Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-05-2017, 11:33   #181
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 2,952
Thanks: 786
Thanked 1,144 Times in 693 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Qeveria, tjetėr vendim nė favor tė koncesionit tė Check Up


Edi Rama, 15 maj 2016: “Check up-i ose Kontrolli Mjekėsor Bazė Falas, si gur themeli i reformimit dhe transformimi tė shėndetėsisė, ėshtė tanimė njė histori e mirėfilltė suksesi. #qentė le tė lehin, karvani ecėn pėrpara”.

Pėrpara, paralel me karvanin e propagandės qeveritare pėr tė mbrojtur 120 milonė eurot e koncesionit tė Check Up -, ka ecur vetėm thellimi i skandalit tė kėtij projekti tė dėshtuar qė nė vitin e parė tė tij.

Nė janar tė vitit 2016, ministri i atėhershėm tė shėndetėsisė, simboli i korrupsionit tė qeverisė Rama sipas opozitės, u detyrua tė pranojnė se e kishte paguar kompaninė e Vilma Nushit, 1.7 miliardė lekė mė shumė se puna qė ajo kishte kryer pėr Kontrollin Mjekėsor Bazė Falas.

Pėr vitin 2015 Check Up –i u krye nga 244 mijė qytetarė, por kompania nė pronėsi tė Vilma Nushit, njė kliente e kryeministrit Edi Rama siē e quan opozita, ėshtė paguar sikur kontrollin ta kishin kryer 355 mijė qytetarė, pra pėr 110 mijė persona mė shumė, siē tregon ky dokument i siguruar nga lapsi.al. (shih mė poshtė shkrimin e plotė tė lapsi.al nė kohėn e raportimit tė Ilir Beqajt nė parlament).

Favorizim ndaj kompanisė u konsiderua edhe vendimi pėr tė shtuar brezin e personave qė do tė duhet tė kryenin Check Up-in. Nė vendimin fillestar mosha e atyre qė u nėnshtroheshin kontrolleve ishte 40 -65 vjeē, ndėrsa me ndėrhyrjen e qeverisė ajo u ndryshua nė 35 – 70 vjeē.

Por edhe kjo skemė duket se nuk ka funksionuar.

Pėr tė rritur numrin e personave qė duhet tė kryejnė kontrollin shėndetėsor bazė, qeveria ka marrė njė tjetėr vendim. “Tashmė familjarėt e personave qė trajtohen me ndihmė ekonomike, do tė duhet t’i nėnshtrohen me detyrim kėtij kontrolli, pasi nė tė kundėrt nuk do tė mund tė marrin paratė. Sipas statistikave zyrtare, aktualisht janė rreth 80 mijė familje qė janė pėrfituese tė ndihmės ekonomike”, raporton sot GSH.

Nėse personat qė pėrfitojnė ndihmė ekonomike nuk paraqesin vėrtetimin se kanė kryer Check Up-in, nuk do tė marrin ndihmėn ekonomike.

Mė 8 maj 2017, pak javė pasi u ngjit nė karrigen e Ministres sė Mirėqėnies Sociale, Olta Xhaēka ndėr tė parat udhėzime firmosi njė qė ka tė bėjė me zgjerimin e skemės sė pėrsonave qė i nėnshtrohen Check Up –it.

“Administratori shoqėror nė bashkėpunim me mjekun e familjes do tė duhet tė marrė listėn emėrore tė personave tė kėsaj grupmoshe (35 – 70 vjeē), tė cilėt nuk e kanė kyer kontrollin mjekėsor bazė dhe t’i njoftojė ata 3 muaj rresht, para muajit tė lindjes”.

Tė gjitha kėto tentativa janė pėr njė qėllim tė vetėm: pėr tė justifikuar paratė qė merr kompania “Marketing & Distribution” e Vilma Nushit. Ajo, sipas kontratės koncesionare, paguhet pėr 475 mijė kontrolle nė vit, pa marrė parasysh nėse kėto kontrolle kryhen apo jo.

Pėr cdo Check Up, Fondi i Sigurimit tė Detyrueshėm tė Kujdesit Shėndetėsor i paguan kėsaj kompanie 1537 lekė, pa TVSH.

“Sipas statistikave tė Ministrisė sė Shėndetėsisė, qė prej vitit 2015 deri nė muajin nėntor tė vitit 2016, kėtė kontroll e kėnė bėrė 349 mijė individė, ose thėnė ndryshe 37% e personave tė parashikuar”, vijon mė tej GSH. Por kompania koncesionare ėshtė paguar pėr 475 mijė persona.

Rrjeti Ballkanik i Gazetarisė Investigative, BIRN, raportonte pak ditė mė parė se shqiptarėt e paguan dyfish mė shtrenjtė pėr Check Up –in nė vitin 2015.

“Bilanci i kompanisė qė fitoi tenderin e shumėdebatuar tė kontrollit shėndetėsor zbulon se check up i kushtoi taksapaguesve 554 milionė lekė vetėm pėr 9 muaj tė vitit 2015, ndėrsa kompania investoi gjithsej 337 milionė lekė dhe fitoi neto 45 milionė lekė, pasi kishte njė kapital tė vetin prej vetėm 30 milionė lekėsh”, shkruante BIRN.

Nė shkrim theksohet se vetė Fondi i Sigurimeve tė Detyrueshmė tė Kujdesit Shėndetėsor kishte vlerėsuar se nė vitin 2015 duhet tė pėrftonin nga projekti 917 mijė persona, por pėrfituan vetėm 224.420 persona.

BIRN: “30 milionė lekė kapital, 45 milionė lekė fitime

3P Life Logistic-kompania e themeluar pėr mbarėvajtjen e koncesionit 10-vjeēar tė check up-it zotėrohet nė 80 pėr qind tė aksioneve nga kompania Marketing& Distribution dhe nė 20 pėr qind nga kompania Trimed. Marketing& Distribution ėshtė 100 pėr qind nė pronėsi tė Vilma Nushit, ndėrsa Trimed ndahet 50 me 50 mes Nushit dhe Shani Peposhit”.

Tė gjitha tė dhėnat flasin pėr dėshtimin e koncesionit, pėr njė numėr gjithnjė e mė tė ulėt tė personave qė i besojnė projektit Rama – Beqaj nga njėra anė dhe pėr fitime marramendėse tė kompanisė koncesionare, fitime mė tė larta se vetė kapitali i saj nė vetėm 1 vit.

Dhe karvanit tė kompanisė i duhen edhe 8 vjet tė tjera tė ecė pėrpara me kėto ritme. /Lapsi.al
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-05-2017, 12:16   #182
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 18,624
Thanks: 4,429
Thanked 5,269 Times in 3,351 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 242
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Ndroqi (nje fshat afer Tiranes) kshte dy muaj pa mjek se kishte ik ne usa.
udha e mare i qofte po sillini mjek katunarve te Ndroqit
u knoq beqiri tu bo pare
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 15-05-2017, 13:06   #183
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 2,952
Thanks: 786
Thanked 1,144 Times in 693 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi


Sa te ken Chuck norris ( check up ) ska cfare ti duhet mjeku Ndroqit,
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2017, 09:51   #184
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 2,952
Thanks: 786
Thanked 1,144 Times in 693 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Ku gaboi anestezisti me vajzėn qė ndėrroi jetė nė spitalin privat nė Tiranė
lapsi.al

15 vjeēarja qė ndėrroi jetė pėr shkak tė njė gabimi tė mjekut anestezist nė njė spital nė Tiranė u dėrgua pėr mjekim nga prindėrit e saj. Vajza quhej Blerta Pepa dhe ishte njė nxėnėse e shkollės Andon Zako Ēajupi nė Tiranė. Mėsohet se vajza pati njė aksident tė vogėl gjatė orės sė fiskulturės, pasi kėputi ligamentin e kėmbės. Prindėrit e dėrguan menjėherė nė spital dhe operacioni ėshtė kryer nga 2 mjekė tė huaj. Por kur pritej qė 15-vjeēares t’i dalė anestezia ajo ka pasur komplikacione, qė u bėnė shkak tė ndėrrojė jetė.

Dyshimet janė se doza e anestezisė tė ishte mė e madhe se norma. Ky gabim i mundshėm ka tronditur anestezistin, njė 53 vjeēar qė tentoi vetėvrasjen menjėherė pas operacionit. Policia shoqėroi mjekėt qė kryen operacionin pėr t’i marrė nė pyetje dhe sekuestroi kartelėn mjekėsore tė adoleshentes.
Share

Add new comment

Comments
Submitted by Hakmarrja popullore on Tue, 05/16/2017 - 11:12
Spitali quhet "KONTINENTAL". Sa leke ke marre Bushat qe t'ia fshehesh emrin per te mos i bere reklame te keqe?
Submitted by Anonymous on Tue, 05/16/2017 - 11:19
Per te qene te ndershem tej per tej,i pari duhej vene emri i spitalit.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2017, 10:10   #185
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 18,624
Thanks: 4,429
Thanked 5,269 Times in 3,351 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 242
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Ku gaboi anestezisti me vajzėn qė ndėrroi jetė nė spitalin privat nė Tiranė
lapsi.al

15 vjeēarja qė ndėrroi jetė pėr shkak tė njė gabimi tė mjekut anestezist nė njė spital nė Tiranė u dėrgua pėr mjekim nga prindėrit e saj. Vajza quhej Blerta Pepa dhe ishte njė nxėnėse e shkollės Andon Zako Ēajupi nė Tiranė. Mėsohet se vajza pati njė aksident tė vogėl gjatė orės sė fiskulturės, pasi kėputi ligamentin e kėmbės. Prindėrit e dėrguan menjėherė nė spital dhe operacioni ėshtė kryer nga 2 mjekė tė huaj. Por kur pritej qė 15-vjeēares t’i dalė anestezia ajo ka pasur komplikacione, qė u bėnė shkak tė ndėrrojė jetė.

Dyshimet janė se doza e anestezisė tė ishte mė e madhe se norma. Ky gabim i mundshėm ka tronditur anestezistin, njė 53 vjeēar qė tentoi vetėvrasjen menjėherė pas operacionit. Policia shoqėroi mjekėt qė kryen operacionin pėr t’i marrė nė pyetje dhe sekuestroi kartelėn mjekėsore tė adoleshentes.
Share

Add new comment

Comments
Submitted by Hakmarrja popullore on Tue, 05/16/2017 - 11:12
Spitali quhet "KONTINENTAL". Sa leke ke marre Bushat qe t'ia fshehesh emrin per te mos i bere reklame te keqe?
Submitted by Anonymous on Tue, 05/16/2017 - 11:19
Per te qene te ndershem tej per tej,i pari duhej vene emri i spitalit.
ne te semes shkofte ai koqja anestezist.
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2017, 10:26   #186
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 2,952
Thanks: 786
Thanked 1,144 Times in 693 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Nisma #Thurje
facebook
Une jam daja I Blerta Pepa e cila ka qene pjesmarrese tek Gjeniu I Vogel. Blerta fatkeqsisht u nda nga jeta ne moshen 16 vjecare mengjesin e sotem, ne spitakin Continental, pas nje nderhyrje ne gju per meniskun dhe ligamentin.
Kemi bere denoncim ne polici pasi besojme qe ka qene nje papergjegjshmer
i dhe tregti me jeten e nje femije duke qene se I kryen nje operacion si me urgjence nga ora 10 ne mengjes qe ishte planifikuar por e bene ne oren 19.30 te darkes duke qene se doktorri I huaj qe beri nderhyrjen duhet te iki kete te marte ne greqi ku gjithashtu punon.
Ju lutem bejini nje tribut Blertes e cila nuk jeton me vetem per nje operacion ne gju dhe hetoni apo pasqyrojeni si lajm pasi eshte teper e rende besoj per te gjithe shqiperine qe nje gjeni e vogen si Blerta, te humbi jeten nga vetem nje nderhyrje ne gju, kur na ishin dhene te gjitha garancite qe cdo gje do shkonte mire nga spitali.
Si I pari I qeverise te kerkoj te behet cdo gje qe drejtesia te vihet ne vend pasi ajo vdiq nga babezia e eurove te spitaleve private e shtetit qe nuk u interesua qe ta mundesoje sherimin pasi ne ministri te shendetesise dhe te arsimit ( u vra ne gju ne oren e fiskultures tek Cajupi) dhe pergjigja qe qe sa femije vriten ne dite ne shkolle nuk I ndihmojme dot.
Duam drejtesi.
Art Jon
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2017, 10:42   #187
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 3,386
Thanks: 2,493
Thanked 1,865 Times in 918 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

gjynah per familjaret ,
tragjedi

me beri pershtypje publiciteti qe i behet ketij spitali


Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2017, 11:28   #188
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 2,952
Thanks: 786
Thanked 1,144 Times in 693 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marya Shiko postimin
gjynah per familjaret ,
tragjedi

me beri pershtypje publiciteti qe i behet ketij spitali

https://www.youtube.com/watch?v=37_JrW4Tuts

https://www.youtube.com/watch?v=Hg5vXlUj1CU
spitalet private jane te gylenit & co qe po luajne jo vetem me djersen dhe mundin e Shqiptareve por dhe me vdekjen e tyre. Ka spitale qe ju heqin organet pacienteve pa dijenin e te afermit siq eshte akuzuar ygeia i grekut por pronaret jane ne ishujt marshall.


komentet e meposhtme jane marr pas publikimit te lajmit tek lapsi . al

Hejjj nuk eshte vetemn
Submitted by Anonymous on Tue, 05/16/2017 - 11:40
Hejjj nuk eshte vetemn Bushati qe nuk e ka vene emrin e spitalit, pra jeni te kursyer me fyerjet. Persa i perket rastit pse nuk shihni rastin ne fjale ne te keqen qe Rilindja i ka bere shendetit dhe vleres se jetes se shqiptareve, femijeve te saj. Se pari..pse kjo vajze nuk u kurua nga shteti, ne spitalet e saj pasi u demtua ne mediset e shkolles se mesme A. Z. Cajupi Tirane dhe shte dhe nen 18 vjec. Se dyti....pse prinderit shkojne ne spital privat kur ne kemi shendetsi falas dhe kushte shume te mira ne spitalet publike sipas Rilindjes se Rames, por qe gruan per te lindur e con ne spitalet jashte shtetii, djalin e vet e kuron jashte vendit. Se treti...kuptoni shqiptare se Rilindja edhe vdekjen e ka te shtrenjte, na ka bere PPP ne shendetsi dhe paguajme cdo qindarke te vena menjane per te pasuruar nje grusht njerezish rreth Rames dhe Rilindjes se TIJ. Hapni syte dhe mos lejoni qofte dhe 1 sekonde qe pas zgjedhjeve AI te jetoje me ne Shqiperi per te keqet qe na ka sjelle ne keto 4 vite jane gati baras me te keqiat e 45 viteve qe sundoi Enver Hoxha.
Skandal
Submitted by Babo on Tue, 05/16/2017 - 11:58
Te gjitha mediat vizive e kane hequr nga ekranet kete ngjarje tragjike. Turp turp .... Nuk lene ngjarje nga afrika pa dhene dhe kete jo. Ngushellime familjes.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2017, 16:19   #189
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,231
Thanks: 10,281
Thanked 5,706 Times in 3,845 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Malli i mire shitet VETE,nuk ka nevoje per REKLAME.
Perjashto konsumuesit.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2017, 16:51   #190
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 2,952
Thanks: 786
Thanked 1,144 Times in 693 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

http://opinion.al/gazetari-i-opinion...rit-te-rendit/
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-06-2017, 08:20   #191
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 2,952
Thanks: 786
Thanked 1,144 Times in 693 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Aktualisht tek kirurgjia nuk ka fasho llastiku dhe ngjites. Bashkengjtur eshte receta qe me dha ne qsut infermierja per te blere.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i par pėlqehet nga
i vjetėr 19-06-2017, 08:44   #192
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 5,479
Thanks: 5,107
Thanked 3,670 Times in 1,520 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 97
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

na llahtarise fare o PAR, as leukoplast dhe fasho nuk kane ata debilat atje?
Po perse ministrat, shefat, drejtoret, bredhin me makina te kushtueshme dhe nuk e rrujne per popullin, ose me sakte te themi perse nuk bejne detyren dhe obligimet qe cakton ligji? shtet cartoon!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i BABA nga DURRSI pėlqehet nga
i vjetėr 10-07-2017, 08:44   #193
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 2,952
Thanks: 786
Thanked 1,144 Times in 693 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Nga Diamant Kuka
Drejtuar Z. Edi Rama , kryeminister i Republikes se Shqiperise,
Nisur nga nisma qe keni ndermarre per te bere "shtet", dhe kerkoni te denoncojme abuzuesit zyrtare te administrates se deritanishme, po jap eksperiencen time dhe te njerezve te mi.
Mua mu kerkua per nje vend pune ne QSUT 15 mije euro nga ish shefi i kabinetit (Artur Lama) te ministrit te shendetesise, se bashku me kryhajdutin I. Beqaj. Kisha fut miq edhe dy deputet te PS, qe jane edhe sot te rizgjedhur, dhe nuk munden ti mbushin mendjen Ilir Beqaj se une isha mjek i mire (kish rastis tu sherbeja familjareve te ketyre deputeteve), por Beqaj donte eurot vella. Nuk pagova, ika emigrova dhe tash punoj ne UK.
Nje kusherires time i kerkuan euro dhe ajo i dha se ishte familjare, 15 mije euro po nga i njejti person (A. Lama) per te filluar pune si mjeke specialiste ne nje poliklinike ne Tirane. Sot vazhdon punen, akoma si ka bere leket qe ka paguar.
Nje shoku im, beri nderyrje sic e di edhe ti si behen, dhe e uli cminin ne 10 mije euro, po te i njejti person, A. Lama, dhe sot eshte ne pune ne nje poliklinike afer Brrylit. As ky nuk besoj se i ka bere akoma leket qe ka paguar.
Nje mjekje tjeter iu kerkuan 25 mije euro per tu punesuar ne nje maternitet ne Tirane, nga ish drejtuesit e maternitetit dhe ministria (Artur Lama dhe Like Beqaj), do binin dakort ata me njeri tjetrin. Sot me sa kam informacion, nga ai maternitet kane ikur nja 4-5 mjeke nga shteti ne privat sepse eshte rrenuar keq fare dhe nuk fillon njeri kollaj aty po tu japesh lek e jo tu kerkosh, dhe nja 4-5 mjeke po nga ai maternitet mezi po presin te ikin, jane ne proces te mbrojtjes se gjuhes, ose tentativa me rregulluar nje page te mire ne sp. private.
Nje mjeke specialiste te spitali ushtarak ka paguar 8 mije euro me ulje cmimi. E njoh mire se e rekomandova une, se me thane na duhet dhe eshte moment me hy ne pune pa lek, e kisha gabim, i dha leket si ceco, para te ndara nga drejtoria e spitalit me mininistrine e shendetesise.
Nje mjek tjeter qe do shkonte te punonte ne rrethe per mungese mjekesh specialiste, iu kerkua , nga shoku Tur Lama, gjysma e bonusit (1 miljon te vjetra bruto ose diku te 80000 neto qe ti nxorre me VKM), dhe nuk iku fare sa te bente parapagese te Tur Lama, e sot punon ne Gjermani.
Nje infermiere per tu punuesuar ne QSUT iu kerkua 5 mije euro, e nuk mundi te paguaje dhe sot punon ne nje spital privat.
Ka edhe shume e shume raste te tjera, qe ju zoti Kryeminister i dini sepse ju eshte derguar informacion nga te tere rruget e komunikimit deri me sms ne celularet tuaj personal.
Nese ne shendetesi do vazhdoje rekrutimi i personelit me lek e euro, nese lyerja e fasadave do kushtoje me shume se infrastruktura, paisje, mjete, e kushte pune...nese pagesat e personelit te mjekesise do jene ne kete nivel, packa qe pesoi nje rritje modeste, por qe nuk ka asnje vlere me inflacionin dhe cmimet e tregut, mjekesia ka vdekur fare, dhe do e kesh te shtrire ne shtatin e vdekjes dhe per 4 vite te ardhshme, megjithe perkushtimin e mundshem human e profesional te bluzave te bardha qe nuk mund te bejne me shume se kaq.
Nese shendetesia nuk drejtohet nga bluza te bardha nga qendra ne periferi, askujt tjeter nuk i dhimset shendetesia dhe kushdo qe te vije ne drejtim do e kete mendjen vetem te vjedhe ndonje gje. Aman vetem Petrelen e Rakacollin mos i vij se ikem te tere ne Gjermani.
Koncesionet ke mundesi ti besh edhe dy te shpejta, laboratori qe po finalizohet dhe imazheria qe e ke pas ne mendje.
Urgjencen prape leshoje me koncesion se edhe me kete model te atij Bratit e Beqes vdes te gjallet e ngjall te vdekurit.
Suksese ne jete kryetimonier...dhe kujdes kur te zbresesh nga pushteti se te ne do vish prape si pacient!!!!
Timonier mos kujto se bej shaka, se te flas me ne detaje po deshe, me emra e mbiemra, me shifra e detaje, me lidhje te nivelit te larte...deri te njerez shume shume afer teje. Por po e le me kaq, se po qe nevoja marr avionin e vij per 3 ore ne Podgoric, e pastaj marr taksi, se ne Rinas eshte bileta 3 fish.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i par pėlqehet nga
i vjetėr 10-07-2017, 10:40   #194
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,936
Thanks: 219
Thanked 1,622 Times in 1,033 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 112
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Me leket qe ka bere Edi e kompania...shetiti tere boten e rrezik ka akoma leke sa te hapi spital privat te vetin.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2017, 14:02   #195
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 2,952
Thanks: 786
Thanked 1,144 Times in 693 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2017, 15:04   #196
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,936
Thanks: 219
Thanked 1,622 Times in 1,033 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 112
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Po ECHO kane se me ECG e ēane.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2017, 15:17   #197
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 2,952
Thanks: 786
Thanked 1,144 Times in 693 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Spitali ku u operua Aneta Rama, kap tenderin 300 mijė euro

Kompania shtetėrore e Kontrollit tė Trafikut Ajror (Albcontrol) i ka akorduar nė shtator 41 milionė lekė (afro 300 mijė euro) Spitalit Amerikan.
Kjo shumė ėshtė akorduar pas njė tenderi tė dyshimtė tė Albcontrol, ku institucioni kėrkonte shėrbim pėr tė rinovuar certifikatat mjekėsore tė 70 punonjėsve.
Nė garėn e shpallur nga Albcontrol ka marrė pjesė vetėm “Spitali Amerikan”. Si garues i vetėm, ky spital privat i ka ‘rėnė nė kokė’ ēmimit, duke ofruar vlerėn limit, vlerėn maksimale, 41 milionė lekė.
Paketa e dokumenteve tė tenderit, thotė se Spitali Amerikan duhet tė kryejė menjėherė rinovimin e certifikatave mjekėsore pėr 70 kontrollorė tė trafikut ajror, ndėrsa paraqet dhe njė listė shėrbimesh tė tjera, analiza, kontrolle mjekėsore, ndėrhyrje, pėr gjithė stafin e institucionit (320 punonjės nė total) , nėse kėta tė fundit kanė dėshirė t’i kryejnė kontrollet.
Njė verifikim i kryer nga Hashtag.al zbulon se ky lloj shėrbimi prokurohet pėr tė tretin vit radhazi nga Albcontrol-i. Njėsoj ka ndodhur dhe nė vitet 2015-2016, ku shifrat e shėrbimit kanė kapur dhe vlerėn e 55 milionė lekėve pėr njė vit.
Duket se Spitali Amerikan ėshtė njė subjekt privat tepėr i preferuar pėr qeverinė e rilindjes.

Janar 2015, kirurgu turk i ‘Spitalit Amerikan’ njofton nė Facebook se operacioni i zonjės Aneta Rama shkoi me sukses
Ka gjasa qė mamaja e kryeministrit ta ketė pasur kėmbėn e mbarė, sepse qė prej operimit tė saj, Spitali Amerikan ka arritur tė kapė koncensionin e hermodializės, ushtron influencė tė pazakontė nė Ministrinė e Shėndetėsisė dhe sukses tė dyshimtė nė garat e tenderave publikė, siē ėshtė dhe rasti i kėtij tenderi tė Albcontrol-it.
Spitali Amerikan posedon imunitet tė pazakontė dhe nė rrafshin mediatik, mediat kryesore ushqehen me reklamė nga ky spital, ndėrsa shumica e pėrpjekjeve mediatike pėr tė hedhur dritė mbi aktivitetin e kėtij spitali, shpesh ka degraduar nė gjobėvėnie, duke shmangur njė informim korrekt publik, mbi aktivitetin e kėtij subjekti.
Por dhe nė rastet kur ka pasur shkrime profesionale pėr zbardhjen e aktivitetit tė kėtij spitali, gazetarėt janė intimiduar me padi gjyqėsore.
I tillė ėshtė rasti i gazetės sė specializuar “Shėndet Plus” e cila publikoi dėshmitė e disa pacientėve qė ankoheshin pėr kushtet e shėrbimit tė dializės, (shėrbim qė kap nė total nė vlerėn e 86 milionė dollarėve) qė ky spital arriti ta marrė me koncension nga qeveria Rama.
Administratori i kėtij spitali, zoti Klodian Allajbeu, njihet si njė biznesmen i preferuar pėr kryeministrin Rama. Por pėrveē dobėsisė sė Ramės, zoti Allajbeu ka ditur tė fitojė dhe njė konsensus tė heshtur tė opozitės, deputetėt dhe drejtuesit e sė cilės, shpesh marrin shėrbim ekstra nė kėtė spital kur kanė ndonjė problem me shėndetin. / Hashtag.al
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2017, 09:35   #198
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 2,952
Thanks: 786
Thanked 1,144 Times in 693 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Urgjenca e pediatrise mbreme ishte si mos me keq.
Kurre me pare nuk kam qendruar per dy ore ne radhe. Familjar qe ziheshin per radhen, mjek qe vinin dhe ankoheshin sepse futnin pa radhe familjare, nje emigrant pakistanez qe priste radhen por qe te tjeret futeshin sepse nuk kuptonte gjuhen dhe radhen.
Mjeket e urgjences ishin 2 dhe nen nje trysni te jashtezakonshme me femije qe qanin dhe renkonin ne dyert e hyrjes.
Te ju sh....esh check up dhe padronet e tyre qe marrin pjesen e majme te fondit per kujdesin shendetesor.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2017, 13:22   #199
ODEON
Banned
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,331
Thanks: 217
Thanked 617 Times in 328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Eshte teper e thjeshte per kedo, mjafton ta provojne njehere ne kurriz dhe binden.
Uroj qe asnjeri prej jush mos kete pune spitaleve por njerez jemi dhe njehere ne mos njehere na bie halli per atje.

Ky shtet ka marre fund, mjere njerezit nga nje ane, por haken nga ana tjeter perderisa nuk bejne ze dhe rrijne gatitu.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2017, 13:32   #200
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,936
Thanks: 219
Thanked 1,622 Times in 1,033 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 112
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Urgjenca e pediatrise mbreme ishte si mos me keq.
Kurre me pare nuk kam qendruar per dy ore ne radhe. Familjar qe ziheshin per radhen, mjek qe vinin dhe ankoheshin sepse futnin pa radhe familjare, nje emigrant pakistanez qe priste radhen por qe te tjeret futeshin sepse nuk kuptonte gjuhen dhe radhen.
Mjeket e urgjences ishin 2 dhe nen nje trysni te jashtezakonshme me femije qe qanin dhe renkonin ne dyert e hyrjes.
Te ju sh....esh check up dhe padronet e tyre qe marrin pjesen e majme te fondit per kujdesin shendetesor.
Paro sa urgjenca pediatrie ka ne Tirane?
Me di mjeka mua me duket normale te presesh di ora birazer.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur