Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombi Shqiptar > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-08-2012, 19:40   #21
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Postime: 4,023
Thanks: 2,434
Thanked 1,869 Times in 657 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 74
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fjalė tė urta 100% shqip

'Qeni i keq ta bjere ujkun ne torishte'


Populli - Kosove
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2012, 19:42   #22
busavata
Dr. pėr Rock 'n Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Postime: 7,581
Thanks: 421
Thanked 618 Times in 244 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fjalė tė urta 100% shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
'Qeni i keq ta bjere ujkun ne torishte'


Populli - Kosove

Socio , se pari po te pershendes
edhe ki punė me spjegue se qka asht torishta
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2012, 19:47   #23
jepist1
Guest
 
Postime: n/a
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fjalė tė urta 100% shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
'Qeni i keq ta bjere ujkun ne torishte'


Populli - Kosove
Ja,kur ke te besh 100 vjet me ujqer,del qen i zbutur.
Socio.
Preajdhrje qenit eshte ULKONJA.
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2012, 19:50   #24
jepist1
Guest
 
Postime: n/a
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fjalė tė urta 100% shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
'Qeni i keq ta bjere ujkun ne torishte'


Populli - Kosove
Qeni,ujku...
Socio shoqerori.
Ambient.
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2012, 19:57   #25
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Postime: 4,023
Thanks: 2,434
Thanked 1,869 Times in 657 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 74
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fjalė tė urta 100% shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
Socio , se pari po te pershendes
edhe ki punė me spjegue se qka asht torishta
Te pershendes poashtu Busavata !

'Torishte' i thone vendit ku mbahen delet apo lopet.


Edhe ketu e ke, vetem kerko emrin: http://fjalorshqip.com/


P.S. Me rendesi eshte qe qeni e kuptoj porosine, Busavate.
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2012, 20:20   #26
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Postime: 25,190
Thanks: 4,669
Thanked 4,514 Times in 2,136 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 342
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fjalė tė urta 100% shqip

"Derri mirė ha gjithēka"


Populli - myzeqe.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2012, 06:25   #27
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Postime: 2,284
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fjalė tė urta 100% shqip

Ujku qimen e nderron,por zakonin se harron
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2012, 22:07   #28
kermilli
V.I.P
 
Avatari i kermilli
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Postime: 386
Thanks: 13
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 6
kermilli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fjalė tė urta 100% shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Trimėria; Besa

Ajo qė ke frikė tė gjen. ELBASAN

Ai qė s'ka gojė, vdes pa ardh dita. ELBASAN

Ai qė s'tutet me fjalė, s'tutet as me pushkė. KOSOVĖ

Atė qė pėshtyn, mos e lėpij. GJIROKASTĖR

Atė qė tė qėllon me gur, mos e qėllo me bukė. VLORĖ

Ay qė hyn nė lumė edhe do laget. KORĒĖ

Burri flet pėrpara syve e jo pas shpine. ELBASAN

Burri njė herė ka lerė, nji herė do tė vdesė. KURVELESH

Burri o tė fal, o tė var. GJIROKASTĖR

Burri s'matet me pėllėmbė po me zemėr. SKRAPAR

Burri o tė mbyt, o tė fal; i ligu as tė mbyt, as tė fal. SHKODĖR

Ēakallit lėshoi ujkun. ELBASAN

Ēkul dhėmbin, tė tė shėndoshen kryet. JUG

Ē'pret nga ai qė trembet ngas hija e tij. KURVELESH

Dajaku ka dalė nga xheneti. KAVAJĖ

Delen e mplakė frika nga ujku e gėrshėra. DEVOLL

Derri do plumbin, nuk zihet me duar. LUSHNJĖ

Ditėgjati s'bėhet ditėshkurtėr me nėmė. LUNXHĖRI-GJIROKASTĖR

Drunė e shtrėmbėr e djeg zjarri. SHIPĖRI E MESME

Dhe kau i mirė po s'e ngacmove, s'tėrheq nė brazdė. ELBASAN

Dhelprės me dhelpėri, ujkut me trimėri. JUG

E nxehta del me tė nxehtė, e ftohta me tė ftohtė, helmi me helm. PĖRMET

Frika nuk e len lepurin me u majtė. SHKODĖR

Frika ruan vreshtin, bekēiu nuk ėshtė gjithnjė. VLORĖ

Frika nuk e lė lepurin tė vėrė dhjamė. KOLONJĖ

Fusha bėn baltė, mali bėn furtunė. MYZEQE

Gozhda nxjerr goxhdėn. VLORĖ

Gungaēit vetėm varri ia drejton samarin. SHKODĖR

Guri i rrumbullkėt nuk zė vend. JUG

Gjalpin e ruan kripa. GJIROKASTĖR

Gjersa tė mejtonet i mėnēuri, i marri mbaroi punėn. KORĒĖ

I madh ėshtė edhe plepi, por e fėlliqin sorrat. TIRANĖ

Ku do tė dijė hėna se lehin qentė. VLORĖ

Ku ngul hunė var hejbet. JUG

Ku rafsha mos u vrafsha. FERIZAJ
Kur i morėn armėt Lekė Dukagjinit, tha: "Ma mirė me thon qe Leka, se qe vorri i Lekės". KOSOVĖ

Kur ke zemėr ke edhe krahė. KRUJĖ

Kur ngordh gjarpri, ngordh dhe helmi i tij. JUG

Kush kėrkon gjen. PĖRMET

Kush ėshtė trim me mend, se trima budallenj ka sa tė duash. JUG

Kush ka dhėmbė tė fortė, breh dhe kockėn. DEVOLL

Kush ka frikė nga hija e tij, le tė mos tundet nga vendi. JUG

Pushka don pushkėn. TROPOJĖ

Pyet detin sa lumenj derdhen nė tė. KOLONJĖ

Qeni i pangopur tė ha. SKRAPAR

Qeni i tėrbum do vra, se tėrbon dynjanė. ELBASAN

Rrallė vritet burri qė ka shumė armiq. JUG

Si mjer peshkatari qė ka frikė nga lumi. JUG

S'ka qeder shqiponja, nga mushkonjat. BERAT

Shqerra qė s'thėrret mėmėn humbet. JUG

Trimėria e kthen plumbin mbrapsht. JUG

Trimi e ka me vete fatin. VLORĖ

Trimin vraje, po mos e shaj. KOLONJĖ

Uji rrjedh pikė-pikė e ha gurin. JUG

Zjarrit po nuk i fryve, nuk ndizet. ELBASAN

Amanetin e mban toka. SHKODĖR

Amanetin as deti nuk e mban, e qet nė lėndinė. DUKAGJIN

Besa asht ma e fortė se vdekja. KRUJĖ

Besa e burrit, pesha e gurit. VERI

Burri i mirė flet njė herė. KRUJĖ

Burri lidhet pėr gjuhe, kali pėr kapistre. ELBASAN

Detit i ka hije vala, burrit i ka hije fjala. VLORĖ

Deti njihet nė valė, burri njihet nė fjalė. SARANDĖ

Ku ėshtė besa aty ėshtė dhe shpresa. KORĒĖ

Mos ki frikė nga hasmi, po nga miku i rremė. SARANDĖ

Nga del fjala del dhe shpirti. JUG

Po nuk e pate tė ligun brenda, nuk tė vjen nga jashtė. VLORĖ
Kryeplak, nje BRAVO TE MADHE nga mua , per te gjitha keto fjale te urta qe ke mbledhur,por me shume per idene qe pate per ti postuar ketu ne forum,sepse nje KOMB mbijeton nga dy gjera nga TRADIAT dhe nga GJUHA cilesi te cilat dita dites po shuhen.
Nqs mundesh dergomi me nje e-mail te gjitha bashke, do te mundohem te gjej edhe te tjera dhe ti shperndaj kudo qe te mundem

FALEMINDERIT
kermilli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-08-2012, 20:57   #29
Static
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: May 2012
Vendndodhja: Ćtjé kł śkč qėńē ńdųńjźherź tī.
Postime: 4
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Static ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fjalė tė urta 100% shqip

Pėrmende qenin,bėj gati shkopin.

Atė qė ske dėshirė ta bėj dikush ty,mos ja bėj ti dikujtė.

Lėre tė vazhdojė kshu siē e ka nisė,se do zatetet nė ndonjė hund lesh.
__________________
`dance`
Static nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2012, 01:26   #30
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Postime: 8,562
Thanks: 4,535
Thanked 1,425 Times in 783 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fjalė tė urta 100% shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Static Shiko postimin
Pėrmende qenin,bėj gati shkopin.

Atė qė ske dėshirė ta bėj dikush ty,mos ja bėj ti dikujtė.

Lėre tė vazhdojė kshu siē e ka nisė,se do zatetet nė ndonjė hund lesh.
Ćtjé kł śkč qėńē ńdųńjźherź tī, s'ka qene as dhia as perendia.

Populli
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2012, 17:52   #31
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Postime: 25,190
Thanks: 4,669
Thanked 4,514 Times in 2,136 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 342
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fjalė tė urta 100% shqip

"Pirdh pirdh se tė liron"

Autori........populli.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-07-2016, 14:26   #32
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Postime: 3,528
Thanks: 64
Thanked 439 Times in 278 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fjalė tė urta 100% shqip

"Femrat dhe pordhet largohen pikerisht atehere kur ti nuk do"

Autori....i jashtem.
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-07-2016, 18:39   #33
SystemA
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Postime: 32,461
Thanks: 5,116
Thanked 2,772 Times in 1,742 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 219
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fjalė tė urta 100% shqip

Presin HAJVANET te behen ZENGJINE.
popules.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur