Kthehu pas   Forum-Al.com > Kombtare & Boterore > Historia e Shqiptarve > Arkeologji / Antropologji

Prshndetje Vizitor!
Nse ju shfaqet ky mesazh do t thot se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini t shihni pjesn me t madhe t seksioneve dhe diskutimeve t forumit, por akoma nuk gzoni t drejten pr t marr pjes n to dhe n avantazhet e t qnurit antar i ktij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI q t drgoni postime dhe mesazhe n Forum-Al.
Regjistrohu
Prgjigje
 
Mundsit n tem
i vjetr 13-06-2018, 12:00   #1
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarsimit: Apr 2010
Posts: 1,279
Thanks: 244
Thanked 410 Times in 238 Posts
Shuma e pikve q jep: 29
edlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyer
Basania qyteti Ilir i humbur

Bassania, nj qytet i humbur, q daton m shum se 2,000 vjet, u zbulua nga nj grup arkeologsh polak.

Rrnojat ndodhen n veri-perndim t Shqipris, n afrsi t qytetit modern t Shkodrs.

Studiuesit besojn se rrnojat e zbuluara jan ajo q ka mbetur nga Bassania, nj qytet i lasht i sunduar nga ilirt – njerz q banonin n Ballkanin Perndimor n lashtsi – t cilat u prshkruan nga historiani romak Livy.

“Muri q rrethonte qytetin u krijua nga blloqe t gurta t prshtatshme,” deklaroi prof. Piotr Dyczek, i cili drejton grmimet.

“Ne e dim vendndodhjen e pjess m t lart t kalas”, shtoi Prof. Dyczek, i cili ka qen prgjegjs pr grmimet n zon q nga viti 1987.

Prve strukturave t gurit, arkeologt zbuluan nj numr t objekteve interesante duke prfshir nj en pr sakrifica bronzi t ruajtur mir. Ajo prmbante ende mbetjet e ofertave t fundit: fragmente t eshtrave t kafshve dhe hirit.

Zona q grmohet sht e vendosur n brigjet e liqenit t Shkodrs.

sht nj nga vendet m t rndsishme pr historin e Iliris, si dhe t gjith zonn e Ballkanit.

Q nga koht neolitike ishte nj vendbanim i rndsishm dhe i pasur n udhkryqin e rrugve t rndsishme t toks dhe ujit.

Mbretria m e hershme e regjistruar ilire, Enchele, daton q nga shekulli i VIII para Krishtit.

Ekipi nga Qendra e Studimeve t Antikitetit t Evrops Juglindore t Universitetit t Varshavs ka punuar n kt zon q nga vitet 1960.

Hern e fundit sht ndryshuar nga edlin : 13-06-2018 n 12:02
edlin nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
Postimi i edlin plqehet nga
i vjetr 13-06-2018, 12:06   #2
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarsimit: Apr 2010
Posts: 1,279
Thanks: 244
Thanked 410 Times in 238 Posts
Shuma e pikve q jep: 29
edlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Basania qyteti Ilir i humbur

http://scienceinpoland.pap.pl/en/new...y-albania.html
edlin nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 13-06-2018, 12:25   #3
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarsimit: Apr 2010
Posts: 1,279
Thanks: 244
Thanked 410 Times in 238 Posts
Shuma e pikve q jep: 29
edlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Basania qyteti Ilir i humbur

Shkodra e lasht paska qen si fshat prball Basanit....
Ne mir q na zbulojn t huajt ndonj gj se vet jemi n lesh t'pa lar
edlin nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 13-06-2018, 13:53   #4
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarsimit: Apr 2010
Posts: 1,279
Thanks: 244
Thanked 410 Times in 238 Posts
Shuma e pikve q jep: 29
edlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyeredlin ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Basania qyteti Ilir i humbur

edlin nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
Prgjigje

Mundsit n tem

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML sht fikur