Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Filozofia | Psikologja | Sociologjia

Filozofia | Psikologja | Sociologjia Gjithēka qė ka tė bėjė me misterin me emrin "Njeri".

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-01-2017, 16:38   #21
Jolene
✿◉●•◦

Data e antarėsimit: Jan 2010
Shuma e pikėve qė jep: 507
Jolene ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Shkenca e zemėrimit? Si na e errėson arsyen?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Mano ti je gjithmon i qete
une jam me miza shyqyr qe e kam nrun te urte
Ku te rrine mizat ty aman?
Per pergjigje banale mos e merr mundimin
Jolene nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Jolene pėlqehet nga
i vjetėr 18-01-2017, 16:43   #22
Gi de Masha
V.I.P

Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimark
Shuma e pikėve qė jep: 91
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Ēdo ndjenjė kafshėrore tek njeriu ka tė bėj me ruajtjen e species dhe si e tillė ėshtė primeval. Ēdo ndjenjėn njerėzore ėshtė e fituar me mund dhe me sakrifica tė mėdhaja.

Ka raste kur Zemėrimi ėshtė i justifikuar kurse njė pjesė e mirė e femrave mbajnė inate dhe zemėrohen pėr gjėra tė kota si kalamajtė e llastaur.
mos bėj segregacion Mano. Ka edhe burra, madje edhe asi burrash "tė fortė" sic i pėrmend ti te tema jote "kėngė burrash"

S'di a e keni hetuar. Unė i kam shpallur luftė INATIT tim. Do ta mposht. Kisha pas vlerėsuar gabimish duke menduar se e kam mundur. Jo ende kishta pasur dromca tė inatit. Para pak ditėsh e ngriti kokėn. Do t'ia thej kokėn!

Po ju keni provuar ta vrisni inatin?
i vjetėr 18-01-2017, 22:53   #23
Mano
V.I.P

Data e antarėsimit: Aug 2011
Shuma e pikėve qė jep: 109
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
mos bėj segregacion Mano. Ka edhe burra, madje edhe asi burrash "tė fortė" sic i pėrmend ti te tema jote "kėngė burrash"

S'di a e keni hetuar. Unė i kam shpallur luftė INATIT tim. Do ta mposht. Kisha pas vlerėsuar gabimish duke menduar se e kam mundur. Jo ende kishta pasur dromca tė inatit. Para pak ditėsh e ngriti kokėn. Do t'ia thej kokėn!

Po ju keni provuar ta vrisni inatin?
Une kam nje te mire. Me kalon kollaj ne shumicen e rasteve. Me perjashtim te pardrejtesive qe nuk pranohen, ato te pazgjidhura, dhe ato qe perseriten dhe lejohen te perseriten pa patur asnje fajtore. Sidomos kur keto padrejtesi kane qene krime kunder njerezve te pafajshem dhe afer zemres. Inati eshte nje gje dhe padrejtesite te cilat marin permasat e krimit jane dicka tjeter.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-01-2017, 00:20   #24
drague
me pushime

Data e antarėsimit: Sep 2010
Shuma e pikėve qė jep: 201
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Une kam nje te mire. Me kalon kollaj ne shumicen e rasteve. Me perjashtim te pardrejtesive qe nuk pranohen, ato te pazgjidhura, dhe ato qe perseriten dhe lejohen te perseriten pa patur asnje fajtore. Sidomos kur keto padrejtesi kane qene krime kunder njerezve te pafajshem dhe afer zemres. Inati eshte nje gje dhe padrejtesite te cilat marin permasat e krimit jane dicka tjeter.
unė atė inat do ta marr me vete ne varr Mano
i vjetėr 19-01-2017, 14:29   #25
Mano
V.I.P

Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm

Jam kurjoz tė di sa vetė nė kėtė forum mund ta kuptojnė atė qė shkruajtur mė lart.
i vjetėr 19-01-2017, 14:43   #26
Gi de Masha
V.I.P

Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimark
Shuma e pikėve qė jep: 91
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Unė kėtė e quaj "sahat i lig". Ēdo njeri, mendoj ka nga ndonjė sahat tė lig. Kur mė vjen ky sahat i lig, fatmirėsisht e hetoj, mundohem t'u iku kontakteve me njerėz, sidoms ata qė i njoh e kam respekt pėr ta, sepse mund tė bie nė konflikt me ta. Por, ka njerėz qė ta "nxisin" kėtė sahat tė lig, edhe pse mė pėrpara ke qenė nė humor tė mirė. Jam i keq nė kėso raste. Por, kam njė tė mirė: mė kalon shpejt dhe nuk mbaj inat mė pastaj me tjetrin. Nėse e kam rėnduar dikė, pas kėtij sahati tė lig bėhem shumė miqėsor me "tė fyrin" e nderoj dhejtėfish mė shumė, natyrisht nuk mė vjen fare keq t'i kėrkoj tė falur. Pesha e fajit ndoshta mė bėn edhe tė pėrulem para tjetrit.

Kjo ishte mė shumė nė jetėn reale.

Nė jetėn virtuale ėshtė gjėja mė e keqe tė kesh inat. Ėshtė e pakuptimtė tė vrasėsh mendjen pėr njerėz qė as di kah janė, as kush janė, as nga c'familje rrjedhin, as cfarė kulture ka, as ...as ... e shumė as-e tė tjera.

Inatin forumor/virtual e kam vrarė.
Kam edhe pak punė me inatin real.
i vjetėr 19-01-2017, 15:15   #27
Mano
V.I.P

hahahahahahha

Arsyet e 'forta' qe shkaktojne zemerim tek disa, per mos te thene nje pjese te mire te femrave!

Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg Zemra online.jpg (25.0 KiloByte, 61 shikimet)
Postimi i Mano pėlqehet nga
i vjetėr 19-01-2017, 16:00   #28
*ARiel*
E qetė 🙃

Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: no more varavinga
Shuma e pikėve qė jep: 112
*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm

E urreja zemerimin tek njerezit , gjithashtu edhe tek vetja ime. Pavaresisht shkakut qe jep zemerimin, e mira eshte qe ta permbash veten sepse gjerat qe thuhen edhe qe veprohen nen efektin e zemerimit jane te pakontrolluara edhe te cojne ne ngaterresa te kota. Sa here qe thoja dicka nen efektin e zemerimit , behesha pishman me mbrapa. Ndersa ne rastet qe e kontrolloja veten, mendoja me pas sa mire qe bera. Ky fakt me jepte nje ndjesi positive , ndihesh mire me veten
Zemerimi ta humbet arsyen. 2 keshilla per ata qe duan ta largojne zemerimin.
1- Heshtni dhe 2- Uluni ose nese nuk ju kalon shtrihuni.
Mua me ka ndihmuar e para, edhe pse me ndodh rralle te zemerohem.
i vjetėr 19-01-2017, 16:12   #29
Akrepi
Anėtar

Data e antarėsimit: Jan 2012
Shuma e pikėve qė jep: 397
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm

Ē'ėshtė kjo "shkenca e zemėrimit"?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-01-2017, 16:27   #30
Mano
V.I.P

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga *ARiel* Shiko postimin
E urreja zemerimin tek njerezit , gjithashtu edhe tek vetja ime. Pavaresisht shkakut qe jep zemerimin, e mira eshte qe ta permbash veten sepse gjerat qe thuhen edhe qe veprohen nen efektin e zemerimit jane te pakontrolluara edhe te cojne ne ngaterresa te kota. Sa here qe thoja dicka nen efektin e zemerimit , behesha pishman me mbrapa. Ndersa ne rastet qe e kontrolloja veten, mendoja me pas sa mire qe bera. Ky fakt me jepte nje ndjesi positive , ndihesh mire me veten
Zemerimi ta humbet arsyen. 2 keshilla per ata qe duan ta largojne zemerimin.
1- Heshtni dhe 2- Uluni ose nese nuk ju kalon shtrihuni.
Mua me ka ndihmuar e para, edhe pse me ndodh rralle te zemerohem.
Ariel...njerzit bejne fjale nga nje here, sidomos ata qe jetojne bashke per nje kohe te gjat. Por duhet patur kujdes te madhe per mos te rene pre dufit te momentit per gjera te kota fare. Sepe sa here qe nje cift kapet me fjale vret nje ndjenje. Shamata eshte shume e keqe. Nga nje here njeriu me i dashur bie viktime e problemeve jashte shtepiake sepse eshte prane teje dhe eshte kollaj ti shfrysh te gjitha ato qe kane ndodhur jashte shtepise.

Duhet patur kujdes sepse sa do te matur te jemi te gjith, mendoj une biem pre e ksaj dobesie.
Postimi i Mano pėlqehet nga
i vjetėr 19-01-2017, 20:08   #31
*ARiel*
E qetė 🙃

Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: no more varavinga
Shuma e pikėve qė jep: 112
*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Ariel...njerzit bejne fjale nga nje here, sidomos ata qe jetojne bashke per nje kohe te gjat. Por duhet patur kujdes te madhe per mos te rene pre dufit te momentit per gjera te kota fare. Sepe sa here qe nje cift kapet me fjale vret nje ndjenje. Shamata eshte shume e keqe. Nga nje here njeriu me i dashur bie viktime e problemeve jashte shtepiake sepse eshte prane teje dhe eshte kollaj ti shfrysh te gjitha ato qe kane ndodhur jashte shtepise.

Duhet patur kujdes sepse sa do te matur te jemi te gjith, mendoj une biem pre e ksaj dobesie.
Jam dakord Mano. Kush me shume kush me pak cdo njeri zemerohet dhe mbushet me inat. Por e gjithe puna eshte ta kontrollosh, sidomos dufin e momentit.
Sa me shume e kontrollon veten, aq me e lehte behet per ta kontrolluar
i vjetėr 21-01-2017, 19:46   #32
Hawk
V.I.P

Data e antarėsimit: Nov 2014
Shuma e pikėve qė jep: 60
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm

Ne kete artikull ne menyre indirekte flitet per Inteligjencen Emocionale.

Citim:
Emotional Intelligence (EQ or EI) is a term created by two researchers – Peter Salavoy and John Mayer – and popularized by Dan Goleman in his 1996 book of the same name.

We define EI as the ability to:

Recognize, understand and manage our own emotions.

Recognize, understand and influence the emotions of others.

In practical terms, this means being aware that emotions can drive our behavior and impact people (positively and negatively), and learning how to manage those emotions – both our own and others – especially when we are under pressure.
Me heret ka qene e pranuar kudo se Inteligjenca gjenerale (IQ) ka qene si indikator i suksesit ne jete. Por, kjo nuk eshte e vertete. Inteligjenca Emocionale-vetija qe ti njohish emocionet e tua dhe te tjereve ne rrethine, dhe shkathtesia se si gjindesh ne raport me njerezit eshte indikator gjithashtu shume i rendesishem.

Fatkeqsisht, predatoret emocional siq jane narcizoidet, sociopatet dhe psikopatet posedojne inteligjence emocionale pak me te larte se disa prej njerezve rreth tyre me cka e perdorin ne favor te tyrin per te manipuluar me tjeret.
i vjetėr 21-01-2017, 21:01   #33
nghi ngo
V.I.P

Data e antarėsimit: Nov 2013
Shuma e pikėve qė jep: 21
nghi ngo ka njė tė ardhme tė shkėlqyernghi ngo ka njė tė ardhme tė shkėlqyernghi ngo ka njė tė ardhme tė shkėlqyernghi ngo ka njė tė ardhme tė shkėlqyernghi ngo ka njė tė ardhme tė shkėlqyernghi ngo ka njė tė ardhme tė shkėlqyernghi ngo ka njė tė ardhme tė shkėlqyernghi ngo ka njė tė ardhme tė shkėlqyernghi ngo ka njė tė ardhme tė shkėlqyernghi ngo ka njė tė ardhme tė shkėlqyernghi ngo ka njė tė ardhme tė shkėlqyer

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Ne kete artikull ne menyre indirekte flitet per Inteligjencen Emocionale.

Fatkeqsisht, predatoret emocional siq jane narcizoidet, sociopatet dhe psikopatet posedojne inteligjence emocionale pak me te larte se disa prej njerezve rreth tyre me cka e perdorin ne favor te tyrin per te manipuluar me tjeret.
Wow, e vertete kjo? Sillna ndonje link interesant...

Tani per zemerimin ca me thene. S'ka asgje te keqe per mua te zemerohet njeriu me arsyen e duhur, por te te erresohet arsyeja s'jam dakort. Prandaj kemi llogjiken. Si dhe inteligjenca emocionale mesohet, pra mund te edukojme veten te mos erresohemi. Gje e mire kur zemerohesh me dike p.sh, mund te largohesh per momentin ti japesh vetes kohe te zbutesh dhe pastaj, kur je i qete, i kthehesh arsyes dhe ne fund them se s'ia vlen fare te zemerohesh
nghi ngo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-01-2017, 21:10   #34
Hawk
V.I.P

Data e antarėsimit: Nov 2014
Shuma e pikėve qė jep: 60
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga nghi ngo Shiko postimin
Wow, e vertete kjo? Sillna ndonje link interesant...

Tani per zemerimin ca me thene. S'ka asgje te keqe per mua te zemerohet njeriu me arsyen e duhur, por te te erresohet arsyeja s'jam dakort. Prandaj kemi llogjiken. Si dhe inteligjenca emocionale mesohet, pra mund te edukojme veten te mos erresohemi. Gje e mire kur zemerohesh me dike p.sh, mund te largohesh per momentin ti japesh vetes kohe te zbutesh dhe pastaj, kur je i qete, i kthehesh arsyes dhe ne fund them se s'ia vlen fare te zemerohesh
Ajo pjese qenka diskutabile. Ne kontekst te ndryshem, normal. Perndryshe, si do arrijne ti mashtrojne te tjeret?!

Citim:
The same study did find rather small negative correlations between “strategic EI” and psychopathic traits, particularly in the “managing emotions” subtest. On its face, this might seem to suggest that psychopaths are not good at managing emotions in themselves or others. Or does it? According to psychopathy expert Robert Hare, psychopaths are highly motivated to manipulate others and are generally quick to get a read on people’s motivations and emotional vulnerabilities in order to exploit them (Hare, 1999). Some psychopathic individuals are noted for their use of superficial charm to successfully con other people into trusting them, suggesting that they do understand how to use people’s emotions, just not in a socially desirable manner. Social desirability might help explain why psychopaths apparently score badly on tests of managing emotions and what this really means.

https://www.psychologytoday.com/blog...nt-psychopaths
i vjetėr 21-01-2017, 21:53   #35
nghi ngo
V.I.P

Shuma e pikėve qė jep: 21
nghi ngo ka njė tė ardhme tė shkėlqyernghi ngo ka njė tė ardhme tė shkėlqyernghi ngo ka njė tė ardhme tė shkėlqyernghi ngo ka njė tė ardhme tė shkėlqyernghi ngo ka njė tė ardhme tė shkėlqyernghi ngo ka njė tė ardhme tė shkėlqyernghi ngo ka njė tė ardhme tė shkėlqyernghi ngo ka njė tė ardhme tė shkėlqyernghi ngo ka njė tė ardhme tė shkėlqyernghi ngo ka njė tė ardhme tė shkėlqyernghi ngo ka njė tė ardhme tė shkėlqyer

Ne kontekstin qe ata i kuptojne ndjenjat e te tjereve por s'ia ndien. E do pyesja une kujt ia ndjen? Fakti qe ata arrijne rezultate te larta ne nje test qe po i jepet cdo dite e me shume rendesi, me shume se IQ test, eshte per tu shqetesuar.

Goxha interesant si artikull, flm qe e solle, si dhe tregon dhe kotesine e ketij testi ne pergjithsi. Sidomos kur e shikon ne nje prizem me te gjere pastaj ...
nghi ngo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-01-2017, 21:56   #36
xhori
V.I.P

Data e antarėsimit: Feb 2016
Vendndodhja: MARCHE
Shuma e pikėve qė jep: 17
xhori ka njė tė ardhme tė shkėlqyerxhori ka njė tė ardhme tė shkėlqyerxhori ka njė tė ardhme tė shkėlqyerxhori ka njė tė ardhme tė shkėlqyerxhori ka njė tė ardhme tė shkėlqyerxhori ka njė tė ardhme tė shkėlqyerxhori ka njė tė ardhme tė shkėlqyerxhori ka njė tė ardhme tė shkėlqyerxhori ka njė tė ardhme tė shkėlqyerxhori ka njė tė ardhme tė shkėlqyerxhori ka njė tė ardhme tė shkėlqyer

mua vetem milan me zemeron
i vjetėr 18-06-2017, 11:44   #37
Ēaushi
V.I.P

Shuma e pikėve qė jep: 52
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm

...........

KUJT I MBETET "DHURATA"? (mėsim jetėsor)

Buda, themelues i budizmit dhe mendimtar i urtė kalonte rrugės nėpėr njė fshat. Njė djalosh qė e njohu iu afruar shumė i zemėruar, duke i bėrtitur dhe fyer:
"Ti nuk ke tė drejtė tė mėsosh tė tjerėt", bėrtiste djaloshi. "Je i marrė si edhe tė gjithė tė tjerėt. Ti je vetėm njė mashtrues! "

Buda nuk ishte aspak i shqetėsuar pėr kėto fyerje.

Pėrkundrazi, ai vetėm e pyeti djaloshin: "Mė thuaj, nėse dikujt i blen dhuratė dhe ai person nuk e pranon dhuratėn tėnde, kujt i mbetet dhurata?"

Djaloshi u befasua nga pyetja aq e pazakontė dhe u pėrgjigj: "Dhurata do tė mė takonte mua sepse unė e kam blerė ".

Buda buzėqeshi dhe i tha:

"Kjo ėshtė e saktė. Ėshtė e njėjta gjė edhe me zemėrimin tėnd . Nėse hidhėrohesh me mua dhe unė nuk ndihem i fyer, atėherė zemėrimi tė kthehet mbrapa ty. Ti pastaj je ai qė ėshtė i pafat dhe i pakėnaqur. Krejt cka ke arrijte eshte qe e ke fyer dhe hidhėruar veten tėnde"!

"Nėse dėshironi tė mos e lėndoni veten, duhet tė hiqni dorė nga zemėrimi dhe tė mbusheni plot dashuri. Kur ju urreni tė tjerėt, ndiheni edhe vet i pafat. Por, kur i doni tė tjerėt, tė gjithė janė tė lumtur "-pėfundoi fjalėt Buda dhe vazhdoi rrugėn e vet.
==================

PS.: Ne mund te praktikojmė sinqeritetin dhe dashurine ndaj tė tjerėve, por megjithatė nuk mund tė ndryshojmė njerėzit qė takojmė. Disa njerez me qellim zgjedhin terrin nė vend tė dritės, prandaj atyre duhet lejuar zgjedhjen e lirė! Atyre qė padashje e bejne kete mund t'iu ndihmosh, por ka njerez qe nuk e meritojnė dritėn dhe pėrkushtimin tonė. Kujtojeni kėtė ēdoherė kur dikush iu fyen dhe me qėllim dėshiron t'ju lėndojė.Ju vetėm vazhdoni rrugės suaj, sepse "dhuratat" e tyre ndaj jush do tė mbesin nė duart e tyre!

Nga miku im, A.H

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim