Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-11-2017, 15:04   #1
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,649
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Universale

Ne kete tem do mundohemi ti sqarojmi disa pika te deomosdoshme rrethe historise se gjuhes shqipe duke u nisur qe nga Leibnitz e deri tek Pukevilli tuj kalue tek Hamp dhe per te ardhur ne fund tek Qabej.

Patjeter se lexuesi duhet te njoftohet me keto permbajtje tjera se ēfare mendimesh kishte Pukevilli per leibnitz dhe si erdhi deri tek perhapja e interesimit aqė te madh nga studiuesit e asaj kohe per gjuhen shqipe (skype° qe prej letrave te Leibnitz-it, do te nihemi se Leibnitz, nuk ishte gjuhetare e aspak njohes i gjuhes shqipe siē ishte Pukevilli i cili e kishte mesuar ne vende gjuhen shqipe gjate qendrimit te tij prej rrethe 15 vitesh, kurse leibniz, le qe kurrė nuk ishte ne Albanie perpos ne Raguzė 5Dubrovnik) ai interesohet per shqipen vetem se 10 vitet para vdekjes se tij me 1717 !

Leibniz ishte matematicien, e jo gjuhetare, ai kishte shpikur nje makin mekanike e cila llogariste dhe mbante mend rezultatet e njisive mbledhjen e zbritjen si dhe operacione tjera sipas inspirimit nga Paskali mirepo makina e leibnizit shkon e zhvillohet edhe me tej deri ne Londer derisa bie ne konfrontim edhe me Isak Njutnin.

Cila ishte endrra ma e madhe e Leibnizit ?

Qe nga mosha e re Leibnitz ėndrronte ne shpikjen e nje gjuhes universale__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kreksi : 12-11-2017 nė 15:33
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2017, 15:09   #2
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,649
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Se pari ti lexojmi se bashku pikpamjet e Pukevillit per gjuhen shqipe e pastaj ti kthehemi Leibnitzit__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kreksi : 12-11-2017 nė 15:33
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 15:38   #3
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,649
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Se pari ti lexojmi se bashku pikpamjet e Pukevillit per gjuhen shqipe e pastaj ti kthehemi Leibnitzit===========================
Perkthimi;

Pikpamjete Pukevillit per prejardhjen e gjuhes shqipe (15 vite i kaloi ne Albanie)

Gjuha shqipe ka ruajtur padyshim prej Skitve te vjeter
britmen/klithjen;
-OUOU =la 'faim';tingllon; '' ne fr.=(do thote; klithje per te qfaqur urien/untin)
-LUFTE=la 'guerre';tingllon; 'Gérrė'=(qfaqė luften)
-DGIARM=le 'feu'; tingllon; 'Fy'= (zjarm)
-KOUKOUD==(kuku per ne...)la peste (mortaja)

Mirepo, nga i mori shqipja keto fjalėt tjera ?

-TATT=(pére fr.)tingllon "pérė" =(babai)
-PRINT=(principi familijare)"prind"
-MAMA='mčre'tingllon;(mérė) mami, nana, nene...
-VLA=frerė...
-BIRO=femij, thmi, djal...djalit, ('bija' vajzes)
perveēese ne belbezimet e para te natyres ?

Gjuha "schype" 'shype' "skipe" kur flitet, ka tepėr
analogjie /ngjajeshmeri nė intonationet/tonet, tingllon me gjuhen franke, mirepo kur e veshtrojmi pasi qe i kemi shkruar ato fjalė ne leter, duke i ndarė fjalėt, njashtu si veprohet ne mineralogji,
per me i ndarė metalet mes tyre, nuk vonojmi dhe vrejmi se kėto fjalė te shqipes janė njė shumicė e konsiderueshme e ekspresioneve/shfaqse te disa dialekteve te fshefta.

Ky veshtrim te celin mund ta bėjmi, nuk ėshtė metod e re per ata eruditet dijetarė...tė cilėt e dijnė mirė fortė se; gjuha shqipe/ Albanais, si pe quajnė, ėshtė njė perzierje informe e pa dukshme e shumė e shumė idiomave !
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 15:50   #4
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,649
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Ne kete tem do mundohemi ti sqarojmi disa pika te deomosdoshme rrethe historise se gjuhes shqipe duke u nisur qe nga Leibnitz e deri tek Pukevilli tuj kalue tek Hamp dhe per te ardhur ne fund tek Qabej.

Patjeter se lexuesi duhet te njoftohet me keto permbajtje tjera se ēfare mendimesh kishte Pukevilli per leibnitz dhe si erdhi deri tek perhapja e interesimit aqė te madh nga studiuesit e asaj kohe per gjuhen shqipe (skype° qe prej letrave te Leibnitz-it, do te nihemi se Leibnitz, nuk ishte gjuhetare e aspak njohes i gjuhes shqipe siē ishte Pukevilli i cili e kishte mesuar ne vende gjuhen shqipe gjate qendrimit te tij prej rrethe 15 vitesh, kurse leibniz, le qe kurrė nuk ishte ne Albanie perpos ne Raguzė 5Dubrovnik) ai interesohet per shqipen vetem se 10 vitet para vdekjes se tij me 1717 !

Leibniz ishte matematicien, e jo gjuhetare, ai kishte shpikur nje makin mekanike e cila llogariste dhe mbante mend rezultatet e njisive mbledhjen e zbritjen si dhe operacione tjera sipas inspirimit nga Paskali mirepo makina e leibnizit shkon e zhvillohet edhe me tej deri ne Londer derisa bie ne konfrontim edhe me Isak Njutnin.

Cila ishte endrra ma e madhe e Leibnizit ?

Qe nga mosha e re Leibnitz ėndrronte ne shpikjen e nje gjuhes universaleLeibnitz, sipas kėsaj bindje, ėshtė i pari i cili ndermori nismen qė ta q'pshtjelli lamshin tuj e ndarė shqipen prej gjuhėve tjera qė ishin tė njohura asaj kohe (1707);
...mirepo tabelja e tij sinoptike e ngjitun mbi nje shkallė jo aqė te zgjeruar, dhe sipas tė dhėnave te gabuara, nuk e ka arritur qellimin e duhur te njė studiuesi qe si autor qe shfaqej me kete studim.
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 15:51   #5
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,649
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Se pari ti lexojmi se bashku pikpamjet e Pukevillit per gjuhen shqipe e pastaj ti kthehemi LeibnitzitPerkthimi;

Pikpamjete Pukevillit per prejardhjen e gjuhes shqipe (15 vite i kaloi ne Albanie)

Gjuha shqipe ka ruajtur padyshim prej Skitve te vjeter
britmen/klithjen;
-OUOU =la 'faim';tingllon; 'Fė' ne fr.=(do thote; klithje per te qfaqur urien/untin)
-LUFTE=la 'guerre';tingllon; 'Gérrė'=(qfaqė luften)
-DGIARM=le 'feu'; tingllon; 'Fy'= (zjarm)
-KOUKOUD==(kuku per ne...)la peste (mortaja)

Mirepo, nga i mori shqipja keto fjalėt tjera ?

-TATT=(pére fr.)tingllon "pérė" =(babai)
-PRINT=(principi familijare)"prind"
-MAMA='mčre'tingllon;(mérė) mami, nana, nene...
-VLA=frerė...
-BIRO=femij, thmi, djal...djalit, ('bija' vajzes)
perveēese ne belbezimet e para te natyres ?

Gjuha "schype" 'shype' "skipe" kur flitet, ka tepėr
analogjie /ngjajeshmeri nė intonationet/tonet, tingllon me gjuhen franke, mirepo kur e veshtrojmi pasi qe i kemi shkruar ato fjalė ne leter, duke i ndarė fjalėt, njashtu si veprohet ne mineralogji,
per me i ndarė metalet mes tyre, nuk vonojmi dhe vrejmi se kėto fjalė te shqipes janė njė shumicė e konsiderueshme e ekspresioneve/shfaqse te disa dialekteve te fshefta.

Ky veshtrim te celin mund ta bėjmi, nuk ėshtė metod e re per ata eruditet dijetarė...tė cilėt e dijnė mirė fortė se; gjuha shqipe/ Albanais, si pe quajnė, ėshtė njė perzierje informe e pa dukshme e shumė e shumė idiomave !
__________________
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 19:29   #6
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,430
Thanks: 0
Thanked 845 Times in 632 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Perkthimi;

Pikpamjete Pukevillit per prejardhjen e gjuhes shqipe (15 vite i kaloi ne Albanie)

Gjuha shqipe ka ruajtur padyshim prej Skitve te vjeter
britmen/klithjen;
-OUOU =la 'faim';tingllon; 'Fė' ne fr.=(do thote; klithje per te qfaqur urien/untin)
-LUFTE=la 'guerre';tingllon; 'Gérrė'=(qfaqė luften)
-DGIARM=le 'feu'; tingllon; 'Fy'= (zjarm)
-KOUKOUD==(kuku per ne...)la peste (mortaja)

Mirepo, nga i mori shqipja keto fjalėt tjera ?

-TATT=(pére fr.)tingllon "pérė" =(babai)
-PRINT=(principi familijare)"prind"
-MAMA='mčre'tingllon;(mérė) mami, nana, nene...
-VLA=frerė...
-BIRO=femij, thmi, djal...djalit, ('bija' vajzes)
perveēese ne belbezimet e para te natyres ?

Gjuha "schype" 'shype' "skipe" kur flitet, ka tepėr
analogjie /ngjajeshmeri nė intonationet/tonet, tingllon me gjuhen franke, mirepo kur e veshtrojmi pasi qe i kemi shkruar ato fjalė ne leter, duke i ndarė fjalėt, njashtu si veprohet ne mineralogji,
per me i ndarė metalet mes tyre, nuk vonojmi dhe vrejmi se kėto fjalė te shqipes janė njė shumicė e konsiderueshme e ekspresioneve/shfaqse te disa dialekteve te fshefta.

Ky veshtrim te celin mund ta bėjmi, nuk ėshtė metod e re per ata eruditet dijetarė...tė cilėt e dijnė mirė fortė se; gjuha shqipe/ Albanais, si pe quajnė, ėshtė njė perzierje informe e pa dukshme e shumė e shumė idiomave !
__________________
O Kreksi? Ore c'profesion ke ti ? Akoma poshte makinave punon ti? Perplase dhe njehere koken mire poshte makines, te te vine mend qe ke pasur . Pash perendine ? Pse shkruan budalliqe me oke or lum miku.Sipas teje te githe ata qe jane marre me gjuhen shqipe dhe e kane vene ku e kane vene ne pemen e gjuheve qenkan k@qe?Te gjithe ate qe pretendojne qe shqipja eshte mbi 3000-5000 vjecare gjuhe jane trapa ?Nje gje nuk po kuptoj. Ke marre persiper t'a nxjerresh gjuhen te cilen flet, nje gjuhe pacavure si nje mesalle te arnuar ? Po ke kete synin ... mbylle me kaq sa ke shkruar dhe s'ka nevoje te flasesh me shqip. Mik i dashur. Po nuk deshe veten dhe po nuk respekton ate qe je,fis e fare, histori e gjuhe, nuk ke si kerkon nga te tjeret te te trajtojne me dinjitet. Mjaft me me keto budalliqe qe shkruan se nuk je kalama qe s'te kane dale dhembet. Po qe se i ke me te vertete keto qe shkruan...ik e vizitohu mik, se ke shkare. E ka pasur mire Konica kur thoshte: Armiku me i keq i shqiptarit eshte vete shqiptari.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 13-11-2017, 19:34   #7
Sopoti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 11,056
Thanks: 4,684
Thanked 5,091 Times in 2,665 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 195
Sopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Fiĺimisht te fsh kur lexoja Kreks mendoja se ish Mathieu Aref,por duke krahasuar shėnimet kuptova se s'ish i njėjtė.
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Sopoti pėlqehet nga
i vjetėr 16-11-2017, 13:48   #8
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,649
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Ne kete tem do mundohemi ti sqarojmi disa pika te deomosdoshme rrethe historise se gjuhes shqipe duke u nisur qe nga Leibnitz e deri tek Pukevilli tuj kalue tek Hamp dhe per te ardhur ne fund tek Qabej.

Patjeter se lexuesi duhet te njoftohet me keto permbajtje tjera se ēfare mendimesh kishte Pukevilli per leibnitz dhe si erdhi deri tek perhapja e interesimit aqė te madh nga studiuesit e asaj kohe per gjuhen shqipe (skype° qe prej letrave te Leibnitz-it, do te nihemi se Leibnitz, nuk ishte gjuhetare e aspak njohes i gjuhes shqipe siē ishte Pukevilli i cili e kishte mesuar ne vende gjuhen shqipe gjate qendrimit te tij prej rrethe 15 vitesh, kurse leibniz, le qe kurrė nuk ishte ne Albanie perpos ne Raguzė 5Dubrovnik) ai interesohet per shqipen vetem se 10 vitet para vdekjes se tij me 1717 !

Leibniz ishte matematicien, e jo gjuhetare, ai kishte shpikur nje makin mekanike e cila llogariste dhe mbante mend rezultatet e njisive mbledhjen e zbritjen si dhe operacione tjera sipas inspirimit nga Paskali mirepo makina e leibnizit shkon e zhvillohet edhe me tej deri ne Londer derisa bie ne konfrontim edhe me Isak Njutnin.

Cila ishte endrra ma e madhe e Leibnizit ?

Qe nga mosha e re Leibnitz ėndrronte ne shpikjen e nje gjuhes universalePerkthimi ;
Specialistet e filologėt do ta shohin se, emri
"DIEU" ne lutjet e fakirve; "HOU" "HŪT" (hū baba hū*
duket se, e kanė trasheguar "gimnosofistėt" e Indisė,
sepse, emri;
"ZOTE"(omnipotens)*
"IMIATH";
"EN ZOTEN" e qė Gegėt ia kane dhan
emrin "PERENDI"(Pér-e-ni-ą)*(patere deus)* qe i dhan Qamėt, janė vlerėsime pėr adhurime
ndaj hyjnisė e jo emra tė shenjtė pėr hyjnitė !

Do t'ishte interesante pėr filologėt t'ą studiojnė sė afėrmi
se cilės gjuhė i ngjtet emri "DIEL"/DIELLI prej
sė cilės "SKYPETARS"="Skipetar't" e quajnė;
"SOLEIL"= "DIELL"(dilli);
"HĖN"(hana)="LUNE";
"Ré"=(nuage);
"KIEL""qella"=(ciel);
"ÜL" (ylli)=(étoile)
"GRUA"=(femme);
"ŪI" =*(oui"po" fr)= tingllon'ō' si per "ŌHER", shkruhet "eaux"
"LIS"=(ARBRE) ..dhe ne fund qė tė dihet se nga cili popull
i njohur, nė Lindje, bazohen kėto fjalė !

Dhe do ta kėrkonim pastaj se nga kū, "Schype" (Skipe)* ka mujt/mundur
tė (me marr); (marrur) toske; (tė marri);
gége pa "marri" as pa "ur" fare...
....tė huazoje fjalėn;
"GRURĖ"=(grūn) (gryn* gjermane) pėr drithin (Blé fr.)
"BUKĖ" =(pain)= (tingllon 'pė') si per "sapin" (sa pė)=bredhi...
por, librit i thuhet nė fr. tingllon "BUKĖ" (būkėn)=librin...
(un boucaine);Boucain \Prononciation ?\ masculin
*Habitant de Bouc-Bel-Air, tingllon "BUK" ;...commune franēaise située dans le département des Bouches-du-Rhōne.

"BOUCAINE DE BOULANGERIE"(libri *bukė*-pjekėsit) ang.book's
i thone "libėr"...etj !
"MAIL"=/MAL=(montagne); =tingllon (montanjė)! (M-ail)*
"DET"=(deti)=(mer) =ps: "merrė detin"=(merrė borxhin) ....
Ose; kur shkruhet me te mdhaja ngjitas emri pėr (Deti Kuqė);
"MERROUGE"=nxjerrė tingullin ne te lexuar "skype";
"MERR-RRUGĖ" ( ose "U nisa per rrugė:me ūdhė; "TŪNIS"(tū-nis)
"merr rrugė" "MERRUGE" por tingllon "mér-rūzh" (merr-rrush)...*

Dhe ne fund do ta perfundonim se cilėt ishin kėta "mjeshtėr" tė
"Schypetar's" (shqipetarve) nė shkencėn e agrikulturės,
dhe nė fund "ndoshta" do ta zbulonim vendin e tyre "NATAL" se ku kanė lindur !?

Eshtė lehtė masanej me caktue permes termave tė latinishtes e grekishtes
se prej cilit popull "le Schypetar" 'shqiptaret' e kanė marrur religjionin
e tyre/Fé-nė.

Gjithashtu ne e dijmi se si ka mundur qė ti huazoje prej Franēezėve fjalėt;
"MIK"= (ami) (ami do paré) mi jep do t'holla "miku-im" si;
tingllim;=(mon-ami-intime= ėn't'im)* (mi-kū-im) i ngushtė...)

*(MI-DILLI= kali vogėl tuqe) *"ponej"(me dy "LL"=dylli* ėshtė landė)


Do t'ishte mirė tė dihet edhe per rregullat tjera tė toponimeve
se si tingellojne disa fjalė tuj nis nga disa toponime si;

"BĀLĖ"=tingull "BAL" ;(Basel)
"BAZEL" =ship "Bazeli";
"CAEN"= ! tingllon se bashk nse e vizatojmi ni vi te drejet
mes dy toponimeve BAL+Kā = tingllon 'BALKā' ne fr. e shkruhet Balkans !

======================

PERKTHIMI;

Perkthimi ;
Specialistet e filologėt do ta shohin se, emri
"DIEU" ne lutjet e fakirve; "HOU" "HŪT" (hū baba hū*
duket se, e kanė trasheguar "gimnosofistėt" e Indisė,
sepse, emri;
"ZOTE"(omnipotens)*
"IMIATH";
"EN ZOTEN" e qė Gegėt ia kane dhan
emrin "PERENDI"(Pér-e-ni-ą)*(patere deus)* qe i dhan Qamėt, janė vlerėsime pėr adhurime
ndaj hyjnisė e jo emra tė shenjtė pėr hyjnitė !

Do t'ishte interesante pėr filologėt t'ą studiojnė sė afėrmi
se cilės gjuhė i ngjtet emri "DIEL"/DIELLI prej
sė cilės "SKYPETARS"="Skipetar't" e quajnė;
"SOLEIL"= "DIELL"(dilli);
"HĖN"(hana)="LUNE";
"Ré"=(nuage);
"KIEL""qella"=(ciel);
"ÜL" (ylli)=(étoile)
"GRUA"=(femme);
"ŪI" =*(oui"po" fr)= tingllon'ō' si per "ŌHER", shkruhet "eaux"
"LIS"=(ARBRE) ..dhe ne fund qė tė dihet se nga cili popull
i njohur, nė Lindje, bazohen kėto fjalė !

Dhe do ta kėrkonim pastaj se nga kū, "Schype" (Skipe)* ka mujt/mundur
tė (me marr); (marrur) toske; (tė marri);
gége pa "marri" as pa "ur" fare...
....tė huazoje fjalėn;
"GRURĖ"=(grūn) (gryn* gjermane) pėr drithin (Blé fr.)
"BUKĖ" =(pain)= (tingllon 'pė') si per "sapin" (sa pė)=bredhi...
por, librit i thuhet nė fr. tingllon "BUKĖ" (būkėn)=librin...
(un boucaine);Boucain \Prononciation ?\ masculin
*Habitant de Bouc-Bel-Air, tingllon "BUK" ;...commune franēaise située dans le département des Bouches-du-Rhōne.

"BOUCAINE DE BOULANGERIE"(libri *bukė*-pjekėsit) ang.book's
i thone "libėr"...etj !
"MAIL"=/MAL=(montagne); =tingllon (montanjė)! (M-ail)*
"DET"=(deti)=(mer) =ps: "merrė detin"=(merrė borxhin) ....
Ose; kur shkruhet me te mdhaja ngjitas emri pėr (Deti Kuqė);
"MERROUGE"=nxjerrė tingullin ne te lexuar "skype";
"MERR-RRUGĖ" ( ose "U nisa per rrugė:me ūdhė; "TŪNIS"(tū-nis)
"merr rrugė" "MERRUGE" por tingllon "mér-rūzh" (merr-rrush)...*

Dhe ne fund do ta perfundonim se cilėt ishin kėta "mjeshtėr" tė
"Schypetar's" (shqipetarve) nė shkencėn e agrikulturės,
dhe nė fund "ndoshta" do ta zbulonim vendin e tyre "NATAL" se ku kanė lindur !?

Eshtė lehtė masanej me caktue permes termave tė latinishtes e grekishtes
se prej cilit popull "le Schypetar" 'shqiptaret' e kanė marrur religjionin
e tyre/Fé-nė.

Gjithashtu ne e dijmi se si ka mundur qė ti huazoje prej Franēezėve fjalėt;
"MIK"= (ami) (ami do paré) mi jep do t'holla "miku-im" si;
tingllim;=(mon-ami-intime= ėn't'im)* (mi-kū-im) i ngushtė...)

*(MI-DILLI= kali vogėl tuqe) *"ponej"(me dy "LL"=dylli* ėshtė landė)


Do t'ishte mirė tė dihet edhe per rregullat tjera tė toponimeve
se si tingellojne disa fjalė tuj nis nga disa toponime si;

"BĀLĖ"=tingull "BAL" ;(Basel)
"BAZEL" =ship "Bazeli";
"CAEN"= ! tingllon se bashk nse e vizatojmi ni vi te drejet
mes dy toponimeve BAL+Kā = tingllon 'BALKā' ne fr. e shkruhet Balkans !
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2017, 17:09   #9
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,430
Thanks: 0
Thanked 845 Times in 632 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
PERKTHIMI;

Perkthimi ;
Specialistet e filologėt do ta shohin se, emri
"DIEU" ne lutjet e fakirve; "HOU" "HŪT" (hū baba hū*
duket se, e kanė trasheguar "gimnosofistėt" e Indisė,
sepse, emri;
"ZOTE"(omnipotens)*
"IMIATH";
"EN ZOTEN" e qė Gegėt ia kane dhan
emrin "PERENDI"(Pér-e-ni-ą)*(patere deus)* qe i dhan Qamėt, janė vlerėsime pėr adhurime
ndaj hyjnisė e jo emra tė shenjtė pėr hyjnitė !

Do t'ishte interesante pėr filologėt t'ą studiojnė sė afėrmi
se cilės gjuhė i ngjtet emri "DIEL"/DIELLI prej
sė cilės "SKYPETARS"="Skipetar't" e quajnė;
"SOLEIL"= "DIELL"(dilli);
"HĖN"(hana)="LUNE";
"Ré"=(nuage);
"KIEL""qella"=(ciel);
"ÜL" (ylli)=(étoile)
"GRUA"=(femme);
"ŪI" =*(oui"po" fr)= tingllon'ō' si per "ŌHER", shkruhet "eaux"
"LIS"=(ARBRE) ..dhe ne fund qė tė dihet se nga cili popull
i njohur, nė Lindje, bazohen kėto fjalė !

Dhe do ta kėrkonim pastaj se nga kū, "Schype" (Skipe)* ka mujt/mundur
tė (me marr); (marrur) toske; (tė marri);
gége pa "marri" as pa "ur" fare...
....tė huazoje fjalėn;
"GRURĖ"=(grūn) (gryn* gjermane) pėr drithin (Blé fr.)
"BUKĖ" =(pain)= (tingllon 'pė') si per "sapin" (sa pė)=bredhi...
por, librit i thuhet nė fr. tingllon "BUKĖ" (būkėn)=librin...
(un boucaine);Boucain \Prononciation ?\ masculin
*Habitant de Bouc-Bel-Air, tingllon "BUK" ;...commune franēaise située dans le département des Bouches-du-Rhōne.

"BOUCAINE DE BOULANGERIE"(libri *bukė*-pjekėsit) ang.book's
i thone "libėr"...etj !
"MAIL"=/MAL=(montagne); =tingllon (montanjė)! (M-ail)*
"DET"=(deti)=(mer) =ps: "merrė detin"=(merrė borxhin) ....
Ose; kur shkruhet me te mdhaja ngjitas emri pėr (Deti Kuqė);
"MERROUGE"=nxjerrė tingullin ne te lexuar "skype";
"MERR-RRUGĖ" ( ose "U nisa per rrugė:me ūdhė; "TŪNIS"(tū-nis)
"merr rrugė" "MERRUGE" por tingllon "mér-rūzh" (merr-rrush)...*

Dhe ne fund do ta perfundonim se cilėt ishin kėta "mjeshtėr" tė
"Schypetar's" (shqipetarve) nė shkencėn e agrikulturės,
dhe nė fund "ndoshta" do ta zbulonim vendin e tyre "NATAL" se ku kanė lindur !?

Eshtė lehtė masanej me caktue permes termave tė latinishtes e grekishtes
se prej cilit popull "le Schypetar" 'shqiptaret' e kanė marrur religjionin
e tyre/Fé-nė.

Gjithashtu ne e dijmi se si ka mundur qė ti huazoje prej Franēezėve fjalėt;
"MIK"= (ami) (ami do paré) mi jep do t'holla "miku-im" si;
tingllim;=(mon-ami-intime= ėn't'im)* (mi-kū-im) i ngushtė...)

*(MI-DILLI= kali vogėl tuqe) *"ponej"(me dy "LL"=dylli* ėshtė landė)


Do t'ishte mirė tė dihet edhe per rregullat tjera tė toponimeve
se si tingellojne disa fjalė tuj nis nga disa toponime si;

"BĀLĖ"=tingull "BAL" ;(Basel)
"BAZEL" =ship "Bazeli";
"CAEN"= ! tingllon se bashk nse e vizatojmi ni vi te drejet
mes dy toponimeve BAL+Kā = tingllon 'BALKā' ne fr. e shkruhet Balkans !
Para se te vazhdosh pa fund, na shpjego nje gje. Shqipja ka marre nga Frengjishtja apo e kunderta, se nuk po marr vesh asgje.

Ndalu pak ne keto ketu se nuk po te marr vesh ne bote:

Citim:

"MIK"= (ami) (ami do paré) mi jep do t'holla "miku-im" si;
tingllim;=(mon-ami-intime= ėn't'im)* (mi-kū-im) i ngushtė...)


*(MI-DILLI= kali vogėl tuqe) *"ponej"(me dy "LL"=dylli* ėshtė landė)
"BĀLĖ"=tingull "BAL" ;(Basel)
"BAZEL" =ship "Bazeli";
"CAEN"= ! tingllon se bashk nse e vizatojmi ni vi te drejet
mes dy toponimeve BAL+Kā = tingllon 'BALKā' ne fr. e shkruhet Balkans
Mik dhe ami do pare ? C'lidhje kane ? Po te tjerat ?
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2017, 13:51   #10
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,649
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Para se te vazhdosh pa fund, na shpjego nje gje. Shqipja ka marre nga Frengjishtja apo e kunderta, se nuk po marr vesh asgje.

Ndalu pak ne keto ketu se nuk po te marr vesh ne bote:

Ata rreshta qe kane nga nje yl asteriks* do thoye jane spjegime shtese ...

Mik dhe ami do pare ? C'lidhje kane ? Po te tjerat ?
Ata rreshta qe kane nga nje yl asteriks* do thoye jane spjegime shtese ...

Nuk ka rendesi se a e kuptoni JU /ti, me rendesi ka qe; ata qe ende s kane dham mos te mashtrohen ne te ardhmen ...siē jemi mashtrue deri me sot ti e une !


Te tregova se ska patur kurre gjueh shqipe, eshte e formume prej kesaj magjie; krejt me anen e ketij shkopit magjike qe te ne i themi "ēetine" shtag apo anej kah ju "shkopi" kurse ne dalmate eshte ; "SIPKA" (SHIPKA) magjike...e cila vepron gjate diktimit, treguesi thote psh.

MAGJIA E SHKOPIT "sipka) ''SHIP'KA" 'shkopi" FORMON SHQIPEN !Treguesi;- "BARRĖ AN BAZ"
Shkruesi; shenon; "Baranė"- Kosove "Baz" Shqiperi dhe ngjitet ky toponim mbi hart tek Barani i Pejes...dhe Shqiperi...

E kuptove apo jo ska rendesi....
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kreksi : 17-11-2017 nė 13:55
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2017, 13:57   #11
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,649
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sopoti Shiko postimin
Fiĺimisht te fsh kur lexoja Kreks mendoja se ish Mathieu Aref,por duke krahasuar shėnimet kuptova se s'ish i njėjtė.
Si gjithemon ne mirremi me x persona e jo me tematiken...
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2017, 14:17   #12
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,649
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Para se te vazhdosh pa fund, na shpjego nje gje. Shqipja ka marre nga Frengjishtja apo e kunderta, se nuk po marr vesh asgje.

Ndalu pak ne keto ketu se nuk po te marr vesh ne bote:Mik dhe ami do pare ? C'lidhje kane ? Po te tjerat ?
Perkthimin e postova ketu skam tjeter ēka te jua mesoj tani edhe franken ...?

KENI SHFLETUA NDONJEHERE bUZUKUN ?

KENI HAPUR NDONJEHERE NE JETEN TUAJ 10 MISSALE ?

sehndet !

__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2017, 14:53   #13
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,430
Thanks: 0
Thanked 845 Times in 632 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Ata rreshta qe kane nga nje yl asteriks* do thoye jane spjegime shtese ...

Nuk ka rendesi se a e kuptoni JU /ti, me rendesi ka qe; ata qe ende s kane dham mos te mashtrohen ne te ardhmen ...siē jemi mashtrue deri me sot ti e une !


Te tregova se ska patur kurre gjueh shqipe, eshte e formume prej kesaj magjie; krejt me anen e ketij shkopit magjike qe te ne i themi "ēetine" shtag apo anej kah ju "shkopi" kurse ne dalmate eshte ; "SIPKA" (SHIPKA) magjike...e cila vepron gjate diktimit, treguesi thote psh.

MAGJIA E SHKOPIT "sipka) ''SHIP'KA" 'shkopi" FORMON SHQIPEN !Treguesi;- "BARRĖ AN BAZ"
Shkruesi; shenon; "Baranė"- Kosove "Baz" Shqiperi dhe ngjitet ky toponim mbi hart tek Barani i Pejes...dhe Shqiperi...

E kuptove apo jo ska rendesi....
Ti nuk qenke mire ore Kreks.
Shko vizitohu ore mik. Kush te tha ty qe sipka na qenka shkopi ?
Ik meso njehere shqip mire pastaj eja na jep mend.
Si thua ?
C'jane keto traplliqe qe shkruan ore ?
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2017, 16:09   #14
Sopoti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 11,056
Thanks: 4,684
Thanked 5,091 Times in 2,665 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 195
Sopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Si gjithemon ne mirremi me x persona e jo me tematiken...
Per mua ekuacione te padeshifrume jan keto postime tuat Kreks.
Mos u iLLno o bur i dheut(aq di)

Njerezit e gabojne,e une dmth,por ca shpjegime tuat me ngjallin habi .
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2017, 16:43   #15
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,229
Thanks: 7
Thanked 135 Times in 112 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Krekso, kot lodhesh, se eshte provuar katerciperisht, se shume gjuhe europiane e aziatike, rrjedhin nga etruskishtja, sikunder dhe shqipja, veē ne kemi fatin qe kemi (trashegojme) shumicen e fjaleve.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-11-2017, 08:19   #16
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,430
Thanks: 0
Thanked 845 Times in 632 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pjer Thomas Shiko postimin
Krekso, kot lodhesh, se eshte provuar katerciperisht, se shume gjuhe europiane e aziatike, rrjedhin nga etruskishtja, sikunder dhe shqipja, veē ne kemi fatin qe kemi (trashegojme) shumicen e fjaleve.
Ta kam thene njehere o Pjer.Kete e ke gabim.Shumica nuk e shpjegojne dot Etrusken. Ca e shpjegojne me shqipen.Etrusket paten nje lindje dhe nje vdekje (pra nje shfaqe dhe nje zhdukje).Mister. Po une nuk kam degjuar kurre qe Etruskja eshte meme e shqipes por e kunderta.Shqipja eshte shume me e vjeter se Koha kur Etrusket lulezuan.
Kodi:
https://it.wikipedia.org/wiki/Etruschi
Mos i be gjerat lemsh.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2017, 14:13   #17
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,649
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

=DESHIFRIMI GHUHES SHQIPE=
Spjegime shtese; shkronjat duhet te zevensohen sipas alfabetit ne dalmatine.
Š =sh
Ž =zh
Đ=xh
G=zh
J=zh/Zi
I/i=para "in" tingllon ėn/ė /J
H=I/i=kur rrotullohet
L=V=kur rrotullohet etj...
"mé" fr.= a tingulli qe del prej gojes se personit qe dikton ne nje frengjishte
me aksent, raguzian, dalmatine, "me" do me thene; "ēite, veje, shenoje, shkruje,
mirepo shkruesi shenon ne leter edhe ata tinguj qe nuk duhej te ishin shenuar dhe rezultati del keshtu si vijon mė poshtė kur fjala nź anglishte luan rolin me tė rendsishem ne formimin e shqipes si do ta shifni;
"délét".anglishte, ="fshi" "zbrisi""prishi" "efase" "barre" "zbriti" "puni" "nepuni" "prese" pik-"pese" "toēka" etj shkruhen krejte gabimishte nga dalmatini i cili eshte edhe ai si profeti Ezejkel, memec, goja iu ėshtė nxan por di te shkruaj krejte se ēka degjon me veshet e tij nga "mallniaja" hyjniu, ai i shenon ne leter, te njejten repriz e bejne edhe keta dy dalmatinet raguziane...si do ta shifni, keto jane rreshtat epare te fomimit te gjuhes shqipe jo para 3000 vitesh por jo me largė se 300 vite !
================================================== =============
PES (5) DELET E SHENJTA ....TE PJEKURA PER DREK
A1.=AMAN/DIN/ė/ORE/mé/DIT'/AMEL/ IE/JE/MI/RĖ/
A2.=QUE/LAJ/PETKAT/EŠAT/E/LINĐE/SAL/mé/PRUTe...FĖN !
A3.=QU E LAJ TEŠAT E L' INGJES SALE ne PRRU TE FEN...
A4.=(Quelle aile Laver ses chāt qui pu Lingues sale de tes prūt ...FINE )
B=KOPUKELLAJ/ąPéć/PESKOPI/KAM/ORANTRE/PASNATE/ KOPELEŠI/PETREOVCE/SENKOVCE/BREBIT/ETU/JAN/ąDUBOVCE/ąVERBOVCE/ąNEGROVCE/
ąLIKOVCE/ąVUKOVCE/DELETUNTA/ŠIP/PURIFIE/ODELET/AGAZATUŠIPOLI;
-MOS/PRITO/MJELI/VJELI/DELET/MESAPOTOMIZJEDEŠUN !
mé;PANUSEN/me;KOLLAŠIN/meKULLOT/ODELETO/ŠKA/me;KRAVAT/ŠIPOLI;(délét n'shtrat)
-"DELETOSKA"!
-"DELET" "TOSKA", "mé;ODIJELETODELETOHIJE" !


P.S; le te vijojne vetem ata te cilet e njohin mire dalmatinen dhe frengen si dhe shipen jo/letrare, vegza e ēoreps eshte kjo, shkohet gjithemon tuj e ndegjue vetem s eme veshin tuaj fjalen "delet" te anglishtes=fshije) qe eshte e nejta si "odelet"/odelo" "rrobat" si dhe "delet" ne shqipen e sotme !

kalofshi mire ne ket kuizz=puzzle !
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-11-2017, 09:29   #18
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,430
Thanks: 0
Thanked 845 Times in 632 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Po e botoj dhe ketu ate qe botova tek tema Shqipja dhe Sllavishtja.
Kreks. Ore je ti ai qe i ke filluar keto postime ne kete teme ca vite me pare ?
Nuk po merrem te te sjell linket e te postimeve te tua ne FSH dikur.

Citim:
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
nuk e kam percjellur me ketej kete debatin qe jeni kapur mesharra

hiq latinishtes si gjuhe e vdekur, por zakonisht ēdo gjuhe e shkruar origjinen direkte e ka ne gjuhen e folur.

Tani nese nje gjuhe e folur dhe e trasheguar ne nje milenium brezash, e qe ta zeme nuk ka trashegimin e te shkruarit, qe ta shpallesh si inekzistente, por kapesh per shkrime, qe as ne kuptim, shqiptim e as ne shkronja nuk perputhen me gjuhen e folur, por jane produkt i shpikjes se pacienteve, te cilet neurolinguisti ka kohe qe i pret ti vizitoje
Me pak rreshta por ma keni tejkaluar Pirat, ky eshte ai definicioni qe kerkoja per t'i dhan pergjigjije lionelit por s'isha aqė i zoti se nga me ia nis...ndihme e madhe kjo per mua,

Faleminderit Pirati!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Me pak rreshta por ma keni tejkaluar Pirat, ky eshte ai definicioni qe kerkoja per t'i dhan pergjigjije lionelit por s'isha aqė i zoti se nga me ia nis...ndihme e madhe kjo per mua,

Faleminderit Pirati!
Tani e lexova. Ne fakt nuk nuk kam njohuri te thella nga fushe e gjuhes, por jam i bindur qe gjuha e folur i paraprine asaj te shkruar. Shembull nje femije me pare fillon te flase gjuhen te cilet e meson nga prinderit para se te njohe shkronjat apo fjalet e shkruara dhe ne kete menyre tek popujt ne historine e tyre, gjuha e folur eshte bartur nder breza deri te themi ne kohen e ngritjes se tyre, kur kane filluar ta transmetojne ne te shkruar.

Nuk ju kuptoj dot.As njerin as tjetrin. Cdo te thuash Pirati me ato qe ke shkruar ? Nuk eshte gje e re per t'u ditur se fundmi se gjuha shqipe ka filluar te shkruhet ne formen qe ne e njohim sot qe nga 1908. Me pare eshte shkruar ne forma te tjera. Me simbole te tjera. Latine,greke ose sirilike. Kreksi ka marre persiper te beje shpikje me gjuhen e te pareve te tij. Une dyshoj ne personi,qe shkruan se fundmi ne keto tema,eshte po ai Kreksi qe ka pas shkruar ne FSh e me pare ne Internet, sepse ajo per te cilen po shkruan nuk perputhet me postimet e mepareshme ne vite, aq me teper me aq sa gjykoj une dhe shqipja e shkruar qe po perdor nuk eshte e njejta.

Une i kam bere Kreksit disa here pyetje, pro me duket se o anashkalon o nuk harrin te me kuptoje se cfare shkruan dhe vazhdon shkruan kodra pas bregut. Me poshte ke linkun ku Kreksi ka hapur nje teme tjeter dhe po merret me Leibnitzin :
Kodi:
http://www.forum-al.com/showthread.php?p=1297137#post1297137
Une po e pyes Kreksi kaq e kaq here. Kthjellohu ne vete per nje gje. Nuk ka egzistuar shqipja si gjuhe apo nuk ka pasur alfabet (pra deshmi te shkruara te shqipes)...dhe ai akoma i bije patkoit ne vend t'i bjere gozhdes.
Pirati. Dhe ti kthjellohu ne ato qe thua dhe ne ato qe poston.
Ndaji gjerat. Diskutimi eshte per deshmi te shqipes dhe jo ka egzistuar shqipja si gjuhe ne mijevjcare apo ehste krijuar 300 vitet e fundit sic po e nxjerr Kreksi. Me shqipe jane marre njerezit me vite dhe shekuj. Ja te panoj une ate qe thote Kreksi tek tema e Leibnicit. Pra shqipja na eshte krijuar para 300 vjeteve. Po mire o Kreks. Ato shkrimet truske qe i lexon dhe me tingellojne Shqip cfare jane? Po ata shkrimet e greqishtes se vjeter ( Disku i Festos) , qe je marre nje here ti me deshifrimin e tij ne FSH dhe tingellojen si shqipe e ngrire ne kohe, cafre jane ? Po ai shkrimi ''Femija Hyjeron Aire'' me shkronja greke ne nje stele varri romake? Keto nuk jane prova ? Ok. Nuk i pranojme keto. Po mire o Kreks. Keta arbereshet qe kane ikur qe ne kohe te Skenderbeut , pra para 500 e kusur vitesh pse vazhdojne e flasin shqip? Ku e gjeten ata shqipen kur ti me thua qe u krijua shqipja 300 vjet me pare ?
Po te them dhe nje here o Kreks. Leri ore budalliqet qe shkruan. E kupton kete qe te them apo dhe kete nuk e kupton ? Mos u be qesharak me vete, sepse ne kete menyre nuk tregon gje vec se i ke hyre detit te cmendurise me kembe.

Hidhi nje sy ketyre me poshte dhe me thuaj: i kupton se cfare eshte shkruar aty ?
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-11-2017, 15:36   #19
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,649
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

TEMA E RE SE SHPEJTI;

HISTORIA E PEBESUESHME E FORMIMIT TE GJUHES SHQIPE

Prej; STJEFAN KASTRIOTO I BIRI I KATERINES II te CARINES SE RUSISE

E gjitha eshte e deshmueme permes kandeve qe lidhen e mrate ve,ndeve permes rrokjeve me njana tjetren, si pesh "TASMANI" "tash s'manin buka a punė e kryme" fjale me dy kahje;

E para; Tash s'manin, (s'jam ngushte, (popullore)"BUKA A PUNE KRIME"
Qe lidh keta emna vendesh;

TASMANI-PUKĖ-KRUMĖ-KRIME (Crimé) Ukraine (me pune ne krime)ose popullore; "peksimeti bukė me krima" fjala eshte pra per "mesharin e Buzukut" i pjekun si ne tangar ka ne "TANAGRA" ose "GRATE MURGES" e grryme me nje kalem, "kalama" alla botanika "kallam" "kalla bota" kallamboēi ..kalibrit 7.65
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-11-2017, 15:57   #20
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 652
Thanks: 16
Thanked 184 Times in 132 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Smokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyerSmokkie ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

What? Shqip or taj. Bravo paske dore per te vizatuar trekendsha
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur