Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Mitologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-04-2014, 21:31   #1
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,392
Thanks: 55
Thanked 322 Times in 189 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Tomorri

Pasazhet e meposhtme i kam marre nga nje prej rilindasve pak te permendur.

Citim:
- Shikoni o te mjere, mos i afrohi fort malit te Tomorrit, po te vini nje shenje pushke lark rezese malit, se ma' i Tomorrit ka hie te rende e shkel e hedh ndonje koqe rrufeje, e u godit nde majet te krese, e u deperton tej mbatane, e u vret e s'u le pike gjall.
....

-Ashtu pra ta dini qe te mos shkelni nde malt te Tomorrit, se eshte vent i mire, eshte mal i shenjteruar. Aty e ka te ndejturine Zot i Shqiperise qe ruan Malesine. Ay na ka ruajtuare neve Malesorete e s'kemi rene n'dore t'armikut gjer me sot, edhe na ka per te ruajture kurdo, sepse ate e kane luture pleqte tane te vjeterite, e gjyshate tane e stergjyshate e katregjushat tane, e te gjithe te paret tane te mocemite.
....

-Ay eshte zot i forte, thote...... Ay eshte qe vreron qielline me mjergulle e me re e me vetetima, e bubullim, e hedh rufe, e bie shi e breshere e debore. Ju mos na veshtroni neve perse vemi nde malt te Tomorrit....e shkelem mb'ate vent te mire, sepse na njeh Zoti i Tomorit se jemi Shqipetare e bij Shqipetaresh; neve s'na ben gjekafshe Hieja e Tomorit, po na pret me te mire, e na ruan, e na ndih, e na zbarth armete.
.......

-Veshtroni, o shoke.....si qenkerka mbuluar maj' e malit me mjegulle e me re! Shih si shkrep mali xixa xixa, e nxjerr shkendia t'arta e t'argjendta! Ri Zoti atje, ri i madhi i jetese atje, ri ay qe ruan Shqiperine e s'na le te biem nde dore t'aremiqet. I qofshim fale atij Zoti! Hieja e atij na mbulofte, e na ruajte, e na sbarthe armet nde lufte!

-As me thua kush is sherben Zotit Tomotit? Shqipet e Malit i sherbejne, ato jane engjejt e ATI. Prandaj neve na thone Shqipetare, sepse luseme Zotin e shqipeve dhe jemi te forte posi ato, edhe shoket e atyreve; tek kane bere fole shqipete ndeper shkembete e ndeper shkrepat e maleve, atje kemi ngrehure shtepite edhe neve malesorete.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2014, 23:22   #2
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,392
Thanks: 55
Thanked 322 Times in 189 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tomorri

Ne nje rreze te ketij mali, aty ku kalon nje lume qe ne lashtesi quhej Dode, ishte fjalethena e Dodones [ajo e vertetat] qe duan te thone u prish perfundimisht nga nje ...Ilir.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2014, 23:25   #3
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,392
Thanks: 55
Thanked 322 Times in 189 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tomorri

Andon Z. Cajupi - Baba TomoriBaba-Tomor, kish’ e Shqiperise,
mal i larte, fron i perendise,
tek ti vinin njerezit qe moti
per te msuar se c’urdheron zoti...

Tek te lutem dhe u duk’ e qare
te msoj q’thot dhe per shqipetare.
Kane qene trima te levduar
dhe ne lufte s’jane turperuar,
qene trima dhé memedhetare,
besa, feja s’i kishne dhe ndare,
Shkonin jeten me pucke ne dore,
Donin shqipen, s’qene tradhetore,
lulezonte gjithe Shqiperia,
s’e s’kish shkelur si sot roberia,
gra e burra donin Shqiperine,
djem e cupa kendonin Lirine.
Sot qysh gjendet komb’ i Shqiperise!
I permbysur nga zgjedh’ e Turqise,
shqipetaret, si dhe bagetia,
zbathur, zhveshur vdesen nga uria!
Shqipetaret? Sot s’ka shqipetare,
turku, greku na kane perndare!
Prifti, hoxha, kisha dhe xhamia,
Na genjejne... U prish Shqiperia...
Mal i larte, me krye ne diell,
fron i zotit q’eshte mbret ne qiell,
Baba Tomor, o mal’ i uruar,
c’kane ngjare, gjithe c’kane shkuar
,
i di vete, s’dubet te t’i themi;
C’do te ngjajne, te lutem rrefemi,
Sot e tutje, c’thote perendia?
Do te heqe shume Shqiperia?
cfaj ka bere, c’gjynahe paguan?
Nga Turqia te tere shpetuan:
Greku, serbi, velau, bullgari,
nene zgjedhe mbeti shqipetari
cthote zoti per kombine tone,
do ta lere pene sulltan qene?
Na shkretoi, na preu, na griu,
na c’nderoi dhe gjakne na piu,
na mundoi, shpirtin na nxori!!1
Fshiu lotet dhe me tha Tomori:

0 shqipetaret e gjore,
Ndegjoni Baba-Tomore:
Kombi tuaj s’vete mbare
se beset u kane ndare.

Besa e bashkon njérine:
Ju pse e ndani perendine?
Si ungjilli dhe kurani:
nuke na dihete fundi;
me qiejte mos u mbani
se nuke mbahen gjikundi.
Te krishter’ e myslimane
gjithe nje perendi kane;
ini nje gjak, mor te ngere,
se nde nje vend kini lere.
Ini gjithe shqipetare,
s’ini greker a tartare,
hiqni dore nga rreziku,
shihi se c’punon armiku
i pabesi dhe i ligu.

Mblidhuni te béni bene,
te kujtoni Skenderbene,
te duani Memedhene,
te mos e lini te shkrete...
Ngrihi ta shpetoni vete,
se u ndin zot’ i vertete,
mos e peshoni Turqine,
mos e besoni Morene
te duani perendine;
te duani Memedhene
Erdhi dita te leftojme
per lirin’ e Shqiperise;
ja te vdesim, ja te rrojme
si burrat’ e trimerise.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2014, 23:48   #4
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 24 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tomorri

Tomorri ka qene vertet nje simbol i tradites dhe legjend e lashtesis.

Sa per vjershen albanologu Norbert Jokli shprehej "Po te mos kishnja blemé "Baba Tomorrin" udhetimi jem ne Tirane nuk do te kishte pase sukses"
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2014, 00:15   #5
ODEON
Banned
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,331
Thanks: 217
Thanked 617 Times in 328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tomorri

Kuriozitet.

Aludohet qe maja e malit te Tomorrit eshte nje nga 6 apo 8 pikat me fushen me te larte antigravitacionale, por vetem zona rreth majes dhe jo me tej. Pretendohet se nga ajo maje del nje fushe manjetike qe nxjerr burim te paster energjie.
Pakez iluminim per cfare behet fjale.
Toka ka 6 ose 8 pika me fushe te larte manjetike dhe antigravitacionale te cilat kane nje burim te paster energjie, Psh Ne mesin e trekendeshit te bermudes qe eshte diku ne oqean eshte njera nga pikat e verefikuara tashme, dhe dy polet e globit jane te ditura, ngelin tre te pa zbuluara dhe mendohet qe mali i tomorrit eshte njera nga ato pasi shtrihet prane ish lugines AGIAS ose egjeu i sotshem.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2014, 00:45   #6
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,392
Thanks: 55
Thanked 322 Times in 189 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tomorri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga NIKOLA TESLA Shiko postimin
Kuriozitet.

Aludohet qe maja e malit te Tomorrit eshte nje nga 6 apo 8 pikat me fushen me te larte antigravitacionale, por vetem zona rreth majes dhe jo me tej. Pretendohet se nga ajo maje del nje fushe manjetike qe nxjerr burim te paster energjie.
Pakez iluminim per cfare behet fjale.
Toka ka 6 ose 8 pika me fushe te larte manjetike dhe antigravitacionale te cilat kane nje burim te paster energjie, Psh Ne mesin e trekendeshit te bermudes qe eshte diku ne oqean eshte njera nga pikat e verefikuara tashme, dhe dy polet e globit jane te ditura, ngelin tre te pa zbuluara dhe mendohet qe mali i tomorrit eshte njera nga ato pasi shtrihet prane ish lugines AGIAS ose egjeu i sotshem.
Ku e bazon? Mund te lexojme dicka per kete?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2014, 15:20   #7
ODEON
Banned
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,331
Thanks: 217
Thanked 617 Times in 328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tomorri

http://youtu.be/bPZGqJsAxDI

Minuta e 29 ka shpjegimin perkates ne lidhje me temen.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2014, 21:30   #8
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 14
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Tomorri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga NIKOLA TESLA Shiko postimin
Kuriozitet.

Aludohet qe maja e malit te Tomorrit eshte nje nga 6 apo 8 pikat me fushen me te larte antigravitacionale, por vetem zona rreth majes dhe jo me tej. Pretendohet se nga ajo maje del nje fushe manjetike qe nxjerr burim te paster energjie.
Pakez iluminim per cfare behet fjale.
Toka ka 6 ose 8 pika me fushe te larte manjetike dhe antigravitacionale te cilat kane nje burim te paster energjie, Psh Ne mesin e trekendeshit te bermudes qe eshte diku ne oqean eshte njera nga pikat e verefikuara tashme, dhe dy polet e globit jane te ditura, ngelin tre te pa zbuluara dhe mendohet qe mali i tomorrit eshte njera nga ato pasi shtrihet prane ish lugines AGIAS ose egjeu i sotshem.
Nėse ndonjėherė do tė tė krijohet mundėsia, mund tė peshohesh nė majėn e malit tė Tomorrit dhe na thuaj sa ėshtė efekti i kėsaj "fushės antigravitacionale" krahasuar me peshėn e matur nė Berat.
Nėse nuk ka ndryshim, kemi tė drejtė tė themi qė kėto muhabete janė pordhė me rigon?
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2014, 23:09   #9
ODEON
Banned
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,331
Thanks: 217
Thanked 617 Times in 328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tomorri

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga baaroar Shiko postimin
Nėse ndonjėherė do tė tė krijohet mundėsia, mund tė peshohesh nė majėn e malit tė Tomorrit dhe na thuaj sa ėshtė efekti i kėsaj "fushės antigravitacionale" krahasuar me peshėn e matur nė Berat.
Nėse nuk ka ndryshim, kemi tė drejtė tė themi qė kėto muhabete janė pordhė me rigon?
Mund te jete ashtu si thua ti, dhe une skam ndermend te marr peshore me vete edhe sikur te kem rrugen ne maje te tomorrit, solla diēka referuar diku. Po ste pelqeu anashkaloje nuk ke pse perdor nje fjalor te tille.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2014, 05:46   #10
Paion
shqiptar
 
Avatari i Paion
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Vendndodhja: vargmal
Posts: 38
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Paion ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Tomorri

Mali Tomorr, vepėr e anglit Ed'uėd Lliėr(Edward Lear), 1848

Paion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2016, 11:03   #11
Si1ri
Forced_ to_ Smile
 
Avatari i Si1ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Vendndodhja: Mbrapa diellit
Posts: 1,148
Thanks: 790
Thanked 700 Times in 381 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Si1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tomorri

Nga 11':55'' flet per meridianin zero. Pavaresisht interpretimeve mistike jepen dhe shpjegime gjeofizike

[YOUTUBE]mmQYpmfZnV8[/YOUTUBE]

Ne videon e dyte nga 20': 00'' jepet shpjegim mbi valet skalare

[YOUTUBE]aDmuvvBa6Lw[/YOUTUBE]
Si1ri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Si1ri pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur