Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-11-2017, 11:38   #1
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,738
Thanks: 1,161
Thanked 1,613 Times in 963 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Skandali


I akuzuari zgjidhet drejtor i pėrgjithshėm
U akuzua pėr trafikndarėsen ku humbėn jetėn dy fėmijė.
Edi Rama emėron drejtor ish-shefin e kabinetit tė Haxhinastos.

Ish-drejtori i kabinetit tė Edmond Haxhinastos, i shumėpėrfoluri Krislen Keri nėpėrmjet njė konkursi thuajse fiktiv dhe tė pabesueshėm pritet tė marrė detyrėn e drejtorit tė pėrgjithshėm tė Aviacionit Civil.

Sipas njė njoftimi zyrtar tė Ministrisė sė Infrastrukturės dhe Energjitikės ėshtė zhvilluar faza e dytė e proēedurės sė vlerėsimit tė kandidatėve pėr vlerėsimin e kandidatėve pėr postin e drejtorit ekzekutiv tė Autoritetit tė Aviacionit Civil.

Njė konkurs i stisur qė ka nxjerrė fitues deri tani tė paktėn ish-shefin e kabinetit tė Edmond Haxhinastos, Krislen Keri.

Pėr ata qė nuk e njohin le tju kthejmė pak kujtesėn: Nė 7 maj tė vitit 2016 dy fėmijė tė moshės 3 dhe 5 vjeē humbėn jetėn nga njė aksident tragjik nė aksin rrugor Kavajė-Rrogozhinė.

Njė mjet u pėrplas nė mėnyrė tragjike me trafikndarėsen e cila ishte ndėrprerė nė vendhyrjen e njė karburanti. Nė atė kohė mediat raportuan se kjo pikė ishte me emrin e shoqėrisė PIENVIS me pronarė Pilo Kėrin, ish-deputet socialist dhe mė pas mbėshtetės i LSI-sė.

Trafikndarėsja ishte hequr, u tha nė atė kohė pas ndikimit tė djalit tė Pilos, Krislenit i cili ishte edhe shefi i kabinetit tė Haxhinastos, por edhe ky pozicion kishte debate nė atė kohė pasi mediat raportonin se ai mbante dy detyra, atė tė shefit tė projekteve dhe tė shefit tė kabinetit.

Detyrėn e fundit Krislen Keri e mbajti pėr tre vite gjatė kohės kur ministria drejtohej nga Edmond Haxhinasto.

Mediat thanė se ka qėnė ndėrhyrja e Krislenit te Autoriteti Rrugor qė ka bėrė tė mundur heqjen e trafikndarėses nė njė segment pėr tė mundėsuar hyrjen e automjeteve nė njė karburant tė babait tė tij. Heqja e kėsaj trafikndarėses rezultoi fatale, ku pėr pasojė humbėn jetėn dy fėmijė.

Pilo Keri vazhdoi i qetė detyrėn e tij, KrisLeli do vazhdojė i qetė detyrėn e tij tani nė krye tė Aviacionit Civil, dy fėmijė humbėn jetėn dhe gjithēka u mbyll me arrestimin dhe gjykimin e dy drejtuesve tė nivelit tė ulėt nė ARRSH.

Mediat folėn dhe raportuan fort, Krisleni nė atė kohė ishte i shumė akuzuar, por nė Shqipėri ēudia mė e madhe zgjat tre ditė edhe kur merr dy jetė fėmijėsh. Pėrgjegjėsia ngeli te drejtorėt, ndėrhyrja e Krislenit dhe karburanti i Pilo Kerit ngelen tė pafajshėm.

Sot jetėt e dy fėmijėve ulėrasin dhe bėrtasin nga qielli. Ata kėrkojnė drejtėsi, por kush ta japė? Edi Rama qė emėron Krislenin nė krye tė Aviacionit Civil?

Mė poshtė po sjellim disa nga raportet e publikuar nė atė kohė nė media dhe akuzat e hedhura pėr Krislenin.

http://www.citynews.al/2016/05/aksid...e-autostrade/1
CityNews
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 09-11-2017 nė 11:41
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2017, 14:45   #2
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,632 Times in 1,040 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Skandali

I ka qejf Edi keta dylberat si lali Eri, ki polici me lart e ish mjaft-istat.
Arsien se di...po qa do qe te jete nuk paragjykoj orientimet e oreksit te makaronave te krieministrit tone te shume formuar.

zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i zirconium pėlqehet nga
i vjetėr 09-11-2017, 14:47   #3
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 20,741
Thanks: 5,503
Thanked 6,463 Times in 4,120 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 291
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skandali

erdhi sherri ledio
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2017, 14:59   #4
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 18,305
Thanks: 7,714
Thanked 6,754 Times in 4,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 359
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Skandali

Yammhamuto style...


Nuk eshte kollaj te veshesh brekushe meleon e kacafiou qe i ka ble me topet e bostaneve kursimtare qe i ka shit gjyshja e Saje qorrit ne trotuarin Levan-Babice-agjiuShtatfleteshi.....Edhe Salyhi Burrishja, sekretati i PPSHllines e ka gajas resmja.....medemek po lodrojme o popull.


__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 09-11-2017 nė 15:03
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2017, 15:08   #5
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,632 Times in 1,040 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Skandali

njoni mamin kursimtare, tjetri gjyshen punetore...

o moj shqipni lum si ti,
kush ti ka mbjell ty tere keto bukuri,
ti ke pas kene nje zonje e rande,
me kushot e sajes qe shisnin hashish e lande,
ke pas shume parcela me begati,
me radar te fikur e audi te ri,
me depo plot e skafe pernat shume
me shefa ne tirone qe i blenin votat lume,
Me dylbena e transvetit te dline;
Ti ndėr gjith shtetet je akoma ma e mira!!
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i zirconium pėlqehet nga
i vjetėr 09-11-2017, 15:24   #6
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 18,305
Thanks: 7,714
Thanked 6,754 Times in 4,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 359
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Skandali

Me fal o kollos qe po ta bastardoj muzen.

Kush ta fali shemturine

Kush ta fali shemturine
Qe t'e me tredhosh te zine!

Kur te lashe per te mjele,
Pellumbeshe 7fletsh-vjele,
Bubu! paketa natriban mbuluar,
Plumb qe vret partive leshuar!

Mbledhur harratt me nje qoshe,
Dic, m'ju flisje,dic m'ju thoshe,
Gushe-e-llere-tagji-bardhoshe.

Pa me syckezat e tua,
brekush leshuar! c'me fole mua.

Kokaine t'ju binte skilja,
Yll me patente e me shkendinja,
Ndezur mune ne mes te kalle,
Te na vene te gjitheve ne dhe te gjalle.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 09-11-2017 nė 15:27
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 09-11-2017, 16:54   #7
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,738
Thanks: 1,161
Thanked 1,613 Times in 963 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skandali

SKANDALI! Shpėrndaje sa mė shumė!
INVESTIGIMI! Vlahutin fton nė Konferencėn pėr Lirinė e Medias e Komisionit Europian pėr Ballkanin Perėndimor nga 16 vetė 15 njerėzit e Soros dhe tė Edi Ramės qė punojnė nė Shqipėri!
Investigim i @Platforma per Liri dhe Demokraci nga @Avokati Altin Goxhaj
Pėrjashtohen gjithė gazetarėt jashtė kontrollit tė Soros dmth gjithė gazetarėt qė kanė tronditur Qeverinė e Soros me investigimet apo kontributin e tyre profesional dhe natyrisht ēdo gazetar qė ka mbėshtetur Trump 1 vit mė parė!
1. Ada Heqimi / Project "Justice for All" (Nuk tregohet punėdhėnėsi: EWMI partner implentues dhe sponsorizohet nga SOROS)
2. Ben Andoni / Weekly Newspaper Java (Media proqeveritare) (Nuk tregohet punėdhėnėsi: Birn – Albania e krijuar nga SOROS)
3. Mimoza Kociu / Association of Professional Journalists of Albania (Kjo OJF ėshtė financuar nga SOROS dhe mbėshtet nga Instituti i Medias i krijuar si Spinoff i Fondacionit SOROS)
4. Vasilika Laēi / Civil Rights Defenders (financohet nga SOROS)
5. Remzi Lani / Albanian Media Insitute (Instituti i Medias i krijuar si Spinoff i Fondacionit SOROSdhe Remzi Lani themelues dhe kryetar pėr shumė vite i Bordit tė Fondacionit SOROS)
6. Fatjona Mejdini / Balkan Investigative Reporting Network (Birn – Albania e krijuar nga SOROS)
7. Darian Pavli / Media Lawyer (Staf i Fondacionit SOROS pėr Reformėn nė Drejtėsi dhe studimet i janė sponsorizuar nga Fondacioni SOROS)
8. Celik Rruplli / EU Policy Hub (EU Policy Hub ėshtė Program i Fondacionit SOROS)
9. Blendi Salaj / Nėnkrytar I Kėshillit tė Medias (anėtar I bordeve tė SOROS(Leviz Albania dhe drejtues dhe pėrfitues I projekteve te SOROS)
10. Ilva Tare / Ora News TV (Kryetare e Bordit tė Fondacionit SOROS)
11. Amarildo Topi / Citizens Channel (Nuk tregohet punėdhėnėsi SOROSi cili ka krijuar programin EU Policy Hub)
12. Kristina Voko / Balkan Investigative Reporting Network - BIRN (Birn – Albania e krijuar nga SOROS)
13. Mero Baze / Tema Newspaper (Media proqeveritare)
14. Thoma Gėllēi / RTSH (Media proqeveritare)
15. Juli Ristani / Investigative show Fiks Fare, Top Channel TV (Media proqeveritare)
Pėrjashtim bėn vetėm 1 gazetar qė nuk ka asnjė tė dhėnė pėr lidhje me Soros:
16. Marsela Karapanco / News 24 TV
"Koinēidencė" interesante ėshtė qė sot nė 1 vjetorin e Zgjedhjes sė Donald Trump si President i SHBA asnjė nga 16 gazetarėt dhe aktivistėt e ftuar nuk ka pasur qėndrim proTrump dhe gati tė gjithė kanė bėrė fushatė tė egėr kundėr Trump!
Ja disa nga gazetarėt qė u pėrjashtuan:
Armir Shkurti, Basir Ēollaku, Artan Rama, Alida Tota, Habjon Hasani, Elvi Fundo, etj
Ndėrkohė pėrjashtohen tė gjitha mediat qė janė jashtė varėsisė sė Soros si FaxNews Live, Engjell Musai-Gazeta Telegraf, Gazeta Standard apo Agjencia e Lajmeve Sot 1. Po ashtu Mediat online si SYRI.net, CityNews.al, Hashtag.al, Shuplaka, Zjarr Televizion, Pa rrena, Exit News - Shpjegon Shqipėrinė, Gazeta Minerva, Publik.live, etj etj
Tė gjitha kėto media dihet qė janė jashtė kontrollit sorosian dhe 1 vit mė parė nuk kanė bėrė fushatė kundėr Trump... pėrkundrazi! Kanė bėrė fushatė pro!

https://www.facebook.com/AntiSorosTV...85891364816292
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 20171109_164721.jpg (20.8 KiloByte, 36 shikimet)
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 09-11-2017 nė 17:14
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2017, 20:21   #8
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 6,785
Thanks: 2,824
Thanked 2,902 Times in 1,927 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 135
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skandali

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
I ka qejf Edi keta dylberat si lali Eri, ki polici me lart e ish mjaft-istat.
Arsien se di...po qa do qe te jete nuk paragjykoj orientimet e oreksit te makaronave te krieministrit tone te shume formuar.

Qe nga ajo kohe i ka pordhur mendja ketij. Paramendo nga mbledhesi i puplashelit ne je suis Tumanbolognese me kapele jevgjiti te arrije ne multimilioner, ka tejkaluar edhe Boratin me rekord tumanja.

I have tha a dream mbjelle canabisjen, prit te rritet, thaje icik ene nise ke Habilaj distributoret per ke taljoni edhe ja reality
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2017, 12:46   #9
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,738
Thanks: 1,161
Thanked 1,613 Times in 963 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Skandali

Kush ėshtė njeriu qė do na kushtojė 24 miliardė lekė nė vit nga taksat tona?
Nisma.thurje

Brenda njė periudhe dy vjeēare, njė zyrė e vetme—Zyra 13/2 nė katin e trembėdhjetė tė godinės Sky Toėer nė Tiranė—siguroi njė sėrė kontrata prej dhjetėra milionė eurosh, siguroi tė drejtėn pėr incenerimin e mbetjeve nė mė shumė se gjysmėn e vendit, siguroi tė drejtėn pėr tė prodhuar dhe pėr tė shitur energji elektrike dhe pėrfitoi falas mijėra hektarė tokė publike nė favor tė bizneseve tė saj.

Njė zyrė e vetme me ortak kryesor Klodian Zoton, njė person I cili papritur nga sipėrmarrės I vogėl kompjuterash kthehet nė njė gjigand tė menaxhimit tė plehrave, do tė pėrfitojė pėr vitin 2018 rreth 24 miliardė lekė nga buxheti I shtetit. 24 miliardė lekė nga xhepat tona tre kompanive tė zotėruara nga i njėjti person.

zoto2.jpg

(Tabela e kosotos buxhetore tė koncesioneve e paraqitur nė Komisionin e Ekonomisė)

Kush qėndron mbrapa Klodianit?

Nuk jemi ende tė sigurtė dhe investigimi do tė vazhdojė por nėse I hedhim njė sy historikut tė tij do tė shohim se ai pėrpara se tė futej nė botėn e biznesit ka punuar drejtor nė Albtelekom, periudhėn kur kjo kompani zotėrohej ende nga shteti. Po ashtu, edhe Stela Godoli ka punuar me Albtelecomin nėpėrmjet bashkėshortit tė saj Mirel Mėrtirit I cili ka zotėruar njė kompani tė ngjashme me Hermes Communications, kompani e zotėruar nė atė kohė nga Arben Ahmetaj, sot Ministėr I Financave.

Qė Klodian Zoto tė pėrfitojė papritur, pa asnjė eksperiencė, nė kundėrshtim me politikat qeveritare tė deritanishme 3 koncesione pėr djegien e plehrave nga tė cilat do tė marrė rreth 10 milionė euro cdo vit, I duhet patjetėr njė lidhje e fortė.

Vazhdon….zoto.jpg

(Dokumenti qė vėrteton se Zoto ka qenė drejtues i rėndėsishėm i Albtelecom)

Mė poshtė pjesė nga investigimi I bėrė nga gazetari Artan Rama ku shpjegohet kronologjia e ngjarjes.

Nė verėn e vitit 2014, themeluesja e Albtek Energy sh.p.k., Stela Gugallja, u ngjit nė katin e trembėdhjetė tė godinės Sky Toėer nė Tiranė dhe regjistroi zyrėn numėr 13/2 si adresė tė kompanisė sė sapoformuar. Pastaj u ul e shkruajti njė letėr nė adresė tė qeverisė. Ishte kėrkesa e parė dhe kėrkonte ngritjen e njė inceneratori nė qytetin mė tė ndotur tė Shqipėrisė, nė Elbasan.

Pas pak javėsh, Albtek Energy u shpall “fituese” e njė gare pa konkurentė, me vlerė rreth 22 milionė euro dhe nėnshkroi me qeverinė kontratėn pėr ndėrtimin e inceneratorit nė Elbasan.

Banka Credins miratoi kredinė e kėrkuar nga kompania dhe qeveria i dha asaj tė drejtėn pėr tė ndėrtuar dhe pėr tė shfrytėzuar inceneratorin e Elbasanit.

Pas njė viti tė plotė, nė 25 gusht 2015, kur ēdo procedurė ligjore me qeverinė kishte pėrfunduar, Albtek Energy sh.p.k. doli nga Zyra 13/2 nė godinėn Sky Toėer.

Por Zyra 13/2 strehonte njėkohėsisht edhe njė tjetėr kompani, Integrated Technology Service sh.p.k., me administrator dhe pronar tė vetėm Klodian Zoton.

Por Albtek Energy dhe Integrated Technology u ribashkuan nė njė vendndodhje tė njėjtė zyrash disa javė mė pas, nė tė njėjtėn ditė. Nė datėn njė tetor, ndonėse nė seli tė ndryshme, kompanitė njoftuan secila mė vete ēeljen e njė adrese tė dytė, qė ndodhej ēuditėrisht nė tė njėjtin vend: “Kantieri i impiantit tė pėrpunimit tė mbetjeve urbane nė Elbasan”.

Ky ndryshim u bė vetėm njė javė pasi Banka Credins i kishte dhėnė Albtekut kredinė pėr tė ndėrtuar inceneratorin. Dukej pra, qė kompanitė, pėrveē zyrave, po ndanin edhe bizneset.

Integrated Energy nuk ndaloi kėtu. Ashtu si Albtek njė vit mė parė, kompania i dėrgoi qeverisė njė letėr, ku i kėrkoi tė ndėrtonte njė incenerator nė Fier.

Qeveria u vu menjėherė nė lėvizje dhe nė shtator tė 2016, “Integrated Technology” konkuroi e vetme dhe u shpall fituese, duke siguruar tė drejtėn pėr tė ndėrtuar inceneratorin e Fierit, me vlerė 28 milionė euro. Adresa mbetej pėrsėri, e famshmja, Sky Toėer, Zyra 13/2.

Mė pas, sė bashku me dy ortakė tė tjerė, Integrated Technology i dėrgon qeverisė njė letėr tė dytė, ku i kėrkon njė incenerator tjetėr, por kėtė radhė nė Tiranė dhe, natyrisht, mė tė madh.

Qeveria vihet pėrsėri menjėherė nė lėvizje dhe shpall tenderin pėr ndėrtimin e inceneratorit. Qeveria e favorizon Integrated Technology duke i dhėnė paraprakisht disa pikė bonus.

Pak javė mė parė, Agjencia e Prokurimeve e Publike njoftoi rezultatin e kėtij tenderi pėr inceneratorin e Tiranės. Natyrisht, Zyra 13/2 u shpall pėrsėri fituese:Integrated Technology sė bashku me dy ortakėt e saj do tė ndėrtojė Inceneratorin e Tiranės.

Ndonėse pa asnjė pėrvojė nė menaxhimin e mbetjeve, pėrmes kompanive tė saporegjistruara pa asnjė aktivitet tjetėr, njė grup i ngushtė personash shėnuan “njė histori suksesi”, qysh nė muajt e parė tė kėsaj sipėrmarjeje.

Skema-1024x576

Ne i pyetėm kėta biznesmenė se nė ē’rrethana u pėrfshinė ata nė menaxhimin e mbetjeve; se pėrse vendosėn tė rrezikojnė duke investuar nė incenerim, nė njė kohė qė prioritetet sipas legjislacionit ishin tė tjera; se cila ishte eksperienca e tyre dhe e stafit tė tyre nė kėtė fushė dhe, a mos pėrmes kompanive me emra tė ndryshme fshiheshin pėrfitues tė njėjtė?

Nuk morėm asnjė pėrgjigje.

Nė kėto kushte zgjodhėm tė hulumtojmė dokumentacionin.

Ministri i Mjedisit, Z. Lefter Koka, ka deklaruar se nuk e ka mbėshtetur Integrated Technology, duke pretenduar se qeveria pėrpara zhvillimit tė procedurės pėrzgjedhėse pėr inceneratorin e Fierit, ka dhėnė njė bonus prej 10 pėr qind tė pikėve nė favor tė njė kompanie tjetėr.

Bėhet fjalė pėr kompaninė Building Construction & Green Energy (BCGE). Por kjo kompani nuk u fut asnjėherė nė garė—Integrated Technology konkuroi e vetme pėr inceneratorin e Fierit.

Por tė dhėnat e regjistrave tregtare zbulojnė arsyen pse BCGE nuk mori pjesė nė garė: pak pėrpara garės, Integrated Technology bleu 50 pėr qind tė kapitalit tė BCGE-sė.

Ndaj, pretendimi i ministrit ėshtė i pavlerė, pasi Integrated Technology, do tė ishte shpallur sidoqoftė fituese.

Por le tė qėndrojmė te Building Construction & Green Energy. Ajo u themelua nė 29.10.2015 me njė kapital tė ndarė mes tre ortakėsh, njėri prej tė cilėve, ECOALB FR, me 50 pėr qind tė kuotave, nė pronėsi tė Znj. Sevi Zani. Por nė kohėn e themelimit, Znj. Sevi Zani ishte njė juriste e punėsuar e Integrated Technology Service, qė kishte si administrator dhe pronar Z. Klodian Zoto.

Punonjėsja Sevi Zani depozitoi 25 milionė lek si kapital themeltar pėr shoqėrinė BCGE qė krijoi dhe tre muaj mė vonė ajo ia shiti gjithēka punėdhėnėsit tė saj, pra Integrated Technology Service tė Klodian Zotos.

Pak muaj pas krjimit, Building Construction & Green Energy, e freskuar me ortakė tė rinj, i kėrkoi qeverisė ndėrtimin e njė inceneratori nė Fier.

Tre muaj mė pas, nė maj 2016, qeveria Rama, vendosi tė ēelė tenderin pėr inceneratorin e Fierit dhe pėrmes njė vendimi “bujar”, i dhuroi kompanisė BCGE-sė 10 pėr qind tė pikėve.

Por BCGE vendosi tė tėrhiqet! Integrated Technology Service garoi e vetme dhe u shpall fituese.

Natyrisht qė thelbi mbetej i njėjtė, pasi ITS, do tė shpallej fituese nė tė dyja rastet. Por megjithatė, njė pyetje mbetet: si shpjegohet kjo tėrheqje. A mos vallė vetėm pėr tė rrėzuar hipotezat se kompania fituese nuk u favorizua prej bonusit?

Nė tė vėrtetė, Ministri i Mjedisit u justifikua pikėrisht me kėtė argument, se sipas tij, “kompania qė kishte fituar bonus nuk u pėrfshi nė garė”. Por njė arsyetim i tillė ėshtė i panevojshėm dhe naiv. Ja sepse!

Pėr tė kuptuar mė shumė, le tė kthehemi te ECOALB FR, kompania qė zotėrohej prej Znj. Sevi Zani, e cila, pak pėrpara marrjes sė bonusit, ia shiti aksionet Z. Klodian Zoto, zotėruesit tė Integrated Technology Service.

ECOALB FR ishte themeluar nė tetor tė 2015 dhe si adresė kishte: Ap. 68, nė hyrjen nr. 4, te Pallatet Agimi. Por nė 26 mars 2016, kėtu, nė tė njėjtėn adresė, vetėm pak javė pėrpara se qeveria tė ēelte tenderin pėr inceneratorin e Fierit, mbėrriti njė tjetėr kompani: C.G.C sh.p.k., pronarja e sė cilės ishte… Stela Gugallja—pikėrisht biznesmenia e cila, njė vit mė parė kishte fituar inceneratorin e Elbasanit dhe tani po ribashkohej pėrsėri mė ortakun e saj tė vjetėr Klodian Zoto, qė disa muaj mė pas u shpall fitues i inceneratorit tė dytė, atij tė Fierit.

Po pėrse vendosi C.G.C. tė lėvizė? Nėse hulumtojmė dokumentacionin do tė shikojmė se adresa e vjetėr e CGC ėshtė zyra 13/2. Largimi i saj prej zyrės, tani qė bashkėpunėtori Klodian Zoto ishte pėrfshirė nė secilėn prej kompanive qė kishin treguar interes pėr inceneratorin e Fierit, a mos kishte pėr qėllim tė dobėsonte lidhjen me bashkėpunėtorin nė sytė e publikut?

Disa muaj pasi Integrated Technology Service kishte mbetur e vetme nė zyrėn 13/2, kompania konkuroi e vetme dhe fitoi tė drejtėn pėr ndėrtimin e inceneratorit tė Fierit. Pėrshtypja e dhėnė, se nė Fier kishte fituar njė tjetėr kompani, rezultoi e suksesshme.

Por thelbi ishte i qartė: nė pėrpjekje pėr tė zgjidhur keqmenaxhimin e mbetjeve, qeveria kishte mbėshtetur financiarisht vetėm njė rreth tė ngushtė njerėzish.

Sidoqoftė, le tė shkojmė mė tej!

Nė shtator tė 2016, Integrated Technology Service Sh.p.k. dhe Energy 2 srl (njė kompani e regjistruar nė Itali) fituan tė drejtėn pėr ndėrtimin e inceneratorit tė Fierit.

Mė pas, ato ia transferuan kėto tė drejta njė tjetėr kompanie, tė sapothemeluar: Integrated Technology Waste Treatment Fier sh.p.k., e cila kishte tė njėjtėn adresė, tė famshmen, zyrėn 13/2.

Mė pas, Integrated Technology u bė zotėrues i 70 pėr qind tė kapitaleve tė shoqėrisė sė re, duke “ia shitur” pjesėn tjetėr tė kapitaleve (30 pėr qind) njė kompanie tjetėr, pėr 250 dollarė. Ortaku i ri ishte Ndėrtim Montim Patos sh.p.k.”, i cili pėr “rastėsi” ishte pėrfituesi, tetorin e shkuar, i rreth 700 milionė lek fonde publike pėr zhvendosjen e mbetjeve tė vjetra tė Elbasanit nė landfillin e ri, pikėrisht nė adresėn e dytė qė Albtek Energy dhe Integrated Technology kishin hapur: Kantieri i impiantit tė pėrpunimit tė mbetjeve urbane nė Elbasan.

Por suksesi i Integrated Technology Service sh.p.k. shtrihet mė tej. Kompania fitoi tė drejtėn pėr transferimin e mbetjeve urbane tė qytetit tė Elbasanit, vetėm disa muaj pėrpara operimit tė impiantit tė ri. Kompania gjithashtu menaxhon njė stacion transferimi tė mbetjeve nė Kavajė, qytet ndėrmjet Tiranės dhe Elbasanit.

Ne hulumtuam tė dhėnat e publikuara nga Open Spending Albania mbi transaksionet e kryera nga Thesari i Shtetit pėr llogari tė institucioneve buxhetore. Pėr vitin 2016, shuma totale e urdhėruar prej Thesarit pėr Ministrinė e Mjedisit, nė favor tė tė tretėve ishte pak mė shumė se dy miliardė lek (saktėsisht 2 128 364 299 lek).

Nga kėto, 1,7 miliardė lek kishin shkuar nė favor tė vetėm katėr kompanive tė pėrfshira nė biznesin e menaxhimit tė mbetjeve: IIntegrated Technology, Ndėrtim Montim Patos, Albtek Energy dhe Integrated Technology Waste Treatment Fier.

Pra, pėr ēdo 100 milionė lek qė Ministria e Mjedisit kishte shpenzuar nė vitin 2016, 80 milionė ishin shpenzuar nė favor tė kompanive tė inceneratorėve.

Vlen pėr t’u theksuar se kompania qė do tė ndėrtojė inceneratorin e Fierit, Integrated Technology Waste Treatment Fier, ka pėrfituar deri tani 11 pagesa nė para prej Ministrisė sė Mjedisit me vlerė mbi 650 milionė lek, edhe pse ndėrtimi nė fjalė nuk ka filluar ende, pėr shkak se banorėt pėrreth e refuzojnė ndėrtimin e tij.

Natyrisht, fituesja e madhe ishte zyra 13/2. Dhe jo vetėm falė koncesioneve tė inceneratorėve.

Integrated Technology Service sh.p.k u pėrzgjodh prej Ministrisė sė Mjedisit edhe pėr zbatimin e dy veprave tė tjera publike: ndėrtimin e impiantit tė pastrimit tė Lumit Ishėm dhe ndėrtimin e impiantit tė pastrimit tė Lumit Shkumbin.

Kėshtu nė pak muaj, falė operacioneve financiare dhe marifeteve, herė ta hapura dhe herė te fshehura, duke luajtur me adresa kompanish dhe transferta kapitalesh, brenda njė rrethi tė ngushtė tė besuarish, njė grup i vogėl njerėzish nė zyrėn 13/2 tė Sky Tower, pėrfituan shuma tė mėdha prej fondeve publike dhe arritėn “qiejt” e vėrtetė tė suksesit.

Dėshtimi i politikave tė menaxhimit tė mbetjeve nga disa qeveri radhazi u shndėrrua nė njė pėrfitim tė papritur financiar pėr aksionerėt dhe ortakėt e zyrės 13/2.
Qershia mbi tortė

Inceneratori i Tiranės ėshtė inceneratori i tretė i aprovuar nga qeveria shqiptare dhe mė i madhi. Zyra 13/2 ėshtė pjesė edhe e kėtij suksesi.

Integrated Energy B.V., njė kompani e themeluar vitin e shkuar nė Amsterdam, u mbėshtet paraprakisht me njė bonus prej 8 pėr qind tė pikėve, dhe u shpall fituese, nė njė garė ku ajo konkuroi e vetme.

Por dhjetorin e shkuar, Vincent Van Gerven Oei, gazetar dhe publicist i Exit.al, zbuloi se Klodian Zoto, pronari i Integrated Technology Service sh.p.k, ishte njė prej tre themeluesve tė Integrated Energy B.V. Nė njė prej shkrimeve nė Exit.al, ai shpjegoi se nė bordin drejtues tė Integrated Energy B.V., janė pėrfshirė ekspertė hollandezė, tė specializuar pėr krijimin e strukturave financiare qė mund tė pėrdoren pėr shmangien e taksave.

Ne i telefonuam kompanisė Integrated Energy B.V. nė Amsterdam dhe biseduam me Z. Hans Wallage, njė prej drejtorėve tė emėruar tė saj, i cili na shpjegoi se, ndonėse kompania nuk kishte pėrvojė nė menaxhimin e mbetjeve, tenderi i Tiranės ishte parė si njė mundėsi e mirė biznesi prej aksionerėve tė kompanisė.

Por ai nuk e shpjegoi dot se nė ē’rrethana ishin njohur ata me kėtė mundėsi. Ai nuk iu pėrgjigjes pyetjes, se cili ishte pronari i vėrtetė i kėsaj kompanie. Por konfirmoi se e njihte Klodian Zoton.

Ligji hollandez lejon fshehjen e pronarėve tė kompanive, madje edhe kur ata zotėrojnė vetėm 1 pėr qind tė aksioneve.

Sidoqoftė, duhet tė presim janarin e vitit 2018, kur qeveria holandeze, nėn presionin e BE-sė, ka premtuar tė publikojė emrat e pronarėve tė kompanive financiare tė regjistruara nė Hollandė. Ndonėse jo plotėsisht, por tė paktėn, tė atyre qė zotėrojnė mbi 25 pėr qind tė aksioneve. Le tė presim!

Sidoqoftė hulumtimet tona tregojnė se rrethi pas Integrated Energy B.V. pėrfshin tė njėjtėt njerėz. Dhe Klodian Zoto nuk ėshtė i vetmi.

Ernesto Granelli, projektuesi i incenenatorit tė Elbasanit ėshtė njė prej themeluesve tė tjerė tė Integrated Energy B.V. Por Z. Ernesto Granelli dhe administratorja e Albtek Energy, Stela Gugallja, janė ortakė: ende pa u ēelur proēedurat pėr inceneratorin e Tiranės, nė 25.4.2016, ata themeluan njė kompani tė pėrbashkėt, E.R. One Albania sh.p.k.

Ndėrkohė qė numri inceneratorėve tė projektuar rritet, lidhjet mes njerėzve tė pakėt qė i menaxhojnė ato, shtohen!


__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur