Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Gjenetikė

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-05-2016, 15:36   #21
Trojet
Anėtar
 
Avatari i Trojet
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 45
Thanks: 5
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Trojet ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Pėrgjigje e: Popullsitė-fantazma tė Europės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leo Shiko postimin
Ku na mbete mar shoku Trojet?

Kjo nuk eshte diqka e re por ti me siguri veqse je i informuar pasi edhe eshte ngushte e lidhur me linjen tende mashkullore:

http://www.dailymail.co.uk/sciencete...Europeans.html

http://www.nature.com/ncomms/2015/15...comms9912.html

CHG-Caucasus Hunter Gatherer nga Kavkazi me linjat Y-DNA J*/J2.
Tung Leo!

Siē e ceku Skerdi, Kotio eshte J2a, kurse Satsurblia eshte J1 (nuk jane ngushte me linjen time ):
http://www.anthrogenica.com/showthre...ithic-Caucasus

Sidoqofte, pajtohem siē duket J2b2-L283 ne Ballkan ka ardhur nga ajo ane, sipas mendimit tim midis 5000-7000 vjeē. Sipas YFull, TMRCA ne Ballkan eshte para rreth 4200 vjeē (J-Z597, Z628), mirepo disa subklada te hershme te J-L283 qe jane nda para 5800 vjeē deri tash jane gjetur ne Sardinia dhe Tuskani:
https://www.yfull.com/tree/J-L283/

Siē i ke pa edhe ti nga DNA e eshtrave antike, duket qe Neoliti ne Balkan eshte dominar nga haplogrupi G2a. E-V13 tregon shperndarje ne kohen e hershme te Bronzit ne Ballkan. Sipas YFull TMRCA e E-V13 eshte para 4300 vjeē:
https://www.yfull.com/tree/E-V13/

Normalisht, na duhen me shume DNA te eshtrave antike, sidomos nga Balkani, ende kemi shume pak per me arrit ne ndonje konkluzion. Dhe statistikat e lartpermendura jane te bazuara nga diverziteti modern.
__________________
Y-DNA: J2b2-Z1296*
Y-DNA e Dajes: E-V13
Albanian Bloodlines Project (Projekti Shqiptar per ADN)
Trojet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-06-2016, 15:29   #22
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 5,171
Thanks: 1,994
Thanked 1,813 Times in 944 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Popullsitė-fantazma tė Europės

Epike nga Lazaridis. EV-13 ose paraardhesi i tij definitivisht eshte i ardhun nga Kultura Natufiane, kjo gje ka qene e parashikueshme. Natufianet jane kultura qe beni revolucionin e njeriut duke shpikur bujqesine, ndoshta tranzicioni me i rendesishem ne historine e njeriut eshte prej gjahtari ne agrikulture.

Natufians

I0861: E1b1b1b2(x E1b1b1b2a, E1b1b1b2b)
I1069: E1b1(xE1b1a1, E1b1b1b1)
I1072: E1b1b1b2(xE1b1b1b2a, E1b1b1b2b)
I1685: CT
I1690: CT

Levant_N

I0867: H2 (PPNB)
I1414: E(xE2, E1a, E1b1a1a1c2c3b1, E1b1b1b1a1, E1b1b1b2b) (PPNB)
I1415: E1b1b1 (PPNB)
I1416: CT (PPNB)
I1707: T(xT1a1, T1a2a) (PPNB)
I1710: E1b1b1(x E1b1b1b1a1, E1b1b1a1b1, E1b1b1a1b2, E1b1b1b2a1c) (PPNB)
I1727: CT(xE, G, J, LT, R, Q1a, Q1b) (PPNB)
I1700: CT (PPNC)

http://biorxiv.org/content/early/2016/06/16/059311

Kultura Natufiane vjen nga Siria, Palestina, Izraeli.Citim:
Craniometric analyses have suggested that the Natufians may have migrated from north or sub-Saharan Africa 25,26 186, a result that finds some support from Y chromosome analysis which shows that the Natufians and successor Levantine Neolithic populations carried haplogroup E, of likely ultimate African origin, which has not been detected in other ancient males from West Eurasia (Supplementary Information, section 6) 7, 8, 189. However, no affinity of Natufians to sub-Saharan Africans is evident in our genome-wide analysis, as present-day sub-Saharan Africans do not share more alleles with Natufians than with other ancient Eurasians (Extended Data Table 1).
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-06-2016, 16:59   #23
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,942 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Popullsitė-fantazma tė Europės

Me gjeni haplogrupet te Skenderbeut dhe IBRAHIMIT te RUGOVES.
Danke.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2017, 18:35   #24
Trojet
Anėtar
 
Avatari i Trojet
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 45
Thanks: 5
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Trojet ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Popullsitė-fantazma tė Europės

Vetėm desha t'i informoj anėtarėt e kėtij forumi.

Studim i ri ADN tė eshtrave antike nga Evropa Juglindore "Genomic History of Southeastern Europe". Disa prej haplogrupeve tanė qė janė gjetur:

J2b2-L283 (sample I4331) nga Koha e Bronzit, Dalmacia Kroaci, datuar 1550 P.E.R.
R1b-Z2103 (sample I3499) nga Koha e Bronzit, Vucedol Kroaci, datuar 2725 P.E.R.
E1b-L618 (para V13) nga Neoliti, Dalmacia Kroaci, datuar 5485 P.E.R.

__________________
Y-DNA: J2b2-Z1296*
Y-DNA e Dajes: E-V13
Albanian Bloodlines Project (Projekti Shqiptar per ADN)
Trojet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur