Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombi Shqiptar > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-03-2016, 00:52   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Postime: 5,132
Thanks: 659
Thanked 517 Times in 219 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Vallja Tarantela“Nje nene italiane i meson femijes se saj Tarantelen” - Pikture klasike ne vaj nga anglezi Thomas Uwins, ( 24 Shkurt 1782 – 26 Gusht 1857)…Thomas Uwins ka qene nje piktor anglez qe ka pikturuar portrete,subjekte nga jeta e perditshme,peisazhe,kryesisht ne bojera uji dhe vaj…ka qene edhe illustrator librash…
Kjo kryeveper mund te admirohet ne Londer ne “Victoria and Albert Museum”…
Ne kete pikture ai thote ““Nje nene italiane i meson femijes se saj Tarantelen” pa e saktesuar se kjo eshte ne fakt nje nene arbereshe dhe se kete valle e kane sjelle ne Itali Arbereshet tane…Kur kerkova me shume rreth piktures mesova se piktori e kishte realizuar kete punim gjate vizites se tij ne Itali dhe kete pikture ne Campania…
Arbereshet gjaku yne i shprishur…Si kemi qene!

Ilir Seci
__________________
Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 04-03-2016, 00:59   #2
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Postime: 5,132
Thanks: 659
Thanked 517 Times in 219 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Vallja Tarantela

Tarantela eshte bere e famshme ne tere boten ne filmin me te suksesshem te Hollywood "The Godfather" ,"Kumbari", ajo asht nje nga skenat kuptimplote te dasmes se Connie Corleones ne filmin legjendar...

__________________
Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-03-2016, 01:05   #3
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Postime: 5,132
Thanks: 659
Thanked 517 Times in 219 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Vallja Tarantela

__________________
Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-03-2016, 02:29   #4
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Postime: 5,977
Thanks: 7
Thanked 54 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
ZET ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Vallja Tarantela

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
Tarantela eshte bere e famshme ne tere boten ne filmin me te suksesshem te Hollywood "The Godfather" ,"Kumbari", ajo asht nje nga skenat kuptimplote te dasmes se Connie Corleones ne filmin legjendar...

https://www.youtube.com/watch?v=be2ZHZuiC18
Dallohet motivi Arberesh.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-03-2016, 02:31   #5
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Postime: 5,977
Thanks: 7
Thanked 54 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
ZET ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Vallja Tarantela

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
Kjo qenka kot. Grate nuk jane keq.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-03-2016, 02:32   #6
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Postime: 5,977
Thanks: 7
Thanked 54 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
ZET ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Vallja Tarantela

ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-03-2016, 02:34   #7
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Postime: 5,977
Thanks: 7
Thanked 54 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
ZET ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Vallja Tarantela

Kercimin me te hedhuren e kembes para, e ka shpikur Pirro. ©
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-03-2016, 02:40   #8
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Postime: 5,132
Thanks: 659
Thanked 517 Times in 219 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Vallja Tarantela

__________________
Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 04-03-2016, 02:46   #9
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Postime: 5,132
Thanks: 659
Thanked 517 Times in 219 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Vallja Tarantela

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Kercimin me te hedhuren e kembes para, e ka shpikur Pirro. ©
Nuk e di nese behet fjale per kete valle ketu.

__________________
Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-03-2016, 03:02   #10
busavata
Dr. pėr Rock 'n Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Postime: 7,550
Thanks: 318
Thanked 503 Times in 208 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Vallja Tarantela

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
kete lloj muzike e bojn neper fshatrat e Lecce-s ..
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-03-2016, 07:29   #11
SystemA
BESTIE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Postime: 30,711
Thanks: 3,317
Thanked 1,778 Times in 1,103 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 207
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Vallja Tarantela

Ka qene Tarantella 3 SHEKUJ para krishtit...
Magnes, sive de arte magnetica illustra l’Antidotum Tarantulae

“Musica sola mei Superest medicina Veneni”

Fund jave qetesuese!!!!!!!!!!
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg P1980441-600x401.jpg (20.0 KiloByte, 46 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg Pizzicata.jpg (18.5 KiloByte, 44 shikimet)
__________________
Die Zeiten ändern sich, und wir mit ihnen.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-03-2016, 11:50   #12
edlin
V.I.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Postime: 434
Thanks: 20
Thanked 22 Times in 12 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 20
edlin ka shumė pėr tė qenė krenarėedlin ka shumė pėr tė qenė krenarėedlin ka shumė pėr tė qenė krenarėedlin ka shumė pėr tė qenė krenarėedlin ka shumė pėr tė qenė krenarėedlin ka shumė pėr tė qenė krenarėedlin ka shumė pėr tė qenė krenarėedlin ka shumė pėr tė qenė krenarėedlin ka shumė pėr tė qenė krenarėedlin ka shumė pėr tė qenė krenarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Vallja Tarantela

Quhet ndryshe edhe VALLJA QĖ SHĖRON mua mė pėlqen shumė...

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 11-01-2017 nė 20:01
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-03-2016, 12:02   #13
edlin
V.I.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Postime: 434
Thanks: 20
Thanked 22 Times in 12 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 20
edlin ka shumė pėr tė qenė krenarėedlin ka shumė pėr tė qenė krenarėedlin ka shumė pėr tė qenė krenarėedlin ka shumė pėr tė qenė krenarėedlin ka shumė pėr tė qenė krenarėedlin ka shumė pėr tė qenė krenarėedlin ka shumė pėr tė qenė krenarėedlin ka shumė pėr tė qenė krenarėedlin ka shumė pėr tė qenė krenarėedlin ka shumė pėr tė qenė krenarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Vallja Tarantela

edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2016, 12:47   #14
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Postime: 3,180
Thanks: 48
Thanked 292 Times in 195 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Elian70 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerElian70 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerElian70 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerElian70 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerElian70 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerElian70 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerElian70 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerElian70 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerElian70 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerElian70 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerElian70 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Vallja Tarantela

Tarantela quhet vallja e merimanges...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2017, 19:55   #15
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Postime: 5,132
Thanks: 659
Thanked 517 Times in 219 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Vallja Tarantela

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Kercimin me te hedhuren e kembes para, e ka shpikur Pirro. ©


Citim:
Vallja e Pirros kėrcyer nga djali i vendbanimit tė Lezhės (Lydia) ku Alexandri i Madh bėri tė mundur bashkimin paqėsor (BASILEUS) midis Sumerėve (esmerėve) dhe Albanėve (tė bardhė) .

Taulant Ajdini


ZET ka lidhje kjo valle me vallen Pirros ?
__________________
Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2017, 20:37   #16
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Postime: 6,436
Thanks: 14
Thanked 197 Times in 152 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 74
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Vallja Tarantela


Ky eshte versioni me.I bukur per mua.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur