Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Filozofia | Psikologja | Sociologjia

Filozofia | Psikologja | Sociologjia Gjithēka qė ka tė bėjė me misterin me emrin "Njeri".

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-01-2017, 15:38   #21
Jolene
✿◉●•◦
 
Avatari i Jolene
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: My own Kingdom.
Posts: 11,839
Thanks: 3,303
Thanked 4,402 Times in 2,001 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 570
Jolene ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shkenca e zemėrimit? Si na e errėson arsyen?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Mano ti je gjithmon i qete
une jam me miza shyqyr qe e kam nrun te urte
Ku te rrine mizat ty aman?
Per pergjigje banale mos e merr mundimin
Jolene nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Jolene pėlqehet nga
i vjetėr 18-01-2017, 15:43   #22
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 9,365
Thanks: 7,372
Thanked 3,896 Times in 1,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkenca e zemėrimit? Si na e errėson arsyen?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Ēdo ndjenjė kafshėrore tek njeriu ka tė bėj me ruajtjen e species dhe si e tillė ėshtė primeval. Ēdo ndjenjėn njerėzore ėshtė e fituar me mund dhe me sakrifica tė mėdhaja.


Ka raste kur Zemėrimi ėshtė i justifikuar kurse njė pjesė e mirė e femrave mbajnė inate dhe zemėrohen pėr gjėra tė kota si kalamajtė e llastaur.
mos bėj segregacion Mano. Ka edhe burra, madje edhe asi burrash "tė fortė" sic i pėrmend ti te tema jote "kėngė burrash"

S'di a e keni hetuar. Unė i kam shpallur luftė INATIT tim. Do ta mposht. Kisha pas vlerėsuar gabimish duke menduar se e kam mundur. Jo ende kishta pasur dromca tė inatit. Para pak ditėsh e ngriti kokėn. Do t'ia thej kokėn!

Po ju keni provuar ta vrisni inatin?
__________________
Bėj njė akt mirėsie... Ndihmoje njė person tė buzėqesh.
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-01-2017, 21:53   #23
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,558 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkenca e zemėrimit? Si na e errėson arsyen?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
mos bėj segregacion Mano. Ka edhe burra, madje edhe asi burrash "tė fortė" sic i pėrmend ti te tema jote "kėngė burrash"

S'di a e keni hetuar. Unė i kam shpallur luftė INATIT tim. Do ta mposht. Kisha pas vlerėsuar gabimish duke menduar se e kam mundur. Jo ende kishta pasur dromca tė inatit. Para pak ditėsh e ngriti kokėn. Do t'ia thej kokėn!

Po ju keni provuar ta vrisni inatin?
Une kam nje te mire. Me kalon kollaj ne shumicen e rasteve. Me perjashtim te pardrejtesive qe nuk pranohen, ato te pazgjidhura, dhe ato qe perseriten dhe lejohen te perseriten pa patur asnje fajtore. Sidomos kur keto padrejtesi kane qene krime kunder njerezve te pafajshem dhe afer zemres. Inati eshte nje gje dhe padrejtesite te cilat marin permasat e krimit jane dicka tjeter.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-01-2017, 23:20   #24
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 19,226
Thanks: 4,826
Thanked 5,663 Times in 3,613 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 254
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkenca e zemėrimit? Si na e errėson arsyen?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Une kam nje te mire. Me kalon kollaj ne shumicen e rasteve. Me perjashtim te pardrejtesive qe nuk pranohen, ato te pazgjidhura, dhe ato qe perseriten dhe lejohen te perseriten pa patur asnje fajtore. Sidomos kur keto padrejtesi kane qene krime kunder njerezve te pafajshem dhe afer zemres. Inati eshte nje gje dhe padrejtesite te cilat marin permasat e krimit jane dicka tjeter.
unė atė inat do ta marr me vete ne varr Mano
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 19-01-2017, 13:29   #25
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,558 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkenca e zemėrimit? Si na e errėson arsyen?

Jam kurjoz tė di sa vetė nė kėtė forum mund ta kuptojnė atė qė shkruajtur mė lart.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-01-2017, 13:43   #26
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 9,365
Thanks: 7,372
Thanked 3,896 Times in 1,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkenca e zemėrimit? Si na e errėson arsyen?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Une kam nje te mire. Me kalon kollaj ne shumicen e rasteve. Me perjashtim te pardrejtesive qe nuk pranohen, ato te pazgjidhura, dhe ato qe perseriten dhe lejohen te perseriten pa patur asnje fajtore. Sidomos kur keto padrejtesi kane qene krime kunder njerezve te pafajshem dhe afer zemres. Inati eshte nje gje dhe padrejtesite te cilat marin permasat e krimit jane dicka tjeter.
Unė kėtė e quaj "sahat i lig". Ēdo njeri, mendoj ka nga ndonjė sahat tė lig. Kur mė vjen ky sahat i lig, fatmirėsisht e hetoj, mundohem t'u iku kontakteve me njerėz, sidoms ata qė i njoh e kam respekt pėr ta, sepse mund tė bie nė konflikt me ta. Por, ka njerėz qė ta "nxisin" kėtė sahat tė lig, edhe pse mė pėrpara ke qenė nė humor tė mirė. Jam i keq nė kėso raste. Por, kam njė tė mirė: mė kalon shpejt dhe nuk mbaj inat mė pastaj me tjetrin. Nėse e kam rėnduar dikė, pas kėtij sahati tė lig bėhem shumė miqėsor me "tė fyrin" e nderoj dhejtėfish mė shumė, natyrisht nuk mė vjen fare keq t'i kėrkoj tė falur. Pesha e fajit ndoshta mė bėn edhe tė pėrulem para tjetrit.

Kjo ishte mė shumė nė jetėn reale.

Nė jetėn virtuale ėshtė gjėja mė e keqe tė kesh inat. Ėshtė e pakuptimtė tė vrasėsh mendjen pėr njerėz qė as di kah janė, as kush janė, as nga c'familje rrjedhin, as cfarė kulture ka, as ...as ... e shumė as-e tė tjera.

Inatin forumor/virtual e kam vrarė.
Kam edhe pak punė me inatin real.
__________________
Bėj njė akt mirėsie... Ndihmoje njė person tė buzėqesh.
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Gi de Masha pėlqehet nga
i vjetėr 19-01-2017, 14:15   #27
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,558 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkenca e zemėrimit? Si na e errėson arsyen?

hahahahahahha

Arsyet e 'forta' qe shkaktojne zemerim tek disa, per mos te thene nje pjese te mire te femrave!

Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg Zemra online.jpg (25.0 KiloByte, 61 shikimet)
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mano pėlqehet nga
i vjetėr 19-01-2017, 15:00   #28
*ARiel*
E qetė 🙃
 
Avatari i *ARiel*
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: no more varavinga
Posts: 3,874
Thanks: 3,649
Thanked 1,431 Times in 620 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkenca e zemėrimit? Si na e errėson arsyen?

E urreja zemerimin tek njerezit , gjithashtu edhe tek vetja ime. Pavaresisht shkakut qe jep zemerimin, e mira eshte qe ta permbash veten sepse gjerat qe thuhen edhe qe veprohen nen efektin e zemerimit jane te pakontrolluara edhe te cojne ne ngaterresa te kota. Sa here qe thoja dicka nen efektin e zemerimit , behesha pishman me mbrapa. Ndersa ne rastet qe e kontrolloja veten, mendoja me pas sa mire qe bera. Ky fakt me jepte nje ndjesi positive , ndihesh mire me veten
Zemerimi ta humbet arsyen. 2 keshilla per ata qe duan ta largojne zemerimin.
1- Heshtni dhe 2- Uluni ose nese nuk ju kalon shtrihuni.
Mua me ka ndihmuar e para, edhe pse me ndodh rralle te zemerohem.
__________________
The problem is, you think you have time.
*ARiel* nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i *ARiel* pėlqehet nga
i vjetėr 19-01-2017, 15:12   #29
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 36,391
Thanks: 9,634
Thanked 8,736 Times in 5,147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 475
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkenca e zemėrimit? Si na e errėson arsyen?

Ē'ėshtė kjo "shkenca e zemėrimit"?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-01-2017, 15:27   #30
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,558 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkenca e zemėrimit? Si na e errėson arsyen?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga *ARiel* Shiko postimin
E urreja zemerimin tek njerezit , gjithashtu edhe tek vetja ime. Pavaresisht shkakut qe jep zemerimin, e mira eshte qe ta permbash veten sepse gjerat qe thuhen edhe qe veprohen nen efektin e zemerimit jane te pakontrolluara edhe te cojne ne ngaterresa te kota. Sa here qe thoja dicka nen efektin e zemerimit , behesha pishman me mbrapa. Ndersa ne rastet qe e kontrolloja veten, mendoja me pas sa mire qe bera. Ky fakt me jepte nje ndjesi positive , ndihesh mire me veten
Zemerimi ta humbet arsyen. 2 keshilla per ata qe duan ta largojne zemerimin.
1- Heshtni dhe 2- Uluni ose nese nuk ju kalon shtrihuni.
Mua me ka ndihmuar e para, edhe pse me ndodh rralle te zemerohem.
Ariel...njerzit bejne fjale nga nje here, sidomos ata qe jetojne bashke per nje kohe te gjat. Por duhet patur kujdes te madhe per mos te rene pre dufit te momentit per gjera te kota fare. Sepe sa here qe nje cift kapet me fjale vret nje ndjenje. Shamata eshte shume e keqe. Nga nje here njeriu me i dashur bie viktime e problemeve jashte shtepiake sepse eshte prane teje dhe eshte kollaj ti shfrysh te gjitha ato qe kane ndodhur jashte shtepise.

Duhet patur kujdes sepse sa do te matur te jemi te gjith, mendoj une biem pre e ksaj dobesie.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mano pėlqehet nga
i vjetėr 19-01-2017, 19:08   #31
*ARiel*
E qetė 🙃
 
Avatari i *ARiel*
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: no more varavinga
Posts: 3,874
Thanks: 3,649
Thanked 1,431 Times in 620 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkenca e zemėrimit? Si na e errėson arsyen?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Ariel...njerzit bejne fjale nga nje here, sidomos ata qe jetojne bashke per nje kohe te gjat. Por duhet patur kujdes te madhe per mos te rene pre dufit te momentit per gjera te kota fare. Sepe sa here qe nje cift kapet me fjale vret nje ndjenje. Shamata eshte shume e keqe. Nga nje here njeriu me i dashur bie viktime e problemeve jashte shtepiake sepse eshte prane teje dhe eshte kollaj ti shfrysh te gjitha ato qe kane ndodhur jashte shtepise.

Duhet patur kujdes sepse sa do te matur te jemi te gjith, mendoj une biem pre e ksaj dobesie.
Jam dakord Mano. Kush me shume kush me pak cdo njeri zemerohet dhe mbushet me inat. Por e gjithe puna eshte ta kontrollosh, sidomos dufin e momentit.
Sa me shume e kontrollon veten, aq me e lehte behet per ta kontrolluar
__________________
The problem is, you think you have time.
*ARiel* nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i *ARiel* pėlqehet nga
i vjetėr 21-01-2017, 18:46   #32
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 5,171
Thanks: 1,994
Thanked 1,812 Times in 943 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkenca e zemėrimit? Si na e errėson arsyen?

Ne kete artikull ne menyre indirekte flitet per Inteligjencen Emocionale.

Citim:
Emotional Intelligence (EQ or EI) is a term created by two researchers – Peter Salavoy and John Mayer – and popularized by Dan Goleman in his 1996 book of the same name.

We define EI as the ability to:

Recognize, understand and manage our own emotions.

Recognize, understand and influence the emotions of others.

In practical terms, this means being aware that emotions can drive our behavior and impact people (positively and negatively), and learning how to manage those emotions – both our own and others – especially when we are under pressure.
Me heret ka qene e pranuar kudo se Inteligjenca gjenerale (IQ) ka qene si indikator i suksesit ne jete. Por, kjo nuk eshte e vertete. Inteligjenca Emocionale-vetija qe ti njohish emocionet e tua dhe te tjereve ne rrethine, dhe shkathtesia se si gjindesh ne raport me njerezit eshte indikator gjithashtu shume i rendesishem.

Fatkeqsisht, predatoret emocional siq jane narcizoidet, sociopatet dhe psikopatet posedojne inteligjence emocionale pak me te larte se disa prej njerezve rreth tyre me cka e perdorin ne favor te tyrin per te manipuluar me tjeret.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Hawk pėlqehet nga
i vjetėr 21-01-2017, 20:01   #33
nghi ngo
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 1,293
Thanks: 860
Thanked 336 Times in 267 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 41
nghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkenca e zemėrimit? Si na e errėson arsyen?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Ne kete artikull ne menyre indirekte flitet per Inteligjencen Emocionale.
Fatkeqsisht, predatoret emocional siq jane narcizoidet, sociopatet dhe psikopatet posedojne inteligjence emocionale pak me te larte se disa prej njerezve rreth tyre me cka e perdorin ne favor te tyrin per te manipuluar me tjeret.
Wow, e vertete kjo? Sillna ndonje link interesant...

Tani per zemerimin ca me thene. S'ka asgje te keqe per mua te zemerohet njeriu me arsyen e duhur, por te te erresohet arsyeja s'jam dakort. Prandaj kemi llogjiken. Si dhe inteligjenca emocionale mesohet, pra mund te edukojme veten te mos erresohemi. Gje e mire kur zemerohesh me dike p.sh, mund te largohesh per momentin ti japesh vetes kohe te zbutesh dhe pastaj, kur je i qete, i kthehesh arsyes dhe ne fund them se s'ia vlen fare te zemerohesh
nghi ngo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-01-2017, 20:10   #34
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 5,171
Thanks: 1,994
Thanked 1,812 Times in 943 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkenca e zemėrimit? Si na e errėson arsyen?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga nghi ngo Shiko postimin
Wow, e vertete kjo? Sillna ndonje link interesant...

Tani per zemerimin ca me thene. S'ka asgje te keqe per mua te zemerohet njeriu me arsyen e duhur, por te te erresohet arsyeja s'jam dakort. Prandaj kemi llogjiken. Si dhe inteligjenca emocionale mesohet, pra mund te edukojme veten te mos erresohemi. Gje e mire kur zemerohesh me dike p.sh, mund te largohesh per momentin ti japesh vetes kohe te zbutesh dhe pastaj, kur je i qete, i kthehesh arsyes dhe ne fund them se s'ia vlen fare te zemerohesh
Ajo pjese qenka diskutabile. Ne kontekst te ndryshem, normal. Perndryshe, si do arrijne ti mashtrojne te tjeret?!

Citim:
The same study did find rather small negative correlations between “strategic EI” and psychopathic traits, particularly in the “managing emotions” subtest. On its face, this might seem to suggest that psychopaths are not good at managing emotions in themselves or others. Or does it? According to psychopathy expert Robert Hare, psychopaths are highly motivated to manipulate others and are generally quick to get a read on people’s motivations and emotional vulnerabilities in order to exploit them (Hare, 1999). Some psychopathic individuals are noted for their use of superficial charm to successfully con other people into trusting them, suggesting that they do understand how to use people’s emotions, just not in a socially desirable manner. Social desirability might help explain why psychopaths apparently score badly on tests of managing emotions and what this really means.

https://www.psychologytoday.com/blog...nt-psychopaths
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-01-2017, 20:53   #35
nghi ngo
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 1,293
Thanks: 860
Thanked 336 Times in 267 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 41
nghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkenca e zemėrimit? Si na e errėson arsyen?

Ne kontekstin qe ata i kuptojne ndjenjat e te tjereve por s'ia ndien. E do pyesja une kujt ia ndjen? Fakti qe ata arrijne rezultate te larta ne nje test qe po i jepet cdo dite e me shume rendesi, me shume se IQ test, eshte per tu shqetesuar.

Goxha interesant si artikull, flm qe e solle, si dhe tregon dhe kotesine e ketij testi ne pergjithsi. Sidomos kur e shikon ne nje prizem me te gjere pastaj ...
nghi ngo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-01-2017, 20:56   #36
xhori
V.I.P
 
Avatari i xhori
 
Data e antarėsimit: Feb 2016
Vendndodhja: MARCHE
Posts: 921
Thanks: 160
Thanked 349 Times in 201 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
xhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkenca e zemėrimit? Si na e errėson arsyen?

mua vetem milan me zemeron
__________________
pis milet
xhori nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2017, 11:44   #37
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 2,663
Thanks: 4,621
Thanked 1,912 Times in 954 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkenca e zemėrimit? Si na e errėson arsyen?

...........

KUJT I MBETET "DHURATA"? (mėsim jetėsor)

Buda, themelues i budizmit dhe mendimtar i urtė kalonte rrugės nėpėr njė fshat. Njė djalosh qė e njohu iu afruar shumė i zemėruar, duke i bėrtitur dhe fyer:
"Ti nuk ke tė drejtė tė mėsosh tė tjerėt", bėrtiste djaloshi. "Je i marrė si edhe tė gjithė tė tjerėt. Ti je vetėm njė mashtrues! "

Buda nuk ishte aspak i shqetėsuar pėr kėto fyerje.

Pėrkundrazi, ai vetėm e pyeti djaloshin: "Mė thuaj, nėse dikujt i blen dhuratė dhe ai person nuk e pranon dhuratėn tėnde, kujt i mbetet dhurata?"

Djaloshi u befasua nga pyetja aq e pazakontė dhe u pėrgjigj: "Dhurata do tė mė takonte mua sepse unė e kam blerė ".

Buda buzėqeshi dhe i tha:

"Kjo ėshtė e saktė. Ėshtė e njėjta gjė edhe me zemėrimin tėnd . Nėse hidhėrohesh me mua dhe unė nuk ndihem i fyer, atėherė zemėrimi tė kthehet mbrapa ty. Ti pastaj je ai qė ėshtė i pafat dhe i pakėnaqur. Krejt cka ke arrijte eshte qe e ke fyer dhe hidhėruar veten tėnde"!

"Nėse dėshironi tė mos e lėndoni veten, duhet tė hiqni dorė nga zemėrimi dhe tė mbusheni plot dashuri. Kur ju urreni tė tjerėt, ndiheni edhe vet i pafat. Por, kur i doni tė tjerėt, tė gjithė janė tė lumtur "-pėfundoi fjalėt Buda dhe vazhdoi rrugėn e vet.
==================

PS.: Ne mund te praktikojmė sinqeritetin dhe dashurine ndaj tė tjerėve, por megjithatė nuk mund tė ndryshojmė njerėzit qė takojmė. Disa njerez me qellim zgjedhin terrin nė vend tė dritės, prandaj atyre duhet lejuar zgjedhjen e lirė! Atyre qė padashje e bejne kete mund t'iu ndihmosh, por ka njerez qe nuk e meritojnė dritėn dhe pėrkushtimin tonė. Kujtojeni kėtė ēdoherė kur dikush iu fyen dhe me qėllim dėshiron t'ju lėndojė.Ju vetėm vazhdoni rrugės suaj, sepse "dhuratat" e tyre ndaj jush do tė mbesin nė duart e tyre!

Nga miku im, A.H
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur