Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Mitologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-12-2016, 23:25   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,236
Thanks: 3,637
Thanked 1,829 Times in 789 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Bricjapėt AlbanėBRICJAPĖT ALBANĖ, SHPIRTRAT E HARRUAR TĖ PYJEVE DHE LIVADHEVE, TRAZUESIT E FLLADEVE DHE NIMFAVE
Pėrveē elfėve tė ndryshėm, tė cilėt herė pas here marrin formė dhie/cjapi apo qė kanė tipare dhie, ekziston edhe njė grup i tėrė, i cili ka fituar si karakteristikat e njeriut ashtu edhe ato tė dhisė. Mė tė famshmit prej tyre janė panėt, satirėt dhe silenėt e Greqisė klasike. Kėta ishin shpirtrat e hershėm tė pyjeve e lėndinave, tė cilėt mė pas u ndryshuan gjysmėperėnditė klasike qė ne njohim. Silenėt, ose Njerėzit Albanė Bricjapė, u katandisėn nė Silenus, burri-cjap i moshuar, i dehur, i cili shkonte pas Dionisit. Satirėt, tė njohur dikur vetėm nė Argos, papritmas u bėnė tė njohur nė tė gjithė Greqinė si “zotat bujarė”. Panėt e pyjeve dhe grigjave, u pėrmblodhėn nė “perėndinė e madhe Pan”, fyelltarin nimfėrrėgjues.
Nė Itali, njerėzit bricjapė quheshin Fauni dhe Silvani. Faunėt, - njėherė e njė kohė shpirtrat e livadheve qė ishin makthi i kafshėve, - nderoheshin nė festivale shtetėrore dhe u shndėrruan nė perėndinė Faunus. Silvanėt, elfėt qė ruanin kopetė, shtėpitė dhe sinorėt e tokave tė romakėve tė lashtė, u shndėrruan nė perėndinė e vogėl, Silvanus.
Kėto perėndi tė sapomitizuara, zėvendėsuan nė mendjet e njerėzve, satirėt dhe faunėt e lashtė. Njerėzit origjinalė bricjapė u harruan e madje nuk njiheshin mė as kur ata shiheshin. Vetėm nė kohėt e vona ėshtė filluar tė flitet pėr elfėt e rinj, pasardhės tė popullit tė lashtė bricjap. Ka pasur dėshmi se Pani ėshtė parė nga barinjtė nė malet e Greqisė; dhe “salvani” e “salvaneli” italianė janė shumė tė ngjashėm me Silvanin e vjetėr.
Identifikimi: Njerėzit bricjapė, shfaqen me kėmbė e thundra dhie dhe nė pjesėn e sipėrme me trup njeriu. Bricjapėt grekė janė valltarė tė shkėlqyer dhe janė tė mbuluar me lesh tė ashpėr dhie. Silenėt ngjan tė jenė mė tė vjetėr se satirėt dhe panėt. Satirėt, kanė organe gjenitale jashtėzakonisht tė mėdha, hundė tė shtypura dhe veshė me majė.
Faunėt dhe silvanėt italianė janė fizikisht shumė tė ngjashėm me elfėt grekė. Faunėt janė me shtat tė vogėl; silvanėt dhe salvanėt, mė tė mėdhenj, me trupin mbuluar me lesh tė trashė. Ata janė shumė tė fortė.
Vendbanimi: Silenėt ishin fillimisht shpirtra shqiptarė (albanė) dhe satirėt erdhėn nga Argosi (shėnim i pėrk. : qendėr pellazgjike) e mė vonė u pėrhapėn nė pjesė tė tjera tė Greqisė. Faunėt dhe silvanėt jetojnė nė Itali, me shpėrndarje nė Alpet zvicerane dhe ato franceze. Njerėzit bricjapė preferojnė livadhe e pyje plot dritė e ajėr tė pastėr. Ata udhėtojnė me fllade dhe zotėrojnė njėfarė kontrolli mbi lėvizjen e erėrave.
___________________________________
Titulli: Field Guide to the Little People: A Curious Journey Into the Hidden Realm of Elves, Faeries, Hobgoblins and Other Not-So-Mythical Creatures
Autori: Nancy Arrowsmith
Botues: Llewellyn Worldwide, 2009
Piktura:
"Nymphs and Satyr" (1873)
-William Adolphe Bouguereau (1825-1905)

Theniepershqiptaret
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur