Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Etimologjia

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-03-2018, 18:58   #61
Skerdilaidas
V.I.P
 
Avatari i Skerdilaidas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Drenic
Posts: 1,153
Thanks: 29
Thanked 88 Times in 59 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Skerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
kush s‘ka Berishe ne Mirdite ? Ka ne mes Tirones Berishe e nuk ka ne Mirdite e shikon ata te testit nuk e dijne as nga i bie Shqiperia, jo po te bejne testin.

Tani nga llogjika e shendoshe, ku marrin keta per baze elementin, qe sipas tij te percaktojne perkatesine e tjereve.

Kjo eshte ti futesh pydhit me lisa bungu dhe merr nje dru ahu dhe percakton te tjereve perkatesine
Deri dje nuk e dishe as cfar fisi je e po na tregon ne tash se cfar dime e si analizohen keto teste. U bere me i dituri per nja dy dite, he.
__________________
<Gjuha āsht tulit e gjithshka bluen>
Skerdilaidas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2018, 18:58   #62
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 4,375
Thanks: 1,644
Thanked 1,444 Times in 725 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Samiu nuk na tregoj fisin e tij.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Hawk pėlqehet nga
i vjetėr 18-03-2018, 18:59   #63
CR7
Undisputed
 
Avatari i CR7
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 12,875
Thanks: 5
Thanked 1,525 Times in 771 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 172
CR7 ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Samiu Shiko postimin
Pirat, pak hajgare ..t`na falish...

Edhe per devijimin e temes kerkojme ndjese une dhe Lumi...a po Lumi?
Sadopak qe po bejem shaka, beso qe ne nje menyre i kontribojm temes. Se per Piratin edhe 1000 postime prap nuk e sqarojn aventuren e tij te jetes.
__________________
And what's this shit about us meant to be together?
That type of shit'll make me not want us to meet each other
CR7 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i CR7 pėlqehet nga
i vjetėr 18-03-2018, 19:01   #64
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,216
Thanks: 2,226
Thanked 2,125 Times in 1,389 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 92
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Samiu Shiko postimin
...po mundohet me i perhap berisht neper serbi e bullgari. Ka mision t`hatashem komtar Pirati...
edhe do ne Odessa e Kiew me i mbjellur a ne Bullgari, nuk eshte keq me ua ndrequr nje Golloborde shqiptare edhe tu thote njeriu kur te mbushni 18 vite i keni te garantuara pasaportat shqiptare fringo plus EU Statt.
__________________
...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pirati pėlqehet nga
i vjetėr 18-03-2018, 19:06   #65
Skerdilaidas
V.I.P
 
Avatari i Skerdilaidas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Drenic
Posts: 1,153
Thanks: 29
Thanked 88 Times in 59 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Skerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga CR7 Shiko postimin
Skerd kur ta beni nje ordinanc testimi ne Kosove, beso qe do te vij aty edhe me qejf do ta beje testin edhe ta shoh fisi Bytyq se cfare YDNA po na del

Nese nuk me del shqiptar amani ta kam nderroma ose mos ma trego thuj qe spo bon hahahhahaha.

Ose qitem gjerman se shume i du si popull
Nuk do kete ordinanca te tilla ne Kosove edhe per nja 20 vjete apo me shume. Por edhe qe hapen, nuk do i sygjeroja.

Per Bytyc ne dime ciles linje i takojn keshtu qe nuk na duhet testi yt. Qe done ti mu testu m’i verifiku traditat ajo eshte tjeter gje. Ne pergjithesi keto teste jane per ata qe e kane hobi historin, gjenetiken dhe qe jane kurioz per origjinen e tyre me te larget.
__________________
<Gjuha āsht tulit e gjithshka bluen>
Skerdilaidas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2018, 19:08   #66
CR7
Undisputed
 
Avatari i CR7
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 12,875
Thanks: 5
Thanked 1,525 Times in 771 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 172
CR7 ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skerdilaidas Shiko postimin
Nuk do kete ordinanca te tilla ne Kosove edhe per nja 20 vjete apo me shume. Por edhe qe hapen, nuk do i sygjeroja.

Per Bytyc ne dime ciles linje i takojn keshtu qe nuk na duhet testi yt. Qe done ti mu testu m’i verifiku ajo eshte tjeter gje. Ne pergjithesi keto teste jane per ata qe e kane hobi historin, gjenetiken dhe qe jane kurioz per origjinen e tyre me te larget.
A eshte e mundur edhe pse te jene te njejtit fis amo te del ndryshe YDNA !?

Kysmet do interesohem, veq nuk kisha pas qef me dit per semundjet.Se di qe te bejen vesevese tani.
__________________
And what's this shit about us meant to be together?
That type of shit'll make me not want us to meet each other
CR7 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2018, 19:11   #67
Samiu
V.I.P
 
Avatari i Samiu
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 5,055
Thanks: 2,983
Thanked 2,033 Times in 915 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Samiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Samiu nuk na tregoj fisin e tij.
Une i takoj fisit Morinė, Leo.
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Samiu pėlqehet nga
i vjetėr 18-03-2018, 19:13   #68
Skerdilaidas
V.I.P
 
Avatari i Skerdilaidas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Drenic
Posts: 1,153
Thanks: 29
Thanked 88 Times in 59 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Skerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Cfar smundje? Lol


Testet qe i rekomendojme ne jane teste STR-esh (short tandem repeat) qe perdoren edhe ne forenzike. Fiset nuk munde te indetitikohen permes testeve autosomale. Bani pak Google amani ju koft para se te kyqeni ne keto temat...
__________________
<Gjuha āsht tulit e gjithshka bluen>
Skerdilaidas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Skerdilaidas pėlqehet nga
i vjetėr 18-03-2018, 19:17   #69
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,216
Thanks: 2,226
Thanked 2,125 Times in 1,389 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 92
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skerdilaidas Shiko postimin
Deri dje nuk e dishe as cfar fisi je e po na tregon ne tash se cfar dime e si analizohen keto teste. U bere me i dituri per nja dy dite, he.

Jo, po prisja qashtu si pune e jote, te behet ndonje zbulim gjenealogjik edhe per ta ditur veten se ēfare fisi jam.

ta them une ty, ai test eshte i mire per ata qe jane rritur ne mix hapesira etnitetesh dhe duan ta dine saktesisht se ēka jane dhe tjetra dyshoj ne 98 % ne saktesine e atyre testeve, thjeshte me ti rruajtur leket 80 dollare edhe ta vendosin nje shifer. Nje ADN Test, qe eshte me i lehte per tu ekzaminuar, ketej kushton 1000 euro gati dhe kur dihen dy percaktuesit, ne kete rast prinderit.

Ndersa ajo halaleshi ku bazohet, ēfare merr per burim te garantoje saktesine edhe ta vertetoje nje gje te tille?
__________________
...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2018, 19:17   #70
CR7
Undisputed
 
Avatari i CR7
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 12,875
Thanks: 5
Thanked 1,525 Times in 771 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 172
CR7 ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Po pse te bejem google kur mundemi me te pyet direkt ty Skerd, ne google ki lloj lloj shkrime, aty shkruhet cdo gje, ti dukesh shume mire qe ke shkri tru per keto gjera dhe ke lexu shume.
E pra qenkam gabim se kur e pash ne nje faqe aty tregojke qe tregohet cdo gje rreth YDNA-se edhe cdo semundje ne gjenetiken tende e blla blla.
__________________
And what's this shit about us meant to be together?
That type of shit'll make me not want us to meet each other
CR7 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2018, 19:35   #71
Skerdilaidas
V.I.P
 
Avatari i Skerdilaidas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Drenic
Posts: 1,153
Thanks: 29
Thanked 88 Times in 59 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Skerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga CR7 Shiko postimin
Po pse te bejem google kur mundemi me te pyet direkt ty Skerd, ne google ki lloj lloj shkrime, aty shkruhet cdo gje, ti dukesh shume mire qe ke shkri tru per keto gjera dhe ke lexu shume.
E pra qenkam gabim se kur e pash ne nje faqe aty tregojke qe tregohet cdo gje rreth YDNA-se edhe cdo semundje ne gjenetiken tende e blla blla.
Testet e STR-eve jane vetem numra. Permes atyre numrave indetifikohet halpogrupi dhe ‘kushot’ qe ke afer.

Se ky pirati nuk i kupton mire keto teste e po i pshtjell gjanat. Normal qe testi i $85 dollareve (i 37 markerave) eshte test bazik, por i mjaftueshem per indetifikim e fisit mes ne Shqiptareve. Gati per shumicen e fiseve kemi bere NGS (Next Generation Sequnce) teste si BigY dhe Y Elite 2.1 per me i klasifiku me thelle.

Ne rastin e tij, e kemi nje Berishas nga Peja qe ka bere nje test te tille qe te gjindet nen-dega e grupit te cilit i takojn. Fale punes te projektit, Berishasit tjere nuk kane nevoje te shpenzojne ate shume per ta konfirmuar fisin dhe te dijne cilit nen-grup i perkasin, vetem ne qofte se dojne ta gjejne afersine mes njeri tjetrit. Pra kjo velene per shumicen e fiseve qe kemi testu deri tash.
__________________
<Gjuha āsht tulit e gjithshka bluen>

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Skerdilaidas : 18-03-2018 nė 20:08
Skerdilaidas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Skerdilaidas pėlqehet nga
i vjetėr 18-03-2018, 20:34   #72
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,367
Thanks: 661
Thanked 576 Times in 221 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Fisi Bytyēi - shkėputur nga libra e Robert Elsit "The Tribes of Albania"


Bytyēi e nxjerr prejardhjen prej njė personi tė quajtur Leke Bytyēi, i cili erdhi nga lugina e Drinit tė poshtme rreth Komanit. Ai dhe familja e tij levizen drejt lindjes dhe u vendosen nė vendin qė tani quhet Viliq. Lekė Bytyēi pati tre djem: Vilin, Biben dhe Karlin. Vili, djali i madh, u largua nga toka e Bytyēit dhe u vendos nė rajonin e Prizrenit. Biba u vendos nė pjesėn lindore tė luginės sė Bytyēit, rreth Rasadit dhe Pacit. Biba pati tre djem: Martinin, Gjonin dhe Pacin. Karli, djali i vogėl i Lekė Bytyēit, u vendos me familjen e tij nė pjesėn perėndimore tė luginės sė Bytyēit, rreth Viliqit. Karli pati vetem njė djalė, Vilin, dhe shumė vajza tė cilat i martoj ne Krasniqe dhe fiset e Hasit.
Njė tjetėr traditė, edhe pse version i ngjashėm pėr prejardhjen e tyre, i nxjerr ata me origjine prej fisit tė Shkrelit, pra Leka thuhet se ka dalur nga Shkreli. Dhe supozohet se ata e morėn emrin 'Bytyēi' nga rajoni i ri nė tė cilin ata u vendosėn, dikur mbas vitit 1600.
Nė kohėt e Osmaneve, rajoni Bytyēi ishte tradicionalisht pjesė e kazasė sė Gjakovės (Altun-ili). Nė gjysmėn e dytė tė shekullit tė tetėmbėdhjetė dhe gjysmės sė parė tė shekullit tė nėntėmbėdhjetė (deri nė 1864) ishin nėn ndikimin e pashallarėve Begolli tė Pejės, dhe nga 1864 deri ne 1912 ishin pjesė e Vilajetit tė Kosovės.
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2018, 20:38   #73
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,367
Thanks: 661
Thanked 576 Times in 221 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Lumi, a mahni ju me banort e fshatit Bibaj si Kusheri?
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2018, 21:07   #74
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,216
Thanks: 2,226
Thanked 2,125 Times in 1,389 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 92
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skerdilaidas Shiko postimin
Jane mbi 200 te testuar por disave ende nuk ju kane ardhe rezultatet. Per momentin ne databazen e projektit jane gjithsej 193

Berishe nga Mirdita? Interesant. Berisha eshte fis Puke. Ka Berishe ne Mirdite, por jo shume keshtu qe gjasat jane shume te medha qe keni hy nen kete fis diku udhes ne qoft se jeni me origjine nga Mirdita. Permes testit mundesh me vertetu. Por qe nuk je i sigurt ne traditat e familjes dhe ne veteveten, e qe ke komplekse indetiteti, nuk do ta kisha preferu testin.

meqe ra dhafi, te ra ty "ekspertit" gjenetikes permes guugles te besh shkencen, ke bere nje test muti dhe bla,bla,bla se ēfare ke zbuluar, ne kohen, kur ai qe vdiq pak me pare fliste per kozmozin dhe hapesira te panjohura per njerzimin.

Ata qe e kane te percjellur gjenerate pas gjenerate u kane treguar se kush jane dhe nga vijne dhe e pershkruar ne detaje me emra ne 4-5 fshatra dhe deri ne gjeneratat e sotme, jo po ti do me tregosh mua ciles nenrruge i kane rene. Dhe pikerisht duke i lexuar kapacitetet e limituara te fizikut tende mental, dyshoj shume ne ato teste dhe saktesine e tyre.

Nga ana tjeter, nuk kam kompleksitet, ate duhet ta kishe ti, nga qe ne vijen vertikale te trashegimise gjenalogjike te familjes, nuk njihet te kete patur perzierje me elemente sllave, turke dhe te tjera dhe nga vendbanimi aty, duhen hyhyhyy te pakten 20 kilometra rruge, per tu ndeshur me elementin sllav , ndersa ti qe vjen ga Drenica qe lind budadhica i ke ne 2 km nga aty elementin sllav me vendbanime e perzierje gudhash ty besoj qe te duhet nje test i tille, bile ta kisha propozuar edhe nje tjeter per pjesen mentale

E ka bere njeri testin thua nga Peja dhe keta tjeret, permes testit e dijne se ne ē`lidhje jane mes vete !!! hajde shkenco, hajde se anija kozmike vetem sa nuk ka startuar
__________________
...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2018, 21:09   #75
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,367
Thanks: 661
Thanked 576 Times in 221 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Shkėputur nga libra e Robert Elsit "The Tribes of Albania"
Fisi Toplana shtrihet nė bregun e djathtė tė lumit Drin nė pjesėn mė lindore tė qarkut tė Shkodrės nė veri tė Shqipėrisė. Kufizohet me rajonet tradicionale fisnore tė Shoshit nė perėndim, Merturit nė verilindje, Berishes nė juglindje pėrgjatė lumit Drin, dhe Dushmanit pergjatė lumit Leshnicė nė jugperėndim. Ėshtė ende njė rajon shumė i izoluar. Vendbanimet kryesore tė Toplanes janė Serma dhe Toplana.

Legjenda e prejardhjes ...

Baron Nopēa, i cili e ka studiuar origjinėn e fisit Toplana nė vitin 1907, raportoj kėtė version: Fisi Toplana duket qė ėshtė fis shumė i vjetėr. Babai stėrgjyshore i Toplanes, emrin e tė cilit nuk dihet, ishte vėllai i vogėl i Can Gabetit, babait stėrgjyshore tė Shllakut. Can Gabeti ka jetuar dikur rreth 14 apo 15 brezave mė parė. Cani kishte njė vėlla mė tė vogel, Gjergj Gabetin, babain stėrgjyshore tė fisit Megulla. Vėlla i katėrt, emri i tė cilit nuk dihet, ishte babai stėrgjyshore i fisit Gashi. Vėllai i katėrt fillimisht ishte me vendbanim nė rajonin e Shllakut. Gjenealogjia e Toplanes pėrbėhet nga 13 breza. Emigrimi i Gashit dhe Toplanes nga Shllaku duhet tė ketė ndodhur diku rreth vitit 1524 ose ndoshta disi pak mė herėt, ndoshta si rezultat i luftrave te para ndaj Turqve. Kur Toplana erdh ne vedin ku janė sotė, ata e gjeten vendin tė banuar. Popullsia vendase apo Anas ose Anese u dėbuan gradualisht perveq disa familjeve qe ende gjinden nė fshatin aktuale tė Gjuraj. Njė kolonizimi interesante i Iballes nė shekullin e tetėmbėdhjetė kishte origjinėn nė Toplanė; Pep Marku i Toplanes emigroi nė Iballaj dhe zhvendosi Grudėn prej Iballaj ne fshatin Koprat, ku edhe sotė banorėt veshin kostumet e Toplanes nė mes tė njė komuniteti mė tė gjėrė qė vishet nė stilin Gjakovarė.

Edith Durham mėsoi nga Nopēa se Toplana kishte ardhur nė vendin e tyre tė pranishėm nga territori fisnor i Vasojeviqit. Fisi sllav Vasojeviqi thuhet se ka levizur prej Foēa tė Hercegovinės pėr nė Medun, afer Podgoricės, dhe prej atje janė vendosur ne territorin ku gjinden sotė. Mundet qe nga kjo levizje, ndoshta si perfundim zhvendosen Toplanen. Edhe Durham ishte e nje mendje se Toplana ėshtė nje fis shumė i vjeter, Shllaku dhe Gashi qė tė dy fiset janė degė te Topllanes.
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2018, 21:33   #76
Skerdilaidas
V.I.P
 
Avatari i Skerdilaidas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Drenic
Posts: 1,153
Thanks: 29
Thanked 88 Times in 59 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Skerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
meqe ra dhafi, te ra ty "ekspertit" gjenetikes permes guugles te besh shkencen, ke bere nje test muti dhe bla,bla,bla se ēfare ke zbuluar, ne kohen, kur ai qe vdiq pak me pare fliste per kozmozin dhe hapesira te panjohura per njerzimin.

Ata qe e kane te percjellur gjenerate pas gjenerate u kane treguar se kush jane dhe nga vijne dhe e pershkruar ne detaje me emra ne 4-5 fshatra dhe deri ne gjeneratat e sotme, jo po ti do me tregosh mua ciles nenrruge i kane rene. Dhe pikerisht duke i lexuar kapacitetet e limituara te fizikut tende mental, dyshoj shume ne ato teste dhe saktesine e tyre.

Nga ana tjeter, nuk kam kompleksitet, ate duhet ta kishe ti, nga qe ne vijen vertikale te trashegimise gjenalogjike te familjes, nuk njihet te kete patur perzierje me elemente sllave, turke dhe te tjera dhe nga vendbanimi aty, duhen hyhyhyy te pakten 20 kilometra rruge, per tu ndeshur me elementin sllav , ndersa ti qe vjen ga Drenica qe lind budadhica i ke ne 2 km nga aty elementin sllav me vendbanime e perzierje gudhash ty besoj qe te duhet nje test i tille, bile ta kisha propozuar edhe nje tjeter per pjesen mentale

E ka bere njeri testin thua nga Peja dhe keta tjeret, permes testit e dijne se ne ē`lidhje jane mes vete !!! hajde shkenco, hajde se anija kozmike vetem sa nuk ka startuar
Ke dicka produktive per temen ne fjale apo vetem ke ardhur ketu te shkaperderdhesh emocionet si grua e keqe?
__________________
<Gjuha āsht tulit e gjithshka bluen>
Skerdilaidas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Skerdilaidas pėlqehet nga
i vjetėr 18-03-2018, 21:37   #77
Skerdilaidas
V.I.P
 
Avatari i Skerdilaidas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Drenic
Posts: 1,153
Thanks: 29
Thanked 88 Times in 59 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Skerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Lumi, a mahni ju me banort e fshatit Bibaj si Kusheri?

Lumi eshte i Zhegovcit. Kane jetuar perpara ne Partesh, dhe i kane ndrru vendet me shki para nja 200 vjeteve. Shkit e Zhegovcit kane shku ne Partesh e kta kane ardhur ne Zhegovc (pse e kane ba kete ndrrim nuk e di).

Nuk ma merr mendja qe jane afer me Bytycet e Bibaj.
__________________
<Gjuha āsht tulit e gjithshka bluen>
Skerdilaidas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Skerdilaidas pėlqehet nga
i vjetėr 18-03-2018, 21:48   #78
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,367
Thanks: 661
Thanked 576 Times in 221 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

Interesant!

Nashta na e kallxon Lumi arsyjen, n’kofte se e din.
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gon! : 18-03-2018 nė 21:50
Gon! ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2018, 21:53   #79
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 18,124
Thanks: 4,251
Thanked 4,992 Times in 3,172 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 232
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset e Gegnise.

po ēpo ju ha palla ēfare fisi e keni prejardhjen jetojeni jeten me dashamirsit e tuj.

fuck adn-ė
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur