Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare > Figurat e shquara

Figurat e shquara Gjithēka mbi figurat e ndritura Kombėtarė Shqipėtare...

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 28-04-2016, 01:58   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,215
Thanks: 3,591
Thanked 1,806 Times in 777 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Babė Dudė Karbunara

BABĖ DUDĖ KARBUNARA – KURORA E KOMBIT
NĖSE KOMBET KANĖ KRYEĖNGJĖJ MBROJTĖS,
PĖR SHQIPĖRINĖ, BABĖ DUDĖ KARBUNARA KA QENĖ NJĖ PREJ TYREBabė Dudė Karbunara lindi nė lagjen Kala nė Berat mė 22 prill 1842 me emrin Jorgji Karbunara. Jorgji mėsoi nė shkollėn greke “Dhimotikon” nė Kala, hapur nė 1780, e para jashtė kishės, ku mėsues tė parė kishte qėnė Kostandin Berati, autor i shqipes sė shkruar me alfabet grek (1768). Nė kėtė shkollė ku mėsohej shkrim, kėndim, matematikė, fe, histori, gjeografi, fillime tė gjuhėve frengjisht, latinisht, italisht, etj, Jorgji Karbunara mbaroi filloren.
Ra nė nė sy tė miqve tė familjes pėr zgjuarėsi, qė u pėrpoqėn dhe e ēuan pėr studime jashtė, sė pari nė Korfuz nė njė shkollė 2-vjecare. Atje u pėrball pėr herė tė parė me mėsuesit grekė, qė e kapėn tė shkruante nė shqip letrėn pėr prindėrit e tij, por duroi dhe mbaroi studimet pėr t’u rikthyer 17 vjeēar nė Berat. Njė tjetėr mik i familjes, tregtari i madh beratas Kristo Xhymyrteka, qė zhvillonte tregti tė madhe deri nė Vjenė, me shpenzimet e veta nė 1859 e shkolloi nė gjimnazin klasik tė Triestes (Itali) pėr 4 vjet. Me mbarimin e studimeve u rikthye nė Berat nė 1863. . .
Nė moshėn 71-vjeēare, rifillon punėn si mėsues nė shkollėn fillore tė lagjes Muratēelepi, ku vazhdoi deri mė 1914. Pėr veprimtarinė e dendur patriotike, politike e arsimore, pėr ngritjen e shkollave shqipe nė Berat, Poshnje, Paftal, Sinjė, Vokopolė, Vėrtop etj. si dhe nė Lushnje, Fier, Mallakastėr e Skrapar, mėsuesi dhe patrioti i shquar u vu nė shėnjestėr pėr t’u eleminuar nga armiqtė e popullit. Qėllimi i tyre ishte tė godisnin jo vetėm Babė Dudėn, por bashkė me tė edhe lėvizjen patriotike qė kishte shpėrthyer nė kėtė qytet. Nė moshėn 72-vjeēare hiqte vuajtjet mė tė mėdha e torturat mė ēnjerėzore duke qėndruar krenar e i papėrkulur edhe kur rebelėt e rrihnin rrugės me shkop.
Musa Qazimit, udhėheqės i krahut reaksionar pro turk tė kryengritjes, si pėr tė vėrtetuar drejtėsinė e atij ndėshkimi e pėr t’i dhėnė tė kuptojė kėtij atdhetari se ai dhe gjithė tė tjerėt, qė nuk shkojnė nė udhėn e tyre, do tė kenė tė njėjtin fund nė mos mė keq, e pyeti:
“Ēfarė je ti osmanlli apo shqiptar”? Babė Duda edhe pse i dėrmuar nga torturat sa nuk qėndronte dot nė kėmbė, me guxim e trimėri, ia kthen pėrgjigjen si e meritonte; “Me ē’gjuhė po mė flet, jam shqiptar sikundėr je edhe ti”! Ndėrsa kthehej nga prefektura pėr nė shtėpi, njerėzve qė e shihnin me fytyrė tė ējerrė e tė gjakosur, u thoshte; “Mos t’ju vijė keq vėllezėr, se kėto tė ējerra fytyre qė shihni janė nishane (dekorata) pėr mua...”.
Disa muaj mė pas dhe pikėrisht mė 18 mars 1915, gazeta “Koha” qė botohej jashtė atdheut, do tė shkruante pėr kėtė personalitet: “...Ata qė patėn mirėsinė dhe vizituan kėtė qytet (Beratin), panė se fanatizmat feudale kanė zėnė rrėnjė tė forta... Po nė mes kėtyre feudalėve rron njė plak me mjekėr tė bardhė, me njė fytyrė tė qeshur e ēquar nga tė tjerėt pėr veprat e tij patriotike qė ka vepruar gjer mė sot. Ky plak shqiptar ėshtė zoti Babė Dudė Karbunara.
Kishte marrė pjesė nė ēdo lėvizje kombėtare... Por nuk dua tė zgjatem shumė pėr atdhetarizėm... se historia jonė do ta thotė... Ky shqiptar i vjetėr, tė cilit s’i trembesh syri as nga sulltan Hamiti, sot, prej veglave tė tij u shtyt, u gjakėsua, u sha dhe u poshtėrua, me njė fjalė martir u bė qė tė mos mohonte ndjenjat qė kishte e tė thoshte se nuk jam shqiptar... Por plakut shqiptar nuk iu tremb zemra megjithėqė vdekjen e kishte pėrpara”.
_____________________________
Burime:
1. Gazeta Mėsuesi Dt.7.01.09 fq.9,
2. Viktor Papa
http://www.shekulli.com.al/p.php?id=8427
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 28-04-2016, 23:22   #2
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 2,273
Thanks: 744
Thanked 716 Times in 466 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Babė Dudė Karbunara

Sa njerėz tė pafajshėm, shėmbullor, sa familje sa jetė ka shkatėrruar 'patriotizmi'. Megjithatė ka dhėnė edhe dicka tė madhe. Shėmbullin e mirė frymėzim pėr tė tjerėt. Patriotėt janė si artistėt tė cilėt vlerėsohen me shumė kur nuk janė mė. Kjo ėshtė treguese ē'far qėnie e poshtėr ėshtė njeriu, kaq egoist e frikacak.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-09-2016, 18:39   #3
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 10,190
Thanks: 0
Thanked 2,372 Times in 1,380 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Babė Dudė Karbunara

Ndonese Babe Dude Karbunara nuk eshte figure e njohur ne rang kombetar, une jam rritur me rrefenjat e mesuesve te cilet e pershkruanin me mallengjim kete atdhedashes.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-09-2016, 20:43   #4
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,716
Thanks: 772
Thanked 719 Times in 320 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Babė Dudė Karbunara

Me terhoqi titulli tani e mesova sakt se personi me kete emer paska qen nje njeri me vlera,sepse me ka rastis ta degjoj kete emer ne nje pjese humori te pa krip qe bejne portokallia
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-11-2017, 18:09   #5
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 10,190
Thanks: 0
Thanked 2,372 Times in 1,380 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Babė Dudė Karbunara

Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-11-2017, 21:00   #6
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,205
Thanks: 5
Thanked 125 Times in 103 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Babė Dudė Karbunara

per kete figure kisha ndigjuar, por keto detaje qe u sollen ketu, tregojne me qarte jeten e ketij atdhetari. Nje detaj interesant ishte edhe ndihma financiare e atij tregtari beratas ndaj tij.
Sikur te vepronin edhe tregtaret e sotem me talentet e atdhetaret e sotem, sa mire do ishte.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur