Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Arkeologji / Antropologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-12-2011, 00:00   #1
LinuxoiD
Anėtar
 
Avatari i LinuxoiD
 
Data e antarėsimit: Dec 2009
Vendndodhja: @PC
Posts: 66
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
LinuxoiD ėshtė nė rrugė tė mbarė
"Thoti fliste shqip"Sipas mendimit tė Catapanos, shqipja, mė drejtė, ilirishtja, po u flitka mė se 12000 vjet, ndėrsa sipas Horald Whitehall-it, profesor i linguistikės anglo gjermane nė universitetin Indiana (SHBA), shqipja ėshtė dega mė e vjetėr e trungut tė familjes sė gjuhėve indoevropiane. Si e tillė, ajo nuk ėshtė degėzuar mė tutje, por ka mbetur si gjuhė e parė dhe e vetmuar.
Kemi lexuar dhe dėgjuar pėr hieroglifet e egjiptianėve tė lashtė, tė cilėt si skalitje tė shenjta, janė krijuar para 4000 vjetėve para e.s., por deri nė ditėt tona, nuk kemi ditur se hieroglifet egjiptiane kanė domethėnie shqipe. Kėtė dukuri na e zbuloi filologu Giuseppe Catapano nė veprėn e vet "Thoti - Tati fliste shqip".

Po kush ishte THOT - i ? THOT-i (ose TOT-i) (lat., gr. Thoth; egjip. Tehuti) ishte perėndia e mėsimit, e shkathtėsisė sė tė shkruarit, e shkencės dhe e magjisė sė egjiptianėve tė lashtė; pastaj ishte matės i kohės dhe zbulues i numrave dhe pėrpilues i hieroglifeve. Ai pėrshkruhej si qenie me trup tė njeriut e me kokė tė ibisit, pėrkatėsisht tė shqipes (shqiponjės). Ndėrkaq, sipas Giuseppe Catapanos, Thot-i, i cili e "fliste shqipen", i pėrpiloi hieroglifet, alfabetin fonetik tė egjiptianėve tė lashtė, duke u mbėshtetur nė gjuhėn e vet amtare" - nė gjuhėn shqipe.
Jo vetėm kaq, konstaton Catapanoja - nga hieroglifet egjiptiane u formuan edhe alfabetet, shkronjat tjera, ato tė shqipes (tė cilat njihen si shkronja latine, shih tabelėn, tė hebraishtes, samaritano - palestinishtes, sirianishtes, arabishtes dhe tė greqishtes. Thoti ishte edhe krijues i shkencės antike. Ai dhe dijetarėt tjerė, flitnin shqip qysh para 12000 vjetėve, meqė ajo periudhė historike (parahistorike) konsiderohej si erė ilire, apo kuturė pellazgjiko - ilire e shqiptarėve tė lashtė. Sipas Giuseppe Catapanos, emėrtimi Thot, padyshim, rrjedh nga folja e shqipes: thom, thua, thotė = me thėnė, besim, lajm, etj. me kuptim "lajmėtar i zotave" (messagero degli dei).
LinuxoiD nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-12-2011, 00:01   #2
LinuxoiD
Anėtar
 
Avatari i LinuxoiD
 
Data e antarėsimit: Dec 2009
Vendndodhja: @PC
Posts: 66
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
LinuxoiD ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: "Thoti fliste shqip"

Thoti ishte edhe krijues i shkencės antike. Ai dhe dijetarėt tjerė, flitnin shqip qysh para 12000 vjetėve, meqė ajo periudhė historike (parahistorike) konsiderohej si erė ilire, apo kuturė pellazgjiko - ilire e shqiptarėve tė lashtė.


Filologu i shquar nga Roma Giuseppe Catapano, botoi si rezuitat tė punės sė tij kėrkimore - shkencore 40 vjeēare, njė vepėr kapitale nga fusha, e shkencave i filologjike, tė cilės i vuri njė titull mjaft interesant: THOT - TAT PARLAVA ALBANESE (Thoti - Tati fliste shqip).Ėshtė hartuar nė italishte nė formė proze dhe poezie, madje nė italishte dhe arbėrishte. Siē shihet nga vepra, autori, pėr studimin e vet delikat dhe tė vėshtirė, ėshtė mbėshtetur kryesisht nė veprat e shkrimtarėve antikė dhe nė pėrmendoret e egjiptianėve, hititėve, grekėve dhe romakėve tė vjetėr, respektivisht edhe nė shkrimet e ilirėve - shqiptarėve tė lashtė. Duhet theksuar qė nė fillim se pohimet e Giuseppe Catapanos janė nė harmoni me pohimet e shumė filologėve, historianėve dhe arkeologėve anglezė, francezė, turq, arabė dhe shqiptarė. Qėllimi im themelor ėshtė qė me kėtė shkrim t'ua prezentoj lexuesve tanė njė vepėr vėrtet me rėndėsi kolosale, e cila i dedikohet kulturės sė lashtė tė ilirėve shqiptarėve. Nga ana tjetėr, shpresojmė se kjo do ta nxisė kritikėn shkencore nė kėto fusha tė dijes, e cila pėr fat tė keq, deri nė ditėt tona nuk ka arritur tė jetė nė nivel tė duhur. Sipas mendimit tė Catapanos, shqipja, mė drejtė, ilirishtja, po u flitka mė se 12000 vjet, ndėrsa sipas Horald Whitehall-it, profesor i linguistikės anglo gjermane nė universitetin Indiana (SHBA), shqipja ėshtė dega mė e vjetėr e trungut tė familjes sė gjuhėve indoevropiane. Si e tillė, ajo nuk ėshtė degėzuar mė tutje, por ka mbetur si gjuhė e parė dhe e vetmuar. Kemi lexuar dhe dėgjuar pėr hieroglifet e egjiptianėve tė lashtė, tė cilėt si skalitje tė shenjta, janė krijuar para 4000 vjetėve para e.s., por deri nė ditėt tona, nuk kemi ditur se hieroglifet egjiptiane kanė domethėnie shqipe. Kėtė dukuri na e zbuloi filologu Giuseppe Catapano nė veprėn e vet "Thoti - Tati fliste shqip". Po kush ishte THOT - i ? THOT-i (ose TOT-i) (lat., gr. Thoth; egjip. Tehuti) ishte perėndia e mėsimit, e shkathtėsisė sė tė shkruarit, e shkencės dhe e magjisė sė egjiptianėve tė lashtė; pastaj ishte matės i kohės dhe zbulues i numrave dhe pėrpilues i hieroglifeve. Ai pėrshkruhej si qenie me trup tė njeriut e me kokė tė ibisit, pėrkatėsisht tė shqipes (shqiponjės). Ndėrkaq, sipas Giuseppe Catapanos, Thot-i, i cili e "fliste shqipen", i pėrpiloi hieroglifet, alfabetin fonetik tė egjiptianėve tė lashtė, duke u mbėshtetur nė gjuhėn e vet amtare" - nė gjuhėn shqipe.
Jo vetėm kaq, konstaton Catapanoja - nga hieroglifet egjiptiane u formuan edhe alfabetet, shkronjat tjera, ato tė shqipes (tė cilat njihen si shkronja latine, shih tabelėn, tė hebraishtes, samaritano - palestinishtes, sirianishtes, arabishtes dhe tė greqishtes. Thoti ishte edhe krijues i shkencės antike. Ai dhe dijetarėt tjerė, flitnin shqip qysh para 12000 vjetėve, meqė ajo periudhė historike (parahistorike) konsiderohej si erė ilire, apo kuturė pellazgjiko - ilire e shqiptarėve tė lashtė. Sipas Giuseppe Catapanos, emėrtimi Thot, padyshim, rrjedh nga folja e shqipes: thom, thua, thotė = me thėnė, besim, lajm, etj. me kuptim "lajmėtar i zotave" (messagero degli dei). Pėr mė tepėr, emri Thot, nė gjuhėn shqipe ka edhe domethėnien: me i thėnė, tė gjitha dituritė (urtėsitė) e Atlantidės Atlasit - Atlashit, e cila, poashtu, shpjegohet, nga autori nė fjalė, me shqipen: AT = at - baba, dhe LASH(TĖ) = i vjetėr, qė do tė thotė: stėrgjysh. Por, ēfarė paraqiste Atlantida? Ajo sipas Platonit (427 - 347 p.e.s.) ishte vend i madh dhe i fuqishėm, i cili, 9000 vjet para tij, ishte mbytur nė Oqeanin Atlantik. Sipas G.Catapanos, Atlasi - Atlantida ishte njė nga vendet mė tė zhvilluara tė stėrgjyshėve tė shqiptarėve tė sotėm, tė cilėt, pas zhdukjes sė saj (Atlantidės) para 12000 vjetėve, atlantidasit e mbetur gjallė kaluan nė luginėn e Nilit, ku e krijuan njė kulturė tė re, kulturėn e egjiptianėve tė lashtė, e cila, si duket, qe vazhdim i kulturės sė Atlantidės. Nė tė mirė tė kėtij mendimi flasin edhe rezultatet shkencore tė punės shumėvjeēare tė G.Catapanos, i cili, pėrkitazi me kėtė ēėshtje, thotė: Atlantida quhej edhe Borei, d.m.th. e bardhė, nga fjala iliro shqipe: borė. Kjo fjalė pėrdorej te egjiptianėt e lashtė nė formė borea; nė frėngjishte tė vjetėr si bore, kurse nė italishte si borea. Nga ana tjetėr borea nė Egjiptin e lashtė identifikohej me sfingėn. Sfinga nė Egjipt ishte njė amblemė guri, adhurues i DRITĖS, qė e personifikonte Zotin. Prandaj Thoti, sipas gjykimit tė Catapanos, nuk i takonte erės egjiptiane, por asaj tė boreo-s, d.m.th., tė erės sė Atlantidės. Sepse Thoti konsiderohej krijues i doktrinės VERBALO - DRITĖS, qė u manifestua nė Tokė. E DIELLI, ishte simbol i NJĖ PERĖNDIE, ATUM ose TEM, terma kėto qė kanė shpjegim iliro - shqip:

AIN
A,a
BROF
B
DORĖ
D

GATH
G
FJERĖ
F
HJETĖ
H

KUFĖ
K
MIRĖ
M
GJI
GJ

NU
N
U
U
PLIS
P

QULL
Q
BUZĖ
R
STOL-i
S

SIXHIR
S
TĖRĖ
T
TĖRĖ
T

ISĖ
I
ASHIM
A, O
ZVARANIK
Z,ZH

SH SH

• AT = at = at (babė) • U = unė • M = mė = mėmė • T = tatė = babė • E = e • M = mė = mėmė

Edhe G.Catapano ėshtė i mendimit se emri ilir rrjedh nga i lirė, dhe shqiptar nga shqiponja, d.m.th. ashtu siē e shpjegon tradita shqiptare, sepse shqipja (shqiponja) e simbolizon DRITĖN, THOTIN, ZOTIN. Kėshtu edhe hierogiifi i parė >>>>, tė cilin Thoti e quajti shqip AIN = IBIS = SHQIPE, e simbolizon vet THOTIN, d.m.th. ZOTIN, dhe ka kėtė shpjegim nė shqipen:

• A = ATĖ, fillimi premierės; Zot! At i pėrjetshėm
• I = fjalė (folje) krijuese (themeluese) e fillimit: Zot krijues
• N = (N = NU = nė ujė) materie e parė (uji) pėr tė gjitha krijesat; Zot i pėrhapjes sė dashurisė.

AIN-i, pra, ishte simbol qė tregonte edhe lindjen, vitalitetin e burrėrisė, i cili frymėzonte krijesėn Nė tė vertetė Thoti, me kėtė hieroglif, i cili qe i pari dhe mė i rėndesishmi nė sistemin e hieroglifeve, e simbolizoi vetveten, sepse ishte krijues i tij, pra ishte perėndi - Zot. Ky hieroglif nė alfabetin e shqipes paraqitet me A.
• Hieroglifi , tė cilin Thoti e quajti me fjalėn shqipe BROF, me kuptim nė kembė, paraqiste tingullin e germės shqipe B. Tregon qėndrimin karakteristik tė njeriut inteligjent krijuar nga periudha nė pozite drejtė, me kokė lart, i cili ėshtė duke e ruajtur fuqinė lart nė qiell e nė mėnyrė tė pėrhershme. Tregon se ky qėndrim ėshtė njelėzor e vet njeriu, si qenie, ėshtė i pėrsosur. Fjala brof nė shqipen e sotme ka kėto kuptims: Ngrihem menjėherė nė kėmbė. Brofi ne kėmbė. U ngrit (u ēua) brof.
• Hieroglifi ; tė cilin Thoti e quajti DORĖ, si simbolikė paraqiste punėn e dorės sė njeriut, apo tė gjitha intervenimet e njeriut pėr pronėsi, me qelli qė puna tė jetė e begatshme e dobishme pėr njeriun. Ky hieroglif nė shqipen mori formėn D.
• Hieroglifi , tė cilin Thoti e quajti GATH (GARDH), e si simbolikė paraqiste ndalesėn - pengimin - gardhin nė afėrsi tė faltores, nė alfabetin shqip e mori formėn G.
• Hieroglifi tė cilin Thoti e quajti FJERĖ, paraqiste shlingėn ose neperkėn, gjarpėrin helmues, me kokė tė shtypur nė trajtė trekėndėshi, me dy dhėmbė nė gojė dhe bisht tė shkurtėr. Edhe sot e kėsaj dite nepėrka quhet FjERĖ, nė Malėsi, nė dialektin gegė. Nė shqipen mori formėn F.
Hieroglifi , tė cilin Thoti e quajti HJETĖ, d.m.th. ashtu siē e quajnė edhe sot arbereshėt bishtalecin e flokėve, thurrjen, nyjėn, lidhjen. Nė shqipen mori formėn H.
• Simbolin , Thoti, nė sistemin e hieroglifeve, e quajti KUFĖ, d.m.th. nga shqipja KOFĖ (KOVĖ), e cila si simbolikė paraqiste enėn ku bėhej pėrzierja e fuqisė per krijimin e materies. Nė shqipen mori formėn K.
Ėshtė nė interes tė vihet nė pah edhe njė dukuri. Shkronja KAF e arabishtes, jo vetėm qė ka ruajtur formėn dhe shqiptimin e hieroglifit KUFĖ, por ēdo pjesė (sure) e Kur'anit fillon me germėn KAF ( ), ēfarė supozohet se KAF - at paraqesin vet Kur'anin, d.m.th fjalėt e perėndisė - Allahut.
• Hieroglifin , Thoti e quajti GJI, emėrtim shqip i gjinjve tė femrės, nga i cili u lind shhronja GJ nė shqipen.
Ndėrkaq, hieroglifin Thoti e quajti NU, fjalė kjo e pėrbėrė nga: NĖ UJE. Nga ky hieroglif doli shkronja N. Shqiptari kosovar fjalėn NĖ UJE e shqipton N'UJĖ ndersa kėtė shkronjė hebreji e shqipton NUM, e arabi NUN, d.m.th. nga shqipja: N'UJĖ. Poashtu nė Biblen e shenjtė thuhet: "Nė fillim perėndia mori frymė n'ujė". Do te thotė krijesat u krijuan nė fillim n'uje, nė dete. Kjo filozofi e stėrgjyshėve tė shqiptarėve aprovohet nga shkencat bashkėkohore. Nė tė vėrtetė, hieroglifi NU simbolizonte materien e parė, Zotin dhe pėrhapjen e dashurisė.
• Hieroglifin Thoti e quajti U. nga shqipja unė, kėshtu qė edhe nė shqipen mori formėn U.
• Thoti hieroglifin quaiti PLIS, qė nė shqipen do tė thotė: tullė copė e madhe dheu qė ngre pllugu kur ēan tokėn; copė e tillė dheu me bar, e prerė me bel a me ndonjė mjet tjetėr; plisat e arės; plis me bar. Nė shqipen mori formėn P.
• Sipas Thotit hieroglifi quhej QULL, nga shqipja: materie pa formė, brumė, baltė, lloq, materie kjo qė mund tė transformohet me pėrzierje nga puna e njeriut. Ky hieroglif nė shqipen mori formėn Q.

• Thoti hieroglifin e quajti BUZĖ, pėr tingullin R. sepse buzėt, me kėtė rast, pėrfaqėsonin gojėn, respektivisht, buzėt qė bėnin rojė, ruanin "fjalėn, gjuhėn, dhėmbėt.
• Ndėrkaq, pėr tingullin S. Thoti pėrdori dy hieroglife: , tė cilin e quajti STOL, STOLI, dhe , tė cilin e quajti SlXHIR term ky qė pėrdoret edhe sot e kėsaj dite te shqiptarėt gegė nė formė singjir, apo zingjir.
• Edhe pėr tingullin T, Thoti pėrdori dy hieroglife; dhe nga fjala shqipe TERĖ, me kuptim fitim.
• Pėr tingullin I dhe J Thoti pėrdori hieroglifin , tė cilin e quajti ISĖ, qė do tė thotė DRITĖ, e me kuptim: FILLIMI I JETĖS. Simbolizon DIELLIN, i cili rrezaton forcė kreative. Shkronja I qe emėr i parė qė iu dha perėndisė sė njeriut; PERĖNDIA E DRITĖS SĖ PĖRHERSHME. Nga fjala ISĖ doli emri; IDISĖ - simbol i dritės. Kėshtu, pra, shkronja i te shqiptarėt hyn nė tingullin e fjalėve qė shpreh dritėn, bukurinė, stolinė. Pra kjo urtėsi ISIAKE (isiakė = nga isė = DRITĖ), nė arbėrishte do tė thotė DRITĖ.
• Hieroglifin ,Thoti e quajti ASHIM nse ASHĖR, me kuptim degė, filiz dru i ēarit (i plasaritur, i ndarė). Hieroglifi nė fjalė paraqet veprimin ose aktivitetirl e njeriut nė natyrė. Zaten edhe nė gjuhėn e sotme tė shqipes flala ASHĖR do tė thotė ashkėll dru i vogėl, i ēarė pėr zjarr. Copė druri i ēarė si dėrrasa e hollė, qė pėrdoret si petavėr ose pėr tė mbuluar ēatinė, pullazin. Ēati me ashra. Ēaj (bėj) ashra. Me fjalė tė tiera hieroglifi "ashėr" i paraqiste tingujt ā,tinguj kėta qė janė guturalė, por tė zhdukur te toskėt. Nė shqip mori formėn ą.
• Pėr hieroglifin , Thoti e pėrdori shprehjen shqipe ZVARANIK ose ZHVARANIK = zvarranik i tokės. Simbolizonte vuajtjen e shfrenuar, por zvarraniku konsiderohej frymezim i tėrbuar e sentimentai. Hieroglifi nė fjalė nė shqipen dha tingullin Z dhe Zh.
• Kurse hieroglifin e fundit , Thoti e quajti me fjalėn shqipe SHI. Si hieroglif paraqiste njė liqe me ujė tė shiut origjinal. Pėr mė tepėr, jeta, vdekja, rilindja, gjithmonė janė tė lidhura me ujin "NU" ose "SHI", sepse nė "NU" krijohet jeta. Nga ky hieroglif u krijua shkronja shqipe SH.

Ėshtė shumė interesant edhe dukuria e kėsaj shkronje, meqė nė hebraishte dhe arabishte quhet SHIN dhe forma e tyre ėshtė e njėjtė me hieroglifin SHI; "bazeni me pika tė shiut", qė do tė thotė se gjuha, kultura dhe prejardhja e shqiptarėve, hebrejve dhe e arabėve ėshtė identike, si duket, ėshtė nga ilirėt e lashtė, apo nga stėrgjyshėt e shqiptarėve tė sotėm.

Mendimi mbi prejardhjen e njėjtė tė shqiptarėve, hebrejve dhe arabėve ėshtė vallė fakt historik, apo fantazi? Nė vėshtrim tė pare duket si endėrr, por nėse merren parasysh burimet historike, kėrkimet arkeologjike, tė dhėnat gjuhesore dhe Bibla e Kur'ani, atėhere mund tė bindemi mjaft edhe pėr kėtė pohim jo aq tė zakonshėm.Kėto lidhje tė shqiptarėve me popujt mė tė lashtė tė Afrikės dhe tė Azisė sė Afėrme janė shumė tė hershmė, mė tė hershmė se sa ėshtė menduar deri tash, ēka tregon fakti se perėndia THOT (stėrgjysh i shqiptarėve), e barti, pas katastrofės sė Atlantidės, qė ndodhi para 12000 vjetėve, kuLturėn ilire - shpiptare nė Afrikė, sigurisht edhe nė Azi. Kurse, para 6000 vietėve Thoti e krijoi edhe sistemin e hieroglifeve nė bazė tė ilirishtes - shgipes, sistem ky qė shėrbeu si mostėr pėr pėrpilimin e sistemeve tė tjera tė alfabeteve, si ai i shqipes, qė gabimisht e njohim si alfabet latin, i hebraishtes, samaritaro - palestinishtes, sirianishtes, arabishtes dhe i greqishtes! Ky fakt tregon se ilirėt, si stėrgjyshėr tė shqiptarėve, nga gjuha e zakonet shtriheshin qė moti, jo vetėm nė gjithė Siujdhesėn Balikanike, por edhe nė Siujdhesėn Apenine, nė ishujt e Detit Mesdhe, Egje, ne Azinė e vogėl, nė Siujdhesėn Arabike, nė Gadishullin e Pirinejeve. Shkurt, kultura iliro - shqiotare, Si kulturė e qytetėrimit tė parė tė kėtij ambienti, shtrihej nga Irani nė lindje, deri nė Atlantik nė perėndim dhe nga Alpet nė veri, deri nė Afrikėn Veriore nė jug.

Nė kėtė pjesė tė vėshtrimit tim - nėnvizon Catapanoja - u demonstrua vetėm THOTI, i cili e krijoi alfabetin hieroglifik fonetik, me ēelės tė shqipes (tė ilirishtes - S.R.), qė u muar pėr ēdo hieroglif te tingulFit tė parė, vokali ose konsonanti, tė qenies sė emrit shqip kuptim ky qė zbulon shpjegimin e sigurt, i cili nuk mund tė mohohet:

1. Qė origjina ilire na shpie nė kohe mė tė vjetra, histori kjo e cila na mahnit, apo histori qė na shpie nė neolit (koha e re e gurit). Ndoshta origjina e civilizimit neolitik fillon me zhdukjen e Atlantidės (para 12000 vjetėve), epokė kjo qe solli nevojėn e krijimit tė THOT-it nė Egjipt, si mėnyrė e shpjegimit tė fillirnit tė punės.

2. Ky studim, si pohim i sė vėrtetės, korrigjon datėn e historisė, korrologjisė (disciplinė qė studion ndarjen gjeografike), etnologjisė dhe filologjisė.

3. Rishikimi i Thotit zgjeron kufijt e shkencave qė deshėm s'deshėm ndikon nė metafizikėn e cila ėshtė me rendėsi pėr njeriun dhe njerėzimin sepse arrihet rishtazi nė kuptimin e mendimit sė ndjenjės sė tė vėrtetės pėr jetėn qė ėshtė vėrtet natyre shpirtėrore, ėshtė erė e vėrtetė e shkėlqimit tė lavdishem tė DRITĖS SĖ PARĖ, pėrfundon G. Catapano.

Rezultatet shkencore tė arkeologėve anglezė, amerikanė, gjermanė dhe turq (J.E. Gauter mė 1894, R. Campbell - Thompson mė 1910, E. Pitard mė 1927, Kurt Bittel mė 1831, Shevket Aziz Konsu, Kiliē Kokten, Enver Bostanci, Muzaffer Shanyurek, Fikret Ozansoy, qė nga viti 1936 e tutje, Halet Ēambel John Brandwood mė 1968, etj.) pasqyrojnė nė mėnyrė plastike nė veprat e tyre ketė ēėshtje. Sipas mendimit tė kėtyre dijetarėve kuptojmė:

-se vala e parė e furishme e dyndjes sė hititėve tė cilėt pėrfaqėsonin, njė fis tė veēantė tė ilirėve, ose i takonin njėrit nga fiset e shumta tė dardanėve, u shpėrngulėn, kuptohet nė disa faza nga Ballkani i Epėrm, apo nga Dardania, kah brigjet perėndimore dhe veriore tė Detit tė zi, kah Kaukazi pėr nė Anadollin Qendrore;

- se kjo shpėrngulje u bė nė kohėn e paleolitikut, mezelitikut, neolitikut dhe halkolitikut;

- se hititėt e sollėn teknologjinė e xehetarisė dhe tė metalurgjisė nga Ballkani nė Anadoll;

- se kah 2000 - vjetshi para e.s. filloi periudha historike nė Anadoll, e cila nga shkencėtarėt u quajt "periudhė e hititėve" (2000 - 700 parae.s.);

- se nė shekullin XII para e.s. pėrmenden tre perandorė me emrin Arnuvanda l,II,III, prej tė cilit emėr si duket, u krijua, sipas ligjit tė metastezės, njėri nga siononimet pėr shqiptarėt - arnavudė;

- se nė vitin 3000 para e.s. shkaktohet; vala e dytė e furishme e dyndjes sė ilirėve dardanė, prej tė cilėve u krijua Troja, dhe me emrin e dardanėve u emėrtuan: njėra derė e Trojės Dardanos. ngushtica detare mes Anadollit dhe tė Ballkanit - Dardanelet, dhe njė qytet Dardania apo Dardanos nė veri tė Trojės.

- se m; 1200 para e.s. ndodh vala e tretė e dyndjes sė ilirėve frigas nga Dardania e Ballkanit, prej tė cilėve u krijua Mbretėria Frigase (750 - 546 para e.s.) nė Anadollin Perėndimor;

- dhe se, me sa duket, nga koha e dyndjes sė hititėve daton historia e njė krahine nė Kaukaz, e cila quhej nė kohėn antike ALBANIA, kurse banorėt e saj albanė, sigurisht nga emri i njė fisi tė ilirėve tė Ballkanit, tė cilėt quheshin albanė.

Tani pėr tani do t'i vė nė pah edhe disa fjalė hitite qė kanė lidhje me shqipen e sotme, fjalė kėto qė janė zbuluar nė plisat (tullat) e pjekura, tė cilat kanė shėrbyer si mjet pėr tė shkruar, me shkronjat e veta karakteristike kunjore dhe hieroglifike.
Nķ = tani Asht = asht-i
Ata = ati, baba Maje = ngritje, rritje
Mat = mas, matje Njoj = njoh
Wit = vit-i Ane = anė,-a
Gjun = gju-ri Qend = qind
ili = yll-i, zoti Bait = oborr,-i
Et = etj:e,-a; etjeje Lule = lul:e,ja
Est = ėshtė Dor = dorė
Gurta = kala, fortifikatė Mial = mjaltė
Wesha = veshj:e,-a Miel = miell,-i
Shur = ranė, ranishtė Urirn = urim,-i
Turija = turi,-ri Nakt = natė
Ara = tė lashtat Sojoti = sit:ė,-a
Shkal = shpoj, shėrthej Hur = uri.-a
Leiht = lehtė (i,e) Lissi = lis,-i,sh.-aSipas G. Catapanos edhe vet Moisiu e ka folur shqipen e Thotit dhe se emri hebrej- jevrej, pėr izraelitėt rrjedh nga shqipja iliro hitite: JHVE = Tl JE VET: JE VE(T). H e cekur, nė hebraishten e vjetėr ėshtė shqiptuar edhe si E.

Disa historianė arabė mendojnė se shqiptarėt dhe arabėt kanė prejardhje tė pėrbashkėt qysh nga kohėt mė tė hershme. Kurse Elvia Ēelebiu (1611 - 82) vė nė pah se nga fisi Kurejsh, nga i cili rrjedh Muhamedi, profeti i islamizmit, rrjedhin edhe shqiptarėt. Mirėpo, origjinėn e pėrbashkėt tė shqiptarėve dhe tė arabėve, nėse kėto pohime kanė bazė shkencore, duhet kėrkuar qysh nga koha e lashtė ilire, sė paku para 4000 vjetėve, d.m.th. qysh nga koha e profetit Ibrahim, prej tė cilit, thuhet nė botėn arabe e hebreite, rrjedhin arabėt dhe hebrejt. Ndėrsa Willy Borgeaud-i thotė se palestinezėt (filistinėt) kanė emėr ilir, dhe se Argolida dhe Elida nė Greqi janė vatra tė rėndėsishme ilire nė pjesėn e Mesdheut. E sipas mendimit tė Faik Reshit Unatit, palestinezėt (filistinėt) u tėrhoqėn nga Kreta pėr nė Palestinė rreth vitit 1200 para e.s. Palestinezėt ishin banorėt e ish qytetit ilir Paleste - Palasa e sotme nė Himarė.

Nė fund do t'i vė nė pah edhe disa konstatime tė Giuseppe Catapanos lidhur me lashtėsinė e gjuhes shqipe. Sipas tij, kėrkimet e ndėrgjegjshme apo studimi komparativ i gjuhėve tė vjetra tė llojilojshme, na shpien te "ESKUERA" baskisht (E - SHKUERA, qė nė shqipen do tė thotė gjuhė e shkuar - e kaluar), d.m.th. na bien te shqipja, hititishtja, hebraishtja, arabisht- ja, arameikishtja (gjuhė semite perėndimore e folur nė kohėn e lashtė nė Siri, Mesopotami, Palestinė) dhe koptishtja - gjuhė liturgjike e tė krishterėve tė Egjiptit, qė do tė thotė gjuhė e THOTIT.

Kėtė e dėshmojnė edhe faktet qė vijojnė:

- Shprehja PAN - AMEN, pėrbėhet nga Zoti Amon, emėr i pėrbėrė nga fjalėt shqipe:
A = AT = babė
M = MĖ = mėmė
ON = Onė = Yn = Yni (joni)
-mos tė harrohet se ėshtė NJĖ ZOT

Kjo shprehje pėrdoret te tė gjithė popujt dhe nė tė gjitha gjuhėt nė dy forma: AMEN ose AMIN.
- THOTI, qė ėshtė atribut i tė gjitha shkencave antike, nga Nili e shtriu dritėn nė gjithė botėn, sepse nė Egjipt u krijua civilizimi i pėrparuar.
- Prania e ilirėve nė Egjipt mund tė datohet para 12000 vjetėve, peridhė kjo qė pėrputhet me zhdukjen e Atlantidės, e cila u pėrshkrua nga Platoni nė dialogun e "TIMEO"-s dhe tė "CRIZIA"-s.
-Shqipja flitej para 12000 vjetėve, jo vetėm nė tokėn e Nilit, por edhe gjetiu, duke qenė se:
1. Ilirishtja ishte shumė mė e vjetėr se sa qė mendohej deri mė sot.

2. Kultura e lashtė e POPULLIT TĖ LIRĖ (ilir) nė Egjipt ishte e vjetėr, sė paku 12000 vjet.

- Emri POSEIDON, emėrtim i zotit tė deteve dhe tė tėrmeteve i cili qe vėllau i Zeusit (ZOTIT), shpjegohet me shqipen: PO Sl - E - DON = me kuptim: shumė e dėshiron.

- Emri FARAON, me kuptim I NJERĖZISHĖM, poashtu rrjedh nga shqipia: FARA - JONĖ.

- THOTI ėshtė lajmėtar i perėndive.

- THOTi konsiderohet gjithashtu si personalitet mė i ditur, "mė i urti prej tė urtėve" i tė gjitha kohėve mė tė vjetra, nga doktrina e tė cilit dolėn fillet e mėdha tė humanizmit, sikurse RAMA, KRISHMA, MOISIU, ORFEU, PITAGORA, PLATONI, tė gjithė: lajmėtarė, sub velo, tė DRITĖS SĖ ARDHSHME, ekzistues tė pėrhershėm, DIVIN LOGOS FIGLIO di DIO (ARSYEJA HYJNORE BIRIT TĖ ZOTIT), qė do tė mishėrohej pėr ēlirimin e njeriut dhe shpėtimin e botės.

THOTI ėshtė themelues i religjionit tė DRITĖS dhe i shkencave sekrete (okulte) tė mistereve dhe ėshtė gfithashtu nė pėrgjithėsi shpikės i shkrimit.

Prandaj, bazuar nė shėnimet e sipėrshėnuara mund tė konkludohet:

- se pellazgėt - ilirėt ishin stėrgjyshėt e shqiptarėve;

- se pellazgėt - ilirėt, me emra tė ndryshme, d.m.th. me emra tė fiseve pellazgo - ilire (gegė, toskė, albanė, arbėr, arnautė, dardanė, maqedonė, hetitė a hititė, trojanė, ejiptianė, etruskė, etj. etj.) jetonin nė njė sipėrfaqe shumė mė tė gjerė nė tri kontinente: nė Evropė, Afrikėn Veriore dhe nė Azi, deri nė Iran dhe Indi;

- se ilirishtja - shqipja, si degė mė e vjetėr e familjes sė gjuhėve indoevropiane, ėshtė ēelės i qytetėrimit njerėzor;
- se nga gjiri i ilirėve dolėn shumė perėndi, profetė, perandore e dijetarė;

- se stėrgjyshėt e shqiptarėve, pellazget-ilirėt, me kulturėn e tyre tė lartė kontribuan jo vetėm nė civilizimin e popujve tjerė, tė cilėt i sundonin, por, me anė tė vetė asimilimit, kontribuan nė krijimin e shumė kombeve dhe kulturave (feve, gjuhėve, shkrimeve) tė veēanta nė tri kontinente;

- se shkatėrrimi i pellazgėve - ilirėve tė shumtė dhe tė kulturuar u shkaktua jo vetėm nga katastrofat natyrore, por edhe nga luftat e brendshme qė u zhvilluan mes fiseve tė tyre, luftė kjo qė vazhdoi, tradicionalisht, deri nė ditėt tona;

-se nga bėrthama e pellazgėve -Ilirėve shumė tė lashtė - vetėm shqiptarėt mbetėn pa u shkrirė nė popuj apo kombe tė tjera - nė grekė, hebrej, arabė, italianė, austriakė, sllavė tė jugut, turq, etj.;

- se vetėn gegėt, nė njė masė tė konsiderueshme, e kanė ruajtur shqiptimin e ilirishtes - shqipes sė lashtė;

- dhe se fjalėn vendimtare, pėrkitęi me ēėshtjet e shtruara, duhet ta japin, nė radhe tė parė, filologėt, arkeologėt dhe etnologėt.
LinuxoiD nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-12-2011, 19:21   #3
DeuS
Authentic
 
Avatari i DeuS
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Vendndodhja: ..Relaxing!
Posts: 126
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
DeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: "Thoti fliste shqip"

http://rutube.ru/tracks/3523442.html
DeuS nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-12-2011, 19:54   #4
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,606
Thanks: 909
Thanked 1,502 Times in 803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: "Thoti fliste shqip"

LinuxoiD...

Rrofsh qe prure kete shkrim ketu. Jashtzakonisht Interesant.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-03-2014, 03:01   #5
Zėu_s
Hyllius
 
Avatari i Zėu_s
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Kasmos (gjithkund)
Posts: 251
Thanks: 47
Thanked 38 Times in 20 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Zėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėmZėu_s ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: "Thoti fliste shqip"

Ndoshta eshte me rendesi te ceket qe Thoti kishte koken (masken ?) e Lejlekut dhe siē e dijm te gjith Pellazget quheshin edhe Leleg. Thoti ishte i martuar me MAAT vajza e perendise egjiptiane me dy emra RA dhe RE (ndoshta nga dy fjale shqipe Ra nga Re), kurse emri Maat nuk eshte i panjohur tek shqiptaret qe mirren me Bletari.

Kur eshte llafi tek egjiptianet e vjeter jan disa emra te quditshem qe me kan ra ne sy mua, p.sh.

Faraon = fara (j)on ?
Aton = at (j)on ?
Aton i argjent (quhej Thoti) = ati jone i argjent ?
Memphis = mėm fis ?
etj.
__________________
Oculus non vidit, nec auris audivit ... Transcendentiam
Zėu_s nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-07-2016, 11:00   #6
BARAT
tăl'ithu kyOO'mI
 
Avatari i BARAT
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Vendndodhja: Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Posts: 637
Thanks: 230
Thanked 112 Times in 65 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
BARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: "Thoti fliste shqip"

BARAT nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-07-2016, 14:23   #7
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: "Thoti fliste shqip"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BARAT Shiko postimin
...krijimi i pllakave tektonike u shkaktua nga lufta me armė bėrthamore...

Tė gjithė kėta janė sharlatanė... Nadiri, Altini e tė gjithė tė tjerėt.
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2016, 21:19   #8
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,408
Thanks: 202
Thanked 337 Times in 259 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: "Thoti fliste shqip"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga baaroar Shiko postimin
...krijimi i pllakave tektonike u shkaktua nga lufta me armė bėrthamore...
Tė gjithė kėta janė sharlatanė... Nadiri, Altini e tė gjithė tė tjerėt.
Edhe fjala "sharlatan" eshte fjale pello-iliro-arbnishte: shar-lal-t'an. Edhe Charlemagne andej e ka origjinen.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2017, 00:05   #9
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,221
Thanks: 3,596
Thanked 1,812 Times in 781 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: "Thoti fliste shqip"

THOT FLISTE SHQIP
“Tre herė i madhi” Thot, krijues i Shkencės sė Lashtė, e cila nxorri dijetarėt mė tė lartė tė njerėzimit (Rama, Krishna, Moisiu, Orfeu, Pitagora dhe Platoni), fliste 12.000 vjet mė parė arbėrisht ose shqip ngaqė ai ishte ilir.
____________________
Titulli: Thot-i fliste shqip
Autori: Xhuzepe Katapano; pėrkth. Qemal Velija
Botues: Botimet Enciklopedike, Tiranė 2007
Botimi origjinal: Thot parlava albanese, Bardi editore, Roma 1984

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2017, 23:46   #10
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 215
Thanks: 25
Thanked 10 Times in 10 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Arban bArbArian ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: "Thoti fliste shqip"

Artan
https://en.wikipedia.org/wiki/Ahmed_Ibrahim_Artan
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur