Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Mitologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-01-2016, 15:12   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,889
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Lumi i harresėsBIJTĖ E SHKREPAVE. . . DHE HARRESĖS
Pastaj ra nėn sundimin romak, por mbeti njė rajon i lėnė pas dore. . .
Vendi i banuar nga shqiptarėt mbeti si njė prej vendeve mė pak tė njohura, jo vetėm tė Europės, por edhe tė botės. Qė kur turqit vunė kėmbė nė Janinė, gjashtėdhjetė vjet mė para se sa Kolombi tė zbulonte Amerikėn, vala e Letes u shtri mbi atė rajon e mbi atė popull, duke i hequr ēdo lajm dhe komunikim me pjesėn tjetėr tė Europės . . . (shėnim: nė mitologji Lete ėshtė lumi i harresės ku po tė pije ujė prej tij harroje tė shkuarėn)
... Nė gjuhėn e tyre shqiptarėt e quajnė vendin e tyre Shqipėri dhe vetveten shqiptar, qė sipas Malte Brun vjen nga fjala “skipos” (shpatė) dhe sipas shumicės vjen nga “shkippe” (shkrep) qė do tė thotė “bijtė e shkrepave” meqenėse “bijtė e Alpeve” ėshtė emri “Albanesi” ose “Alpanesi”.
Titulli: Emporium: rivista mensile illustrata d'arte, letteratura, science e varieta, Volume 38
Botues: Istituto italiano d'arti grafiche (Bergamo, Italy), 1913
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2016, 16:48   #2
Zana
Banned
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 19,061
Thanks: 3,563
Thanked 4,380 Times in 2,061 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Zana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lumi i harresės

Lumi ne te vertete, egzistonka... artikulli interesant, por jo shume i qarte.
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur