Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombi Shqiptar > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 28-10-2016, 00:29   #81
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Postime: 3,058
Thanks: 0
Thanked 34 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 97
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Gjyshi JEM jem MIZEN e KALIT e emertonte ZEKTH....pra nje tip shushunje ne koqet e kafsheve.Prandaj dhe morri masa paraprake qe mos ti leshonin bajgat ne toke!
Nuk me ka rene te degjoj kurre se e zboi zekthi kalin.
p.s.:
nuk u rrine te koqet, po rrenze bythes lol.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2016, 22:24   #82
SystemA
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Postime: 32,461
Thanks: 5,116
Thanked 2,772 Times in 1,742 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 219
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Dialektalizma

Gromza eshte dialektizem.....tironcit besoj e dine!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2016, 19:02   #83
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Postime: 3,528
Thanks: 64
Thanked 439 Times in 278 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Dialektalizma

Te hengert kanceri mu ne verem...e degjova sot njerin qe i bertiste lopes
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Elian70 pėlqehet nga
i vjetėr 05-11-2016, 17:19   #84
SystemA
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Postime: 32,461
Thanks: 5,116
Thanked 2,772 Times in 1,742 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 219
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Te hengert kanceri mu ne verem...e degjova sot njerin qe i bertiste lopes

Nuk e kalon fazen ne qender te vemendjes.
DOBET
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2016, 17:27   #85
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Postime: 25,190
Thanks: 4,669
Thanked 4,514 Times in 2,136 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 342
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Gjyshi JEM jem MIZEN e KALIT e emertonte ZEKTH....pra nje tip shushunje ne koqet e kafsheve.Prandaj dhe morri masa paraprake qe mos ti leshonin bajgat ne toke!
Ajo qė thua ti qė ngjitet edhe pi gjak quhet kėpushė miza e kalit ėshtė tjetėr, ėshtė mizė qė fluturon dhe tė ēan trapin se sado qė ta trėmbėsh nuk ikėn.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Akrepi pėlqehet nga
i vjetėr 05-11-2016, 17:28   #86
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Postime: 4,055
Thanks: 1,826
Thanked 1,049 Times in 452 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Te hengert kanceri mu ne verem...e degjova sot njerin qe i bertiste lopes
Verem, fjale turke= tuberkuloz.
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Fshatari pėlqehet nga
i vjetėr 05-11-2016, 17:30   #87
Si1ri
Forced_ to_ Smile
 
Avatari i Si1ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Vendndodhja: Mbrapa diellit
Postime: 1,096
Thanks: 747
Thanked 649 Times in 355 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Si1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Te hengert kanceri mu ne verem...e degjova sot njerin qe i bertiste lopes

__________________
»U shoftė me arė, me fis, me mal e vrri,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me za,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me uzdajė:
Oh! Rrnoftė Shqypnija! Rrnoftė Flamuri i sajė!«
— AT GJERGJ FISHTA 1916.
Si1ri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2016, 17:31   #88
SystemA
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Postime: 32,461
Thanks: 5,116
Thanked 2,772 Times in 1,742 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 219
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Ajo qė thua ti qė ngjitet edhe pi gjak quhet kėpushė miza e kalit ėshtė tjetėr, ėshtė mizė qė fluturon dhe tė ēan trapin se sado qė ta trėmbėsh nuk ikėn.
FAN NOLIN e kam....dhe e ADHUROJ.
Per kerpushat
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2016, 17:32   #89
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Postime: 4,055
Thanks: 1,826
Thanked 1,049 Times in 452 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
ZEKTHI eshte MIZE KALI qe JETON ne KOQET e KUAJVE,gomareve dhe mushkave.
GRANDE...ZET.
ZEKTH m. sh.

•1. zool. Kandėrr me krahė, me trup sa njė mizė e madhe, qė fluturon me njė zhurmė tė veēantė dhe qė gjatė pranverės e verės pickon gjedhin e i thith gjakun. Zekthi i zakonshėm. Pickimi i zekthit. E zuri zekthi.

Ne Kosove, kjo lloj mize qe picekon kafshet quhet "zekėrr".
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2016, 09:50   #90
Uriel
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Postime: 581
Thanks: 5
Thanked 25 Times in 18 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Uriel ėshtė nė rrugė tė mbarėUriel ėshtė nė rrugė tė mbarėUriel ėshtė nė rrugė tė mbarėUriel ėshtė nė rrugė tė mbarėUriel ėshtė nė rrugė tė mbarėUriel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Dialektalizma

Tema eshte vertet e goditur dhe une ndaj me ju te njejtin mendim. Dialektet jane vertete pasuri kombetare dhe objekt studimi nga gjuhetaret dhe akademiket shqiptare pasi cdo dialekt eshte zhvilluar me kohen ne nje grup te caktuar shoqeror, krahinor.

Problemi qe shume njerez kane me dialektet eshte se jo te gjithe shqiptaret i kuptojne apo flasin ato dhe si pa dashur ato kthehen ne nje pengese ne komunikimin e shqiptareve te viseve te ndryshme. Shume shqiptare te pakujdesshem, me ose pa vetedije, fajesojne per kete dialektet dhe ata qe i flasin keto dialekte, kur problemi i vertete nuk jane dialektet, problemi i vertete eshte mungesa e njetrajtshmerise ne mesimin e gjuhes shqipe ne shkollat shqiptare.

Gjuha shqipe duhet te mesohet ne te gjitha shkollat shqiptare njesoj dhe nje rol te jashtezakonshem luajne mesuesit te cilet i mesojne nxenesit shqiptare. Mbi supet e tyre bie barra e paqetimit te gjuhes letrare shqipe qe mesohet ne shkolla, me gjuhen dialektore shqipe qe keta femije te vegjel flasin ne familjet e tyre. Prandaj eshte e rendessishme qe ne cdo klase te ciklit te ulet ne Shqiperi apo Kosove te kete nje mesues qe njeh dhe praktikon gjuhen letrare shqipe, ashtu sic njeh dhe praktikon edhe gjuhen dialektore.

Nese vemendja kryesore ne gjuhen shqipe ne keto 3-4 dekadat e fundit ishte perqendruar ne pastrimin e gjuhes shqipe nga fjalet e huaja (kryesisht ato turke), ne dekadat qe do te vine theksi duhet te vihet pikerisht ne njetrajtshmerine e mesimdhenies dhe krijimin e nje standarti kombetar te mesimdhenies ne gjuhen shqipe. Kjo ka per te bere qe shqiptaret te jene dyfish te pasur nga ana gjuhesore: te jene ne gjendje qe te perdorin gjuhen dialektore ne rrethin e tyre familjar/shoqeror, ashtu sic jane ne gjendje qe te praktikojne edhe gjuhen letrare shqipe ne nje rang kombetar.
Uriel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2016, 21:49   #91
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Postime: 3,528
Thanks: 64
Thanked 439 Times in 278 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Dialektalizma

nuk me haet muhabeti me ty....shprehje qe e perdor, por akoma s'e kam marr vesh akoma

p.s. hajde e sqaroja nje te huaji qe do te mesoje shqipen
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2016, 21:59   #92
Leo
V.I.P
 
Avatari i Leo
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Postime: 3,203
Thanks: 936
Thanked 834 Times in 369 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
Leo i pazėvėndėsueshėmLeo i pazėvėndėsueshėmLeo i pazėvėndėsueshėmLeo i pazėvėndėsueshėmLeo i pazėvėndėsueshėmLeo i pazėvėndėsueshėmLeo i pazėvėndėsueshėmLeo i pazėvėndėsueshėmLeo i pazėvėndėsueshėmLeo i pazėvėndėsueshėmLeo i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Dialektalizma

Mu nga foto nuk po me duket se eshte kėrcyll(karcyll si i thot Profi), karkalec i thoni ju andej?

Nuk ja kam idene se si i thuhet gjinkalles kah ne.
Leo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2016, 22:02   #93
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Postime: 13,582
Thanks: 2,175
Thanked 2,630 Times in 1,542 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 174
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
nuk me haet muhabeti me ty....shprehje qe e perdor, por akoma s'e kam marr vesh akoma

p.s. hajde e sqaroja nje te huaji qe do te mesoje shqipen
nuk me shkon muhabeti me ty.ēoban

ta fillojm me dialektet italiane qe nji dreq i merr vesh.


U' piccion d' mamt! dmth?
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2016, 08:16   #94
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Postime: 3,528
Thanks: 64
Thanked 439 Times in 278 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Dialektalizma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin

U' piccion d' mamt! dmth?
ne shqip i themi:

Pogėn tas
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2016, 19:47   #95
SystemA
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Postime: 32,461
Thanks: 5,116
Thanked 2,772 Times in 1,742 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 219
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Dialektalizma

Biqe......
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur