Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-04-2015, 20:38   #1
Dredhza
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 170
Thanks: 2
Thanked 56 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Ansambli Shota

Nuk e di sa njohuri keni per kete Ansambel, sidomos shqiptaret jasht Kosoves, se besoj kosovaret ska munsi mos me njoft. Asht nja nga krenarit e Kosoves, na kan majt kulturen gjall.


Ansambli kombėtar i kėngėve dhe valleve "SHOTA" ėshtė themeluar nė vitin 1948 si njėri ndėr institucionet e para artistike dhe kulturore nė Kosovė. Pėr pesėmbėdhjetė vjet me radhė ky Ansambėl ka funskionuar si shoqri amatore dhe mė pastaj si ansambėl gjysmė-profesional.

Ndėrsa nė mars tė vitit 1964 me vendim tė Kuvendit tė Kosovės "Shota" e fiton statusin e ansamblit profesionist sikurse edhe tri ansamblet tjera nė Jugosllavi: "Llado" - Zagreb, "Kollo" - Beograd dhe "Tanec" - Shkup.
Pėr pesėdhjetė vjetėt e shkuara ansambli "Shota" luajti njė rol tė pazėvendėsueshėm nė ruajtjen, kultivimin dhe zhvillimin e kėngės dhe valles shqiptare si dhe me afrimin e vlerave tė mirėfillta kulturore kombėtare siē ėshtė origjinaliteti i kostumeve, meloditė autentike dhe vallet e veēanta egzotike me tė cilat ky ansambėl ėshtė prezentuar nė mėse 50 shtete tė ndryshme tė botės dhe nė tė gjitha kontinentet.Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Dredhza pėlqehet nga
i vjetėr 10-04-2015, 20:41   #2
Dredhza
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 170
Thanks: 2
Thanked 56 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ansambli Shota

Vallja e Shotes, valle qe u pelqy shume edhe nga shkijet dhe boshnjaket, sidomos kta t'fundit, sa qe e kan pervetsu.

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Dredhza pėlqehet nga
i vjetėr 10-04-2015, 20:43   #3
Dredhza
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 170
Thanks: 2
Thanked 56 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ansambli Shota

Ne Kroaci (Vallja e Karadakut):

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Dredhza pėlqehet nga
i vjetėr 10-04-2015, 20:46   #4
Dredhza
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 170
Thanks: 2
Thanked 56 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ansambli Shota

Ne Maqedoni (Valle me motive kosovare):

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Dredhza pėlqehet nga
i vjetėr 10-04-2015, 20:58   #5
Dredhza
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 170
Thanks: 2
Thanked 56 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ansambli Shota

nga min 7:34 deri ne 14:45 Vallja e Peshkopis (ni nder vallet, bashk me ate te Drenices, qe m'plq shum)

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Dredhza pėlqehet nga
i vjetėr 10-04-2015, 20:59   #6
Dredhza
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 170
Thanks: 2
Thanked 56 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ansambli Shota

Valle nga Jugu

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-04-2015, 21:03   #7
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimark
Posts: 8,483
Thanks: 6,441
Thanked 3,385 Times in 1,506 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ansambli Shota

Tė lumtė Dredhėza!
E godite shenjėn me postim tė parė.
M'u bė qejfi qė hape kėtė temė. Vetėm vazhdo.
Suksese!
__________________
Virtyti i bėn tė dashur njerėzit e mėdhenj;njerėzit e zakonshėm, dėfrimi dhe zbavitja;tė kėqinjtė vagabondazhi dhe delikti. S. Frashėri
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Gi de Masha pėlqehet nga
i vjetėr 30-10-2016, 12:38   #8
Dredhza
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 170
Thanks: 2
Thanked 56 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ansambli Shota

Nga 3:04 te 5:16 dhe nga 16:44 te 21:51 nuk asht shqiptare.

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Dredhza pėlqehet nga
i vjetėr 30-10-2016, 13:03   #9
Dredhza
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 170
Thanks: 2
Thanked 56 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ansambli Shota

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Dredhza pėlqehet nga
i vjetėr 19-06-2017, 19:06   #10
Dredhza
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 170
Thanks: 2
Thanked 56 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ansambli Shota

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Dredhza pėlqehet nga
i vjetėr 19-06-2017, 20:05   #11
Dredhza
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 170
Thanks: 2
Thanked 56 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ansambli Shota

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Dredhza pėlqehet nga
i vjetėr 19-06-2017, 20:06   #12
Dredhza
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 170
Thanks: 2
Thanked 56 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ansambli Shota

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Dredhza pėlqehet nga
i vjetėr 19-06-2017, 20:07   #13
Dredhza
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 170
Thanks: 2
Thanked 56 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ansambli Shota


Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Dredhza pėlqehet nga
i vjetėr 19-06-2017, 20:10   #14
Dredhza
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 170
Thanks: 2
Thanked 56 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ansambli Shota

Bashk me Ansamblin e Armenis t'u kcy valle shqipe

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Dredhza pėlqehet nga
i vjetėr 22-01-2018, 20:29   #15
Dredhza
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 170
Thanks: 2
Thanked 56 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ansambli Shota

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Dredhza pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur