Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-12-2017, 12:55   #41
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 1,696
Thanks: 0
Thanked 528 Times in 418 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
lonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pjer Thomas Shiko postimin
Po ē'link mo, per etrusket kam lexuar kur nuk e njihja kompjutrin, pra ne liber.
Po ti ku i ke linket e tua, apo keto qe nuk hapen ;

Early Dynastic Period 3100–2686 BC
Old Kingdom 2686–2181 BC
1st Intermediate Period 2181–2055 BC
Middle Kingdom 2055–1650 BC
2nd Intermediate Period 1650–1550 BC
New Kingdom 1550–1069 BC
3rd Intermediate Period 1069–664 BC
Late Period 664–332 BC

Lere kokfortesine prej budallai, por mendo, se; si gjenden shum fjale e folje ne shume gjuhe, si pershembull;
shkruan-shkreven(schreven)-shkraiben
lexon-lezen
sheh-shau
lehte-licht-laicht
le-laat-la
e plot e plot fjale qe gjinden sa tek shqipja ashtu dhe tek gjuhet e Europes veriore.
Ore Pier.Jam marre njehere me ty dhe thashe c'desha qe u morra. Keto qe te kam dhene ore Pier jane dinastite e Egjyptit te lashte, per te treguar se para 10.000 vjeteve qe permende ti, nuk egzistonin as ata , jo me Etrusket qe me thua ti.Sa per kokefortesine e budallait s'ke pse ma tregon mua.Tregoja vetes. Dil me teorite e tua dhe ver boten perpara, ore mik. C'liber ke lexuar ti more ? Na i jep dhe neve emrat e atyre librave qe ke lexuar kur nuk njihje kompjuterin, qe t'i lexojme dhe mos vazhdojme debat kot me kot. Do na besh nder te madh sepse duam vertet te mesojme dicka te re per Etrusket.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-12-2017, 19:08   #42
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,195
Thanks: 5
Thanked 122 Times in 101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Ore Pier.Jam marre njehere me ty dhe thashe c'desha qe u morra. Keto qe te kam dhene ore Pier jane dinastite e Egjyptit te lashte, per te treguar se para 10.000 vjeteve qe permende ti, nuk egzistonin as ata , jo me Etrusket qe me thua ti.Sa per kokefortesine e budallait s'ke pse ma tregon mua.Tregoja vetes. Dil me teorite e tua dhe ver boten perpara, ore mik. C'liber ke lexuar ti more ? Na i jep dhe neve emrat e atyre librave qe ke lexuar kur nuk njihje kompjuterin, qe t'i lexojme dhe mos vazhdojme debat kot me kot. Do na besh nder te madh sepse duam vertet te mesojme dicka te re per Etrusket.

Me vjen keq qe s'paske lexuar per etrusket, megjithse per keta ka mendime te ndryshme, disa i nxjerrin sikur jane basket, disa sikur jane turqit e vjeter, disa i nxjerrin ne Italine e sotme (para italianet), disa i ēojne ne Kaukaz, etj, mirpo konkluzioni eshte se keta ishin nje kulture e vjeter, qe shtriheshin nga Europa ne Azi. Mendohet qe keta jane para babilonasve 4-5 mij vjeēare, dhe kjo vertetohet nga fjalet e ngendura ne gur, (fjalet e para, perpara se te shkruheshin ne papirus) ne Mesatopomi, Itali, Turqi, fjale qe perkojne me shqipen, mirpo shqiptaret nuk ekzistonin ne ato kohe primitive, me vone dolen Iliret, Trakasit, Epiriotet, qe morren/trasheguan shumicen e fjaleve etruske.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pjer Thomas pėlqehet nga
i vjetėr 05-12-2017, 11:37   #43
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 1,696
Thanks: 0
Thanked 528 Times in 418 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
lonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pjer Thomas Shiko postimin
Me vjen keq qe s'paske lexuar per etrusket, megjithse per keta ka mendime te ndryshme, disa i nxjerrin sikur jane basket, disa sikur jane turqit e vjeter, disa i nxjerrin ne Italine e sotme (para italianet), disa i ēojne ne Kaukaz, etj, mirpo konkluzioni eshte se keta ishin nje kulture e vjeter, qe shtriheshin nga Europa ne Azi. Mendohet qe keta jane para babilonasve 4-5 mij vjeēare, dhe kjo vertetohet nga fjalet e ngendura ne gur, (fjalet e para, perpara se te shkruheshin ne papirus) ne Mesatopomi, Itali, Turqi, fjale qe perkojne me shqipen, mirpo shqiptaret nuk ekzistonin ne ato kohe primitive, me vone dolen Iliret, Trakasit, Epiriotet, qe morren/trasheguan shumicen e fjaleve etruske.
Ti o nuk kupton shqip ose e tregon histrorine sikur po ja tregon ndonje femije ne kopesht. Kush te tha ty qe une nuk kam lexuar per Etrusket ? Ti sill emrat e librave qe ke lexuar dhe mos vazhdo te besh replika kot me kot. Ku jane gjendur keto shkrimet e vjetra 4000 apo 5000 mije vjecare? Dhe kur shkruan numra mos ja fut kot me kot. Njehere me thua 10.000 vjet tani me thua 4-5 mije vjet para babilonasve.Lexo nje here para se te shkruash. Une nuk kam ndermend te bej me debat me ty, po qe se nuk sjell emrat e librave ose faqeve qe ke lexuar.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 06-12-2017, 16:45   #44
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,648
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Ore Pier.Jam marre njehere me ty dhe thashe c'desha qe u morra. Keto qe te kam dhene ore Pier jane dinastite e Egjyptit te lashte, per te treguar se para 10.000 vjeteve qe permende ti, nuk egzistonin as ata , jo me Etrusket qe me thua ti.Sa per kokefortesine e budallait s'ke pse ma tregon mua.Tregoja vetes. Dil me teorite e tua dhe ver boten perpara, ore mik. C'liber ke lexuar ti more ? Na i jep dhe neve emrat e atyre librave qe ke lexuar kur nuk njihje kompjuterin, qe t'i lexojme dhe mos vazhdojme debat kot me kot. Do na besh nder te madh sepse duam vertet te mesojme dicka te re per Etrusket.

=DESHIFRIMI GHUHES SHQIPE=


PAS TOPONIMIT “KOLLASHINI” ZBULOHET KODI I GJUHES SHQIPE

Tuj e ditur se fjalėt e fshefta apo si i themi nė popullore, « Kashelashat » gjithėmonė zgjonin interesim tek unė rreth kėtij hulumtimi qė prej moshės 8 vjeēare, rrethė 52 vite kėrkime rruga ishte tepėr e gjatė, qė most tė hyjmi mė tej rrethė jetės time, kalojmi tė shtjellojmi punimet se si erdha deri te ky zbulimi i fundit qė ėshtė ēelsi I kodeksit tė gjuhės shqipe.

Si e cekėm mė sipėr pa hy nė detaje tjera, do t’ia nisi sa mė shkurt tė spjgoj rolin e toponimit “Kolashin” qė nė realitet duhej tė shkruhej sipas alfabetit dalmatine por ne munges tė shkronjave “s” me kapele kete “s” duhet ta kuptoni si “sh” dhe I gjithe problem vjene ketu tek sistemi I fshehur I te lexuarit tė emrave tė vendeve tė cilėt nė realitet janė njė LIBER I hapur mbi harten e globit, jo vetem mbi territoret e Europes, keshtuqė emri “KoLLasin” dhe vete shkronjat e ngjitura “OLL” tregojne historin e fshehur te Hyjnesheste cilen do ta pagezojmi tash e tutje “e-OLL-ą qe formohet prej gerrmes “O “ te koka e mbaron me kėmbėt si “LL” e cila ėshtė e ngurt pra shtrihet nė gjithė territoret e Ballkanit duke fillue prej kokes nė Rrafshin e Dukagjinit me maje tė Kokes fshati Rosujat perfshirė edhe Pejen e shkon deri te mesi I kokes me njė gjėrsi prej 45 kilometra ku kėmbėt e saj lagėn nė Detin Egjé, pra me njė gjatėsi rrethė 250 kilometra.
Nė lidhje me Hyjneshen “e-OLL-a” kemi pershkrua nė disa shenime tjera nė detaje se; nga erdhi kjo hyjnesh, prej cilit konstellacion si dhe kur e si erdhi, kush e dergoj, kush e maroi kete “Hyjni” aqė kolosale prej gurit me nje gjatesi prej 250 kilometra mendoj se kete pyetje as qė duhet ta diskutojmi perpos se duhet tė lutemi pėr PAQE dhe besimin se, Po, ekziston fuqia e hyjnis e atij “un” it te Madheshtis te gjithė UNIVERSIT !
Po duhet me besue se ka dhe paska jetė edhe pas vdekjes, po, sespe asgjė nuk i shpeton hyjniut krijuesit tone, asnjė mashtrim, asnjė genjeshter nuk I shpetojnė fuqies sė Hyjniut !

Pytjet tjera, se, pse dhe me ēfarė detyre ka ardhur kjo Hyjnesh mbi planeten tokė para kushedi sa mi vjete a miliona vitesh, unė nuke di me I dhan pergjigjeje askujt por njė gjė e di se EOLLA ka ardhur me siguri prej Konstellacionit te Gjarpnit “SERPA E MADHE” vetem se drita me ardhur deri tek ne duhet miliona vite qe most e hyjmi nė detaje !
Spjegime shtese; shkronjat duhet te zevensohen sipas alfabetit ne dalmatine.
Š =sh
Ž =zh
Đ=xh
G=zh
J=zh/Zi
I/i=para "in" tingllon ėn/ė /J
H=I/i=kur rrotullohet"
L=V=kur rrotullohet etj...
"mé" fr.= a tingulli qe del prej gojes se personit qe dikton ne nje frengjishte
me aksent, raguzian, dalmatine, "me" do me thene; "ēite, veje, shenoje, shkruje,
mirepo shkruesi shenon ne leter edhe ata tinguj qe nuk duhej te ishin shenuar dhe rezultati del keshtu si vijon mė poshtė kur fjala nź anglishte luan rolin me tė rendsishem ne formimin e shqipes si do ta shifni;
"delet" anglishte, ="fshi" "zbrisi""prishi" "efase" "barre" "zbriti" "puni" "nepuni" "prese" pik-"pese" "toēka" etj
"odelet" "odelo" qe del ne shqipe" "o delet" "dhent" ne popullore kurse nė dalmatine fjala ėshtė pėr rrobat, teshat, petkat...
Keto fjale shkruhen krejte gabimishte nga dalmatini i cili eshte edhe ai si profeti Ezejkel, memec, goja iu ėshtė nxan por di te shkruaj krejte se ēka degjon me veshet e tij nga "mallniaja" hyjniu, ai i shenon ne leter, te njejten repriz e bejne edhe keta dy dalmatinet raguziane...si do ta shifni, keto jane rreshtat epare te fomimit te gjuhes shqipe jo para 3000 vitesh por jo me largė se 300 vite !
================================================== ============
A1.=AMAN/DIN/ė/ORE/mé/DIT'/AMEL/ IE/JE/MI/RĖ/
A2.=QUE/LAJ/PETKAT/EŠAT/E/LINĐE/SAL/mé/PRUTe...FĖN !
A3.=QU E LAJ TEŠAT E L' INGJES SALE ne PRRU TE FEN...
A4.=(Quelle aile Laver ses chāt qui pu Lingues sale de tes prūt ...FINE )
B=KOPUKELLAJ/ąPéć/PESKOPI/KAM/ORANTRE/PASNATE/ KOPELEŠI/PETREOVCE/SENKOVCE/BREBIT/ETU/JAN/ąDUBOVCE/ąVERBOVCE/ąNEGROVCE/
(pas ketyre emrave fshifet nje mesazh krejte tjeter, sa fjala per "ovcet" nga sllave por diēka tjeter)

"OD NADAPULJE PA DO PODUNAVLE POILIRSKOM DO SKUMBIME...."
"PO ILIRSKOM KOPLJAQI" SHTIZAR "SUVA RE CE" "SUVAREKE" "suva reēe"(on dit souvent" =(thuhet shpesh per ta se ishin) "PONOS" (mburreshin me trimeri) por edhe ... "PONOSE C" (bartnin "c" =KOPLJE/shtiza por edeh "krushke/(dardha) "DARDANOSI" = (darda nosi) mban shtizen qe ne gjermane quhet "darda" "po noēi" "UBI SKAVIN" (naten vret ēka i sheh syni)
"PO DAN/U BIJESKA/NA MUNIK" (diten ne hikje "u bijezh"/u bjes" (e jo si kujtonim na; "bjeshka namun" me dal permes Danubit- e me ik ne Munhen, mirepo mesazhi ėshtė krejt i thurrun me dy kahje qe spjegon se; NE MUNHEN SKA "PODANUBIJE" (ne Munhen le qe s'ka mundesi me vra njerin as natene diten dhe te ikesh maleve por ketu tregon edhe sekretin tjeter se;
*Kuptohet ketu se ku ishte kjo loja e fjales "bjeshka" ne shqipe...*
"NA MUNIK SKA DANUBIJE" =do thote se ketej nuk kalon lumi Danub; Mynheni/Munqeni/Muniki/Munishi/Munheni...dhe se ne ket qytet ka rregulla jetese te qytetrimit, te drejtesise dhe lirise se njeriut !

"SKA DANUBIE NA MUNHEN NI DEGA NAHENA "=do thote se;
"ska ketu ne Mynhen si te te ne qė duken degė ahi te rezervume per ti vjerrur njerėzit ti paguajnė fajet e tyre "dégāt"fr. damtimet......por kėtu nė Mynhen ka drejtesi dhe ligje...qė paguhen prej xhepit...!
"Ska nė Mynhen raste kur vritet nejri n'pik ditės" ėshtė kombinim i fjalve permes toponimeve Danubio-Mynhen-Ahen dhe fjales franke "dega" n'ahėn Ahen-qytet tjeter nė Gjermani qė permes kesaj loje fjalesh ėshtė krijue njė mesazh i fsheft...dhe ne anen tjeter ėshtė formue njė kodeks i msheft i drejtave te njeriut !(do e shohim ma vona si dhe pse...)
"KANA VJENA ULMUN'HEN" qe kėtu nga kjo fjali qe na duket se ėshtė nė gjuhen shqipe janė shenua 3 kendet mbi harten gjeografike K.L.M.H ...shenohen kater toponime;
KANA-VJENA-ULM-MUNHEN ...
Spjegimi; ka na, sipas neve;
"NA JENA UL MU N'HAN" "jemi hip me dy kamet nė Hėnė..!
"SA MUNISHAN (e shan)SAMUNIS PI"
"HAN HAN"=(ą han han, i luhatshem..)
"SAMUN HAN HAN'SAHAN"
"MUNIKIN SHAN"=
"UNT JAM"
"SAMUN IK"
"SAMUNIT, NGET, SAMUNIT Q...=ik sa mundet..etj...
" SAMUN QAN-ULM-MINHEN"=samundet qan rruges (Ulm-Minhen)
"ULMI SA MUNHEN" =Ulmi s'a si Mynheni, s'ka sen...)
"SAMUN SAN"=(sa mundet shan)
"NA MINQEN'DER SKAQEN" (ska n'der qen si te ne)
"SEN SKA ULMI"
"SI BLEDA..." =a katun i mjerushem...
"SAMUNI K'TU VAL SHKON NGJETI HAN FAL...( IDE JESTI VANI..).
"TU VAV i de JES..."
"LA VIE DE JES"...us...Krishti)
-Jeta e Jesuitve apo e jezusit ?

Germat/shkronjat "V" e madeh kur rrotullohet behet "L" psh; JENA qytet ne Gjermani, kur vizatohet nje figur Gjeometrike mbi hart patjeter se i vejmi edhe nje shkronje e cila tregon kendin gjeometrik qe si gjithemone shenohen keshtu; A B C D F...Mirepo te rasti konkret sipas se ciles eshte formua gjuha shqipe eshte punuar mbi keto gerrma baze si; H.J.K.L.M. (kujdes, nen H.fshifet edhe shkronja i /I e madhe qe kur rrotullohet behet here i here H...) te cilat keto 5 shkronja te kendeve luajten edhe rolin e dyfishte, mshefjen e fjales apo te toponimit ne fjale ėshtė pes rremshi nen te cilat fshifen keto
emra vendesh, psh. pas emrit "JENA" ne gjermani) ėshtė marrur shkronja "V" e cila shikohet nga kendi tjeter prej H. si "L" dhe hulumtuesi kujton tani se aty eshte "VJENA" nė Austri vetem se tuj e ven kete shkronjen "V"para J-ena=Vjena !

E njejta gje behet edhe per kendin tjeter; "J" per kendin e vendosun para toponimit real qė ėshtė mi harta qyteti "ESEN" dhe tani tuj e mshefur kete vende si me nje ombrell, vendoset shkronja "J" par ESEN dhe fitohet nje kende nėn "J" por me rol te dyfishte se japin krejt ni mendim tjeter; "JESEN" qe eshet shkurtes pėr sektin "Jesenien"...kurse shkronja "M" qe tregon kendin e fshehur per qytetin ne Austri "VIENA" kjo "M" e rrotullume rat, e shtrime jep shkronjen "W"iena por ne realitet fshef mesazhin per fjalen "Mi-ėn -ā (nje gje send i cili ėshtė siper njė enes !

*Ponoshec; ne te vertete thuhet:
"PONOSHE C" si per
"SANKO C"
"NEKO C" qe kjo "c" =K !dhe eshet krejt e ndame prej rrokjeve te para...emra te disa fshatrave nė Kosovė !

PAS TOPONIMIT “KOLLASHINI” ZBULOHET KODI I GJUHES SHQIPE

Tuj e ditur se fjalėt e fshefta apo si i themi nė popullore, « Kashelashat » gjithėmonė zgjonin interesim tek unė rreth kėtij hulumtimi qė prej moshės 8 vjeēare, rrethė 52 vite kėrkime rruga ishte tepėr e gjatė, qė most tė hyjmi mė tej rrethė jetės time, kalojmi tė shtjellojmi punimet se si erdha deri te ky zbulimi i fundit qė ėshtė ēelsi I kodeksit tė gjuhės shqipe.

Si e cekėm mė sipėr pa hy nė detaje tjera, do t’ia nisi sa mė shkurt tė spjgoj rolin e toponimit “Kolashin” qė nė realitet duhej tė shkruhej sipas alfabetit dalmatine por ne munges tė shkronjave “s” me kapele kete “s” duhet ta kuptoni si “sh” dhe I gjithe problem vjene ketu tek sistemi I fshehur I te lexuarit tė emrave tė vendeve tė cilėt nė realitet janė njė LIBER I hapur mbi harten e globit, jo vetem mbi territoret e Europes, keshtuqė emri “KoLLasin” dhe vete shkronjat e ngjitura “OLL” tregojne historin e fshehur te Hyjnesheste cilen do ta pagezojmi tash e tutje “e-OLL-ą qe formohet prej gerrmes “O “ te koka e mbaron me kėmbėt si “LL” e cila ėshtė e ngurt pra shtrihet nė gjithė territoret e Ballkanit duke fillue prej kokes nė Rrafshin e Dukagjinit me maje tė Kokes fshati Rosujat perfshirė edhe Pejen e shkon deri te mesi I kokes me njė gjėrsi prej 45 kilometra ku kėmbėt e saj lagėn nė Detin Egjé, pra me njė gjatėsi rrethė 250 kilometra.
Nė lidhje me Hyjneshen “e-OLL-a” kemi pershkrua nė disa shenime tjera nė detaje se; nga erdhi kjo hyjnesh, prej cilit konstellacion si dhe kur e si erdhi, kush e dergoj, kush e maroi kete “Hyjni” aqė kolosale prej gurit me nje gjatesi prej 250 kilometra mendoj se kete pyetje as qė duhet ta diskutojmi perpos se duhet tė lutemi pėr PAQE dhe besimin se, Po, ekziston fuqia e hyjnis e atij “un” it te Madheshtis te gjithė UNIVERSIT !
Po duhet me besue se ka dhe paska jetė edhe pas vdekjes, po, sespe asgjė nuk i shpeton hyjniut krijuesit tone, asnjė mashtrim, asnjė genjeshter nuk I shpetojnė fuqies sė Hyjniut !

Pytjet tjera, se, pse dhe me ēfarė detyre ka ardhur kjo Hyjnesh mbi planeten tokė para kushedi sa mi vjete a miliona vitesh, unė nuke di me I dhan pergjigjeje askujt por njė gjė e di se EOLLA ka ardhur me siguri prej Konstellacionit te Gjarpnit “SERPA E MADHE” vetem se drita me ardhur deri tek ne duhet miliona vite qe most e hyjmi nė detaje !

Tani ti kthemi sistemit te ndertimit te gjuhes shqipe;
Si u nderua gjuha shqipe dhe kush e ndertoje ?
A ka patur gjuhė tė Albanve nė Kohen e Skenderbeut a jo dhe si flitej ?
Pse ėshtė dashur te krijohet kjo gjuhė e mshefėt ?

Kėtyre pyetjeve do iu pergjigjemi me rradh, pa ngurrua ;

Gjuha shqipe e sotme, shumica e fjalve janė tė krijume, por ka edhe fjalė tė vjetra shqipe qė gjejmi nė kėtė kodeks, si pershembull, emri i lumit « Shkumbimė » i cili mbaron mė « imė » « ime » do thotė « emėri » nė dalmate, « ime tog ili tog mjesta » pra ; nė gjuhėn shqipe sipas « kodeksit » tė gjitha kėto fjalė qė fillojnė mė « mė » janė vetėm se urdhnuese tė futura para njė fjales sź shkruar gjatė diktimit, si psh, gjatė njė ores sė gjuhes shqipe nė klasė na vjen njė nxėnės i ftuar, anglez apo dalmatin, edhe ai do shkruaj ne fletore diktimin qė citon mėsuesi, edhe se ky nxenes i ftuar se kupton fare shqipen, ai shkruan sipas rregullave tė veta, per tė, kur mesuesi i shqipes thotė, « shkruaje ; « kur pranvera vonohet » dhe nxėnsi i ftuar ai do tė shkruaje titullin njashtu si ia ka kapur veshi ; « SKRUAJEKURPRANVERAVONOHET »..as pik as presje !
E njejta gjė ka ndodhur edhe me krijmin e shqipes, qė ėshtė rezultat i njź diktimi, prandaj ; « mė » as « me » as « mi » nuk ekzistojne, jane urdhnesa veprimi se ēka duhet te ndermarri shkruesi. Njashtu edhe per « mi » ėshtė fjala per katrorin e KATRORIT magjikė apo fjalkryqeve ku normale nė secilėn kuti fr.case/kaz shenohet njė shkronje psh « H » mirepo ne rastin tone, ni kuti ėshtė e ndame me njė / « barrė » apo « shipk » dhe kur mesuesi citon ; « mi » shipka « mi » ose shika poshte\ ose shipka / naltė, shkruesi i regjistron te gjitha keto veprime te cilat nuk duhej te shenoheshin por mbeten ne fletore !
Qe ta zėmi se ēka na deshmon « kodeksi » ne lidhje me emrin e lumit « shkumbimė » ; duhet te kuptohemi se dalmatini i cili citon ai e njehe gjermanishten frangjishten si dhe shipen e vjeter por me akcent!
« PO ILIRSKOM, « HUMBIMESAPUNA »IME sapun, pa pik pa pres, « ime dalmatine lidhet menjehere pas « b » dhe « ime » s’shte gje tjeter pos nome, emri/ime ; emri sapun (umbi) « humbi shkuma »= »skum-humb »= mirepo dalmatini vijon ; pshe kako ti je » ime « » si e ke emrin ;
Ma tej vijon kodeksi ;
« SAPUNĖ, SAVONĖ, KURRIMARSESJELLE QURRE POLICE ; O ESES SESESOEFUSEN'T'HES »
Deshifrimi ;
1.-Sapun, (dalmate)
2.-“Sa punė kjo” –nuk i dilet ! (Al)
3.Savone du Marseille-la cure pour la peaux, visage/soigne.’qe si si u krijua ne shqipen e sotme prej diktimit dalmatin.
4.-Sa vonė kurrė, e marrė se sjelli « me » qyrra e lė « mi » policė, oé shés sé shés, e fūs n’t’hés !
Ta analizojmi ;
*Pra, fjala « Marseje » qe na kane lodhur qe sa e sa dekada tuj nxjerrur hipoteza e trillime prej kah mosi, perbetoheshim ne se fjala « marre sjelle » ėshtė shqipe dhe se ne apo gjuha shqipe ėshtė ne krijimin e ketij toponimit Marsej/Marseille i cili ekziston prej gati 2000 vitesh ! Qe ketu e verteta !
Fjala « qyrra » qenka e krijueme prej fjales frange qe ka dalur nga goja e dalmatinit dhe ka prodhua fjalen « QURRA » prej « cuire/ cure » »tingllon « kyrr) franke !
Fjala « policė » dollape edhe kjo si e shohim vinka prej tė njejtit burim rrethe fjales « savonė » fr.sapuni…
Mirepo fjala mė interesante mė duket kjo se si ėshtė interpretuar edhe si anekdot qė tregohet nė populloren, « samun e sapunė » kur rugovasi e merrė dhe e han sapunin …njashtu edhe kėtu, « e shes-se shes » -E FUSEN’t’hés, e shohim se bashkangjitja e rrokjeve « fus+en +t’ hés, tek gjerat ushqimore, pra ky diktim a si burim per krijimin e fjales « thés » nga kodeksi dalmatin per shqipen e sotme.


PS: po e shkruaj me te mdhaja ;

NUK DO THOTE SE NI KODEKS I SHKRAJTUR MBI NI LETER NE FORMEN E NJE KATRORI ME KUTIJA SAKTESISHTE SIKUR KOMPJUTERET E PARE QE ISHIN TE PROGRAMUAR PERMES COPZAVE TE KARTONAVE ME VRIMA NJASHTU EDHE NJE KODEKS MUND TE TRANSMETOHET NE NJE GJUHE AMTARE TUJ IA NIS PREJ NUMRIT "8" qe do te thote; prej bebave foshnjeve 8 mujshe iu lexohet ky kodeks dhe PATJETER SE MBRENDA 25 MUAJVE KETO bebat "8" mujshe qe po e zemi jane blere diku ta zemi ne "ADISABEBA" per 8 cent dhe pas tri kater vitesh keto beba njashtu si kompjuteri, kane per ta folur permendsh gjuhen e ketij kodeksit, njashtu si eshte e formueme edhe gjuha jonė, deshemi apo veshemi ska rendesi kjo; vetem se e verteta ka randesi e jo genjeshtrat e mashtrimet sepse sot jemi ne shekullin 21 dhe te gjitha mashtrimet rrethe gjuhes shqipe moren fund !

Shpetimi yni eshte vetem se vetdishmeria, qe vete ne ta gjejmi se ēka ka ndodhur me ne, pse keshtu, si kemi mbetur aq te mbrapametun ku eshet problemi ? ...

Paseporta jone eshte ketu;

E VERTETA E FORMIMIT TE GJUHES SHQIPE !
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2017, 16:03   #45
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,648
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
=DESHIFRIMI GHUHES SHQIPE=


PAS TOPONIMIT “KOLLASHINI” ZBULOHET KODI I GJUHES SHQIPE


Tuj e ditur se fjalėt e fshefta apo si i themi nė popullore, « Kashelashat » gjithėmonė zgjonin interesim tek unė rreth kėtij hulumtimi qė prej moshės 8 vjeēare, rrethė 52 vite kėrkime rruga ishte tepėr e gjatė, qė most tė hyjmi mė tej rrethė jetės time, kalojmi tė shtjellojmi punimet se si erdha deri te ky zbulimi i fundit qė ėshtė ēelsi I kodeksit tė gjuhės shqipe.

Si e cekėm mė sipėr pa hy nė detaje tjera, do t’ia nisi sa mė shkurt tė spjgoj rolin e toponimit “Kolashin” qė nė realitet duhej tė shkruhej sipas alfabetit dalmatine por ne munges tė shkronjave “s” me kapele kete “s” duhet ta kuptoni si “sh” dhe I gjithe problem vjene ketu tek sistemi I fshehur I te lexuarit tė emrave tė vendeve tė cilėt nė realitet janė njė LIBER I hapur mbi harten e globit, jo vetem mbi territoret e Europes, keshtuqė emri “KoLLasin” dhe vete shkronjat e ngjitura “OLL” tregojne historin e fshehur te Hyjnesheste cilen do ta pagezojmi tash e tutje “e-OLL-ą qe formohet prej gerrmes “O “ te koka e mbaron me kėmbėt si “LL” e cila ėshtė e ngurt pra shtrihet nė gjithė territoret e Ballkanit duke fillue prej kokes nė Rrafshin e Dukagjinit me maje tė Kokes fshati Rosujat perfshirė edhe Pejen e shkon deri te mesi I kokes me njė gjėrsi prej 45 kilometra ku kėmbėt e saj lagėn nė Detin Egjé, pra me njė gjatėsi rrethė 250 kilometra.
Nė lidhje me Hyjneshen “e-OLL-a” kemi pershkrua nė disa shenime tjera nė detaje se; nga erdhi kjo hyjnesh, prej cilit konstellacion si dhe kur e si erdhi, kush e dergoj, kush e maroi kete “Hyjni” aqė kolosale prej gurit me nje gjatesi prej 250 kilometra mendoj se kete pyetje as qė duhet ta diskutojmi perpos se duhet tė lutemi pėr PAQE dhe besimin se, Po, ekziston fuqia e hyjnis e atij “un” it te Madheshtis te gjithė UNIVERSIT !

Po duhet me besue se ka dhe paska jetė edhe pas vdekjes, po, sespe asgjė nuk i shpeton hyjniut krijuesit tone, asnjė mashtrim, asnjė genjeshter nuk I shpetojnė fuqies sė Hyjniut !

Pytjet tjera, se, pse dhe me ēfarė detyre ka ardhur kjo Hyjnesh mbi planeten tokė para kushedi sa mi vjete a miliona vitesh, unė nuke di me I dhan pergjigjeje askujt por njė gjė e di se EOLLA ka ardhur me siguri prej Konstellacionit te Gjarpnit “SERPA E MADHE” vetem se drita me ardhur deri tek ne duhet miliona vite qe most e hyjmi nė detaje !
Spjegime shtese; shkronjat duhet te zevensohen sipas alfabetit ne dalmatine.
Š =sh
Ž =zh
Đ=xh
G=zh
J=zh/Zi
I/i=para "in" tingllon ėn/ė /J
H=I/i=kur rrotullohet"
L=V=kur rrotullohet etj...
"mé" fr.= a tingulli qe del prej gojes se personit qe dikton ne nje frengjishte
me aksent, raguzian, dalmatine, "me" do me thene; "ēite, veje, shenoje, shkruje,
mirepo shkruesi shenon ne leter edhe ata tinguj qe nuk duhej te ishin shenuar dhe rezultati del keshtu si vijon mė poshtė kur fjala nź anglishte luan rolin me tė rendsishem ne formimin e shqipes si do ta shifni;
"delet" anglishte, ="fshi" "zbrisi""prishi" "efase" "barre" "zbriti" "puni" "nepuni" "prese" pik-"pese" "toēka" etj
"odelet" "odelo" qe del ne shqipe" "o delet" "dhent" ne popullore kurse nė dalmatine fjala ėshtė pėr rrobat, teshat, petkat...
Keto fjale shkruhen krejte gabimishte nga dalmatini i cili eshte edhe ai si profeti Ezejkel, memec, goja iu ėshtė nxan por di te shkruaj krejte se ēka degjon me veshet e tij nga "mallniaja" hyjniu, ai i shenon ne leter, te njejten repriz e bejne edhe keta dy dalmatinet raguziane...si do ta shifni, keto jane rreshtat epare te fomimit te gjuhes shqipe jo para 3000 vitesh por jo me largė se 300 vite !
=======================================
A1.=AMAN/DIN/ė/ORE/mé/DIT'/AMEL/ IE/JE/MI/RĖ/
A2.=QUE/LAJ/PETKAT/EŠAT/E/LINĐE/SAL/mé/PRUTe...FĖN !
A3.=QU E LAJ TEŠAT E L' INGJES SALE ne PRRU TE FEN...
A4.=(Quelle aile Laver ses chāt qui pu Lingues sale de tes prūt ...FINE )
B=KOPUKELLAJ/ąPéć/PESKOPI/KAM/ORANTRE/PASNATE/ KOPELEŠI/PETREOVCE/SENKOVCE/BREBIT/ETU/JAN/ąDUBOVCE/ąVERBOVCE/ąNEGROVCE/
(pas ketyre emrave fshifet nje mesazh krejte tjeter, sa fjala per "ovcet" nga sllave por diēka tjeter)

"OD NADAPULJE PA DO PODUNAVLE POILIRSKOM DO SKUMBIME...."
"PO ILIRSKOM KOPLJAQI" SHTIZAR "SUVA RE CE" "SUVAREKE" "suva reēe"(on dit souvent" =(thuhet shpesh per ta se ishin) "PONOS" (mburreshin me trimeri) por edhe ... "PONOSE C" (bartnin "c" =KOPLJE/shtiza por edeh "krushke/(dardha) "DARDANOSI" = (darda nosi) mban shtizen qe ne gjermane quhet "darda" "po noēi" "UBI SKAVIN" (naten vret ēka i sheh syni)
"PO DAN/U BIJESKA/NA MUNIK" (diten ne hikje "u bijezh"/u bjes" (e jo si kujtonim na; "bjeshka namun" me dal permes Danubit- e me ik ne Munhen, mirepo mesazhi ėshtė krejt i thurrun me dy kahje qe spjegon se; NE MUNHEN SKA "PODANUBIJE" (ne Munhen le qe s'ka mundesi me vra njerin as natene diten dhe te ikesh maleve por ketu tregon edhe sekretin tjeter se;
*Kuptohet ketu se ku ishte kjo loja e fjales "bjeshka" ne shqipe...*
"NA MUNIK SKA DANUBIJE" =do thote se ketej nuk kalon lumi Danub; Mynheni/Munqeni/Muniki/Munishi/Munheni...dhe se ne ket qytet ka rregulla jetese te qytetrimit, te drejtesise dhe lirise se njeriut !

"SKA DANUBIE NA MUNHEN NI DEGA NAHENA "=do thote se;
"ska ketu ne Mynhen si te te ne qė duken degė ahi te rezervume per ti vjerrur njerėzit ti paguajnė fajet e tyre "dégāt"fr. damtimet......por kėtu nė Mynhen ka drejtesi dhe ligje...qė paguhen prej xhepit...!

"Ska nė Mynhen raste kur vritet nejri n'pik ditės" ėshtė kombinim i fjalve permes toponimeve Danubio-Mynhen-Ahen dhe fjales franke "dega" n'ahėn Ahen-qytet tjeter nė Gjermani qė permes kesaj loje fjalesh ėshtė krijue njė mesazh i fsheft...dhe ne anen tjeter ėshtė formue njė kodeks i msheft i drejtave te njeriut !(do e shohim ma vona si dhe pse...)
"KANA VJENA ULMUN'HEN" qe kėtu nga kjo fjali qe na duket se ėshtė nė gjuhen shqipe janė shenua 3 kendet mbi harten gjeografike K.L.M.H ...shenohen kater toponime;
KANA-VJENA-ULM-MUNHEN ...
Spjegimi; ka na, sipas neve;
"NA JENA UL MU N'HAN" "jemi hip me dy kamet nė Hėnė..!
"SA MUNISHAN (e shan)SAMUNIS PI"
"HAN HAN"=(ą han han, i luhatshem..)
"SAMUN HAN HAN'SAHAN"
"MUNIKIN SHAN"=
"UNT JAM"
"SAMUN IK"
"SAMUNIT, NGET, SAMUNIT Q...=ik sa mundet..etj...
" SAMUN QAN-ULM-MINHEN"=samundet qan rruges (Ulm-Minhen)
"ULMI SA MUNHEN" =Ulmi s'a si Mynheni, s'ka sen...)
"SAMUN SAN"=(sa mundet shan)
"NA MINQEN'DER SKAQEN" (ska n'der qen si te ne)
"SEN SKA ULMI"
"SI BLEDA..." =a katun i mjerushem...
"SAMUNI K'TU VAL SHKON NGJETI HAN FAL...( IDE JESTI VANI..).
"TU VAV i de JES..."
"LA VIE DE JES"...us...Krishti)
-Jeta e Jesuitve apo e jezusit ?

Germat/shkronjat "V" e madeh kur rrotullohet behet "L" psh; JENA qytet ne Gjermani, kur vizatohet nje figur Gjeometrike mbi hart patjeter se i vejmi edhe nje shkronje e cila tregon kendin gjeometrik qe si gjithemone shenohen keshtu; A B C D F...Mirepo te rasti konkret sipas se ciles eshte formua gjuha shqipe eshte punuar mbi keto gerrma baze si; H.J.K.L.M. (kujdes, nen H.fshifet edhe shkronja i /I e madhe qe kur rrotullohet behet here i here H...) te cilat keto 5 shkronja te kendeve luajten edhe rolin e dyfishte, mshefjen e fjales apo te toponimit ne fjale ėshtė pes rremshi nen te cilat fshifen keto emra vendesh, psh. pas emrit "JENA" ne gjermani) ėshtė marrur shkronja "V" e cila shikohet nga kendi tjeter prej H. si "L" dhe hulumtuesi kujton tani se aty eshte "VJENA" nė Austri vetem se tuj e ven kete shkronjen "V"para J-ena=Vjena !

E njejta gje behet edhe per kendin tjeter; "J" per kendin e vendosun para toponimit real qė ėshtė mi harta qyteti "ESEN" dhe tani tuj e mshefur kete vende si me nje ombrell, vendoset shkronja "J" par ESEN dhe fitohet nje kende nėn "J" por me rol te dyfishte se japin krejt ni mendim tjeter; "JESEN" qe eshet shkurtes pėr sektin "Jesenien"...kurse shkronja "M" qe tregon kendin e fshehur per qytetin ne Austri "VIENA" kjo "M" e rrotullume rat, e shtrime jep shkronjen "W"iena por ne realitet fshef mesazhin per fjalen "Mi-ėn -ā (nje gje send i cili ėshtė siper njė enes !

*Ponoshec; ne te vertete thuhet:
"PONOSHE C" si per
"SANKO C"
"NEKO C" qe kjo "c" =K !dhe eshet krejt e ndame prej rrokjeve te para...emra te disa fshatrave nė Kosovė !

PAS TOPONIMIT “KOLLASHINI” ZBULOHET KODI I GJUHES SHQIPE

Tuj e ditur se fjalėt e fshefta apo si i themi nė popullore, « Kashelashat » gjithėmonė zgjonin interesim tek unė rreth kėtij hulumtimi qė prej moshės 8 vjeēare, rrethė 52 vite kėrkime rruga ishte tepėr e gjatė, qė most tė hyjmi mė tej rrethė jetės time, kalojmi tė shtjellojmi punimet se si erdha deri te ky zbulimi i fundit qė ėshtė ēelsi I kodeksit tė gjuhės shqipe.

Si e cekėm mė sipėr pa hy nė detaje tjera, do t’ia nisi sa mė shkurt tė spjgoj rolin e toponimit “Kolashin” qė nė realitet duhej tė shkruhej sipas alfabetit dalmatine por ne munges tė shkronjave “s” me kapele kete “s” duhet ta kuptoni si “sh” dhe I gjithe problem vjene ketu tek sistemi I fshehur I te lexuarit tė emrave tė vendeve tė cilėt nė realitet janė njė LIBER I hapur mbi harten e globit, jo vetem mbi territoret e Europes, keshtuqė emri “KoLLasin” dhe vete shkronjat e ngjitura “OLL” tregojne historin e fshehur te Hyjnesheste cilen do ta pagezojmi tash e tutje “e-OLL-ą qe formohet prej gerrmes “O “ te koka e mbaron me kėmbėt si “LL” e cila ėshtė e ngurt pra shtrihet nė gjithė territoret e Ballkanit duke fillue prej kokes nė Rrafshin e Dukagjinit me maje tė Kokes fshati Rosujat perfshirė edhe Pejen e shkon deri te mesi I kokes me njė gjėrsi prej 45 kilometra ku kėmbėt e saj lagėn nė Detin Egjé, pra me njė gjatėsi rrethė 250 kilometra.
Nė lidhje me Hyjneshen “e-OLL-a” kemi pershkrua nė disa shenime tjera nė detaje se; nga erdhi kjo hyjnesh, prej cilit konstellacion si dhe kur e si erdhi, kush e dergoj, kush e maroi kete “Hyjni” aqė kolosale prej gurit me nje gjatesi prej 250 kilometra mendoj se kete pyetje as qė duhet ta diskutojmi perpos se duhet tė lutemi pėr PAQE dhe besimin se, Po, ekziston fuqia e hyjnis e atij “un” it te Madheshtis te gjithė UNIVERSIT !

Po duhet me besue se ka dhe paska jetė edhe pas vdekjes, po, sespe asgjė nuk i shpeton hyjniut krijuesit tone, asnjė mashtrim, asnjė genjeshter nuk I shpetojnė fuqies sė Hyjniut !

Pytjet tjera, se, pse dhe me ēfarė detyre ka ardhur kjo Hyjnesh mbi planeten tokė para kushedi sa mi vjete a miliona vitesh, unė nuke di me I dhan pergjigjeje askujt por njė gjė e di se EOLLA ka ardhur me siguri prej Konstellacionit te Gjarpnit “SERPA E MADHE” vetem se drita me ardhur deri tek ne duhet miliona vite qe most e hyjmi nė detaje !

Tani ti kthemi sistemit te ndertimit te gjuhes shqipe;
Si u nderua gjuha shqipe dhe kush e ndertoje ?
A ka patur gjuhė tė Albanve nė Kohen e Skenderbeut a jo dhe si flitej ?
Pse ėshtė dashur te krijohet kjo gjuhė e mshefėt ?

Kėtyre pyetjeve do iu pergjigjemi me rradh, pa ngurrua ;

Gjuha shqipe e sotme, shumica e fjalve janė tė krijume, por ka edhe fjalė tė vjetra shqipe qė gjejmi nė kėtė kodeks, si pershembull, emri i lumit « Shkumbimė » i cili mbaron mė « imė » « ime » do thotė « emėri » nė dalmate, « ime tog ili tog mjesta » pra ; nė gjuhėn shqipe sipas « kodeksit » tė gjitha kėto fjalė qė fillojnė mė « mė » janė vetėm se urdhnuese tė futura para njė fjales sź shkruar gjatė diktimit, si psh, gjatė njė ores sė gjuhes shqipe nė klasė na vjen njė nxėnės i ftuar, anglez apo dalmatin, edhe ai do shkruaj ne fletore diktimin qė citon mėsuesi, edhe se ky nxenes i ftuar se kupton fare shqipen, ai shkruan sipas rregullave tė veta, per tė, kur mesuesi i shqipes thotė, « shkruaje ; « kur pranvera vonohet » dhe nxėnsi i ftuar ai do tė shkruaje titullin njashtu si ia ka kapur veshi ; « SKRUAJEKURPRANVERAVONOHET »..as pik as presje !
E njejta gjė ka ndodhur edhe me krijmin e shqipes, qė ėshtė rezultat i njź diktimi, prandaj ; « mė » as « me » as « mi » nuk ekzistojne, jane urdhnesa veprimi se ēka duhet te ndermarri shkruesi. Njashtu edhe per « mi » ėshtė fjala per katrorin e KATRORIT magjikė apo fjalkryqeve ku normale nė secilėn kuti fr.case/kaz shenohet njė shkronje psh « H » mirepo ne rastin tone, ni kuti ėshtė e ndame me njė / « barrė » apo « shipk » dhe kur mesuesi citon ; « mi » shipka « mi » ose shika poshte\ ose shipka / naltė, shkruesi i regjistron te gjitha keto veprime te cilat nuk duhej te shenoheshin por mbeten ne fletore !

Qe ta zėmi se ēka na deshmon « kodeksi » ne lidhje me emrin e lumit « shkumbimė » ; duhet te kuptohemi se dalmatini i cili citon ai e njehe gjermanishten frangjishten si dhe shipen e vjeter por me akcent!

« PO ILIRSKOM, « HUMBIMESAPUNA »IME sapun, pa pik pa pres, « ime dalmatine lidhet menjehere pas « b » dhe « ime » s’shte gje tjeter pos nome, emri/ime ; emri sapun (umbi) « humbi shkuma »= »skum-humb »= mirepo dalmatini vijon ; pshe kako ti je » ime « » si e ke emrin ;
Ma tej vijon kodeksi ;

« SAPUNĖ, SAVONĖ, KURRIMARSESJELLE QURRE POLICE ; O ESES SESESOEFUSEN'T'HES »
Deshifrimi ;
1.-Sapun, (dalmate)
2.-“Sa punė kjo” –nuk i dilet ! (Al)
3.Savone du Marseille-la cure pour la peaux, visage/soigne.’qe si si u krijua ne shqipen e sotme prej diktimit dalmatin.
4.-Sa vonė kurrė, e marrė se sjelli « me » qyrra e lė « mi » policė, oé shés sé shés, e fūs n’t’hés !
Ta analizojmi ;

*Pra, fjala « Marseje » qe na kane lodhur qe sa e sa dekada tuj nxjerrur hipoteza e trillime prej kah mosi, perbetoheshim ne se fjala « marre sjelle » ėshtė shqipe dhe se ne apo gjuha shqipe ėshtė ne krijimin e ketij toponimit Marsej/Marseille i cili ekziston prej gati 2000 vitesh ! Qe ketu e verteta !
Fjala « qyrra » qenka e krijueme prej fjales frange qe ka dalur nga goja e dalmatinit dhe ka prodhua fjalen « QURRA » prej « cuire/ cure » »tingllon « kyrr) franke !
Fjala « policė » dollape edhe kjo si e shohim vinka prej tė njejtit burim rrethe fjales « savonė » fr.sapuni…
Mirepo fjala mė interesante mė duket kjo se si ėshtė interpretuar edhe si anekdot qė tregohet nė populloren, « samun e sapunė » kur rugovasi e merrė dhe e han sapunin …njashtu edhe kėtu, « e shes-se shes » -E FUSEN’t’hés, e shohim se bashkangjitja e rrokjeve « fus+en +t’ hés, tek gjerat ushqimore, pra ky diktim a si burim per krijimin e fjales « thés » nga kodeksi dalmatin per shqipen e sotme.


PS: po e shkruaj me te mdhaja ;

NUK DO THOTE SE NI KODEKS I SHKRAJTUR MBI NI LETER NE FORMEN E NJE KATRORI ME KUTIJA SAKTESISHTE SIKUR KOMPJUTERET E PARE QE ISHIN TE PROGRAMUAR PERMES COPZAVE TE KARTONAVE ME VRIMA NJASHTU EDHE NJE KODEKS MUND TE TRANSMETOHET NE NJE GJUHE AMTARE TUJ IA NIS PREJ NUMRIT "8" qe do te thote; prej bebave foshnjeve 8 mujshe iu lexohet ky kodeks dhe PATJETER SE MBRENDA 25 MUAJVE KETO bebat "8" mujshe qe po e zemi jane blere diku ta zemi ne "ADISABEBA" per 8 cent dhe pas tri kater vitesh keto beba njashtu si kompjuteri, kane per ta folur permendsh gjuhen e ketij kodeksit, njashtu si eshte e formueme edhe gjuha jonė, deshemi apo veshemi ska rendesi kjo; vetem se e verteta ka randesi e jo genjeshtrat e mashtrimet sepse sot jemi ne shekullin 21 dhe te gjitha mashtrimet rrethe gjuhes shqipe moren fund !

Shpetimi yni eshte vetem se vetdishmeria, qe vete ne ta gjejmi se ēka ka ndodhur me ne, pse keshtu, si kemi mbetur aq te mbrapametun ku eshet problemi ? ...

Paseporta jone eshte ketu;

E VERTETA E FORMIMIT TE GJUHES SHQIPE !


KODEKSI SHIP FSHEF PROGRAMIN APOKALIPSES HOLLAKOSTIN*?
Toponimet qe ishin te panjohura deri me sot kodeksi na i deshifron te gjithat si me hapur njė libėr me i prerė ato fjalė me gerrshėn dhe ngjithur mbi Harta !
Mirėpo pėr ti ringjithur kėto pjesė tė coptueme duhet ti kemi edhe ne veglat e punės, pa tė cilat nuk ia arrihet ...
Pėr ata qė nuk e njohin gjuhėn dalate e frange si dhe shipen popullore as qė do e kuptojn se ku ėshtė problemi.

Javen e kalueme i kemi permendur disa RUBRIKA si te fjalkryqet te cilat kanė formue njė numer tė madh fjalėsh e ndėr kėto Rubrika ėshtė emri i Toponimit Mynhen, Minhen, Munhen, Minqen, Munish, Munik...ku perpiluesi i kėsaj rubrike fletė nė dy gjuhėt dalmatine dhe franke dhe tuj i kryqzue fjalėt me njera tjetren arrihet te formohet njė gjuhė tjetėr qe na del shipe, personazhi ta zemi se ėshtė Stefan Kastrioto ose Skepani i Vogel, ne realitet ai shkeponte krejte pakė, njeren kembė e kishte me te shkurtėr se tjetren pėr 2 centimetra dhe per kėt tė met fizike ėshtė largua prej prindėve pa e njohur as i ati e ėma, ishte biri i Carines Caterina e II e Rusisė por mos u mundoni se nuk do gjeni asnjė referancė per kėtė fsheftesi qė ndoshta ka ardhur prej Hyjnisė pėr nji qellim.
Pra, personazhi flet tani nė dalmatine per jeten e perditshme nė Mynhen/Minhen/Munik se si ėshtė e organizuar jet e qytetarve, pershkruan rrugėt, baret si dhe shitoret si dhe disa pika rrethė Gastronomis si dhe dallimet mes specialiteteve franke e vendase, pra Bavareze.

Permes kėtij kodeksi tė fshefun arrijmi ta kuptojmi se cilat janė kėto vende apo toponime tonat tė cilat na ishin te panjohura deri me sot, qe nė fakt janė shtylla te cilat na drejtojnė deri te msheftesit e mesazhit se ēfare mshef ky kodeks dhe arsyejet e perpilimit te kesaj gjuhe ne kete menyre te pabesueshme, njehere e shenume ne leter me shkronja te medhaja permes nje diktimit, njeri citon e tjetri vetem shkruan me shkronja dalmate ate ēka degjon, etapa e dytė ėshtė ndarja e fjalve se cilat duhet te prhen me "gerrshan" (guerre shente/sainte) luftene shenjte pa humbur asnje ushtare vetem se me ndihmen e gerrshanve, prej fjalė nga ky teksti i shkruar dhe ngjiten keto fjalė tash krejtė ndryshe mbi hart tuj u krijue toponime tė reja mbi Harten e Ballkanit dhe atė tė llogarituna mirė me trekendeshe e kompas nė menyrė qė, herdo kur ti vije koha, ėshtė llogaritur se fjalve te atij qė e zbulon kėtź kodeks askush ska per t'iu besua por e vetmja deshmi se ky kodeks ėshtė i vertete dhe se ky kand me kete jane te barabart apo kjo vi me tjetren perputhen etj...deshmohet se nuk janeė fjalė rasti por ėshtė veprim i ndertuem me urdhen prej Hyjniut, pasi qe njerezimi nuk i ka besue fjalve qe vetem se dilnin nga goja e tyre me urdhen te hyjnisė , si ka besue njerezimi As Mojsiut, As Ezejkelit, As Jezusit me nė fund prej hanes zbret paar 300 vitesh dhe per her te fondit nje ushtar tjeter i Bletes qe mbretnon token prej Hanes, kujton se njerezimi ka mbledhur mend pas Jezusit, kapet prej mretit i cili e fut ne Burg njashtu me kusi nė krye (si kosmonaut) e mban ne burgė 20 vite, misioni i tij mbeti i parealizuem mbi tokė, donte t'ua terhjeki vrejtjen njerezimit se data 13 Maj e Premte po afrohet dhe se toka do mbetet pa nejrin saē(si ato te flijave kosovare) ...mirepo nuk i besonin as kisha e as mbretnit, ateher u deshte me u lidh me kusht, me Bast, a ėshtė kjo ēka na thotė ky njeri me kusi (sherp) ne krye apo ėshtė ndonjė mashtrim ?

I derguari i Hyjnis prej hane pasi e pa se krejte njerezimi mbi tokė qenka bere i marrė atehere ai e leshon e vendos qė t'ia jepi nejrzimit vetem edhe kete shancen e fundit;
1.Si Orrrfeun do ta dergoj njė njeri mbi tokė i cili vetem 40 dite do jetoje ne vendin e tij, do ia la njanen kam a te shkurt se tjetren e keshtu kur te shohin menjehere kane me braktis (ka me u rrit kopil) do te braktiset prej rrethit te Pallatit, kurrsesi nuk vjen ne konsiderim me u ba car nje topall, duhet ta humbim diku...E ama carina se shef as me sy, ne vend tė tij do merret nje bebe tjeter, s'prishė punė teke fundit Cari ma aty nuk do sundoje por Carina Ekaterina !

Ketė bebe do ta dergoj diku nė breg te detit Adriatik, nė Babindol, nė Albanin Veneciane, do te adaptohet prej nje njeri tė mirė Anton Zani, do shkollohet ne Venedik, do ta baj kete thmi gjeni ! Krejt Europen ka me shetit, krejte mbretnit princat e europes kane me mbajt mend emnin e tij, Stefan Kastrioto, te qe s'kan mujt asnja me ba qe me ēlirue Albanin e Gjergj Kastriotit me lufta e kryqėzat, ketij Orrfeut tė ri do ia japi mundesin me ēlirue kete vend prej turqve pa luftė, vetem me ndihmen e njė palė Gėrrrshėnve (guerre sainte) nė dorė ky njeri ka me e que ne vendė vullnetin e Gjergjit ka me ba njė luftė tė pastert e tė shenjtė pėr gjithė njerėzimin mbi planeten tokė !

Planin s'ua tregoj por do ta shifni se, ky njeri ka me ia dal ne krye, ka me u takue me nanen e vetė Carinen, pa e dite asnjani e tjetri se janė nan e bir, kjo ka me than fol ēka deshiron ne kete botė ?

Ky i thotė;

-Due me i ēlirue tokat e Gjergj Kastriotit me krye amanetin e tij masi keta mbretnit kurrgja spo kane ēka me ba do ta baj unė vetun do ta ēliroj Albanin !
- Sa tė duash ke ndihma prej meje- ia kthen Carina- si edhe prej Kontit Oginski, na dy te mbeshtesim, bota krishtiane duhet ta mbaje fjalen e dhanun Gjergj Kastriotit !
Njeriu me Kusi vijon ma tej;

-Eh mirė, tash ky Topalli i vogėl ka me krye misionin ma te shenjtin nė tėrė gjithe historin e Universit qe prej ekziston njerezimi, ky ka mi dhan fund luftėrave tė shenjta, hū vetun !
-Po si ashtu, vetem se njė nejri do ta ēliroje Albanin prej turqve ?

-Pritni- iu thotė i dergumi i Marimanges prej Hanės, njeriu I ashtuquajtun “me Kusi n'krye”-ska mbarue;
-Kėtij Topallit te gjorė pa nan e bab kam me i nimue, kam me e que diku ne ujna te largeta ku atje nė ato toka te nemuna e te shkatrrume prej vetė njerezimi atje do ti ngarkoij dy a tri anije me beba 8 muajshe, planin se si e ēfare guhe do ua mesoje ketyne bebave gjatė lundrimit nė anije ne ni rreth te mbyllun tuj u kthye prej Antijeve, te tanat keto plane ka me i diktue vete Topalli, une kam me ia shti n'krye iden e ai ka vetem se me zbatue krejt ēka duhet me ba me ni parė Gerrshėn, kompas e trekansh asgjė tjetėr !
-Po, e masanej ēka ka me ba me ni parė Gerrshėn, kompas e trekansh asgjė tjetėr !?-e pyet mreti.

-Kurgja, ky vetem se ka me ba kete punė dhe e kryen misionin, i ngjesin kėto beba permes Saves dhe ngjiten perpjet Drines ne te dy degėt, Lymit e Tares, kėta thmija e rritun tash 5 vjeē te veshun bardh si rosat me kėsula do mbrrijne pa e ba asnje hap si te pa kam n'liqe t'Plaves, anej kah s’do shkoje menja askujt, me kande e vija e me gerrshan do bahet lufta e shenjte, pasiqė as Jezusin se kuptuan me fjalė, tash keni me kuptue vetem se me sy kur ti shihni trekanshat e vijat se cili vend a i barabart me vendin tjeter, si krahet e Dallendysheve, A jane te barabarta ap jo*?
-Po tani ēka do bahet me keto Dallendyshet ?

-Kurgja, hiē, keta thmit jane te dresiratun, thmi “dreēen”, e kane mesue krejt ate biblen e grrithne te quajtun “meshari” permendsh, per ta kjo ashte gjuha e nanes...si dreēen do ua msojne keto dreēni edhe thmive tjere neper male ēobanve...dhe ketu mbaron misioni i Topallit !
-Po masanej, ēka do bahet ?

-Topalli do vdes, Stefan Kastrioto bahet gjoja se ka mbyt veten ne burgun e Hages...dhe u krye derisa t'ua dergoj njė nejri tjeter, mas 200 vjete !
-Po pse jo menjehere -e pyeti mreti !-Mos u shqetsoni, se, ky Kastrioti tjeter apo Leka i madh, edhe ky do te shkoje sipas programit tim;
Maspari kam me largue prej shokve e miqve, se kerrkush s'ka me mujt me e kuptue, kam me largue prej venit te tij, kam me largue prej te tanve, izolim total derisa t'a gjeje te verteten e ti bije ne fije njehere se ksuh ishte ky Topalli i vogel...ky Leka ka me i msue te tana fsheftsit e dreēnit qe i ka ba Topalli, dal ngadal ka me hetue se si e ēysh a marue kjo guh...me urdhen temin, ka dale dale ka me gjet se si lexohen keta emna te veneve, Ka me gjet se Muniki te kenka qendera e Henes, ka me gjet vete se se une kam e shtye ate me gjete se toponimi Kakavija do thotė;
«*KAKAVIJA...*»(quelle villandes=ēfare mishi)(njė lloj mishi 'dalmate)
«*MESOPOTMIJA*»(sipas andej quhet...)

"meso" -(mish)- po tami=nga andej atje ...keshtu e quajn nė franc..(dalmate) nga andej «*po tami, po nama, po onima etj,,sips atyne, sipas neve ,,,
«*TA KANDAVIJANDESMISETERENENDIMENSIJONE,,,GRANDIOZE,,, *»
«*ta kanda vija, n’desh mi se tere ne dimen sione,,,*»=fjala a per kalin e detit HIPOKAMPIN aqė i vogėl por sa sherrine amdh e ka ba, i pa kami si Stefani mali Stcepani me nje kam te lmume,,,ma te shkurt,,,
«*,,,,KANDAVIJA «*(...quand ą viandes/....kurse sa iu perkete mishrave janė kėto specialitete;
«*,,,,,KANDAVIJANDES MISTEREN DIMENSIJONE,,,,*»
"TRUIJT- SOTE O FURR" (Troftė e pjekun nė furrė)
=Trujt Zoti o burrė=
(«*SUVA REKE*»=5SKA LIDHJE ME SUHA REKA AS SUVA REKA,,,)
«*SUIVA RECETIHRANETULANA MENUSEPOZURIKULADAJTI=
«*suiva/suva receti/receti hranetu/lana/kuladajti/ushqimeve/te djeshme*/ menus ditore*»
«*SUVA RECE TIHRANE TU LANA/DOBA/KULADAJTI,,,,*»
«*suiva=rrotullim «*suva*» /shpeshehere/receti*/recetih* hranetu*dalmate*)
Sa fjala pėr «*Suva Reke*» (Lumi thatė por a mshefje fjalesh si kashelashat,,,*!
Ketuu nxjerrim keto fjalė*;
Tirana*
Lana*
Nuse*
(doba a fjale e keqe,,,*)
"SUH ą GERLLA’nd*»
«*SOMONI FUME ą SUH ą GERĖN(i terun me kryp te Gerendes (Ger/lles)
Langue source : Franēais
Castriotto d Albanie Stephan Annibale Oeuvres zgjedhjet qė pėrmbajnė portretin e caracterist du Princi heredit de Prusse nė Letėr nė Kongreset e Amtrikes etj... Bruxefles 1782 id poftr 8 vo 6.
Printuar privatisht shumė tė rralla:
Autori ėshtė mashtruesi i famshėm Stefano Zannowich:
Letėr Autograph nėnshkruar nė Groningue 20 nėntor 1785 1 fletė nė 4 deri nė 4 Njoftim pėr tė:
Z. Thomas Britman komandant i anijeve:
Le Comte Oginski dhe le Prince d'Albanie etj....
nė Cayenne iu Antilles Freuch e njė faturė shkėmbimi prej 180 Louis d'or marrė tė:
Z. J. Tydo de Fockens nė Groningen.
Autograf i ēuditshėm dhe i rrallė !
Castriotto d Albanie Stephan Annibale Oeuvres zgjedhjet qė pėrmbajnė portretin e caracterist du Princi heredit de Prusse nė Letėr nė Kongreset e fAmtrique etj Bruxefles 1782 id poftr 8vo 6 Printuar privatisht shumė tė rralla,

Autori ėshtė mashtruesi i famshėm Stefano Zannowich 333

Letėr Autograph nėnshkruar Groningue 20 nėntor 1785 1 fletė nė 4 deri nė 4 Njoftim pėr tė

Z. Thomas Britman komandant i anijeve,

Le Comte Oginski dhe le Prince d'Albanie etj ,,,

,,,, nė Cayenne iu Antilles Freuch e njė faturė shkėmbimi prej 180 Louis d'or marrė tė

Z. J Tydo de Fockens nė Groningen,

Autograf i ēuditshėm dhe i rrallė 334


Castriotto d Albanie Stephan Annibale Oeuvres choisies contenant le portrait caracterist du Prince heredit de Prusse u e lettre au Congres de fAmtrique etc Bruxefles 1782 id poftr 8vo 6 Privately printed very rare,

The author is the famous impostor Stefano Zannowich 333

Autograph letter signed Groningue 20 Nov 1785 1 leaf in 4 to 4 Notice to

Mr Thomas Britman commander of the ships,

Le Comte Oginski and le Prince d ‘Albanie etc ,,,

,,,,in Cayenne iu the Freuch Antilles of a bill of exchange of 180 Louis d'or received of

Mr J Tydo de Fockens at Groningen,

Curious and rare autograph 334


90 - DE L’IMPERATRICE.

Le 14/25 Auguste.Monsieur, je vois par le contenu de votre lettre du 30 Juillet, qu’alors vous n’aviez point encore reēu mes lettres, qui vous annonēaient la soumission de toute la Crimée. Elle a fait son accord avec le prince Dolgorouky. Aujourd’hui j’ai reēu un courrier, qui m’annonce que les ambassadeurs tartares sont en chemin pour me demander la confirmation du kan qu’ils ont élu ą la place de Sélim Ghéraļ, trop attaché intérieurement aux Turcs, parce qu’il avait des possessions personnelles en Romélie. Les Mourza lui ont persuadé de s’en aller, et lui ont fourni ą cet effet quelques esquifs. Je m’en vais donc faire distribuer des sabres, des aigrettes, des kafetans, et j’aurai un faux air de Moustapha.

Ces Tartares ont fait quelques efforts pour secouer l’oppression ottomane ; d’ailleurs, nous n’en aurions pas eu aussi bon marché. Je défierais ą présent Oreste de voter une statue en Crimée : il n’y a pas l’ombre des beaux-arts chez ces gens-lą ; mais ils n’en conservent pas moins le goūt de prendre ce qui ne leur appartient pas.

Laissez faire sultan Ali-Bey : vous verrez qu’il deviendra joli garēon, aprčs avoir pris Damas le 6 Juin. Si votre chčre Grčce, qui ne sait que faire des vœux, agissait avec autant de vigueur que le seigneur des Pyramides, le théātre d’Athčnes cesserait bientōt d’źtre un potager, et le Lycée une écurie (1). Mais si cette guerre continue, mon jardin de Czarskozélo ressemblera bientōt ą un jeu de quilles, car ą chaque action d’éclat j’y fais élever quelque monument. La bataille de Kogul, oł dix-sept mille combattants en battirent cent cinquante mille, y a produit un obélisque, avec une inscription qui ne contient que le fait et le nom du général : la bataille navale de Tchesme a fait naītre, dans une trčs grande pičce d’eau, une colonne rostrale : la prise de la Crimée y sera perpétuée par une grosse colonne ; la descente dans la Morée, et la prise de Sparte, par une autre.

Tout cela est fait des plus beaux marbres qu’on puisse voir, et que les Italiens mźmes admirent. Ces marbres se trouvent les uns sur les bords du lac Ladoga, les autres ą Caterinimbourg, en Sibérie, et nous les employons comme vous voyez : il y en a presque de toutes couleurs.

Outre cela, derričre mon jardin, dans un bois, j’ai imaginé de faire bātir un temple de Mémoire, auquel on arrivera par un arc de triomphe. Tous les faits importants de la guerre présente y seront gravés sur des médaillons, avec des inscriptions simples et courtes en langue du pays avec la date et les noms de ceux qui les ont effectués. J’ai un excellent architecte italien, qui fait les plans de ce bātiment, qui, j’espčre, sera beau, de bon goūt, et fera l’histoire de cette guerre. Cette idée m’amuse beaucoup, et je crois que vous ne la trouverez point déplacée.

Jusqu’ą ce que je sache que la promenade que vous me proposez sur le Scamandre, soit plus agréable que celle de la belle Néva, vous voudrez bien que je préfčre cette derničre. Je m’en trouve si bien ! Je renonce aussi ą la réédification de Troie ; j’ai ą rebātir ici tout un faubourg, qu’un incendie a ruiné ce printemps.

Je vous prie, monsieur, d’źtre persuadé de ma sensibilité pour toutes les choses obligeantes et heureuses que vous me dites : rien ne me fait plus de plaisir que les marques de votre amitié. Je regrette de ne pouvoir źtre sorcičre, j’emploierais mon art ą vous rendre la vue et la santé. Caterine.


1 – Voyez la lettre n° 87. (G.A.)
91 - DE VOLTAIRE.

A Ferney, 31 Auguste 1771.

Madame, j’ose dire que votre majesté impériale me devait la lettre dont elle m’honore, du 16 Juillet. J’avais besoin de cette douce consolation, aprčs deux détestables gazettes consécutives, dans lesquelles on disait que les troupes de notre invincible sultan Moustapha étaient partout pleinement victorieuses. Je ne conēois pas ce qu’on gagne ą débiter de si impudents mensonges, qui ne peuvent séduire les peuples que cinq ou six jours. Quand on trompe les hommes, il faut les tromper longtemps, comme on a fait ą Rome. Il n’en est pas de mźme en fait d’exploits militaires.

Je présume que tous les Tartares de Crimée sont actuellement vos sujets. Je vous vois marcher de conquźte en conquźte : on m’assure que vos troupes, véritablement victorieuses, ont passé le Danube, et que vous avez cent vaisseaux dans les mers de l’Archipel.

Je bénis Dieu d’źtre né pour voir cette grande révolution. Personne ne s’attendait, lorsque Pierre-le-Grand était de mon temps ą Sardam (1), qu’un jour votre majesté impériale dominerait sur la mer Noire, sur l’Archipel, et sur le Danube.

On m’assure que mon cher Ali-Bey a pris Damas, et qu’il a mis le sičge devant Alep, afin d’essayer jusqu’oł l’invincible Moustapha peut porter la vertu de la résignation. Si cela est vrai, comme je le souhaite du fond de mon cœur, jamais la patience d’un sultan n’a été plus exercée. Mais il faut que cet invincible héros soit un homme bien opiniātre, pour ne pas vous demander la paix ą genoux.

Nous avons eu un roi, nommé Louis XI, qui disait : Quand orgueil marche devant, dommage marche derričre. Moustapha ne s’est pas souvenu de cette maxime : il vous avait ordonné de vider la Podolie ; vous avez fort mal obéi. J’ose me flatter ą la fin que vous lui ordonnerez de vider Constantinople, et qu’il vous obéira.

Si vous daignez encore, madame, trouver dans tout ce fracas quelques moments pour lire mes rźveries, les quatričme et cinquičme volumes des Questions sur l’Encyclopédie doivent źtre actuellement entre vos belles mains. Voici, en attendant, une feuille du tome septičme, qui n’est pas encore mise au net. L’auteur a pris la liberté de dire un petit mot de votre majesté ą la page 356 (2).

Je me mets ą vos pieds, je les baise beaucoup plus respectueusement que ceux du pape : il se croit le premier personnage du monde ; Moustapha croyait aussi l’źtre, mais je sais bien ą qui ce nom est dū.

Que ma souveraine agrée le profond respect de sa vieille créature.


1 – Pierre était ą Sardam en 1697. Voltaire avait alors trois ans. (G.A.)
2 – A l’article LOIS. (G.A.)
92 - DE L’IMPERATRICE.

Le 4/15 Septembre.


Monsieur, vous me demandez s’il est vrai que dans le temps mźme que mes troupes entrčrent dans Pérécop, il y a eu sur le Danube une action au désavantage des Turcs ; je vous répondrai qu’on n’a donné cet été, du cōté du Danube, qu’un seul combat, oł le lieutenant prince Repnin a battu avec son corps détaché un corps de Turcs qui s’était avancé aprčs que le commandant de Giurgi leur eut rendu cette place, ą peu prčs comme Lauterbourg passa aux Autrichiens lorsque M. de Noailles commandait l’armée franēaise,, aprčs la mort de l’empereur Charles VI. Le prince Repnin étant tombé malade, le lieutenant-général Essen a voulu reprendre Giurgi, mais il a été repoussé ą l’assaut. Cependant, quoi qu’en disent les gazettes, Bucharest est toujours entre nos mains, avec toutes les places de la rive du Danube, depuis Giurgi jusqu’ą la mer Noire.

Je ne porte aucune envie aux exploits que vous me mandez de votre patrie. Si les beaux bras de la belle danseuse de l’Opéra de Paris, et l’opéra-comique, qui fait l’admiration de l’univers, consolent la France de la destruction de ses parlements et des nouveaux impōts, aprčs huit dans de paix, il faut convenir que voilą des services essentiels qu’ils ont rendus au gouvernement. Mais lorsque ces impōts auront été perēus, les coffres du roi seront-ils remplis, et l’Etat libéré ?

Vous me dires, monsieur, que votre flotte se prépare ą voguer de Paris ą Saint-Cloud : je vous donnerai nouvelles pour nouvelles. La mienne est venue d’Azof ą Caffa. A Constantinople on est trčs affligé de la perte de la Crimée : pour les dissiper, il faudrait leur envoyer l’opéra-comique, et les marionnettes aux mutins de Pologne, au lieu de cette foule d’officiers franēais qu’on envoie s’y perdre (1). Ceux de mes troupes qui aiment le spectacle peuvent assister aux drames de M. Soumarokof (2) ą Toblosk, oł il y a de fort bons acteurs.

Adieu, monsieur, combattons les méchants, qui ne veulent point rester en repos, et battons-les puisqu’ils le désirent. Aimez-moi, et portez-vous bien. Caterine.


93 - DE VOLTAIRE.

17 Septembre.

Madame, me trompé-je cette fois-ci ? Une flotte tout entičre de mes amis les Turcs réduite en cendres dans le port de Lemnos ! Le comte Alexis Orlof maītre de cette īle ! C’est ce qu’on me mande de Venise (1). Ces nouvelles retentissent dans les échos des Alpes, et nous répétons les noms de votre majesté impériale et du comte Orlof. Il me semble que c’est ą peu prčs dans le mźme temps qu’une autre flotte turque fut consumée dans cette mer, l’année passée ; voilą un bel anniversaire. On voit bien que Lemnos était en effet l’īle de Vulcain ; ce dieu brūle vos ennemis.

Ah ! Moustapha ! Moustapha ! Eh bien ! Votre hautesse se jouera-t-elle encore ą mon impératrice ? Lui ordonnerez-vous de vider sans délai la Podolie ? Trouverez-vous fort impertinent qu’elle n’ait pas obéi aux ordres de votre Sublime-Porte ? Mettrez-vous encore ses ministres en prison ? Voilą mon auguste souveraine en possession de votre Tartarie-Crimée, maītresse de tous vos Etats au-delą du Danube, maītresse de toute votre mer Noire. Vous n’źtes point galant, Moustapha ; vous deviez venir lui faire la cour, et baiser ses belles mains, au lieu de lui faire la guerre. Croyez-moi, demandez-lui trčs humblement pardon ; c’est ce que vous avez de mieux ą faire.

Savez-vous bien, monsieur Moustapha, que mon héroļne, occupée continuellement ą vous battre, trouve encore le temps de m’écrire des lettres pleines d’esprit et de grāces ? Vous douteriez-vous, par hasard, de ce que signifient ces mots, grāces et esprit ? Elle a daigné me mander du 22 Juillet (2 Auguste), qu’on lui aurait l’obligation d’une carte géographique de la Crimée ; on n’en a jamais eu de passables jusqu’ą présent ; vous n’źtes pas géographes, vous autres Turcs ; vous possédez un beau pays, mais vous ne le connaissez pas. Mon impératrice vous le fera connaītre.

Savez-vous seulement oł était le paradis terrestre ? Moi, je le sais. Il est partout oł est Catherine II ; prosternez-vous avec moi ą ses pieds.

Donné ą Ferney, le 3 de la lune de Schéval.


1 – Fausse nouvelle. Voyez la lettre suivante. (G.A.)94 - DE VOLTAIRE.

A Ferney, 2 Octobre

Seigneur Moustapha, je demande pardon ą votre hautesse du dernier compliment que je vous ai fait sur votre flotte, prétendue brūlée par ces braves Orlof ; ce qui est vraisemblable n’est pas toujours vrai. On m’avait mal informé ; mais vous avez encore de plus fausses idées que je n’ai de fausses nouvelles.

Vous vous źtes plus lourdement trompé que moi, quand vous avez commencé cette guerre contre ma belle impératrice. Vous źtes bien payé d’avoir été un ignorant qui, du fond de votre sérail, ne saviez point ą qui vous aviez affaire : Plus vous étiez ignorant, et plus vous étiez orgueilleux. C’est une grande leēon pour tous les rois. Il y a prčs de trois ans que je vous prédis malheur. Mes prédictions se sont accomplies, et, quant ą votre flotte brūlée, ce qui est différé n’est pas perdu. Comptez sur MM. les comtes Orlof.

D’ailleurs il est bien plus agréable de vous prendre la Crimée que de vous brūler quelques vaisseaux. Ne soyez plus si glorieux, mon bon Moustapha. Il est vrai que mon impératrice vous donne une place dans son temple de Mémoire ; mais vous y serez placé comme les rois vaincus l’étaient au Capitole.

On m’écrit que vous entendez enfin raison, et que vous demandez la paix. Je ne sais si vous źtes assez raisonnable pour faire cette démarche, et si on m’a trompé sur cette affaire comme sur votre flotte.

J’ignore encore s’il est vrai que vos troupes aient battu mon cher Ali-Bey, en Syrie (1). J’ai peur que ce petit succčs ne vous enivre ; mais, prenez-y garde, les Russes ne ressemblent pas aux Egyptiens ; ils vous donnent sur les oreilles depuis trois ans, et vous les frotteront encore, si vous persistez ą ne pas demander pardon ą l’auguste Catherine. J’ai été trčs fāché que vous l’ayez forcée d’interrompre son beau code de lois, pour vous battre. Elle aurait mieux aimé źtre Thémis que Bellone ; mais, grāce ą vous, elle est montée au temple de l’orgueil et de l’oisiveté, et croyez que je serai toujours tout ą vous. L’ermite de Ferney.

Je prends la liberté d’envoyer ma lettre ą sa majesté impériale de Russie, qui ne manquera pas de vous la faire rendre.

1 – Le soulčvement d’Ali-Bey avorta. (G.A.)95 - DE L’IMPERATRICE.

A Pétersbourg, 6/17 Octobre 1771


Monsieur, j’ai ą vous fournir un petit supplément ą l’article FANATISME, qui ne figurera pas mal aussi dans celui des CONTRADICTIONS, que j’ai lu avec la plus grande satisfaction dans le livre des Questions sur l’Encyclopédie. Voici de quoi il s’agit.

Il y a des maladies ą Moscou : ce sont des fičvres pourprées, des fičvres malignes, des fičvres chaudes avec taches et sans taches, qui emportent beaucoup de monde, malgré toutes les précautions qu’on a prises (1). Le grand-maītre comte Orlof m’a demandé en grāce d’y aller, pour voir sur les lieux quels seraient les arrangements les plus convenables ą prendre pour arrźter ce mal. J’ai consenti ą cette action si belle et si zélée de sa part, non sans sentir une vive peine sur le danger qu’il va courir (2).

A peine était-il en chemin depuis vingt quatre heures, que le maréchal Soltikof m’écrivit la catastrophe suivante, qui s’est passée ą Moscou du 15 au 16 Septembre, vieux style.

L’archevźque de cette ville, nommé Ambroise, homme d’esprit et de mérite, ayant appris qu’il y avait depuis quelques jours une grande affluence de populace devant une image qu’on prétendait qui guérissait les malades (lesquels expiraient aux pieds de la sainte Vierge), et qu’on y portait beaucoup d’argent, envoya mettre son sceau sur cette caisse, pour l’employer ensuite ą quelques œuvres pieuses ; arrangement économique que chaque évźque est trčs en droit de faire dans son diocčse. Il est ą supposer qu’il avait l’intention d’ōter cette image, comme cela s’est pratiqué plus d’une fois, et que ceci n’était qu’un préambule. Effectivement, cette foule de monde rassemblée dans un temps d’épidémie ne pouvait que l’augmenter. Mais voici ce qui arriva.

Une partie de cette populace se mit ą crier : L’archevźque veut voler le trésor de la sainte Vierge ; il faut le tuer. L’autre prit parti pour l’archevźque. Des paroles ils en vinrent aux coups. La police voulut les séparer, mais la police ordinaire n’y put suffire. Moscou est un monde, non une ville. Les plus furieux se mirent ą courir vers le Kremelin ; ils enfoncčrent les portes du couvent oł réside l’archevźque ; ils pillčrent ce couvent, s’enivrčrent dans les caves, oł beaucoup de marchands tiennent leurs vins ; et n’ayant point trouvé celui qu’ils cherchaient, une partie s’en alla vers le couvent nommé Donskoi, d’oł ils tirčrent ce respectable vieillard, qu’ils massacrčrent inhumainement ; l’autre resta ą se battre, en partageant le butin.

Enfin le lieutenant-général Jérapkin arriva avec une trentaine de soldats, qui les obligčrent bien vite ą se retirer. Les plus mutins furent pris (3). En vérité, ce fameux dix-huitičme sičcle a bien lą de quoi se glorifier ! Nous voilą devenus bien sages ! Mais ce n’est pas ą vous qu’il faut parler sur cette matičre : vous connaissez trop les hommes pour vous étonnez des contradictions et des extravagances dont ils sont capables. Il suffit de lire vos Questions sur l’Encyclopédie, pour źtre persuadé de la profonde connaissance que vous avez de l’esprit et du cœur des humains.

Je vous dois mille remerciements, monsieur, de la mention que vous voulez bien faire de moi dans divers endroits de ce dictionnaire trčs utile et trčs agréable : je suis étonnée d’y trouver souvent mon nom, ą la fin d’une page oł je l’attendais le moins.

J’espčre que vous aurez reēu, ą l’heure qu’il est, la lettre de change pour le paiement des fabricants qui m’ont envoyé leurs montres.

La nouvelle du combat naval donné ą Lemnos est fausse. Le comte Alexis Orlof était encore ą Paros le 24 Juillet, et la flotte turque n’ose montrer ses beaux yeux en deēą des Dardanelle. Votre lettre au sujet de ce combat est unique. Je sens, comme je le dois, les marques d’amitié qu’il vous plaīt de me donner, et je vous ai les plus grandes obligations pour vos charmantes lettres.

J’ai trouvé, monsieur, dans les Questions sur l’Encyclopédie, si remplies de choses aussi excellentes que nouvelles, ą l’article ECONOMIE PUBLIQUE, page 61 de la cinquičme partie, ces paroles : « Donnez ą la Sibérie et au Kamtschatka réunis, qui font quatre fois l’étendue de l’Allemagne, un Cyrus pour souverain, un Solon pour législateur, un duc de Sully, un Colbert pour surintendant des finances, un duc de Choiseul pour ministre de la guerre et de la paix, un Anson pour amiral ; il y mourront de faim avec tout leur génie ».

Je vous abandonne tout le pays de la Sibérie et du Kamtschatka, qui est situé au-delą du soixante-troisičme degré ; en revanche, je plaide chez vous la cause de tout le terrain qui se trouve entre le soixante-troisičme et le quarante-cinquičme degré : il manque d’hommes en proportion de son étendue, de vins aussi. Non seulement il est cultivable, mais mźme trčs fertile. Les blés y viennent en si grande abondance, qu’outre la consommation des habitants, il y a des brasseries immenses d’eau-de-vie ; et il en reste encore assez pour en mener par terre en hiver, et par les rivičres en été, jusqu’ą Archangel, d’oł l’on envoie dans les pays étrangers. Et peut-źtre en a-t-on mangé dans plus d’un endroit (4), en disant que les blés ne mūrissent jamais en Sibérie.

Les animaux domestiques, le gibier, les poissons, se trouvent en grande abondance dans ces climats ; et il y en a d’espčce excellente qu’on ignore dans les autres pays de l’Europe.

Généralement les productions de la nature, en Sibérie, sont d’une richesse extraordinaire : témoin la grande quantité de mines de fer, de cuivre, d’or et d’argent, les carričres d’agates, de toutes couleurs, de jaspe, de cristaux, de marbre, de talc, etc., etc., qu’on y trouve.

Il y a des districts entiers couverts de cčdres d’une épaisseur extraordinaire, aussi beaux que ceux du mont Liban, et des fruitiers sauvages de beaucoup d’espčces différentes.
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kreksi : 10-12-2017 nė 16:20
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2017, 16:16   #46
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,648
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
=DESHIFRIMI GHUHES SHQIPE=


PAS TOPONIMIT “KOLLASHINI” ZBULOHET KODI I GJUHES SHQIPE

Tuj e ditur se fjalėt e fshefta apo si i themi nė popullore, « Kashelashat » gjithėmonė zgjonin interesim tek unė rreth kėtij hulumtimi qė prej moshės 8 vjeēare, rrethė 52 vite kėrkime rruga ishte tepėr e gjatė, qė most tė hyjmi mė tej rrethė jetės time, kalojmi tė shtjellojmi punimet se si erdha deri te ky zbulimi i fundit qė ėshtė ēelsi I kodeksit tė gjuhės shqipe.

Si e cekėm mė sipėr pa hy nė detaje tjera, do t’ia nisi sa mė shkurt tė spjgoj rolin e toponimit “Kolashin” qė nė realitet duhej tė shkruhej sipas alfabetit dalmatine por ne munges tė shkronjave “s” me kapele kete “s” duhet ta kuptoni si “sh” dhe I gjithe problem vjene ketu tek sistemi I fshehur I te lexuarit tė emrave tė vendeve tė cilėt nė realitet janė njė LIBER I hapur mbi harten e globit, jo vetem mbi territoret e Europes, keshtuqė emri “KoLLasin” dhe vete shkronjat e ngjitura “OLL” tregojne historin e fshehur te Hyjnesheste cilen do ta pagezojmi tash e tutje “e-OLL-ą qe formohet prej gerrmes “O “ te koka e mbaron me kėmbėt si “LL” e cila ėshtė e ngurt pra shtrihet nė gjithė territoret e Ballkanit duke fillue prej kokes nė Rrafshin e Dukagjinit me maje tė Kokes fshati Rosujat perfshirė edhe Pejen e shkon deri te mesi I kokes me njė gjėrsi prej 45 kilometra ku kėmbėt e saj lagėn nė Detin Egjé, pra me njė gjatėsi rrethė 250 kilometra.
Nė lidhje me Hyjneshen “e-OLL-a” kemi pershkrua nė disa shenime tjera nė detaje se; nga erdhi kjo hyjnesh, prej cilit konstellacion si dhe kur e si erdhi, kush e dergoj, kush e maroi kete “Hyjni” aqė kolosale prej gurit me nje gjatesi prej 250 kilometra mendoj se kete pyetje as qė duhet ta diskutojmi perpos se duhet tė lutemi pėr PAQE dhe besimin se, Po, ekziston fuqia e hyjnis e atij “un” it te Madheshtis te gjithė UNIVERSIT !
Po duhet me besue se ka dhe paska jetė edhe pas vdekjes, po, sespe asgjė nuk i shpeton hyjniut krijuesit tone, asnjė mashtrim, asnjė genjeshter nuk I shpetojnė fuqies sė Hyjniut !

Pytjet tjera, se, pse dhe me ēfarė detyre ka ardhur kjo Hyjnesh mbi planeten tokė para kushedi sa mi vjete a miliona vitesh, unė nuke di me I dhan pergjigjeje askujt por njė gjė e di se EOLLA ka ardhur me siguri prej Konstellacionit te Gjarpnit “SERPA E MADHE” vetem se drita me ardhur deri tek ne duhet miliona vite qe most e hyjmi nė detaje !
Spjegime shtese; shkronjat duhet te zevensohen sipas alfabetit ne dalmatine.
Š =sh
Ž =zh
Đ=xh
G=zh
J=zh/Zi
I/i=para "in" tingllon ėn/ė /J
H=I/i=kur rrotullohet"
L=V=kur rrotullohet etj...
"mé" fr.= a tingulli qe del prej gojes se personit qe dikton ne nje frengjishte
me aksent, raguzian, dalmatine, "me" do me thene; "ēite, veje, shenoje, shkruje,
mirepo shkruesi shenon ne leter edhe ata tinguj qe nuk duhej te ishin shenuar dhe rezultati del keshtu si vijon mė poshtė kur fjala nź anglishte luan rolin me tė rendsishem ne formimin e shqipes si do ta shifni;
"delet" anglishte, ="fshi" "zbrisi""prishi" "efase" "barre" "zbriti" "puni" "nepuni" "prese" pik-"pese" "toēka" etj
"odelet" "odelo" qe del ne shqipe" "o delet" "dhent" ne popullore kurse nė dalmatine fjala ėshtė pėr rrobat, teshat, petkat...
Keto fjale shkruhen krejte gabimishte nga dalmatini i cili eshte edhe ai si profeti Ezejkel, memec, goja iu ėshtė nxan por di te shkruaj krejte se ēka degjon me veshet e tij nga "mallniaja" hyjniu, ai i shenon ne leter, te njejten repriz e bejne edhe keta dy dalmatinet raguziane...si do ta shifni, keto jane rreshtat epare te fomimit te gjuhes shqipe jo para 3000 vitesh por jo me largė se 300 vite !
========================================
A1.=AMAN/DIN/ė/ORE/mé/DIT'/AMEL/ IE/JE/MI/RĖ/
A2.=QUE/LAJ/PETKAT/EŠAT/E/LINĐE/SAL/mé/PRUTe...FĖN !
A3.=QU E LAJ TEŠAT E L' INGJES SALE ne PRRU TE FEN...
A4.=(Quelle aile Laver ses chāt qui pu Lingues sale de tes prūt ...FINE )
B=KOPUKELLAJ/ąPéć/PESKOPI/KAM/ORANTRE/PASNATE/ KOPELEŠI/PETREOVCE/SENKOVCE/BREBIT/ETU/JAN/ąDUBOVCE/ąVERBOVCE/ąNEGROVCE/
(pas ketyre emrave fshifet nje mesazh krejte tjeter, sa fjala per "ovcet" nga sllave por diēka tjeter)

"OD NADAPULJE PA DO PODUNAVLE POILIRSKOM DO SKUMBIME...."
"PO ILIRSKOM KOPLJAQI" SHTIZAR "SUVA RE CE" "SUVAREKE" "suva reēe"(on dit souvent" =(thuhet shpesh per ta se ishin) "PONOS" (mburreshin me trimeri) por edhe ... "PONOSE C" (bartnin "c" =KOPLJE/shtiza por edeh "krushke/(dardha) "DARDANOSI" = (darda nosi) mban shtizen qe ne gjermane quhet "darda" "po noēi" "UBI SKAVIN" (naten vret ēka i sheh syni)
"PO DAN/U BIJESKA/NA MUNIK" (diten ne hikje "u bijezh"/u bjes" (e jo si kujtonim na; "bjeshka namun" me dal permes Danubit- e me ik ne Munhen, mirepo mesazhi ėshtė krejt i thurrun me dy kahje qe spjegon se; NE MUNHEN SKA "PODANUBIJE" (ne Munhen le qe s'ka mundesi me vra njerin as natene diten dhe te ikesh maleve por ketu tregon edhe sekretin tjeter se;
*Kuptohet ketu se ku ishte kjo loja e fjales "bjeshka" ne shqipe...*
"NA MUNIK SKA DANUBIJE" =do thote se ketej nuk kalon lumi Danub; Mynheni/Munqeni/Muniki/Munishi/Munheni...dhe se ne ket qytet ka rregulla jetese te qytetrimit, te drejtesise dhe lirise se njeriut !

"SKA DANUBIE NA MUNHEN NI DEGA NAHENA "=do thote se;
"ska ketu ne Mynhen si te te ne qė duken degė ahi te rezervume per ti vjerrur njerėzit ti paguajnė fajet e tyre "dégāt"fr. damtimet......por kėtu nė Mynhen ka drejtesi dhe ligje...qė paguhen prej xhepit...!
"Ska nė Mynhen raste kur vritet nejri n'pik ditės" ėshtė kombinim i fjalve permes toponimeve Danubio-Mynhen-Ahen dhe fjales franke "dega" n'ahėn Ahen-qytet tjeter nė Gjermani qė permes kesaj loje fjalesh ėshtė krijue njė mesazh i fsheft...dhe ne anen tjeter ėshtė formue njė kodeks i msheft i drejtave te njeriut !(do e shohim ma vona si dhe pse...)
"KANA VJENA ULMUN'HEN" qe kėtu nga kjo fjali qe na duket se ėshtė nė gjuhen shqipe janė shenua 3 kendet mbi harten gjeografike K.L.M.H ...shenohen kater toponime;
KANA-VJENA-ULM-MUNHEN ...
Spjegimi; ka na, sipas neve;
"NA JENA UL MU N'HAN" "jemi hip me dy kamet nė Hėnė..!
"SA MUNISHAN (e shan)SAMUNIS PI"
"HAN HAN"=(ą han han, i luhatshem..)
"SAMUN HAN HAN'SAHAN"
"MUNIKIN SHAN"=
"UNT JAM"
"SAMUN IK"
"SAMUNIT, NGET, SAMUNIT Q...=ik sa mundet..etj...
" SAMUN QAN-ULM-MINHEN"=samundet qan rruges (Ulm-Minhen)
"ULMI SA MUNHEN" =Ulmi s'a si Mynheni, s'ka sen...)
"SAMUN SAN"=(sa mundet shan)
"NA MINQEN'DER SKAQEN" (ska n'der qen si te ne)
"SEN SKA ULMI"
"SI BLEDA..." =a katun i mjerushem...
"SAMUNI K'TU VAL SHKON NGJETI HAN FAL...( IDE JESTI VANI..).
"TU VAV i de JES..."
"LA VIE DE JES"...us...Krishti)
-Jeta e Jesuitve apo e jezusit ?

Germat/shkronjat "V" e madeh kur rrotullohet behet "L" psh; JENA qytet ne Gjermani, kur vizatohet nje figur Gjeometrike mbi hart patjeter se i vejmi edhe nje shkronje e cila tregon kendin gjeometrik qe si gjithemone shenohen keshtu; A B C D F...Mirepo te rasti konkret sipas se ciles eshte formua gjuha shqipe eshte punuar mbi keto gerrma baze si; H.J.K.L.M. (kujdes, nen H.fshifet edhe shkronja i /I e madhe qe kur rrotullohet behet here i here H...) te cilat keto 5 shkronja te kendeve luajten edhe rolin e dyfishte, mshefjen e fjales apo te toponimit ne fjale ėshtė pes rremshi nen te cilat fshifen keto
emra vendesh, psh. pas emrit "JENA" ne gjermani) ėshtė marrur shkronja "V" e cila shikohet nga kendi tjeter prej H. si "L" dhe hulumtuesi kujton tani se aty eshte "VJENA" nė Austri vetem se tuj e ven kete shkronjen "V"para J-ena=Vjena !

E njejta gje behet edhe per kendin tjeter; "J" per kendin e vendosun para toponimit real qė ėshtė mi harta qyteti "ESEN" dhe tani tuj e mshefur kete vende si me nje ombrell, vendoset shkronja "J" par ESEN dhe fitohet nje kende nėn "J" por me rol te dyfishte se japin krejt ni mendim tjeter; "JESEN" qe eshet shkurtes pėr sektin "Jesenien"...kurse shkronja "M" qe tregon kendin e fshehur per qytetin ne Austri "VIENA" kjo "M" e rrotullume rat, e shtrime jep shkronjen "W"iena por ne realitet fshef mesazhin per fjalen "Mi-ėn -ā (nje gje send i cili ėshtė siper njė enes !

*Ponoshec; ne te vertete thuhet:
"PONOSHE C" si per
"SANKO C"
"NEKO C" qe kjo "c" =K !dhe eshet krejt e ndame prej rrokjeve te para...emra te disa fshatrave nė Kosovė !

PAS TOPONIMIT “KOLLASHINI” ZBULOHET KODI I GJUHES SHQIPE

Tuj e ditur se fjalėt e fshefta apo si i themi nė popullore, « Kashelashat » gjithėmonė zgjonin interesim tek unė rreth kėtij hulumtimi qė prej moshės 8 vjeēare, rrethė 52 vite kėrkime rruga ishte tepėr e gjatė, qė most tė hyjmi mė tej rrethė jetės time, kalojmi tė shtjellojmi punimet se si erdha deri te ky zbulimi i fundit qė ėshtė ēelsi I kodeksit tė gjuhės shqipe.

Si e cekėm mė sipėr pa hy nė detaje tjera, do t’ia nisi sa mė shkurt tė spjgoj rolin e toponimit “Kolashin” qė nė realitet duhej tė shkruhej sipas alfabetit dalmatine por ne munges tė shkronjave “s” me kapele kete “s” duhet ta kuptoni si “sh” dhe I gjithe problem vjene ketu tek sistemi I fshehur I te lexuarit tė emrave tė vendeve tė cilėt nė realitet janė njė LIBER I hapur mbi harten e globit, jo vetem mbi territoret e Europes, keshtuqė emri “KoLLasin” dhe vete shkronjat e ngjitura “OLL” tregojne historin e fshehur te Hyjnesheste cilen do ta pagezojmi tash e tutje “e-OLL-ą qe formohet prej gerrmes “O “ te koka e mbaron me kėmbėt si “LL” e cila ėshtė e ngurt pra shtrihet nė gjithė territoret e Ballkanit duke fillue prej kokes nė Rrafshin e Dukagjinit me maje tė Kokes fshati Rosujat perfshirė edhe Pejen e shkon deri te mesi I kokes me njė gjėrsi prej 45 kilometra ku kėmbėt e saj lagėn nė Detin Egjé, pra me njė gjatėsi rrethė 250 kilometra.
Nė lidhje me Hyjneshen “e-OLL-a” kemi pershkrua nė disa shenime tjera nė detaje se; nga erdhi kjo hyjnesh, prej cilit konstellacion si dhe kur e si erdhi, kush e dergoj, kush e maroi kete “Hyjni” aqė kolosale prej gurit me nje gjatesi prej 250 kilometra mendoj se kete pyetje as qė duhet ta diskutojmi perpos se duhet tė lutemi pėr PAQE dhe besimin se, Po, ekziston fuqia e hyjnis e atij “un” it te Madheshtis te gjithė UNIVERSIT !
Po duhet me besue se ka dhe paska jetė edhe pas vdekjes, po, sespe asgjė nuk i shpeton hyjniut krijuesit tone, asnjė mashtrim, asnjė genjeshter nuk I shpetojnė fuqies sė Hyjniut !

Pytjet tjera, se, pse dhe me ēfarė detyre ka ardhur kjo Hyjnesh mbi planeten tokė para kushedi sa mi vjete a miliona vitesh, unė nuke di me I dhan pergjigjeje askujt por njė gjė e di se EOLLA ka ardhur me siguri prej Konstellacionit te Gjarpnit “SERPA E MADHE” vetem se drita me ardhur deri tek ne duhet miliona vite qe most e hyjmi nė detaje !

Tani ti kthemi sistemit te ndertimit te gjuhes shqipe;
Si u nderua gjuha shqipe dhe kush e ndertoje ?
A ka patur gjuhė tė Albanve nė Kohen e Skenderbeut a jo dhe si flitej ?
Pse ėshtė dashur te krijohet kjo gjuhė e mshefėt ?

Kėtyre pyetjeve do iu pergjigjemi me rradh, pa ngurrua ;

Gjuha shqipe e sotme, shumica e fjalve janė tė krijume, por ka edhe fjalė tė vjetra shqipe qė gjejmi nė kėtė kodeks, si pershembull, emri i lumit « Shkumbimė » i cili mbaron mė « imė » « ime » do thotė « emėri » nė dalmate, « ime tog ili tog mjesta » pra ; nė gjuhėn shqipe sipas « kodeksit » tė gjitha kėto fjalė qė fillojnė mė « mė » janė vetėm se urdhnuese tė futura para njė fjales sź shkruar gjatė diktimit, si psh, gjatė njė ores sė gjuhes shqipe nė klasė na vjen njė nxėnės i ftuar, anglez apo dalmatin, edhe ai do shkruaj ne fletore diktimin qė citon mėsuesi, edhe se ky nxenes i ftuar se kupton fare shqipen, ai shkruan sipas rregullave tė veta, per tė, kur mesuesi i shqipes thotė, « shkruaje ; « kur pranvera vonohet » dhe nxėnsi i ftuar ai do tė shkruaje titullin njashtu si ia ka kapur veshi ; « SKRUAJEKURPRANVERAVONOHET »..as pik as presje !
E njejta gjė ka ndodhur edhe me krijmin e shqipes, qė ėshtė rezultat i njź diktimi, prandaj ; « mė » as « me » as « mi » nuk ekzistojne, jane urdhnesa veprimi se ēka duhet te ndermarri shkruesi. Njashtu edhe per « mi » ėshtė fjala per katrorin e KATRORIT magjikė apo fjalkryqeve ku normale nė secilėn kuti fr.case/kaz shenohet njė shkronje psh « H » mirepo ne rastin tone, ni kuti ėshtė e ndame me njė / « barrė » apo « shipk » dhe kur mesuesi citon ; « mi » shipka « mi » ose shika poshte\ ose shipka / naltė, shkruesi i regjistron te gjitha keto veprime te cilat nuk duhej te shenoheshin por mbeten ne fletore !
Qe ta zėmi se ēka na deshmon « kodeksi » ne lidhje me emrin e lumit « shkumbimė » ; duhet te kuptohemi se dalmatini i cili citon ai e njehe gjermanishten frangjishten si dhe shipen e vjeter por me akcent!
« PO ILIRSKOM, « HUMBIMESAPUNA »IME sapun, pa pik pa pres, « ime dalmatine lidhet menjehere pas « b » dhe « ime » s’shte gje tjeter pos nome, emri/ime ; emri sapun (umbi) « humbi shkuma »= »skum-humb »= mirepo dalmatini vijon ; pshe kako ti je » ime « » si e ke emrin ;
Ma tej vijon kodeksi ;
« SAPUNĖ, SAVONĖ, KURRIMARSESJELLE QURRE POLICE ; O ESES SESESOEFUSEN'T'HES »
Deshifrimi ;
1.-Sapun, (dalmate)
2.-“Sa punė kjo” –nuk i dilet ! (Al)
3.Savone du Marseille-la cure pour la peaux, visage/soigne.’qe si si u krijua ne shqipen e sotme prej diktimit dalmatin.
4.-Sa vonė kurrė, e marrė se sjelli « me » qyrra e lė « mi » policė, oé shés sé shés, e fūs n’t’hés !
Ta analizojmi ;
*Pra, fjala « Marseje » qe na kane lodhur qe sa e sa dekada tuj nxjerrur hipoteza e trillime prej kah mosi, perbetoheshim ne se fjala « marre sjelle » ėshtė shqipe dhe se ne apo gjuha shqipe ėshtė ne krijimin e ketij toponimit Marsej/Marseille i cili ekziston prej gati 2000 vitesh ! Qe ketu e verteta !
Fjala « qyrra » qenka e krijueme prej fjales frange qe ka dalur nga goja e dalmatinit dhe ka prodhua fjalen « QURRA » prej « cuire/ cure » »tingllon « kyrr) franke !
Fjala « policė » dollape edhe kjo si e shohim vinka prej tė njejtit burim rrethe fjales « savonė » fr.sapuni…
Mirepo fjala mė interesante mė duket kjo se si ėshtė interpretuar edhe si anekdot qė tregohet nė populloren, « samun e sapunė » kur rugovasi e merrė dhe e han sapunin …njashtu edhe kėtu, « e shes-se shes » -E FUSEN’t’hés, e shohim se bashkangjitja e rrokjeve « fus+en +t’ hés, tek gjerat ushqimore, pra ky diktim a si burim per krijimin e fjales « thés » nga kodeksi dalmatin per shqipen e sotme.


PS: po e shkruaj me te mdhaja ;

NUK DO THOTE SE NI KODEKS I SHKRAJTUR MBI NI LETER NE FORMEN E NJE KATRORI ME KUTIJA SAKTESISHTE SIKUR KOMPJUTERET E PARE QE ISHIN TE PROGRAMUAR PERMES COPZAVE TE KARTONAVE ME VRIMA NJASHTU EDHE NJE KODEKS MUND TE TRANSMETOHET NE NJE GJUHE AMTARE TUJ IA NIS PREJ NUMRIT "8" qe do te thote; prej bebave foshnjeve 8 mujshe iu lexohet ky kodeks dhe PATJETER SE MBRENDA 25 MUAJVE KETO bebat "8" mujshe qe po e zemi jane blere diku ta zemi ne "ADISABEBA" per 8 cent dhe pas tri kater vitesh keto beba njashtu si kompjuteri, kane per ta folur permendsh gjuhen e ketij kodeksit, njashtu si eshte e formueme edhe gjuha jonė, deshemi apo veshemi ska rendesi kjo; vetem se e verteta ka randesi e jo genjeshtrat e mashtrimet sepse sot jemi ne shekullin 21 dhe te gjitha mashtrimet rrethe gjuhes shqipe moren fund !

Shpetimi yni eshte vetem se vetdishmeria, qe vete ne ta gjejmi se ēka ka ndodhur me ne, pse keshtu, si kemi mbetur aq te mbrapametun ku eshet problemi ? ...

Paseporta jone eshte ketu;

E VERTETA E FORMIMIT TE GJUHES SHQIPE !


__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-12-2017, 13:26   #47
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,195
Thanks: 5
Thanked 122 Times in 101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

lyonel lexoje kete, sapo e hasa ;
http://www.syri.net/arte-media/118395/etrusket/
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-12-2017, 13:57   #48
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,648
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

"GERRESHEN'T"=GUERRE SAINTE
=GERRE SEN'T= i pergjigjet toponimi RESHEN...
=....RRESHĖN


Pasi jane perpilua fkjalet si ne Fjalekryqe, hyjne ne pune GERRSHENTE...
apo ne franke SI ZOT...!

Si zotni Stefan kastrioto pret me gerrshent fjalet e posakrijueme ne leter dhe i ngjet te tonat mi Harta...
si e deshmon toponimi;
MESOPOTAMI-KAKAVIJ...(vijandes bovine) vijande kanar, (rosave) SOMONI (lumi Sepmani- (somon fumé e terne ne dim...(tym))
FUME =i pergjigjet "shumė" si fjale me dy kuptime, edhe per shumė somone ka ...por edhe per "shume" =dalmatine "sume"

MESOPOTAMI = zgjidhet si perkthim per te treguar se atje ne Francė ky lloj mishi apo ky lloj "sosisoni" "sec"sek" atje, "ovo meso zove se"= "po tamo-shje"=
"VIJAND" ='viande' de canaetc...

GJEOGRAFIA E GJEOMETRIA ME KANDE EVIJA ASHT BA PER ATA QE SE DIN ASNJENEN PREJ KTYNE GJUHEVE QELLIMISHT PREJ STEFAN KASTRIOTIT SE AI E KA DIT SE NRYSHE ASKUSH SKA ME BESUE

__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kreksi : 20-12-2017 nė 14:00
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-12-2017, 15:46   #49
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,648
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė UniversWe discovered the code that deciphers the formation of the Albanian language according to the Pithagora system !

Ndoshta do ju duket e pabesueshme kjo mirepo, realiteti ndonjėherź tejkalon edhe fikcionin !
Pas tre shekujsh perpjekje tė studiuesve te Albanologjisė ne kete lami; Albanologie te gjitha perpjekjet kane shkuar nė harres deri me sot, por, nuk mundemi tė mos e kujtojmi te madhin Eric HAMPE dhe te madhin Cabeji, te cilėt kanź ardhur ne perfundim se kjo gjuhź, sa njė gjuhė e vjeter mija vjeēare por ėshtė njė gjuhė me ēels ēka do thote se kjo gjuhe ėshtė krijuar njehere nė letėr e pastaj ėshtė perhap dhe bėhėt pėr njė kohė tė shkurtėr gjuhė amtare e kesaj pjeses se madhe tė Ballkanit !Kemi folur diasa here per Hyjneshen, e cila me koken e saj si te nje qepe/kepe e ne frenge thuhet me zerin "ONJA" ky simbol hap te tere misterin ekesaj gjuhe qe ėshtė thjeshte njė kallauz me simbolin e njė qepes te kthyer mbrapshti, fletet larte e rrenjet poshte ne dhe; krejte thjeshte kjo si dhe simboli i famshem i Pythagores II ku me pare eshet pyetja ne prove ne gjuhen franke qe fillon me ; si: Pi=N.JA, T.RI, P.E.S, T.ET
si:

Pi=NJA, 3/5/8 na del rezulltati se;

PI=O3, 58 ! e jo me 3, 14...?!

SISTEMI PITAGORA QET NE DRIET SE NGA E PASKAN PREJARDHEN KETA NUPMRA NE SHQIP; thjeshte prej nje recete Toskane tulluzane. 3. 5. 8. ME TE RENDESISHMIT...

NJE EVOLUCION NE BOTEN E SHKENCES QE PER HERE TE PARE DO TA NDAJMI ME LEXUESIT ANEMAN BOTES !

PS: SKA RENDESI PSE BOTA SE BESON KETE...ME RENDESI A QE TE THUHET E VERTETA ME FAKTE SHKENCORE !
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kreksi : 23-12-2017 nė 15:57
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-12-2017, 16:23   #50
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Anhui
Posts: 38,604
Thanks: 9,857
Thanked 5,431 Times in 3,646 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 273
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Per mua eshte HABI qe kur nuk di GJUHEN SHQIPE, jep dhe....pacahvure crtani film.
__________________
Premtoju njerezve nje fitim, te afrohen,kerkoju nje te tille do te largohen.

Chuang-tzu.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-12-2017, 18:32   #51
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,195
Thanks: 5
Thanked 122 Times in 101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Mesapotami - Mes apo tamim (tamam)
ne shqipen e vjeter nuk perdoreshin fjalet e sotme (evoluara) si; Perafersisht, por Mes (aty afer).
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-12-2017, 22:12   #52
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Anhui
Posts: 38,604
Thanks: 9,857
Thanked 5,431 Times in 3,646 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 273
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Edhe si.beri.a i bi Al
__________________
Premtoju njerezve nje fitim, te afrohen,kerkoju nje te tille do te largohen.

Chuang-tzu.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-01-2018, 16:34   #53
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,648
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
PERKTHIMI;

Perkthimi ;
Specialistet e filologėt do ta shohin se, emri
"DIEU" ne lutjet e fakirve; "HOU" "HŪT" (hū baba hū*
duket se, e kanė trasheguar "gimnosofistėt" e Indisė,
sepse, emri;
"ZOTE"(omnipotens)*
"IMIATH";
"EN ZOTEN" e qė Gegėt ia kane dhan
emrin "PERENDI"(Pér-e-ni-ą)*(patere deus)* qe i dhan Qamėt, janė vlerėsime pėr adhurime
ndaj hyjnisė e jo emra tė shenjtė pėr hyjnitė !

Do t'ishte interesante pėr filologėt t'ą studiojnė sė afėrmi
se cilės gjuhė i ngjtet emri "DIEL"/DIELLI prej
sė cilės "SKYPETARS"="Skipetar't" e quajnė;
"SOLEIL"= "DIELL"(dilli);
"HĖN"(hana)="LUNE";
"Ré"=(nuage);
"KIEL""qella"=(ciel);
"ÜL" (ylli)=(étoile)
"GRUA"=(femme);
"ŪI" =*(oui"po" fr)= tingllon'ō' si per "ŌHER", shkruhet "eaux"
"LIS"=(ARBRE) ..dhe ne fund qė tė dihet se nga cili popull
i njohur, nė Lindje, bazohen kėto fjalė !

Dhe do ta kėrkonim pastaj se nga kū, "Schype" (Skipe)* ka mujt/mundur
tė (me marr); (marrur) toske; (tė marri);
gége pa "marri" as pa "ur" fare...
....tė huazoje fjalėn;
"GRURĖ"=(grūn) (gryn* gjermane) pėr drithin (Blé fr.)
"BUKĖ" =(pain)= (tingllon 'pė') si per "sapin" (sa pė)=bredhi...
por, librit i thuhet nė fr. tingllon "BUKĖ" (būkėn)=librin...
(un boucaine);Boucain \Prononciation ?\ masculin
*Habitant de Bouc-Bel-Air, tingllon "BUK" ;...commune franēaise située dans le département des Bouches-du-Rhōne.

"BOUCAINE DE BOULANGERIE"(libri *bukė*-pjekėsit) ang.book's
i thone "libėr"...etj !
"MAIL"=/MAL=(montagne); =tingllon (montanjė)! (M-ail)*
"DET"=(deti)=(mer) =ps: "merrė detin"=(merrė borxhin) ....
Ose; kur shkruhet me te mdhaja ngjitas emri pėr (Deti Kuqė);
"MERROUGE"=nxjerrė tingullin ne te lexuar "skype";
"MERR-RRUGĖ" ( ose "U nisa per rrugė:me ūdhė; "TŪNIS"(tū-nis)
"merr rrugė" "MERRUGE" por tingllon "mér-rūzh" (merr-rrush)...*

Dhe ne fund do ta perfundonim se cilėt ishin kėta "mjeshtėr" tė
"Schypetar's" (shqipetarve) nė shkencėn e agrikulturės,
dhe nė fund "ndoshta" do ta zbulonim vendin e tyre "NATAL" se ku kanė lindur !?

Eshtė lehtė masanej me caktue permes termave tė latinishtes e grekishtes
se prej cilit popull "le Schypetar" 'shqiptaret' e kanė marrur religjionin
e tyre/Fé-nė.

Gjithashtu ne e dijmi se si ka mundur qė ti huazoje prej Franēezėve fjalėt;
"MIK"= (ami) (ami do paré) mi jep do t'holla "miku-im" si;
tingllim;=(mon-ami-intime= ėn't'im)* (mi-kū-im) i ngushtė...)

*(MI-DILLI= kali vogėl tuqe) *"ponej"(me dy "LL"=dylli* ėshtė landė)


Do t'ishte mirė tė dihet edhe per rregullat tjera tė toponimeve
se si tingellojne disa fjalė tuj nis nga disa toponime si;

"BĀLĖ"=tingull "BAL" ;(Basel)
"BAZEL" =ship "Bazeli";
"CAEN"= ! tingllon se bashk nse e vizatojmi ni vi te drejet
mes dy toponimeve BAL+Kā = tingllon 'BALKā' ne fr. e shkruhet Balkans !
http://www.forum-al.com/showthread.php?t=38641
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-01-2018, 14:33   #54
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,648
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Univers

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin


Perkthimin e postova ketu skam tjeter ēka te jua mesoj tani edhe franken ...?

KENI SHFLETUA NDONJEHERE bUZUKUN ?

KENI HAPUR NDONJEHERE NE JETEN TUAJ 10 MISSALE ?

sehndet !


Murtaja e vitit 1747 – Nga ditari i Gjon Nikollė Kazazit
Nga Nga Fahri Xharra mė 12/08/2011
Jemi nė Gjakovėn e vitit 1747, ishte muaji mars,njė mars i bukur por qė paralajmėronte diēka tė kobshme. “Lėvizjet e shpeshtuara tė ushtrisė turke qė beheshin atyre ditėve dhe netėve nga Gjakova, e drejt nga Qafa e Prushit i kishin ra nė sy gjithkujt, por qė tė gjithė ia kishin dronė ndonjė tė lige qė mund tė pėrgatitej. E sigurt ishte qė Porta e Lartė, qėllimisht kishte zgjedhur hapėsirėn e Gjakovės, Malėsisė sė saj, Shkodrėn e deri nė det pėr tė treguar qėllimet e saj dhe sajimin e njė “tampon zoneje” tė tmerrit, ngase pėrherė aty ishin thyer Lindja dhe Perėndimi nė paraqitjen e fuqisė sė tyre”… thoshte Gjon Nikollė Kazazi nė fletorėt e tija tė asaj kohe tė cilat na i zbardhi Jusuf Buxhovi me 1982. “ … Druaj, vėlla, se sėrish do tė na bjerė mbi kokė fatkeqėsia e kufirit tė ndarjes sė dy botėrave… O zot, mos lejo qė nė kohė tė sprovave tė mėdha dhe tė jashtėzakonshme ta humb durimin dhe guximin ,e mbi tė gjitha mos lejo ta humb drejtpeshimin…” – i thoshte vetes At Gjon Nikollė Kazazi (1702-1752) i Gjakovės, ne shėnimet e tij. “Me keqardhje “tė thellė – thoshte Kajmekami i Gjakovės, iu lajmėroj se nė Gjakovė ka shpėrthyer sėmundja e rrezikshme e murtajės. Ishte mė 28 Mars 1747… Forma mė e shpeshtė nga Xenopsylla cheopsis e murtajės, vjen pas njė pickim i morrit tė minjve. Ajo sė pari i sulmon dhe i zhduk minjtė, dhe me mbytjen e tyre, e vazhdon te njeriu. Pas njė inkubacioni njė javor sėmundja shfaqet ashpėr dhe mbjell vdekje. Kjo ėshtė murtaja Bubonike. …Dhe qyteti i Gjakovės, qė nga Pashtriku, deri te mbrenda Drinit, nga Nėnshkėlzeni e deri te Lumbardhi i Deēanit, shpallej karantinė.
Gjon Nikollė Kazazi nuk dėshironte tė ngarkohej, si thoshte ai, me mėkatin e dyshimit tė padėshiruar por koha ka me tregue dhe mund tė thuhet se kjo e ligė nuk ka pikur nga qielli. “Lufta nuk zgjedhė mjete. Nė krahinat kryeneqe, shkruan Jusuf Buxhovi (Shenimet e Gjon Nikollė Kazazit), mund tė bėhet ajo edhe me anė tė mikrobit tė padėshirueshėm qė vret mijėra herė mė shumė se arma dhe nuk le gjurmė. Mendja e njeriut nuk ka fund kur janė nė pyetje shkatėrrimet”. Gjon Nikollė Kazazi e kishte lexuar se murtaja e para njėqind vjetve poashtu nė Gjakovė nuk i kishte dhėnė rezultatet e pritura falė gjeturisė sė vendasve. “… Unė, Gjon Nikollė Kazazi, i biri i Pjetrit, dėshmoj pėr mėnxyrėn qė na ka ra mbi kokė dhe rrezikun tė mbesim tė shkėputur nga bota… Ky kėrcnim lidhet me ēfaqjen e murtajės pėr tė cilėn thuhet se ėshtė midis nesh, sadoqė ajo ende nuk ėshtė dėshmuar…(inkubacioni i pritur vazhdon F.Xh.)…por shumėēka qė kėtu lidhet me sėmundjen ,lenė pėr tė dyshuar se ajo ėshtė pjellė e ligesisė sė robit….”
Pra, sėmundja ishte sjellė kastile qė nga viset e largėta tė Lindjes me tė semurė, tė shoqėruar me pėrcjellje po nga ata qė e kanė derdhur sėmundjen.
Kjo ishte pjesė e njė loje tė rrezikshme qė bėhej me qėllime tė caktuara nga zyrat qė merreshin me shkatėrrimin apo zhvendosjen e popujve, aty ku biente kufiri nė mes tė dy botėrave.
E ngjajshme kishte ndodhur nė Gjakovė (1972), kur u karantinua Gjakova me prurjen e sėmundjes sė lisė (variola vera), shpėrthimi i fundit nė Evropė i kėsaj sėmundjeje. Sipas shtypit jugosllav tė kohės, sėmundjen e pat sjellė njė haxhi mysliman shqiptar.
“Ēudė, pėr besė – fliste populli, ēudė e madhe".
Flitet e pėrflitet pėr kėtė tė zezė sėmundje e kurrkund nuk hetohet”… Kurse nė tė njėjtėn kohė Kajmekami kėrcnohej:
“Ata qė dyshojnė nė sėmundjen, janė armiq tė Perandorisė dhe tė gjithė ata qė e hapin fjalėn se nuk ka sėmundje dėnohen pamėshirshėm” (?)
Pritej me padurim dhe me imtėsi tė planifikuar tė ēfaqej sėmundja. “Otomanėt, meqenėse nuk arritėn tė krijojnė “njeriun e ri” nė kėtė anė, i cili do tė ishte i sė ardhmes dhe si i tillė nuk do tė kishte mendim tė vetin, nuk do tė kishte tė kaluar, me njė energji tė pashtershme njė ditė sjelljet e tij tė mos shfaqeshin si pjesė e veprimit dhe e tė menduarit sipas urdhrave” (J.Buxhovi,po aty). Murtaja ishte pjellė e strategjisė:
“Tek e fundit, sėmundje ka pasur dhe gjithmonė do tė ketė, pse t`ua vejmė veshin gjithaq kur ato vijnė nga i madhi qė mendon pėr tė gjitha?” e qetėsonte Kajmekami parinė e Gjakovės, nė Marsin e vitit 1747.
“Por, koha e duhur eci dhe sėmundja u ēfaq, sėmundja nuk erdhi nga zoti por nga robi, sėmundja u ēfaq sipas rendit tė paraparė dhe e dijshin mire ata rrjedhėn e saj” – vazhdon tutje Gjon Nikollė Kazazi nė shėnimet e tij.
Pastaj Gjakova do tė bėhej varri mė i madhi nė botė ku dhjetėra e mijėra tė dėnuar me vdekje tė futeshin nė te.
Qytetarėt habiteshin qė sėmundja paraqitej nė mėnyrė tė pėrzgjedhur (selektive) nėpėr mėhallė tė qytetit. Kishte, vallė hile edhe aty?…
Sėmundja pėrhapej dhe fikej, falė gjeturisė sė kundėrveprimit tė qetė, qė nė tė vėrtetė ngėrthente kundėrvėnien mė tė ashpėr, jo me infrastrukturė ushtarake, por me mospėrfillje tė urdhrave tė pushtuesit.
"Prurja e plakave nga Malėsija qė i pėrdornin dregėzat e nxjerra nga hunda e tė sėmurit qė pastaj me anė tė grrithjes nė lėkurėn e dorės dhe fėrkimit me gjakun qė shfaqet i futnin tė sėmurit kundėrmikrobin nė trup dhe kėshtu i bėhej ballė sėmundjes".
"Plakat grrithėse* ishin shpėrndarė nė katundet e Malėsisė e Rekės dhe kudo i kishin grrithur tė sėmurėt".
“Pushtuesit e dinin mirė qė, krahas ēkombėtarimit, asimilimit dhe shuarjes sė popujve tė padėgjueshėm tė prekin edhe qendrat nervore ku rrėnohej intelekti i tyre dhe shkaktohen ērregullime mendore dhe shpirtėrore qė barten brez pas brezi…” ( Jusuf Buxhovi, Shėnimet e Gjon Nikollė Kazazit.1982).
“Ndodhi tė sė djeshmes qė kanė ndodhur nė tė nesėrmen e sotme…”
================================================== ===========
Imzot Gjon Nikollė Kazazi lindi nė Gjakovė, mė 1 janar 1702.
Mėsimet e para i mori nė vendlindje, ndėrsa studimet teologjike i filloi nė Kolegjin Ilirik tė Shėn Pjetrit, i vazhdoi nė Kolegjin e Shėn Palit nė Fermo e i kreu ne Kolegjin Ilirik tė Loretos, ku studioi gramatikė, retorikė e filozofi.
I nisi studimet kur ishte djalė i ri, 18 vjeē; i kreu nė vitin 1727, kur mori edhe titullin doktor nė filozofi e teologji.
Po atė vit u shugurua meshtar. 41 vjeē do tė shugurohej ipeshkėv i Shkupit.
Sapo u kthye, kryeipeshkvi Mikel Suma, e emėroi misionar ne Prizren. Mė pas kaloi nga Prizreni ne Gjakovė, pėr shėrbim baritor, tė cilin e kreu se bashku me dom Anton Teodorin.
Meqė dallohej pėr zgjuarsi dhe aftėsi te veēantė, imzot Suma e emėroi dom Gjonin vikar tė pėrgjithshėm. Me propozimin e Imzot Vinēenc Zmajeviqit,
Kazazi u emėrua vizitator apostolik i kryeipeshkvisė sė Sofjes dhe ipeshkvisė sė Nikopolit, nė Bullgari.
Me 23 shtator 1743, Papa Benedikti XIV e emėroi imzot Gjon Nikollė Kazazin kryeipeshkėv i Shkupit.

Palion e mori nė Romė, me 16 dhjetor 1743.
Gjatė qėndrimit nė Romė, nė vitin 1743, imzot Kazazi zbuloi ne Bibliotekėn e Propagandės Fide tė vetmin ekzemplar tė ruajtur deri mė sot tė ‘Mesharit’ tė dom Gjon Buzukut, botuar ne vitin 1555.
Kryeipeshkvi i Shkupit vdiq me 5 gusht te vitit 1752, duke lėnė gjurmė tė pashlyera ne historinė tonė dhe si zbulues i parė i librit mė tė vjetėr tė shtypur, qė njihet deri me sot.

Sipas tė gjitha gjasave varri i tij gjendet ne rrethinėn e Gjakovės.

VERSIONE TJERA
Gjatė njė vizite mė 1743 nė Romė, Kazazi si ipeshkvi i Shkupit, nė bibliotekėn e Kongregacionit pėr Pėrhapjen e Fesė (Congregatio de Propaganda Fide) kishte hasur nė ekzemplarin e vetėm tė Mesharit tė Gjon Buzukut.
Kazazi veprėn e vjetėr e pėrshkruante si "njė libėr tė pėrdorur ndėr vite pėr mesha".
Pastaj ai bėri njė kopje tė cilėn ia dėrgoi themeluesit tė Seminarit tė Shqipes nė Palermo, Gjergj Gjyzetės (Giorgio Guzzetta - (1682-1756)dhe nga fundi i shekullit XVIII, Meshari gjendej te Kardinali Stefan Burgia (Stephan Borgia) e mė vonė, nė Bibliotekėn e Vatikanit.[1]
Gj. N. Kazazi ėshtė i pari studiues shqiptar, qė beri hulumtime nė Arkivin Sekret te Vatikanit gjate vitit 1744.
Qe prej kėtij viti deri nė vitet '90 te shekullit XX, nuk ka pasur studiues te tjerė shqiptare nė ketė arkiv.

Nga katekizmi i Kazazit :

Lutjet e Mėngjesit

"Po tė falem o Zot i vėrtetė,
e po tė bindem,
e po tė due me gjithė zembėr.
Po tė falem
nders se mė ke kriuom e mė
ke ēperblem e mė ke ruojtun kėtė natė
prej ndonjė mortje sė pakujtueshme.
Ty, o Zot po t’i falinj gjith(ė) kujtimet e mija
e po tė lutem tė mė ruojsh
sod e pėr gjithė herė prej gjithė fajesh
e mpkatesh..."

Megjithatė, i lartpėrmenduri dėshmitari Feliks Mandini, dėshmon me rastin e emėrimit te Kazazit si kryeipeshkv te Shkupit, se ai kishte 16 vjet qė kryente detyrėn e priftit. Nga kjo dėshmi mund te mėsojmė se Kazazi i mbaroi studimet nė vitin 1727, dhe se po atė vit u shugurua prift.

Duke pėrfunduar studimet, Kazazi doktoroi nė filozofi dhe teologji. Me t'u kthyer nė kryeipeshkvine e Shkupit, kryeipeshkvi Mikel Suma, e emėroi atė misionar nė Prizren.
U transferua nga Prizreni nė Gjakove pėr shėrbim pastoral, te cilin e kreu se bashku me don Anton Teodorin.
Me pas, Mikel Suma e emėroi Gj. N. Kazazin si vikar gjeneral, ngaqe dallohej pėr zgjuarsi dhe menēuri te veēante, ndėrsa nė njė relacion nga viti 1735, kryeipeshkvi Suma shkruan se don Gjoni ishte misionar dhe vikar gjeneral nė Gjakove.
Pas largimimit te Mikel Sumes me njė pjesė te besimtareve nga kryeipeshkvia e Shkupit, ishte Kazazi ai qė e drejtoi atė kryeipeshkvi nga viti 1737.
Me siguri me propozimin e V. Zmajeviqit, Kazazi u emėruar vizitator apostolik i kryeipeshkvise se Sofjes dhe ipeshkvise se Nikopolit nė Bullgari.
Propaganda Fide e dekretoi Gj. N. Kazazin kryeipeshkv te Shkupit me 12 maj te vitit 1743.
Me dekretin e datės 23 shtator 1743, papa Benedikti i XIV te, e njohu Gjon Nikolle Kazazin si kryeipeshkv te Shkupit. Ishte kardinal Portokarrero, ai qė e shuguroi atė si kryeipeshkv te Shkupit, me 29 shtator te vitit 1743, nė Rome.
Pallium in e mori me 16 dhjetor 1743.

SKA GJUHE SHQIPE AS TE SHKRUAR ME DORE AS TE BOTUAR SI LIBER PARA VITIT 1780 TE GRRITHNE E TE PRERA ME GERRSHENE PO...!

"Gjate qėndrimit nė Rome, nė vitin 1743, Gj. N. Kazazi zbuloi nė Bibliotekėn e Propagandes Fide te vetmin ekzemplar te ruajtur deri me sot te Mesharit te Gjon Buzukut, te botuar nė vitin 1555."

Po atė vit, 1743, botoi edhe katekizmin e tij : "Breve Compendio della Dottrina Cristiana tradotta in lingua Albanese pėr l'utilita, e istruzione dei Fanciulli di quella Nazione".
"Da un Nazionale del Regno di Servia Alunno della S. Congregazione" shtypur nė Rome nga "Stamperia della S. Congregatione de Propaganda Fide".

Kryeipeshkvi Gj. N. Kazazi u pėrpoq, kur kishte mundėsi, te kryente personalisht vizitat "ad Limina Apostolorum" kėshtu qė personalisht ka vizituar "pragun e bazilikės se Apostolit te Pare", me 14 prill 1744.

Te njėjtėn dite vizitoi edhe Bazilikėn e Shėn Palit nė rrugėn e Ostias. Kryeipeshkvi Kazazi ishte nė Rome nė vitin 1750 pėr here te fundit dhe me atė rast beri personalisht vizitėn "ad Limina" nė Bazilikėn e Shėn Pjetrit me 2 prill te vitit 1750.

Gjon Nikollė Kazazi la gjurme te pashlyera nė historinė e albanologjisė si zbuluesi i pare i librit me te vjetėr te shtypur, te njohur deri me sot.

Gj. N. Kazazi, kryeipeshkvi i Shkupit, vdiq me 5 gusht te vitit 1752 ne ne qytetin e tij te lindjes nė Gjakovė, ku edhe u varros ne kodren e Qabratit.

REFERANCA;

1716 erschien bei der Propaganda die erste Grammatik der albanischen Sprache, die »Osservazioni grammaticali nella lingua albanese«. Verfasser war der Franziskanerpater ... Jahrhundert von der Propaganda Fide gedruckt wurde, war das »Breve compendio della Dottrina Cristiana, tradotta in lingua albanese per l'utilitą, e istruzione dei fanciulli di quella Nazione, da un Nazionale del Regno di Servia, Alunno della S. Congregazione«. Das Buch erschien 1743, Autor war Gjon ...
Franz Miklosich - 1870 -
1743. Breve compendio della dottrina cristiana tradotta in lingua albanese per l'utilitą e istruzione dei fanciulli di quella nazione, da un nazionale del regno di Servia, alumno della s. congregazione. In Roma. 1743. Nella stamperia della s. congr. de propaganda fide. 46 pag. in S. Der Verfasser ist ein Albanier. Die Orthographie wie bei Bogdan: nur wird neben ), auch ll gebraucht. e wird durch ae bezeichnet. 1770. Ilpotorstpta Tapą toij ao?okoytwtįtou xai aidealgotįrou źtåaaxįhow, ...

Denkschriften der Kaiserlichen Akademie der Wissenschaften, ...

https://books.google.fr/books?id=wqJT8nl8vdIC - Traduire cette page
1870 -
1743. Breve compendio della dottrina cristiana tradotta in lingua albanese per l'utilitą e istruzione dei fanciulli di quella nazione, da un nazionale del regno di Servia, alunno della s. congregazione. In Roma. 1743. Nella stamperia della s. congr. de propaganda fide. 46 pag. in 8. Der Verfasser ist ein Albanier. Die Orthographie wie bei Bogdan: nur wird neben , auch ll gebraucht. e wird durch ae bezeichnet. 177 (). IIgoToTretpia Trapį toö aopoNoYtotįtoo xai aiösapotįtoo 88aaxįXoo, ...

Denkschriften - Volumes 17 ą 19 - Page 341

https://books.google.fr/books?id=U2lQAQAAMAAJ - Traduire cette page
1868 -
Breve compendio della dottrina cristiana tradotta in lingua albanese per l'utilitą e istruzione dei fanciulli di quella nazione, da un nazionale del regno di Servia, alunno della s. congregazione. In Roma. 1743. Nella stamperia della s. congr. de propaganda fide. 46 pag. in 8. Der Verfasser ist ein Albanier. Die Orthographie wie bei Bogdan: nur wird neben X auch ll gebraucht. e wird durch ae bezeichnet. 1 77 (). IIpotoTestpia Tapį Toö aopo).07totįToo Xa aidsapotįtoo StöaoxįRoo, ...

1974 -
А Gjon Kazazi i pani e zbuloi Mesharin e Buzukut mė 1740 nė Bibliotekėn e Kolegjės sė Propagandės nė Romė? Nė vitin 1743,.kur hypi nė Selinė e Kryeipeshkvisė sė Shkuрт, Gjon Kazazi botoi veprėn e tij Breve compendio della dottrina Cristiana — Tradotta in lingua Albanese per l'utilitą e istruzione dei Fanciulli di quella Nazione . . . Kjo vepėtr qė u botua me lejen e eprorėve nė Romė nė shtypshkronjėn e Kongregacionitt tė Shenjtė tė Propagandės Fide, nė faqen pa numėr, ...
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur