Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-07-2015, 00:51   #1
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 9,365
Thanks: 7,372
Thanked 3,896 Times in 1,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Letėrsi popullore - Anekdota

LETĖRSI POPULLORE

Anekdota

Pėrmbajtja ( kliko mbi tufėzėn/linkun )
* Salih Zogiani - nė vazhdim, nėn kėtė titull do tė postoj anekdotat prej tij.
* Tre burra nė shtėpi, ēohu nuse shko n'mulli; * Ish hyp n'kolicė ( karrocė dore ); * Nanėn po ta pėrmendin ma shpesh ...

** Ankedota tė tjera:
1. Me t'hangėr qeni yt, nuk shnoshesh, 2. S'jam kan' pėrbishtnue me ta ... - IRONI ME PSEUDOPATRIOTĖT, 3. Laj duart, o mik, se ajo nuk merr vesh ..., 4. Hiēin, as mos e duaj, as mos e respekto, 5. Topalli dhe i verbri, 6. Livadhet e shtrenjta, 7. Mendjemadhi ėshtė mė i keq se "plehu", 8. Surla s'ka nė ramazan, 9. Njerėzit qė nxehen e ftohen shpejt - nuk mė duhen 10.Pazar i keq po u bājke 11. U pėrzie pambuku 12. Ishalla nuk qillon Dul
__________________
Bėj njė akt mirėsie... Ndihmoje njė person tė buzėqesh.
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Gi de Masha pėlqehet nga
i vjetėr 21-07-2015, 00:54   #2
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 9,365
Thanks: 7,372
Thanked 3,896 Times in 1,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Ja prezantoj mbledhės tė folklorit: Salih Zogiani


S’mund ta nis kėtė shkrim pa subjektivizėm. Ishte shtatori i vitit 1969. Viti i parė, dita e parė nė Gjimnazin ”Skėnderbeu” nė Gllogovc/Drenas. Nė njėrėn nga orėt e para tė javės sė parė hyri njė profesor, me dukje tamam dinjitoze prej profesori dhe na tragoi se me tė do tė mbanim gjatė kėtij viti lėndėn e gjeografisė. Pastaj u prezantua se quhej Salih Zogiani. Qė nga ajo orė e parė me tė, kur shpjegoi pėr lėndėn e gjeografisė, kurrė nuk e kam harruar emrin e Eratostenit – babait tė gjeografisė.

Kaluan vite e dekada dhe tek para 5-6 muajsh e gjeta profesorin e resepktuar nė FB. Mbeta tepėr i mahnitur kur mėsova se qė nga viti 1965 kishte mbledhur nektarin, dijen e pashterrshme tė popullit tonė – anekdotat. Ka botuar 6 vėllime me krijime tė tilla qė arrijnė dikund mbi 1800 anekdota.

Atėherė kush ėshtė Salih Zogiani?

U lind nė vitin 1942 nė fshatin Harilaē tė Fushė Kosovės. Studimet nė Fakultetin Filozofik, Dega e Gjeografisė, nė Prishtinė i mabroi nė vitin 1968. Ka punuar mėsimdhėnės nė Gjimanzin “Skėnderbeu” tė Drenasit, nė Gjimnazin “Sami Frashėri” tė Prishtinės; pastaj nė BVI-nė dhe nė Departamentin pėr Kulturė tė Kosovės.

Me mbledhjen e anekdotave merret qė nga viti 1965. Ka botuar gjashtė vėllime me anekdota nė gjuhėn shqipe dhe njė vėllim nė gjuhėn angleze. Secili vėllim ka mbi 300 anekdota, ndėrkaq ka tė gatshėm materialin edhe pėr vėllimin e shtatė.

Ka marrė pjesė nė hartimin e Planit Afatmesėm pėr zhvillimin e kulturės; nė pėrkthimin e Astronomisė; nė hartimin dhe publikimin e shumė materialeve nga lėmi i mbrojtjes sė trashėgimisė kulturure.

* – Mė poshtė po sjell mendimet dhe vlerėsimet e kritikėve dhe tė lexuesve pėr anekdotat:

FRAGMENTE NGA DISA VLERĖSIME, PĖR ANEKDOTAT DHE BOTIMET:

***Karakteri zbavitės e komik, humori i shėndoshė dhe nota realiste e anekdotave na bėjnė tė qeshim dhe njėkohėsisht na vėnė pėrpara ironisė e satirės, qė dalin nga rrėfimi lakonik i tregimtarėve, pėr tė metat e njerėzve. Ėshtė tėrheqės pėr lexuesin, sidomos dialogu i gjallė dhe interesant, me pyetje e pėrgjigje tė shpejta dhe alegorike, qė thumbon tė keqen njerėzore dhe njėkohėsisht aludon qė njeriu tė ketė veēori, siē janė: burrėria, trimėria, urtėsia, zgjuarsia, drejtėsia etj.
Titujt e kaptinave janė emėrtuar sipas kėtyre veēorive, ėshtė njė pėrpjekje serioze e mbledhėsit Salih Zogiani dhe do t’i provokojė edhe studiuesit e anekdotės pėr t’i thelluar studimet pėr kėtė lloj tė rėndėsishėm tė prozės sonė popullore.
Dr. ZymerNEZIRI

***Nė shumė raste, me pėrmbajtjen e saj, anekdota thumbon dhe ironizon, por nuk karikaturon. Pėrmbajtja dhe ideja e saj depėrton shumė thellė nė psikologjinė individuale dhe kolektive, qė tė shtyn tė mendosh dhe tė thellohesh nė probleme dhe dukuri jetėsore, dhe defekte shoqėrore.
Anekdotat e mirėfillta, sidomos ato qė trajtojnė degradimin moral dhe politik tė njeriut tonė, e posaēėrisht pėrēarjen nė baza politike dhe partiake, nė pėrmbajtjen e tyre nuk kanė pėrshkrime tė ndodhive, por ballafaqojnė situatat krejt tė ndryshme jetėsore me ato tė sotmet, aktualet, mu ky ballafaqim apo kjo kundėrvėnie reflekton dhe rrezaton mesazh shumė tė pasur me porosi tė thellė etike dhe filozofike. Anekdotat e tilla tė mirėfillta nuk pėrshkruajnė, nuk komentojnė dhe nuk pėrmbajnė didaktizėm, ato synojnė ballafaqimin me pėrgjigjet nėpėrmjet dialogut dhe veprimit dramatik tė mprehtė. Lexuesi i kėtyre anekdotave do tė ketė kėnaqėsinė tė shijojė vlera tė mirėfillta tė anekdotės, si nė rrafshin tematik ashtu edhe nė atė estetik dhe kuptimor.
Dr. Myzafere MUSTAFA

***Anekdotat e botuara tė autorit Salih Zogiani, sjellin porosi me njė humor tė shėndoshė dhe tė kėndshėm, pėrshkuar me nota tė mprehta satirike, para tė cilave nuk mund tė mbetesh indiferent. Unė ndjeva kėnaqėsi tė posaēme kur i lexova.
Pas Anton Ēettės, pėr mendimin tim, SalihZogiani ėshtė mbledhėsi mė i mirė i anekdotave shqipe.
Prof. Ramiz KELMENDI

* * * Ėshtė thėnė se anekdotat janė kallinjtė e pakorrur, tė mbetur nėpėr arat e historisė, pėr t’i ushqyer brezat qė vijnė. Tė gjithė brezat e menēur tė njerėzimit kanė nxjerrė mėsimet mė tė mira dhe mė qenėsore pikėrisht nga kėta kallinj, sepse nė pėrmbajtjen e tyre kanė pasur ushqimin mė tė shėndetshėm, mė tė menēur…

Mbledhėsit e anekdotave duhet tė kenė njohje dhe prirje krijuese, pėr t’i dhėnė shpirt e jetė qė tė komunikojė me lexuesit e kohės sonė. Njėri prej mbledhėsve tė suksesshėm tė anekdotave shqiptare – natyrisht pas profesor Anton Ēettės – ėshtė edhe SalihZogiani, puna e tė cilit ka bėrė qė tė shpėtohen nga harresa anekdotat tona, ky thesar i vėrtetė i trashėgimisė sonė shpirtėrore.
Prof. Daut DEMAKU

***Anekdotat nėpėrmjet kuptimit tematik, nėpėrmjet humorit e satirės, ironisė e thumbimit fshikullojnė vese e dukuri, tė meta e padrejtėsi, duke sintetizuar njė tėrėsi normash, me anė tė idesė e objektit, filozofi popullor me menēurinė, urtinė e tij nė rrjedhė tė zhvillimit tė bisedės, nė odat e burrave, arrin tė shpreh gjendjen e frymėn aktuale tė aktualitetit shoqėror e politik. Ndaj anekdotės duhet gjetur momentin e kohėn, kontekstin bisedor, sepse po nuk u tregua nė kohėn e vendin e duhur e tė caktuar, anekdota falimenton.
Anekdota tė kėtilla me vlerė tė shumėfishtė etno-folklorikem, ka shumė. Ato janė burim i pashtershėm, tė cilat lindin e krijohen pėr ēdo ditė nė jetėn tonė tė pėrditshme tė zakonshme e tė jashtėzakonshme, prandaj, duhet tė bėjmė pėrpjekje qė ta ruajmė kėtė thesar dhe ta paraqesim para Botės.
Dr. Mehmet HALIMi

* * *Nė mesin e mbledhėsve tė pėrkushtuar tė anekdotės ėshtė edhe SalihZogiani, autor i disa librave me anekdota, njė vėllim nga tė cilėt madje i pėrkthyer edhe nė gjuhėn angleze.
Ndonėse nė e parė, syzheu i rrėfimeve anekdotike duket tejet i thjeshtė e transparent, ai, megjithatė nė vete pėrmban porosi nėntekstore praktike, diturore e filozofike, qė burojnė nga konteksti kur kanė lindur anekdotat, porse qė, nėpėrmjet metaforės, ironisė, alegorisė e figurave tė tjera stilistike, pėrkojnė me rrjedha tė cilitdo kontekst jetėsor, duke marrė kėshtu karakter mbarėkohor universal e polisemik.
Veē karakterit filozofik-edukativ, anekdotat pėrshkohen edhe me veēori komike, argėtuese, prandaj janė tė lehta pėr lexim dhe lexuesi jo vetėm nuk do tė lodhet, por, pėrkundrazi, nė vazhdimėsi do tė ndiejė nevojė qė tė lexojė edhe mė. Kjo nevojė, gradualisht shtohet nė dėshirė pėr t’i mbajtur mend dhe nė raste e kontekste tė pėrshtatshme edhe pėr t’i rrėfyer ato, jo vetėm pėr argėtim, porse edhe pėr shpėrfaqje tė njė opinioni, vlerėsimi a qėndrimi pėrkitazi me dukuri, sjellje apo rrjedha tė veēanta tė individėve ose tė shoqėrisė nė pėrgjithėsi.
Librat e kėtillė, ndaj, janė thesar i ēmuar pėr ēdo lexues, pavarėsisht orientimit profesional e shoqėror dhe pavarėsisht moshės sė tij.
Prof.Sulejman DĖRMAKU

*** Derisa anekdotėn tek popujt e tjerė e pėrshkon fund e krye karakteri i saj humoristik dhe argėtues, tek anekdota shqiptare thelb i saj mbeten porosia, mesazhi, analogjia, aluzioni. Nė kėtė mėnyrė, anekdota shqiptare, nė rend tė parė, ka karakter edukativ, shikuar nga brendia. Ndėrkaq, nga ana e jashtme edhe ajo mbėshtillet me petkun humoristik e argėtues. Fryma edukative e anekdotės shqiptare shprehet nėpėrmjet qortimit apo afirmimit qė i bėn ajo njė ngjarjeje, njė individi, njė gjesti, njė karakteri, njė vesi, njė virtyti, njė ndenjeje, njė gjendjeje. Anekdota ėshtė formė brilante dhe shumė koncize e komunikimit, duke e bartur gjithmonė brenda vetes porosinė, e cila shprehet nė formė qortimi apo afirmimi duke u shtrirė nė ēdo sferė tė jetės dhe tė pėrditshmėrisė sonė. Kėshtu, anekdota afirmon vlera a qorton jovlera.
Ky vėllim ėshtė fryt i njė pune e pėrkushtimi tė palodhshėm tė Salih Zogianit, qė e pasuron fondin e anekdotės shqiptare dhe njėkohėsisht fondin e trashėgimisė sonė kulturore pėrgjithėsisht. Ndėrkaq, pėr lexuesin ėshtė njė lekturė e lehtė e brilante, po dhe pėrplot porosi qė i vjen atij si dhuratė shumė e ēmuar.
Prof. Gani BYTYĒI

***Libri i Salih Zogianit “Anekdota shqiptare 5″, kushtuar mėrgimtarėve, ėshtė ndryshe nga librat e tjerė tė botuar nė diasporėn shqiptare. Ky zhanėr i kėsaj krijimtarie, tė mbledhura nga tė gjitha trojet tona shqiptare dhe nga shqiptarėt qė punojnė e jetojnė jashtė atdheut, lexohet dhe interpretohet me lehtėsi tė jashtėzakonshme. Anekdotat, mund tė thuhet se janė kurorė e letėrsisė gojore, tė cilat me fuqinė e tyre interpretuese kanė pėrvetėsuar masa tė tėrė lexuesish.Vetė fakti qė ky zhanėr i librave ėshtė ndėr mė tė kėrkuar, flet pėr njė interesim dhe kultivim tė vazhdueshėm. Ky interesim sforcohet edhe mė shumė tek njerėzit tanė qė ndodhėn jashtė vendit, sepse pėrmjet kėtyre tregimeve tė shkurtra anekdotike, tė cilat lexohen me pėrkushtimin, heqin mallin pėr njerėzit, pėr vendlindjen dhe pėr atdheun.
Autori Salih Zogiani ka bėrė njė pėrzgjedhje tė kujdesshme tė tyre, do tė thosha deri nė mrekulli. Kėto anekdota pėr kah karakteri shquhen pėr gjuhėn dhe pėrmbajtjen racionale, pėr mendimin e thellė filozofik brenda tyre, pėr pėrdorimin e fuqishėm tė figuracionneve, duke prekur momentet mė interesante tė ngjarjeve dhe ndodhive aktuale e historike, tė shoqėruara me njė humor tė hollė realist. Kėto tregime, tė sistemuara nė kėtė libėr, kanė fuqi tė madhe shprehėse sa qė, shpeshherė, pėrmbajtja dhe porosia e tyre, flet mė shumė. Personazhet qė i gjejmė nė kėto tregime tė shkurtra kanė karaktere dhe role tė ndryshme, pėrmjet tė cilave krijuesit popullorė, kanė venė nė spikamė situata, dromca kulmore qė i pėrkasin njė vendi tė caktuar dhe njė realiteti tė pėrjetuar.
Lexues i nderuar, ky libėr do tė jetė shoqėruesi yt mė i mirė, edhe atėherė kur je i padisponuar, edhe atėherė kur ke pak kohė pėrkushtimi ndaj vetes dhe, edhe atėherė kur fati nuk ecėn bashkė me ty.
Prof. Muhamet MJEKU (Botoi “Dielli” – SHBA)

***Anekdotat e librit tė gjashtė pėrbėjnė gurin e gjashtė tė themelit tė kulturės anekdotike shqiptare. Mbledhja, filtrimi dhe pėrgatitja e tyre pėr botim, nėn kujdesin dhe ekspertizėn e studiuesit SalihZogiani, na jep mundėsinė ta kuptojmė identitetin tonė kombėtar nėpėrmes artit tė humorit serioz dhe seriozitetit humoristik, ngaqė ndodhitė dhe personazhet anekdotike bazohen nė ngjarje reale, por jo gjithmonė nė gjeografi specifike. Ky libėr mund tė shfrytėzohet si njė alternativė e besueshme pėr tek realiteti shoqėror shqiptar ndėr kohė, si nga studiuesit shqiptarė ashtu edhe nga studiuesit e huaj.
Gjekė Marinaj, PhD,Texas

***Kėto anekdota janė pjesė e historisė sė pėrditshme tė komunikimit midis njerėzve, ku humori dhe menēuria e bartėsve tė tyre i mbushin me njė dritė tė vezullimtė. Salih Zogiani di tė vėrejė xhevahiret, di tė hetojė dhe di ēka tė mbledhė. Ai ėshtė njė vijueshmėri e gjallė e punės sė princit tė kulturės popullore, Anton Ēetta. Njė punė serioze, qė i kalon ndjeshmėrisht pėrmasat e pėrkushtimit.
Prof. Petrit PALUSHI, Kukės

*** Njė lexues nga Kanadaja, shkruan: -Pėr fundjavė, rėndom shkojmė te miqtė. Rrugės, qė zakonisht e bėjmė me bashkėshorten, njėri lexojmė anekdotat, nga libri juaj, e tjetri e nget veturėn. Kėshtu, rrugėn, qė zgjat gjashtė orė, na duket se e kemi kaluar pėr njė orė. Ju falėnderojmė shumė.
***Njė lexuese shkruan: -Ju e pasuruat jo vetėm bibliotekėn time, por edhe mendjen dhe, mbi tė gjitha, shpirtin tim duke i sjellė freski, frymėzim, humor, ėmbėlsi shpirti dhe aromė Shqipėrie! Ne mėrgimtarėt nuk duam para, as nuk kemi nevojė pėr asgjė mė shumė sesa pėr dashuri dhe njė fjalė tė ngrohtė e tė ėmbėl, e ato na i dhuruat Ju pėrmes librit tuaj “Anekdota shqiptare 5” dedikuar mėrgimtarėve! Faleminderit pėr kėto dhurata me shumė vlerė dhe pėr mjaltin qė na e dhurove si melhem shpirti nga trojet e Atdheut tonė. MakfireMaqedonci Canolli, Nju-Jork
__________________
Bėj njė akt mirėsie... Ndihmoje njė person tė buzėqesh.
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2015, 23:12   #3
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 9,365
Thanks: 7,372
Thanked 3,896 Times in 1,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Ma t'hangėr qeni yt, nuk shnoshesh

ME T“HANGĖR QENI YT, NUK SHNOSHESH 855
(Junik, Deēan)

Ali Meta i katunit Junik āsht kanė mashkull i mirė. Ish kanė ni mledhje ktu. N“at mledhje ni nipash i veti. I thojshin Musė Haliti i Carrabregut. Kish pasė thanė:
- Daja Ali!
- Hoj!
- Shka āsht puna jote kshtu qi mashkull i mirė po, i zoti po, e ty kurrfarė zani nuk t“duel e s“qite kurrgja n“dritė?!
- Lé, Musė, mos t“ himė atje.
- Jo, kam qef me ditė dishka. Shka ā“ puna jote kshtu?
- Musė me t“hangėr qźni i huej, me ni pasul e shnosh varrėn, po me t“hangėr qźni yt, kurrfarė ilaēi nuk t“shnosh. E mue m“kanė hangėr qźt e mij.kthehu te pėrmbajtja
__________________
Bėj njė akt mirėsie... Ndihmoje njė person tė buzėqesh.
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2015, 23:29   #4
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 9,365
Thanks: 7,372
Thanked 3,896 Times in 1,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Anekdotė: Me tė hangėr qeni yt ...

__________________
Bėj njė akt mirėsie... Ndihmoje njė person tė buzėqesh.
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-02-2016, 23:25   #5
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 9,365
Thanks: 7,372
Thanked 3,896 Times in 1,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

NGA GOJA E POPULLIT


S’jam kan’ pėrbishtnue me ta...

(Fatkeqėsisht nuk po mė kujtohet as vendi as personi qė e ka treguar kėtė ngjarje, ani se ka mundėsi qė ta kem dėgjuar nė Sankovc!!).

Po tregon njani: Ishim nė njė odė mbi 10 veta dhe filluam bisedė. Njėri aty t’ia nisi e po flet shkept: a po do pėr burrėri, pėr trimėri, pėr besnikėri, pėr patriotizėm dhe s’la epitet tė keq pa thėnė pėr tė tjerėt: jo ky spiun, jo ai UDB-ash, ai tjetri MUP-ovac, ky tjetri SUP-ovac etj etj... Dhe kur u bė boll kjo bisedė bajate, po i thonė plakut te oxhaku:
- Fol mixha Sahit, se sonte nuk na fole hiē. Ti ki ( ke ) fjalė!
Mixha Sahit qė nė kėtė moment sapo e mbėshtolli njė cigare kaēak, e lėpiu letrėn e cigares, cigaren e futi nė kamish, kapi ēakmakun me vajguri dhe kur e shkrepi, ajo kėrsiti sikur e mbush revolen dhe pasi nxori dy – tri shtėllunga tymi, ia nisi:

- Faleminer qė ma dhatė fjalėn. Unė ju ngova ( dėgjova me vėmendje ) deri tash. Ngomėni edhe ju mue. Unė e maj ( mbaj) men mirė kohė e aksionit tė armėve. Nė ni katun bani vaki, milicija i rrehi krejt burrat e ati katuni, veē njani pshtoj. Kėta tė rrehnit ja nisen e po flasin pėr tā, ēka asht ni e zezė e Zotit (spiun, UDB-ash....). Kėti i ranė nė vesh kėto fjalė, po nuk u mėrzitke hiē se e ngjofke ( njihte ) veten. Dit pej ditsh ky shkoj nė zadrugėn ( shitoren) e katunit. Aty ishin kanė edhe nja 4-5 pej atyne nė rrehnive. Njani po ia ban:

- Allahile, qysh u ba krejt katunin na rrehi milicija e veē ti pshtove. Ēka u ba qė ty nuk tė ngucen hiē? ( edhe kėta po rrehen nė sy e besa edhe me bėrryla me shoqi - shoqin, kishe shih ēka i thashė, e nxuna ngushtė ).

Ky qė e njihke veten foli serbez:

- Vallahi bre, unė nuk jam kanė pėrbishtnue kurrė me ta, me siguri pėr qata.

Kėta mbeten si tė dh*** e ēile guri gojėn. Asnjani nuk mujti me e thanė asni fjalė.

kthehu te pėrmbajtja
__________________
Bėj njė akt mirėsie... Ndihmoje njė person tė buzėqesh.
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-11-2016, 00:30   #6
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 9,365
Thanks: 7,372
Thanked 3,896 Times in 1,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

Laj duart or mik!

Kohė dimri, borė e madhe, dhe nė kėto rrethana mysafirėt nė fshat janė tė mirėseardhur. Njėrit i shkoi njė mysafir, tė cilin nuk ia dashti zemra pasi qė mysafiri njihej si njeri i pamoralshėm. Erdhi koha e darkės. Njė nuse futet nė odė dhe i ofron legenin pėr t’i larė duart mysafiri. Ky edhe po e vonon duke u munduar qė ta ngacmonte nusėn. Mirėpo, ajo nuk ja varte. Nė kėtė mes i zoti i shtėpisė po i thotė: Laj duart lum miku, se nusja ėshtė krejt budallicė e nuk ėshtė kah tė merr vesh!...

kthehu te pėrmbajtja
__________________
Bėj njė akt mirėsie... Ndihmoje njė person tė buzėqesh.
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-11-2016, 01:01   #7
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 9,365
Thanks: 7,372
Thanked 3,896 Times in 1,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

Hiēin as mos e duaj, as mos e respekto ( sepse mendon se: ose po i tutesh ose s'po je i zoti t'i kundėrpėrgjigjesh )

ZHGĖNJIM

( Ngjarjen tė cilėn do ta tregoj tash ėshtė e vėrtetė. Kjo ėshtė thėnė nė njė kolektiv punues nė Drenicė. Mbase dikush edhe e di kush e ka thėnė, por lutet tė mos e bėjė publik emrin e personit qė e ka thėnė!)

***

Njė here njė punėtor pak mė i vjetėr u zemėrua me ca punėtorė tė rinj dhe nga zhgėnjimi u tha:

- Valla bre djem, qe qitu nė loēkė tė zemrės ju kam pas’, veē tuj m’rrshitė, tuj m’ rrshitė mė jeni zhdjergė e mė keni ra nė ēukan tė ... ( prapanicės – po them pak mė butė )

***

Kur kėsaj i shtohet njė aforizėm i Sami Frashėrit: “Njeriun qė ti do nuk ka asnjė tė metė, pa fillo mos ta duash sheh sa tė meta ka”, atėherė njeriu, pasi tjetri ( d.m.th. ky hiēi) t’i ketė rrėshqitur e rėnė nė ēukan tė ******, d.m.th. pasi ta ketė humbur dashurinė dhe respektin pėr tė ( d.m.th. hiēin), i zhgėnjyer, thotė: Kė paskam dashur e resepktuar!

kthehu te pėrmbajtja
__________________
Bėj njė akt mirėsie... Ndihmoje njė person tė buzėqesh.
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Gi de Masha pėlqehet nga
i vjetėr 12-01-2017, 23:19   #8
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 9,365
Thanks: 7,372
Thanked 3,896 Times in 1,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Topalli dhe i verbri

Topalli dhe i verbri

Njė topall hyri njė ditė nė njė tavernė dhe u ul pranė njė udhėtari.
Nuk do tė arrij kurrė nė kohė nė banketin e sulltanit”, psherėtiu, “sepse problemi im fizik mė pengon tė jem mė i shpejtė

Tjetri ngriti kokėn e tha: “Edhe unė jam ftuar nė atė banket, por gjendja ime ėshtė mė e keqe se e jotja. Unė jam i verbėr, e nuk mund ta shoh rrugėn”.

Njė njeri i tretė, qė kishte dėgjuar bisedėn e tyre, ndėrhyri e tha: “Ah sikur ta dinit se ju tė dy sė bashku zotėroni mjetet e duhura pėr tė mbėrritur nė vendin e shumėdėshiruar! I verbėri mund tė ecė duke mbajtur tė ēalin mbi shpatulla: mund tė pėrdorni kėmbėt e tė verbėrit dhe sytė e tė ēalit pėr tu drejtuar nė rrugė

Nė kėtė mėnyrė u bė e mundur qė tė dy udhėtarėt tė arrinin nė kohė nė banketin e sulltanit.

Megjithatė gjatė rrugės ata kishin pushuar pak nė njė tjetėr tavernė. Dhe i kishin treguar historinė e tyre dy udhėtarėve tė tjerė. Edhe ata njėsoj si dy udhėtarėt tanė ishin ftuar nė atė festė, por njėri ishte i shurdhėr ndėrsa tjetri memec.

Memeci kishte dėgjuar historinė e udhėtarėve tanė, por nuk mund t’ia pėrēonte mikut tė tij tė shurdhėr. Ky i fundit mund tė fliste por nuk kishte asgjė pėr tė thėnė.

Asnjė prej kėtyre tė dyve nuk arriti kurrė nė banket, sepse kėtė herė nuk ishte njeriu i tretė qė t'i shpjegonte se ata kishin njė problem e aq mė pak qė t'i rrėfente mėnyrėn se si ta zgjidhnin.


kthehu te pėrmbajtja
__________________
Bėj njė akt mirėsie... Ndihmoje njė person tė buzėqesh.
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2017, 00:07   #9
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 9,365
Thanks: 7,372
Thanked 3,896 Times in 1,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Livadhet e shtrenjta

LIVADHET E SHTRENJTA

Takohen nė Fushė-Krujė Ismail Qemali dhe Ali pashė Gucia.
Ali pashė Gucia u ndal e po i sheh livadhet e bujshme, tėrė rrafshinėn e pėlleshme tė Fushė-Krujės.
- A thua, more zotėri Ismail, kėto livadhe kaq tė mira e tė buta, a janė tė shtrenjta? - foli Ali pashė Gucia.
- Shumė tė shtrenjta janė! - u pėrgjigj Ismail Qemali.
- Ēka ta merr mendja, sa teneqe flori bėjnė?
- Eh, more Ali pashė Gucia, kėto livadhe tė buta e tė mira e kanė vlerėn e lartė, rrafsh sa njė grua!
- Sa njė grua, po unė nė malėsi...?!
- Jo Ali pashė, jo ashtu qysh po mendon ti. Kėto livadhe tė buta e tė shtrenjta e kanė vlerėn sa njė grua e mirė, bujare e fisnike si ajo qė ka lind njė Ali pashė Guci!

kthehu te pėrmbajtja
__________________
Bėj njė akt mirėsie... Ndihmoje njė person tė buzėqesh.
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2017, 15:01   #10
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 9,365
Thanks: 7,372
Thanked 3,896 Times in 1,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Mendjemadhi ėshtė mė i keq se "plehu"

MENDJA E MADHE

Nė njė kuvend tė burrave, hyri me pakė vonesė edhe Shaban Hoxha i Isniqit. Ishte vonuar pak dhe, natyrisht, plakun e menēur e pret kuvendi.

Mirėpo, njė mendjemadh i Strellcit, me mustaqe tė holla si bishti i miut, qė ja kishte mbushur mendjen vetes se e ka vendin nė kuvend tė burrave, i hidhėruar pse kuvendi po e respektonte Shabanin, mezi priste qė t’ia thoshte ndonjė fjalė.

Shaban Hoxha u rahatue nė kullė. Ia sollėn edhe kafen. Njėri prej pleqve nė kuvend tha:
- Fol diēka Shaban Hoxha!

Ende pa e ēelur gojėn Shabani, ai mendjemadhi ia priti:
- Ēka ka me fol Shaban plehu qė vonohet nė kuvend tė burrave?

Tė gjithė u prekėn. Ai plaku qė i tha Shabanit mė parė “fol diēka”, u zu ngushtė, por foli:
- Mos u hidhėro lum Shabani, se ėshtė martue rishtas dhe e ka pak veten n’qejf?
- Jo - tha Shaban Hoxha, - nuk hidhėrohem. Plehut ia sheh hajrin dikush, se plehu e rrit bimėn, e mendjes sė madhe, pasha zotin, kush mbi dhe hajrin deri sot s’ia ka pa!

kthehu te pėrmbajtja
__________________
Bėj njė akt mirėsie... Ndihmoje njė person tė buzėqesh.
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2017, 23:01   #11
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 9,365
Thanks: 7,372
Thanked 3,896 Times in 1,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Surla s'ka nė ramazan!

A JE TUJ PRITĖ SURLET ME KRISĖ?

Ishte kohė ramazani. Tri-katėr copė katundesh nė Kabash tė Prizrenit kishin pas bėrė ramazan me njė tupan. Ndėrmjet atyre katundeve kishte qenė njė kodėr, Murlan e kishin pas quajtur. Pėr kohė tė iftarit dilte nė majte tė kodrės tupanxhiu me rrahė pėr iftar.

Hoxha kishte pas shkuar tek njėri nė Kabash dhe pritshin tė bėhet iftar, pasi tė gjithė ishin tė uritur. I murrėn orėt e po i vendosin pėrpara me shikuar kohėn. Njė djalit tė shtėpisė i thanė:
-Del n’ divanhane e vėzhgo! Kur t’krisin tupanat, na kallxo e t’bajmė yftar.
U bė koha e yftarit e djali nuk po lajmėron gjė. Kėta tė lodhur e tė uritur po i ja lėshojnė njė zė djalit:
- O djalė!
- Hoj! - Pėrgjigjet ai.
- A krisėn more tupanat a shka u bo?
- Qe besa, more babė, ni tupan krisi qatje n’kodėr...
- Po shka dreqin je tuj pritė. Me krisė edhe surlet a? Ramazani s’ka surle. Pse s’erdhe me na kallxue?


kthehu te pėrmbajtja
__________________
Bėj njė akt mirėsie... Ndihmoje njė person tė buzėqesh.
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-04-2017, 23:01   #12
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 9,365
Thanks: 7,372
Thanked 3,896 Times in 1,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Letėrsi popullore - Anekdota

Anekdotė – ritregim

* Kėtė anekdotė e kam dėgjuar nė Gllanasellė tė Drenasit, sa kam shėrbyer mėsues nė Ēikatovė tė Vjetėr. Ka qenė si traditė, po thuaj se nė secilėn shkollė ku kam punuar kemi shkuar mysafirė tė njėri – tjetri pėr dreka, po mė shumė pėr darka dhe po thuaj se s’kemi fjetur fare. Anekdotėn/tregimin qė po sjell nuk jami i sigurtė nėse e kam dėgjuar nė odėn e Salih, Adem a Lulėzim Nikajt apo nė odėn e Afrim Krasniqit ( tash aktor me grupin ”Stupcat”). Anekdotėn e ka treguar G. Nika.

P.S. Anekdota ka pak banalitet, por tė pėrballueshėm ( fjala e pėrdorur ekziston si fjalė edhe nė fjalor ).


Njerėzit qė nxehen e ftohen shpejt - nuk mė duhen!

Njė herė njėri doli nė fshat dhe u tha fshatarėve: “eni shikoni se ēka ėshtė nė gjendje tė bėjė prifti ynė”. Shkuan fshatarėt tė shinin mrekullinė. Doli prifti dhe nė ndrėkohė andej pari ia behu njė sorrė. Bėri ē’bėri prifti dhe me “magji” e kapi sorrėn.

Masa brohoriti dhe e ngritėn nė piedestal priftin. E kapėn priftin dhe e ngritėn pėrpjetė ... Tė rrojė prifti ynė!

Prifti mė pas u tha: “Tani do tė ju tregoj diēka edhe mė ineteresate, por kėtė do t’ua tregoj nė kishė”.

U nis prifti kah kisha dhe masa po i shkonte pas. Kapi prifti rezenė dhe bėri ta hapte derėn, por dera e kishės e rėndė dhe priftit i shpėtoi njė pordhė ...

Fshatarėt bėnė uuuuuu, dhe u zbythėn.

Prifti i shikoi butė dhe si me vete tha:
- Shkoni! Edhe ashtu, si tė tillė nuk mė duheni. Njerėzit qė nxehen nga njė sorrė dhe ftohen nga njė pordhė – nuk mė duhen!

Porosia e anekdotės: Kjo anekdotė u shkon njerėzve qė nuk janė nė gjendje tė bėjnė vlerėsimin e duhur tė diēkaje; nuk e dinė ku qėndron vlera dhe janė nė gjendje pėr diēka tė pavlefshme ta dėmtojnė vlerėn.

kthehu te pėrmbajtja
__________________
Bėj njė akt mirėsie... Ndihmoje njė person tė buzėqesh.
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Gi de Masha pėlqehet nga
i vjetėr 10-04-2017, 23:29   #13
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 5,476
Thanks: 211
Thanked 1,055 Times in 710 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Letėrsi popullore - Anekdota

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
[SIZE="4"]

Njerėzit qė nxehen e ftohen shpejt - nuk mė duhen!

Porosia e anekdotės: Kjo anekdotė u shkon njerėzve qė nuk janė nė gjendje tė bėjnė vlerėsimin e duhur tė diēkaje; nuk e dinė ku qėndron vlera dhe janė nė gjendje pėr diēka tė pavlefshme ta dėmtojnė vlerėn.

kthehu te pėrmbajtja
Jam dakord me porosine, por edhe priftin ama na e nxore me vlera te papara

***************************

*** pėr tė mos zėnė shumė rubrika, komentin tim po e bashėngjes kėtu:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Jo kėtu nuk glorifikohet prifti, porosia ėshtė pėr njerėzit e pa vendosur, me njė fjalė leshko, qė nuk dinė cka ėshtė mirė e cka ėshtė keq apo edhe interesaxhinj.
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Elian70 pėlqehet nga
i vjetėr 21-04-2017, 00:44   #14
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 9,365
Thanks: 7,372
Thanked 3,896 Times in 1,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Letėrsi popullore - Anekdota, nga Salih ZogianiTRE BURRA N’SHPI, ĒOHU, NUSE, SHKO N’MULLI
* nga libri im 999 Anekdota (nga Salih Zogiani - red.)

Kishin qenė tre vėllezėr shumė dembelė. Martohet njėri prej tyre e e merr njė nuse shumė punėtore edhe tė mirė.
Nusja i bėnte punėt e shtėpisė, e ata meshkujt veē rrinin. Ishin mėsuar t’i thonė nuses:
- Ēohu nuse bane kėtė punė, - e ajo ēohej pa pėrtesė.
Njė ditė ishte harxhuar mielli e duhej dikush tė shkonte nė mulli pėr tė bluar.
Njėri prej meshkujve po i thotė nuses:
- Ēohu, nuse, shko nė mulli.
U ndal nusja e po i kėqyr burrat pėr seri, e po u thotė:
- Valla kjo nuk asht n’rregull, tre burra n’shpi e ēohu, nuse, shko n’mulli. Po shkoj, veē haram i koftė mullinxhisė qi s’ma blun drithin pa rend !

P.S. Nė postimin e dytė kam sjellė njė shkrim pėr autorin, Salih Zogiani.

kthehu te pėrmbajtja
__________________
Bėj njė akt mirėsie... Ndihmoje njė person tė buzėqesh.
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Gi de Masha pėlqehet nga
i vjetėr 25-04-2017, 23:14   #15
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 9,365
Thanks: 7,372
Thanked 3,896 Times in 1,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Letėrsi popullore - AnekdotaISH HYP N’KOLICĖ (karrocė)

/Nga libri im “999 Anekdota /

Njėri e blinte verės njė dhi pėr tambėl, e dimrit e priste. Njė dhi i qėllon fort e mirė pėr tambėl, e vendos ta mbajė. Mbasi nuk kish cjap, shkoi e pyeti njė tė katundit:
- A ban me e pru me e majtė?
- Po, bjere,
- i tha ai.
Mbasi dhia nuk ecte, e qiti ky nė karrocė, e ēoi e majti, edhe e pyeti se qysh mund ta dijė a ka majtė, a jo?
- Kėqyre nesėr n’sabah, n’koft’ se han, ka majtė, n’koft’ se pėrtypet, nuk ka majtė, - i tha ai.
Tė nesėrmen, e kėqyri, ajo pėrtypej. E qiti prapė nė karrocė, e e ēoi.
Pėr ta ditur a ka majtė a jo, tė nesėrmen i tha gruas:
- Shko e kėqyre dhinė a po han, a po pėrtypet.
Shkoi ajo e u kthye pėr t’i treguar burrit. Si hyri nė odė, burri e pyeti:
- A po hanke, a po u pėrtypke dhia?
- As s’po hanke, as nuk po u pėrtypke,
- i tha ajo.
- Po, ēka po bajke ajo virane?
- Ish hypė n’kolicė,
- i tha ajo.

kthehu te pėrmbajtja
__________________
Bėj njė akt mirėsie... Ndihmoje njė person tė buzėqesh.
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2017, 00:09   #16
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 9,365
Thanks: 7,372
Thanked 3,896 Times in 1,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Letėrsi popullore - Anekdota
TY PO TĖ PĖRMENDIN NGANJĖHERĖ, E NANĖN MĖ SHPESH


(Nga libri im “Anekdota Shqiptare 5”)

Njė fshatar, kishte ardhė n’Prshtinė pėr pazar. Nė rrugė e takon njė deputet tė anės sė vet. Mbasi pėrshėndeten, deputeti kishte dėshirė tė mėsonte se ēka po flitej pėr tė atje, nė anė e vet, e i tha fshatarit:- Hajde ta qes nji kafe, se nuk jemi pa moti.

Duke pirė kafe, po e pyet deputeti fshatarin:
- Ēka po thonė pėr mua ata tė anės sonė, tash mbasi jam bėrė deputet, a po mė pėrmend kush, a jo?
- Ty po t’pėrmendin nganjėherė, ma rrallė, e nanėn po ta pėrmendin ma shpesh,
- i tha fshatari deputetit.
__________________
Bėj njė akt mirėsie... Ndihmoje njė person tė buzėqesh.
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Gi de Masha pėlqehet nga
i vjetėr 05-05-2017, 08:22   #17
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 9,365
Thanks: 7,372
Thanked 3,896 Times in 1,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Letėrsi popullore - Anekdota

PAZAR I KEQ PO U BĀJKE

Ish kanė ngatėrrue njāni me do tė nji katuni tjetėr. Nji ditė pazari, i del gjumi herėt edhe nuk i pret hiē kojshitė e vet e niset pėr nė pazar. Tue shkue udhės zatetet me ata qė kish bā fjalė. Ata edhe kallabllak e tė nxanė e ta rrehin goxha mirė, jo me e pėrgjak' veē e dugin koxha mirė. Ata shkuen, e ky u ungj nėn hije tė nji peme. Mas ni kohe erdhen kojshija e vet e po e pyesin:

- Pse s'na prite? Ēka je ungj aty, hajde shkojmė nė pazar!
- Jo, kesh ( isha),
- u pėrgjigj ky mazun.
- Ani a po u bājke ( bėhej) farė pazari?
Ky edhe i rrehun e i mėrzitun, u pėrgjigj:
- M*t pazar po u bājke!

Tregoi: Ramadan Dautaj

kthehu te pėrmbajtja
__________________
Bėj njė akt mirėsie... Ndihmoje njė person tė buzėqesh.
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2017, 12:32   #18
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,865
Thanks: 2,457
Thanked 2,430 Times in 1,624 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

Demke, e forte qenka kjo me Pazarin

bjere ketu ēka ke per te shitur, lere atje ku po i nxjerre tezgat jo tezet se nuk jane duke ju shitur me askujt

kam menduar qe Drenica ka burra te mire, ama ne forum me nuk po shof, po me duket kane ik o ka Anamorava o ka Reka e keqe

Ama Anekdotat mos i ndal, ani se e shkruajta keshtu, se bukur ishin te qendisura
__________________
...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pirati pėlqehet nga
i vjetėr 06-05-2017, 07:12   #19
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 9,365
Thanks: 7,372
Thanked 3,896 Times in 1,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Letėrsi popullore - Anekdota: Po tė vjen marre

U PĖRZIE PAMUKU

E kish martue njani nji djalė si frik dhe nusja u doli e mirė, po pak jo taman prej menve.

Nji natė po e pyesin djemtė babėn pėr njifarė hesapi cfarė zgjidhej mund tė ketė. As baba nuk ish nė gjendje tė thotė njė zgjidhje adekuate, ndaj u shpreh me njė fjalė popullore:
- Pasha zotin bre djem u pėrzie ...( edhe i ra ndėrmend se ėshtė nusja aty e tha) - u pėrzie pamuku krejt tybe nuk po i bie nė fije kėsaj pune.

Nusja si ke tuj mbush gotat me ēaj, u kthye e po i thotė:

- Jo valla babė u pėrzie leshi thonė, por ty po tė vjen marre me thanė!!

kthehu te pėrmbajtja
__________________
Bėj njė akt mirėsie... Ndihmoje njė person tė buzėqesh.
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2017, 17:34   #20
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 9,365
Thanks: 7,372
Thanked 3,896 Times in 1,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Demke, e forte qenka kjo me Pazarin

bjere ketu ēka ke per te shitur, lere atje ku po i nxjerre tezgat jo tezet se nuk jane duke ju shitur me askujt

kam menduar qe Drenica ka burra te mire, ama ne forum me nuk po shof, po me duket kane ik o ka Anamorava o ka Reka e keqe

Ama Anekdotat mos i ndal, ani se e shkruajta keshtu, se bukur ishin te qendisura
hahahahha. Jo, jo gabim e ke. Mos e vlerėso ti Drenicėn nė bazė tė njerėzve qė janė nė forum, se tė del prej hujit krejt.

"Nuk ka pyll pa derra" thotė fjala, kėshtu njerėz tė mirė ka edhe nė Drenicė, edhe nė Anamoravė edhe nė Rekė tė Keqe.


Qysh thojke njāni: "Mos hudh krane...."
__________________
Bėj njė akt mirėsie... Ndihmoje njė person tė buzėqesh.
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur