Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-07-2016, 15:07   #41
kurravica
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 27
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
kurravica ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Si tė shkruajmė me ė dhe ē

ėźāūīēŹĒĖĀŪĪ: Vet i kam gjet tāna shkronjat ēi m'duhen me shkrua Malėsorēen se pa jekto nuk muni mūni me shkrua dialektin e Malėsis. Mir se u gjeta edhe iher t'neruoshimit antar e moderatora. En "Character Map" i gjźni tāna germat ēi i duhen g'jūhes Shqipe.Psh.
kurravica nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2018, 02:59   #42
Aimilius
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 13
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Aimilius ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Si tė shkruajmė me ė dhe ē

Mėnyra mė e mirė pėr shkrimin e ė-sė dhe ē-sė ėshtė kjo kėtu
http://informatika.shqipopedia.org/t...ab-dhe-%c3%a7/
Aimilius nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2018, 03:33   #43
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,556
Thanks: 7,375
Thanked 2,348 Times in 1,261 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 178
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė shkruajmė me ė dhe ē

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Aimilius Shiko postimin
Mėnyra mė e mirė pėr shkrimin e ė-sė dhe ē-sė ėshtė kjo kėtu
http://informatika.shqipopedia.org/t...ab-dhe-%c3%a7/

Pres and hold mbi shkronjen e dhe c dhe te dalin numrat perkates. Per ė shtyp 4 dhe per ē shtyp 1-shin. Easy-peasy.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2018, 00:19   #44
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 5,022
Thanks: 153
Thanked 901 Times in 596 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 41
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė shkruajmė me ė dhe ē

Une kur perzgjedh gjuhen SQ Albanian (Albania) kur shtyp y me jep z e anasjelltas.
Tastin qe permban karakteret ē,@,ņ kur e shtyp me jep shkronjen ė, kurse kur shtyp [ me jep shkronjen ē
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2018, 01:06   #45
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 4,878
Thanks: 3,795
Thanked 2,003 Times in 940 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė shkruajmė me ė dhe ē

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Une kur perzgjedh gjuhen SQ Albanian (Albania) kur shtyp y me jep z e anasjelltas.
Tastin qe permban karakteret ē,@,ņ kur e shtyp me jep shkronjen ė, kurse kur shtyp [ me jep shkronjen ē
Ne dime qe ēdo shkronjė ka njė kod dixhital qė e identifikon dhe e dallon nga gjitha shkronjat tjera. Kėshtu psh shkronja A ka kodin 65, shkronja B kodin 66, e kėshtu mė radhė. Pėr realizimin e shkronjave tė vogla ia shtojmė 32 kodit tė shkronjės sė madhe : 65 (A)+32=97(a); 66 (B)+32=98(b), etj..
Ky mini sqarim vlen per PC (Personal Computer).
Pėr realizimin e njė shkronje ose shenjave tjera tipografike e mbajmė shtypur tastėn Alt +(njė numėr) dhe shkruajmė me numrat qė ndodhen nė anėn e djathtė tė tastjerės :
Alt+8364 dhe Alt+36 janė numra qė drejtojnė botėn e finacave !
Testoni vetė!
Kėtu posht i keni edhe kodet e 4 shkronjave qė nuk figurojnė ne alfabetin anglo-sakson (numrat 32-126) : ASCII.

Alt+0199=Ē
Alt+0203=Ė
Alt+0231=ē
Alt+0235=ė
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2018, 01:22   #46
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 4,878
Thanks: 3,795
Thanked 2,003 Times in 940 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė shkruajmė me ė dhe ē

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Une kur perzgjedh gjuhen SQ Albanian (Albania) kur shtyp y me jep z e anasjelltas.
Tastin qe permban karakteret ē,@,ņ kur e shtyp me jep shkronjen ė, kurse kur shtyp [ me jep shkronjen ē
Alt+121=y
Alt+122=z
Alt+0231=ē
Alt+44=,
Alt+64=@
Alt+0242=ņ
Alt+0235=ė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Fshatari : 11-01-2018 nė 01:36
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Fshatari pėlqehet nga
i vjetėr 11-01-2018, 14:06   #47
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 1,609
Thanks: 358
Thanked 391 Times in 254 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė shkruajmė me ė dhe ē

Mė 'ē' nuk kam shumė probleme por me 'ė' nuk i kam punėt the aq mirė. Me sa di unė 'ė' pėrdoret mė shumė pėr gjininė femėrore. Edhe nė gramatikė gjinia femėrore ėshtė me e komplikuar
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2018, 14:45   #48
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 5,022
Thanks: 153
Thanked 901 Times in 596 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 41
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė shkruajmė me ė dhe ē

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Alt+121=y
Alt+122=z
Alt+0231=ē
Alt+44=,
Alt+64=@
Alt+0242=ņ
Alt+0235=ė

me laptop eshte ndryshe...do shtypesh edhe nje tast me teper qe quhet Fn

p.sh:
Fn+Alt+0235=ė
Fn+Alt+0231=ē
etj...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Elian70 pėlqehet nga
i vjetėr 11-01-2018, 14:51   #49
Anita
ღೋ Like a bird ღೋ
 
Avatari i Anita
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 5,645
Thanks: 1,432
Thanked 1,820 Times in 1,181 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
Anita ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si tė shkruajmė me ė dhe ē

Pc ime se ka gjuhen Shqipe...

Per kete behet gje?
__________________
Ndonjehere me vjen te godas disa njerez,por me pas mendoj qe:Nuk lejohet abuzimi ndaj kafsheve...
Anita nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2018, 20:44   #50
Ena
Super Anėtar
 
Avatari i Ena
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 125
Thanks: 92
Thanked 45 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Ena do tė bėhet i njohur mjaft shpejtEna do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si tė shkruajmė me ė dhe ē

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Anita Shiko postimin
Pc ime se ka gjuhen Shqipe...

Per kete behet gje?
Po greke?.......
Ena nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur