Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-10-2015, 08:09   #221
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,745
Thanks: 10,715
Thanked 5,931 Times in 4,016 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 283
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga illyrianboyful Shiko postimin
Po, martinez, nuk dmth, mar-tinėz, por ka tė bėj me fjalėn shqipe e MARA= e mbara, ashtu siē kan tė bėjn tė gjithė emrat me MAR, martinez, mark, marti, marta, maria, mariam, martin etj etj.
Si emer latin me duket mua ky martinez?
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-10-2015, 09:27   #222
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Si emer latin me duket mua ky martinez?
Po osht i latinizuar ! vallė a duhet tė ta themė se ėshtė i njėjti emėr me martin me prapashtesėn " ez" ?
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-10-2015, 10:11   #223
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,745
Thanks: 10,715
Thanked 5,931 Times in 4,016 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 283
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga illyrianboyful Shiko postimin
Po osht i latinizuar ! vallė a duhet tė ta themė se ėshtė i njėjti emėr me martin me prapashtesėn " ez" ?
Nuk eshte e nevojshme.
flm
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-10-2015, 22:17   #224
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,648
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
po stepem ku ta fusim?
atje nė Kumaniė te khanati i tyre do ta qojmiedhe korkutin edhe Kocaqin...tan pellzgomanjaket atje; nė Komani !..ketu i thone; ILIRI !
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-10-2015, 10:10   #225
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Grupi Fjalėve :
« Recitim » (alb)
« Citim » (alb)
« cito » (alb)
« reci » (sll) = thuaj
“ Priēa “ (sll) ->p’riēa = tregim
“ priēati “ (sll) -> p’riēati = me folė
“ resii “ (fr) = tregim
“ reēitare “ (it)
“ sité « (fr) = citim = pėrmendje, -> cité ą comparaitre = i ftuar me dalė para gjyqit
« réciter » (fr) = me recitu

Dukurisht, fjalėt e sllavishtės :
Reci (sll) = thuaj
Priēa (sll) =tregim
Priēati (sll) = me folė
Jan bija tė fjalės “ recitim “ ! Dhe jo e kundėrta !

Argumenti:

Dukurisht ky grupė fjalėsh ėshtė i ndėrlidhur me fjalėt:
“Recitim” e cila ėshtė e pėrbėr nga dy fjalėt e gjuhės shqipe :
“ re ” dhe “ citim ”. Fjala “ re “ qė shpreh tė rejėn dhe pėrsėritjen, dhe citim,
-> cito -> qyto –> qy= ēy -> shy-h. Syto-je = Syte me pa me sy, ku ėshtė gjėja, qy -> ēy dhe padyshim kėto tė fundit jan derivat i fjalės shyh, mė pa me “sy “.

Pra fjala:

Reci(sll) = thuaj,
Reē(sll) = fjala
Priēati ->p’riē-ati = me folė

Jan prodhim i fjalės, “recitim” -> reēitare -> reci-tim -> rec-itim dhe jo e kundėrta, nuk ėshtė , reē dhe reci qė kan dhėnė fjalėn recitim, pėr arsye se nuk ėshtė shtėpia qė ka bėr tugllat, por tugllat jan ato me tė cilėn ndėrtohet shtėpia, ngase fjala recitim ėshtė e ndėrtuar me dy fjalėt e shqipes “ re+citim “ ėshtė e pa imagjinueshme qė fjala, reē tė ketė dhėnė “ re dhe citim,

Ndėrsa fjala e sllavishtės “ rekao “ = ka thėnė, pėr mendimin timė nuk ka tė bėj me fjalėn “recitim” por me “ re+tha “ retha -> rekao, shkaku i vėshtirėsis nga sllavofolėsit pėr tė shqipėtaur gjermėn “ TH “
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-10-2015, 05:45   #226
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Fjala e radhės :

- Shuti(sll) = shuj

Me pamėdyshje edhe kjo fjalė e gjuhės sllave ėshtė nga gjuha shqipe, nga dy fjalėt e gjuhės shqipe :

Shuj+ti -> shuj ti = shuti(sll)

Shpresoj se nuk do delė njė i ēoroditur e tė vijė kėtu e tė na thojė, se fjala shuti i ka dhėnė, dy fjalėt e shqipės, shuj dhe ti!?
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-10-2015, 17:33   #227
Zėu_s
Hyllius
 
Avatari i Zėu_s
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Kasmos (gjithkund)
Posts: 251
Thanks: 47
Thanked 38 Times in 20 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Zėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

illyrianboyful ... e ki ni big llajk prej meje
__________________
Oculus non vidit, nec auris audivit ... Transcendentiam
Zėu_s nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-10-2015, 20:36   #228
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Pjer Thomas, ato shkrime nuk jane nga une por nga Proesori Cabej, une vetem se i kam nxjerrur nga libri dhe i kam rishkrua, librin e Cabejt e ke aty me fotografi; "Hulumtime etimologjike" ..pse tani me fajson mua ?...lol !

Nese del ndonjeri ketu i cili e fajson apo krtikon cabejin atehere lirishte ai njeri le ti thote veti; " me falni se nuk di gja" ...!
te krahasohet Kocaqi me Cabejin apo ti besohet me teper Kocaqit se sa Cabeit atehere po tegohet se ne qenkemi ne mjerim dhe dikush duhet mena qajt me lotė...!
Kreksi, pse flet me kaq mllef kundra Kocaqit? Kocaqi eshte nje studiues qe ka nxjerre librat e tij dhe kjo eshte me se normale per nje studiues. Nga ana tjeter, shikoj qe permend vetem Cabejin, edhe Cabeji ka vendin e tij, por Cabeji nuk eshte Zoti, njeri ka qene dhe ai, dhe nuk perjashtohen gabimet edhe tek ai.
Gjuha shqipe nuk fillon dhe mbaron me Cabejin, sepse sipas kesaj llogjike askush nuk duhet te merret me gjuhen shqipe sepse ia paska nxjerre fundin Cabeji (!)
Gjithashtu ke dhe shume mllef per Arefin, por nuk pashe te keshe hedhur poshte ndonje argumet te tijin.
Sill nje argumet kundra Arefit, ku nuk je dakort me te?
Sill argumet kundra D'Anxhelit, ku nuk je dakort me te?
Sill argumet kundra Aristidh Koles, ku nuk je dakort me te?
Sill argumet kundra Dhimiter Pilikes, ku nuk je dakort me te?
Nuk po rrjeshtoj te tjere ketu, se shkon gjate.

Te me falni se tema eshte sllavishtja dhe shqipja.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2015, 10:44   #229
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Ngase ju pėlqente serbėve dhe hipokritėve tė thonė se gjuha Shqipe ėshtė e ndėrtuar 35% nga sllavishtja, JUA PĖRPLASI EDHE KĖTĖ PĖR FYTYRE, ju boft mirė(kjo e fundit urim . Tani ta shohim se kush e ka mėsuar gjuhėn e tij copy past dhe kush gjuhė ka dhėnė tek tjetra.


Fjala : Shta (sll) = ēka

" Shta " e gjuhės sllave ėshtė nji copy past i padiskutueshėm i gjuhės Shqipe nga " ē'tha " ->ētha -> sh'ta. Gjerma "th" ėshtė konvertuar nė "T" shkaku i vėshtirėsis sė sllavofolėsve pėr tė shqipėtuar kėtė gjermė.

Shprehja, "ēka" padyshim se ėshtė gjeneralizuar shumė dhe nė shumė raste pėrdoret edhe pėr tė ri-pytur dikend kur nuk ia kemi kuptuar fjalėn ndokujt, duke nėnkuptuar me tė" ēka the ", por ama gjithashtu dhe sidomos nė shqipėri akoma ėshtė ruajtur shprehja " Ē'THA " = ēka the! kuptimi egzakt i" ē'ka" ėshtė " ēka ka " por ama gjithashtu dhe sidomos nė shqipėri akoma ėshtė ruajtur shprehja " Ē'THA " = ēka the kur nuk ia kemi kuptuar fjalėn ndokujt!

Dhe nuk ka se si tė jetė ndryshe porse fjala e sllavishtės " shta " ėshtė shprehja egzakte dhe copy past flagrant i fjalės sė gjuhės Arbėrore " " Ē'THA " (sh'tha)-> SH'TA.

Bonne apettit
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-10-2015, 22:57   #230
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2015, 15:10   #231
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Fjala e radhės :

- puni (sll) = mbush (alb)

Besoj nė bazė tė argumenteve tė mija se kjo fjalė e sllavishtės ( puni ) ėshtė njė derivat i fjalės Shqipe " punė=punu = me punu = to work ", dhe jo e kundėrta, ajo qė dua tė themė ėshtė se, fjala, punė = punu sllavėt e kan huazuar nga shqipja pėr tė shprehur mbushjen e tyre, " puni"(sll) = mbush(alb) dhe jo se ne e morėm nga ata (megjithė hundės sė skeptikėve).

Pėrse, sllavėt e morėn nga shqipja e jo shqipja nga sllavishtja ?

Argumenti :

Pėr arsye se fjalė punė e gjuhės shqipe ėshtė bijė hiq mė larg se e fjalės "bėnė" e gjuhės Shqipe, bėnė->bon ->bo.

Ndėrsa fjala " BĖNĖ = BON " ėshtė bijė e fjalės njė rrokėshe tė Linearit " A " " BO " fjala njėrrokėshe " bo " -> me bo.

pra:

- bo -> bon -> bėnė -> punė -> punu(alb), pjolli -> puni(sll)
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2015, 16:42   #232
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga illyrianboyful Shiko postimin
Ngase ju pėlqente serbėve dhe hipokritėve tė thonė se gjuha Shqipe ėshtė e ndėrtuar 35% nga sllavishtja, JUA PĖRPLASI EDHE KĖTĖ PĖR FYTYRE,
Serbeve mund t'iu pelqeje te thone shume sikurse dhe thone, por nuk ka budallej ta pranojne se 35% e shqipes qenka nga sllavishtja.
Edhe sikur te kete te tille budallej, jane faktet ato qe flasin ndryshe.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-02-2016, 13:02   #233
r.th.
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jan 2016
Posts: 31
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
r.th. ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Nuk e di sa mund te ndihmoj ne kete teme, por po perpiqem me kete material te shkruar ekstra per kete teme dhe debat.
Po pėrqėndrohem tek debati i Kreksit dhe yllirianboyful, dhe po e ndaj materialin nė tre pjesė.
I pari (Kreksi) kapet tek emri i gjuhėtarit tė mbarė-njohur shqiptar, Eqerem Ēabejt, duke i mėshuar tezės sė huazimit tė fjalėve tė huaja tek gjuha shqipe, pėr t’ia kundėrvėnė kėtė tezės sė pėrhapur mjaft viteve tė fundit, atė se ėshtė gjuha shqipe qė ka eksportuar fjalė nė gjuhė tė tjera. E para dhe kryesorja, kjo tezė kaq metafizike mbi huazimin e fjalėve nga njėra gjuhė nė tjetrėn nuk qėndron. Pasi duket sikur janė gjuhėt ato qė formojnė fjalėt, dhe jo fjalėt formojnė gjuhėt! Si Eqerem Ēabej, si ai tjetri dhe tė gjithė ne bashkė kemi mėsuar nė shkollė mbi evolucionin gjuhėsor. Ky evolucion ėshtė i pandėrprerė dhe i lidhur me kushtet jetėsore. Nė kushtet kur njeriu i shpellave kishte vetėm aktivitetin e gjuetisė dhe pak veprimtari tė tjera, kuptohet se ai nuk kishte fjalė pėr kėpucėt, pėr pamtalonat, pėr shijen artistike, pėr filmin, pėr regjizorin, pėr depresionin, pėr entuziazmin, pėr adrenalinėn, etj-etj. Kaq gjė e mėson ēdo kush nė shkollė dhe besoj ēdo kush nuk ėshtė kundėr kėsaj dije. Pra, atyre pak veprimtarive ditore u pėrgjigjeshin pak koncepte dhe fjalė. Pra, nuk mund tė flasim as pėr gjuhė shqipe, as italiane, as hindiane, etj. Pak tone dhe fjalė shtoheshin nga viti nė vit, aty ku jeta evolonte mė tepėr. Gjatė rrugėtimit tė njeriut mbi sipėrfaqen e tokės, kėto tonė dhe fjalė merreshin me vete, disa harroheshin e disa deformoheshin, apo evolonin mė tej. Edhe vetė gjuha evolonte, duke ndarė emrat nga foljet, mbiemrat nga dy tė parėt, hynin numrat, lidhėzat, etj. pėrcaktues tė gjuhės (gramatikės), gjė qė e mėson po kėshtu ēdo kush nė shkollė. Pra, nė shumė gjuhė kemi gjurmė nga tonet dhe fjalėt mė tė hershme tė njeriut, ashtu siē kemi nė trup gjurmė elementėsh nga pluhuri kozmik i para dhjetra apo qindra miliarda vjetėsh.
Tani vimė tek krahasimi i fjalėve qė bėjnė shpesh gjuhėtarė me emėr, kudo nė botė, pėrfshi dhe Albaninė. Tė gjithė kėta gjuhėtarė i njohin kėt proēese evolimi tė gjuhės, pra ata e dinė tė gjithė se gjurmė mjaft tė lashta tonesh dhe fjalėsh janė tek fjalė tė sotme nė shumė gjuhė tė botės, pra ata e dinė se kėto ngjashmėri fjalėsh tė sotme vijnė nga gjurmė shumė tė lashta prej mijra dhe dhjetra mijra vjetėsh, ku njeriu nuk kishte formuar akoma shoqėritė fetare, e lėre mė pastaj ato nacionale, qė nuk kanė as pak qindra vjet qė janė formuar (identifikuar). Kėshtu ata e dinė se njė krahasim hipotetik gjuhėsh para 10 mijė vjetėsh nuk do tė na japė dot njė ngjashmėri me vetėm njėrėn nga gjuhėt e sotme, por do tė na japė ngjashmėri me shumė gjuhė tė sotme. Vetėm pėrqindja e ngjashmėrisė mund tė ndryshojė pak, ēfarė do tė thotė disa pėrqindje mė shumė me kėtė grup gjuhėsh dhe disa pėrqindje mė pak me njė grup tjetėr gjuhėsh. Si shembull marrim fjalėn, baba, tė cilėn e gjejmė sot (dhe mund ta gjejmė hipotetikisht edhe para 10 mijė vjetėve) edhe si ba, bab, pap, papa, bo, bob, bobo, papu, pu, pup, pėt, bot, bė, etj. tė pėrngjashme. Tani ne e dimė se fjala e sotme baba, papa, vjen nga kjo lashtėsi prej 50 mijė vjetėsh pėrpara, nė mos edhe mė herėt, kohė kjo kur ky emėrtim mund tė jetė shprehur (tonizuar) thjesht si bė, bo, ba. Nga ky ton i lashtė na vinė tė gjitha evolimet e mėvonshme, qė i shohim sot nė shumė gjuhė. Pra ky emėrtim na vjen nga lashtėsia pėr babain, tė gjithė e dinė kėtė, edhe Eqerem Ēabej dhe tė tjerė linguistė. Por pėrse ata diskutojnė nėse kjo fjalė na vjen nga turqishtja, apo ka kaluar nga kjo gjuhė nė tjetrėn, apo nga tjetra nė tjetrėn, -ky ėshtė njė nga diskutimet mė idiote dhe mė tė pakuptuara qė unė (dhe kushdo) nuk mund ta kuptojė se si mund ta zhvillojnė gjuhėtarė me emėr qė e njohin evolucionin gjuhėsor!
Dhe nuk ėshtė fjala vetėm pėr fjalėn baba, por edhe pėr shumė e shumė tė tjera, tė cilat kanė gjurmė nga lashtėsia, kur nuk kishim kaq shumė shoqėri dhe gjuhė mbi tokė, kohė nė tė cilėn flitej me pak tone e fjalė, gjurmė tė tyre i gjejmė nė shumė e shumė gjuhė tė sotme. Sa mė nė lashtėsi tė zbresim, aq mė pak dallojmė njė gjuhė tė caktuar tė sotme. Dhe sa mė afėr kohės tonė tė vijmė, bie fjala koha e romakėve, aq mė tepėr ne mund tė dallojmė gjurmė tė njėrės nga gjuhėt e sotme tek njėra nga gjuhėt e folura kėtė kohė diku mė tej. Kėshtu nė mund tė flasim pėr huazime nga latinishtja apo greqishtja e vjetėr vetėm pėr fjalė dhe koncepte tė evoluara, si ndryshim, temperaturė, kazan, shtėpi, korridor, marrdhėnie, teatėr, shfaqje, lundrim, etj, Por edhe nė kėtė rast, proēesi i huazimit nuk duhet konsideruar kaq strikt, si huazimi qė bėjmė me njė karficė rrobash tė huazuar nga komshija, por si njė pėrzierje me shkėmbimin, me ndryshimin, me evolimin e kėsaj fjale apo koncepti.
Gjithė kėtė proēes e mėson dhe e di ēdo kush. Atėhere pėrse shtrohet ky problem i huazimit tė fjalėve kaq shabllon nga linguistėt me emėr dhe nga ju pa emėr nėpėr forume? Pa diskutim qė puna studimore e Eqerem Ēabejt ėshtė pėr ti hequr kapelen, por nuk duhen marrė me symbyllur tė gjitha krahasimet qė ai bėn dhe sjell. Edhe ato qė ai sjell nga tė tjerė linguistė tek Fjalori i tij i pambaruar etimollogjik, janė shpesh shtrime mjaft metafizike tė krahasimit tė fjalėve. Detyra e etimologut ėshtė ti shkojė fjalėve deri nė burimin e tyre, detyrė tė cilėn ia vuri vetes edhe Franc Bopi, duke pretenduar tė gjente gjuhėn e parė tė njeriut, e nė fund bėri njė vėrė nė ujė, sepse natyrisht qė ne nuk kemi kurrė njė gjuhė tė parė tė njeriut, as tė dytė, e as tė tretė. Por kemi tone fillestarė pasthirrmorė, apo onamotepe, tė cilėt shtoheshin dhe pėrmisoheshin gjatė qindra dhe mijra vjetėsh, nė bazė tė kushteve tė jetesės, gjė qė Bopi duhet ta dinte, sepse kėto gjėra sapo kishin filluar tė sqaroheshin nė kohė tė tij dhe ai duhet tė ishte nė kontakt me dijen bashkohore.
Por meqė pėrmenda Bopin, duhet thėnė se kjo shkollė gjermane ka qenė dhe ėshtė mjaft metafizike. Nė kėtė shkollė kanė mėsuar edhe Eqerem Ēabej dhe Aleks Buda. Ndaj dallojmė tek Eqeremi mjaft shtrime metafizike krahasimi fjalėsh. Ndaj “teza e tij” e sjellė kėtu nga Kreksi, mbi aq dhe kaq pėrqindje huazimi fjalėsh nga njėra gjuhė tek tjetra, nuk qėndron. As nuk ia vlen tė merresh me tė tilla kėndvėshtrime metafizike, pasi fjalėt nuk janė ambasadorė shtetesh qė hyjnė dhe dalin pas prezantimit tė pashaportės dipllomatike.
Tė njėjtin gabim bėn edhe diskutanti i krahut tjetėr, illyrianboyful, tek thuajse tė gjitha krahasimet qė sjell midis shqipes dhe sllavishteve, i nxjerr si tė kaluara nga e para tek e dyta, kur fare mirė dihet se para 10 mijė vjetėve, kėto dy grupe nuk kanė qenė kaq tė ndarė sa sot. Pra kanė rrėnjė dhe fjalė tė pėrbashkėta, qė na vijnė nga ai areal i pandarė akoma mirė sa sot. Pėrveē kėsaj tek ky kemi ndonjėherė edhe mosrespektim tė kohės sė lindjes sė nocioneve tė ndryshme. Gjithashtu ofendohet tėrėsia e evolimit gjuhėsor, qė pėrfshin njė serė rrugėsh dhe proēesesh, ndarjen, ndryshimin, evolimin mė tej, kontaktin me fjalė tė tjera tė pėrngjashme, apo me veprimtari dhe koncepte tė pėrngjashme, transformimin, etj., tė gjitha kėto proēese shoqėrojnė fjalėt jo me tė njėjtin intesitet nė grupe dhe vende tė ndryshme. Kėshtu mund tė shtrohet e njėjta mėnyrė krahasimi e fjalės “maraz” me fjalėn “mav”, apo dhe me fjalėt “i mav”, apo dhe komplet shprehja “maraz i mav”, e cila i pėrket njė kohė shumė tė mėvonėt nga fjala “mav” = “madh”. Apo marrim fjalėn sllave “zamka” = “kurth” qė sjell illirianboyfuli, e cila vėrtet mund tė zbėrthehet me shqipen: zam + ka , por kjo nuk pėrjashton mundėsinė qė kjo shoqėri “sllave” ka pėrparuar mė tej nga ajo parakaluese, “shqipe” dhe mund tė ketė shkruar tabelėn e Lemnosit. Njė fenomen tė tillė e shohim tek latinėt dhe gjuha e tyre. Shumė fjalė tė tyre kanė lidhje me gjuhėn shqipe, por ne nuk mund tė bėjmė sot gabimin (qė bėjnė disa etimologė dhe historianė tė rinj shqiptarė), duke thėnė se fjala me prejardhje latine: “motorr” vjen nga shqipja me turr, ndaj kemi qenė ne shqiptarėt qė kemi patur atė kulturė aq tė zhvilluar e qė quhet kultura latine!
Shqipja ėshtė vėrtet gjuhė e evoluar ngadalė, por kjo nuk do tė thotė se i ka pėrmabjtur tė gjitha rrėnjėt e fjalėve tė sotme nė gjuhėt e botės! Shqipja ruan shumė rrėnjė fjalėsh dhe fjalė qė janė tė lashta. Por kėto nuk lindėn tė gjitha nė njė vit tek shqipja, por kaluan kushedi sa dhjetra mijra vjet. Dhe nė kėtė kohė nuk mund tė pretendojė njėri se kjo shoqėri paska ngelur e papėrzier! Ashtu siēdo tjetėr shoqėri! Prandaj shpjegimi etimologjik nuk ka dhe nuk duhet tė ketė tė bėjė me kėtė dhe atė gjuhė tė sotme. As tabela e Lemnosit nuk mund tė thuash se ka tė bėj ose me kėtė ose me atė gjuhė, sepse ėshtė nja 2500 vjet e vjetėr, nė mos mė e vjetėr, ēfar do tė thotė se gjatė kėtyre viteve si shqipja, si sllavishtet kanė evoluar akoma mė tej, natyrisht kėto tė dytat mė shpejt. Atė tabelė e ka shkruar njė njeri qė ka qenė parakalues i tė dy grupeve tė sotme, por mė i afėrt me njėrin grup, pasi mendoj se para-shqipja dhe para-sllavishtja e kėsaj kohe dalloheshin nga njėra-tjetra.
Nė hollėsi atė tabelė e shohim herė tjetėr. Tani tė shohim disa krahasime fjalėsh nga illyrianboyful dhe Kreksi.
r.th. nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-02-2016, 13:03   #234
r.th.
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jan 2016
Posts: 31
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
r.th. ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

(pjesa e dyte):
Illyrianboful: Bog = bo + g(ė) = bo gjė = bėrėsi i gjėrave =krijuesi i gjėrave
Kėtu do thoja qė illyrianboful bėn njė gabim katastrofal, qė e shohim shpesh tek shumė amatorė dhe profesionistė, tek ngatėrron kohėt e krijimit tė koncepteve tė ndryshme. Folja bė duhet ti pėrkasi njė kohė mbi 50 mijė vjet pėrpara, ndaj e gjejmė nė shumė gjuhė pėr veprimin nė pėrgjithsi, apo koncepte deri diku tė pėrafėrt, (por jo aq tė pėrafėrt, sepse ėshtė ton/fjalė i/e vjetėr), si babai, i madh, deti, i lartė, etj. Ndėrsa toni gė duket mė i vonė, qoftė edhe pėr vetė faktin e vėshtirsisė pėr tu shprehur (tonizuar). Duket nga zhurma qė kanė bėrė sendet/ objektet kur binin nė tokė, njeriu i lashtė identifikoi me kėtė ton (gė) tokėn, sendet, etj., ndaj e gjejmė edhe kėtė tonė nė shumė gjuhė pėr fjalė dhe koncepte tė ngjashėm e tė pėrafėrt.
Tani vimė tek koncepti Bog (Zot) . Ky koncept ėshtė edhe shumė mė i vonė nga dy tė parėt. Pra nuk ka si tė jetė rrjedhojė direkte e dy tė parve, pasi kjo do tė nėnkuptonte qė kemi njė fis hyjnor tė zbritur direkt nga njė Zot-Gjuhėsh, i cili i ka dhėnė njė herė e mirė kėtij fisi njė gjuhė tė caktuar, kjo gjuhė nuk ndryshon fare gjatė mijra dhe dhjetra mijra vjetėve, dhe nga ky fis marrin fiset e tjera jo-hyjnore fjalėt pėr tė formuar fjalėt e tyre tė evoluara. Sikur tė ishte kėshtu, po kaq mirė kėta fise jo-hyjnore do tė merrnin nga ky fis-hyjnor i papėrzier dhe me gjuhė tė dhėnė njėherė e mirė, edhe fjalėn pėr Zot-in, apo dhe tė tjera fjalė! Pra, ky krahasim: bo+gė nuk qėndron, sepse pėrzien kohėt. Ndaj pėr fjalėn Bog duhet kėrkuar nė drejtime tė tjera dhe nė kohė mė tė vona. Dhe ne e gjejmė shpejt kėtė zbėrthim, po tė mos i ndahemi yllit tė sė vėrtetės, metodės shkencore. Fjala Bog duket pra e prejardhur nga areali fetar i mijvjeēarve 8 deri 4 para e.s., ku me vo, vė, vuj, bo, bė quhej nė shumė fise uj-i. Dhe kulti i ujit ishte kryesori fillimisht tek europianėt e parė. (Nuk ėshtė nevoja kėtu tė tregojmė edhe zėniet e Posejdonit me Zeusin pėr sundimin e botės.) Kėshtu emėrtimi i Zotit kryesor tek kėto gjuhė sllave ėshtė ai i Zotit (hyut) tė ujit. Me kėtė mbėshtesim edhe atė tezė se gjuhėt sllave e kanė dukjen e tyre nė arenėn europiane prej mijra vjetėsh para Krishtit, kuptohet jo nė kėtė dallim tė sotėm tė tyre, i cili ka marrė dy-tre mij vjetėt e fundit edhe nga grupi i gjuhėve tė ashpra kaukaziane; (por kjo ėshtė njė temė e gjėrė qė do studime tė mirfillta).
Po ashtu mendoj se edhe zbėrthimi: dobro=do + bėr = e don gjėn e bėr, ėshtė njė zbėrthim jashtėrealitetit. Gabime tė tilla bėn kushdo, sidomos kur ėshtė nė fillimet e tij tė karahasimit gjuhėsor dhe nuk merr parasysh edhe gjuhėt e tjera, si –nė kėtė rast– ato irano-baltike. Toni / fjala dė, do, dėo, duo gjindet nė shumė gjuhė irano-europiane (pėrfshi sllavishtet, shqipen, latinishten dhe ato gjermano-skandinave) me kuptimin e “dashjes”, dėshirės, dashurisė, marrjes, dhėnies, pasjes, apo si folje ndihmėse dhe shoqėruese, siē ka mbetur deri mė sot nė persishten e sotme, apo deri dje nė shqipen veriore, (do kishte pėr me i pasė dhėnė ato pare), etj.-etj. fjalė dhe koncepte.
Ndėrsa fjala bro, bri, ėshtė njė fjalė mė e vonė e hyrė nė leksikun gjuhėsor botėror, dhe ėshtė njė fjalė e evoluar nga fjalė tė tjera: bė rė, bė re, bo ra, qė kish tė bėnte me diēka tė lartė, tė mėtejshme, tė atjeshme, tė matanshme, etj., ndaj e gjejmė si nė egjyptėshe tė lashtė, ashtu dhe nė shumė gjuhė tė tjera me kėto kuptime, si bie fjala “tre” (nė kuptimin fetar ishte qielli, pas nėntokės dhe tokės), “re” nė qiell, dielli (nė egjyptianshe tė lashtė), etj. Edhe emėrtimi i “brirėve” tė cjapit, dhisė, dashit, etj, me kėtė term (bri) vjen si nga numri dy (bi, di, ēi) ashtu dhe nga lart (re, la, alė, o, ho). Edhe identifikimi i shumė shoqėrive veriore (malėsore) tė mėvonshme me brirėt e dhisė si bie fjala dibri (dibranėt), hebre (hebrenjt, veriorėt e mbretėrisė Filistina), etj., kishte tė bėnte me kėtė kafshė veriore, dhinė dhe cjapin, qė jetonte edhe nė gėrxhe. Kėshtu, fjala “dobro” ėshtė njė terminollogji e hyrė vonė, panvarsisht se koncepti i saj (mirė, i mirė, dobro, bene, gut) ėshtė shumė mė i hershėm. Por kėto shoqėri para-sllave e kanė formuar kėtė fjalė nga kjo “do” e gjithkudo-gjendur, si dhe nga fjala qė identifikonte fiset veriore (malsore), “bri”, kėshtu ka bėrė dobri dhe dobro.
Apo marrim fjalėn “preko” = mbi atė, pas asaj, tė cilėn illyrianbofuli e zbėrthen kaq kollaj me shqipen: pren + kho = pren nga kėtu (pas asaj). Tė dyja fjalėt: pren dhe kėtu i ndajnė tė paktėn disa mijra vjet, nėmos edhe dhjetra mijra vjet nga krijimi i tyre, pra nga krijimi (zbulimi) i koncepteve pėrkatse. “Kėtu” ėshtė shumė mė e vjetėr nga “pren” (pres, apo prej). Sllavishtja nuk do tė priste tė formohej njė herė shqipja, dhe pastaj do tė niste ajo rrugėn e saj. Edhe burimet e sllavishtes duhet ti kemi tė pėrziera me burimet e shumė gjuhėve tė tjera. E kundėrta ėshtė fantazi boshe.
Vetė toni / fjala kė, ku, ko, kėu, kėo, etj. tė pėrngjashme, gjindet nė shumė gjuhė tė botės, “tė vjetra” dhe “tė reja”, qysh nga Amerika e deri nė Mongoli, pėrfshi Europėn dhe Afrikėn. Ky ton /fjalė gjindet nė shumė gjuhė me kuptimin e tokės, dheut, arės, atje, kėtu, fushės, kodrės, malit, etj. Pra, nuk mund tė thuhet se ėshtė shqipe, por ton gati pasthirmor dhe onomatopek, qė lėshohej si gjatė parjes sė njė fushe tė paparė mė parė (oh-kho-kho), ashtu dhe kur njė send binte nė tokė bėnte zhurmėn (gėp, kėp).
Edhe fjala pėr, fėr, pėro, pro, ka pas treguar zgjatime dhe pėrshtatje mbi diēka, pra ėshtė njė fjalė e mėvonshme, e nisur patjetėr nė shoqėri tė evoluara, e megjithatė e gjindur nė shumė gjuhė me kuptim gati tė njėjtė (für, pėr, pro), apo para, prima, prapa, etj. evolime tė mėtejshme, tė gjindura kėto gati nėn tė njėjta tonizime dhe gati nėn tė njėjta koncepte, (siē e shohim edhe nė kllapa tė dhėnė nga illirianboyful). Pra, evolimi gjuhėsor nuk duhet parė kaq metafizikisht (banal fare thuaj), si vetėm huazim nga njė gjuhė nė tjetrėn, gabim qė e bėjnė shumica e etimologve nė botė.
Ndėrsa tek fjala Zima=dimėr mund tė ketė vėrtet lidhje me “zi” dhe “ma” (mba), pra tė jetė e prejardhur prej tyre, por kėtu duhet shpjeguar se kur dhe si e prejardhur. Nėse bėhet fjalė pėr ndarje tė njė grupi tė caktuar nga fisi, bie fjala rreth 70 mijė vjet mė parė, kur akoma nuk do tė ketė ekzistuar koncepti i stinės sė dimrit, dhe kjo pjesė e shkėputur drejt veriut ka ruajtur kėto fjalė pėr tė zezėn dhe mbajtjen, apo dhe pasjen (ka), apo bėrjen (bė), sepse tonin/ fjalėn ma e kemi nė shumė gjuhė tė vjetra edhe me kuptimin e pasjes, e bėrjes, e tė madhes, e detit, etj., nė njė rast tė tillė kuptohet se koncepti i dimrit (periudhės sė ftohtė e tė errėt tė vitit) mund tė jetė bazuar tek koncepti i tė zezės, i tė errtės, dhe tek koncepti i pasjes, i bėrjes, i mbajtjes, qė i kanė shprehur fjalėt zi dhe ma. Duke e kuptuar nė kėtė formė evolimin gjuhėsor, nuk mund tė themi se ka qenė shqipja qė e ka formuar kėtė fjalė, pasi konceptet mbėshtetse mund tė kenė qenė e zeza dhe bėrja, dhe jo e zeza dhe mbajtja. Pra evolimi duhet gjurmuar jo duke u bazuar vetėm tek njėra gjuhė e sotme, pasi nė kėtė rast subjektiviteti i krahasimit ėshtė dėm-prurės.
r.th. nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-02-2016, 13:14   #235
r.th.
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jan 2016
Posts: 31
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
r.th. ėshtė nė rrugė tė mbarė
(Pjesa e trete):
Tani po kaloj tek krahasimet e Kreksit. Toni/ fjala “je” gjindet nė thuajse tė gjitha gjuhėt e botės, “tė vjetra” e “tė reja”, me kuptimin e qėnies, ekzistencės, pra ėshtė, je, do jesh, krijohet, ekziston, del, ja ku ėshtė, etj. tė pėrafėrta. Pra ėshtė ndėr ato tone fillestarė tė njeriut tė shpellave, ton patjetėr pasthirrmor, i nisur kushedi, 100 mijė vjet mė parė, apo mė herėt. Ndaj ky ton/ fjalė nuk ka si tė ketė nacionalitet. E morrėn sllavėt nga ne, apo ne nga sllavėt, ėshtė krejt pa kuptim, ėshtė si tė rrahėsh ujė nė hava.
Shtekdalje=steki dalje=ec mė tutje. Ky zbėrthim mė duket nuk i pėrgjigjet tė vėrtetės, pasi nė polonisht “ec mė tutje” thuhet: iē dalej. Kėtu mė duhet tė sqaroj, se folja ec, ic, iē, eē, gjindet edhe nė njė dialekt fshatar sllovak, dhe mendoj se mund tė gjindet edhe nė popuj tė tjerė tė sotėm. Si njė fjalė kaq e shkurtėr, pra gati njė ton dhe jo fjalė, mendoj se ky ton (fjalė) na vjen nga kohra shumė tė lashta, pra prej rreth 50-40 mijė vjetėsh mė parė, kur ecja lėshonte nė shtigje dhe nė tokė zhurmėn: cė-cė-ēė-ēė, gjė qė u kopjua nga njeriu i shpellave dhe u tonizua pėr veprimin e ecjes. Ndaj ky ton ruhet akoma nė shqipe dhe nė gjuhė tė tjera. Nuk ėshtė as shqip e as polonisht, por i parakaluesit tonė leshtor tė pėrbashkėt, qė e hante mishin tė gjallė, kur nuk kishte zjarr pėr ta pjekur.
Fjala dal, del etj. e pėrngjashme, ėshtė mė e vonėt dhe –duket– mė e evoluar. M.gj.t. edhe kjo fjalė gjindet nė shumė gjuhė pėr koncepte tė pėrafėrt, si dalja, matanė, ngjitja, etj. tė pėrngjashme, qė nuk po mė kujtohen tani, por qė i kam rrahur nė vend tjetėr nė lidhje me kėtė fjalė. (P.sh. tė kujtojmė edhe mitin e Dedaliut, qė doli nga Kreta, mbretėria e Knososit.) Kjo fjalė dallohet qė ėshtė e evoluar nga dė, de + al, lė, la, ku e para tregonte duket vendin (nga dheu, toka) dhe e dyta tregonte tė lartėn, tė matanshmen, atė tutje. Si koncept dhe fjalė e evoluar duhet tė jetė formuar diku 25 -20 mijė vjet mė parė dhe nuk duhet tė ketė patur patjetėr vetėm njė lloj tonizimi (dal, del), por tė shumllojshėm, si teal, tual, deal, daal, tudeal, etj. tė pėrngjashėm, nė vende dhe kohė tė ndryshme, duke u transformuar pėrherė e mė tepėr.
Fjala polonishte “stek” ka kuptimin “brenda” apo dhe kuptimin e “rrėnjės”, apo edhe tė njė lloj luleje. Kjo fjalė nuk ėshtė tipike polonisht, pasi fjalė tipike polonishte vėshtirė tė gjejmė, por ėshtė e arealit gjermano-iranian, dhe ka hyrė/ mbetur nė shumė gjuhė, si ajo shqipe veriore (shtyj –d.m.th. fus brenda, shtyp –d.m.th. ze nėn ‘tė, etj.), apo ajo gjermanishte (steck –shtek, d.m.th. fus brenda, stick –shtik, d.m.th. pickon, etj.), apo ajo italishte (stazione –d-m-th. vendi ku ndalohej, apo ngecej, dhe nuk shkohej mė tej, stecca –njė thupėr e hollė, prej ka dhe rrjedhime tė mėtejshme), apo rusisht (stavit –vė, vendos), etj. Edhe po tė marrim fjalė moderne internacionale si start, stil, edhe kėto e kanė prejardhjen nga kjo ēte, ste, shteh e lashtė, e cila tregonte nė disa fise rreth 30-20 mij vjet mė parė ekzistencėn konkrete, pra para teje, qėndrimin, qėndrimin drejt, ndalimin, etj, duke kaluar mė tej tek drurėt (stepat p.sh), tek pylli, tek hunjt, etj. nė shumė gjuhė, derisa erdhi tek start, qė tregonte dikė qė nisej me trupin drejt, dhe stil qė tregonte dikė qė rrinte drejt me shije. Nė kėto raste ne nuk mund tė themi se start apo stil rrjedh nga sllavishtet, as nga gjermanishtet, as nga persishtet, as nga latinishtja, as nga greqishtja e vjetėr, as nga shqipja, por nga njė ton/ fjalė e para kėtyre gjuhėve qė ne sot i definojmė si me emrat e sipėrpėrmendur.
Kreksi na sjell fjalėn zameshtit= me rregulluar. Unė pyeta pėr kėtė ekstra dhe nė polonisht kemi fjalėn zamjeē qė do tė thotė: me fshi. Kjo mė duket ka tė bėjė me vendin, sepse njė fjalė tė tillė tė pėrafėrt e kemi pėr vendin nė gjuhėt sllave tė sotme. Nė polonisht pėr “rregull” ekziston fjala “pozhondek”. Dhe “me u ngjit” ekziston fjala froxhiē dhe jo fjala “po stepi”, siē na e jep Kreksi. “Froxhiē” ka dhe kuptimin me u fut brenda diku.
Pėr fjalėn “bukur”, “bukra” nuk po flas, se do zgjatesha, pasi kjo fjalė nuk vjen direkt nga sllavishtet, “krasnja”, por ėshtė kombinim i semitishteve me sllavishtet, -njė definim metafizik ky, pasi mund ta cilėsonim po kėshtu metafizikisht si shqipe kėtė fjalė. Por kėto janė pėrcaktime metafizike, ndaj nuk po zgjatem kėtu, pasi kėndvėshtrimi dialektik do njė gjurmim mė tė gjatė tė kėsaj fjale.
Pėr sot mjafton me kaq!
r.th. nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-02-2016, 23:45   #236
Zėu_s
Hyllius
 
Avatari i Zėu_s
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Kasmos (gjithkund)
Posts: 251
Thanks: 47
Thanked 38 Times in 20 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Zėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga r.th. Shiko postimin
Illyrianboful: Bog = bo + g(ė) = bo gjė = bėrėsi i gjėrave =krijuesi i gjėrave

Kėtu do thoja qė illyrianboful bėn njė gabim katastrofal ...

Fjala Bog duket pra e prejardhur nga areali fetar i mijvjeēarve 8 deri 4 para e.s., ku me vo, vė, vuj, bo, bė quhej nė shumė fise uj-i. Dhe kulti i ujit ishte kryesori fillimisht tek europianėt e parė. (Nuk ėshtė nevoja kėtu tė tregojmė edhe zėniet e Posejdonit me Zeusin pėr sundimin e botės.) Kėshtu emėrtimi i Zotit kryesor tek kėto gjuhė sllave ėshtė ai i Zotit (hyut) tė ujit. Me kėtė mbėshtesim edhe atė tezė se gjuhėt sllave e kanė dukjen e tyre nė arenėn europiane prej mijra vjetėsh para Krishtit, kuptohet jo nė kėtė dallim tė sotėm tė tyre, i cili ka marrė dy-tre mij vjetėt e fundit edhe nga grupi i gjuhėve tė ashpra kaukaziane; (por kjo ėshtė njė temė e gjėrė qė do studime tė mirfillta).
po, ai e ka gabim ne kete rast ... ndersa ti e ke hiq ma pak se ai gjithashtu shum gabim
__________________
Oculus non vidit, nec auris audivit ... Transcendentiam
Zėu_s nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-02-2016, 23:50   #237
Zėu_s
Hyllius
 
Avatari i Zėu_s
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Kasmos (gjithkund)
Posts: 251
Thanks: 47
Thanked 38 Times in 20 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Zėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

sille nga te duash, prap se prap "zoti" i te ashtuquajturve "indo-gjerman" (sipas nazisteve) qe me vone e shendrruan ne "indo-evropian", na del Dhia dhe asgje tjeter.

.

PS.: Shqiptaret nuk kan prejardhje "indogjermane" apo "indoevropiane", keshtuqe nuk bejne pjese tek popujt qe besonin tek Dhia ...
__________________
Oculus non vidit, nec auris audivit ... Transcendentiam
Zėu_s nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-02-2016, 23:56   #238
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,002
Thanks: 1,585
Thanked 1,439 Times in 546 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 88
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

i lexova , edhe ne fund e kuptova se kot e paskeni bo mundin , secila gjuhė i ka fjalet e veta ...
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2016, 20:24   #239
Aimilius
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 27
Thanks: 2
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Aimilius ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga illyrianboyful Shiko postimin

DO-BĖR = E DO GJĖN E BĖR
Dhe tė gjitha fjalėt dhe emrat qė ka lindur kjo Fjalė si, Dobrenje, Dobrica etj.
O shoku, nuk jam dakort me keta shembuj qe jep ti pasi nuk behet keshtu etimologjia e fjaleve. Ne radhe te pare ne cfare niveli e njeh rusishten/serbishten apo dhe bullgarishten.
Sepse po e marrim te mireqene qe mund te kesh nivel akademik te gjuha shqipe. E di se ca fjale mund te jene tunduese per tju dhene interpretim ne shqip. Dhe ndonjehere ka shume ngjashmeri dhe mund te kemi te drejte. Por duhet te kete nje llogjike te interpretimi i tyre. Mos harro se albanologet me te medhenj, qe jane gjermaniket, thone te kunderten. Madje para ca kohe me kishte rene ne dore nje materjal gjerman me toponimet e Shqiperise nga ku 30% te tyre tani qe flasim, jane sllave, ndersa disa shekuj me pare ishte rreth 40-50%.
Une nuk them se ke qellim te liga, por problemi kryesor me te gjitha shtetet e ballkanit eshte madheshtia, lavdia dhe ngritja ne piedestal te krenarise kombetare(edhe kur nuk duhet). Kete fenomen e kane vecanerisht greket, serbet, por edhe maqedonasit. Injektim steroid kombetarie...

Por kjo fjale ka me shume ka mundesi te jete

DO-BĖR = do bėrė
Aimilius nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2016, 20:44   #240
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,655
Thanks: 2,382
Thanked 2,347 Times in 1,561 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

nuk perputhen askund njera me tjetren, hiq fjalet turko-aziate qe kane ngelur si emerues i perbashket ne vendet e ballkanit.
__________________
...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti !
Pirati ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur