Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombi Shqiptar > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-08-2014, 22:07   #141
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,377
Thanks: 196
Thanked 151 Times in 117 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

teshka- .....ne serbishte ka kuptimin e fj.e rend (e veshtir),mendoi se e ka etimologjin nga rrenja shqipe,sepse ne gj.shqipe e hasim ne fjalet si me posht.
u tesh---(ka lodhje ) ajo grua nga punet e rėnda.
u tesh nga merzia ,u tesh nga smundja ,etj

pra ,Tesh ka,-------- folje me pas !
krahasuar me shprehjen e sotme ...E rėnde-renduar,pesh e madhe,ngarkes,veshteri----TESH -JE OSE teshka OSE TESH-KAE RėNDUAR

PROBAJfj.serbisht

PRO-BAJ
PRO-PARA
PARA-BOJ,Para-bėje---------rrjedhimisht ka kupyimin e fjales provojshqip ka kuptimin e pro-per-baj ,bej,bėja,bera,bona...gjithnji i kom marr referenc-per baz t'folmen krahinore ose popullore,sepse nga ktu ,une mendoj qe e gjejm lashtesin e gj.shqipe me se miri e per tua thėne troq atyre qe gjuhen shqipe e trajtojn si gjuhe mahallore.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2014, 23:04   #142
Xhebraili
El Pistolero
 
Avatari i Xhebraili
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Peja
Posts: 4,027
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Xhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

a do ndalemi ndonjhere e do mendojme gjerat me objektivitet apo gjithmone do kemi keto mite:

Shqiptaret te paret e botes
Gjuha shqipe e para e botes
Kultura shqiptare ma e para ne bote

Te ishte Konica gjalle e po te shihte se si i bejme qefin vetes do ndjehej i deshperuar././
__________________
Mixhok..
Xhebraili nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2014, 23:20   #143
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,377
Thanks: 196
Thanked 151 Times in 117 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Xhebraili Shiko postimin
a do ndalemi ndonjhere e do mendojme gjerat me objektivitet apo gjithmone do kemi keto mite:

Shqiptaret te paret e botes
Gjuha shqipe e para e botes
Kultura shqiptare ma e para ne bote

Te ishte Konica gjalle e po te shihte se si i bejme qefin vetes do ndjehej i deshperuar././
kishte frik i ngrati Faik se do tia merrnim fyellin dhe do ta quanim shka i Kraleves.Faiku ndjes past e kishte te veshtir ti bente shqiptaret shqipėtar ,se nuk shqiteshin leht t'kapur ne rrenjet e huaja ...se mbaheshin me fes! si turk ,dhe me kryq si grek e her si serb.
Xhebro nuk i urren serbet me shum se une,per ket t'garantoj,madje besoj qe edhe bazen e urrejtjes e ke ,poqese e ke ,nisur nga ndjenja e urrijtjes nga momenti ose kure televizioni i shfaq ca pamje te zhvarrosurve diku ne Serbi,jo me nji baze me te thell e te ngulitur me baze me te thell e me te fort.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2016, 22:59   #144
Aimilius
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 9
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Aimilius ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Gjuha shqipe eshte nje nga gjuhet me te lashta ne bote, ka familjen e saj unike tek gjuhet indoevropiane, gjuhe e vecante dhe mjaft e veshtire te mesohet. Ka rezistuar me shekuj dhe historikisht ka huazuar fjale nga greqishtja, latinishtja, pastaj me vone nga gjuhet sllave dhe turqishtja.

Nuk besej se eshte nene e gjuheve apo celesi i universit...
sepse si gjuhe qe nga lashtesia deri ne shekullin e kaluar nuk mori zhvillimin e duhur, dhe mund te themi se kishte ate zhvillim sa ka arixhicja sot, pasi per fat te keq nuk shkruhej.

Nuk dihet shpegimi i shume gjerave, nga iliada ka disa fjale qe shpegimin e kane me shqipen, dhe menjehere ne hidhemi perpjete dhe themi iliada eshte shkruar ne shqip. Po gjithe ato mijera fjalet e tjera qe nuk shpjegohen me shqipen. Ato nuk i permendim dhe i anashkalojme... Ka shume gjera interesante qe duhen pare te nxjerrim fillimisht ngjashmerite me keto gjuhe, pastaj (kohe me vone) do te shqyrtojme nese e kemi marre ne nga ata apo ata nga ne. Sepse "zbulime" te tilla behen perdite. Akoma edhe emri Martinez qenka marr + tinez....
Aimilius nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2016, 13:01   #145
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,096
Thanks: 157
Thanked 249 Times in 191 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Une nuk mar vesh shume nga gjuhetaria. Kush mund te na ndriēoje per fjalen kopil. Ne Shqip kuptimi i pergjithshem eshte "Fėmijė mashkull i lindur jashtė martese", ndersa copil rumanisht thjesht "femi". A kane lidhje, apo thjesht rastesi?
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2017, 13:55   #146
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 169
Thanks: 11
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Arban bArbArian ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.

Kopil = Ka Pjell , Ku poll = Ku po Lė

Vatra , Vė At Ra , Vendi ku Ati Ra u Vendos , sikur Vatan , Vė At Anė , ana ku na vendosi Ati.
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur