihet dhe aq mire?"
Pronari: "Po e kam problem se dhe ato ku ishe ti tavolinat tona jane, s'jane te komshise."

E pashe qe tim shoqi nje fytyre i vinte e nje i ikte. I thashe s'ka problem, ec shkojme atje ku ishim. Ne rrethana te tjera, thjesht do kisha ikur por vertet doja te provoja ushqimin mqs kishim bere dhe gjithe ate rruge.

Pronari erdhi pak me vone dhe po perpiqej te justifikonte komentin e tij teper te pavend duke ndezur nje kalorifer aty afer dhe pastaj doli prape ne vetvete kur filloi te shpjegoje ushqimin qe ofrojne. lol Te flasesh per nje delir te theksuar madheshtie, do ishte vertet e pakte. Me vinte dhe per te qeshur se dukej qe nuk e kishte idene e rregullave minimale te sherbimit ne nje restorant. E vetmja here tjeter qe e pame eshte kur solli faturen. Te tjeret vetem sillnin ushqimin dhe asnjehere nuk te pyesnin nese doje dicka tjeter. Me pak fjale, sherbimi ne te gjitha aspektet ishte zero. Kur kerkuam faturen mendova kushedi sa do ishte per famen e ekzagjeruar qe kishin. U suprizova kur pashe qe ishte vetem 30 e ca mije leke te vjetra. Duke u nisur thjesht nga ambjenti (jashte), gatimi dhe cmimet, do shkoja atje sa here te vizitoja Shqiperine, por duke u nisur nga niveli i sherbimit, ajo ishte hera e pare dhe e fundit qe do shkojme.

Atehere, nga 0-10:

1) Ambjenti: 7
2) Sherbimi: 0
3) Gatimi: 9
4) Cmimet: 10
Po ta plotėsojė postimin me pronarin e "Mrizit tė Zanave"

Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-07-2017, 21:31   #19
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 14,642
Thanks: 6,147
Thanked 4,391 Times in 2,371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 198
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Udhetim kulinarie neper trevat shqiptare!

ti je ketu me portokalli kepi?
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-07-2017, 21:35   #20
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 34,812
Thanks: 8,961
Thanked 8,260 Times in 4,793 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 461
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Udhetim kulinarie neper trevat shqiptare!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
ti je ketu me portokalli kepi?
Jo ėshtė pronari i lokalit qė ka qėnė Esther.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Akrepi pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur