Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-07-2017, 19:09   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,138
Thanks: 3,384
Thanked 1,723 Times in 742 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Astrit Patozi i shkruan Bashės pėr “qentė e gjahut”

Ish drejtuesi i grupit parlamentar tė PD, Astrit Patozi ka sulmar kryetarin e ngrirė tė PD, Lulzim Bashėn, duke e akuzuar se paguan njė grup me 30 vetė pėr tė sulmuar demokratėt qė nuk mbėshtesin Bashėn.Citim:
Statusi i plotė i Patozit:

ASGJĖ NUK DO TĖ JETĖ SI MĖ PARĖ, LULZIM

Mos e pėrmend mė listėn o vulėhumbur, se nuk e shplan dot mėkatin pėr greminėn, ku e ēove Partinė Demokratike, duke i hedhur ushqim qenve tė gjahut, qė e bėjnė edhe falas punėn e tyre. Natyrisht, atė llogarinė e sharėsave me pagesė e ke tė pambyllur me demokratėt dhe do tė merremi shumė shpejt me atė ēėshtje.
I ke tė gjithė nė borderonė e kunatit, tė paregjistruar, rreth 30 vetė, qė po qelbin botėn mbarė, duke punuar nė tė zezė. Janė duke marrė para tė pista pėr tė sharė, jo kundėrsharėt politikė, jo Edi Ramėn apo ndonjė socialist tjetėr, por cdo burrė apo grua nė PD, vetėm se nuk ėshtė dakord me ty.
Po ta kujtoj edhe njė herė se janė disa vepra penale, qė po konsumohen, dhe me vjen sinqerisht keq pėr ata hallexhinj qė mund t’i marrėsh mė qafė, duke i rropatur gjyqeve pėr njė copė bukė. I ke pasur nė katin e tretė tė selisė sė Partisė Demokratike, ngaqė e konsideron atė si pronė private, por ngaqė u trembe kur mbaruan zgjedhjet, i ke transferuar diku tjetėr.
E dimė fiks se ku i ke sistemuar tani dhe do ta mėsojmė njėsoj edhe sikur t’i shpėrngulėsh prapė nga frika e dekonspirimit. Por ti tashmė ke hyrė nė histori me kėtė teknikė tė neveritshme pėr tė baltosur kėdo, qė tė bėn hije dhe tė prish punė nė planin e vetėm, qė ke nė kokė, pėr ta mbajtur me cdo ēmim PD-nė si ndėrmarrje private biznesi, pavarėsisht, se ia ke ulur pėrtokė aksionet.
E kam thėnė edhe njė herė tjetėr, qė sharėsit me dhe pa pagesė i mėrėkuptoj dhe i mėshiroj, kurse ty jo, sepse nuk je hallexhi.
Dėgjova se tė kishte ardhur goja nė Elbasan. E kishe zgjidhur gjuhėn, pas gati tre javėsh vetėngrirjeje dhe ishe marrė me ne, ndėrkohė qė, formalisht tė paktėn, garėn e ke me Eduard Selamin. Nuk ka problem. Gjuha shkon gjithmonė atje ku dhemb dhėmbi.
Kishe thėnė atje pak a shumė se “ēėlėsi ėshtė shpirti i pastėr i demokratit, i atij qė nuk pyet se kur i vjen radha pėr deputet” dhe e ke pasur fjalėn pėr mua dhe pėr kolegėt e mi.
Lulzim, ti je e fundmi person qė mund tė flasė pėr karrige apo pėr ambicie tė shfrenuar pushteti nė Shqipėri, sepse nuk ke qenė asnjė ditė demokrat i thjeshtė, qė ta dish apo ta ndjesh se cfarė do tė thotė. Por ke ardhur direkt nga rruga e je ulur direkt nė kolltuk ministri dhe nuk je cuar asnjė ditė tė vetme prej aty, qė nga dita qė shkele nė Tiranė, e deri sot, kur po kacavirresh pėr tė mbajtur me zor postin e kryetarit tė Partisė Demokratike. Tė gjithė ne tė tjerėt kemi parė edhe ditė tė mira, edhe tė kėqija nė PD, por asnjeri nuk ngjan me ty nė kėtė pikė. Sepse ti nuk ke qenė kurrė nė opozitė, Lulzim.
Ti vetė je i qartė, por mundohu t’i ndriēosh edhe tė tjerėt, qė po tė mbajnė me gajret kėto ditė, se mua mė rri shumė ngushtė lista jote, por edhe ēdo listė tjetėr. Se mandatin e deputetit ta kam dorėzuar njė muaj para se tė mendoheshe ti, mu nė mes tė 50 burrave dhe grave tė grupit parlamentar, kur tė thashė bėj marrėveshje dhe askush prej nesh tė mos jetė mė kandidat. Dhe se unė, Lulzim, nuk jam pėrmendur sot, vetėm se nuk pashė emrin nė listėn tėnde. Sepse pėr mua ajo ėshtė gjėja mė e parėndėsishme.
Po mbushen fiks katėr vjet, qė kur kam thėnė pėr herė tė parė se ishe zgjedhje e gabuar dhe tė kam kujtuar herė pas herė me zė e me figure, me shkrim e me gojė, se po i shpėrdoron tė gjitha shanset pėr ta ringritur Partinė Demokratike, ndėrkohė qė i kishe tė gjitha mundėsitė tė bėje ndryshe.
Dy vjet mė parė tė thashė publikisht, por edhe sy mė sy, se nuk mund ta quaje humbjen si fitore, kur morėm vetėm 15 bashki nė zgjedhjet lokale. Dhe se po ta trajtonim kėshtu, do tė binim edhe mė shumė nė zgjedhjet politike. Nuk jam fare i lumtur qė koha mė dha tė drejtė, por, mė beso, qė mė e rėndė se humbja pėr PD, ėshtė fakti qė ti, jo vetėm nuk mbajte asnjė pėrgjegjėsi, por po tenton ta grabisėsh mandatin e kryetarit sėrish pėrmes njė farse elektorale.
Ndaj, bėj si tė bėsh, kafsho gjuhėn dhe pėrpiqu ta shtysh me brekė nėpėr kėmbė deri nė 22 korrik, se mbase tė ndihmojnė edhe tė tjerėt qė t’i mbash, gjithėsesi, ēelėsat e kosheres bosh. Vazhdo tė vish vėrdallė nėpėr Shqipėri, dyll i verdhė, duke numuruar ditėt, qė nuk mbarokan, se mbase tė del mė mirė kėshtu.
E kishe nisur jo keq, kur shqiptoje fjali pa kuptim apo sllogane boshe si ato tė Republikės sė Re, sepse ishte e vetmja gjė qė mund tė tė shkonte, pas atij rezultati katastrofik. Por i sigurt tė jesh qė “asgjė nuk do tė jetė mė si mė parė”, ēfarėdo qė tė ndodhė mė 22 korrik.
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur