Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Argėtim & zbavitje > Thashetheme

Thashetheme Thashetheme-t e pėrditshme.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-06-2017, 16:07   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,210
Thanks: 4,537
Thanked 2,311 Times in 1,116 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 92
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Paēavurat e evropes per zgjedhjet ne Republiken e Kosoves

Lunaēek kėrkon formimin e shpejt tė qeverisė nė frymėn evropiane

Raportuesja e Parlamentit Evropian pėr Kosovėn, Ulrike Lunaēek ka komentuar mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare nė Kosovė.

Lunaēek u ka kėrkuar partive politike nė Kosovės qė sa mė shpejtė tė formojnė qeverinė e re nė frymėn evropiane.

“Urime qytetarėve tė Kosovės dhe partive politike pėr funksionimin dhe organizimin e mirė tė zgjedhjeve. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka qenė i suksesshėm nė organizimin e kėtyre zgjedhjeve tė parakohshme nė njė periudhė tė shkurtėr kohore. Ne jemi tė kėnaqur qė procesi u zhvillua nė njė atmosferė tė qetė. E inkurajoj vazhdimin e zhvillimit demokratik tė Kosovės”, ka thėnė Lunaēek, transmeton Telegrafi.

Ajo ka shtuar se ka mirėpritur pjesėmarrjen e komunitetit serb tė Kosovės nė kėto zgjedhje, si njė shenjė pozitive e angazhimit tė tyre me institucionet e vendit.

“Puna pėr tė mirėn e vendit dhe qytetarėt e saj duhet tė fillojė pėrsėri. Prandaj u bėjė thirrje partive politike tė Kosovės qė sa mė shpejt tė formojnė njė qeveri pėr tė trajtuar sfidat e ndryshme dhe pėr tė vazhduar rrugėn e Kosovės drejt BE-sė”, ėshtė shprehur Lunaēek.

Lunaēek ka pasur edhe njė porosi pėr qeverinė e re duke thėnė se ajo “duhet tė fokusohet nė krijimin e kushteve mė tė mira ekonomike dhe sociale, si dhe tė punojė mė shumė nė arsim dhe shėndetėsi”, duke shtuar se kjo ėshtė ajo qė qytetarėt dhe miqtė e Kosovės nė BE duan pėr qytetarėt e Kosovės.

Raportuesja e Parlamentit Evropian, ka thėnė se Kosova duhet qė shumė shpejt t’i pėrmbushė dy kėrkesat e saj pėr liberalizimin e vizave si dhe tė bėjė ratifikimin e Demarkacionit.

“Kėtė javė Parlamenti Evropian do tė miratojė raportin tim mbi progresin e Kosovės drejt BE-sė. Kjo votė edhe njė herė do tė dėrgojė njė sinjal tė fortė se e ardhmja e Kosovės sė pavarur ėshtė nė Bashkimin Evropian”, ka thėnė ajo. /Telegrafi/
_______________________________________
http://telegrafi.com/lunacek-kerkon-...men-evropiane/
______________________________
Ne frymen evropiane po thot kjo kretinja gjermane; ne ate frymen qe po jau refuzon liberalizimin e vizave kosovareve qe nga viti 2008!
Jane edhe nja 2 tjere (nje fare fajon dhe nje komiser i zgjeruar hahn) qe kane nise me u bo te neveritshem per qytetaret e shtetit te Kosoves.
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2017, 16:20   #2
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,210
Thanks: 4,537
Thanked 2,311 Times in 1,116 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 92
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paēavurat e evropes per zgjedhjet ne Republiken e Kosoves

Hahn: I pranojmė rezultatet e zgjedhjeve nė Kosovė, por…

Eurokomesari pėr Zgjerim Johanes Hahn ka deklaruar se BE-ja i pranon tė zgjedhurit e popullit nė Kosovė.

Megjithatė, sipas tij, prej tyre pritet tė jenė tė vetėdijshėm pėr perspektivėn evropiane dhe jetėn mė tė mirė tė qytetarėve tė Kosovės, raporton portali “Zeri.info”.
Ai ka porositur liderėt kosovarė qė sa mė shpejtė ta formojnė Qeverinė e re.
Rezultatet e parakohshme tė zgjedhjeve parlamentare nė Kosovė tregojnė se koalicioni PAN ka arritur tė fitoj mė sė shumti vota, mbi 34 %, mirėpo tė pamjaftueshėm pėr ta formuar qeverinė e re.

Nė Bruksel presin rezultatet zyrtare nga zgjedhjet nė Kosovė, si dhe raportin nga vėzhguesit e BE-sė, i cili pritet tė arrij nesėr.

Hahn ka deklaruar se pretė qė kėtė herė qeveria tė formohet mė shpejtė se nė zgjedhjet e vitit 2014, kur partive politike iu deshėn disa muaj pėr formimin e Qeverisė sė re. /Zėri
__________________________________
http://zeri.info/aktuale/147922/hahn...ne-kosove-por/
______________________________________________

Shume per ngut e kish ky mu... formimin e qeverise se shtetit te Kosoves ...
Nxitoni pak o njerez e mos ia prishni qejfin ketij maj... te zgjeruar evropian !

Proverb i popullit me te lashte evropian, populli shqiptar, thot :

"Qeni qe leh nuk Ha(h)n"!
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Fshatari pėlqehet nga
i vjetėr 13-06-2017, 17:55   #3
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,208
Thanks: 10,264
Thanked 5,693 Times in 3,836 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paēavurat e evropes per zgjedhjet ne Republiken e Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Hahn: I pranojmė rezultatet e zgjedhjeve nė Kosovė, por…

Eurokomesari pėr Zgjerim Johanes Hahn ka deklaruar se BE-ja i pranon tė zgjedhurit e popullit nė Kosovė.

Megjithatė, sipas tij, prej tyre pritet tė jenė tė vetėdijshėm pėr perspektivėn evropiane dhe jetėn mė tė mirė tė qytetarėve tė Kosovės, raporton portali “Zeri.info”.
Ai ka porositur liderėt kosovarė qė sa mė shpejtė ta formojnė Qeverinė e re.
Rezultatet e parakohshme tė zgjedhjeve parlamentare nė Kosovė tregojnė se koalicioni PAN ka arritur tė fitoj mė sė shumti vota, mbi 34 %, mirėpo tė pamjaftueshėm pėr ta formuar qeverinė e re.

Nė Bruksel presin rezultatet zyrtare nga zgjedhjet nė Kosovė, si dhe raportin nga vėzhguesit e BE-sė, i cili pritet tė arrij nesėr.

Hahn ka deklaruar se pretė qė kėtė herė qeveria tė formohet mė shpejtė se nė zgjedhjet e vitit 2014, kur partive politike iu deshėn disa muaj pėr formimin e Qeverisė sė re. /Zėri
__________________________________
http://zeri.info/aktuale/147922/hahn...ne-kosove-por/
______________________________________________

Shume per ngut e kish ky mu... formimin e qeverise se shtetit te Kosoves ...
Nxitoni pak o njerez e mos ia prishni qejfin ketij maj... te zgjeruar evropian !

Proverb i popullit me te lashte evropian, populli shqiptar, thot :

"Qeni qe leh nuk Ha(h)n"!
Ky proverbi i popullit me te lashte SOT nuk pi uje.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur