Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Trojet shqiptare

Trojet shqiptare Ēdo gjė mbi trojet shqiptare: Shqipėria, Kosova, Maqedonia, Mali Zi, Ēamėria. Ēfarė i bėn trojet nga vini ju mė tė veēanta?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-05-2017, 15:30   #341
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 7,292
Thanks: 6,288
Thanked 4,833 Times in 1,979 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet parlamentare ne Maqedoni 2016

Dita e mire shihet qe ne mengjes ...'Skandal: Pas flamurit, Talat Xhaferi distancohet edhe prej UĒK-sė'Per me shume:
http://www.almakos.com/skandal-pas-f...ej-uck-se-foto
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2017, 17:17   #342
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 11,796
Thanks: 2,310
Thanked 2,663 Times in 1,460 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 315
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet parlamentare ne Maqedoni 2016

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Fjala eshte para zgjedhjeve Rex !
Sela nuk e afroi Besen. Aleanca shqiptare te cilen ai e kryesonte kishte mundesi ta integronte Besen sic i kishte integruar edhe parti tjera ne kete aleance. Jo qe nuk e afroi por e sulmonte vazhdimisht. Dmth ketu i madhi ishte Aleanca te kuptohemi. Aleanca ishte shume parti.

Tani sa per refuzimet e Beses ajo ka refuzuar te kete pune vetem me kriminele e antishqiptare te njollosur qe ne qeverine antishqiptare te Gruevskit jane fajtoret kryesor per zullumin, vrasjet dhe zhpernguljen e shqiptareve jashte vendit.

Une te kam thene edhe me heret. Ujku cimen e nderron por zanatin nuk e harron. I keqi i keq mbetet. Pse te vazhdojme te udhehiqemi nga tipat si Ostreni apo Talati. Une nuk kam besim ne ta. Kurre nuk do te kem. Keta i pret gjyqi heredo kurdo.

Ndersa sa i perket platformes vetem BDI e Ahmetit nuk donte te merrte pjese ne takim me Ramen. Ahmeti e klani i tij duhet te bien poashtu.
Nese vazhdojme te udheqihemi nga antikombetare
me histori te kriminalizuar leshimet ne demin tone do te behen vazhdimisht. Ke me pa. Te njejtit ujqe jane.

Asgje nuk do te fitojme nese gishtin e drejtojme ne vend te gabuar.

Edhe me Bese e edhe me tradhtare e kriminele nuk shkon Rex !

Duhet te bashkojme faktorin shqiptar e jo te sakrifikojme ate per hir te disa kokave individuale antiatdhetare e te kriminalizuara.

Quo vadis me keta individe ?!!
Socio, gjitha partite opozitare kane pasur takime te vazhdueshme para zgjedhjeve. Nese tri parti opozitare gjejne gjuhe te perbashket per krijimin e Aleances dhe nese nje parti tjeter nuk merr pjese ne ate Aleance, une fajtorin e shoh te ai qe ndahet e jo te ata qe bashkohen. Besa nuk mund te paraqitet si parti e vogel nga njera ane dhe te tentoj te behet qender e opozites, permes "Keshillit Mbipartiak", ne anen tjeter.

Per keto akuzat me tradhetar e kriminel ne radhet e BDI-se mund te jesh me i informuar se une, por ajo qe une shoh qe nga 2001 e ketej eshte se BDI del fituese e zgjedhjeve nder shqiptar ne vazhdimesi.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2017, 09:51   #343
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,355
Thanks: 645
Thanked 579 Times in 220 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet parlamentare ne Maqedoni 2016

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Ata kunder te cileve shkruan Arbana i bejne me shume dem vet islamit se qe i bejne nder. Ndersa reagimet e kercenimet qe i behen asaj vetem burrerore qe nuk jane. Kete fjalor nuk di qe e perdoren te njejtit kunder Jankullovskes kur shqiptaret i quajti njerez te malit.
O ajo osht komplet islamofobe, nuk osht veē kunder vehabisteve (damtuesve te Islamit). Se sikur t'ishte ashtu, ish kone mire, se edhe une jam kunder tyne. Jam edhe kunder atyne qenve qe i kercenojne fmijte e saj, sepse fmija saj s'kane faj as nje trohe.. por ajo ka faj. Ajo osht nje gru e keqe e pa cipe qe e prek n'seder seicilin, e nuk skuqet hiē. Ajo nuk osht gazetare, ajo osht gazetaruce. Sjelljet e saj nuk jane sjellje te nje femres normale me karakter. Cfare hipokrite, ankohet se po e linēojne, nderkohe ajo vet s'len kerkend pa e linēu.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Sadri Ramabaja i keshillit pergjithshem te VV-se e quajti kete levizje si te dyshimte qe financohet nga njefar Qendre per Civilizim Islamik. Kjo qender paska buxhet rreth 45 milion euro. Ku i marrin keto pare?
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Sadri Ramabaja qenka ne rregull per aq gjate sa nuk ta shkel bishtin ty. Ne momentin qe ta shkel bishtin bohet jo objektiv. Qenke talent i madh.
"ta ka shkele bishtin" ... cfare shprehje palidhje!!

Sadri Ramabaja eshte nga Kamenica me prejardhje. Rrjedh nga nje familje qe i takojne sektit bektashian (shiit), dhe jane te qarta pak a shume qendrimet e tyre ndaj sektit sunit. Sidomos ne kohen kur ka perplasje te pergjakshme ne mes te ketyre dy sekteve ne Siri. Ndoshta eshte kjo arsyeja qe ky shprehet ne kete forme per levizjen BESA, nuk i dihet.

Ne Levizjen Vetevendosje ka njerez me bindje te ndryshme fetare. Ka katolike, muslimane, bektashian, ateiste agnostike etj. Por ajo qe i ben te mblidhen te gjithe ata njerez tok ne kete levizje, pavaresisht bindjeve te ndryshme fetare, eshte kauza kombetare, me konkretisht synimi i bashkimit te trojeve shqiptare ne nje shtet te vetem.

Citim:
Nuk te pyeta per jeten private te Arbanes e as si ja keni lene emrin ne xhami.
Nuk ia kane lane emnin n'xhami, por neper fejsbuka. Mos kqyr me e njollos xhamijen.

Citim:
Arbana dje e boni gabimin me te madh ne jete, me aderimin ne PDK,
"Ajo pe don njo sikur Pablo
Well, well, well, well, well
Ky tipi shum i nxeht, hell, hell, hell
Direkt prej nentokes, fell, fell, fell
Ladies love Kadri, K, K, K " ()www.cudira.net

Citim:
por kjo nuk ia zbeh kontributin qe e ka dhene deri pardje.
A e di cka ka bo kjo.. Ka pshty n'kar t'Kadri Veselit, edhe tash u kthy me lipi.. qe, qeky osht kontributi i ksajna.

Sipas nje lajmi shume t'sakte, t'dhanun nga kukunews-i, nona e arbanes kishe thane se "gazetaria e ka bo toje, po katunaria tash ka me bo zoje".
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2017, 17:05   #344
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 11,796
Thanks: 2,310
Thanked 2,663 Times in 1,460 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 315
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet parlamentare ne Maqedoni 2016

Gon, a u lodhe?
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2017, 09:41   #345
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,355
Thanks: 645
Thanked 579 Times in 220 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet parlamentare ne Maqedoni 2016

Jo more cfarti, pse ti a lodhesh kur t'shkrujsh pak gat a?
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2017, 22:39   #346
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 2,663
Thanks: 4,629
Thanked 1,912 Times in 954 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet parlamentare ne Maqedoni 2016

...........

__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2017, 22:44   #347
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 2,663
Thanks: 4,629
Thanked 1,912 Times in 954 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet parlamentare ne Maqedoni 2016

.........


__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2017, 22:45   #348
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 2,663
Thanks: 4,629
Thanked 1,912 Times in 954 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet parlamentare ne Maqedoni 2016

..........


__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2017, 22:47   #349
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 19,240
Thanks: 4,833
Thanked 5,668 Times in 3,616 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 254
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet parlamentare ne Maqedoni 2016

ne razumjem makedonski
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 18-06-2017, 22:49   #350
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 2,663
Thanks: 4,629
Thanked 1,912 Times in 954 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet parlamentare ne Maqedoni 2016

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
ne razumjem makedonski
ore furragji hahhaha....
vetem shikoje mjafton ta kuptosh
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Ēaushi pėlqehet nga
i vjetėr 18-06-2017, 22:56   #351
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 19,240
Thanks: 4,833
Thanked 5,668 Times in 3,616 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 254
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet parlamentare ne Maqedoni 2016

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ēaushi Shiko postimin
ore furragji hahhaha....
vetem shikoje mjafton ta kuptosh
me mire furagji se maqedon
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2017, 15:49   #352
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,942 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Zgjedhjet parlamentare ne Maqedoni 2016

Maqedonia rikthen Kooperativat Bujqėsore: Janė tė suksesshme.

Qeveria e Maqedonisė, ka miratuar dy ditė mė parė projektin, pėr formimin dhe mbėshtetjen e Kooperativave Bujqėsore, raporton Alsat-M.

Me realizimin e kėtij projekti mundėsohet zhvillim i ekonomive bujqėsore, tė cilat pėrmes nxitjes sė shoqatės ekonomike nė kooperativat bujqėsore, me pjesėmarrje tė pėrbashkėt nė prodhimtari, shitje tė prodhimeve tė tyre, do tė kenė mundėsi pėr pėrforcimin e rolit tė tyre nė treg.

Mbėshtetja pėr formimin e kooperativave bujqėsore nxit rritjen e konkurrencės dhe efikasitetit nė punė, si dhe rrit tė ardhurat individuale tė fermerėve. Kjo ėshtė njė praktikė qė aplikohet edhe nė vende tė zhvilluara.

Edhe Shqipėria ka njė eksperiencė me Kooperativat Bujqėsore pavarėsisht se ato nė kohėn e diktaturės funksiononin nė kuadėr tė ekonomisė sė planifikuar, 100% shtetėrore. Sot nė ekonominė e tregut bujqėsia shqiptare, vuan pikėrisht nga fragmentizimi i saj, nė tokat bujqėsore apo minifermat dhe mjetet e punės.

Burimi: kqyri...ashtu Syri.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-08-2017, 13:00   #353
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,942 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet parlamentare ne Maqedoni 2016

Digjet nė burg njėri nga pjesėtarėt e “Grupit tė Kumanovės”

Mediat lokale nė Maqedoni duke u bazuar nė burimet e tyre nga qendrat e korrektimit, thonė se bėhet fjalė pėr Rufki Doganin, i cili ka marrė lėndime tė rėnda.

Njėri prej anėtarėve tė “Grupit tė Kumanovės” qė po gjykohen pėr sulm ndaj organeve tė rendit nė Maqedoni, ia ka vėnė flakėn qelisė nė burg duke u djegur edhe vet brenda. Mediat lokale nė Maqedoni duke u bazuar nė burimet e tyre nga qendrat e korrektimit, thonė se bėhet fjalė pėr Rufki Doganin, i cili ka marrė lėndime tė rėnda.

Ky reagim i tė burgosurit shqiptar ka ardhur pėr shkak tė maltretimit tė vazhdueshėm nga policia. Rasti ka ndodhur rreth njė orė mė parė dhe me kėtė rast ai ka marrė lėndime tė rėnda, thonė familjarė tė pjesėtarėve tė Grupit.

Ai ka qenė i revoltuar edhe pėr shkak se nuk i ėshtė ofruar ndihma mjekėsore qė e ka kėrkuar nga autoritetet e burgut. Zyrtarisht ende nuk ka informacione lidhur me rrethanat si ka ndodhur rasti.

E Premte, 25 Gusht 2017 - 13:34.

PS: skam cfar komenti te jap,zaevic eshte pro shqiptareve.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg grupi-kumanova-587x329.jpg (21.6 KiloByte, 34 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-08-2017, 08:14   #354
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,942 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet parlamentare ne Maqedoni 2016

Kryetari i Kuvendit tė Maqedonisė, Talat Xhaferi sot ka dėrguar urime deri kreu i Kishės Ortodokse e Maqedonisė, ipeshkvi Stefan me rastin e festės sė Zonjės sė Madhe.

Siē shprehet Xhaferi, kremtimi i festave tė mėdha duhet tė jetė nxitės pėr respektim tė vlerave tė vėrteta, ndershmėrisė dhe hapėrim nė rrugėn e vėrtetė.

“Mė lejoni, qė nė emrin tim personal dhe nė emėr tė deputetėve tė Kuvendit tė Maqedonisė, juve dhe anėtarėve tė ipeshkvisė, murgjve dhe klerikėve, tė gjithė besimtarėve ortodoks tė Maqedonisė, Kishės Ortodokse, Kryepeshkopatės sė Ohrit nė Republikėn e Maqedonisė, t’ju uroj festėn e madhe, festėn e Zonjės sė Madhe”, shkruan nė telegram urimin e Xhaferit.

DY-Kumanova edhe nė mes tė verės qyteti mė i ndotur nė Europė.

Edhe mbrėmė Kumanova ka qenė njė nga qytetet mė tė ndotura nė Europė, edhe pse verė, ndotja kancerogjene PM10 ka qenė e pranishme gjashtė herė mbi normalen, 272 miligramė nė m3 derisa maksimalja e lejuar ėshtė 50 nė m3, transmeton Zhurnal.mk.

Ndotja nė kėtė qytet sipas matjes atmosferike ėshtė 500% mė e lartė se maksimalja e lejuar, ndėrkohė qė ndotja gjatė stinės sė dimrit arrinė deri nė 999 nė m3

Gazeta Express(dje)

PS: sot koha ketu eshte bukur,neser me e mire do jete!!!!
Shpresoj.

Hajde tash se ju merzita.

Tungji.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-08-2017, 06:56   #355
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,942 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet parlamentare ne Maqedoni 2016

Fjala pėrfundimtare e avokatėve pėr “Lagjen e Trimave”.

Avokatja Artene Iseni tha se pala mbrojtėse kėrkon qė tė gjithė tė akuzuarit nė rastin Lagja e Trimave duhet tė lirohen si tė pafajshėm.
Kujtojmė qė nė fjalėn pėrfundimtare tė prokurorisė ėshtė kėrkuar dėnim me burgim tė pėrjetshėm pėr tė gjithė tė akuzuarit. “Gjykata, qytetarėve, tė akuzuarve dhe familjarėve tė viktimave mund t’ju ofroj vetėm njė gjysmė tė vėrtetė tė rasteve nė fjalė. Nė tė kundėrtėn, opsion i vetėm nė kėtė kualifikim dhe me provat e deritanishme mė mbetet tė kėrkoj lirimin nga akuza tė tė gjithė tė akuzuarve”, tha Artene Iseni, avokate.


Shenimi im: heren tjeter djemte apo lloshat nga familie te mira dhe patriotike,te mos shkojne per lesh bubi,per interesa te alieneve qe nuk njihen.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2017, 09:49   #356
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,942 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet parlamentare ne Maqedoni 2016

Arsimi shqip nė Maqedoni si mos mė keq.

Shqiptarėt nė Maqedoni nuk mund tė thuhet se nuk kanė arritur sukses pas vitit 1990 e kėndej kėtu nuk e kam fjalėn vetėm pėr arsimin por edhe pėr segmentet e tjera por natyrisht me theks tė veēantė lėminė e arsimit, kėshtu e nis prononcimin e tij pėr Agjencinė e Lajmeve Zhurnal,nė prag tė fillimit tė vitit tė ri shkollor, arsimtari Burhanedin Isaku nga fshati Pėrshefcė i rrethit tė Tetovės.

Mė tej ai vazhdon dhe bėn krahasimin e arsimit dikur dhe tani duke shprehur keqardhjen e tij se si ėshtė katandisur arsimi nė kohėt e fundit nė vendbanimet shqiptare.

“Shikoni unė si punėtor i arsimit, nėse futemi qė tė analizojmė tė kaluarėn dhe tė tashmen unė mund tė them se jam i zhgėnjyer shumė. Pėr arsye se dikur nė vitet e 70-ta, arsimi tek shqiptarėt ka qenė jashtėzakonisht i niveli tė lartė, pasi profesorėt tanė kanė kėrkuar cilėsi, e jo sasi, ata kanė kėrkuar vlera,e jo antivlera, edhe ne jemi percaktuar pėr arsim, besoni se e kemi dashur profesionin tonė, kėtė profesion tė shenjtė, i kėndshėm, duke menduar se gjeneratat qė vijnė prapa, t’i edikojmė , t’i arsimojmė nė frymėn kombėtare. Nėse e bėjmė njė krahasim me tė tashmen, duke filluar nga vitet e 90-ta e kėndej arsimi shkon nė dekadencė, nė shkatėrim, pėr arsye se ne nė vend qė tė kėrkojmė cilėsi po e politizojmė skajshmėrisht kėtė sektor tė rėndėsishėm tė jetės shoqėrore, kjo dukuri vėrehet si nė shkallat fillore, tė mesme edhe nėpėr univesitete.”thotė pėr Zhurnal, arsimtari Burhanedin Isaku.

Gjthashtu arsimtari i nderuar potencon edhe dukurinė, e cila edhe mund tė jetė shkaktari kryesor i degradimit tė arsimit shqip nė Maqedoni.

“Kur unė them se jam i zhgėnjyer, mendoj pėr atė qė verejmė sot, njerėz qė nuk kamė ndjekur as shkollat e mesme, nė njė moshė tė shtyer marrim shkollat e mesme dhe ju jepet shancė qė tė marrin edhe diploma universitare dhe pastaj ushtrojnė profesionin e shenjtė tė mėsimdhėnėsit. Kėtė po e them me shumė keqardhje, gjenerata qė na vijnė prapa, fėmijėt, nipėrt dhe mbesat se nga kush po presin qė t’i edukojnė.”, thotė Isaku dhe shton se duke krahasuar arsimin e dikurshėm, sot po sundojnė antivlerat tė cilat janė produkt i keq qeverisjes dhe keqmenaxhimit tė pushtetit lokal nė viset tona.

“Kėtė qė po e them, duke u nisur edhe nga vetja, edhe pse kemi pasur njė parim, sot njė gjė e tillė nuk ekziston, antivlerat janė kudo, diplomat na lindin si kėpurdhat pas shiut, kjo gjė ėshtė absurde, e kjo ėshtė si rerzultat i politizimit tė skajshėm tė arsimit. Nė kėtė kohė tė pakohė nuk respektohet intelektuali po respektohet banditi, rrugaēin e partizanin qė po i grumbullojnė votat pėr ta. Arsimi tek shqiptarėt po e humb vlerėn, mėsuesi e ka humbur autoritetit qė kishte dikur e gfjithė kjo falė politikės ditore qė po ndjekin subjektet tona politike. E gjithė kjo po ndodh falė miopisė sonė kolektive, qė nuk po i shohim njerėzit dhe nė vend qė tė injorohen ata po pėrkrahen, po pėrkrahet mediokriteti, kurse intelektuali nuk mund qė ta ngre zėrin dhe frikohet nga hakmarrja e bandave. Dhe pėr fund dhėntė Zoti qė tė vetėdijėsohemi dhe distancohemi nga kjo udhėheqje politike qė e ka katandisur jo vetėm arsimin por edhe sektorė tė tjerė qė janė tė rėndėsishėm pėr pėrparimin e shoqėrisė sonė.”, kėshtu pėrfundon prononcimin e tij pėr Agjencinė e Lajmeve Zhurnal, arsimtari, Burhanedin Isaku.

PS: ka harruar te shtoje dhe selfiet.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2017, 03:07   #357
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,942 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet parlamentare ne Maqedoni 2016

Marrėdhėniet Serbi-Maqedoni ende i ngacmon ēėshtja e Kosovės.

Marrėdhėniet mes Maqedonisė dhe Serbisė u qetėsuan me reagimin e shėrbimeve diplomatike tė tė dy vendeve pas tensionimit tė diplomatėve serb dhe ikjes nga Maqedonia.
Kryeministri i Maqedonisė Zoran Zaev dhe presidenti serb Aleksandar Vuēiq nė njė bisedė nėpėrmjet telefonit u dakorduan qė nė tė ardhmen do tė veprojnė si fqinjė tė mirė. Nė opinion arsyeja kryesore pėr kėtė ftohje marrėdhėniesh ishte ”kontributi i Maqedonisė qė Kosova tė anėtarėsohet nė UNESCO.” Edhe pse dy shtetet u pajtuan, por dilema rreth Kosovės ngelet aty, shkruan Reuters nga Serbia. ”Plagė” e pashėrueshme pėr autoritetet serbe ėshtė njohja e Kosovės si shtet i pavarur dhe sovran nga Maqedonia. Maqedonia ėshtė nė dilemė tė madhe, tė plotėsojė kapriēot e fqinjėve apo tė kėnaqė kėrkesat e popullatės shtetformuese nė vend, pra shqiptarėve qė sipas Reuters, janė njė e treta e popullit prej 2.1 milionė banorė. Pėrndryshe, marrėdhėniet e mira ndėrfqinjėsore janė kusht pėr Maqedoninė, Serbinė, Kosovėn dhe Shqipėrinė qė tė hapėrojnė drejt Bashkimit Evropian dhe NATO-s.

PS:shkjatic,shkjatov apo shkjatiqiris e gjejne gjuhen mes vedi,shqiponjat do ta gjejne ne te ardhmen.....shpresoj une.
Inshallah dhe dite te mbare.
Tung.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2017, 13:43   #358
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,942 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet parlamentare ne Maqedoni 2016

Ballkani do tė jetė pjesė e Bashkimit Evropian.

Shpresoj qė marrėveshja ndėrmjet Bullgarisė dhe Maqedonisė tė krijojė atmosferė tė shkėlqyer nė tė cilėn Republika e Maqedonisė do t’i pėrmirėsojė marrėdhėniet e saj edhe me shtetet tjera fqinje”, ėshtė shprehur zėvendės-ndihmės sekretari shtetėror i SHBA-ve, Brian Hoyt Yee gjatė takimit me Ministren pėr punė tė jashtme tė Bullgarisė, Ekaterina Zaharieva tė mbajtur nė suaza tė Forumit Strategjik tė Bledit nė Slloveni.
E pėrshėndes Marrėveshjen pėr miqėsi, fqinjėsi tė mirė dhe bashkėpunim me Republikėn e Maqedonisė. Ajo ėshtė e rėndėsishme pėr popujt e Bullgarisė dhe Maqedonisė, por edhe pėr tėrė rajonin”, tha Hoyt Yee, si shenjė lėvdate pėr dy vendet fqinje qė ndėrmorėn hap tė rėndėsishėm pėr stabilizimin e marrėdhėnieve ndėr-fqinjėsore. “Popujt e Ballkanit janė evropian, ata duan dhe meritojnė mundėsi tė njejta, tė drejta tė njejta dhe mbrojtje si gjithė qytetarėt tjerė tė kontinentit tonė dhe pėr mua ėshtė mė se e qartė se i tėrė Ballkani duhet, dhe nė fund, do tė jetė pjesė e BE-sė. Ky ėshtė njė premtim i dhėnė nė Selanik para 13 vitesh dhe u vėrtetua si detyrim qė duhet tė realizohet nga 28 anėtarėt e BE-sė nė mbledhjen e sivjetshme tė Kėshillit evropian”, u shpreh pėrfaqėsuesja e lartė pėr politikė tė jashtme e BE-sė, Federica Mogherini. Nė Forumin Strategjik nė Bled tė Sllovenisė merr pjesė edhe Ministri pėr punė tė jashtme tė Maqedonisė, Nikolla Dimitrov, i cili sot foli pėr rėndėsinė e politikės sė ndėrtimit tė urave tė miqėsisė duke theksuar gjasat e larta pėr pėrparim gjatė 2 viteve nė vijim qė ka rajoni.

Sep 05, 2017 19:07 Europe.

Shenimi im: gogolin rus e perdorin do te tjere,per te arritur strategjite e tyre,dhe peoples ti kllufizojne.
Te paret jane skipetaret.
Tash Rock ...NJONI.
Aleeeeeeeeeeeeeeeeee baby!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-02-2018, 15:19   #359
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,942 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zgjedhjet parlamentare ne Maqedoni 2016

Bie Aleksandri i madh.

Athina kėrkon nga autoritetet nė Shkup qė publikisht tė tregojnė se cili do tė jetė vendimi i tyre pėr parashtesėn e emrit tė Maqedonisė dhe kėtė t’ia sqarojnė qytetarėve.

Ministri i Punėve tė Jashtme i Greqisė, Nikos Kotzias nė njė deklaratė pėr Euronews ka thėnė se Athina po e pėrgatitė terrenin qė grekėt tė pranojnė emrin e pėrbėrė, por se nga ana tjetėr, nuk ekziston njė pėrgatitje e tillė edhe nga fqinji verior.

“Qeveria greke mori pėrgjegjėsinė qė publikisht ta thotė se dėshiron ndryshimin e emrit dhe se emri i ri, do tė jetė pėr pėrdorim tė gjithanshėm. Ne gjithashtu dolėn qartė se thamė se nė kėtė emėr do tė pėrdoret edhe termi ‘Maqedoni’. Nė Davos arritėm marrėveshje pėr njė gjė: se do tė ketė marrėveshje e cila me propozim tė dy kryeministrave, pėr palėn tonė do tė jem unė pėrgjegjės. Por, duket sikur disa nė Shkup, nė funksione mė tė ulėta se kryeministri, sėrish menduan dhe kėto mendime, zoti (Matthew) Nimetz i vlerėsoi si tė rėndėsishme. Duhet ta pėrkujtoj se ajo pėr ēka u pajtuan dy kryeministrat vlen pėr tė gjithė”, ka deklaruar Kotzias, duke theksuar se megjithatė pala greke do tė preferonte qė emri i ri tė pėrmbante ndonjė mbiemėr me nuanca sllave.

Ne e kemi bėrė punėn tonė dhe presim qė Shkupi tė dalė dhe tė thotė publikisht emrin e pėrbėrė, apo mbiemrin para emrit dhe kėtė ta shpjegojnė para popullit. Ne po e pėrgatisim opinionin dhe siē e shihni ka vėshtirėsi. Nuk shoh se pala tjetėr po bėn njė pėrgatitje tė tilla dhe kjo po mė shqetėson, ka thėnė ministri Kotzias, deklaratėn e tė cilėt e kanė transmetuar gjerėsisht mediat nė Maqedoni.

Nga Qeveria e Maqedonisė i janė pėrgjigjur thirrjes tė shefit tė diplomacisė greke, duke theksuar se opinion ėshtė i njoftuar me procesin dhe se zgjidhja ėshtė e mundur, nėse dy palėt respektojnė dinjitetin e njėra-tjetrės.

“Opinioni ėshtė plotėsisht i informuar, zgjidhje ėshtė e mundshėm dhe pėr kėtė qėllim po zhvillohet procesi negociatave. Nė takimin dypalėsh mes dy kryeministrave, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras nė Forumin Ekonomik nė Davos, pėr herė tė parė pas dy dekadave, u zhbllokua procesi pėr njė zgjidhje dinjitoze tė ēėshtjeve tė hapura mes Greqisė dhe Maqedonisė, si dy vende fqinje evropiane. Nevojitet vullnet i mirė dhe kompromis mes tė dy palėve qė tė arrihet deri tek zgjidhja, e cila do tė respektojė dinjitetin dhe identitetin e qytetarėve tė dy shteteve”, thuhet nė komunikatėn e Qeverisė sė Maqedonisė.

Si emra tė mundshėm – qė besohet se janė nė tryezėn e bisedimeve mes dy vendeve- janė: Maqedonia Veriore, Maqedonia e Epėrme, Maqedonia e Re, Republika e Maqedonisė (Shkupi) dhe Maqedonia e Vardarit. Por, pėrveē emrit, pala greke kėrkon qė zgjidhja tė pėrfshijė edhe identitetin dhe gjuhės qė do t’i pėrshtateshin ndonjėrit nga emrat, qė mund tė pranohet nga dy palėt si zgjidhje pėrfundimtare e kontestit, qė po zgjatė mė shumė se dy dekada.

Feb 06, 2018 20:38 Europe.

Pyetja e ime eshte kjo: cfare perfitojne shqiptaret e Maqedonise???
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur