Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare > Figurat e shquara

Figurat e shquara Gjithēka mbi figurat e ndritura Kombėtarė Shqipėtare...

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-06-2016, 12:03   #1
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,451
Thanks: 209
Thanked 354 Times in 270 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Mit'hat Frasheri

Tirana Observer
Thenie te Mit'hat Frasherit


Portreti i babait tė tij, rilindėsit Abdyl Frashėri, varej nė muret e shkollave nė Shqipėri, ndėrsa ai, i biri, konsiderohej armik i popullit gjatė komunizmit.

Historia e Mit’hat Frashėrit, i njohur mė tepėr me pseudonimin e tij Lumo Skėndo, ėshtė njė nga paradokset e shumta tė shoqėrisė shqiptare gjatė regjimit komunist.

I detyruar tė largohet nga Shqipėria nė vitin 1944, si kundėrshtar i Partisė Komuniste, vdiq nė 3 tetor tė vitit 1949 nė New York tė Amerikės. Gjatė gjithė periudhės sė regjimit komunist, veprimtaria dhe jeta e tij u la nė harresė tė plotė.

Kreu i Kongresit tė Manastirit, ministėr nė Qeverinė e Ismail Qemalit, ministėr Fuqiplotė i Republikės sė Shqipėrisė nė vitet 1923.1925 nė Athinė, e mė pas njė nga themeluesit e Partisė Nacionaliste, nuk u bė pjesė e asnjė kurikule shkollore nė Shqipėri.

Por, ai njihet edhe si njė nga njerėzit qė kishte njė nga bibliotekat mė tė mėdha. Mbas ēlirimit tė Shqipėrisė u vendos sekuestro mbi pasurinė e Mit’hat Bej Frashėrit.

Njė nga objektet e sekuestruara ishte edhe biblioteka personale e tij. Sot, rreth 40 mijė vėllime tė kėsaj biblioteke ruhen (dhe janė pjesė) e Bibliotekės Kombėtare tė Shqipėrisė.

Mė poshtė mund tė lexoni pesėdhjetė thėnie tė kėtij shqiptari me vlera tė mėdha.

1. Shqiptari prej natyre ėshtė kotėsidashės, plot vanitet dhe egoizėm. Nuk i pėlqen kurrė tė shohė dhe tė njohė fajin dhe tė metėn e tij: i pėlqen kurdoherė tė ngarkojė njė tjetėr.

2. Themelin e diturisė dhe tė atdhetarisė e pėrbėn gjuha shqipe.

3. Nuk mund tė punojmė pėr vendin tonė, po nuk patėm njė dashuri pėr ēdo cep tė Shqipėrisė.

4. Liria ėshtė qė tė mos tė trazojė njeri ty dhe ti tė mos tė trazosh tė tjerėt.

5. Cili duhet tė jetė ideali ynė? Duhet tė jetė madhėria dhe nderi i shqiptarit, njėsia dhe bashkimi i kombit, lumturia dhe pėrparimi i pėrgjithshėm.

6. Shqiptarėt, megjithėse nė pjesėn mė tė madhe myslimanė, nuk e kanė konsideruar veten kurrė turq. Nė tė kundėrtėn, ata kishin njė nocion tė qartė pėr individualitetin e tyre dhe njė hendek i thellė i pengonte ata tė ngatėrroheshin me racėn e pushtuesve.
7. Kur merr njė detyrė, ki disiplinė e durim. Shqiptarin e ka prishur mungesa e disiplinės dhe zjarri i padurimit

8. Shqiptarin e ka prishur mosbindja dhe jo bindja. Nis ti mė parė tė japėsh shembullin e bindjes jo tė verbėr.

9. Hiqe veten si pak tė menēur dhe kap tė ditur. Mendjemadhėsia na ka ēmendur gjer mė sot.

10. Mos u hidhėro po tė shkojė tjetri para, edhe pse nuk ndenj dot nė krye. Zilia na ka lėnė tė panderuar.

11. Ėshtė i lumtur ai qė di dhe mund tė punojė, qė di dhe mund tė bėjė edhe tė tjerėt tė punojnė.

12. Qė ta zgjojmė frymėn e iniciativės, duhet tė pushojmė sė shpresuari gjė prej qeverisė.

13. Disa njerėz nuk e duan bisedimin, po u pėlqen vetėfjalimi (monologu): ata kėmbėngulin nė idetė e tyre dhe marrin vrapin mbi tezėn qė u pėlqen. Nė gjuhen frėnge ka njė shprehje tė bukur pėr tė tillėt: “U pėlqen tė dėgjojnė veten e tyre”.

14. Bisedimi ėshtė njė dėfrim shpirti dhe mendjeje, qė ndien njeriu duke rrėfyer mendimin e tij dhe duke dėgjuar tė tjerėt, me pak dėshirė, me ēelje zemre, mbase, nga njėherė edhe me pak diplomatėri, si lodra e shahut.

15. Pak njerėz dinė dhe ndjejnė shijen e bisedimit, pėr tė cilin duhet mė parė tė jemi tolerantė, pa kėmbėngulje, tė matur dhe pa inat.

16. Fatkeqėsi e njerėzisė vjen nga mungimi i vullnetit. Ai ndalon perfeksionimin moral dhe s’na lė tė korrigjojmė tė metat tona…

17. Duhet tė kemi kurajo tė themi tė vėrtetėn, tė bardhės t’i themi tė bardhė dhe tė zezės tė zezė.

18. Ėshtė njė virtyt i madh tė duam tė jemi, ashtu si duam, tė dukemi ose tė rrėfehemi ashtu si jemi.

19. Ena kallajiset sė brendshmi.

20. Miqėsia s’bėhet kurdoherė me tė ngjarė dhe me simpati tė karakterit; shumė herė bėhet me tė ditur tė bėjmė lėshime pėr mikun, tė dimė ta duam ashtu si ėshtė, me tė mirat dhe tė ligat e tij.

21. Tė endurit matet me kut, lėndėt me okė dhe koha me ngjarje.

22. Qė tė mund njeriu tė jetė kurdoherė i ndershėm, tė mbajė kundėr ēdo ngjarjeje dhe rėnieje ndershmėrinė dhe integritetin e tij, duhet ta marrė nė sy qė tė mund tė rrijė njė ditė me kėpucė tė vjetruara dhe hajė bukė e djathė.

23. Ēdo njeri qė ėshtė nė mizerje, s’ėshtė padyshim kurdoherė i ndershėm, po ai qė s’duron dot mizerjen dhe privacionin, s’mund qė tė mbajė ndershmėrinė e tij.

24. Mos e qorto dhe mos e shaj shqiptarin pėr fajin qė ka bėrė, se ajo ėshtė mėnyra mė e fortė qė ta bėsh tė kėmbėngulė nė atė faj. Merre me tė mirė dhe shiko ta bindėsh, pa pasur as pamjen e tė dhėnit kėshillė.

25. Shqiptari, duke mos qenė i mėsuar me jetė politike, dua tė them, duke mos pasur gjer mė sot shtet, qeveri dhe independencė, s’ka kuptuar dot akoma barrėn, detyrat dhe pėrgjegjėsitė qė rrjedhin nga njė jetė indipendente.

26. Ēdo pėrparim vjen nga idetė e pėrparuara, nga idetė e reja.

27. Ka natyra tė frikshme, tė dobėta, qė tremben prej realitetit dhe pėlqejnė krimbin e dyshimit. Janė si ata qė duan mė mirė t’u dhėmbė gjithnjė dhėmballa, se sa ta durojnė njė herė dhembjen e tė qiturit.

28. Entuziazmi, besimi i plotė te mendimi, dėshira dhe inspirimi i minutės, padyshim na shtie shumė herė nė faje dhe gabime.

29. Mėsoni tė kurseni kohėn, mėsoni mirė pėrdorimin e kėsaj gjejė tė vlefshme qė i thonė kohė… Harrojmė se ditėt tona janė tė matura dhe se gėrshėra e shtrigės kohė ėshtė gjithnjė gati tė presė fillin e gjėllimit…

30. Mbrėmjeve, pa fjetur, shiko hesap e vėshtro ē’ke bėrė ditėn dhe, nė qoftė se tė ka ardhur njė mendim i ri, nė qoftė se ke ndjerė njė gjė tė re, mos e kėqyr si tė humbur atė ditė: je me fitim.

31. Partizanėt e barazimit s’duan kurrė qė i poshtmi tė ngrihet sa i larti, po i larti tė unjet sa mė poshtė. Rrafshimi ndėr ta do me thėnė prishje dhe rrėzim. Prandaj vjen fatkeqėsia.

32. Gruaja na robėron me dobėsitė dhe jo me vullnetin e saj. Sa mė pak Fuqi tė duket se ka gruaja, aq mė tepėr sipėri ka mbi ne.

33. Patrikularizma, lokalizma dhe ekskluzivizma tek shqiptari rrėfehen me atė mani qė ka secilido tė marrė emrin e fshatit ose tė qytetit si emėr familjeje. Kur piqen dy shqiptarė, pas gėzimit tė parė, pyetja esenciale ėshtė: nga tė kemi zotėri?

34. Shumė herė ideali pėr shqiptarin ėshtė tė qenėt i zoti, me ēdo mėnyrė qė tė jetė .Pa dyshim, duke pasur horizontin tė ngushtė, nuk mund tė kėrkojė veē sukseset e lehta.

35. Fatkeqėsi qė njeriu ka pak ambicie dhe shumė kotėsi.

36. Njerėzit qė s’gjejnė mjaft interes tek vetja e tyre, merren me punėt e botės.

37. Feja, mėmėdheu, prona. Por, jo vetėm mėmėdheu, edhe feja vetė prej frymės sė pronės rrjedhin.

38. Fjalėt dhe frazat janė kufoma pa jetė: Stili u jep shpirt. Ky shpirt qė vėmė nė stil, ėshtė uni.

39. Vetėm njė proverb tė mirė di: “Trimi i mirė me shokė shumė”. Por kur mendoj fjalėn e Ali Pashės: dy shqiptarė janė shumė! Atėherė kam dėshirė ta kthej proverbin: “Trimi i mirė me shokė… pak!”

40. Gjithė fatkeqėsia vjen kur njeriu kėrkon tė rrojė pa fituar, tė fitojė pa punuar, tė punojė pa u lodhur.

41. Dhembja mė e madhe ėshtė pikėllimi i brendshėm, jo ai qe rrėfehet.

42. Shpeshherė zemėrimi ynė vjen jo se kemi tė drejtė, po se kemi faj dhe na vjen ligsht qė na e shohin tė tjerėt.

43. Njeriu ka nevojė pėr dashuri: tė dojė dhe tė duhet.

44. Komunizma ėshtė njė sėmundje e tmerruar, si tėrbimi i qenve dhe i ujqėrve, ėshtė njė kolerė qė nuk shkatėrron vetėm trupin, por dhe mė tepėr akoma, zemrėn dhe shpirtin e njeriut.

45. Patriotizma ėshtė njė egoizėm. Ajo ndjenjė na shtyn tė kėrkojmė madhėrinė dhe nderin e kombit, se tek ajo madhėri e tek ai nder do tė gjejmė ne vetė madhėrinė, lumturinė dhe nderin e secilit.

46. Njerėzit e njė kombi janė solitarė. E mira dhe lumturia jote, janė dhe tė miat. Fatkeqėsia jote ėshtė dhe pėr mua. Nderi yt mė nderon edhe mua dhe turpi yt mė nxin edhe faqen time.

47. Shpėtimi i Shqipėrisė do tė vijė me anė tė vetes tonė.

48. Gjithė vlefta, gjithė fuqia, gjithė virtyti nė kėtė botė ėshtė, puna.

49. Shqiptari ikėn jashtė Atdheut me lehtėsi, jo se ai emigron, po ai shkon tė kėrkojė fatin gjetiu dhe ėshtė mbase ky eksod qė pengon vendlindjen e tij qė tė kultivohet mė mirė.

50. Nė punė kije pėr lavdi tė jesh shėrbestar. Ji i lumtur kur bėn njė send tė dobishėm, pa le tė mos e dijė bota.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2016, 13:32   #2
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,322
Thanks: 213
Thanked 615 Times in 329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mit'hat Frasheri

Fjalite jane te mira se percjellin pozitivitet, por Mit'hati nuk ma do mendja qe hyn tek figurat e shquara te shqiperise.
Mbase eshte pjese e historise por jo i shquar, vetem nese e shquajme per dorezimin e kurores shqiptare tek VIKTOR EMANUEL lll
Ka nje emision te tere LA LUĒE per zoterine, dhe videoja eshte mese e qarte.

Njeriu duhet ta thote ate qe di.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2016, 14:56   #3
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 2,457
Thanks: 871
Thanked 823 Times in 541 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mit'hat Frasheri

Ju lutem mos bėni pėrcaktime personale tė njerėzve pėr tė cilėt nuk keni as njohuritė e duhura, as kapacitetin mendor, as inteligjencėn dhe as kulturėn e duhur. Nė anglisht ėshtė njė thėnie 'Opinions are like ass-holes, everyone has one'

Mit'hat Frashėri pėr sa kohė qe i lirė tė jepte kontributin e tij pėr shqipėrine e dha me tė gjitha forcat dhe mundėsin qė kishte. Partia qė ai themeloj ishte e vetmja parti e kohės me njė program progresive atdhedashės dhe nė tė njėjtėn kohe pro europėn perėndimore. Ajka e Ballit ishte me intelektuale tė diplomuar nė shkollat mė prestigjioze tė europes. Balli u sabotuar dhe u tradhtua kryekėput nga komunistėt qė u fshehėn nė radhėt e LNĒ-ės.

P.s Duaje Siveten...mir qe hape kėtė temė por ato postimet pė ēdo idiot me 'smart phone' dhe njė gisht histori tė deformuar shkruan ē'i prure kot?
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2016, 15:13   #4
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,322
Thanks: 213
Thanked 615 Times in 329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mit'hat Frasheri

Nuk eshte ofeza ajo qe mund te mbuloje te verteten, dhe per me teper te vleresoje intelektin e te tjereve!
Gjithsesi nuk vlen te replikojme dhe as te ofendojme askend, por te sjellim argumenta bindes.
Shikoni dhe vleresoni....ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2016, 16:00   #5
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 2,457
Thanks: 871
Thanked 823 Times in 541 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mit'hat Frasheri

Italianėt mund tė shkruajnė pėr historinė tonė aq sa tė huajt mund tė kuptojnė mentalitetin e shqiptarėve dhe personazheve tė kohės. Kjo ėshtė histori sipėrfaqėsore. Gjėrat duhen gjykuar dhe analizuar sipas kohės qė gjarjet ndodhėn. Nuk bėhet tradhtar e kuisling aq kollaj sa e bėjnė shqiptarėt njeriun. Sidomos personazhet nė arenėn e politikės sė asaj kohe. Shumica e atyre qė e bėjnė kėtė jane tė brumosur tė mendojnė kėshtu qė tė vegjėl.

Ėshtė folur shum pėr 'kolaboracionistėt' por se ēfar qe bashkėpunimi asnjė nuk e di me hollėsi. Riciklojnė atė qė dėgjojnė nėpėr rrjete sociale. 99.9% e atyre qė e hedhin kėtė fjalė sa herė qė flitet pėr Ballin dhe Nacionalistėt nuk e kan identifikuar se ēfar ka qėnė bashkėpunimi I vėrtet. Tė rrasin 'divizionin Skanderbeg' dhe merr fund gjithēa.

Tė bashkėpunoj me pushtuesin pėr tė mbrojtur interesat e kombit nuk ėshtė tradhėti. Se vet xhesti nuk e lejon qė tradhtarėt tė punojnė pėr tė mirėn e kombit. Ėshtė llogjikė e pėrēarė dhe pėrēarėse kjo pėrdoret nga shqiptarėt.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2016, 16:28   #6
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 2,457
Thanks: 871
Thanked 823 Times in 541 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mit'hat Frasheri

Ju ftoj te ndiqni kete emision prej 2 oresh. Do te mesoni shume gjera rreth firuges se Mit'hat Frasherit qe mbase i keni ditur mbase jo.

Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2016, 16:29   #7
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 36,272
Thanks: 9,563
Thanked 8,690 Times in 5,116 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 475
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mit'hat Frasheri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Tė bashkėpunoj me pushtuesin pėr tė mbrojtur interesat e kombit nuk ėshtė tradhėti. Se vet xhesti nuk e lejon qė tradhtarėt tė punojnė pėr tė mirėn e kombit. Ėshtė llogjikė e pėrēarė dhe pėrēarėse kjo pėrdoret nga shqiptarėt.
Ja edhe teza e vjetėr dhe idiote e Ballit Kombėtar.
"Gjermani nuk ėshtė okupator"
Por ē'na qėnka njė ushtri e huaj qė tė vjen me armė dhe tė pushton e vret, mik nderi??
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2016, 16:45   #8
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,322
Thanks: 213
Thanked 615 Times in 329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mit'hat Frasheri

Nuk kam shkruajtur askund frazat "kuisling" apo "tradhetar" thjesht ju kam ofruar nje video e cila per hir te se vertetes historine nuk e devijon sepse e thote paster qe shqiptaret ne i pushtuam dhe qe kur sollen kuroren ishin teper te trishtuar, kete e thote edhe vete Ciano.
Pellumb Xhufi eshte nje historian per t'u admiruar (ruaj konsiderate te vecante per te) dhe ai nuk thote as me shume as me pak nga ate qe ofron edhe instituti La Luēe.
Ki durim dhe degjoi dokumentaret dhe do shohesh te verteten absolute.
Mos merremi me etiketime te llojit Tradhetar apo Kuisling por te jemi reale qe mos u mesojme femijeve tane genjeshtra.
I shquar quhet dikush qe ka vlera te cilat ne asnje moment nuk erresohen.

Nuk pertoj tju sjell historine e zoterise edhe nga institute amerikane te cilat kane nje kendveshtrim shume te ftohte ne kete drejtim dhe pikerisht dhe ata nuk thone asgje me shume se sa instituti La Luēe.
Nese degjon dokumentarin e La Luēe do shohesh qe flitet me nje respekt te veēante per krenarine e banoreve te vendit te shqiponjave, por po ashtu vihet pika mbi I per prapambetjen e thelle te ketij kombi.

Asnje nga fqinjet tane veē Italise nuk e thote historine aq bukur dhe reale sa e shkruajne Italianet, asnjehere ata nuk mohojne heroin tone kombetar apo vlerat tona si luftetare krenare dhe burra te beses. Por kjo sduhet te na verboje sa mos shohim edhe disa te verteta te vogla qe mbase na vjen keq qe jane te verteta.

Ndonjehere nuk duam te pranojme diēka negative per veten apo familjen tone, por nese e pranojme ashtu siē eshte, askush me pas nuk do i rikthehet debateve ne ishte apo s'ishte.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2016, 19:37   #9
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 2,457
Thanks: 871
Thanked 823 Times in 541 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mit'hat Frasheri

Akrep po mbledhja e Mukjes per cfar ishte, nese Ballistet nuk konsideronin gjermanet si okupator? Pastaj ka shume materjal qe hedh posht budallalleqet qe ju treguan shqiptareve gjat komunizmit per Ballistet dhe Legalistet. E kam fjelen per kreret jo 'file and rank' se cdo parti ka patur edhe fruta te kalbura apo njerez oportuniste.

Sipas burimeve angleze Ballistet dhe Legalistet (pra ata qe njihen si nacionalistet) organizonin sulme shume efikase ndaj kolonave gjermane. Ne nje kohe qe partizanet nuk ishin hedhur ne lufte akoma kunder gjermaneve sepse Rusia ishte aleate me Nazistet. Nacionalistet ishin te padeshiruar nga e gjithe politika e jashtme e kohes sepse ata kerkonin bashkimin e trojeve etnike. Dicka qe luftohej me fanatizem nga greket, serbet dhe te gjith aleatet e tyre. Greket me Anglin serbet me Rusine. Pra shqiptaret kishin ngelur vetem, te pa mbrojtur nga asnjeri si gjithmone dhe e gjeten veten ne mes dy gureve prap. Italianet dhe Gjermanet e dinin shume mire kete dobesi te tyre prandaj edhe arriten te bejne nje marreveshje me disa krere qe nese nuk i kthejne armet kunder tyre do bashkonin trojet etnike. Kjo nuk ishte tradhti ndaj shqiperise por sakrifice per te miren e saj.


Pellumb Xhufi eshte historian i mire dhe kam qef ta degjoj kur flet per cdo perjudhe te historise sone me perjashtim te luftes se L2B. Eshte i brumosur me ate frym dhe nuk del jasht shinave qe i jan caktuar te qendroj. Fakti qe ai e konsideron Mit'hat Frasherin si 'kuisling' eshte vetshpjegues per formimin e tij ideollogjik. Kur historiani trajton nje subjekt ose interpreton ate sipas idollogjive te tij del nga profesioni dhe deshmia e tij nuk ka me vlere. Eshte militant i kauses se humbur te komunizmit qe mundohet te mbroj ose te shpetoj sado pak rreputaconin se nuk i ka ngel gje me. Prandaj i ven kaq shume rendesi asaj kohe te larget dhe te turbullt. Se nese bie 'lavdia' qe ata i ben vetes per ate kohe gjate gjith kohes se komunizmit bie gjithcka. Ky eshte i gjith qellimi.

P.s E verteta obsolute njihet vetem nga ata njerez qe ishin present ne gjarjet per te cilat flitet. Te tjerat jane interpretime, shtesa, shkurtesa, shtremberime e keshtu me rradhe. Ka shume gjera qe nuk dihen per ate kohe. Ka qene kohe lufte, jane bere krime, jane vrare shqiptare me shqiptaret. U be lufte civile kjo nuk mohohet kurse Xhufi e mohon. Ka ardhur koha ti shikojme gjerat me drejte dhe ti gjykojme paster pa intepretime sipas bindjeve tona politike. Eshte gjynah te etiketosh kusling dhe tradhetar njerez qe vertet u munduan te bejne dicka per ate vend qe luftoheshte nga te gjitha anet dhe nuk kishte asnje mik te vertet. Keta njerez menduan jasht kornizes dhe vepruan jasht normave te kohes dhe ne duhet ti studjojme arsyet nga nje kendveshtrim asnjanes ne vend qe ti quajme tradhetar kaq lehte.

p.ss Ka gjera qe xhufi nuk i di per Mit'hatin ose preferon te mos flasi. gjera qe une i di shume mire, nga njerez qe i qendruan afer deri sa dha frymen e fundit. Dhe per ata qe ishin aty nuk ka dyshim qe ai u vra, u helmua. Dhe e din shume mire se kush e ka bere.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2016, 20:26   #10
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 2,457
Thanks: 871
Thanked 823 Times in 541 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mit'hat Frasheri

Edhe dicka tjeter shikoni dispozitat e Auron Tares dhe Pellumb Xhufit per ta gjykuar Mit'hatin dhe Ballin nga kendveshtrimi politik, dhe kudo qe shkon diskutimi ata e kthejne prap tek 'bashkpunimi'. Pra ky eshte misioni i tyre, dhe nese e vini re mire sa here qe dikush nga te ftuarit flet mire per te ftura e tij (xhufit) tregon qart sa i ngacmuar eshte nga ajo qe degjon. Vini re se reflekset e natyrshme te fytyres nga nje here tregojne shume. Ky Auron Tare eshte kllef fare. Xhufi studioj ne Rome gjate komunizmit, te gjith e dime se kush studionte jasht shtetit ne ate kohe kurse, Tare ka mbaruar shkollen ustarake te Skenderbejt dhe ka qene basketbollist i Partizanit. Ndoshta keto gjera do tju nidhmojne te kuptoni predispozitat e tyre per te perkrahur idellogjine e te majtes. E njejta gje mund te thuhet edhe per anen tjeter te panelit por ata e trajtojne figuren e Mit'hatit me objektivisht kurse keta te dy i bien gjithmone diskutimin tek 'bashkpunimi' aq sa Uran Butka ja ve ne dukje Tares se po tregon vetem nje ane te gjarjes dhe se eshte e padrejte kjo qe po ben.

Flasin me gjakftohtesi per tu paraqitur sikur jane ansjenes por kur nxehen, vini re mire kete gje, duket qart prdispozita e tyre per te mbrojtur komunistet. Nese nuk jeni ne gjendje ta shikoni kete eshte kot te bisedosh me ju.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-06-2016, 07:13   #11
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,941 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Mit'hat Frasheri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Ja edhe teza e vjetėr dhe idiote e Ballit Kombėtar.
"Gjermani nuk ėshtė okupator"
Por ē'na qėnka njė ushtri e huaj qė tė vjen me armė dhe tė pushton e vret, mik nderi??
Po me ata kuislinget pro jerman ne fransua qu be???
di gje TI?
vllai manushaqes eshte ky BEU skipetar?
Po pushtimi(se nuk po shkruaj clirimi) nga ruset i vendeve lindore si ta percaktojme?
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-06-2016, 08:02   #12
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 19,151
Thanks: 4,774
Thanked 5,603 Times in 3,577 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 254
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mit'hat Frasheri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Edhe dicka tjeter shikoni dispozitat e Auron Tares dhe Pellumb Xhufit per ta gjykuar Mit'hatin dhe Ballin nga kendveshtrimi politik, dhe kudo qe shkon diskutimi ata e kthejne prap tek 'bashkpunimi'. Pra ky eshte misioni i tyre, dhe nese e vini re mire sa here qe dikush nga te ftuarit flet mire per te ftura e tij (xhufit) tregon qart sa i ngacmuar eshte nga ajo qe degjon. Vini re se reflekset e natyrshme te fytyres nga nje here tregojne shume. Ky Auron Tare eshte kllef fare. Xhufi studioj ne Rome gjate komunizmit, te gjith e dime se kush studionte jasht shtetit ne ate kohe kurse, Tare ka mbaruar shkollen ustarake te Skenderbejt dhe ka qene basketbollist i Partizanit. Ndoshta keto gjera do tju nidhmojne te kuptoni predispozitat e tyre per te perkrahur idellogjine e te majtes. E njejta gje mund te thuhet edhe per anen tjeter te panelit por ata e trajtojne figuren e Mit'hatit me objektivisht kurse keta te dy i bien gjithmone diskutimin tek 'bashkpunimi' aq sa Uran Butka ja ve ne dukje Tares se po tregon vetem nje ane te gjarjes dhe se eshte e padrejte kjo qe po ben.

Flasin me gjakftohtesi per tu paraqitur sikur jane ansjenes por kur nxehen, vini re mire kete gje, duket qart prdispozita e tyre per te mbrojtur komunistet. Nese nuk jeni ne gjendje ta shikoni kete eshte kot te bisedosh me ju.
a e ka thon Auroni? te mushme e ke.
lufta per pushtet nuk te ben atdhetar. balli - pksh dhe muhammad ali - joe frazier
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-06-2016, 08:09   #13
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,941 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mit'hat Frasheri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
a e ka thon Auroni? te mushme e ke.
lufta per pushtet nuk te ben atdhetar. balli - pksh dhe muhammad ali - joe frazier
Kur nje ushtri e HUAJ vjen me ARME ne TROJE,ata qe e mirepresin quhen KUISLINGE apo TRADHETARE.JUSTIFIKIME gje BOLL.
Te rroje partia se e di Xhevrija....pa lol!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur