Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombi Shqiptar > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-02-2011, 16:41   #1
BATO
______
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Postime: 5,991
Thanks: 568
Thanked 1,169 Times in 608 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe
Ky ėshtė libri "Drejtshkrimi i gjuhės shqipe" 1973.

Mė poshtė mund ta shkarkoni nė format PDF. Nė fillim prisni sa tė hapet, pastaj shtypni atė qė ėshtė treguar me shigjetė nė fotografi pėr ta shkarkuar nė kompjuterin tuaj.

http://www.shkenca.org/pdf/gjuhe/dre...hqipe_1973.pdf

BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2011, 16:25   #2
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Postime: 12,349
Thanks: 0
Thanked 2,030 Times in 1,342 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 129
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe

Faleminderit!
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2011, 16:13   #3
unlovely
V.I.P
 
Avatari i unlovely
 
Data e antarėsimit: Nov 2009
Vendndodhja: Lost in the air
Postime: 485
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 14
unlovely ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėunlovely ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėunlovely ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėunlovely ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėunlovely ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėunlovely ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe

me pelqen kjo tema e drejtshkrimit e gjuhes shqipe,pasi gabimet qe behen ne te folur nuk mund te vihen re aq sa vihen re ne te shkruar..Kam vene re ne forume te ndryshme dhe ketu qe shume vete bejne disa gabime qe per mendimin tim jane te pafalshme...
__________________
Do te doja shume te mund ti beja REFRESH jetes sime,DELETE problemeve,UNDO gabimeve,dhe SAVE momenteve me te bukura..
unlovely nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2012, 21:09   #4
proditneg
void
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Postime: 2
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
proditneg ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Re: Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe

Faleminderit, i vlefshem te riktheje thelbin e gjuhes ametare..
proditneg nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2012, 23:52   #5
Robbery
V.I.P
 
Avatari i Robbery
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Postime: 5,109
Thanks: 140
Thanked 371 Times in 140 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
Robbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe

Ftese ne studio...Kadare..
Robbery nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2014, 23:37   #6
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Postime: 4,408
Thanks: 3,095
Thanked 2,313 Times in 876 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 71
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe

Rregullat e drejteshkrimit ne shqip jane te vendosura prej kohesh, dhe fatmirsisht jane te qarta dhe te studiura mire nga profesore me emer dhe te mencur! Une jam rritur dhe kam studiuar me ato rregulla, dhe tani qe kam vite jasht shtetit duke folur dhe shkruar gjuhet e huaja verej qe standartet e gjuhes sone ishin ne perputhje edhe me disa standarte nderkombetare! Per ta ilustruar kte qe them po sjell disa shembuj te vegjel por domethenes: Verej qe ne titrat e filmave emrat e personazheve perkthehen, psh JOHN-XHON,JACK-XHEK, etj me rradhe, dhe jo vetem kaq por dhe ne shtypin e shkruar ndodh e njejta gje! Kjo eshte komplet e pa pranueshme dhe bie ndesh me standartin e gjuhes sone por edhe ate nderkombetare i cili shprehet qarte: Emrat e pervecem NUK PERKTHEHEN!!!!!! Vini re cdo lloj shtypi perendimor apo titrat e filmave ne TV e huaja me prestigjioze (ndizni teletekstin per ato raste ku filmi ka dublim) dhe do vini re korrektesine e shkrimit te emrave! Shembull tjeter qe me acaron nervat kur e shoh te shkruar eshte fjala Cunam????. Kjo fjale eshte shume e vecante sepse eshte fjale japoneze dhe origjinali eshte TSUNAMI- pra emer i pervecem dhe ne shqip- Cunam- nuk egziston aspak, nga e nxorren kta pseudoletraret e sotem kte fjale? Nuk kemi te bejme me pershtatje ne shqip aspak ne rastin ne fjale, sepse eshte dicka tjeter pershtatja e cila do ishte korrekte nese perdorej per fraza te konfeksionuara qe jane shprehje te nje kulture gjuhesore te huaj si psh: gimme five- (me jep pese) ne shqip e pershtatur do ishte- qe palla, toke nje here, ose klasikja me jep doren, ose nje rast i kundert psh, nese nje i huaj do te perkthente shprehjen tone popullore: erdhi ne kembe te te jatit(erdhi ne vend te te jatit i cili mungonte), si do e perkthente ky i huaj nga shqipja kte fraze? Natyrisht qe i duhet ta PERSHTASE ne gjuhen e tij, sepse PERKTHIMI do ishte i pakuptimte ose i pa mundur! Kjo eshte diferenca midis PERKTHIMIT dhe PERSHTATJES! Nuk po zgjatem ne fjalet e huaja qe jane futur pa kritere dhe me shemti te madhe ne gjuhen tone shume te bukur shqipe (kemi alfabet me 36 shkronja qe mundeson shkrimin dhe shqiptimin e cdo lloj fjale shqipe, gje jo e vogel ky si fakt) sic jane- agravuar, surprizuar, lancuar,puntate,etj etj idiotsira te ktij lloji! E keqja me e madhe eshte se kto "rregulla"absurde po institucionalizohen (pra po behen zyrtare) qe eshte gje mjaft kriminale (Naim Frasheri do perpelitej ne varr po ti degjonte)ndaj gjuhes shqipe!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2014, 12:04   #7
Pajtim Pirasi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Feb 2014
Postime: 140
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Pajtim Pirasi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe

Jam shume dakort me gjithēka shkruan. Do shtoja qe eshte e papranueshme qe gjuhen shqipe e shkaterrojne edhe ata qe e kane studiuar e njohin mire. Kur lexon qe shkruajne siē flitet ne bisedat e rruges edhe nga prof. si A.Fuga , ne dem te gjuhes per tu bere "popullor" e "te thjeshte" qe te kuptohen edhe nga te pashkolluarit. Ne vend qe te terheqin masat e lexueseve ne nivele te larta jane ata qe zbresin ne nivele te uleta gjuhesore.
Pajtim Pirasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2014, 13:23   #8
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Postime: 3,370
Thanks: 867
Thanked 1,075 Times in 423 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe

Faleminderit Bato!
__________________
Ndrysho por beje ngadale, drejtimi eshte me i rendesishem se shpejtesia!
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur