Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-11-2017, 11:30   #281
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,632 Times in 1,040 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Ky lajmi qe nje familje minoritare ne SHBA po gjejne si pretekst per te qendruar atje se gjasme ne Shqiperi i persekutojne minoritaret ortodoksa.

http://www.courant.com/news/connecti...110-story.html
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 12:04   #282
Anathema
V.I.P
 
Avatari i Anathema
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Vendndodhja: Ne humbetiren e kaosit
Posts: 974
Thanks: 83
Thanked 194 Times in 123 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Anathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Ky lajmi qe nje familje minoritare ne SHBA po gjejne si pretekst per te qendruar atje se gjasme ne Shqiperi i persekutojne minoritaret ortodoksa.

http://www.courant.com/news/connecti...110-story.html
Bile bile i rrezikohej jeta se ne ketej i vrasim , pa persekutim ku ma gjen....keta qe hiqen sikur jane ajka e vendit.

hajt se i falet, se do vjellesh pa te te japin nje qetesues lol
__________________
Me shprehjen "mos u hiq se di, mos u hiq se ke" pershendes kete dynja boshe qe na rrethon!!!!
Anathema nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 12:05   #283
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 11,435
Thanks: 8,400
Thanked 4,248 Times in 2,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 257
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Ky lajmi qe nje familje minoritare ne SHBA po gjejne si pretekst per te qendruar atje se gjasme ne Shqiperi i persekutojne minoritaret ortodoksa.

http://www.courant.com/news/connecti...110-story.html
Po he se te gjithe kemi genjyer per te mare dokumentat
mos me thuaj se ti ke qene honest

Dakord ceshtja qe paraqet Denada me te shoqin nuk qendron por qe nga halli e kane jo nga malli
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Angelisa pėlqehet nga
i vjetėr 13-11-2017, 12:13   #284
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,632 Times in 1,040 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Po he se te gjithe kemi genjyer per te mare dokumentat
mos me thuaj se ti ke qene honest

Dakord ceshtja qe paraqet Denada me te shoqin nuk qendron por qe nga halli e kane jo nga malli
Kam genjyer (ne fakt harrova e se vura shume ujin ne zjarr)...i kom thene qe do luftoj per kete vend e su rregjistrova per vullnetar ushtrie.
E ma nxorren dokumentin qe kisha firmosur para 10 vjeteh e me thane po pse se bere.
Ne fund ma dhane me zor.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga zirconium : 13-11-2017 nė 12:16
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 12:16   #285
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 11,435
Thanks: 8,400
Thanked 4,248 Times in 2,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 257
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Kam genjyer...i kom thene qe do luftoj per kete vend e su rregjistrova per vullnetar ushtrie.
E ma nxorren dokumentin qe kisha firmosur para 10 vjeteh e me thane po pse se bere.
Ne fund ma dhane me zor.
Ehe tallu ti tallu
Njhere e nje kohe perktheja asylum seekers, sa Fieraket nga Kosova kam perkthyer nje zot e di
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 12:17   #286
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,632 Times in 1,040 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Ehe tallu ti tallu
Njhere e nje kohe perktheja asylum seekers, sa Kosovaret nga Fieri kam perkthyer nje zot e di
e di e di..kam pasur te aferm nga kosova edhe une.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 12:19   #287
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 11,435
Thanks: 8,400
Thanked 4,248 Times in 2,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 257
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
e di e di..kam pasur te aferm nga kosova edhe une.
Sure sure
Kur te dolen te afermit para luftes apo pas luftes?
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 12:23   #288
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,632 Times in 1,040 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Sure sure
Kur te dolen te afermit para luftes apo pas luftes?
u be kaq kohe...po pas me duket
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 12:27   #289
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,734
Thanks: 1,157
Thanked 1,608 Times in 960 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Sure sure
Kur te dolen te afermit para luftes apo pas luftes?
Ne intervisten time ne nje nga shtetet e perendimit si shqiptare i Kosoves, mbasi me ben disa pyetje me spec por qe u pergjigja deri diku mire sepse kisha marre te dhena nga bashke-atdhetaret tone te Kosoves.
Po mire me cfare erdhe deri ketu? Dmth c'para ke paguar ?
I thashe me leke.
Aty perfundoj gjithcka ceshtja e azilit per mua.
Rimendova , mbajta mend perkolicen dhe jo markat.
Kur nuk shiten rrenat; nuk shiten.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i par pėlqehet nga
i vjetėr 13-11-2017, 12:31   #290
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 11,435
Thanks: 8,400
Thanked 4,248 Times in 2,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 257
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Ne intervisten time ne nje nga shtetet e perendimit si shqiptare i Kosoves, mbasi me ben disa pyetje me spec por qe u pergjigja deri diku mire sepse kisha marre te dhena nga bashke-atdhetaret tone te Kosoves.
Po mire me cfare erdhe deri ketu? Dmth c'para ke paguar ?
I thashe me leke.
Aty perfundoj gjithcka ceshtja e azilit per mua.
Rimendova , mbajta mend perkolicen dhe jo markat.
Kur nuk shiten rrenat; nuk shiten.
Hahahahah Par kjo ishte e forte

Ps. Ka dhe qe Jane shitur goxha... ti ke pase perkthyes kot
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Angelisa pėlqehet nga
i vjetėr 13-11-2017, 12:37   #291
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,632 Times in 1,040 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Hahahahah Par kjo ishte e forte
Me ckuptim shitur?
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 12:39   #292
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 11,435
Thanks: 8,400
Thanked 4,248 Times in 2,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 257
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Me ckuptim shitur?
Me kuptimin qe Fieraku mori dokumentat si kosovar
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 12:40   #293
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,632 Times in 1,040 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Me kuptimin qe Fieraku mori dokumentat si kosovar
Ashtu qe moda atehere.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 12:50   #294
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,686
Thanks: 11,484
Thanked 6,515 Times in 4,360 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 305
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

A sju vje marre qe keni rrejte?????
Po traditat
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 13-11-2017, 16:35   #295
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 38,882
Thanks: 10,905
Thanked 9,808 Times in 5,904 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 526
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Ehe tallu ti tallu
Njhere e nje kohe perktheja asylum seekers, sa Fieraket nga Kosova kam perkthyer nje zot e di
Ti mbase nuk e di por nė Fier ka fshatra me kosovar tė ardhur nė kohėn e Zogut.
Ata nuk e kanė tė vėshtirė tė lozin kosovarin.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Akrepi pėlqehet nga
i vjetėr 14-11-2017, 15:55   #296
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,686
Thanks: 11,484
Thanked 6,515 Times in 4,360 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 305
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

8 Cilėsitė e njė Njeriu tė Kulturuar.

Ēfarė do tė thotė tė jesh ”i kulturuar”?

A ka tė bėjė me tė qenėt njė lexues i mirė, apo tė dish se si tė flasėsh pėr libra qė nuk i ke lexuar, apo tė kesh nė pėrgjithėsi njė natyrė intelektuale? Kjo ėshtė pikėrisht pyetja qė autori i dashur rus, Anton Ēekov (29 janar 1860-15 korrik 1904), parashtron nė njė letėr drejtuar vėllait tė tij tė madh Nikolai, njė artist.

Letra, e shkruar kur Antoni ishte 26 vjeē dhe Nikolai 28, e cila u gjet nė “Letrat e Anton Ēekov pėr familjen dhe shokėt e tij”, shpėrndan me pėrzemėrsi dozat e njė dashurie tė mundimshme dhe pėrshkruan 8 cilėsitė e njė njeriu tė kulturuar – duke pėrfshirė ndershmėrinė, altruizmin dhe veset e mira.

Ēekov shkruan nga Moska mė 1886:

Mė je ankuar shpesh qė njerėzit “nuk tė kuptojnė”! Gėte dhe Njuton nuk u ankuan pėr kėtė… Vetėm Krishti u ankua, por nuk po fliste pėr veten e tij, por pėr doktrinėn e tij… njerėzit tė kuptojnė mjaft mirė. Por nuk ėshtė faji i tyre nėse ti nuk kupton vetė veten tėnde.

Ta siguroj, si vėlla dhe si shok, qė tė kuptoj dhe tė kam nė zemėr. I njoh cilėsitė e tua tė mira siē njoh gishtat e dorės sime: i vlerėsoj dhe i respektoj shumė. Nėse do tė provosh qė unė tė kuptoj, mund tė t’i rendis kėto cilėsi.

Mendoj se je shumė i mirė pėr nga ana e butėsisė, shpirtmadhėsisė, joegoizmit, i gatshėm pėr tė ndarė edhe qindarkėn e fundit: nuk ke zili apo urrejtje; Je zemėrmirė, ndjen keqardhje pėr ēdo lloj qenie, je i besueshėm, pa mėri e dredhi, dhe nuk mban inat… tė ėshtė dhėnė nga lart njė dhuratė qė tė tjerėt nuk e kanė: ti ke talent.

Ky talent tė veēon nga miliona njerėz, nė kėtė botė vetėm njė nė dy milionė ėshtė njė artist. Talenti ėshtė ai qė tė bėn tė veēantė: Edhe po tė ishe njė amfib apo merimangė, edhe atėhere njerėzit do tė respektonin, sepse tė talentuarit i justifikohet e falet gjithēka.

Ti ke vetėm njė tė metė, tė cilės i detyrohet falsiteti i qėndrimit tėnd, palumturia jote dhe pezmatimi i brendshėm. Kjo ėshtė nė total mungesa e kulturės tek ty. Tė lutem, mė fal por (veritas magis amicitiae)…

E shikon, jeta ka kushtet e saj. Qė tė ndihet rehat mes njerėzish tė edukuar, tė ndihet i kėnaqur dhe si nė shtėpinė e tij, njeriu duhet tė jetė i kulturuar deri nė njė masė tė caktuar. Talenti tė ka futur nė kėtė rreth, tė cilit i pėrket, por… ti i je larguar atij, dhe ti ngurron mes njerėzve tė edukuar dhe banorėve pėrballė.

Sipas mendimit tim, njerėzit me kulturė duhet tė pėrmbushin kushtet qė vijojnė:

1-Ata respektojnė personalitetet njerėzore, dhe aty pėr aty, janė gjithmonė tė dashur, tė sjellshėm dhe tė gatshėm pėr tė bėrė pėr tė tjerėt. Ata nuk bėjnė sherr pėr njė ēekiē apo sepse humbin njė copė kauēuku, nėse jetojnė me tė tjerėt nuk e marrin kėtė gjė si nder, dhe kur largohen, nuk thonė “asnjeri nuk do tė mund tė jetonte me ty. Ata ia dalin me zhurmėn, tė ftohtėt, vėrejtjet e mprehta dhe me praninė e tė huajve nė shtėpi.
2-Ata nuk kanė dhembshuri vetėm pėr lypsarėt apo macet pa shtėpi. Zemra e tyre dhemb pėr atė qė syri nuk shikon… ata ngrihen natėn pėr tė ndihmuar… pėr tė paguar pėr vėllezėrit qė janė nė universitet, dhe pėr tė blerė rroba pėr nėnėn e tyre.
3-Ata respektojnė hapėsirėn e tė tjerėve dhe i shlyejnė detyrimet.
4-Ata janė tė sinqertė, dhe i frikėsohen gėnjeshtrės sikurse zjarrit. Nuk gėnjejnė as pėr gjėrat mė tė vogla. Njė gėnjeshtėr ėshtė fyese pėr dėgjuesin dhe e ul atė nė sy tė folėsit. Ata nuk shtiren, ata sillen nė rrugė ashtu si nė shtėpi, dhe nuk mburren para miqve modestė. Nuk janė tė dhėnė pas dėrdėllitjeve dhe tė detyrojnė tė tjerėt mbi besimet e tyre. Pas shpinės sė tjetrit parapėlqejnė tė heshtin mė shumė sesa tė flasin.
5-Ato nuk i ulin vlerat e tyre pėr tė zgjuar dhembshuri. Nuk luajnė me telat e zemrės sė njerėzve qė mė vonė tė psherėtijnė dhe tė ndiejnė kėqardhje. Ata nuk thonė “ jam keqkuptuar,” ose “jam lėnė pas dore,” sepse gjithė kjo pėrpjekje, ėshtė vulgare boshe, false…
6-Ata nuk kanė krenari tė cekėt. Ata nuk duan t’ia dinė pėr diamantet fallso si tė njohurit e tė famshmėve, pėr t’i dhėnė dorėn “P”-sė [me gjasė Palmin, poet i padėgjuar] sė dehur, tė dėgjojnė entuziazmin e njė spektatori tė humbur nė njė shou pikturash, tė qenėt tė njohurit e tavernave…. Nėse bėjnė diēka tė vogėl, ata nuk krekosen pėr tė sikur tė kishin dhuruar diēka me vlerėn e 100 rublave, dhe nuk mburren qė kanė arritur aty ku tė tjerėt nuk janė pranuar…. Ata qė janė vėrtet tė talentuar, gjithmonė anojnė nga ana e turmės, sa mė larg reklamimit…Edhe Krivol ka thėnė se njė fuēi boshe bėn mė shumė jehonė sesa njė e plotė.
7-Nėse kanė njė talent, e respektojnė atė. E sakrifikojnė atė pėr tė tjerėt, gruan, verėn, krenarinė… Ata janė krenarė pėr talentin e tyre.
8-Ata zhvillojnė ndjenjen estetike tek vetja e tyre. Nuk bien dot tė flenė me rrobat e tyre, tė shohin tė ēarat e mureve plot me insekte, tė thithin ajėr tė keq, tė ecin nė njė rrugė tė pėshtyrė, tė gatuajnė vaktet nė vaj tė ndenjur. Ata kėrkojnė sa mė shumė tė mposhtin dhe tė fisnikėrojnė instiktet seksuale… nuk e duan pėr shoqe shtrati njė femėr… nuk kėrkojnė inteligjencėn qė shfaq veten nė njė gėnjeshtėr tė vazhdueshme. Nėse janė artistė, ata duan nė veēanti, freski, elegancė, njerėzi dhe kapacitet pėr amėsinė…Ata nuk rrokullisin vodka nė ēdo orė tė ditės dhe natės, nuk kėrkojnė nė rafte, nuk janė derra dhe e dinė qė nuk janė. Ata pinė vetėm kur janė tė lirė, me raste… Ajo ēfarė duan ėshtė njė mendje e shėndetshme nė njė trup tė shėndetshėm (mens sana in corpe sano).

E kėshtu me radhė. Kėshtu janė njerėzit e kulturuar. Qė tė jesh i kulturuar dhe tė mos jesh nėn nivelin e atyre ēfarė tė rrethojnė nuk mjafton tė kesh lexuar “The pickwick Papers” dhe tė kesh mėsuar njė monolog nga “Fausti”…

Ajo ēfarė duhet ėshtė njė punė konstante, natė dhe ditė, lexim i vazhdueshėm, studim, vullnet…

Ēdo orė ėshtė e vlefshme… eja tek ne, thyeje shishen e vodkės, shtrihu dhe lexo… Turgenev, po tė pėlqeu, tė cilin nuk e ke lexuar.

Duhet ta lėsh krenarinė, nuk je njė fėmijė… sė shpejti do bėhesh 30 vjeē.

Ėshtė koha!

Unė pres nga ti… tė gjithė presin nga ti.

Anton Pawlowitsch Tschechow........ gilt als einer der bedeutendsten Autoren der russischen Literatur.

Shenimi im: nuk ka qene bolshevik apo kamunist....e para.
MBYLLJA: URGJENTISHT ne UNIVERSITETE per lexim,lere me per STUDIM.

KLM.....se harova: une jam SHUME LARG TIJ si KONCEPT.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-11-2017, 09:53   #297
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,686
Thanks: 11,484
Thanked 6,515 Times in 4,360 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 305
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

1-Gjyqi nė Angli,s’e pranoi pėr martesė
shqiptari e goditi me hekur nė kokė.

2-Grabitja me dhunė e ēiftit, kryefamiljari nė gjendje tė rėndė.

3-Detaje tronditėse nga pėrdhunimi i tė miturės nė njė hotel nė Durrės.

FAZIT: REALITETI i HIDHUR i KANCERIT skipetar.

Kaq.....sorry peoples
Dite te majre,sepse te marten........
e kom dite TERS.
KLM vetem MIQVE
resti.
MRRB.
Tungi.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga SystemA : 21-11-2017 nė 09:59
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-11-2017, 16:42   #298
lenci
::
 
Avatari i lenci
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 2,440
Thanks: 102
Thanked 712 Times in 374 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
lenci ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Ja si duket shpirti i Demkės. Ky ka qenė dhe ėshtė parim i tij nė jetė.

Dashuria/respekti dhe urrejtja/inati janė reciproke, por unė i kam nė masa tė ndryshme:

Dashurinė e kam nė shkallė tė lartė:

*Nėse dikush mė do/respekton njė fish unė ia kthej dhjetėfish!

Urrejtejn/inatin e kam me ēerek.

* Nėse dikush mė urren/nuk ka respekt pėr mua/ka inat ndaj meje, unė si kundėrpėrgjigje kam ēerekun e urrejtjes/mosrespektit e inatit ndaj tjetrit.

Po ju si i keni kėto tipare?
................
lenci nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-11-2017, 21:46   #299
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 2,896
Thanks: 5,308
Thanked 2,106 Times in 1,077 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 77
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

...............

Na Fal, Fatima!


Njė opinion i botuar nga aktivisti serb i tė drejtave tė njeriut, nė edicionin e sotėm tė Danas, para fjalės pėrfundimtare mbi gjeneralin Ratko Mlladiq, i cili u dėnua pėr gjenocid.

Mbyllni sytė dhe imagjinoni njė tė re tė lindur nė Srebrenicė, Fatima Muhiq. Ajo ėshtė 22 vjeēare, ka flokė tė gjatė e tė pastėr ngjyrė kafe, nėn njė hixhab mėndafshi, njė fytyrė tė ngushtė dhe krenare. Ajo ėshtė studente e filozofisė nė Sarajevė, krenaria e gjithė familjes sė saj. Ajo ėshtė modeste dhe qesharake, ka shumė miq. Nė kėtė mėngjes tė artė, ajo ulet vetėm nė Bashēarsija, duke kaluar nėpėr shėnimet e saj tė ligjeratave. E shijon ajrin e pastėr. Merr frymė thellė, pi njė gllėnjkė kafe dhe kafshon llokumin e aromatizuar turk. Pi njė gllėnjkė ujė tė ftohtė, sheh kodrat e mjegullta tė Sarajevės dhe ėndrrat pėr tė shkuar nė Nju Jork. Kontrollon kohėn, ėshtė vakti pėr tė shkuar. Ngre duart lart deri nė ballin e saj, me gishta pėrshkon rreth fytyrės dhe i forcon flokėt nėn hixhab. I dėrgon njė mesazh mamit tė saj nė Srebrenicė, duke i uruar njė mėngjes tė mirė dhe i thotė asaj i do tė gjithė. Ngritet, vendos ēantėn e saj mbi shpatulla dhe kalon nėpėr njė grup turistėsh me njė buzėqeshje nė fytyrė, duke u zhdukur nė turmė. E shihni ju? Tani hapni sytė.

Fatima ka lindur nė Potoēari, njė ditė pasi Ushtria e Republika Srpska marshoi nė Srebrenicė. Tė ballafaquar me njė trysni tė padurueshme, mijėra njerėz u arratisėn nga paniku nga ushtria serbe, nė pyje dhe nė kodra pėr tė arritur deri nė Tuzla, nė Potoēari. Atė ditė, serbėt kuptonin shumė mirė fjalėt e deklaruara tė komandantit tė tyre, njė deklaratė qė ai e dha nė momentin qė shkeli nė Srebrenicė. Ata festuan dhe kėnduan deri natėn vonė, ndėrsa bosėt po pėrgatisnin njė masakėr masive dhe ndėrsa pajisjet nga Serbia po grumbulloheshin pėr javėt e gjakderdhjes sė tyre. Pėr gjueti mbi burrat dhe djemtė nėpėr pyje, pėr komandat si “Bini nė gjunjė!”, pėr gėnjeshtrat si “Asgjė nuk do tė ndodhė me ju, ndjehuni tė lirė pėr tė dalė”. Pėr qeshjen djallėzore prapa kokave tė djemve tė rinj tė cilėt, tė lagur nga djersėt dhe nga urina, tė gjunjėzuar dhe tė paarmatosur para heronjve serbė, pėr regjistrimet e vrasjeve tė tyre, pėr goditjen e njė trupi tė vdekur kur pėrplaset me tokėn e rėndė boshnjake me bar tė verdhė.

Mė 11 korrik, gratė, fėmijėt, tė moshuarit dhe tė rinjtė po iknin drejt bazės sė OKB-sė. Ata nuk dinin dhe as nuk mund ta dinin se po vraponin nė dhomėn e pritjes sė vdekjes, duke siguruar vendin e tyre nė njė varr masiv. E guximshmja Hava, me barkun e saj tė rritur, ishte gjithashtu pjesė e ikjes sė shpirtrave tė tmerruar. Ajo kishte frikė se do tė binte, se turma do ta rrokulliste atė nė tokėn e djegur. Gjatė natės sė saj nė Potoēari, Hava lindi nė kushte tė paimagjinueshme. Nata ishte mė e keqe se dita. Zagushia ishte duke mbytur mijėra njerėz qė ndanin ajrin e tmerrshėm tė strehimit. Ajo lindi njė vajzė.

Nė tė njėjtėn kohė, 120 kilometra nga atje, nė Beogradin qė kutėrbon nga era e keqe, zotėrinjtė i shihnin lajmet e mbrėmjes nga karriget e tyre tė zyrės dhe dėgjonin deklaratėn e gjeneralit: “Kėtu jemi nė njė Srebrenicė serbe. Ka ardhur koha mė nė fund pėr t’u hakmarrė kundėr turqve nė kėtė zonė.” Gratė po pėrfundonin pėrgatitjet e tyre pėr lavdinė e sė nesėrmes, Ditėn e Shėn Pjetrit. Njė javė mė vonė, gjatė lajmeve tė mbrėmjes sė Radio Televizionit tė Serbisė, njė zė i ri i deputetit Vuēiq u dėgjua nga fjalimi nė Kuvendi: “Vritni njė serb dhe ne do tė vrasim njėqind myslimanė”.

Mijėra muslimanė tashmė ishin hedhur nė varre masive. Kur kėto u mbushėn, trupat u copėtuan dhe u transferuan nė varret sekondare, pastaj u ri-paketuan dhe u hodhėn nė varre terciare. Serbėt i kishin duart e tyre plot deri nė fund tė verės. Kush i ka hapur ato? Kush voziste autobusė nga Valeva, Shabaci, Uzhica, autobusė qė mė vonė do tė pėrdoreshin pėr tė transportuar njerėz nga Potoēari nė vende ku do tė ekzekutoheshin? Kush i ngriti trupat dhe i hodhi ato nė gropa nė Tomasicė, Kozluk, Budak, Snagovo, Kamenicė?

Komandanti i kėtyre vrasėsve ishte “nė arrati” pėr 16 vjet pas gjenocidit dhe ishte nėn mbrojtjen e vendit tonė. Ai ishte parė shpesh nė Beograd, nė lojėra, midis tė ftuarve tė ndryshėm nėpėr festa. Pastaj ai u zhduk. Sot e dimė se, tė paktėn pėr njė kohė, ai ishte duke u fshehur nė njė objekt ushtarak nė Topcider. Kush janė Drazhen dhe Dragan? Kėta janė dy rojet ushtarake qė janė gjetur tė vdekur mė 5 tetor 2004 nė tė njėjtin objekt. Vendi ynė dhe mediat pohojnė se ishte vrasje, ndėrsa rojet u vranė nė tė vėrtetė sepse e panė ‘vetė Djallin’ atė mėngjes. Nė atė kohė, Ministri i Mbrojtjes ishte Boris Tadiq.

Gjenerali ‘u gjet’ nė vitin 2011 nė fshatin Lazarevo, afėr Zrenjanin. Me krenari deklaroi emrin e tij tė vėrtetė pa asnjė hezitim tek policia. Boris Tadiq i dėshpėruar, kryetari i atėhershėm i Serbisė, e informoi publikun se ‘heroi’ ishte kapur. Gjenerali menjėherė kėrkoi ta vizitonte varrin e vajzės sė tij Ana, e varrosur nė Topcider. Ana kreu vetėvrasje nė vitin 1994 duke qėlluar veten me plumb nė kokė me armėn e babait tė saj. Thashethemet tregojnė se babai i saj kėrkoi qė ai ta shihte atė pėr herė tė fundit. Disa thashetheme gjithashtu tregojnė se ai e pengoi hetimin mbi shkaqet e vdekjes sė saj. Ata thonė se vdekja e vajzės sė tij e goditi shumė atė aq sa e bėri tė ndryshojė “strategjinė e tij tė luftės”.

E mbani nė mend Fatiman? Hava Muhic e quajti ashtu vajzėn e saj tė vogėl nė vitin 2012 kur kockat e foshnjės ishin identifikuar. Ato ishin tė vogla dhe tė pėrziera me tė tjerat. Nuk ishte e lehtė pėr t’i gjetur ato, as pėr tė vendosur se kujt i pėrkisnin. Fatima ėshtė viktima mė e re e gjenocidit tė Srebrenicės. Janė tė paktėn 8,371 viktima, por Fatima ka jetuar mė sė paku gjatė natės sė ferrit tė korrikut. Fatima, tė cilėn ne sot e imagjinojmė duke kaluar me njė buzėqeshje nė fytyrėn e saj pėrmes Bashēarsisė, vdiq nė tė njėjtėn ditė tė lindjes sė saj. Ajo kurrė nuk do tė shohė kodrat e Sarajevės, as do tė pi njė gllėnjkė me ujė tė ftohtė. Nėna e saj sot e sheh vendimin e vrasėsve tė fėmijės sė saj, ndėrsa vrasėsit e saj tė tjerė ecin lirisht mes nesh. Disa prej tyre janė nė pushtet, disa janė nė opozitė, disa i mėsojnė fėmijėt tanė, disa shkruajnė lajmet tona, disa prej tyre drejtojnė vendin tonė.

Na fal, Fatima.

Autori ėshtė njė aktivist i tė drejtave tė njeriut nga Beogradi dhe njė bashkėpunėtor i Shkollės pėr Studime tė Mediave tė Shkollės sė Re nė New York.

http://kallxo.com/gjnk/na-fal-fatima/

__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-11-2017, 08:51   #300
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 40,686
Thanks: 11,484
Thanked 6,515 Times in 4,360 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 305
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

shtet i PERDALE dhe FASHIST.

Para dvadeset minuta....MAGARnacija.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg policiica.jpg (19.7 KiloByte, 24 shikimet)
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur