Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-01-2017, 20:06   #1
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,558 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Si u grabiten vilat e bllokut...


Keta hajdute dhe kriminele qe gjoja luftuan per klasen puntore, moren per vete vilat me te mira duke i perzene pronaret nga shtepite dhe tokat e tyre per te jetuar vete ne nje lluks qe geni i tyre inferior se kishte pare as ne enderr. Une e di shume mire se ne bllokun e 'sotem' ka qene edhe prona e gjyshit time qe u mor nga keta hajdute kriminele.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2017, 20:37   #2
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 5,735
Thanks: 5,470
Thanked 3,917 Times in 1,652 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 99
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si u grabiten vilat e bllokut...

Po sot kush e ka bllokun o mano, populli, njerzit e thjeshte, ish pronaret, punetoret apo perseri llumra si salehet e like floriri, fullanet e shejtanet e lloj lloj derri roze apo blu qofte!
Nje nga gabimet me te medha qe pranohet edhe vete nga ata qe drejtuan apo drejtojne ende vendin ne kto 26 vjetet e fundit, eshte pikerisht shpenzimi i kote dhe i panevojshem i kohes dhe i energjive duke u marre akoma me komunizmen e ngordhur prej mese mbi nje cerek shekulli!
Jepini pune, dinjitet dhe shprese njerzve dhe mos i shurdhoni veshet kot me kte daulle rrangalle pra me propagande antikomuniste se nuk po e rruan askush me per halen e komunizmes se 30 vjeteve perpara!
Mendoj se shkrime te tilla (jo vetem ky i yti MANO) qe shfaqen shpesh ne shtypin tone por edhe ne parlament nga Sali serbi & co. kane per qellim vetem te largojne/drogojne njerzit nga problematikat e medha dhe nga pergjegjsit kryesore te katastrofes cerek shekullore qe eshte kryer ne Shqiperi, te vjedhjes masive jo te famekeqit Bllok, por te mbare pasurive natyrore te atij vendi me c'mban toka mbi siperfaqe dhe nen siperfaqe! Pas 26-27 vjetesh shohim baterdine qe eshte bere me pronat me keq se ne kohen e Dulles, me vrasje, padrejtesi, kanosje, shantazhe,presione, zvarritje dyerve te gjykatave , deri ne Strasburg, e lloj lloj palacolleqesh te tjera. Nuk di te them tashme nese ishin me te mire ata qe vodhen dhe pervetsuan bllokun apo keta qe vodhen dhe po vjedhin gjithe SHQIPERINE duke varferuar ne ekstrem popullin dhe duke trashur llogarite bankare ne Qipro/Greqi/Hollande/Itali/Dubai/ etc etc....
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i BABA nga DURRSI pėlqehet nga
i vjetėr 10-01-2017, 20:42   #3
Zana
Banned
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 19,061
Thanks: 3,563
Thanked 4,380 Times in 2,061 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Zana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si u grabiten vilat e bllokut...

Per pronat ne kohen e zogut, behet fjale ...apo pas komunizmit ?!lool
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2017, 20:43   #4
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,558 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si u grabiten vilat e bllokut...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Po sot kush e ka bllokun o mano, populli, njerzit e thjeshte, ish pronaret, punetoret apo perseri llumra si salehet e like floriri, fullanet e shejtanet e lloj lloj derri roze apo blu qofte!
Nje nga gabimet me te medha qe pranohet edhe vete nga ata qe drejtuan apo drejtojne ende vendin ne kto 26 vjetet e fundit, eshte pikerisht shpenzimi i kote dhe i panevojshem i kohes dhe i energjive duke u marre akoma me komunizmen e ngordhur prej mese mbi nje cerek shekulli!
Jepini pune, dinjitet dhe shprese njerzve dhe mos i shurdhoni veshet kot me kte daulle rrangalle pra me propagande antikomuniste se nuk po e rruan askush me per halen e komunizmes se 30 vjeteve perpara!
Mendoj se shkrime te tilla (jo vetem ky i yti MANO) qe shfaqen shpesh ne shtypin tone por edhe ne parlament nga Sali serbi & co. kane per qellim vetem te largojne/drogojne njerzit nga problematikat e medha dhe nga pergjegjsit kryesore te katastrofes cerek shekullore qe eshte kryer ne Shqiperi, te vjedhjes masive jo te famekeqit Bllok, por te mbare pasurive natyrore te atij vendi me c'mban toka mbi siperfaqe dhe nen siperfaqe! Pas 26-27 vjetesh shohim baterdine qe eshte bere me pronat me keq se ne kohen e Dulles, me vrasje, padrejtesi, kanosje, shantazhe,presione, zvarritje dyerve te gjykatave , deri ne Strasburg, e lloj lloj palacolleqesh te tjera. Nuk di te them tashme nese ishin me te mire ata qe vodhen dhe pervetsuan bllokun apo keta qe vodhen dhe po vjedhin gjithe SHQIPERINE duke varferuar ne ekstrem popullin dhe duke trashur llogarite bankare ne Qipro/Greqi/Hollande/Itali/Dubai/ etc etc....
Nuk e kuptoj kete shkrimin tend, dhe se per cfar po me kundershton.

Grabitja, vjedhja dhe padrejtesite vazhodjne sepse jane po ata njerez. Sepse pronaret e vilave dhe te tokave qe konfiskuan ne bllok nuk u lan qellimisht te ktheheshin sepse simbolikisht do te tregonte se guret u vun ne vendin e vet. Dicka qe per klyshet e komunsiteve nuk mund te ndodh kurre.

Dokumentare te tille sherbejne per njerez qe jane te interesuar per te ditur ate qe ka ndodhur dje dhe nese e njejta gje po ndodh edhe sot tregon se problemi eshte po ai i djeshem dhe nese nuk e kepusin faren e keqe me rrenje ajo do te leshoje bizhdila te reja, persa kohe te lejohet. Nejse...
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2017, 20:49   #5
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 5,735
Thanks: 5,470
Thanked 3,917 Times in 1,652 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 99
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si u grabiten vilat e bllokut...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Nuk e kuptoj kete shkrimin tend, dhe se per cfar po me kundershton.

Grabitja, vjedhja dhe padrejtesite vazhodjne sepse jane po ata njerez. Sepse pronaret e vilave dhe te tokave qe konfiskuan ne bllok nuk u lan qellimisht te ktheheshin sepse simbolikisht do te tregonte se guret u vun ne vendin e vet. Dicka qe per klyshet e komunsiteve nuk mund te ndodh kurre.

Dokumentare te tille sherbejne per njerez qe jane te interesuar per te ditur ate qe ka ndodhur dje dhe nese e njejta gje po ndodh edhe sot tregon se problemi eshte po ai i djeshem dhe nese nuk e kepusin faren e keqe me rrenje ajo do te leshoje bizhdila te reja, persa kohe te lejohet. Nejse...
Po te kundershtoj sepse ti e ngjyros gjithcka me bojen e antikomunizmes kur une po te evidentoj dhe theksoj qe hajdutet dhe batakcinjte nuk kane as ideologji, as parti, as principe demokratike apo neoliberale, etj perralla te ktij lloji!
Jane dhe mbeten hajdute te felliqur dhe batakcinj dhe pisa! Kaq. shkurt dhe paster!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2017, 20:58   #6
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 5,735
Thanks: 5,470
Thanked 3,917 Times in 1,652 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 99
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si u grabiten vilat e bllokut...

Askush nga qeverite e pas 90'es nuk e zgjidhi ceshtjen e pronave! As partia REPUBLIKANE qe e kishte kauze te programit te saj, me shume se cdokush tjeter!
Ligji 7105 i pronave ishte me i zi sesa ai i EH ne Shqiperine e pasluftes!
As ligji i ri i Ripjelljes nuk zgjidhi gje, ai i Birishs me keq akoma sepse promovoi teorine dhe praktiken famekeqe Toke e Xanun, pra sic e shef ktu s'eshte me pune kamunistash barkthare, por halldupesh dhe batakcileresh ....
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2017, 21:01   #7
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,558 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si u grabiten vilat e bllokut...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Po te kundershtoj sepse ti e ngjyros gjithcka me bojen e antikomunizmes kur une po te evidentoj dhe theksoj qe hajdutet dhe batakcinjte nuk kane as ideologji, as parti, as principe demokratike apo neoliberale, etj perralla te ktij lloji!
Jane dhe mbeten hajdute te felliqur dhe batakcinj dhe pisa! Kaq. shkurt dhe paster!
Prap nuk e kuptoj se per cfar po me kundershton! Nese e lexon postimin time origjinal nuk kam perdorur 'komunimzin' ne asnje rresht. shkruajta qe kriminelet dhe hajdutet, te cilet ishin ose u identifikuan me kumunizmin. Nuk di c'far te te them tjeter. Ti po mundohesh te nxjersh dhjam nga pleshti me duket.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2017, 21:12   #8
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 5,735
Thanks: 5,470
Thanked 3,917 Times in 1,652 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 99
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si u grabiten vilat e bllokut...

Vertet shoh qe e paske te veshtire te rrokesh sensin e postimeve te mia, ndoshta sepse edhe une nuk po sqarohem mire por edhe sepse ti qe sheh hajdutllikun me gjyslyke ideologjike! Nderroje numrin e gjyslykeve o Mano, sepse eshte numer i vjeter ai, i 30 viteve me pare.... Veri kto te rejat dhe do shohesh qe po vidhet e tere Shqiperia o Mano dhe jo vetem prona e gjyshit tat tek Blloku!
nejse.... ja shkembyem 2-3 opinione dhe e leme me kaq se nuk i del fundi problemit te pronave! Kalofsh mire ne vazhdim
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2017, 21:42   #9
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,558 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si u grabiten vilat e bllokut...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Vertet shoh qe e paske te veshtire te rrokesh sensin e postimeve te mia, ndoshta sepse edhe une nuk po sqarohem mire por edhe sepse ti qe sheh hajdutllikun me gjyslyke ideologjike! Nderroje numrin e gjyslykeve o Mano, sepse eshte numer i vjeter ai, i 30 viteve me pare.... Veri kto te rejat dhe do shohesh qe po vidhet e tere Shqiperia o Mano dhe jo vetem prona e gjyshit tat tek Blloku!
nejse.... ja shkembyem 2-3 opinione dhe e leme me kaq se nuk i del fundi problemit te pronave! Kalofsh mire ne vazhdim
Nuk e hapa kete teme si ankese per grabitjen e prones se gjyshit tim. Qellimi i temes ishte informative, dhe dukative. Per ato njerez qe dine shume pak per krimet dhe padrjtesite qe jane bere ne ate kohe. Permendja e prones se gjyshit tim ishte perforcim i asaj qe deshmohet ne vidoen me larte si nje nga ata qe u grabite nga sistemi kriminel komunist i kohes.

Tani per 26 vjetet e fundit...

Ne Shqiperi keto 26 vjete kane sunduar bijte e komunisteve. Ata me bindje mund mos te jene komuniste por si molla qe nuk bie larg pemes edhe ata kan vepruar dhe po veprojne ne hapat dhe me metodat e te pareve te tyre. Cdo leshim sa do i vogel te ishte do te mundesonte klasen e 'rrezur' te rimekembej dhe kjo nuk mund te lejohej nga pasardhesit e komunisteve sepse do te ishte vetvrajse. Ata (bijete e tyre) kane krijuar te njejtat mekanizma dhe metoda, qe u perdoren nga te paret e tyre. Vrasin, presin, vjedhin, kercenojne, i bejne te gjitha ato qe u bene ne kohen e diktatures por sipas kohes dhe ligjeve qe kan krijuar vete. Dhe fakti pronat e konfiskuara nga komunsitet nuk jan kthyer akoma tregon se po ata jane aty!

Une nuk po e gjyroj asnje gje me me furcen e ideollogjise. Kete po e ben ti. Ishe ti ai qe permende komunizin, jo une!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mano pėlqehet nga
i vjetėr 10-01-2017, 22:17   #10
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 5,735
Thanks: 5,470
Thanked 3,917 Times in 1,652 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 99
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si u grabiten vilat e bllokut...

eh mire o MANO, na fal qe ta ngjyrosem pak temen me te kuqe, por mendoj qe ti problemin e ngre drejt por shkakun dhe zgjidhjen e kerkon ne drejtim te gabuar!
Ne postimin e mesiperm akoma thua qe kto 26 vitet e fundit kane sunduar dhe sundojne bijte e kamunistave etc etc... pra rrotullohesh nga rrotullohesh dhe po aty del. Ja pra pse krijohet peshtjellim ne zberthimin e ceshtjes dhe ngaterresa ne postime. Vjedhjen e pronave nuk e shpiku komunizma! Kta te 26 vjeteve te fundit nuk jane kamunista barkthare por jane thjesht: Hajdute!
Tema me problematika te ngjashme biles therese shtron edhe ODEON (respekte) por ne dallim nga ty, ai i shkon ne zemer problemit, nuk e politizon, dhe as qe perzien kamunista e ballista e legalista apo ku di une se c'fare... Thjesht ai i etiketon me emrin qe kane: hajdute dhe batakcinj. Kjo fryme realiste do te me pelqente sikur te cfaqej ne problematikat qe shtron, qe e perseris jane te drejta por shkaku dhe zgjidhja jane te gabuara!
Edhe kur i hoqem qafe kta bij kamunistash sic thua ti, dhe e mbushem administraten me lloj lloj veriori (ne kuptimin e mire te fjales, pasi dihet boterisht ndjenja antikomuniste e verioreve) prapeseprape i dashur MANO gjendja nuk ndryshoi, perkundrazi shteti dhe Shqiperia u vodh njesoj si me pare biles edhe me keq, SHIK-u i demokrateve te 92-98 e me tutje ishte me famekeq se Sigurimi i Shtetit.... Keshtu ndodhi ne shume fusha te tjera.
Ketu ndahen rruget tona i dashur MANO: Ti arsyet i kerkon tek nje regjim i permbysur dhe groposur 30 vjet me pare, ndersa Une i kerkoj ne pa aftesine dhe dallaveret e klases drejtuese pa dallim ideologjik apo partiak, demokrat apo socialist brekedhjere qe te dy, ne pa aftesine tone si komb per te prodhuar njerez te ndershem qe te marrin vertet pergjegjsine per te bere pune te mira dhe te mencura ne dobi te njerezve.
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2017, 22:45   #11
Semiku
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 1,814
Thanks: 10
Thanked 416 Times in 263 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 74
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si u grabiten vilat e bllokut...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
https://www.youtube.com/watch?v=1FaSIEVHwFw

Keta hajdute dhe kriminele qe gjoja luftuan per klasen puntore, moren per vete vilat me te mira duke i perzene pronaret nga shtepite dhe tokat e tyre per te jetuar vete ne nje lluks qe geni i tyre inferior se kishte pare as ne enderr. Une e di shume mire se ne bllokun e 'sotem' ka qene edhe prona e gjyshit time qe u mor nga keta hajdute kriminele.
Tmerr ... por kjo qe nuk i kthehet shtepija pasardhesve te atij gazetarit Zoi Xoxe eshte mungese e shtetit ligjor,...ma cfar shteti ligjor,mosegzistim i teresishem i vet shtetit.Eshte e pamundur te respektosh shtetin e tille.

Ketu ne Maqedoni ky problem (edhe pse milion here me i vogel se ne Shqiperi) eshte zgjedhur permes ligjit per Denacionalizim.
Atyre qe komunistet ja kane grabitur pronat dhe ne ate hapesire ka objekte,jane demshperblyer me vleren e cmimit te tanishem te tregut,ndersa aty ku nuk ka pasur ndertime p.sh toke i jane kthyer ish-pronarit menjehere...e tera ka perfunduar shpejt - Qeveria ka emituar fleteObligacione,parate e mbledhura i jane dhene ishpronarve.
Mirepo keta komunistet sllav,kur i kane konfiskuar pronat private i kane leshuar dokument njerezve me te gjitha te dhenat per pronen e ,daten,arsyen...ka pasur nje baze ligjore.

Kjo qe shihet ketu eshte cmenduri - vie dikush dhe thjesht te jep urdher Dil nga Shtepija pa kurrfar procedure juridike...nuk i japin kohe as te varros djalin !!!
__________________
BojanKopitar !
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2017, 23:16   #12
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,558 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si u grabiten vilat e bllokut...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
eh mire o MANO, na fal qe ta ngjyrosem pak temen me te kuqe, por mendoj qe ti problemin e ngre drejt por shkakun dhe zgjidhjen e kerkon ne drejtim te gabuar!
Ne postimin e mesiperm akoma thua qe kto 26 vitet e fundit kane sunduar dhe sundojne bijte e kamunistave etc etc... pra rrotullohesh nga rrotullohesh dhe po aty del. Ja pra pse krijohet peshtjellim ne zberthimin e ceshtjes dhe ngaterresa ne postime. Vjedhjen e pronave nuk e shpiku komunizma! Kta te 26 vjeteve te fundit nuk jane kamunista barkthare por jane thjesht: Hajdute!
Tema me problematika te ngjashme biles therese shtron edhe ODEON (respekte) por ne dallim nga ty, ai i shkon ne zemer problemit, nuk e politizon, dhe as qe perzien kamunista e ballista e legalista apo ku di une se c'fare... Thjesht ai i etiketon me emrin qe kane: hajdute dhe batakcinj. Kjo fryme realiste do te me pelqente sikur te cfaqej ne problematikat qe shtron, qe e perseris jane te drejta por shkaku dhe zgjidhja jane te gabuara!
Edhe kur i hoqem qafe kta bij kamunistash sic thua ti, dhe e mbushem administraten me lloj lloj veriori (ne kuptimin e mire te fjales, pasi dihet boterisht ndjenja antikomuniste e verioreve) prapeseprape i dashur MANO gjendja nuk ndryshoi, perkundrazi shteti dhe Shqiperia u vodh njesoj si me pare biles edhe me keq, SHIK-u i demokrateve te 92-98 e me tutje ishte me famekeq se Sigurimi i Shtetit.... Keshtu ndodhi ne shume fusha te tjera.
Ketu ndahen rruget tona i dashur MANO: Ti arsyet i kerkon tek nje regjim i permbysur dhe groposur 30 vjet me pare, ndersa Une i kerkoj ne pa aftesine dhe dallaveret e klases drejtuese pa dallim ideologjik apo partiak, demokrat apo socialist brekedhjere qe te dy, ne pa aftesine tone si komb per te prodhuar njerez te ndershem qe te marrin vertet pergjegjsine per te bere pune te mira dhe te mencura ne dobi te njerezve.
Po mirė mėr 'Babė'. Kush ka qeverisur kėto 26 vite? Ata qė u vodhėn, qė u persekutuan, qė u dėbuan nga shtėpitė dhe tokat e tyre? Sigurisht qė jo. Ka qeverisur po ajo klasė qė ua mori dhe ata qė u vendosėn nė tokat dhe shtėpitė e tyre.

Sigurisht qė nuk ishin barktharėt sepse kėta tė fundit nuk kanė asnjė lloj fuqie pėr tė bėrė diēka. Ishin fėmijėt e atyre qė pėrfituan nga sistemi qyl qė krijojė diktatura komuniste. Ata qė ishi ngati tė bėnin gjithēka pėr pėrfitime personale. Ata qė arritėn majat mė tė larta tė ati sistemi mundohen tė mbrojnė interesat e veta edhe sot.

Zgjedhje reale tani pėr tani nuk ka. Ėshtė bėr shumė dėm gjat kėtyre 26 viteve. Nuk ka sepse ata kanė ekonominė, sistemin e drejtėsisė, gjykatat, policinė, ushtrinė. I kan tė gjitha
Nuk lejojnė as parti tė pavarura tė krijohen. Kėshtu qė e vetmja zgjedhje mbase ėshtė futja nė BE por edhe kjo ėshtė shumė e vėshtirė sepse ata e sabotojnė vet sepse e dinė qė BE do ti frenojė.

Nėse ti vėrtet mendon se regjimi I vjetėr ėshtė pėrmbysur dhe varrosur 30 vjetė mė parė je shum gabim. Nuk mund tė ndryshosh njė regjim totalitar terrorist qė sundojė me grusht tė hekurt si nė asnjė vend tjetėr tė botės pėr mė shunė se 45 vjetė aq kollaj sa po e bėn ti. E kam thėnė mė parė qė njė rregjim i tillė tė jetė aq afatgjatė sa ai i Shqipėrisė nevojitej bashkėpunimi i pjesės mė tė madhe tė popullsisė. Dhe ashtu ndodhi. Janė e qindra mijėra dosje dhe njerėz qė mbahen peng.

P.s kush tha qė veriorėt nuk kishin komunistė. Nė fillė po pore kalimin e kohės nuk la cep dhe vrimė pa futur njerėzit e tij ai mėr 'Babė'.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2017, 23:31   #13
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,558 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si u grabiten vilat e bllokut...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Tmerr ... por kjo qe nuk i kthehet shtepija pasardhesve te atij gazetarit Zoi Xoxe eshte mungese e shtetit ligjor,...ma cfar shteti ligjor,mosegzistim i teresishem i vet shtetit.Eshte e pamundur te respektosh shtetin e tille.

Ketu ne Maqedoni ky problem (edhe pse milion here me i vogel se ne Shqiperi) eshte zgjedhur permes ligjit per Denacionalizim.
Atyre qe komunistet ja kane grabitur pronat dhe ne ate hapesire ka objekte,jane demshperblyer me vleren e cmimit te tanishem te tregut,ndersa aty ku nuk ka pasur ndertime p.sh toke i jane kthyer ish-pronarit menjehere...e tera ka perfunduar shpejt - Qeveria ka emituar fleteObligacione,parate e mbledhura i jane dhene ishpronarve.
Mirepo keta komunistet sllav,kur i kane konfiskuar pronat private i kane leshuar dokument njerezve me te gjitha te dhenat per pronen e ,daten,arsyen...ka pasur nje baze ligjore.

Kjo qe shihet ketu eshte cmenduri - vie dikush dhe thjesht te jep urdher Dil nga Shtepija pa kurrfar procedure juridike...nuk i japin kohe as te varros djalin !!!
Sado e dhimbshme qė ėshtė kjo ndodhi qė pėrshkruhet nė videon mė lart ka shumė si ajo Samiku. Ka me qindra dhe mijėra tė tjera.

Pronėn nuk ua japin sepse akoma e luftojnė atė klasė. Pra tregtarėt e zotėt, njerėzit qė vun pasuri me punė dhe djersė. Ky element i shoqėrisė nuk ishte i dėshiruar nga komunizmi i kohės sepse ata ishin tė pavarur dhe nuk mund tė pėrdoreshin sipas qefit

Prandaj komunistėt bėn njė rrevolucion shoqėror kur gjithēka u pėrmbys. Dhe u ringrit sipas modelit bollshevik qė synonte skllavėrimin e masave nė emėr tė ideollogjisė dhe nė shėrbim tė njė grusht njerėzish qė sundonin. Ėshtė kaq e thjeshtė.

E njėjta gjė ka ndodhur edhe kėto 26 vite. Le ta quajnė vehten ēfar tė duan por puna dhe veprimet e tyre kanė vėrtetuar se janė njėsoj. Aq sa disa nga politikanėt mė nė emėr kanė qenė ose vetė komunist ose janė bije komunistėsh. Jo vetėm nė politikė por edhe nė sistemin e drejtėsisė, nė media e kėshtu me rradhė.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2017, 23:40   #14
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 5,735
Thanks: 5,470
Thanked 3,917 Times in 1,652 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 99
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si u grabiten vilat e bllokut...

eh mor MANO, nganjehere them me vete, ku ma gjen te jene kamunista, se nga ai sistem kamunist dolen te gjithe me breke te grisme, askush nuk pati asgje ne pronesi dhe trashegimi, pra as zyra,as vila, as pallate, as hidrocentrale, etj etj.. pra me pak fjale do ishte gjysma e te keqes!
Kta te sotmit klasifikohen vetem si ushunjza dhe gjakpiresa, lluksi dhe salltanetet e ketyre skane asgje me ata te dikurshmit! Cdo gje ishte shtet dhe i perkiste atij, biles ishte shtet i varfer, sot jetoje ne bllok, kishe pune te mire dhe zyra.... neser perfundoje ne Spac dhe haje buke misri apo ne Kanal me lopate dhe smerrje asgje me vete!
Nejse .... vertet ca i komplikuar diskutimi, sepse nuk e merr vesh i ziu njeri ku mbaron e keqja dhe ku fillon e mira....
Per nje gje jam shuuuuuume i bindur: Kete gjeme te madhe qe i kane bere ketij vendi ne 26-27 vjetet e fundit keta qe e qeverisen kete vend, nuk ja ka bere as i huaji, as komunizma e fashizma e shume -izma- te tjere, as dreqi dhe i biri! Zoti e befte mire per te gjithe!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2017, 01:00   #15
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,558 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si u grabiten vilat e bllokut...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
eh mor MANO, nganjehere them me vete, ku ma gjen te jene kamunista, se nga ai sistem kamunist dolen te gjithe me breke te grisme, askush nuk pati asgje ne pronesi dhe trashegimi, pra as zyra,as vila, as pallate, as hidrocentrale, etj etj.. pra me pak fjale do ishte gjysma e te keqes!
Kta te sotmit klasifikohen vetem si ushunjza dhe gjakpiresa, lluksi dhe salltanetet e ketyre skane asgje me ata te dikurshmit! Cdo gje ishte shtet dhe i perkiste atij, biles ishte shtet i varfer, sot jetoje ne bllok, kishe pune te mire dhe zyra.... neser perfundoje ne Spac dhe haje buke misri apo ne Kanal me lopate dhe smerrje asgje me vete!
Nejse .... vertet ca i komplikuar diskutimi, sepse nuk e merr vesh i ziu njeri ku mbaron e keqja dhe ku fillon e mira....
Per nje gje jam shuuuuuume i bindur: Kete gjeme te madhe qe i kane bere ketij vendi ne 26-27 vjetet e fundit keta qe e qeverisen kete vend, nuk ja ka bere as i huaji, as komunizma e fashizma e shume -izma- te tjere, as dreqi dhe i biri! Zoti e befte mire per te gjithe!
Ajo qe u mboll ne ate kohe eshte korrur dhe po vazhdon te korret edhe sot sepe ata qe linden pas komunizmit jane akoma te rinje dhe disi te trumhasur nga kaosi, korrupsioni dhe pasiguria ne vend. Dhe ma sa shoh une e kane mendjne te hikin nje dite e me pare. Flitet per sondazhin e fundit ku 52% e popullsise sipas OSBE-se eshte 'nostalgjike' per kohen e enverit. Ky sondazh ka ardhur tek ky konkluzion duke pyetur gjithseje 1000 shqiptare disa nga jugu, shqiperia e mesme, veriu dhe perreth.

Kur po kthehesha nga puna sote, mbasi postuam rreplikat me larte rastesita ne nje debat. Po e postoj ketu se eshte teper realative me ate qe po diskutojme ne kete teme. Mua me pelqejne debate te tilla. Me japin mundesine te degjoje se cfar mendojne njerezit e tjere jasht forumeve virtuale. Si e preceptojne, si gjykojne ate kohe, tranzicionin dhe klimen politike aktuale. Jam gjithmone i gatshem te degjoje bindje dhe opinone te tilla sidomos nga njerez jasht rrethit tim te ngushte, edhe pse ne shumicen e rasteve nuk ndaj te njejtat binjde me ta. Shikoje dhe degjoje me vemendje sepse ja vlen.

Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2017, 01:04   #16
Semiku
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 1,814
Thanks: 10
Thanked 416 Times in 263 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 74
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si u grabiten vilat e bllokut...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Sado e dhimbshme qė ėshtė kjo ndodhi qė pėrshkruhet nė videon mė lart ka shumė si ajo Samiku. Ka me qindra dhe mijėra tė tjera.

Pronėn nuk ua japin sepse akoma e luftojnė atė klasė. Pra tregtarėt e zotėt, njerėzit qė vun pasuri me punė dhe djersė. Ky element i shoqėrisė nuk ishte i dėshiruar nga komunizmi i kohės sepse ata ishin tė pavarur dhe nuk mund tė pėrdoreshin sipas qefit

Prandaj komunistėt bėn njė rrevolucion shoqėror kur gjithēka u pėrmbys. Dhe u ringrit sipas modelit bollshevik qė synonte skllavėrimin e masave nė emėr tė ideollogjisė dhe nė shėrbim tė njė grusht njerėzish qė sundonin. Ėshtė kaq e thjeshtė.

E njėjta gjė ka ndodhur edhe kėto 26 vite. Le ta quajnė vehten ēfar tė duan por puna dhe veprimet e tyre kanė vėrtetuar se janė njėsoj. Aq sa disa nga politikanėt mė nė emėr kanė qenė ose vetė komunist ose janė bije komunistėsh. Jo vetėm nė politikė por edhe nė sistemin e drejtėsisė, nė media e kėshtu me rradhė.
E qarte ... ti vazhdo te sjellish ksi historira,per ne qe kemi lindur pas komunizmit me duken kto [me gjithe respektin per viktimat,vuajtjet e tyre] si shikon ndonje horror film,dic e paimagjinueshme ...te duket bote e shfrenuar.
__________________
BojanKopitar !
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2017, 01:19   #17
Semiku
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 1,814
Thanks: 10
Thanked 416 Times in 263 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 74
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si u grabiten vilat e bllokut...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Per nje gje jam shuuuuuume i bindur: Kete gjeme te madhe qe i kane bere ketij vendi ne 26-27 vjetet e fundit keta qe e qeverisen kete vend, nuk ja ka bere as i huaji, as komunizma e fashizma e shume -izma- te tjere, as dreqi dhe i biri! Zoti e befte mire per te gjithe!
Ama Baba ... nese eshte kshtu,pse shqiptaret ne Shqipni vazhdojne ti votojne panderprer PS dhe PD ...pse nuk denohen me vota dhe ti dergoni ne mbeturina ?
Ankoheni te kjo klase politike,ndersa njeri krah merr 1 milion vota,tjetri gjysem milioni ne zgjedhjet e fundit ... njejte do te jete edhe ne zgjedhjet e ardhshme
Pse nuk formohen parti te reja,pse si votoni partite tjera te vogla...shiko,e gjith bota eshte duke votuar antiestabilishment,madje edhe te ne ne Maqedoni dy parti te medha shqiptare u denuan me vote...njeren e sakatuan,e pergjysmuan tjetren nuk e votoi gati askush.

Politikanet jane ashtu sic jane,por nuk e kane fajin te terin.
__________________
BojanKopitar !
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Semiku pėlqehet nga
i vjetėr 11-01-2017, 02:14   #18
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 19,151
Thanks: 4,774
Thanked 5,604 Times in 3,578 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 254
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si u grabiten vilat e bllokut...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Ama Baba ... nese eshte kshtu,pse shqiptaret ne Shqipni vazhdojne ti votojne panderprer PS dhe PD ...pse nuk denohen me vota dhe ti dergoni ne mbeturina ?
Ankoheni te kjo klase politike,ndersa njeri krah merr 1 milion vota,tjetri gjysem milioni ne zgjedhjet e fundit ... njejte do te jete edhe ne zgjedhjet e ardhshme
Pse nuk formohen parti te reja,pse si votoni partite tjera te vogla...shiko,e gjith bota eshte duke votuar antiestabilishment,madje edhe te ne ne Maqedoni dy parti te medha shqiptare u denuan me vote...njeren e sakatuan,e pergjysmuan tjetren nuk e votoi gati askush.

Politikanet jane ashtu sic jane,por nuk e kane fajin te terin.
nje pjese e atyre qe permende me lart e shesin voten per buken e gojes,pjesa tjeter jane militante.
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2017, 04:14   #19
Semiku
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 1,814
Thanks: 10
Thanked 416 Times in 263 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 74
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si u grabiten vilat e bllokut...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
nje pjese e atyre qe permende me lart e shesin voten per buken e gojes,pjesa tjeter jane militante.
Nje nder arsyet munde te jete edhe kjo... por ka dicka me te thelle,ka perplasje ideologjike kur sheh votimet ne Shqiperi ... i tere Jugu voton rregullisht per PS (me duket qe nese ne jug PS e kandidon nje gomar ,ama jo nje gomar politikan por mu gomarin prej verteti do ta votojne pa problem!),ne Shqiperine e mesme dominon PSja por rigjallerohet PDja,duke shkuar kah Veriu fillon te dominon PDja.
Qarte shihet qe ndarja eshte e Luftes se 2 boterore,partizanet (PS) dhe ana tjeter ... nuk munde te jete buka e gojes dhe militantet sepse edhe nje shqiptar pa keto probleme dhe pa qene fare militant as qe mendon te votoj ndonje variant tjeter,injoro LSI qe eshte nje bisht i PS.
Mandej po ti thuash dikujt ne Shqiperi,qe PS dhe PD duhet te zhduken sepse jane te bankrotuara ne te gjitha aspektet - te shikojne me habi,ju duket hajgare.
__________________
BojanKopitar !
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2017, 12:31   #20
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,558 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si u grabiten vilat e bllokut...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Ama Baba ... nese eshte kshtu,pse shqiptaret ne Shqipni vazhdojne ti votojne panderprer PS dhe PD ...pse nuk denohen me vota dhe ti dergoni ne mbeturina ?
Ankoheni te kjo klase politike,ndersa njeri krah merr 1 milion vota,tjetri gjysem milioni ne zgjedhjet e fundit ... njejte do te jete edhe ne zgjedhjet e ardhshme
Pse nuk formohen parti te reja,pse si votoni partite tjera te vogla...shiko,e gjith bota eshte duke votuar antiestabilishment,madje edhe te ne ne Maqedoni dy parti te medha shqiptare u denuan me vote...njeren e sakatuan,e pergjysmuan tjetren nuk e votoi gati askush.

Politikanet jane ashtu sic jane,por nuk e kane fajin te terin.
Samiku nė Shqipėri ashtu si edhe nė Kosovė kontrollohet gjithēka nga klasa politike njėsoj si nė kohėn e diktaturės. Nuk lejojnė ata parti tė tjera tė fitojnė popullaritet. Kanė metodat e tyre ata pėr tė zgjidhur problemet e konkurencės. Dhe nė njė vend ku politikanėt dhe militantėt e tyre nuk ndėshkohen pjesa tjetėr e popullsisė ndjehen tė pafuqishėm. Ajo qė na pengon neve ėshtė edhe politika e jashtme e 'disa' superfuqive' tė cilave nuk ju intereson se ēfar ndodh me popullin pėr sa kohė politikanėt bėjnė atė qė ju leverdis atyre. E njėjta politikė qė ėshtė ndjekur nė vendet arabe qė i kan bėrė ēorbė fare.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur