Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-11-2016, 23:32   #261
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 5,991
Thanks: 2,814
Thanked 1,518 Times in 645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

DALMATIKA OSE FUSTANELLA SHQIPTARE, U MOR NGA ROMA, GREQIA E KELTĖT SI VESHJE

Por, shumė mė para, se tė vinte pėr tė simbolizuar pavarėsinė greke nga turqit otomanė, kilt-i shqiptar, apo fustanella, ishte veshje e zakonshme burrash nė shekullin e XIII-tė kur ai ishte i veshur nga Dalmatėt, njė prej fiseve paraardhėse ilire tė shqiptarėve. Rrėnjėt historike dhe etimologjike tė fustanellės, sidoqoftė, datojnė nė ditėt e Romės, kur fustanella shqiptare apo ilire u bė modeli origjinal pėr veshjen ushtarake romake. Fjala "fustanella" e ka origjinėn nga fjala italiane fustagno, “nga e cila rrjedh fjala Fustana, me formėn zvogėluese fustanella" (Papantoniu 2000: 206).
Sociologu dhe paleontologu hungarez, Baron Nopcsa ka teorizuar se fustanella (kilt-i) Kelte u shfaq, pasi fustanella shqiptare u prezantua te Keltėt nėpėrmjet legjioneve romake nė Britani.

[Foto: Imperatori Comodus, nė filmin “Gladiatori”]

___________________________________

Titulli: The fabric of cultures: fashion, identity, and globalization
Autori: Eugenia Paulicelli
Redaktorė: Eugenia Paulicelli, Hazel Clark
Botues: Taylor & Francis, 2009
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg IMG_2091.jpg (23.5 KiloByte, 104 shikimet)
__________________
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-01-2017, 05:20   #262
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 5,991
Thanks: 2,814
Thanked 1,518 Times in 645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: FustanellaJean Charles Langlois - The Capture Of Morea Castle, 30th October 1828, 1836 Oil On Canvas. (DETAIL)
__________________
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 04-01-2017, 05:22   #263
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 5,991
Thanks: 2,814
Thanked 1,518 Times in 645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

Funerali i Marko Boēari ne Missolonghi

__________________
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 04-01-2017, 08:33   #264
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 10,773
Thanks: 1,642
Thanked 1,874 Times in 1,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

Shen Naumi, Ohėr.

__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rex pėlqehet nga
i vjetėr 07-01-2017, 20:53   #265
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 6,263
Thanks: 5,308
Thanked 3,874 Times in 1,531 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

'Beteja e Prevezes'- Tetor 1798 nga Felician Myrbach

Koha kur i dermuam francezet
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg Myrbach_82_fp.jpg (19.7 KiloByte, 72 shikimet)
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Socio pėlqehet nga
i vjetėr 22-01-2017, 03:26   #266
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 5,991
Thanks: 2,814
Thanked 1,518 Times in 645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Fustanella

Historia e kapedaneve qe sfiduan turqit e greket ne mes shekullin e 19. Kuvendi i 1828. Roli i gjyshit te Ismail Qemalit, hyrja e Ēelo Picarit ne parlamentin grek, Tafil Buzi, Hodo Nivica, Tahir Ēapari, Rrapo Hekali , Zenel Gjoleka e shume te tjere... Ndiqni te plote dokumentarin e Marin Memes, fustanellat shqiptare

__________________
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2017, 23:01   #267
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 5,991
Thanks: 2,814
Thanked 1,518 Times in 645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

Shqiptarė me fustanellė nė Krime, i mbetur atje pas luftrave Turko-Ruse, ku dihet qė shumė shqiptarė luftuan pėr Perandorinė Osmane kundėr Rusisė. Fotografi e realizuar mes Shek. 19!

__________________
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 20-02-2017, 23:11   #268
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 6,263
Thanks: 5,308
Thanked 3,874 Times in 1,531 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

@Mandi

Ky mund te kete luftuar ne krah te Rusise. Kishte regjimente arvanitase ne Krime qe luftuan per Rusine. Jane dokumentuar ne beteja kunder anglezeve aty me fustanella dhe trimeri te rralle. Mua, kapela e tij, me thote se eshte arvanitas !
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2017, 16:03   #269
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 4,149
Thanks: 1,541
Thanked 1,321 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 68
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

Te Shqiptaret, fustanella eshte specifike per Tosket. Geget sa e kam pa nuk kane pasur kesi lloj veshje.
__________________
A strong man doesn't need to read his future. He makes his own.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2017, 16:09   #270
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 12,466
Thanks: 4,236
Thanked 4,098 Times in 2,543 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 280
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fustanella

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Te Shqiptaret, fustanella eshte specifike per Tosket. Geget sa e kam pa nuk kane pasur kesi lloj veshje.
Ka qene edhe tek geget shum e perhapur por me e gjate.
"nje ilustrim nga piktura te Paja Jovanoviq"
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 21-02-2017, 16:19   #271
Si1ri
Forced_ to_ Smile
 
Avatari i Si1ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Vendndodhja: Mbrapa diellit
Posts: 1,132
Thanks: 782
Thanked 688 Times in 375 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Si1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

@Socio. Kane luftuar arvanitas por edhe gege e jo vetem ne krah te turqrve por edhe me ruseve. Sipas historianeve Rus shqiptaret paten nje status dhe nje trajtim te veēante si luftetare jo vetem ne toke por edhe ne det. Pershtypje te veēante pat lene dhe regjimente nga gra luftetare shqiptare.
__________________
»U shoftė me arė, me fis, me mal e vrri,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me za,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me uzdajė:
Oh! Rrnoftė Shqypnija! Rrnoftė Flamuri i sajė!«
— AT GJERGJ FISHTA 1916.
Si1ri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2017, 16:45   #272
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 6,263
Thanks: 5,308
Thanked 3,874 Times in 1,531 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

@Siri

Fjalen e kisha per ate foto te Mandit dhe per luften e Krimese ku Rusia luftoi kunder Anglise, Frances dhe Perandorise Osmane. Ne kete lufte vetem shtetasit greke luftuan ne krah te Rusise. Shqiptaret e tjere luftuan ne anen e koalicionit, kryesisht ne ushtrine e Perandorise osmane.
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2017, 18:57   #273
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,376
Thanks: 0
Thanked 2,005 Times in 1,146 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 168
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

Muzeu Etnografik Berat
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg IMG_7532.jpg (22.1 KiloByte, 44 shikimet)
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mistrece pėlqehet nga
i vjetėr 21-02-2017, 20:10   #274
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,609
Thanks: 906
Thanked 1,456 Times in 790 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

Jam kurjoz tė di domethėnien e veshjes so kokės. Kjo mbėshtjella me tė bardhė mė duket pak si arabēe?

Ndoshta jam gabim por kam pėrshtypjen se ėshtė karakteristikė e gegėve?
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2017, 20:21   #275
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 31,977
Thanks: 7,749
Thanked 7,337 Times in 4,109 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 420
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Jam kurjoz tė di domethėnien e veshjes so kokės. Kjo mbėshtjella me tė bardhė mė duket pak si arabēe?

Ndoshta jam gabim por kam pėrshtypjen se ėshtė karakteristikė e gegėve?
Ajo veshja e bardhė rreth kokės ėshtė qefini (e di se ē'ėshtė qefini apo jo? ) qė meshkujt e mbajnė tė gjith me vete.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Akrepi pėlqehet nga
i vjetėr 21-02-2017, 20:31   #276
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 6,263
Thanks: 5,308
Thanked 3,874 Times in 1,531 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Jam kurjoz tė di domethėnien e veshjes so kokės. Kjo mbėshtjella me tė bardhė mė duket pak si arabēe?

Ndoshta jam gabim por kam pėrshtypjen se ėshtė karakteristikė e gegėve?
Eshte karakteristike e rugovasve sidomos. Dhe eshte shall i gjate mbi 3 metra qe mbahet qe nga femijeria e deri ne vdekje. Me c'rast perdoret per tu mbeshtjell trupi i vdekur i personit qe e ka bartur. Nuk ka asgje arabe aty.
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Socio pėlqehet nga
i vjetėr 23-02-2017, 13:24   #277
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,609
Thanks: 906
Thanked 1,456 Times in 790 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Eshte karakteristike e rugovasve sidomos. Dhe eshte shall i gjate mbi 3 metra qe mbahet qe nga femijeria e deri ne vdekje. Me c'rast perdoret per tu mbeshtjell trupi i vdekur i personit qe e ka bartur. Nuk ka asgje arabe aty.
Faleminderit pėr shpjegimin. Shumė interesant kjo traditė. Sa pak dimė, ose ndoshta duhet tė them di reth etnografike dhe folklorit tonė
Kėto gjėra duhet tė na ishin mėsuar nė shkollė, por ja qė orari i historisė ishte i mbushur me veprat e Partisė dhe luftėrat me partizanė.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mano pėlqehet nga
i vjetėr 08-04-2017, 01:56   #278
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 5,991
Thanks: 2,814
Thanked 1,518 Times in 645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: FustanellaEDWARD LEAR:
THJESHTĖSIA ĖSHTĖ PARIMI MBIZOTĖRUES I JETĖS SĖ SHQIPTARĖVE TĖ FISĖM
Thjeshtėsia ėshtė parimi mbizotėrues i jetės sė shqiptarėve tė fisėm; ata ulen nė heshtje nė njė rrogoz dhe tymosin duhan, por shpura e tyre, hidhet e kėrcen pėrreth, me njė energji pėrsosmėrish tė frikshme. E pasi njė darke tė kėnaqshme, me muzikė sipas traditės sė tyre, deri nė njė orė tė vonė, mandej, bien nė gjumė duke u pėshtjellė nėn głnat e tyre . . .
_______________________
Titulli: Journals of a Landscape Painter in Albania, &c
Autori: Edward Lear
Botues: R. Bentley, 1851
__________________
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 25-04-2017, 01:47   #279
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,609
Thanks: 906
Thanked 1,456 Times in 790 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

Renia e fustanelles ne emision me dy pjese shume interesant per domethenien e Fustanelles dhe llojet e ndryshme te ksaj veshje tradicionale te Shqiptareve qe daton deri ne antikitet.


Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2017, 02:06   #280
busavata
Rebel pa arsye
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 7,854
Thanks: 1,130
Thanked 1,125 Times in 437 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 83
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Eshte karakteristike e rugovasve sidomos. Dhe eshte shall i gjate mbi 3 metra qe mbahet qe nga femijeria e deri ne vdekje. Me c'rast perdoret per tu mbeshtjell trupi i vdekur i personit qe e ka bartur. Nuk ka asgje arabe aty.

e di qe eshte qefin , por mua me duket tradite pa lidhje ..

.. edhe ajo e plepave ne filmin " Uka i bjeshkeve te nemuna " ma kan vra djalin , preje nje plep ...

.. kjo e fustanellave osht qe nuk e paramendoj kurr , une turprohem me thon se osht tradit e jona .
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur