Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Mitologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-06-2015, 20:14   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,238
Thanks: 3,646
Thanked 1,830 Times in 790 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Centaurėt

CENTAURĖT, KJO RACE NEOLITIKE MBIJETOI NĖ MALET E ARKADISĖ DHE NĖ MALIN E PINDIT DERI NĖ KOHĖT KLASIKE DHE GJURMĖT E GJUHĖS SĖ TYRE PARA-HELENIKE GJENDEN NĖ SHQIPĖRINĖ E DITĖVE TĖ SOTME
Nė shėnimet e njė kapitulli te botimi i fundit i “Mitet greke”, Robert Graves, duke folur pėr centaurėt, thotė: “Anėtarėt e kėsaj race neolitike mbijetuan nė malet e Arkadisė dhe nė Malin e Pindit deri nė kohėt Klasike dhe gjurmėt e gjuhės sė tyre para-helenike gjenden nė Shqipėrinė e ditėve tė sotme.” Kjo ėshtė njė grimė mahnitėse informacioni, e cila nuk mund tė hidhet tutje kaq rastėsisht. Sigurisht, fakti se sot ka njerėz nė tokė qė flasin gjuhėn e centaurėve pėrrallorė, edhe pse nė formė rudimentare, duhet tė na paraqitet si argumenti mė i pabesueshėm dhe mė i mrekullueshėm. Por Robert Graves, natyrisht, nė mėnyrė tė padrejtė, pretendoi se centaurėt ishin fise njerėzish tė zakonshėm, tė cilėt pėrshkruheshin si kuaj vetėm e vetėm sepse ata kishin kalin si kafshėn e tyre totem.
Gjithsesi, shumė pak njerėzve u intereson sot kjo gjė. Presionet e jetės moderne kanė gėrryer interesin tonė nė lidhje me ato gjėra qė preokupuan njerėzimin pėr kaq shumė shekuj, kėshtu qė centauri, i cili bashkė me dinozaurėt duhet tė ishte objekt i njė frike tė thellė dhe pothuajse nderimi, ėshtė hedhur poshtė menjėherė si njė pjellė fantazie dhe nuk ėshtė mė njė temė e bisedave tė salloneve.
Titulli: Nessus the Centaur
Autori: Henry Hollenbaugh
Botues: Alondra Press, 2009
Piktura: Dejanira e shoqja e Herakliut dhe nėna prej tij e Hyllit, me centaurin Nesus

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur