Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-04-2018, 07:32   #381
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,220
Thanks: 10,270
Thanked 5,694 Times in 3,837 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Duhet ta kesh ditur me kohe qe Galeb-et (jo gabelet) kane qene produkt jugosllav. Nejse, mund ta lexosh edhe vete ne ne Wiki:

The Soko G-4 Super Galeb (English: Super Seagull), also referred to as N-62, is a Yugoslav single-engine, advanced jet trainer and light ground-attack aircraft. The G-4 was designed by the Aeronautical Technical Institute at Žarkovo and manufactured by the SOKO aircraft factory in Mostar as a replacement for the Soko G-2 Galeb in service with the Yugoslav Air Force (Serbo-Croatian: Ratno vazduhoplovstvo i protivvazdušna odbrana – RV i PVO; Croatian: Ratno zrakoplovstvo i protuzračna obrana - RZ i PZO.). Production started in 1984 and lasted until the breakup of Yugoslavia in 1991. A total of 85 aircraft were built, six of which were exported to Myanmar.

During the Yugoslav Wars, RV i PVO G-4s carried out ground-attack sorties, with four being lost to enemy air defences. In 1992 the remaining aircraft were relocated to Serbia and Montenegro where they entered service with the Air Force of the new FR Yugoslavia. A single G-4 was left over to the Republika Srpska Air Force.
125-150 jane ....mos ma trego mu producentin.

Apropo...

Horror in der Gynäkologie Skopje - 35 Tote Babys im ersten Quartal.

Mehr als 35 Neugeborene starben in nur drei Monaten in der Klinik für Gynäkologie in der mazedonischen Hauptstadt Skopje, eine alarmierende Zahl, die die Eltern und Angestellten der Klinik erschrecke, berichtet Fokus.

Nach den vorliegenden Unterlagen betrug die Zahl der verstorbenen Frühgeborenen, im ersten Quartal dieses Jahres, d.h. im Januar, Februar und März, nachdem sie eine Intensivbehandlung hatten, mehr als 35.

10 Frühgeborene starben in der 22. bis 25. Schwangerschaftswoche, von denen berichtet wird, dass sie noch extrem jung gewesen sind und somit sich die Chancen schmälerten, dann starben 11 Babys aufgrund eines sehr niedrigen Geburtsgewichts, weitere starben aufgrund von unreifen Lungen und Sepsis.

Die Gynäkologische Klinik bestätigte den Bericht der "Fokus".

Vor kurzem erregte der neue Gesundheitsminister Venko Filipche für aufsehen, als er meinte "Mütter sind teils selber schuld, da sie Vorbeugeuntersuchungen nicht wahrnehmen würden".

Inshallah midis tyre nuk ka nga DEBILET me flamur....se jane e ardhmja Zombit.

Tunga tash dujso.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg skopje-gynecology.jpg (21.6 KiloByte, 54 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2018, 17:53   #382
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 1,974
Thanks: 599
Thanked 560 Times in 373 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Pėllumb Xhufi ėshtė njė historian i shkėlqyer i periudhės sė mesjetės dhe ka bėrė shumė punė tė mira sidomos nė kėto vite kur institucionet tona shkencore kanė rėnė nė gjumė letargjik. Por ai bėri shumė gabim qė u ngatėrrua nė kėtė gurgule dhe kjo do ta ndjeki gjithė jetės. Arsyet mund tė jenė tė ndryshme dhe ato qė pėrmendin ata qė e akuzojnė qėndrojnė tė gjitha.
Por unė jam ballkanas qė do tė thotė se trashėgimia bizantine ėshtė e ngulur thellė tek ne. Dhe Bizantinėt ishin tė famshėm edhe pėr atė qė quhet bizantinizėm, kėshtu qė mua nuk mė rrihet pa e bėrė njė pyetje. Pse u hap ky muhabet tani?
Ėshtė i martuar me mbesėn e enverit!

Mund tė jetė historian i mirė i mesjetės, por ėshtė I korruptuar kur flet pėr atė gjatė luftės sė dytė dhe kohės sė komunizmit. Dhe pėr ne kjo nuk ėshtė gjė e mirė sepse nėse ai mbron ēėshtjen tonė jasht Shqipėrise atėherė shtrembėrimet qė ai i bėnė historisė sonė moderrne do tė pėrdoren pėr ta diskredituar, qė edhe ato tė mesjetės sa do tė vėrteta tė jenė tė hidhen poshtė.

Njė historian qė shtrembėron njė pjesė tė historisė humb besimin, dhe nuk mund tė konsiderohet profesionist mė. Pėr ata qė e kanė vėnė aty Xhufin, historia moderrne ka mė rėndėsi sesa ajo e mesjetės sepse ajo modernia i pėrfshin ata vetė tė cilėt janė tė inkriminuar. Nuk ju bėhet vonė nėse me shtrembėrimin e historisė moderrne (e cila ka tė bėj me shumė me luftėn civile gjatė LDB dhe komunizmin ku viktimat ishin vetė shqiptarėt) ai humb besimin nė konventat historike internacionale.

'Ky muhabet u hap' sepse duan ta tjetėrsojnė historinė me qėllim qė mos tė mbetet asnjė shenjė qė dėshmon turpin dhe krimin qė bėn komunistėt gjatė diktaturės enveriste. Vetėm nė Shqipėri mund tė ndodh qė histriani mė i 'pėlqyeshėm' ėshtė i lidhur me farefis me diktatorin dhe qė akoma mundohet tė mbrojė version e tė kuqėve.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beu_Shpata : 16-04-2018 nė 17:59
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Beu_Shpata pėlqehet nga
i vjetėr 17-04-2018, 10:18   #383
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,340
Thanks: 193
Thanked 310 Times in 237 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Gjin Bue Shpata, deshta me te dhan nji LIKE, por kur pash dragun aty, u zbytha, sepse ai perfaqson nji bashkim eklektik te t'kaluemes, te tashmes, e gjasat jane edhe per t'ardhmen.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 13:18   #384
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,220
Thanks: 10,270
Thanked 5,694 Times in 3,837 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

HISTORIA: Nėna nė koma, daja i dhunon dhe iu prish 100 mijė euro. Dy fėmijėt drejt jetimores.

Babai i braktis, nėna pėson aksident tė rėnde dhe prej 6 vitesh ndodhet nė koma, ndėrsa daja qė ka marrė para pėr t’u kujdesur pėr ta i dhunon. Historia e sotme nė emisionin “Me zemėr tė hapur” nė News24 vjen nga qyteti i Korēės dhe flet pėr jetėn e dy fėmijėve tė cilėt janė nė mėshirė tė fatit.

Otorino dhe Aishe janė motėr e vėlla, konkretisht djali 12 vjeē ndėrsa vajza 11 vjeēe. Dy tė vegjlit i ka dėnuar fati, qė tė jetojnė pa nėnė e pa baba. Ata kanė ardhur nė jetė nga njė lidhje martesore mes nėnės sė tyre Rezarta Sallaku dhe babait qė i braktisi qė tė vegjėl.

Nėna me dy fėmijėt ishte vendosur pėr njė jetė mė tė mirė nė Vicenca tė Italisė. Para 7 vitesh fėmijėt ishin tė vegjėl dhe ajo e kishte tė pamundur tė punonte dhe t’i rriste ata. Nė kėto rrethana, u detyrua tė vinte nė qytetin e saj tė lindjes Korēė dhe t’i linte fėmijėt tek vėllai i madh, pėr njė periudhė kohe dhe mė pas do rimerrte nė Itali.

Fati i keq pėr atė dhe fėmijėt…Rezarta kryen njė aksident tė rėndė dhe ka 6 vite qė ėshtė nė gjendje kome dhe ndodhet nė njė spital tė Italisė. Edhe pse shpresat janė tė pakta pėr tė mbijetuar, fėmijėt luten ēdo ditė pėr nėnėn e tyre.

Motėr e vėlla, pas aksidentit tė nėnės filluan tė keqtrajtohen nė mėnyrė mizore nga daja dhe nusja e dajės. Ata jetuan 6 vite nė banesėn e tyre, derisa mė nė fund, daja mė i vogėl, Voltisi i ka marrė nė shtėpinė e tij. Ai jeton me nėnėn, gruan dhe fėmijėt nė kushte tė mjerueshme, nuk ka asnjė lloj ndihmė ekonomike.

Edhe pse zemra i dhemb pėr dy tė vegjlit e motrės, ai e ka tė pamundur t’i rrisė. Ēfarė do tė ndodhi me jetėn e kėtyre dy tė miturve tė cilėt janė braktisur nga babai, nėna prej vitesh ėshtė nė gjendje kome, daja i dhunoi ndėrsa gjyshja dhe daja mė i vogėl nuk ka mundėsi t’u sigurojė qoftė dhe bukėn e thatė? Fėmijėt janė gati tė shkojnė nė jetimore.

Lekėt i bėri motra e Italisė dhe vėllai im binjak qė ka kujdestarinė. Fėmijėt qė pas aksidentit nuk kanė ikur mė nė Itali. Fėmijėt kanė jetuar me dajėn qė nga viti 2011 deri para 7 muajsh. Pastaj mi solli mua, mė tha mbaji pėr 2 muaj e shumta. Do tė nis unė lekė tha e do t’i mbash. Mirė i thashė por dy muaj. Realisht unė nuk i mbaja dot mė shumė. Se janė 5 fėmijė, 3 tė mitė e 2 tė motrės. Unė kam marrė 29 mijė euro dhe 29 mijė nėna ime. Ka pėrfituar Rebeke Ēollaku, motra ime dhe vėllai im binjak 40 mijė euro”, thotė daja, raporton “BalkanWeb”.

Ai tregoi se fėmijėt kanė para tė tjera tė mbyllura nė bankė tė cilat do t’i marrin kur tė mbushin moshėn madhore. Vėllai Voltisi, bėn apel qė shteti t’i heqė kujdestarinė vėllait tė tij Eltisit dhe tė vendoet njė e ardhme e sigurt pėr fėmijėt e motrės sė tij.

Fėmijėt kur tė venė 18 vjeē i kanė tė destinuara paratė. Kujdestarinė tė mos e marrė byrazeri por tua lėrė fėmijėve paratė. Ka marrė edhe pension qė kur ėshtė bėrė aksidenti. Ka marrė mbi 30 mijė euro. Fėmijėt nuk shkojnė nė shkollė.

Fėmijėt thonė mė mirė tė shkojmė nė Shtėpinė e Fėmijės se tek daja. Nuk duam tė vemi thonė”, tregoi Voltisi, daja i fėmijėve. Faktin qė fėmijėt janė dhunuar e konfirmoi edhe tezja tjetėr e tyre qė jeton nė Angli. Nė njė lidhje telefonike ajo tha se ka denoncuar e para dhunėn, ndėrsa theksoi se fėmijėt nuk shkojnė as nė shkollė.

Shenimi im: ma merr menja se do jene magyper,sepse zogista,ballista leshista nuk bojne kshu gjonash.Per kamunistat e dime.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 13:29   #385
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,340
Thanks: 193
Thanked 310 Times in 237 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
HISTORIA: Nėna nė koma, daja i dhunon dhe iu prish 100 mijė euro. Dy fėmijėt drejt jetimores.

...

Shenimi im: ma merr menja se do jene magyper,sepse zogista,ballista leshista nuk bojne kshu gjonash.Per kamunistat e dime.
Qudi e madhe - nuk jan as shpellare!
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 13:33   #386
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,220
Thanks: 10,270
Thanked 5,694 Times in 3,837 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Qudi e madhe - nuk jan as shpellare!
Kam lajme te mira dhe te keqia nga Kremlini.Por tashi NJONI do ja fusi RELAX....ti po m`lexove mu merr: manushaqen,yokon dhe badLESHIN ene boni i orkester.Braric mere si konsulent.
TUNGI.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 13:59   #387
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,340
Thanks: 193
Thanked 310 Times in 237 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Kam lajme te mira dhe te keqia nga Kremlini.Por tashi NJONI do ja fusi RELAX....ti po m`lexove mu merr: manushaqen,yokon dhe badLESHIN ene boni i orkester.Braric mere si konsulent.
TUNGI.
Una shpellari i bi qiftelis me ni tel. Po ti qfar ke qe i bie balalajkes me ni tel?
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 15:56   #388
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 1,974
Thanks: 599
Thanked 560 Times in 373 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Gjin Bue Shpata, deshta me te dhan nji LIKE, por kur pash dragun aty, u zbytha, sepse ai perfaqson nji bashkim eklektik te t'kaluemes, te tashmes, e gjasat jane edhe per t'ardhmen.
E mė Drague ē'mė paske prish punė
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 21:24   #389
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,220
Thanks: 10,270
Thanked 5,694 Times in 3,837 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Una shpellari i bi qiftelis me ni tel. Po ti qfar ke qe i bie balalajkes me ni tel?
Duhet te kete dhe opozite...apo jo????Se ndryshe kalojme ne diktature yjesh ne flamur.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2018, 07:08   #390
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,220
Thanks: 10,270
Thanked 5,694 Times in 3,837 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Syria and Press Propaganda.

It is difficult for Americans to find out what is happening in their country and around the world. That is because corporate media outlets have nearly complete control over what they see and hear and because those interests are closely allied with the state. The promise of the internet, the hoped for level playing field for communication and information gathering, is also under corporate control.
The lies which allowed the United States, France and Britain to attack Syria are presented without contradiction. The people with knowledge and expertise who can counter these narratives are disappeared from access to newspapers or television stations. The close relationship between the deep state, the corporate media, and the establishment elite at home and abroad continues without hindrance.
Donald Trump may be labeled a fascist but he attacked Syria with the help of France and Britain. Apparently every leader of a “free world” country is also a fascist. They certainly behave that way as they trample on the rights of millions of people. Far from being the “civilized” nations that Trump referred to in his televised address, these three countries are among the most criminal that have ever existed. They all grew rich on the slave trade, indigenous genocides, the plantation economies in the Americas, and the theft of resources all over the world. Now they run roughshod over their own people. British prime minister Theresa May refused to allow a parliamentary vote on the Syrian missile strike and showed the hollowness of claims that hers is a democratic nation. The same can be said of her partners in crime.
France impoverished Haiti with nearly 100 years of theft, murdered Algerians in the streets of Paris and keeps its former African colonies financially dependent. Former president Nicolas Sarkozy took millions of dollars from Muammar Gaddafi and then had him murdered, just like a mob boss would do. Now they have connived with the help of press propagandists in all three countries to fool millions of people as they try to continue their gangsterish aggression against Syria.
If even mediocre journalists were allowed to report freely on this issue the crime would be obvious. Consider the timeline of events. On March 4, former Russian double agent Sergei Skripal and his daughter are poisoned with a chemical agent in Britain. The British government immediately blames Russia, which has no motive to harm a former spy they swapped eight years earlier. Saudi crown prince Mohammed bin Salman arrives in London for an official visit on March 7. On March 12 French president Emmanuel Macron states that France will attack Syria if any chemical weapons are used there. The next day the Russian military claims to have evidence that a chemical attack will be carried out against Syrian civilians as a pretext for war. On March 16 France warns French journalists to leave Syria. Mohammed bin Salman arrives in Washington on March 19. On April 8 he goes to Paris for yet another official visit. That same day Saudi funded jihadist groups and the White Helmets, who were created by a British intelligence officer, claim that a chemical weapons attack occurred in the city of Douma. On April 14 the United States, France and Britain join in the missile strike.
The aggressors are very transparent.

The plot was carried out in the open.

The actual air strike was limited because of back channel negotiations between these countries. The danger may look like Kabuki theater but no one should assume that the peril is over. The criminals in Washington, London and Paris may yet go too far and provoke a major hot war.
All three heads of state have their own concerns. Macron was put into power to kill off his country’s welfare state and any remnants of left politics. May is struggling with Brexit negotiations and cruel austerity measures that have made her so unpopular she actively avoids voters. Trump may be impeached but he protects himself with war as Democrats and the rest of the ruling elite support his militarism.
Regardless of individual rationales these three people pose a threat to the entire planet. They are aided and abetted by corporate media who act as scribes and present war propaganda as fact. The Nuremberg trials after World War II established that planning aggressive war is a crime and so is the propaganda that promotes it. May, Trump and Macron are guilty but so-called journalists are as well. The criminals could not commit their dirty deeds without their help.

18 Apr 2018.....Ms. Kimberley lives in New York City.

Shenimi IM: mediat shqiptare jane me DEGJENERATAT ne planet,si dhe papi Bushi ju pergjigj Klarkut,kur ky gjenerali e pyeti...pse?Po ku di gjo une,ja KELLCASIM kshu kot per QEJF.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg FR_845x400.jpg (22.5 KiloByte, 21 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2018, 08:55   #391
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,516
Thanks: 2,351
Thanked 2,262 Times in 1,501 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

E dhimbshme edhe si lajm, por edhe si pamje, ku jemi katandisur shoqeria shqipfolese e truboshe!8-vjeēarja nė skamje: S’kėrkojmė kurrė ēokollata, babi na i blen pėr ditėlindje


​Bajrami 7 vjeē dhe Erjola 8, janė dy fėmijė mjaft tė zgjuar, qė jetojnė nė kushte tė tejskajshme tė mjerimit.
“Jetoj me babin, me vėllain, dhe me nusen e xhaxhait tė babit, mami jeton nė Kosovė, na ka lėnė” thotė Erjola pėr emisionin “Shqiptarėt pėr Shqiptarėt” nė News24.
Pjesa mė e bukur e ditės sė saj ėshtė shkolla dhe detyrat qė bėn pas mėsimit. Kur e pyet se ēfarė bėn babai i saj pėr tė, ajo nuk i pėrmban lotėt. “Na blen gjėra babi,” thotė e pėrlotur.
I ati, Agimi ėshtė pika e dobėt e Erjolės. “Babi na ka rritur, na ka ushqyer”. Agimi nuk ka mundėsi t‘ua plotėsojė kushtet dy fėmijėve tė tij tė mitur, as bukėn e pėrditshme.
“Kam pasur probleme me nusen, ajo mi mori fėmijėt u largua. Pas dy muajsh arrita t’i marr fėmijėt e mi. IshA nė njė gjendje depresioni. Kam rreth 2 vjet qė i mbaj unė fėmijėt, vetėm i ushqej se mundėsi tjetėr nuk kam. Nuk kam mundėsi tė tjera, tė kemi drita, tė kėnė rroba. Kėrkojnė rroba dhe lodra se shikojnė tė tjerėt, unė nuk e pėrballoj dot,” thotė Agimi.
Mė tej shton se nuk ka pasur mundėsi t’u blejė fėmijėve librat e shkollės. “Fėmijėt mė kėrkonin librat, lekėt i gjeta diku. Librat i bleva pas 4 ditėsh, fėmijėt u trembėn se gjithė nxėnėsit i kishin librat, vetėm fėmijėt e mi shkonin nė shkollė pa libra” shprehet i dėshpėruar Agimi. “Blej ushqime me listė, i shlyej nė fund tė muajit”
Edhe pse fare tė vegjėl ato nuk i kėrkojnė asnjeherė babait me tepėr se ēmund tė pėrballoji ai. “Janė tė zgjuar vetė fėmijėt nuk kėrkojnė gjėra tepėr qė janė jashtė mundėsive” thotė Agimi. “Ēokollatat nuk i hamė shumė ngaqė na dhemb barku, vetėm nė ditėlindje na ka thėnė babi mė kėrkoni, edhe unė atėhėrė i kėrkoj babit qė tė na i festojė”.
Erjola ka edhe probleme me shėndetin. “Ka probleme nė bark, nuk kam pasur mundėsi ta operoj,” thotė i ati. Nė kėtė panoramė mjerimi, iu ėshtė gjendur Hajrija,nusja e xhajes sė Agimit, edhe pse 60 vjeēe ajo pėrpiqet ēdo ditė t’ua lehtėsojė sadopak vuajtjet dhe mundimet.
“Kam rrit 7 jetimė pėr vete. Ushqimi ėshtė gjithmonė i pakėt, nė darkė fėmijėt kėrkojnė tė ėmėn e tyre. Rri hallė kėtu tė strukemi tek gjiri yt mė thonė. Unė qaj, mė keq ėshtė se na mungon edhe buka e gojės, kur tė kėrkon fėmija bukė ēfarė ti japėsh?” thotė gruaja qė ėshtė bėrė si nėnė e dytė pėr Erjolėn dhe Bajramin e vogėl.

http://www.gazetaexpress.com/lajme-n...lindje-526883/
__________________
...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2018, 08:57   #392
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 18,604
Thanks: 4,423
Thanked 5,251 Times in 3,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 242
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

sa i vogel qeka bajrami
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur