Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-10-2018, 07:57   #241
Rrjeti
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 230
Thanks: 36
Thanked 127 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Skandali i madh: Greqia financon mediat nė Shqipėri, 1 milion euro vetėm pėr portalet qė i shėrbejnė shovinizmit mesjetar grek....


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 20-10-2018 nė 08:36
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2018, 09:45   #242
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,411
Thanks: 1,212
Thanked 1,014 Times in 682 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rrjeti Shiko postimin
Skandali i madh: Greqia financon mediat nė Shqipėri, 1 milion euro vetėm pėr portalet qė i shėrbejnė shovinizmit mesjetar grek....

https://www.youtube.com/watch?v=XPSQNr1eybQ
Tani na shpjego pak lidhjen ndėrmjet kėtij lajmi dhe kėtyre fjalėve tė tua:
Citim:
A ju kujtohet? Ca njerėz/forumist mė kėrcenin nė fyt kur publikoja artikuj-ja shkaku;
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2018, 15:30   #243
Rrjeti
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 230
Thanks: 36
Thanked 127 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Tani na shpjego pak lidhjen ndėrmjet kėtij lajmi dhe kėtyre fjalėve tė tua:
Armiku mė i madh i Shqiptarit ėshtė...ėshtė ...Kina dhe Kinezėt apo jo?! E jo, armiku mė i madh i Shqiptarit ėshtė vet Shqiptari (marioneta me gjene tė tradhtarit….pėrulja dhe kolaboracionizmi me lloj lloj pushtuesi ėshtė tipar i pa kontestueshėm- i njė minoriteti nė rradhėt tona gjatė historisė tragjike tė Shqiptarėve ….; ky ėshtė fakt dhe s“ka tė bėn me ndonjė person apo grupacion kėtu nė diskutime….
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Elena Kocaqi flet bukur , rrjedhshėm dhe bazohet nė fakte dhe studime por pa provokime apo ekzagjerime.-Argumenti apo arsyeja e citimi tė autores ishte qė zonja flet me argumente dhe me njohuri tė gjėrė tė lėmisė...dhe aty nuk ka asnjė moment kontestues nga kėndvėshtrimi i njė historiani tė pa anshėm apo neutral…..nėse dikush dėshiron apo ka mendime tė tjera , kontaktoni autorin…..

Ajo shpjegon qartė ; Shqiptarėt janė autokton dhe e gjithė historia Greke ėshtė sajesė ( e fuqive tė mėdha). Ky ishte mesazhi i video fragmentit.Fakt interesant; nė kohėn kur u themelua Greqia, emri i gadishullit Ilirik u hoq nga pėrdorimi dhe u zėvendėsua me emrin Ballkan….

Me themelimin e Greqisė nga ana e ushtrisė Bavareze, shteti Grek filloi tė qeverisej nga Shqiptarėt dhe mė pas u zėvendėsua nga Grekėt...źshtė bė njė sondazh 1 vjecar nė Greqi pėr apo mė mirė tė themi kėrkesė publike popullit/qytetarėve Grek tė emėrton sė paku njė ”Grek” qė udhėhoqi luftėn pėr clirim tė Greqisė. Pėrgjigjja ishte zero. Askush nuk gjeti njė emėr tė kryetrimave qė kishte apo ishte me orgjinė Greke….

Nė tė kaluarėn po edhe sot Greqia dhe qeveria e saj veprojnė ditė e natė pėr shkatrrimin dhe aneksimin e Shqipėrisė duke u bazuar nė manipulime/pėrvetsime/ dhe sajesa tė tyre…

”Realiteti” imagjinar Grek mbėshtetet nė sajesa pėr Epririn Verior... dhe realizimi i kėtij plani manifestohet me infiltrim nė politikėn dhe ekonominė e Shtetit Shqiptar duke korruptuar politikan, gazetar, media, portale tė internetit dhe fondacione mediatike dhe kulturore nė Tiranė dhe Gjirokastėr, tė cilėt heshtin, fshehin apo i shtrembojnė faktet e ndryshme historike, pėr ti kėnaq epshet e patronėve ”Grekė”…Elena Kocaqi, Aristidh Kola, Niko Stillo, Fahri Xharra, Arben Lalla, njė studijues Korcar nėn pseudonimin Mili Butka dekonspirojnė, pa frigė dhe dorza-mashtrimet, falcifikimet dhe manovrat Greko/Sllave gjatė periudhave tė ndryshme historike dhe sot.

Ja shembull mė i ri:

http://dardaniasacra.njekomb.com/?p=28208

Ministri i jashtėm grek zbuloi metodėn e punės sė shėrbimeve sekrete Greke brėnda Shqipėrisė qė nėpėrmjet korrupsionit e mė pas shantazhimit tė tė koruptuarve tė relizojnė aspiratat politike dhe ekspanzioniste.

Konflikti brėnda qeverisė Greke ka burime tė tjera qė nuk shpjegohen/qartėsohen nė artikullin respektivisht nė video fragmentin mė lart;

Baza apo esenca e konfliktit nė mes tė ministrit tė jashtėm Kotsias dhe ministrit tė mbrojtjes janė tė natyrės hakmarėse/revanshiste:

A mbani nė mėnd takimin mes E.Ramės dhe Kotziasit nė Kretė? Ministri i jashtėm apo qeveria Greke i realizuan pjesėrisht qėllimet e veta pėr aneksim tė Shqipėrisė Jugore duke marrė leje nga Rama pėr ndėrtim tė varrezave Greke me eshtra tė grumbulluar nga varrezat Shqiptare nė Shqipėri; me eshtra tė fėmijėve, pleqve ndėrtuan varreza Greke nė tokėn Shqiptare…Ku eksiston njė varr Grek, aty ėshtė Greqi(shprehen Grekėt)….Atė qė nisi Berisha e pėrfundoi Edvin Kristaq Rama.
Ky ėshtė fakt i pa mohueshėm.

Marrėveshja pėr ridefinimin e kufirit detar nuk u arrit,(sė paku aq sa kemi informata tani pėr tani) mirėpo cka ėshtė nėnshkruar/dokumentuar nė ndonjė marrveshje tė fshehtė, akoma nuk kemi informata konkrete.Zyrtarisht nuk u arrit marrveshja e kufirit detar…Pikėrisht ky fakt gjeneroi konfliktin brėnda qeverisė Greke.Tė holat e qeverisė greke u bėnė rrush e kumbulla me gjysėm efekt….
Pėr shkak tė konfliktit dhe nė shenjė hakmarjeje kundėr ministrit tė mbrojtjes Panos Kamenos , ministri i jashtėm Kotzias dorėhiqet nga posti dhe shpėrndan informata sekrete nė mediume- TV dhe internet…..

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 20-10-2018 nė 15:35
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2018, 16:29   #244
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,607
Thanks: 226
Thanked 399 Times in 299 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rrjeti Shiko postimin
...
Eh, tani shani dhe mallkoni sėrish "diktatorin" Enver Hoxha.....

...
Rrjet, mos te mbesi hatri, shokin enver do ta shajme per aq vjet sa e ka sunduar Shqiperine me despotizem te pashoq.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2018, 14:54   #245
Rrjeti
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 230
Thanks: 36
Thanked 127 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Rrjet, mos te mbesi hatri, shokin enver do ta shajme per aq vjet sa e ka sunduar Shqiperine me despotizem te pashoq.
Pėrshėndetje

Sė pari falemnderit pėr komentin. Jetojmė nė epokėn e demokracisė dhe demokracia si formė e jetės politike e shtetėrore nėnkupton tė drejtėn e shprehjes sė lirė tė individit, pra ēdo mendim , ide, vepra etj kanė hapsirė tė shprehjes apo veprimit. Demokracia nxit dhe ndikon nė zhvillimin shoqėror. Nė botė apo mė mirė tė themi nėpėr shtete tė ndryshme, rregullimi shoqėror respektivisht baza ekonomike pėrcakton superstrukturėn shoqėrore(shkallėn e zhvillimit). Andaj shoqėria demokratike ėshtė nė avantazh nė krahasim me modelet e tjera shoqėrore…
Ēdo individ ka tė drejtėn e shprehjes sė lirė, mirėpo mėnyra se si do pranohet apo interpretohet nga opinioni ėshtė njė ēėshtje tjetėr…
Personalisht, asnjėherė nuk kam qen idhtar i ndonjė udhėheqsi apo grupacioni politik/shpirtėror nė trojet tona, pra ēdo herė kam qenė i pa anshėm. Deri sa tė tjerėt duartorokitsnin dhe janė pėrul ndaj tyre , unė kam qėndruar mėnjėanė duke kėrkuar pėrgjigje racionale….
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2018, 20:37   #246
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,411
Thanks: 1,212
Thanked 1,014 Times in 682 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rrjeti Shiko postimin


Acteku (AZTECO), para 3.000 viteve krijon simbolin tonė kombtar, dhe me plis ne kokė
24 qershor , 2018
Actekėt e lashtė kanė qenė njė popull shumė i civilizuar qė kanė jetuar nė Meksikėn Jugore.

Kjo statujė e kėtij Acteku (AZTECO), tregon qartė kombinimin e duarve tė tij nė formen e shqiponjės dykrenare, plus edhe me plis nė kokė dhe ndodhet nė Mexico State Museum, nė bazė tė kėsaj e kam njė sugjerim pėr Federatėn e Futbollit Serb, t’i drejtohen FIFA-s mė kėrkesėn qė kjo statujė e kėtij Acteku tė largohet nga Muzeumi deri nė fund tė kampionatit, ose pėrndryshe Kombėtarja e Meksikės tė sankcionohet.

Actekėt e lashtė kanė qenė njė popull shumė i civilizuar qė kanė jetuar nė Meksikėn Jugore.http://shqiperia.njekomb.com/?p=10897
Domethene Acteket qenkan me origjine Shqiptare? Po Inkasit? Apashet mesiguri duhet te jene me origjine nga Tropoja ndersa Komancet nga Kukesi.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2018, 21:00   #247
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,411
Thanks: 1,212
Thanked 1,014 Times in 682 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rrjeti Shiko postimin


ODISEU

Domethene ne Shqiptaret jemi alien, nga Marsi apo ndonje galaktike tjeter?
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2018, 21:05   #248
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,137
Thanks: 3,357
Thanked 297 Times in 228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Adea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Domethene ne Shqiptaret jemi alien, nga Marsi apo ndonje galaktike tjeter?
Peshk. Peshkatar. Shqipetar.

Peshk me hala do te behem lumin t'a kaloj,
Dhe me ju do vi dhe me ju shkoj.
Zog me krahe une do te behem;
Malin t'a kaloj;
Dhe me ju do vi;
Dhe me ju do shkoj.

Vijme nga thellesite e oqeanit. Qe te vesh larte duhet te futesh brenda. Kaq per tani.

Ata qe ngjiten larte hasin vetem firmament. Qe eshte shume i ftohte. Shiu dhe debora jane fenomene te hasjes se ngrohtesise se tokes me ftohtesine e firmament.Dea
Adea ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2018, 21:20   #249
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,411
Thanks: 1,212
Thanked 1,014 Times in 682 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Peshk. Peshkatar. Shqipetar.

Peshk me hala do te behem lumin t'a kaloj,
Dhe me ju do vi dhe me ju shkoj.
Zog me krahe une do te behem;
Malin t'a kaloj;
Dhe me ju do vi;
Dhe me ju do shkoj.

Vijme nga thellesite e oqeanit. Qe te vesh larte duhet te futesh brenda. Kaq per tani.

Ata qe ngjiten larte hasin vetem firmament. Qe eshte shume i ftohte. Shiu dhe debora jane fenomene te hasjes se ngrohtesise se tokes me ftohtesine e firmament.Dea
Lexo pak lexo:
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rrjeti Shiko postimin


Autor:James Tissot

https://en.wikipedia.org/wiki/James_Tissot
Mojsiu apo Mėsuesi me plis.

https://www.wikiart.org/en/james-tissot/moses

Varka e Noes.

Mė tepėr imazhe me persona qė mbajnė plis i gjen nė kėtė faqe -shko posht dhe kėrko nga vėndi ku shkruan load more kėrko nga 250...

https://www.wikiart.org/en/james-tissot

Dhe njė faqe alternative-muzeu Hebre nė Nju Jork:

https://thejewishmuseum.org/collecti...breaker-stoned

Lashtėsia e stėrlashtė e plisit

Shkruan: Fahri XHARRA

Historia jonė shkon shumė thellė nė kohė, nė lashtėsinė e saj. Jemi dėshmitarė tė njė simboli qė fatbardhėsisht ėshtė ruajtur gjer mė sot mbi kokat tona e ai ėshtė Plisi. Por nuk ėshtė vetėm plisi, ėshtė edhe gjuha jonė qė i ka dhėnė emėr plisit dhe mė tė edhe kohės sė stėrlashtė.

Referenca ime pėr kėtė lashtėsi ėshtė Fatbardha Demi, historiane e cila nė mėnyrėn e saj shkencore tė elaborimit tė fakteve tė jep guximin pėr studime tė mėtutjeshme.

Fatbardha Demi ėshtė mike e ngushtė e Mathieu Arefit, pėr tė cilin shkenca shqiptare duhet tė ngrihet nė kėmbė.

E kemi tė shkruar se Pellazgu ishte i pari qė i dha jetė jetės sė njeriut, por ne kėsaj radhe do tė flasim pėr njė kohė jo aq tė largėt, pra nga koha e “Dhiatės sė Vjetėr“, e cila lexohet me gjuhėn shqipe.

Faktet dėshmuan se emėrtimi i librit tė ligjeve (Torah) ėshtė i gjuhės shqipe, por brenda saj ka fjalė qė pėrdoren edhe sot nga shqiptarėt. Historia e shenjtė e popullit hebraik, kapitulli i Gjenezės hapet me krijimin e botės: “Nė fillim Zoti (Elohim) krijoi qiellin dhe tokėn…“ (Gen. 1:1).

Fjalėn “nė fillim“ e tregon shigjeta nė (fig.1, poshtė) shkruar me alfabetin hebraik, por shqiptimi ėshtė nė gjuhėn shqipe. (nga Fatbardha Demi):
(Morris Jastrow’s Dictionary of thė Targumim, thė Talmud Babli and Yėrushalmi, and thė Midrashic Litėraturė , 1903; pag 923, PDF vol 2 )

Dhjetė urdhėresat e marra nga “goja” e Zotit, Mojsiu i ka shkruar nė gjuhėn pellazgo-shqipe.

Nė ditėn e parė tė muajit tė tretė qė nga largimi nga Egjipti, izraelitėt e lodhur dhe plot dyshime pėr fjalėt e Moisut dhe fatin e tyre, mbėrritėn nė kėmbė tė malit Sinai.

Sipas urdhrit tė Zotit, mbas tri ditė “pastrimi”, Moisiu i vetėm iu ngjit malit Sinai, ku qėndroi dyzet ditė dhe netė, pėr tė marrė nga goja e tė Plotfuqishmi dhjetė Urdhėresat ( Es17,8-13), dy prej tė cilave tė shkruara “me gishtin e tij” mbi dy rasa guri qė njihen me emrin TORAH. (11) Vendosja jo e rastėsishme e ngjarjes, mbi njė mal me emrin e Perėndisė hėnore Sin tė panteonit sumer, babilonez dhe tė asirėve,(12) dėshmon jo vetėm besimin hėnor tė pellazgėve nė kėto vende, por dhe origjinėn pellazge, tė mitit kristian.

Gjithnjė sipas studiueses Fatbardha Demi: “Emėrtimi i librit tė ligjeve tė shkruar nga Moisiu -Torah–ėshtė vetė emri i Zotit. Si fjalė simbolike gjen shprehjen e saj tė plotė, vetėm nė gjuhėn shqipe. (Xh.Katapano)

Brenda saj ka fjalė shqipe tė papėrkthyera dot, por tė shkruara me gėrma hebraike.

SHENJA e Zotit nė alfabetin hebre (Yod) e ka origjinėn nga alfabeti fonetik i Perėndise pellazge Thot(Tot), nisur nga emri “dora“, siē emėrtohet edhe sot nė shqip.

Mos tė harrojmė: “Shqiptaro-arbėrit e sotėm janė pasardhėsit e mbetur e njė race shumė tė madhe pellazgjike tė Lashtėsisė. Sipas studiuesit austriak J.Hahn (Johann Georg von Hahn 1811 –1869) “Shqiptarėt janė Pellazgėt e Rinj“ (37), tezė e mbėshtetur edhe nga shumė studiues tė tjerė tė mėvonshėm shqiptarė dhe tė huaj”.
“Popujt e detit”- siē dėshmon Dr. Arif Mati (Aref Mathieu) – pėrbėheshin nga fise tė ndryshme, nė shumicėn e tyre, tė tė njejtit trung etnik qė quhet ‘pellazg, proto-ilir, frigjian apo thrako-ilir”.

Nė Testamentin e Vjetėr ata emėrtohen si pasardhės tė drejtpėrdrejtė tė Noe, krijuesit tė racės sė re njerėzore.(28)

Kur jemi tek Plisi: Tissot shprehės i simboleve tė besimit pellazg dhe traditės sė shqiptarėve- kėshtu na udhėzon Fatbardha Demi “Nė kėtė rrugėtim do tė na ndihmojė Xhejms Tissot (James /Jacques-Joseph Tissot 1836–1902), njė nga portretistėt mė tė famshėm francezė tė shek. 19, qė i pėrket brezit tė rrymės realiste nė art.

Xhejms Tissot u rrit nė njė familje tė pėrkushtuar katolike dhe mbas vitit 1887, nė pikturat e tij (365 punime nė vaj) autori ka trajtuar tema nga historia e Biblės (Testamenti i Vjetėr dhe Testamenti i Ri).

Si piktor qė i jepte rėndėsi tė madhe detajeve, ai udhėtoi nė Jerusalem, Palestinė dhe shtete tė tjera tė Lindjes se Mesme, pėr t’u njohur me vendet dhe popullsinė qė pėrfshiheshin nė historinė e Biblės dhe ku gjendej njė material i pasur arkeologjik.

Elementi i pėrbashkėt i tė gjithė grupit tė figurave, pavarėsisht periudhave mijėvjeēare qė i ndajnė, ėshtė mbulesa e kokės, qė nė gjuhėn shqipe quhet Plis ose Qeleshe.

Siē pohojnė studiuesit, Plisi ėshtė pjesė e traditės sė Kombit shqiptar. “Veēanėrisht kėsula e bardhė ėshtė ajo qė, me gjithė ndryshimet e formės tė rrjedhura nga fisi, e dallon shqiptarin nėpėr gjithė Ballkan” (Eqrem Ēabej “Shqiptaret midis Perendimit dhe Lindjes” f29) Plisi – simbol i tė zgjedhurve tė Zotit!

Edhe sot ne i shikojmė tek besimtarėt hebrenj fijet (simbolike) qė zgjaten nė veshjen e burrave, qė tregon rolin e tyre besimtar. Duke parė pikturat kushtuar Biblės hebraike, tė krijohet bindja se Xh.Tissot nuk ka qenė vetėm njohės i mirė i saj, por edhe i simboleve tė lashta tė besimit parakristian.

Kėtė e dėshmon edhe njė detaj tjetėr nė veshjen e profetėve dhe engjėjve, por edhe tek shqipetarėt dhe ka lidhje me simbolin kryesor tė Kristianizmit: KRYQIN. (Fatbardha Demi)

Megjithatė na ngacmon mendimi se si e zbuloi piktori i shquar francez, Plisin? Duke gėrmuar nė materialet arkeologjike nė vendet ku shėtiti piktori gjatė dhjetė viteve tė fundit tė jetės sė tij, ne kemi mundėsi t’i japim pėrgjigje pyetjes sonė, duke u nisur nga faktet logjike.

Me qeleshe, simbolet pellazge, figurėn apo krahėt e shqiponjės, nuk janė “veshur” vetėm faraonėt mė tė shquar tė Egjiptit tė lashtė, por edhe mbretėr/profetė tė hyjnizuar si Perėndi, tė Azisė sė Afėrme dhe Qendrore (fig.poshtė).

Ishte intuita e tij prej artisti dhe studiuesi, qė e ēoi tek idea se nė lashtėsi Plisi ishte njė simbol shumė i rėndėsishėm besimtar dhe tregonte lidhjen me Krijuesin.

« Qėllimi i studimit – shkruan Fatbardha Demi-nuk ishte thjesht tė kėnaqim kureshtjen tonė nė lidhje me Plisin e shqiptarėve nė pikturat e Xh.Tissot.

Synimi ishte tė dėshmonim se edhe njė popull si ai shqiptar, pėr tė cilin studiuesit ankohen se s’kanė tė dhėna historike pėr origjinėn, besimin dhe gjuhėn e tyre, mbart brenda traditės sė tij fakte, jo vetėm pėr Lashtėsinė e tij, por edhe tė shumė popujve tė tjerė, qė deri mė sot janė tė mbuluara me mister ose janė keqshpjeguar nga ana shkencore.

Detyra qė i vuri vetes Xh.Tissot pėr tė pasqyruar sa mė besnikėrisht Historine e Biblės hebraike, e ēoi nė mėnyrė tė pavetėdijshme nė zbulimin e Plisit tė pellazgo-shqipetarėve dhe tė simboleve tė besimit tė parė euro-afro-aziatik.

Vetė emrat e lashtė dhe tė sotėm pėr Zotin dhe simbolin e tij, nuk mund tė shpjegohen pa ndihmėn e gjuhės dhe traditės sė shqiptarėve».
Tė gjitha fotot: Tissot, James (French 1836-1902) Victorian, Also known as: James Jacques Joseph Tissot, Jean-Jacques Tissot.

http://www.fishmedia.info/lashtesia-...shte-e-plisit/
Moisiu, Noe, te gjithe Shqiptare. Edhe Jezusi Shqiptar paska qene. Sic duket ja kane shtremberuar emrin se do ta kete pasur Xhezo dhe do kete qene me origjine nga Brataj, duhet pyetur Demo Labi per kete pune, nuk duhet qe ta leme mbas dore.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2018, 22:21   #250
Rrjeti
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 230
Thanks: 36
Thanked 127 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Noa

Historia e 'NOES' shkruar nė gjuhėn e vjetėr Shqipe.

Fragment (Legrand, Bibliographie albanaise) i njė "libri tė ri drejtshkrimor", i cili u shfaq nė 1845 .https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater

https://www.facebook.com/alexgazifra...RgJMFw&fref=nf

https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 21-10-2018 nė 22:57
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rrjeti pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur