Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 06-01-2013, 22:20   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,140
Thanks: 3,398
Thanked 1,725 Times in 743 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

Shkeputur nga libri i nje autoreje shqiptare, po sjelle disa foto te veshjeve shqiptare, me simbole te mocme, qe provojne trashegimine tone te sterlashte:

Te ben sidomos pershtypje svastika, qe eshte nje nga simbolet e krijimit dhe ka te beje me besimet shume te lashta, shume me perpara feve te tanishme.autori Zeus10
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 06-01-2013, 22:21   #2
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,140
Thanks: 3,398
Thanked 1,725 Times in 743 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

Pasqyre Etruske "Herkuli duke pire prej gjirit te Heres" (Sipas zyrtares)
Shohim tre figura femerore:Muji ne folklorin shqiptar apo "Eposi i Kreshnikeve" eshte pikerisht figura qendrore e Eposit i cili fuqine e vet e merr prej qumeshtit qe pi prej gjirit te Zanave...dhe Zanat e Malit ishin pikerisht ato qe paraqiten perhere ne numrin tre ne Eposin shqiptar.
Atributet e tyre jane : DHIA E EGER dhe PELLUMBI, dhe pikerisht ne keto atribute qendron fuqia e tyre.

"Ne tri Dhi te egra qendron fuqia e Zanave dhe keto Dhi kane qime dhe brire te Arte dhe nga nje pellumb ne bark..."- (M. Tirta, Shtres. Mit. ne Ep. Shqip)

Gjithashtu mos te harrojme se ne gjetjet arkeologjike te ndryshme nder Ilire, paraqiten perhere Nimfat apo Zanat (numri tre) sikurse bariu Pan apo Silvani siē u pagezua prej Romakeve:...por te nje rendesie te veēante jane edhe monedhat gjetur ne Apolloni te Ilirise ku pikerisht rishfaqen keto Nimfa apo Zana perhere ne numrin tre
duke vallezuar perreth nje zjarri:


Illyria, Apollonia AR Drachm. Mid 1st century BC. Bionos & Agonippos, magistrates. Laureate head of Apollo left; BIWNOS / Three nymphs, hand in hand, dancing around a fire;
...

Ne mos gaboj edhe vet Diau (Zeus) kur ish i mitur u rrit me qumeshtin e Dhise Amalti:...dhe ne se do shkojme nder zonat e thella malore apo rurale e te pyesim grate e vjetra apo plakat :
"Ne kohe te para, kur nje nene te re qe sapo kishte lindur, ne se i mungonte qumeshti amenor, si ushqente prodhin e vet?-pergjigja do jete perhere teje e thjeshte: " Qumeshti i Dhise perdoret ne keto raste,se vetem Dhia zgjedh ushqimin e vet dhe qumeshtin e ka te paster"
Shqiptaret e lashte e dinin kete gje, pra qe vet Diau u ushqye prej qumeshtit te Zanes (Dhise se eger)dhe keto Zana apo Nimfa kur shiheshin nder malet e tyre, ngjanin si qenie me fuqi Hyjnore!

Mallakastrioti
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-01-2013, 22:22   #3
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,140
Thanks: 3,398
Thanked 1,725 Times in 743 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

Kulti i kalit pėr shumė studimtar ka njė bazė tė gjerė shtrirjeje nė popuj dhe vende tė ndryshme, por Fetusi, nė shekullin e II para e.s. , shkruante se perėndia e Neptunit mė parė ndėr fiset ilire quhej hippius, qė do tė tė thotė “me kalėrue, me hip”.
Kėshtu shprehet dhe studimtari austriak, Karl Traimer:<<Vetė emri 'hipus', qė quhet kali, lidhet me foljen “hip”, domethėn tė kalėrosh.>>

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-01-2013, 22:23   #4
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,140
Thanks: 3,398
Thanked 1,725 Times in 743 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-01-2013, 22:23   #5
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,140
Thanks: 3,398
Thanked 1,725 Times in 743 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

Njė rėndėsi tė veēantė kanė kėto gjetje mbresėlėnse qė i pėrkasin fisit ilir tė Daunėve.
Ato na paraqesin me njė trajtėlexueshmėri tė pėrkryer, dhuntinė artbėrėse tė parardhėsve tanė, qė ende sot pasqyrohet dhe ruhet plotėsisht tek simbole
t, vizatregimet, arturinat dhe veshjet tona kombėtare.
Plotpėrmbajtja vizatreguese e kėtyre kryeveprave ilire nė gur tė 2800 vjetve mė parė, ėshtė e krahasueshme, madje e njėjtė, me atė tė simbolikės sė paranikve tė grave shqiptare dhe tė Xhubletės, siē tregojnė pėr shėmbull, svastikat, ylli gjashtcepsh dhe zogjtė sqep-mė-sqep.
LASHTĖSIA VAZHDON!

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-01-2013, 22:24   #6
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,140
Thanks: 3,398
Thanked 1,725 Times in 743 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

"Hyjnesha e trefishte", Diana e trefishte, sikurse tre Dianat ILire, sikurse tre Zanat e Malit, sikurse tre gjokset femerore simbol i cili ndeshet nder kostume te grave shqiptare deri ne ditet tona. Artemisa (e keshtuquajtur greke) apo Diana ( e keshtuquajtur romake) e cila shume here paraqitet si Hyjneshe e trefishte. Por ne mitologjine shqiptare ndeshim diēka teje interesante lidhur simbolizmit te trefishte:
"...Zoja Prende. besohej se ylberi ishte brezi apo shoka e asaj Zonje, te cilin ajo e ndente ne hapesiren qiellore. Prandaj edhe ylberi quhet edhe Brezi i Zojes (ne Veri), Shoka e Zojes (ne Veri), Brezi i Perendise (ne Cameri) etj...
Meqenese te ylberi bien ne sy tri ngjyra, mendohej se Zoja prende mbante ne ate brez tri hire, qe i jepnin tere ate bukuri. Kur i duhej pastaj te endej neper hapesiren qiellore, ajo futej brenda nje shkolke detare, te cilen e terhiqnin dallendyshet..."Mallakastrioti
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2013, 23:19   #7
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

Ndoshta do vije nje kohe qe do rizbulohen keto gjera sidomos nese periudha aktuale arrin te kalohet pa u shkaterruar cdo gje nga pikpamja psiqike. Njeriu edhe pse ne nje pakice te madhe vecse sapo ka filluar te zgjohet disi nga ideologjia me e re ne bote, teknologjia. Kur cikli te mbaroj dhe te kuptohet se cfare po kalohet nuk eshte as me shume e as me pak se cfare eshte kaluar me pare, dhe se shfrytezimi eshte po i njejte sic ka qene ne te tjera epoka, ateher vakumi do mbushet me dicka se sben. Shpresoj deri ateher Shqiperia te kete mbijetuar dhe te kete rigjetur veten e saj, ne te kundert, edhe ne si gjithe te tjeret, duke pranuar cdo gje qe na serviret si alternativa me e mire ndaj zgjedhjes me natyrale njerezore, dinjitetit. Kur sheh keto figura vec kjo fjale te vjen ndermend.
__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2013, 14:37   #8
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 14
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.


(pamje e shkėputur nga njė kostum shqiptar)
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2013, 11:21   #9
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,140
Thanks: 3,398
Thanked 1,725 Times in 743 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

Vazhdimėsia iliro-shqiptare e dėshmuar edhe nga krehja e flokėve tė njė princeshe ilire nga fisi i Lekės Mahėdhōn, e njėjtė me atė tė princeshave tė Maleve Shqiptare.

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2013, 11:54   #10
spartakos
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 43
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
spartakos do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Re: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
Vazhdimėsia iliro-shqiptare e dėshmuar edhe nga krehja e flokėve tė njė princeshe ilire nga fisi i Lekės Mahėdhōn, e njėjtė me atė tė princeshave tė Maleve Shqiptare.

shum interesante ku postimi fundit..kto lloj simbolesh te qendisura tregojne se kujt i perket historia e lashte.
bravo Mandi per temen.
spartakos nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-05-2016, 23:26   #11
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,140
Thanks: 3,398
Thanked 1,725 Times in 743 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-05-2016, 23:27   #12
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,140
Thanks: 3,398
Thanked 1,725 Times in 743 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2016, 02:07   #13
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 20,541
Thanks: 1,543
Thanked 1,469 Times in 1,068 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 118
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

Do benin me mire te linin ata dy burrat dhe ate zonjen tjeter te fliste me shume se kjo qe ka mbledhur kostumet.i pash 30 minuta
por si ka ardhe koha do thone na ishte njehere se bota po njesohet dhe Shqiptari po humbet traditat
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2016, 08:25   #14
Zana
Banned
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 19,062
Thanks: 3,563
Thanked 4,378 Times in 2,059 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Zana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

Me pelqen shume xhubleta, dhe historia e saj .

Ps... Po mundohem te kuptoj k'te foton .
Nje burre duke pire gjoks... gjysma e tjeter , as meshkuj as femra .it's so confusing !?

Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-05-2016, 22:34   #15
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,140
Thanks: 3,398
Thanked 1,725 Times in 743 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

ARTI
"Po tė kisha dy tunika, unė do tė shisja njėrėn prej tyre pėr tė blerė zymbyl tė bardhė pėr shpirtin tim.” (Muhameti)
Civilizimi i komplikon tė gjitha gjėrat dhe nėn intensivitetin e kulturės sonė moderne, edhe vlerat mė tė thjeshta pėrfshihen nė njė konfuzion opinionesh. Ne kemi humbur fuqinė e shijimit tė sė bukurės...
__________________________________________
Autori: Manly P. Hall (Freemason i gradės 33)
Titulli: Horizn Magazine, August 1941__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-03-2017, 04:44   #16
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,140
Thanks: 3,398
Thanked 1,725 Times in 743 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.


Historia e tyre ėshtė sa enigmatike aq edhe e pastudiuar siē duhet. A mundet njė varrezė tė pėrcjellė mesazhe nga lashtėsia? Cila ėshtė kjo gjuhė dhe ēfarė tregon?

Cikli “Gjurmė Shqiptare” i gazetarit Marin Mema sjell enigmėn e gjuhės sė simboleve qė ruhet nė varrezat e hershme tė Tuzit nė Mal tė Zi.

/ Top Channel
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur