Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Argėtim & zbavitje > Kuriozitete

Kuriozitete Kuriozitete nga mė tė ndryshmet.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-07-2018, 14:07   #1
cool_shqype
cun per s'mari

Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Shuma e pikėve qė jep: 341
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Dhoma e zhveshjes sė skudrės Japoneze pas ndeshjes do t’ju lėrė thjesht pa fjalė

Dhoma e zhveshjes sė skudrės Japoneze pas ndeshjes do t’ju lėrė thjesht pa fjalė

Mbrėmė ndeshja midis Belgjikės dhe Japonisė nė Botėror ka qenė mjaft dramatike dhe emocionuese nė tė njėjtėn kohė e sidomos pėr Japonezėt. Tė dyja skuadrat bėn njė lojė mjaft dinjotoze. Japonia ishte nė avantazh 2-0 por ishte Belgjika ajo qė pėrmbysi rezultatin duke e kthyer nė 3/2 nė sekondat e fundit tė shtesės.

Sigurisht qė Japonezėt do tė mbahen mend pėr njė super lojė kėtė botėror por jo vetėm kaq. Disa foto ku tifozėt japonez po pastrojnė shkallėt e stadiumit po bėjnė xhiron e botės. Ata edhe pse nė dhimbje pėr humbjen e skuadrės sė tyre tė zemrės kanė pastruar ēdo gjė. Por kur tė shihni dhomėn e lojtarėve do tė habiteni. Ata kanė sistemuar ēdo gjė bashkė me stafin pas pėrfundimit tė ndeshjes dhe duket sikur nė atė dhomė nuk ka pasur asnjėri. Ekipi Japonez kishin lėnė edhe njė letėr nė gjuhėn ruse ku shkruhej “Faleminderit”. Po tė shihni dhomat e zhveshjes tė skuadrave tė tjera janė njė lėmsh i vėrtetė.

/Blitz.al/

i vjetėr 03-07-2018, 14:12   #2
Hawk
V.I.P

Data e antarėsimit: Nov 2014
Shuma e pikėve qė jep: 91
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dhoma e zhveshjes sė skudrės Japoneze pas ndeshjes do t’ju lėrė thjesht

Japonezet kane nje etike dhe moral te papame.
i vjetėr 03-07-2018, 14:23   #3
cool_shqype
cun per s'mari

Pėrgjigje e: Dhoma e zhveshjes sė skudrės Japoneze pas ndeshjes do t’ju lėrė thjesht

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Japonezet kane nje etike dhe moral te papame.
Deri para nje dekade mendoja qe populli Gjerman (shumica) kishte disipline dhe regoriozitet ne pune dhe jete por me te njohur ca Japoneze mendoj qe jane te vetmit ne glob per kulturen dhe kualitete e moralit qe kane kultivuar e kultivojne......tmerresisht te papame ...

Me habiti jo vetem gjesti dhe zgjedhja e elementeve nga tifozet qe te merreshin me pastrimin pas ndeshjes por edhe letra ne dhomat e veshjes ajo letra me nje fjale magjike "faleminderit"
i vjetėr 03-07-2018, 14:32   #4
Hawk
V.I.P

Data e antarėsimit: Nov 2014
Shuma e pikėve qė jep: 91
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Deri para nje dekade mendoja qe populli Gjerman (shumica) kishte disipline dhe regoriozitet ne pune dhe jete por me te njohur ca Japoneze mendoj qe jane te vetmit ne glob per kulturen dhe kualitete e moralit qe kane kultivuar e kultivojne......tmerresisht te papame ...

Me habiti jo vetem gjesti dhe zgjedhja e elementeve nga tifozet qe te merreshin me pastrimin pas ndeshjes por edhe letra ne dhomat e veshjes ajo letra me nje fjale magjike "faleminderit"
Mos qofsha gabim, kam lexuar se mbas luftes se dyte boterore Japonezet kane derguar studente te tyre ne Gjermani, per te mesuar inxhinierin. Dhe mandej i kane kthyer ne vendlindje. Prej Gjermaneve e mesuan rigorizitetin e punes, por me vite e kane pervetesuar ate te tyren.
i vjetėr 03-07-2018, 14:38   #5
Kurt
V.I.P

Data e antarėsimit: Aug 2014
Shuma e pikėve qė jep: 47
Kurt ka mbyllur reputacionin

Kam nje shok te ngushte japonez/amerikan, duhet te rrahem me te kush te paguaj per pije kurdo shihemi.
Kurt ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2018, 14:40   #6
cool_shqype
cun per s'mari

Citim:
Mos qofsha gabim, kam lexuar se mbas luftes se dyte boterore Japonezet kane derguar studente te tyre ne Gjermani, per te mesuar inxhinierin. Dhe mandej i kane kthyer ne vendlindje. Prej Gjermaneve e mesuan rigorizitetin e punes, por me vite e kane pervetesuar ate te tyren.
Edhe un e kam degjuar kete qe ju preket me siper ....por duke qene se kisha nje shok te ngushte ketu ne shkolle dhe punuam bashke per dy vjet pas shkolles, nga te thenat e tij si dhe nga menyra se si ai punonte mendoj qe e kane tradite.....ishte kenaqsi dhe habi ta shihje tek paloste nje bashkesi letrash, perpikmeri akute ne orare e premtime, perkulje e lehte e kokes pas cdo pershendetje.....me ka bere te kem kersherine e parezistueshme te shkoj ta shoh ate vend e ate popull, per te kuptuar me mire se ckane arritur te bejne edhe pse u fundosen keqas.
i vjetėr 03-07-2018, 14:51   #7
Ragnar
Undisputed

Data e antarėsimit: Mar 2013
Shuma e pikėve qė jep: 234
Ragnar ka mbyllur reputacionin

Jo me te degjuar, por te vertetuar, ushtria e tye ketu ka qene shembull per pasterti, uniformat i kan pasur sikur thu ti qe tani kan dal nga fabrika, dhomat e fjetjes kan qene te papame, si per regullim ashtu edhe per pasterti. E kam pas permend edhe ma heret ket fakt ne forum.
Postimi i Ragnar pėlqehet nga
i vjetėr 03-07-2018, 15:16   #8
lonely_lion
V.I.P

Data e antarėsimit: Jul 2015
Shuma e pikėve qė jep: 23
lonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyerlonely_lion ka njė tė ardhme tė shkėlqyer

Citim:
Jo. Nuk e kane mesuar nga Gjermanet. Kodi japonez i nderit dhe i besnikerise ka egzistuar qe kohe e kohe me pare. Kodi i Samurajve eshte nje shembull i tille.Nuk di te them ne kete moment,origjinen e filizofise dhe kultures japoneze, sepse per kinezet dihet.Perpara Konfucit ka pasur dhe te tjere te medhej. Konfuci ka rrojtur gati 500 vjet para Krishtit, kur Leonida i Spartaneve merrej me Darin e Madh ne Termopile dhe Aleksandri i madh nuk kishte dale akoma ne loje. Ne qoftese per shqipot dhe per gjermanet eshte shprehja fillimi i mbare gjysma e punes, per t'a rregulli eshte gjysma e jetes. Por besoj se dhe ata do kene nje shkolle te ngjashme me Konfucin.

Japonezet jane shembull i qarte, qe tregon cfare dallimi ka njeriu nga kafsha njeri(shqipot hyjme tek te dytet).Une pastertine e kam obsesion. Larja e pjatave, rrobave , dyshemese etj. eshte nje kulture qe e kam marre qe ne vogeli ne familjen time.

Korrektesia, premtimi, fjala e dhene jane zotllinek. Une pothuaj nuk premtoj kurre/shume rralle.Por po e bera,cdo gje ka marre fund.Nuk ka perendi te me ndaloj te mbaj fjalen. Nderkohe qe nuk prezantoj kurre/shume, shume rralle njerez.Sepse kur ata nuk plotesojne ate per te cilen une kam hyre garant.... cdo gje eshte personale per mua.Nuk e kam mbajtur fjalen une.Une bej shume kujdes me fjalen time, sepse vetem ate kam vertet timen, personale. Mbase apo shprehja ime : Une funksionoj me Bese dhe me Korrektesi ,mund t'ju duket shume veteve anakronike;por Une jam ky.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 03-07-2018 nė 15:29
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 05-07-2018, 20:26   #9
Elian70
Photoshop

Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Shuma e pikėve qė jep: 52
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm

po z'beme pak lemsh c'mut meshkujsh jemi? meshkujt duhet te kene ca vese dreqi e mori...
i vjetėr 05-07-2018, 20:37   #10
BlueRose
V.I.P

Data e antarėsimit: Jul 2011
Shuma e pikėve qė jep: 94
BlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
po z'beme pak lemsh c'mut meshkujsh jemi? meshkujt duhet te kene ca vese dreqi e mori...
Cfare mentaliteti eshte ky? Meshkujt duhet te kene ca vese?

Nuk di qesh apo te qaj pas ketij komenti.

Mė mire po fle.

Naten... citim nuk dua.

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim