Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Historia Botėrore

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-09-2012, 03:25   #21
Vlonjati
Super Anėtar
 
Avatari i Vlonjati
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 146
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 8
Vlonjati ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

Doiranet kane ardhur nga veriu i Shqiperise diku aty nga Kosova , sipas enciklopedise amerikane
, dhe pastaj shkuan ne Greqi
Herodoti thote se Dorianet nuk flisnin greqisht kur erdhen ne Sparte e krijuan Sparten,
Pastaj me vone perqafuan gjuhen greke

Ne Krete nga kerkimet arkeologjike te kohes se Dorianeve eshte gjetur nje skulpture e nje gruaje me qe ka ne duar dy gjarprinj dhe fustani i saj eshte i ngjashem me fustanin e vajzave te Kelmendit ___E kane quajtur perendesha e gjarprinjeve
Profesor Aleks Buda nje simpozium shkencor me nderkomebtaret ka paraqitur kete ngjahsmeri te fustanit te asaj femres Doriane me Fustanin e vajzave Kelmendase

Po ashtu , ne Krete ka qene dhe vendi ku u lind Zeusi i cili u ushqye nga qumehsti i dhise Amaldhia, _
Ky sipas mitologjise ishte qumesht i vecante i embel qe behej vetem per Zeusin

Profesor Buda e ka analizuar edhe emrin e kesaj dhie qe vjen perbehet nga emri Amel ..ose i Ambel ---qe domethene i Embel ne dialektin e veriut, porse ne Shkoder me kete emer quajne edhe qumeshtin
Dhe Profesori konkludoi se AMALDHIA ----do te thote _-Dhia qe ben qumesht te embel

Ndoshta qe nga ajo kohe e lasthe ka ngelur ne veri te Shqiperise qe qumehstin e quajne edhe me emrin : i Ambel


Ndersa ne lidhje me Pellazget _Herodoti thote se Dorianet ridhnin nga Pellazget ,

Nqs kane luftuar pellazget me Dorianet kjo nuk do te thote ndonje gje, se ne ate kohe aq t e lashte njerezit ishin shume primitive dhe ato kane qene luftera midis njeri tjetrit , per teritore ndoshta

PSh Ne Greqi megjithse Athina e Sparta kishin tashme te njejten ndergjegje komebtare ato benin luftra pa fund kudner njera tjetres __Biles te gjitha qytet shtete te Greqise luftonin kunder njera tjetres

Edhe tani vone fare ne 1300 e ca , edhe Turqit qe erdhen ne Ballkan per here t e pare erdhen se Paleologet e Mores luftonin kunder njeri tjetrit dhe njeri nga ata kekroi perkrahjen e Sulltaneve per t eluftuar vellane tjeter

Pra lufta me njeri tjetrin nuk do te thote se kane qene popuj te ndryshem por kane ;pasur interesa te ndryshme__
PSH ne kemi sot , ne Shqiperi vret vellai vellane per nje cope toke, apo per vijen e ujit ......
.........e jo me atehere kur njeriun nga kafsha e ndante vetem gjuha e folur , se ne cdo gje tjeter ishin njelloj

Sparta ka qene nje diktature oligarkike dhe disa nga parimet e Spartes jane zbatuar edhe ne diktaturat komuniste -si psh ne Sparte nuk lejohej azgje e huaj , dhe nuk lejohej qe te dilnin njerezit jashte Spartes se infektoheshin me ideologjite e huaja

Sklleverit ne Sparte quheshin Serfoi, ose Servoi ......nga kjo fjale ka rjedhur emri Skllever

Dhe nga fjala Servoi ka rjedhur emri i Serbeve ..qe nga Bizanti quheshin SERVOI kur erdhen ne fillim , porse me vone Latinet shkronjen greke B- qe ka kuptim V e lexonin si B , dhe serbeve ju ngeli emri SERBOI ....apo Serb

Serbet u quajten Servoi , SEPSE ISHIN SKLLEVER TE AVAREVE KUR ERDHEN NE FILLIM ne Ballkan
Vlonjati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2012, 07:47   #22
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,648
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Vlonjati Shiko postimin
Doiranet kane ardhur nga veriu i Shqiperise diku aty nga Kosova , sipas enciklopedise amerikane
, dhe pastaj shkuan ne Greqi
Herodoti thote se Dorianet nuk flisnin greqisht kur erdhen ne Sparte e krijuan Sparten,
Pastaj me vone perqafuan gjuhen greke

Ne Krete nga kerkimet arkeologjike te kohes se Dorianeve eshte gjetur nje skulpture e nje gruaje me qe ka ne duar dy gjarprinj dhe fustani i saj eshte i ngjashem me fustanin e vajzave te Kelmendit ___E kane quajtur perendesha e gjarprinjeve
Profesor Aleks Buda nje simpozium shkencor me nderkomebtaret ka paraqitur kete ngjahsmeri te fustanit te asaj femres Doriane me Fustanin e vajzave Kelmendase

Po ashtu , ne Krete ka qene dhe vendi ku u lind Zeusi i cili u ushqye nga qumehsti i dhise Amaldhia, _
Ky sipas mitologjise ishte qumesht i vecante i embel qe behej vetem per Zeusin

Profesor Buda e ka analizuar edhe emrin e kesaj dhie qe vjen perbehet nga emri Amel ..ose i Ambel ---qe domethene i Embel ne dialektin e veriut, porse ne Shkoder me kete emer quajne edhe qumeshtin
Dhe Profesori konkludoi se AMALDHIA ----do te thote _-Dhia qe ben qumesht te embel

Ndoshta qe nga ajo kohe e lasthe ka ngelur ne veri te Shqiperise qe qumehstin e quajne edhe me emrin : i Ambel


Ndersa ne lidhje me Pellazget _Herodoti thote se Dorianet ridhnin nga Pellazget ,

Nqs kane luftuar pellazget me Dorianet kjo nuk do te thote ndonje gje, se ne ate kohe aq t e lashte njerezit ishin shume primitive dhe ato kane qene luftera midis njeri tjetrit , per teritore ndoshta

PSh Ne Greqi megjithse Athina e Sparta kishin tashme te njejten ndergjegje komebtare ato benin luftra pa fund kudner njera tjetres __Biles te gjitha qytet shtete te Greqise luftonin kunder njera tjetres

Edhe tani vone fare ne 1300 e ca , edhe Turqit qe erdhen ne Ballkan per here t e pare erdhen se Paleologet e Mores luftonin kunder njeri tjetrit dhe njeri nga ata kekroi perkrahjen e Sulltaneve per t eluftuar vellane tjeter

Pra lufta me njeri tjetrin nuk do te thote se kane qene popuj te ndryshem por kane ;pasur interesa te ndryshme__
PSH ne kemi sot , ne Shqiperi vret vellai vellane per nje cope toke, apo per vijen e ujit ......
.........e jo me atehere kur njeriun nga kafsha e ndante vetem gjuha e folur , se ne cdo gje tjeter ishin njelloj

Sparta ka qene nje diktature oligarkike dhe disa nga parimet e Spartes jane zbatuar edhe ne diktaturat komuniste -si psh ne Sparte nuk lejohej azgje e huaj , dhe nuk lejohej qe te dilnin njerezit jashte Spartes se infektoheshin me ideologjite e huaja

Sklleverit ne Sparte quheshin Serfoi, ose Servoi ......nga kjo fjale ka rjedhur emri Skllever

Dhe nga fjala Servoi ka rjedhur emri i Serbeve ..qe nga Bizanti quheshin SERVOI kur erdhen ne fillim , porse me vone Latinet shkronjen greke B- qe ka kuptim V e lexonin si B , dhe serbeve ju ngeli emri SERBOI ....apo Serb

Serbet u quajten Servoi , SEPSE ISHIN SKLLEVER TE AVAREVE KUR ERDHEN NE FILLIM ne Ballkan
...Falemnderit Vlonjati, lexova me vemendje te dhėnat qė postove, ku me disa pajtohem por sa i pėrketė lidhjes pellazge-doriane nuk pajtohėm e qė spartiatet ishin dorian kjo ėshtė diēka tjetėr, se duke i njohur mirė pellazgźt, ata asnjźherź nuk arriten tė bźhźn tź fuqishem as qė luftuan siq mendojnź disa, nuk ishin poppull siē na i paraftyruan Herodoti e Homeri...mź njź fjalź, ata janź njź popull emigrant, e kemi thźnź disa here dhe se dijetaret e gjithź botźs e njohin problemin pellazgė kźtu e 150 vite, dhe mź vjenź keq qź vetźm ne shqqiptaret nuk e kemi kuptuar kźtź problematik. Dhe ne vendź qź te mbźshtesim akademiket tanź tź cilėt e thojnź dhe dźshmojnź se dorianźt ishin autokton e vendas nga viset shqiptare, prap I nderuari Vlonjat, shkonź e sillesh rreth njź syzheu qź nuk qendron fare, dorianet i bźni pellazgź duke menduar se pelalzget ishin autoktonź dhe ketu ėshte gabimi juaj i pa falshźm...ti largojmi dorianet te apret tonź e ti marrim si tź parźt tanź pellazget e ardhur balto-sllavź...ėshtė tragjike kjo se ēpo ngjet ne historin shqiptare koheve te fundit, por, nuk e di se a e beni nga mos dija apo qellimishtė ? ...nuk kam ēka flas per pellazget me tej, dosja pellazge eshte e mbyllun, per mua ai popull qe fliste gjuhet sllave nuk mundet te ishte stergjyshi imi...! Derisa unė me deshmi po ua sjelli se tė jesh pellazgė nuk ka asgjź prestigjioze as lavdi as famė as mburrje, perkundrazi, edhe po te tentoje te na qunte bota se ju jeni pelllazge unź nuk e pranoj sepse dihet rrźnja etyre aziatike e kurrsesi autokton, pra jeni te gjithė gabim...vetem Akademia jonź ka te drejtź...nuk jemi ne pellazgź pra mos i lidhni dorianet me keta sespe nuk kane lidhje...!
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2012, 08:21   #23
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,648
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

Sa i perket toponimeve; "Profesor Buda e ka analizuar edhe emrin e kesaj dhie qe vjen perbehet nga emri Amel ..ose i Ambel ---qe domethene i Embel ne dialektin e veriut, porse ne Shkoder me kete emer quajne edhe qumeshtin
Dhe Profesori konkludoi se AMALDHIA ----do te thote _-Dhia qe ben qumesht te embel..."

Nuk pajtohėm sepse nė Kretź kemi dy toponime shqipe, ndoshta edhe mź shumź..por nuk ka lidhje me dhin e Zeusit fare; Te marrim emri Gurnia qź i dhan Dorianet si dhe emrin Malia=Mali ... por mos te harrojmi se pellazget qendruan tek ne 300 vite dhe moremprej tyre shumź fjalź ndr to prej tyre e kemi "ą" qź do thotź =ashtė ose moderne -ėshtė- se aty ku kemi AMALIA nuk źshtė asgjź tjetźr vetem se "asht mali"=źshtź mali, njźsoj e kemi edhe per More, krahinen e Peloponezes qź me ardhjen e pellazgeve e quajten AMORE..=ą more=. mź vonź iu hjek kjo "ą" dihet pse...dhe mbeti MORE qė do thotė źshtė nź deti...nga skito-pellazget apo sllavet...kźto lloj toponimesh kemi sa te duash ne greqi, iu eshte shtuar apo hjekur nje gellim dhe del gjuha e tyre pellazgo apo proto sllave, dhe dijetaret mirź e thonź se gjuha e vjeter greke źshtź gjuhe skito balte sllave prandaj nuk duhet ti quajmi pelalzget se ishin te paret tane eshet gabim katastrofik ! por duhet te kuptoni JU lutemi= MOS i ngatrroni me sllavet e jugut qe erdhen shumź vonź...se mbaruam.. dhe do shte mire mos ti permendim pellazget nuk na duhen...!
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2012, 13:08   #24
Adria
ON/OFF
 
Avatari i Adria
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Venus
Posts: 915
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Adria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Fjala Republik ne kohen e Spartes kishte dhe ka kuptim tjeter,e spartanet mbahen nga "republikanet" me te zellshem.Oligarkia eshte e veshtire te vendoset ne nje vend ku shtetasit quheshin te "barabarte",e nga ana ekonomike e politike ishin te barabarte.(duke pergjithesuar gjithe periudhen historike te spartes )
Sparta ishte oligarki,pavaresisht.
Adria nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2012, 13:43   #25
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,648
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ameba Shiko postimin
THIS IS SPARTAAAAAAAA......

ps:ishte nje mbreteri e izuluar dhe e mbyllur nga ana ekonomike ne ndryshim me athinasit the corinthasit ato beni tregti me te mreterit e tjera...dhe keshtu rezistuan koherave .sparta u venit me kalimin e kohes.por fal spartaneve ne kohen e socme turqia trashegoji ligjon e likurgut....
Spartiatet nuk duhet ti konsiderojmi si vėndas, dėshmit flasin se ata kishin lidhje familjare tė ngushta me hebrejet, ligjet e tyre tregojnė edhe organizimin e tyre, njėsoj si hebrejet... dhe mendoj se nuk duhet ti marrim as si Dorianė, por janė njė deg e afėr me kolonet e parė grekė te dalur nga Egjipti, ku nź tė njźjten kohź dolen edhe fenikasit, hebrejet dhe grekėt si dhe spartiatet por si duket me emrin e Lakedemonianėve. E sa iu pėrketė Dorianve, edhe kėtu keni bėrė ngatrresa, jo me fajin tuaj por duke iu referuar Enciklopedive tź ndryshme, dhe shumica p e autorve shkojnė nga gabimi nė gabim, pa i analizuar mirė burimet, se burimin e parź e emi nga Homeri nė Odiseja nė kėngėn XIX-tė, aty ku shtrohet dialogu mes Odiseut dhe Penelopes, kuptojmi ndryshe se Dorianet ishin tė veēantė nga PellazgĖt dhe kurrėsesi Homeri nuk do hargjonte ngjyrėn aty ku i permend Pellazgėt, ē'fare nevoje pati ti ceki edhe Dorianėt si banor tė Kretes ?....A nuk do mjaftonte ti permendi vetem Pellazget nėse kėta ishin dorianė ? Pra si e shohim,kėtoo ngatrresa vijnė mź vonė dhe pźr qėllime tjera sepse dėshit tjera vertetojnź se Dorianėt nuk janė me prejardhje Pellazge ndźrsa Spartiatet ka mundėsi qė ishin tė ardhur si grekėt, nga lindja e afėrme nga Kanani, nga i ili vendź erdhen edhe pellazget por rreth 300 vite para grekėve.

Odisea kźnga XIX-tź: "Nė mes tė detit tė gjerė ėshtė ishulli i bukur dhe pjellor i Kretės ku mijėra njerėz jetojnė aty nė nėntėdhjetė qytete tėrrethuara nė kėtė vend, ku njerėzit flasin gjuhė tė ndryshme ka; Akej shpirtmadh, Kretas vėndas, Sidonianė e Dorianė tė ndarė nė tri fise, dhe pellazgė madheshtor"

Nuk e kuptoj pse me ēdo kushtė dojmi ti bźjmi pellazgźt shqiptar, spartiatet shqiptar... etj...kurse, te vetmit qė ishin vźndas e te dalur nga mesi i Shqiperisź, te njohur si "Barbar" ne keta i mohojmi, i bźjmi pellazgė te qytetruar gjoja ?... e pa besueshme apo jo !
Mos tė kujtojmi gjithźmonź se vetem Enciklopedit e thonź te verteten, mvaret se nga e kanė burimin...ti krahasojmi tani burimet e disa anźtarve ketu dhe burimet qź solla, ka ndryshime tė mźdhaja... dhe nuk arij te kuptoj se nga i merrni kźto tė dhźna ?
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-09-2012, 04:23   #26
Vlonjati
Super Anėtar
 
Avatari i Vlonjati
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 146
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 8
Vlonjati ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

o Kresk degjo !


Ate analizen e dhise se Zeusit nuk e hedh dot poshte ti me ato krahasime qe nuk kane lidhje me objektin qe flitet

Analiza e profesorit lidhet jo vetem me semantiken e emrit por edhe me funskionin e asaj qe mban emri

Emri i Dhise ishte AMALTEA ------Dhe duke qene se ne mitologji thuhej se Dhia e Zeusit jepte qumesht te embel _
pra jepte nje lloj qumshti te vecante qe ishte i embel .Atehere analiza e emrit del direkt Ambal dhia __

Nuk mund te flasesh per Malin tek emri i Dhise se nuk ka asnje lidhje me ate qe prodhonte Kjo Dhi e vecante qe ushqente KRYEPERENDINE E Olimpit

Ndaj Analiza a profesorit eshte perfekte, dhe eshte prnauar edhe nga auditori nderkomebtar kjo analize, megjithse greket nuk e pranojne kete

Dhe po ketu eshte edhe ngjashmeria me veshjen e vajzve te Kelemendit me ate skupturen e Kretes se kohes se Dorianeve

Keto fakte nuk i kundershton dot me ato krahasime ne lidhje me Malin e me kodren se ato jane gjera qesharake dhe pa lidhje fare me funksionin e emrit

Ndersa ne lidhje me Dorianet une nuk them qe Dorianet jane te huaj
Ata jane autoktone por autoktone ne Veir te Shqiperise _Ndersa ne Greqi ata jane te vajtur ...

Ndersa Pellazget jane popullsi shume e lashte._-Ata jane nje popullsi mitike dhe ata sic thote Herodoti kane jetuar edhe ne kohen e tij diku aty rotull Athines
Herodoti thote qe nuk ua kutptonte gjuhen e tyre

Pellazget nuk kane lidhje fare me Sllavet _

-Sllavet kane ardhur shume vone , ndersa pellazget jane mijera vjet te vjeter ne rajonin e Ballkanit
Pellazget dhe Dorianet nuk flsinin greqisht sipas Herodotit

Kjo gjuha greke eshte nje perzjerje midis shqipes dhe mbeturinave te ndryshme te vendeve arabe qe i sillnin tregetaret arabe , te cilet benin tregeti ne Greqi ,siaps meje

Po nejse , nje gje duhet mbajtur mend qe Pellazget nuk kane asnje lidhje me Sllavet ,_-
Sllavet jane shume vone...

Po ashtu Sllaet nuk jane te ardhur nga viset Balltike _-Ata jane te ardhur diku nga Azia

Nga viset Balltike kane ardhur Iliret .....Iliret para se te vinin ne Ballkan kane qene prane detit Balltik, pastaj kane ardhur poshte ne Ballkan.....

Ndersa Sllavet kane ardhur nga ku eshte Ukrahina andej nga ajo zone


Po mire c'ne Spartanet me Hebrejte ? _-Hebrejete atehere as qe ndiheshin fare ......


Ku e ke pare ti faktin se Hebrejte paskan pasur lidhje me Sparten ? ....Nuk ka ndonje shtegetim te hebrejve ne Sparte

Te vetmit qe bridhnin si tregetare ne Greqi ishin fenikasit , te cilet jane sirianet e sotem .Por per Hebrejte nuk thuhet ndonje gje ne drejtim te shtegetimeve drejt Greqise ....
Vlonjati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-09-2012, 06:32   #27
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,648
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

Vlonjati, nuk po kuptohemi si duhet dhe mź vjenė keq, beso.
fjala "MADHIA" si "Madia" ėshtė fjalė nga lindja, erdhen me pellazget apo arkadianet qė ishin Kaldeanė nga kaukazi ekaspiku por qė kaluan kahź mezopotamia...erdhen nė Thraki sė pari e pastaj nė Poleponeze, Arkadi apo Apia= qė do thotė "asht pia= ėshtė ujė=Amore, More=Deti... dhe sikur mos te isha marrur 30 vite me kėta popuj mergimtar do ksha mbetur njźsoj si ti mbrapa 2400 vite, tek dy rreshtat e Herodotit...ku ne realitet, ai fletė pėr popujt atje nź Liki, Azi te vogźl, gjoja se nuk e di se ēfare gjuhe flisnin ata popuj fqinje, se ai ishte nga Halikarnasi po ti e merr ndryshe, e bartė kėtė ndodhi nź gadishull, ngatrroheni koti...pse ?
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-09-2012, 06:56   #28
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,648
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

E dyta; si i paragjykoni kźshtu njerzit, a qenkam 10 vjeēar unė ?
...nuk e di se kur erdhen sllavėt nė gadishullin tonė ? ...kjo ėshtė qesharake...dhe mź thuani se; ku e thash unė se pellazgźt janź kźta sllavet e gadishullit ? ..pse i ngatrroni gjėrat ?
Kjo ėshtė e njohur para 100 vite qė pellazgźt vinin nga lindja e Azis para grekźve, 300 vite dhe se flisnin gjuhėt sllavo_balte, por qė nuk kishin lidhje fare me kėta sllavet e jugut qe erdhen pas krishtit, se kėta janź mongolo-tartar qė mźsua gjuhet sllave.. pra pellazget erdhen tek ne rreth 1800 para krishti, e tėrė bota e di kėtė, vetėm disa kźtu nuk e dini dhe habitem, si ka mundėsi kjo ? Nuk tė kam faj unė pse nuk e lexoni enciklopedin shqiptare, e ke nė faqen 817, hape dhe e gjeni aty... dhe nuk e di pse lodhesh, e tźrź bota e di se greket janź te ardhur njźsoj si pellazget...ku ne lidhje nuk kemi me ta...

Poashtu edhe spartiatet, si dhe tė gjithė grekėt tjerė ishin dikur tė njė familje me hebrejet e fenikasit dhe te gjithė kishin ardhur njźsoj si edhe pellazgėt nga Kaldea e kaukazit..por ne dy kohźra... te gjithź janė aziatik..vetem ne shqiptaret jemi autoktonź dhe kurrfare lidhje nuk kemi me kźta popuj migrtor..! Sa tź duash keni burime, keni pźrplotė studime nga dijetaret e ndryshėm europianė dhe kjo dosje ėshtė e perfundueme para 150 vite, nuk e di se nga ēfarė gjumi je zgjuar o Vlonjati ?.... mė duhet te ju kjajė me lotė...

ps; sa pźr dijeni, mos humbni kohźn koti, shko e bėni hulumtime jo njź orė a dy por me natė tź tźra dhe jam i bindur se do ta gjeni te verteten...se po e vrej se po i ngatrroni edhe kohźrat...ju duhet shumź punė...kurajo !
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-09-2012, 18:46   #29
Vlonjati
Super Anėtar
 
Avatari i Vlonjati
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 146
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 8
Vlonjati ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Vlonjati, nuk po kuptohemi si duhet dhe mź vjenė keq, beso.
fjala "MADHIA" si "Madia" ėshtė fjalė nga lindja, erdhen me pellazget apo arkadianet qė ishin Kaldeanė nga kaukazi ekaspiku por qė kaluan kahź mezopotamia...erdhen nė Thraki sė pari e pastaj nė Poleponeze, Arkadi apo Apia= qė do thotė "asht pia= ėshtė ujė=Amore, More=Deti... dhe sikur mos te isha marrur 30 vite me kėta popuj mergimtar do ksha mbetur njźsoj si ti mbrapa 2400 vite, tek dy rreshtat e Herodotit...ku ne realitet, ai fletė pėr popujt atje nź Liki, Azi te vogźl, gjoja se nuk e di se ēfare gjuhe flisnin ata popuj fqinje, se ai ishte nga Halikarnasi po ti e merr ndryshe, e bartė kėtė ndodhi nź gadishull, ngatrroheni koti...pse ?

Ca lidhje ka fjala __Madhia__ me ato qe them une ?
Vlonjati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-09-2012, 18:57   #30
Vlonjati
Super Anėtar
 
Avatari i Vlonjati
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 146
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 8
Vlonjati ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

Nje gje duhet te dish _-Te gjithe popujt e Europes kane ardhur nga Azia _-Nga Kaukazi
Ndaj edhe ketu ne USA kur te pyesin nese je popullsi e bardhe duhet te thuash _I bardhe Kaukazian

Evetmja popullsi autoktone ne Europe eshte Neandertali , qe sic thuhet nuk i rezistoi dot njeriut te bardhe te ardhur nga Kaukazi DHE U ZHDUK

Ku e ke lexuar ti qe Pellazget erdhen 1800 vjet para Krishtit ?

Ne fakt thuhet per Iliret qe erdhen reth 2 mije vjet para Krishtit ne Ballkan , ndersa pellazget thuhet se ishin nje popullsi teper e vjeter __Biles te vjeter sa vete toka ,

Herodoti thote se Pellazget ishin popullsia baze ne rajonin tone , dhe nga ata dolen popullsite e tjera
Por duhet thene se pellazget ishin me shume nje popull mitik
Megjtihate , Herodoti thote se Pellazget nuk flisnin greqisht dhe kjo qe thote Herodoti eshte ne favor te shqiptareve te cilet jane popullsia me e vjeter e Ballkanit ...........

Spartanet nuk kane ndonje lidhje me Herbejte se nuk ka asnje burim te flasi per kete dhe eshte jashte cdo llogjike
Po nejse , varja
Vlonjati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-09-2012, 19:25   #31
IKHTHUS
V.I.P
 
Avatari i IKHTHUS
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 332
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
IKHTHUS ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Vlonjati Shiko postimin
Ca lidhje ka fjala __Madhia__ me ato qe them une ?
Do t`i jete thyer hardisku atij dhe i nxjerr copa informacioni te shkeputura .
IKHTHUS nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-09-2012, 20:07   #32
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,648
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Vlonjati Shiko postimin
Ca lidhje ka fjala __Madhia__ me ato qe them une ?
..Po pra, kur imagjinata nuk ka kufi !
nga Amaltea del Ameldhia..."
Emri i Dhise ishte AMALTEA ------
"Dhe duke qene se ne mitologji thuhej se Dhia e Zeusit jepte qumesht te embel _pra jepte nje lloj qumshti te vecante qe ishte i embel .Atehere analiza e emrit del direkt Ambal dhia __" Eureka ...

Ambal dhia=Ambal tea...?
...keni te, e krhasova me emrin "malia" qė ėshtė nė Kretė..duket se ėshtė shqip, poashtu edhe emri "Gurnia"....kurse ky qe solle Amaltea=Ambel dhia....s'mė duket njė zbulim...dhe ma kujtove fjalen "madhia"....."e madhja"..."amantia" etj...shembuj...por kjo e Amalia mua nuk mź bind...nuk kam ē'tju bėjė...nuk lidhet fare..me dhin..e as me fjalen "ambel"...ky ėshtė mendimi imi...
==============================
Mirė e tha Ikthus....disku ėshtė mbushur por koka ime ėshtė e zbrazėt ende...ka vendė...
==============================
Vlonjati; Unė asnjėherė nga asnjźri nuk kerkoj referanca:burime; te gjitha kur jam i ineteresuar i gjźjė...pra gjeji edhe ti se kur erdhen pellazgėt...por nuk kemi ēka bisedojmi ne kete tem, ka tema tjera...dhe njź gjė; nuk mirremme pėrralla...te gjyshes..
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2015, 23:35   #33
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,889
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

DORĖT E SPARTĖS ISHIN FISE ILIRE.
DIEALEKTI DORIAN ISHTE NJĖ NGA TRE DIALEKTET KRYESORE TĖ GREQISĖ ANTIKE.
Lind me tė drejtė pyetja:
Nėse dorėt vinin nga Iliria, ē'gjuhė flisnin e ē'etni pėrfaqėsonin?!
Tė njėjtėn gjė e shohim edhe nė kohėt moderne deri nė Revolucionin e 1820, ose Revolucioni "Grek", ku shqiptarėt ishin popullsia kryesore e Epirit dhe e Moresė. . . njėlloj si spartanėt e dikurshėm.


Thėnie pėr shqiptarėt
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2017, 23:56   #34
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,889
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

ACTA UNIVERSITATIS STOCKHOLMIENSIS:
LEGJENDA E SPARTĖS - DORĖT ISHIN ME ORIGJINĖ ILIRE. FJALĖ TĖ SHUMTA ILIRE JANĖ PREZENTE NĖ TĖ FOURĖN E DORĖVE. FISI ILIR I HYLLĖVE U BĖ KASTA E TYRE DREJTUESE
. . . Albrecht von Blumenthal, nė punime tė ndryshme e veēanėrisht nė Hesychstudien, Untersuchungen zur Vorgeschichte der griechischen Sprache (1930), u pėrpoq qė tė tregonte prezencėn e fjalėve tė shumta ilirishte nė tė folurėn dorike. Ai sugjeronte, se ky fakt, vinte pėr shkak tė faktorit sė fqinjėsisė sė dikurshme qė kishin pasur dorėt me ilirėt, ku njė fis prej kėtyre tė fundit – Hyllėt – u ishte bashkuar dorėve duke u bėrė kasta sunduese e tyre. Kohė mė parė, Sir William Ridgeway kishte shprehur sugjerimin e tij lidhur me origjinėn ilire tė dorėve – shih, “Who were the Dorians [Kush ishin Dorėt]?”
_____________
Titulli: The Legend of Sparta in Classical Antiquity, Volume 1
Acta Universitatis Stockholmiensis, Stockholm studies in history of literature; 9, 15
Autori: Eugčne Napoléon Tigerstedt
Botues: Almqvist & Wiksell, 1965

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2017, 23:58   #35
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,889
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

HANS KRAHE, NJOHU BASHKĖ ME A. VON BLUMENTHAL,
GJURMĖ TĖ ILIRISHTES NĖ ELMENTĖT “HYLLEAN” TĖ DIALEKTIT DORIK.
Teksa mblodhi pėr rreth katėr dekada, njė sasi vėrtet mbresėlėnėse materiali mbi ilirishten, Hans Krahe, ka shqyrtuar nė mėnyrė tė pėrsėritur problemin e pozicionit tė gjuhės, gjurmėt e sė cilės i gjeti nė burime tė gjera onomastike, kryesisht nė gadishullin Ballkan, por gjithashtu edhe nė Italinė Jugore. Nė fakt, nė kėtė tė fundit, gjendej i disponueshėm njė grup i rėndėsishėm mbishkrimesh mesape, origjina ilire e tė cilėve [mesapėve] ėshtė pranuar nga autorėt antikė dhe e vėrtetuar dukshėm nga korrespodencat onomastike me materialin e Ballkanit. Pėr mė tepėr, Krahe rideklaroi pikėshikimin e mbrojtur nga Carl Pauli e tė tjerė, qė dialekti venetik ishte po ashtu njė dialekt ilirisht dhe njohu, bashkė me A. Von Blumenthal, gjurmė tė ilirishtes nė elementėt “Hyllean” tė dialektit dorik.
_______________________
Titulli: Ancient Indo-European Dialects: Proceedings
Autori: Edgar G. Polome
Redaktorė: Henrik Birnbaum, Jaan Puhvel
Botues: University of California Press, 1966/Thėnie pėr shqiptarėt/
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2017, 19:14   #36
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 230
Thanks: 26
Thanked 11 Times in 10 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Sparta,spartanet dhe i spartiati.

Gjermant nuk i qujn 'spartan' po Shpartan , kjo ka dmthnje t'madhe.
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur