Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare > Figurat e shquara

Figurat e shquara Gjithēka mbi figurat e ndritura Kombėtarė Shqipėtare...

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 06-01-2013, 22:12   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,900
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Mic SokoliMic Sokoli lindi nė vitin 1839 nė Fang tė Bujanit, Tropojė dhe vdiq nė vitin 1881, ishte luftėtar i shquar i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, Hero i Popullit.
Mic Sokoli rrjedh nga njė familje patriotėsh.
Udhėhoqi njėsi tė mėdha luftarake tė Lidhjes nė shumė beteja. Mori pjesė nė luftimet e Gjakovės kundėr Mehmet Ali Pashės, u dallua nė betejėn e Nokshiqit kundėr agresorėve malazezė, luftoi nė Plavė e Gucia, nė Hot, Grudė, Tuz, Prizren, Gjakovė, Ferizaj, Gjilan, Shkup.
Nė betejėn e Slivovės (prill 1881) kundėr forcave osmane tė Dervish Pashės kreu njė akt trimėrie tė rrallė duke i vėnė gjoksin topit tė armikut dhe ra heroikisht nė fushėn e betejės duke frymezuar te gjithe luftetaret e tjere te vazhdojne luften me trimeri e krenari.
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2016, 00:02   #2
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,900
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mic Sokoli

135 vite nga vdekja e trimit tė madh, Mic Sokoli!
Mic Sokoli lindi nė vitin 1839 nė Fang tė Bujanit, Tropojė, dhe ra heroikisht nė Slivovė mė 1881. Ishte luftėtar i shquar i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, Hero i Popullit.
Mic Sokoli rrjedh nga njė familje patriotėsh. Udhėhoqi njėsi tė mėdha luftarake tė Lidhjes nė shumė beteja. u shqua pėr strategji, gatishmėri dhe trimėri. Mori pjesė aktive nė luftimet e Shkupit, Prizrenit, Ferizajit, Gjilan, nė Gjakovė kundėr Mehmet Ali Pashės, u dallua nė betejėn e Nokshiqit kundėr agresorėve malazezė, luftoi nė Plavė e Gucia, nė Hot, Grudė, Tuz. Pastaj nė rrafshin e Kosovės nė betejėn e madhe tė Shtimes, tė Carralevės, dhe sė fundmi nė atė tė Slivoves nga ku dhe ra heroikisht.
Nė betejėn e Slivovės nė afėrsi tė Shtimes, nė (prill 1881) kundėr forcave osmane tė Dervish Pashės kreu njė akt trimėrie tė rrallė duke i vėnė gjoksin topit tė armikut dhe ra heroikisht nė fushėn e betejės duke frymėzuar tė gjithė luftėtarėt e tjerė tė vazhdojnė luftėn me trimėri e krenari.
Mici ra heroikisht nė moshėn 42 vjeēare, duke lėnė pas gruan dhe dy fėmijė, njė djalė dhe njė vajzė. Mė shumė se njė shekull mė pas, po njė nip i tij e vazhdoi aty ku e la Mici, aty ku e ndėrpreu Lidhja Shqiptare. Ai kishte trashėguar nga gjenet e Micit trimėrinė dhe shkathtėsinė ushtarake. Ky nip i Mic Sokolit, ra dėshmorė duke luftuar pėr Bashkim Kombėtar, dhe quhet Tahir Sinani.
Shumė ngjarje dhe luftėtarė tė Epokės sė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit u pėrjetėsuan pėrmes epikės historike, mirėpo vendin e parė e zė Mic Sokoli, prijėsi i Krasniqes, biri i Sokol Ramės nga Malėsia e Madhe. Heroizmi i pashoq i Micit u kthye nė legjendė, dhe kėngėt pėr tė jehuan nėpėr vite duke mbėrritur deri tek ne.

Dardania Sacra
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur