Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Sporti > Futbolli

Futbolli Tė apasionuarit e futbollit mblidhen kėtu pėr tė bėrė tifo pėr skuadrėn e zemrės, pėr tu njohur me rezultatet e ndeshjeve dhe pse jo pėr tė vėnė baste.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-06-2017, 00:01   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,900
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Rregulla tė reja pėr futbollin

Ligjvėnėsit nė botėn e futbollit po mendojnė disa propozime tė reja pėr ta bėrė lojėn mė interesante. International Football Association Board (IFAB) ka parashtruar njė sėrė ndryshimesh radikale pėr rregullat e lojės, nė njė program tė quajtur ‘Fair Play!’.

IFAB thotė se programi Fair Play! ka tre qėllime, tė pėrmirėsojė sjelljen dhe tė rrisė respektin e lojtarėve, tė rrisė kohėn qė luhet vėrtetė futboll dhe tė rrisė drejtėsinė e emocionin gjatė ndeshjes.

Rregullat e reja propozojnė qė ndeshjet tė luhen nė dy pjesė nga 30 minuta, dhe kronometri tė ndalojė ēdo herė qė topi del jashtė vijave kufizuese. Kėshtu, do tė reduktohet harxhimi i kohės dhe loja do bėhet mė e shpejtė. Ndryshime tė tjera janė edhe rastet kur lojtari mund ta nisė vetė lojėn nga goditja e dėnimit apo goditja e kėndit. Portierėt nuk duhet nga mbajnė topin pėr mė gjatė se 6 sekonda. Gjithashtu, nė stadiume do tė ketė njė orė qė ndalon e rifillon sipas orės zyrtare tė arbitrit.

IFAB shprehet se kėto dhe ndryshime tė tjera nuk kanė nevojė pėr ndryshime ligjesh, dhe se disa janė gati pėr tu eksperimentuar, ndėrsa disa rregulla tė tjera kėrkojnė ende kohė pėr diskutime. Njė prej rregullave qė po eksperimentohet kėto ditė nė Kupėn e Konfederatave qė po mbahet nė Rusi, ėshtė se vetėm kapitenėt e skuadrave kanė tė drejtė tė flasin apo debatojnė me arbitrin kryesor tė ndeshjes.

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2017, 00:06   #2
{A_N_G_E_L_69}
Bavarez
 
Avatari i {A_N_G_E_L_69}
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 1,651
Thanks: 1,057
Thanked 487 Times in 209 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rregulla tė reja pėr futbollin

E lexova kete lajm dhe eshte futja kot. Asnjehere nuk ka per tu vene ne praktike. Futbollo klasik eshte me i bukuri dhe me origjinali. Dhe momentet e dyshimta kane lezetin e vet si enigem. Personalishte jam dhe super kunder teknologjise ne fushen e blerte.
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
{A_N_G_E_L_69} nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i {A_N_G_E_L_69} pėlqehet nga
i vjetėr 19-06-2017, 22:02   #3
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 902
Thanks: 634
Thanked 384 Times in 248 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Rregulla tė reja pėr futbollin

Per raste kur topi dyshohet se ka kalu vijen fatale dhe per raste te dyshimta per simulim dhe penallti mund te perdoret teknologjia. per te tjerat jam kundra.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2017, 22:36   #4
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 10,555
Thanks: 107
Thanked 1,043 Times in 774 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rregulla tė reja pėr futbollin

Tani ndoshta dhe une do te shohe ndonje ndeshje te plote nga fillimi ne fund.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur